Po pierwsze, znakomita infrastruktura, która rozwija się dynamicznie od czasów dwudziestolecia międzywojennego. W 1936 roku rozpoczyna się realizacja trasy Berlin-Bytom, która pokrywa się częściowo z dzisiejszą autostradą A4. Ważne węzły komunikacyjne już wtedy prowadzą w kierunku południowych osiedli Wrocławia. W 1939 roku na południe prowadziło aż 7 linii tramwajowych, między innymi nieistniejąca już linia tramwajowa prowadząca z dzisiejszego placu Wróblewskiego na Rakowiec, czy linia idąca wzdłuż dzisiejszych ulic Zielińskiego i Gajowickiej.

Po drugie, na Krzykach, podobnie jak chociażby na Sępolnie i Biskupinie, zachowało się dużo budownictwa mieszkalnego jedno i wielorodzinnego, wokół którego powstawały późniejsze osiedla i współczesne inwestycje mieszkaniowe. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie brakuje na rynku miłośników zabytkowych kamienic, rezydencji, willi, jak i domów. Można obserwować nawet wzrost zainteresowania mieszkaniami w co lepiej utrzymanych kamienicach, zwłaszcza na Borku, ale i w rejonie ulic Gajowej czy Przestrzennej (Huby).

Ważnym elementem otoczenia stała się zieleń miejska. Dzisiaj bliskość zieleni miejskiej, zwłaszcza Parku Południowego, Parku Skowroniego czy Parku Klecińskiego, a zatem popularnych miejsc aktywnego wypoczynku, stała się czynnikiem znacząco zwiększającym atrakcyjność nieruchomości na Krzykach.

Lata 90. ubiegłego wieku przyniosły początek rozwoju parku handlowego na terenie Bielan Wrocławskich. Dało to poważny impuls dla dużych inwestycji deweloperskich na Klecinie, Ołtaszynie-Partynicach, Wojszycach.

Jednym z aspektów rozwoju inwestycji na Krzykach jest także wielkie zapotrzebowanie na rynku najmu na mieszkania i domy na Krzykach, z uwagi na silnie rozwinięty rynek pracy stymulowany między innymi za sprawą Bielan Wrocławskich, ale i bliskość ważnych ośrodków akademickich – Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Komandorskiej oraz, od kilku lat, nowego kampusu Uniwersytetu Medycznego przy ul. Borowskiej.

Największe zalety i wady Krzyków.

Największe zalety Krzyków to bliskość centrum miasta, znakomita komunikacja, rozwinięta infrastruktura edukacyjna i handlowo-usługowa, bliskość Bielan Wrocławskich, zieleń miejska, zachowana reprezentacyjna architektura (np. na Borku). Krzyki nie są jednak pozbawione pewnych wad: wąskie drogi wyjazdowe z Wrocławia. Buforowa, Grota-Roweckiego i Opolska to jedynie dwupasmówki; podobnie jest z ważnymi łącznikami między południowymi osiedlami Wrocławia – ulice Parafialna i Zwycięska to również drogi dwupasmowe.

Perspektywy na przyszłość - czy dzielnica nadal będzie traktowana jako prestiżowa?

Krzyki to teren, na którym powstawały jedne z bardziej efektownych realizacji deweloperskich ostatnich lat. Sztandarowymi przykładami mogą być: Apartamenty Zielona Etiuda przy ul. Turniejowej, Belvedere Park na terenie dawnej bazy wojskowej przy ul. Przyjaźni. Nie brakuje również realizacji willi miejskich, na przykład na Wojszycach czy na Borku (wille przy ul. Racławickiej 27-29). Ostatnie pięć lat przyniosły niezwykle dynamiczny wzrost inwestycji m.in. na Jagodnie i na osiedlach Księżę Małe i Księżę Wielkie, gdzie dużą inwestycję rozpoczął Archicom. Zapotrzebowanie na nowe mieszkania w dalszym ciągu pozostaje bardzo duże, biorąc pod uwagę rekordowe wyniki sprzedaży deweloperów w 2016 i 2017 r. Mimo, że aktualne statystyki za pierwszy kwartał bieżącego roku wskazują na lekkie wyhamowanie wyników sprzedaży deweloperów, Krzyki nadal będą przyciągały dużą klientelę z powodu niezaprzeczalnych walorów, o których była już mowa wcześniej.

Jakie obecnie są średnie stawki za metr kw. zakupu mieszkania na rynkach pierwotnym i wtórnym na Krzykach?

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego na Krzykach osiągają na ogół poziom 6000-7000 zł / m2. Niżej wyceniane są inwestycje m.in. na Klecinie (od 4800 zł / m2), Brochowie (ok. 5200 zł-6100 zł / m2), czy na Wojszycach (od 4000 zł / m2 w przypadku mieszkań o pow. 150 m2 do 6000 zł / m2). Różnice cenowe na rynku wtórnym są jeszcze większe – od stosunkowo niskich cen ofertowych za mieszkania na Brochowie czy na osiedlu Księżę Wielkie (ok. 4500 zł / m2) do cen pomiędzy 15 000 zł a nawet 25 000 zł / m2 za apartamenty w wieżowcu Sky Tower. Najdroższe osiedla to osiedle Południe i Borek, gdzie na ogół trzeba zapłacić ok. 7000 zł / m2 za mieszkania z rynku wtórnego. Średnia cen ofertowych mieszkań na Krzykach oscyluje wokół kwot 6400-6700 zł /m2 – nie są to jednak dane w pełni miarodajne, ponieważ dużo zależy od szczegółowej lokalizacji nieruchomości, a poza tym należy pamiętać, że część mieszkań z rynku wtórnego sprzedaje się poniżej szacowanej średniej wartości, chociażby dlatego, że niektórym sprzedającym zależy na szybkiej sprzedaży.

Jarosław Wójtowicz

Dział Analiz WGN