Izba przeanalizowała dane rynkowe z sektora komercyjnego z ośmiu największych miast w Polsce.

Obecnie w budowie we Wrocławiu jest 172 000 metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni biurowych. Największe inwestycje to budowa Centrum Południe II gdzie powstaje 20 000 mkw (Skanska) oraz Infinity o powierzchni 22 000 mkw (Avertus Real Estate).

 Fot. WGN Wrocław, Lokale biurowe na wynajem we Wrocławiu

Fot. WGN Wrocław, lokale biurowe na wynajem we Wrocławiu

 

Od kilku lat stolica Dolnego Śląska plasuje się na trzecim miejscu w kraju pod względem ilości nowoczesnych powierzchni biurowych. Obecne zasoby wynoszą 1 284 500 mkw.  Dla porównania największy rynek biurowy w kraju czyli warszawski oferuje 63335700 mkw , a drugi co do wielkości krakowski – 1666200 mkw.

 

Według Analityków WGN najemcami wrocławskich biur są głównie firmy z sektora IT oraz BPO/SSC. Do Wrocławia przyciągają je liczne wyższe uczelnie gwarantujące wykwalifikowaną kadrę. Sytuacja związana z pandemią i biurowa praca zdalna spowodowały wzrost ilości pustostanów w całym kraju. Aktualnie we Wrocławiu pozostaje około 15,8 % nie wynajętych powierzchni biurowych. Analitycy Polskiej Izby Nieruchomości Komercyjnych wskazują jednak na wzrost zainteresowania powrotem do biur. Właściciele coraz chętniej renegocjują umowy najmu lub negocjują stawki czynszów z nowymi najemcami. Obecnie czynsze w biurowcach wahają się od 10 do 15,5 euro za metr kwadratowy plus koszty eksploatacyjne.

 

Wrocław jest też miastem w którym doszło do największej transakcji sprzedaży powierzchni biurowych w kraju w tym roku.  Kompleks MidPoint71 położony przy ulicy Powstańców Śląskich został sprzedany na 100 mln euro.

 

Marlena Joks / Starszy Analityk WGN