Zakup mieszkania z przeznaczeniem na długoterminowy wynajem to nadal jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału. Szczególnie teraz, gdy badania pokazują, jak dynamicznie zmieniają się tendencje rynkowe i nasze podejście do posiadanych przedmiotów.

Trendy ostatnich lat, jak np. ekonomia współdzielenia, odpowiedzialność za środowisko i niechęć do gromadzenia rzeczy materialnych sprawiają, że coraz częściej wynajmujemy niż kupujemy. Jak przekonują specjaliści, Polska nie odbiega do zagranicznych rynków w liczbie ofert, ale też oczekiwań, co do jakości „czterech ścian”.

Home staging – od czego zacząć?

Popularny w USA i coraz częściej wykorzystywany w Polsce home staging w krótkim czasie poprawia wizualny standard i podnosi rynkową wartość mieszkania. Koncepcja znana od początku lat 70-tych przyspiesza proces znalezienia potencjalnych najemców nawet do kilkudziesięciu procent, a jej wdrożenie wymaga od nas poświęcenia kilku dni na przygotowania oraz niewielu drobnych inwestycji.

Obejmuje zarówno mniejsze zmiany, jak np. uprzątnięcie zbędnych gadżetów, obrazów, ramek i prywatnych zdjęć, ale zwraca uwagę również na odpowiednio dobrane rodzaje i natężenie źródeł światła. Jeśli zależy nam na tym, aby najemcy odebrali nasze mieszkanie jako przytulne miejsce, w którym będzie im się dobrze mieszkało, rozważmy zakup żarówek o cieplejszych barwach. Drobne niedociągnięcia mogą zniwelować starania nawet najstaranniejszego sprzątania i trików wizualnie poprawiających wnętrze.

Zanim spotkamy się z potencjalnymi najemcami na wspólne oglądanie mieszkania, kilka dni wcześniej sprawdźmy, czy ściany i meble są w dobrym stanie. Jeśli ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, warto rozważyć szybki remont – ceny opakowań bardzo dobrych produktów do renowacji mebli czy odświeżenia kolorów ścian zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a efekt, jaki z pewnością zwróci uwagę, może być wart wieloletnią i opłacalną finansowo umowę.

Najemcy doceniają technologię

Nowoczesnej klasy sprzęt AGD i RTV jest dziś nie tylko standardem, ale coraz częściej wymogiem i powodem, dla którego decydujemy się na wynajęcie mieszkania. Najemcy zwracają uwagę na wielkość telewizorów, dodatkowe wyposażenie w postaci systemów audio-wizualnych, klasę i energooszczędność lodówek, pojemność zmywarek i pralek, a także obecność kuchennych robotów wielofunkcyjnych czy ekspresów do kawy.

Choć wedle zasady „mniej znaczy więcej” powinniśmy postawić na minimalne wyposażenie, gdy zależy nam na podniesieniu rynkowej wartości mieszkania, bądźmy o krok przed wynajmującymi i aktywnie odpowiadajmy na ich potrzeby. Jedną z nich może być całoroczny komfort cieplny w wynajmowanym lokalu. – Według raportów branżowych na zakup i montaż klimatyzacji w blokach mieszkalnych zdecydowało się już ponad 150 000 osób w całej Polsce. To z roku na rok rosnąca grupa, dla której realnymi potrzebami są chęć podnoszenia standardów codziennego życia czy komfortowe poradzenie sobie ze stale wzrastającymi temperaturami w okresie letnim. Ludzie poszukują wygodnych rozwiązań, które zapewnią im komfort, jak wtedy, gdy wchodzą do przyjemnie klimatyzowanej galerii, restauracji czy biura.

 Choć koszty związane z klimatyzacją początkowo mogą ostudzić nasz zapał, tak w perspektywie potencjalnych korzyści ekonomicznych wynikających z najmu mieszkania, mogą bardzo szybko się zwrócić. Podczas wyboru urządzeń zawsze możemy liczyć na wsparcie ekspertów tak, by z jednej strony, nie przepłacić, a z drugiej cieszyć się dobrej jakości urządzeniem – mówi Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska, jednego z czołowych dystrybutorów klimatyzacji na świecie. Nie warto zapominać o estetycznych i funkcjonalnych walorach mieszkań. Nawet gdy zainwestujemy pokaźną sumę w najnowocześniejszy sprzęt, zwróćmy uwagę na to, czy jego design i kolorystyka wpasowują się w wygląd mieszkania, a także, czy są ustawione w takich miejscach w mieszkaniu, które umożliwią bezproblemowe i bezpieczne korzystanie z nich.

Co z podstawowym wyposażeniem?

Liczba najemców, szczególnie w metropoliach, jak np. Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice czy Gdańsk stale wzrasta. Poszukując szansy na rozwój zawodowy czy rozpoczynając studia, migrujemy do największych miast, okresowo przeglądając oferty i poszukując mieszkania, które będzie nie tylko funkcjonalne, wizualnie atrakcyjne, ale i w pełni wyposażone. Przytulnego charakteru i dodatkowej wartości nadadzą wnętrzom różnego rodzaju dodatki, począwszy od wyposażenia kuchni w zastawę stołową, garnki czy sprzęty typu czajnik lub mikrofalówka, przez miękkie ręczniki i pojemne szafki w łazience, aż po miłe zaskoczenia w salonie – pasujące do wystroju fotele do relaksacji czy kilka przyjemnych poduszek lub pled. Bądźmy na bieżąco i regularnie przeglądajmy magazyny z wystrojem wnętrz oraz konkurencyjne oferty, dzięki którym będziemy trzymali rękę na pulsie, a nasze mieszkanie będzie zawsze atrakcyjne dla nabywców.

Oprócz przygotowania mieszkania na wynajem przy pomocy home staging, inwestycji w nowoczesny sprzęt AGD czy wysokiej jakości wyposażenia, warto pamiętać także o odpowiedniej prezentacji oferty. Zanim udostępnimy nasze ogłoszenie, zastanówmy się, do jakiej grupy najemców trafiamy, co wyróżnia nasze mieszkanie i jest warte podkreślenia, a także rozważmy przygotowanie profesjonalnej sesji zdjęciowej. Studia fotograficzne często zawierają taką usługę w swoim portfolio, a dzięki doświadczeniu są w stanie wydobyć klimat i urok mieszkania w każdym ujęciu.

autor: Sylwia Lenik, Product Manager TOSOT Polska