Poprzedni, 2017 rok był chyba rekordowy od kilu ostatnich lat pod kątem wykupywania gruntów pod inwestycje. Bieżący rok zdaje się kontynuować tę tendencję. Deweloperzy i inwestorzy nie zwalniają tempa i w dalszych ciągu inwestują w atrakcyjne tereny.

Działki budowlane wciąż na topie

Pod jakiego rodzaju inwestycje najczęściej wykupywane są grunty? Na czele w dalszym ciągu stoi mieszkaniówka. To właśnie tereny inwestycyjne pod budowę mieszkań i domów cieszą się w dalszym ciągu największym zainteresowaniem ze strony kupujących. Pomimo, że odnotować można nieco mniejszy popyt na mieszkania na sprzedaż oraz domy na sprzedaż, ziemie dalej dobrze się sprzedają.

Tę sytuację można tłumaczyć stale malejącą dostępnością atrakcyjnych gruntów. Chodzi o tereny inwestycyjne atrakcyjne zarówno pod kątem lokalizacji, jak i ceny. Deweloperzy i prywatni inwestorzy starają się wejść w posiadanie gruntów, których lokalizacja pozwoli na wybudowanie atrakcyjnych dla kupujących lokali. Ważne zatem, aby grunt inwestycyjny znajdował się blisko komunikacji miejskiej. Liczy się także bogata infrastruktura połączona z dostępem do terenów rekreacyjnych oraz parków.
Wymagania kupujących z roku na rok się zwiększają, nie dziwi więc fakt, że deweloperzy decydują się kupować grunty „na zapas”.

Do zakupu działek inwestycyjnych zachęcają również niskie ceny. Deweloperzy i inwestorzy wiedzą, że niedługo grunty dostępne w bardzo niskich cenach, położone w mniej atrakcyjnych częściach miasta, również zaczną drożeć z powodu braku dostępności innych. To napędza sprzedaż terenów, które obecnie są wprawdzie mało atrakcyjne, jednak za kilka lat – kiedy w mieście przybędzie mieszkańców a infrastruktura będzie stawała się coraz bogatsza – również te tereny zyskają na atrakcyjności i będą na nich mogły powstać naprawdę lukratywne inwestycje.

Grunty pod biurowce poszukiwane

Tereny inwestycyjne pod budowę biurowców co kolejny rodzaj nieruchomości, jakie inwestorzy i deweloperzy chcą budować w Polsce. Pomimo, iż obecnie oferta biur na wynajem oraz biur na sprzedaż jest bardzo zróżnicowana, to powstające wciąż inwestycje zdają się potwierdzać niesłabnący popyt. Działki pod inwestycje biurowe można podzielić na dwa rodzaje. Część inwestorów jest w stanie zapłacić dużo za grunty zlokalizowane w centrum lub w atrakcyjnych punktach miasta. Inni wolą kupować tańsze działki na obrzeżach miast, gdzie mogą nabyć nie tylko tańsze, ale i większe grunty.

Jeśli chodzi o tereny inwestycyjne w centrach miast, to w większości miejskich aglomeracji jest ich już naprawdę niewiele. Inwestorzy walczą o nie, często podbijając cenę gruntów. Biurowce, jakie powstają na tych terenach, odznaczają się często najwyższym standardem jakości budownictwa, zachwycają innowacyjna architekturą i nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

W przypadku terenów inwestycyjnych na obrzeżach miast możemy mówić o innego rodzaju inwestycjach biurowych. Powstają tu najczęściej biurowce o dużej powierzchni, które często służą za siedziby oraz oddziały firm. Najemcami są tutaj znacznie częściej przedsiębiorcy, którzy na co dzień nie mają ze swoimi Klientami kontaktu face to face i nie potrzebują „efektu wow”. Najemcami są także firmy, którym zależy na swobodnym i szybkim dojeździe do firmy a także dostępności miejsc parkingowych, o które w centrum coraz trudniej.

W Polsce poza gruntami pod inwestycje mieszkaniowe i biurowe, powodzeniem cieszą się także działki inwestycyjne umożliwiające budowę inwestycji typu hotele czy condoapartamenty.
Z pewnością w bieżącym roku możemy mówić o kontynuacji dobrej passy dla tego segmentu nieruchomości.

 

Magdalena Paluch
Redaktor naczelna Komercja24.pl