Czy na rynku mieszkań już widać zmiany związane z zaostrzoną polityka kredytową? Zmieniają się preferencje klientów?  Szukają mniejszych, tańszych mieszkań? Kupują nieruchomości na peryferiach? Jakie zmiany WGN zaobserwował?

Zaostrzona polityka kredytowa wywołała duże wyhamowanie popytu na rynku nieruchomości zwłaszcza w sektorze mieszkań.

Teraz klienci WGN bardziej skrupulatnie wyliczają swoje zdolności kredytowe; często tuż przed  zaplanowaną transakcją umowy przedwstępnej ponownie sprawdzają u doradców kredytowych możliwość  otrzymania kredytu.

Wg Analityków WGN preferencje klientów jeszcze się nie zmieniły; jeszcze jest zbyt wcześnie, by można było powiedzieć czy permanentne zmiany stóp procentowych , zmiany sposobu wyliczenia zdolności kredytowych, zmiany warunków spłaty przyszłego kredytu, proponowane zmiany sposobu wyliczenia raty kredytu miały już wpływ na zaobserwowaną zmianę preferencji klientów.

O takich zmianach, jeżeli nastąpią , będzie można powiedzieć dopiero za kilka miesięcy.

W tej chwili rynek , a praktycznie większość klientów kupujących, którzy marzą o swoim pierwszym mieszkaniu/domu, wahają się, praktycznie nie podejmują decyzji, są w okresie wyczekiwania.

Obserwujemy, że kredyty zaciągają w przeważającej większości klienci z wysokim uposażeniem, klienci których „stać” na spłatę kredytu, klienci którzy nie muszą ograniczać innych  wydatków aby spłacić w terminie ratę kredytu.

 

Oferta WGN - Mieszkania na sprzedaż w Gdyni

 

Czy klienci rezygnują z  mieszkań, odstępują od umów, bo bank nie dał im kredytu? Jaka to skala? Czy takich przypadków będzie coraz więcej?

Klienci rezygnują w tej chwili z poszukiwania mieszkań, obawiając się, że inflacja i wzrost stóp procentowych, nie pozwoli na otrzymanie kredytu.

Tak jak nadmieniłam powyżej, jest potrzeba, aby rynek choć trochę ochłonął z natłoku przekazywanych informacji, które wprowadzają też w pewnym stopniu dezinformację.

Największy wysyp podpisanych umów przedwstępnych sprzedaży miał miejsce przed 1 kwietnia br., to właśnie w kwietniu już nastąpiły największe zmiany w kryteriach przyznawania kredytów. Klienci WGN naciskali wówczas na terminy, aby mogli zdążyć złożyć wniosek o kredyt na „starych warunkach”.

Jeszcze nie znamy efektu, ponieważ na rozpatrzenie wniosków czeka się do dwóch-trzech miesięcy w zależności od banku i złożonych dokumentów źródłowych.

 

Co czeka rynek nieruchomości? Kryzys? Sprzedaż mieszkań stanie? Co z cenami?

Nie wydaje mi się, aby rynek nieruchomości dotknął kryzys. Wciąż na rynku jest wiele środków własnych – tzw. gotówki, wciąż są i będą inwestorzy. Wciąż mamy klientów, którzy chcą kupować. Wciąż są klienci, którzy posiadają zdolności kredytowe i będą również nowi klienci ze zdolnościami kredytowymi.

Proszę zwrócić uwagę, że ostatni okres to prawdziwy bum w nieruchomościach.

Popyt rósł w galopującym tempie wraz ze wzrostem cen nieruchomości zwłaszcza w sektorze mieszkaniowym.

Klienci kupowali na górce cenowej. Kupowali za środki własne , kupowali z kredytu, kupowali bardzo różnie w zależności od rodzaju nieruchomości i ich własnych potrzeb i preferencji.

Chwilowo mamy wyhamowanie spowodowane dezorientacją i dezinformacją.

Moim zdaniem jest to okres przejściowy.

W cenach mieszkań może raczej nastąpić mniejsza lub większa korekta w dół, może będą jakieś większe wahania negocjacyjne w stosunku do cen ofertowych.