W tym tekście krótko scharakteryzujemy ofertę mieszkaniową i ceny mieszkań na sprzedaż w pięciu dzielnicach miasta: na Starym Mieście, Śródmieściu, Fabrycznej, Psim Polu i Krzykach. Średnie ceny nowych mieszkań w skali całego miasta wynoszą obecnie 6300 zł/mkw. Na rynku wtórnym przeciętna stawka to 5445 zł. Wrocław jest jednym z pięciu miast, gdzie ceny mieszkań używanych są wyższe od 5000 zł, a nowych – powyżej 6000 zł/mkw. Chodzi o takie ośrodki jak, oprócz Wrocławia, Warszawa, Poznań, Gdańsk i Kraków.

Dane analityków WGN potwierdzają informacje banku centralnego, z zastrzeżeniem, że stawki w segmencie popularnym, a więc najchętniej wybieranym przez przeciętnych klientów są nieco niższe. Średnie cenowe zawyża natomiast oferta nieruchomości luksusowych i o podwyższonym standardzie, gdzie ceny mogą sięgać nawet powyżej 20 tys. zł/mkw. (przykładowo: OVO Wrocław).

Dzielnice Wrocławia – najtańsze lokalizacje

Najtańsze mieszkania na sprzedaż na rynku pierwotnym i wtórnym spotykamy oczywiście na peryferiach. Ceny za nowe mieszkania w oddalonych rejonach miasta zaczynają się od około 4300 zł za metr kwadratowy. Warto zaznaczyć, że oferta wcale nie odbiega standardem od droższych nieruchomości bliżej położonych. Do najtańszych lokalizacji wrocławskich na pewno należy osiedle Leśnica, gdzie – przykładowo – za nowe mieszkania w inwestycji przy ul. Miodowej płaci się od 4300 zł/mkw. Tanie są również oddalone rejony dzielnicy Fabryczna – takie jak np. Złotniki, czy Stabłowice, gdzie bardzo mocno realizowane są nowe inwestycje deweloperskie. Powstają tu w praktyce od zera nowe osiedla mieszkaniowe.

 

Do najtańszych lokalizacji mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu z pewnością zaliczymy również Psie Pole. Oddalona dzielnica na północy miasta cieszy się nieco mniejszą popularnością ą u kupujących, ale z drugiej strony oferta może być tu przystępna dla osób o słabszej zdolności kredytowej. Dla przykładu: 43 – metrowe mieszkanie w nowym budownictwie można kupić tu w cenie 215 tysięcy złotych, czyli po 5000 zł/ mkw.
Tańsze lokalizacje wrocławskie to także m.in. oddalone osiedla Krzyków – takie jak Jagodno, Ołtaszyn, Księże czy Brochów.

Najdroższe lokalizacje

Najwięcej za mieszkania zapłacimy oczywiście w ścisłym centrum, czyli na Starym Mieście. Za nieruchomości, czy to na rynku pierwotnym (podaż w atrakcyjnych lokalizacjach staromiejskich jest ograniczona) czy na wtórnym, zaczynają się od minimum 7000 zł/mkw., natomiast średni poziom cen to około 8500 – 9500 zł od metra kwadratowego. Drogie, choć nieco tańsze od ścisłego centrum, są też lokalizacje wokół centrum. Wskazać tu można np. Szczepin czy rejon Kępy Mieszczańskiej i bliskiego Nadodrza Cena to 299 tysięcy zł, za 50 - metrowe mieszkanie w kamienicy przy ul. Braniborskiej, co daje stawkę wynoszącą 6 tys. zł/mkw. W zabytkowych uliczkach wokół, lub na samym Rynku jest zdecydowanie drożej. Za mieszkanie w kamienicy na płycie Rynku trzeba będzie zapłacić przynajmniej około 13 tysięcy złotych od metra.

Do najdroższych lokalizacji wrocławskich zaliczymy też niektóre dzielnice o willowym charakterze. Na południu jest więc to Oporów, na północy Zacisze, Zalesie. Klienci cenią też ładne przyrodniczo tereny i ciekawą zabudowę na Biskupinie czy Sępolnie.

Pozostałe dzielnice

Bardzo popularną, a jednocześnie zróżnicowaną dzielnicą Wrocławia są Krzyki, a więc duży obszar miasta na południu od centrum. Jak już wspomnieliśmy: do stosunkowo tanich lokalizacji na Krzykach należą oddalone południowo wschodnie lokalizacje, takie jak Jagodno czy Ołtaszyn, gdzie za mieszkania na rynku wtórnym płaci się 5000 – 5500 zł. Tańsze mieszkania na sprzedaż spotykamy także na osiedlu mieszkaniowym z wielkiej płyty - Gaj. Bliżej centrum, mniej więcej do skrzyżowania ulic Hallera i Powstańców Śląskich ceny mogą być podwyższone, nawet za starsze budownictwo z wielkiej płyty.

Fabryczna – to kolejna duża dzielnica Wrocławia, ze zróżnicowanymi cenami mieszkań. Na dużych osiedlach mieszkaniowych, takich jak Nowy Dwór, Gądów, Popowice. Średni poziom cen w tych lokalizacjach to około 4700 – 5300 zł/mkw. Jak już wspomnieliśmy – dość przystępne cenowo są też lokalizacje na nowych osiedlach dalekiej Fabrycznej.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN