Z danych WGN wynika, że z taką praktyką mamy do czynienia zwłaszcza na rynku pierwotnym. Firmy deweloperskie starają się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, stąd pojawia się oferta na poddaszu. Ponieważ mieszkania ze skosami nie każdemu będą odpowiadać, stawki za metr kwadratowy często są niższe o około 10 – 15 proc. Najczęściej poddasza są „dołączane” do pełnowymiarowych mieszkań na najwyższych kondygnacjach. W ten sposób klient dostaje ofertę mieszkania dwupoziomowego.

Na rynku wtórnym jednak nie zawsze poddasza są tańsze. Ponieważ wielu klientów, którzy kupują takie mieszkania, ma ambicje urządzenia ich w naprawdę ciekawy sposób, często są to nieruchomości o podwyższonym standardzie. Stąd też bywa, że ceny są wyższe. Należy dodać jednak również, że oferta mieszkań na poddaszu nie jest duża. Wg analityków WGN nie przekracza ona 5 proc. całości dostępnej podaży mieszkań używanych.

Być może też i ten fakt sprawia, że poddasza uważa się ciągle za coś wyjątkowego. Zanim przejdziemy do kwestii możliwości aranżacyjnych takiej przestrzeni oraz jej wad i zalet, kilka zdań należy poświęcić formalnościom, jeśli ktoś przymierza się do adaptacji poddasza na cele mieszkaniowe. Trzeba bowiem wiedzieć, że wcale nie jest to prosta sprawa.

Przede wszystkim – nie każde poddasze może być mieszkaniem. Zgodnie z prawem budowlanym średnia wysokość takiego pomieszczenia powinna wynosić 2,2 metra.  Poddasze musi posiadać też odpowiednio dużą liczbę okien,  dających dostęp światła dziennego. Ich powierzchnia w każdym pokoju powinna stanowić przynajmniej jedną ósmą powierzchni podłogi. Ponieważ adaptacja poddasza to przebudowa, będzie ona wymagała zgłoszenia budowy, projektu i oczekiwania na zgodę. Do tego dochodzą też kwestie własnościowe. Jeśli jest to poddasze w budynku wielorodzinnym, wyodrębnienie takiego lokalu będzie wymagało zgody wszystkich współwłaścicieli.

Tak więc – adaptacja poddasza to proces niełatwy. Jeśli nie musimy, lepiej więc po prostu kupić tego typu nieruchomość. Sama aranżacja przestrzeni, tak by była funkcjonalna, pochłonie wiele naszej energii.

Jeszcze jedna ważna sprawa – szukając mieszkania warto bardzo dokładnie zapoznać się z danymi dotyczącymi powierzchni użytkowej i dowiedzieć się dokładnie, która norma do jej wyliczenia została użyta. Wg nowej normy (PN- ISO 9836:1997 powierzchnię użytkową liczy się w 100 proc. od wysokości 1,9 metra, natomiast do tej wysokości nie wlicza się w ogóle. Jeśli chodzi o starą normę (PN 70 B-02365) powierzchnię użytkową liczymy w 50% od 1,40-2,20 m, a powyżej 2,20 m w 100%.

Aranżacja poddasza

Skosy i nietypowe okna dachowe, do tego słupy – wszystkie te elementy mogą nam przeszkadzać, ale mogą być też zaletą naszej nieruchomości. Każda z nich to typowy element poddasza. Skosy są powierzchniami, które można łatwo zmarnować, o ile oczywiście ich  nie wykorzystamy. Na co? Popularne są różnego rodzaju półki, wnęki, schowki – oczywiście robione na wymiar, które pozwalają wykorzystać przestrzeń pod skosem. Każde takie załamanie może być odpowiednio zabudowane. Należy jednak pamiętać o funkcjonalności. Bardzo niskie skosy mogą okazać się niepraktyczne. Z aranżacyjnej praktyki wiadomo, że najwygodniejsze do aranżacji są poddasza o ściankach kolankowych przynajmniej na wysokości 110 cm i z dość stromym dachem. Dachy mansardowe okazują się dość sprawdzać pod względem późniejszych możliwości aranżacyjnych poddasza, także dachy dwuspadowe dają sporo możliwości, natomiast gorzej jest w przypadku dachów czterospadowych.

Oświetlenie – to kolejna rzecz, która na poddaszu daje nam duże możliwości aranżacyjne. Słupy pionowe w takich pomieszczeniach mogą być wykorzystane np. do instalacji światła punktowego, które generalnie znacznie lepiej się sprawdza właśnie na poddaszu. Jeśli chodzi o światło dzienne – wiele w tym zakresie będzie zależało od rozkładu okien. Jeśli są one umieszczone w miarę równomiernie na powierzchni dachu, tak też będzie doświetlone pomieszczenie. Jeśli będą bardziej na jedną stronę, wówczas ta będzie miała więcej światła i wcale nie musi być to wadą. Jaśniejsze i ciemniejsze obszary poddasza można zaaranżować w zależności od rodzaju aktywności – np. w ciemniejszej części może być sypialnia, natomiast w jaśniejszej biurko do pracy, czy sofa do pokoju dziennego itp.

Wady poddasza?

Jak widzimy – możliwości aranżacji takiego pomieszczenia jest naprawdę wiele. A jakie są wady mieszkania na poddaszu? Cóż – najbardziej banalną wadą, a zarazem być może najbardziej dokuczliwą jest sam fakt konieczności wspinania się na górę po schodach. Inna wada – w zakresie samej aranżacji – to duże koszty, związane choćby z przygotowaniem mebli na wymiar. Wreszcie najczęściej wymienia się nadmierne wychładzanie pomieszczenia zimą i zbytnie nagrzewanie latem. Na poddaszu – górnej części budynku mieszkalnego może być też wilgotno. Oczywiście to wszystko prawda. Poddasze jako, że znajduje się właśnie bezpośrednio pod dachem, jest szczególnie narażone na kwestie klimatyczno – pogodowe, dlatego też szczególnie ważne są kwestie jakości wykonania dachu oraz ocieplenia. Odpływ ciepła zimą i napływ gorąca latem można powstrzymać, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej izolacji.

 

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN