Warszawski rynek nieruchomości o podwyższonym standardzie jest największy w Polsce. Tutaj też znajdziemy najbardziej prestiżowe realizacje. Wiele wskazuje na to, że przed tym segmentem nieruchomości w stolicy są kolejne świetne lata. Bardzo dobra koniunktura na rynku mieszkaniowym skłania deweloperów do nowych realizacji. Obserwujemy także trend rewitalizacji i unowocześniania starszych nieruchomości o charakterze zabytkowym i historycznym, m.in. przedwojennych kamienic, które po renowacji idealnie nadają się choćby na biura czy apartamenty. Ta tendencja wynika głównie z faktu, że w świetnych lokalizacjach warszawskich odczuwalny jest już brak terenów inwestycyjnych pod nowe realizacje.

Na popyt na nieruchomości, także o podwyższonym standardzie wpływa wysoka rentowność najmu, generowana obecnie m.in. przez niskie stopy procentowe (w przypadku zakupów dokonywanych na kredyt), ale także rosnąca odwiedzalność stolicy i ogólnie naszego kraju, która sprawia, że inwestorzy chętniej spoglądają na branże noclegową. To jest też jednym z powodów rosnącej popularności inwestycji typu condo i aparthoteli.

Jeśli chodzi o ceny mieszkań – do najdroższych dzielnic i osiedli stolicy, gdzie wyrastają nieruchomości apartamentowe na pewno należą Śródmieście i Powiśle, także Mokotów, Wilanów. Również należy tu wymienić Ochotę i Ursynów. Rośnie znaczenie i popularność warszawskiej Woli. Za ile można kupić apartament w Warszawie? Wg NBP ceny mieszkań w stolicy w II kw. 2017 wynosiły blisko 7700 zł/mkw. na rynku pierwotnym i 7400 zł na rynku wtórnym. To najwięcej spośród wszystkich miast wojewódzkich w Polsce. Ceny powoli, ale jednak rosną. Na rynku pierwotnym w ciągu IV lat, od II kw. 2013 r. , wzrosły o 700 zł/mkw.

Ceny apartamentów są znacznie wyższe. Z danych analityków WGN wynika, że w topowych dzielnicach za mieszkania o podwyższonym standardzie płaci się przynajmniej około 10 tys. zł/mkw., natomiast apartamenty wyceniane są w przedziale kilkunastu do około 20 tysięcy złotych.

Na rynku pierwotnym prym cenowy wiodą najbardziej rozpoznawalne, prestiżowe nieruchomości, które można zaliczyć do kategorii apartamentów luksusowych. Mowa o obiektach ze wszech miar najwyższej klasy, zarówno jeśli chodzi o centralną lokalizację, jak i klasę budynku i wreszcie cechy oraz jakość wykończenia samego apartamentu, wraz z szeregiem nowoczesnych udogodnień i dodatkowych usług dla mieszkańca takiej nieruchomości (np. concierge). Wśród najbardziej znanych obiektów apartamentowych tego typu w stolicy są m.in. Złota 44, Cosmopolitan, Rezydencja Foksal czy Villa Roma. Ceny za apartamenty w takich nieruchomościach mogą być skrajnie wysokie, o czym świadczy przykład Złotej 44 sprzed kilku lat, kiedy to jeden z apartamentów wyceniono na 65 tys. zł/mkw!

Był to skrajny przypadek, z którego inwestor zresztą ówczesny inwestor szybko się wycofał, jednak nie zmienia to faktu, że za luksus z najwyższej półki płaci się słono – nawet 30 tys. zł/mkw. Przykładem może być tu choćby Willa Foksal, gdzie jeden 144 – metrowy apartament wyceniono na 4 mln zł, czyli po ponad 27 tys. zł/mkw.

„Przeciętne” apartamenty w mniej prestiżowych projektach są tańsze – z rzędem cenowym kilkunastu do dwudziestu tysięcy złotych.

Na rynku wtórnym apartamenty w najdroższych dzielnicach stolicy wycenia się zazwyczaj na około 14 – 15 tysięcy złotych za metr kwadratowy. Mieszkania o podwyższonym standardzie uzyskują natomiast wyceny rzędu 10 – 12 tysięcy/mkw.

Na pewno na mieszkaniowej mapie stolicy jedną z bardziej cenionych dzielnic jest Mokotów. Z danych WGN wynika, że za podwyższony standard płaci się tu średnio 10 – 14 tys. zł/mkw. Przykładem może być 53 – metrowe mieszkanie na Mokotowie. Nieruchomość w budynku z 2007 roku została wyceniona na blisko 800 tysięcy złotych, co w tym przypadku daje stawkę wynoszącą ponad 14 tysięcy złotych za metr kwadratowy. 90 – metrowy apartament w 10 letnim budynku także na Mokotowie został z kolei wyceniony na 900 tysięcy złotych, czyli po 10 tysięcy złotych od metra kwadratowego.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN