Osoby oczekujące spadku cen mieszkań z powodu galopującej inflacji i wzrostu rat kredytów będą rozczarowane. Wstępne dane NBP Wrocław za II kwartał tego roku wskazują, że na rynku pierwotnym średnia cena metra kwadratowego wzrosła o 309 zł za mkw , a  na rynku wtórnym o 484 zł za mkw.  Aktualnie za metr kwadratowy nowego mieszkania trzeba zapłacić średnio 10 334 zł , a mieszkania z drugiej ręki – 9686 zł.

 

To efekt braku nowych ofert na rynku. Deweloperzy z powodu rosnących kosztów materiałów budowlanych, kosztów pracy, a zwłaszcza zakręcenia kurka kredytowego z powodu zaostrzenia wymogów przy przyznawaniu kredytów hipotecznych zwyczajnie wstrzymują wprowadzanie na rynek swoich nowych inwestycji. Od początku roku ilość  nowych inwestycji spadła o ponad 35% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

 

Co ciekawe, w drugim kwartale wzrosła ilość wydanych nowych pozwoleń na budowę mieszkań, które jednak ewidentnie lądują w deweloperskich szufladach czekając na lepsze czasy.  Ten efekt spadku ilości oddawanych nowych mieszkań odczujemy dopiero za dwa, trzy lata, bo tyle trwa cykl budowlany od momentu wprowadzenia oferty na rynek, do dnia wydania kluczy nabywcom.

 

Wrocławski rynek nieruchomości wyhamowuje. Widać to także po ilości transakcji zakupu nieruchomości mieszkaniowych przeprowadzanych we Wrocławiu. Od początku roku we Wrocławiu przeprowadzono około 4 000 transakcji zakupu mieszkań zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

 

Widać jednak tendencję spadkową przy zawieraniu umów. Utrata zdolności kredytowej Polaków, rosnące raty kredytów hipotecznych powodują, że w drugim kwartale tego roku nowych nabywców znalazło około 900 lokali z drugiej ręki, czyli o sto mniej niż w pierwszym kwartale. To poważne osłabienie, bo wieloletnia obserwacja wrocławskiego rynku nieruchomości dowodzi, że kwartalnie  w stolicy Dolnego Śląska sprzedawanych jest  około 1300 lokali z rynku wtórnego. Wyjątek od tej reguły stanowił ubiegłoroczny okres wakacyjny, gdy swoich nabywców znalazło aż 1600 mieszkań.

 

Jeszcze słabiej wygląda rynek sprzedaży nowych mieszkań. Wstępne dane NBP wskazują, że w drugim kwartale tego roku ilość transakcji lokali deweloperskich spadła o 50 % w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

 

Marlena Joks / Starszy Analityk WGN