Ofert sprzedaży działek budowlanych poza miastem jest bardzo dużo. Większość Polaków nie jest jeszcze przyzwyczajona do dojeżdżania 30-40 kilometrów np. do pracy czy do szkoły we Wrocławiu, dlatego największą popularnością cieszą się grunty w miejscowościach satelickich wokół głównych ośrodków miejskich. Przykładowo, klienci, których kariera zawodowa związana jest z Wrocławiem, szukają gruntów najchętniej w Świętej Katarzynie, Tyńcu Małym, Iwinach (na południe od Wrocławia), Dobrzykowicach, Kamieńcu Wrocławskim, Kiełczowie (wschód), nieco rzadziej w Ligocie Pięknej i Wiszni Małej (północ).

Większość ofert sprzedaży stanowią podzielone działki budowlane o powierzchni od 800 m2 do 1500 m2. Na ogół są to działki, co najmniej z dostępem do energii elektrycznej i wody, aczkolwiek zwiększa się ilość terenów z dostępem do gazu i kanalizacji. Ceny pod Wrocławiem są mocno zróżnicowane: np. w Dobrzykowicach działki są sprzedawane w cenach od 90 zł do 120 zł / m2, natomiast w Świętej Katarzynie ceny sprzedaży przekraczają nawet 200 zł / m2. W Tyńcu Małym, który stał się dość popularnym terenem dla inwestorów indywidualnych, ceny sprzedaży dochodzą nawet do 250 zł / m2, a można się spotkać z cenami ofertowymi dochodzącymi do 400 zł / m2.

Największe zapotrzebowanie jest aktualnie na działki budowlane o powierzchni około 1000 m2, najlepiej z dostępem do wszystkich mediów, łącznie z kanalizacją i gazem. Klienci coraz mniej poważnie biorą pod uwagę np. realizację szamba czy kotłowni z piecem opalanym opałem stałym, a fotowoltaika nie jest jeszcze wystarczająco popularnym rozwiązaniem.

Rynek sprzedaży działek pod budowę domów jednorodzinnych jest stabilny. Biorąc pod uwagę uśrednione ceny ofertowe i uśrednione ceny sprzedaży wahnięcia cen są symboliczne. Eksperci WGN nie spodziewają się znacznego wzrostu cen działek gdyż popyt jest mniejszy od podaży. Jest to sytuacja odwrotna w odniesieniu do rynku mieszkaniowego gdzie popyt przewyższa podaż a dodatkowo na rynku obrotu działkami nie ma zakupu spekulacyjnego.

Nie ma wielkiej rywalizacji o grunty położone pod miastem – zupełnie inaczej niż atrakcyjne grunty na terenie Wrocławia, gdzie działki budowlane o powierzchni 900-1000 m2 są na wagę złota i to o nie klienci starają się najbardziej. WGN pośredniczy cały czas w sprzedaży działek budowlanych, np. w ostatnim czasie przeprowadził transakcję sprzedaży atrakcyjnych działek na osiedlu Stabłowice, gdzie cena osiągnęła pułap 400 zł / m2.

Od kilku lat trendy na rynku obrotu działkami są mocno kształtowane przez deweloperów – tak jest również w przypadku budowy domów. Co prawda, większość realizacji stanowią bliźniaki i szeregowce, zdarza się coraz częściej, że oferowane są na sprzedaż działki pod domy wolnostojące. Jeśli na rynku nieruchomości będzie się utrzymywała korzystna koniunktura, można się spodziewać co najmniej kilku interesujących inwestycji w budowę domów jednorodzinnych wolnostojących. Są to inwestycje bardzo kosztowne, co znajduje odzwierciedlenie w cenach (np. WGN był wyłącznym agentem sprzedaży domów wolnostojących wykończonych pod klucz w Domasławiu pod Wrocławiem, gdzie cena ofertowa wynosiła prawie 1 mln zł), ale można się spodziewać, że część zamożnych klientów będzie mocno zainteresowana zakupem, choćby dlatego, że zakup działki i budowa domu wiąże się z wieloma formalnościami, a zakup domu od dewelopera na ogół pozwala zaoszczędzić sporo czasu i nerwów a także może się okazać korzystne finansowo.

 

Jarosław Wójtowicz, Doradca WGN i starszy analityk rynku nieruchomości