Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu transakcji kupna-sprzedaży tego typu nieruchomości przeprowadzało się stosunkowo
dużo. Było to spowodowane wysprzedawaniem zabytkowych nieruchomości przez gminy czy skarb państwa za niewielkie, często symboliczne pieniądze. Takie obiekty miały zostać szybko odrestaurowane przez nowych nabywców, lecz niejednokrotnie rzeczywistość przerastała nabywców i zabytkowe nieruchomości nadal niszczeją. Remont i odrestaurowanie zamku czy pałacu często przekracza nakłady finansowe poniesione przy jego zakupie. Wystawiane pałace, dwory, zamki na sprzedaż są dla nabywców formą inwestycji, ponieważ w odnowionych obiektach najczęściej powstają hotele, zajazdy czy ośrodki szkoleniowe o wysokim standardzie.

Pałace, zamki wystawiane na sprzedaż

Ze względu na dobrą koniunkturę w branży hotelarskiej oraz rozwój turystki i rosnące znaczenie Polski jako destynacji wakacyjnej, hotele w zabytkowych nieruchomościach są bardzo popularne szczególnie wśród gości z zagranicy. Należy również zaznaczyć, że tego typu obiekty powstawały na malowniczych terenach, które teraz stają się wartością dodaną przy zaadoptowaniu ich na cele komercyjne. Przykładem odrestaurowanego zamku otoczonego niezwykłymi krajobrazami jest zamek Czocha, który jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Przekłada się to na duże zainteresowanie wśród zagranicznych gości, które wpływa na realne korzyści dla właściciela.

Pasjonaci na zakup nieruchomości zabytkowych

Jednak należy wspomnieć, że są prawdziwi pasjonaci historycznych nieruchomość, którzy kupią je na własny użytek. Unikatowe posiadłości „z duszą” i własną historią wpływają na prestiż, dlatego też nierzadko stają się siedzibami różnego rodzaju firm. Zauważa się swoistą modę na zabytki, a inwestorzy prześcigają się w pomysłach na ich aranżacje czy organizacje tematycznych eventów.

Według ekspertów WGN ta niewielka gałąź rynku jest już mocno zakorzeniona na polskim rynku i stała się jego integralną częścią. Zabytkowe nieruchomości już same w sobie są unikatowe, charakterystyczne i bardzo prestiżowe, jednak ze względu na upływ czasu jest ich coraz mniej, co tylko podkreśla te cechy.

Jeszcze jest idealny czas, aby stać się właścicielem pałacu lub zamku

Eksperci WGN są zgoni, że teraz jest jeszcze idealny czas, aby kupić tego typu nieruchomość w celach inwestycyjnych. Na rynku pojawiają się bardzo korzystne oferty. Zabytkowy pałac lub dworek można już kupić za cenę mieszkania w Warszawie czy Wrocławiu. Co więcej, można złożyć wniosek o dofinansowanie tego typu inwestycji ze środków unijnych lub rządowych. Zamki, pałace, dworki są częścią historii Polski, na stałe wpisanymi w kulturę, dlatego przekształcenie ich na obiekty hotelowe zawsze jest dobrym pomysłem, dzięki któremu inwestycja się zwróci. Unikatowe nieruchomości są jednak niszą, która ma olbrzymi potencjał inwestycyjny. Zakup takiego obiektu zapewnia nie tylko regularne przychody, ale również gwarantuje olbrzymią satysfakcję, bo przecież nie każdy kupujący może powiedzieć, że stając się właścicielem nieruchomości stał się częścią historii.

 

Sandra Wolna

Redaktor Naczelna wgn.pl