Świetne położenie Szczecina sprawia, że jest on idealną lokalizacją magazynową. Potencjał stolicy województwa zachodniopomorskiego doceniają giganci. W budowie są magazyny dla Zalando i Amazon. Swoje kompleksy magazynowe rozbudowuje Panattoni i Waimea Holding.
Choć całkowite zasoby nowoczesnych magazynów w Szczecinie wynoszą niecałe 200 tys. mkw. - co nie jest dużą liczbą w porównaniu do największych ośrodków w kraju – to obecnie w budowie jest kolejnych 350 tys. mkw. Ogromna większość nowej podaży ma już najemców, realizowana jest w systemie BTS.

Tereny inwestycyjne

Rosnąca popularność Szczecina jako lokalizacji nieruchomości magazynowych pociąga za sobą wzrost popytu na tereny inwestycyjne. Przegląd aktualnych ofert z WGN pokazuje, że dosyć wysokie stawki trzymają nawet duże grunty. Aż 26 mln zł to cena 11,4 ha terenu m.in. pod zabudowę usługową i handlową w lokalizacji na północnym obrzeżu Szczecina. Stawka za metr kwadratowy wynosi tu 227 zł/mkw.

Najwyższe obecnie wyceny w WGN wynoszą około 300 – 350 zł/mkw. Za działkę pod zabudowę wielorodzinną w Gumieńcach (2000 mkw.) trzeba zapłacić 700 tys. zł. Blisko 4000 mkw. działki w Warszawie, które stanowi jedną z najdroższych lokalizacji w Szczecinie należy zapłacić 1,25 mln zł. Duża działka przemysłowa na Pomorzanach została wyceniona natomiast na blisko 5 mln zł za 1,8 ha.

Lokale handlowe na wynajem

W odróżnieniu od segmentu magazynowego, rynek nowoczesnych powierzchni handlowych nie rozwija się aż tak szybko. W zeszłym roku nie powstał w Szczecinie żaden nowy obiekt. Całkowite zasoby nowoczesnych centrów handlowych szacuje się na około 280 tys. mkw.
Jakie są stawki czynszów? Z danych WGN wynika, że rozpiętość cenowa za lokale przy ulicach wynosi od około 20 do 80 zł/mkw. Najdroższe obecnie oferty zamieszczane w WGN dotyczą nowoczesnych obiektów. 80 zł to stawka najmu 90 – metrowego lokalu w centrum handlowym Słoneczne na prawobrzeżu. W przypadku lokali przy ulicach liczy się umiejscowienie na parterze i duże przeszklenia od strony chodników.

Nieco podwyższone stawki czynszów najmu, wynoszące około 50 – 60 zł/mkw. spotykamy częściej w centrum miasta. Przykładowo: czynsz najmu 100 – metrowego lokalu handlowego przy ul. Kilińskiego wynosi 60 zł/mkw. 5000 zł trzeba miesięcznie zapłacić za inny 100 – metrowy lokal w Śródmieściu. 3200 zł to miesięczny czynsz za 70 – metrowy lokal z witryną od ulicy Wyzwolenia.

Biura

Stawki za wynajem biur w Szczecinie są na podobnym poziomie co czynsze lokali handlowych - wynoszą przeciętnie około 30 – 50 zł. Najdroższe biura znajdziemy oczywiście w centrum miasta. Drogie rejony to również Niebuszewo i Warszewo. Za lokal biurowy o powierzchni niecałych 200 metrów, umiejscowiony w nowym budynku dostawionym do ciągu zabytkowych kamienicy z przełomu XIX i XX wieku należy zapłacić 11 tys. zł miesięcznie. Akurat tę przykładową nieruchomość wyróżnia dobre sąsiedztwo – w sercu Szczecina, obok Bramy Portowej oraz Galerii Kaskada. Dodatkowo w najbliższym czasie planowane są tu nowe inwestycje. Zagospodarowana zostanie powierzchnia po byłej Galerii Centrum znajdującej się vis a vis obiektu. Powstanie tam hotel Marriott oraz biurowiec Posejdon II.

Perspektywy rozwoju

Choć na razie dynamiczny rozwój przechodzi tylko rynek powierzchni magazynowych w Szczecinie, należy przypuszczać, że tą samą drogą pójdą nieruchomości handlowe i biurowe. Szczecin mocno zyskał dzięki rozwojowi infrastruktury drogowej – m.in. droga S3, obwodnica Szczecina, a także rozwojowi siatki połączeń lotniczych i morskich. Miasto jest świetnie położone. Wszystko to sprawia, że stolica województwa zachodniopomorskiego wyrasta na jedną z atrakcyjniejszych lokalizacji inwestycji komercyjnych w Polsce.

 

Marcin Moneta