To lokale nabywane od deweloperów w celach inwestycyjnych , które zostają oddawane do użytku. Wg Analityków WGN i badań prowadzonych przez firmy deweloperskie wynika, że ponad 40 % wszystkich transakcji wprowadzanych do obrotu nowych mieszkań, to lokale nabywane w celach inwestycyjnych, a wiec na wynajem.  

 

Dotychczasowa baza ponad 24 000 mieszkań na wynajem we Wrocławiu, plus kolejnych 4,5 tysiąca, które będą oddane do użytku w tym roku, może jednak nie wystarczyć do zaspokojenia potrzeb lokalowych wszystkich najemców. 

 


Mamy bowiem kumulację wielu czynników, które mogą odbić się na rynku najmu. Przede wszystkim  zaostrzoną politykę kredytową banków przy zakupie mieszkania eliminującą część  potencjalnych inwestorów, napływ najemców z Ukrainy szukających lokum dla siebie  i tradycyjnie już, doroczny  napływ  nowej grupy studentów rozpoczynających naukę na wrocławskich uczelniach wyższych. Po okresie pandemii wrocławskie uczelnie znów wracaj do nauki stacjonarnej.

 

Pozytywną wiadomością jest to, ze na rynek najmu powrócą mieszkania wycofane z oferty przez właścicieli z powodu zakazu eksmisji wynikającego z ochrony lokatorów w okresie pandemii Covid 19. Ten zakaz został zniesiony przez ustawodawcę przy okazji wprowadzenia ustawy o Pomocy Obywatelom Ukrainy. Jak co roku w okresie wakacyjnym pojawiają się te lokale zwalniane przez kadrę menadżerską, która kończy swoje kontrakty w firmach rozmieszczonych we Wrocławiu i na obrzeżach miasta.

 

Oferta WGN - Mieszkania na wynajem we Wrocławiu

Wg Analityków WGN te wszystkie czynniki spowodują wzrost czynszów najmu . Obecnie według danych zebranych przez NBP średnia stawka czynszu najmu we Wrocławiu to 51 zł / mkw plus opłaty eksploatacyjne. Niestety dane rynkowe wskazują, że w ofercie obecnie znajduje się tj. dostępnych - około pól  tysiąca mieszkań na wynajem z czego zdecydowana większość to lokale o charakterze apartamentowym, gdzie czynsz najmu przewyższa średnią wyliczoną dla sektora popularnego.

 

Marlena Joks

Starszy Analityk WGN