Szczecin - z liczbą mieszkańców wynoszącą ponad 400 tys. - jest wschodzącym rynkiem mieszkaniowym w Polsce. Od kilku lat w tym mieście obserwujemy rosnącą koniunkturę – zarówno w segmencie nieruchomości komercyjnych, zwłaszcza magazynowych, jak i na rynku mieszkaniowym. Choć przeciętne ceny mieszkań są tu zdecydowanie niższe niż w miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków na uwagę zasługuje dosyć bogata oferta segmentu premium z cenami na poziomie wiodących metropolii w kraju. Tak więc stawki za apartamenty zaczynają się w Szczecinie od około 8 tys. zł za metr, choć niejednokrotnie spotyka się oferty na poziomie nawet ponad 10 tys. zł.

Do najpopularniejszych i najdroższych szczecińskich lokalizacji mieszkaniowych, poza centrum należą rejony lewobrzeżnego miasta - Warszewo, Pogodno i Osów.

Średnie ceny

Z danych WGN wynika, że przeciętne stawki za mieszkania w segmencie popularnym w Szczecinie obecnie mieszczą się w przedziale 4500 – 5500 zł/mkw., choć w prestiżowych lokalizacjach centralnych – m.in. na Śródmieściu można znaleźć oferty nawet przekraczające 7000 zł.

Obecnie – wg NBP – średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań w Szczecinie wynoszą 4700 zł/mkw. Na rynku wtórnym przeciętne stawki kształtują się na poziomie 4000 zł, a więc są znacznie niższe w porównaniu do ofert z wiodących rynków mieszkaniowych, takich jak Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań, Gdańsk.

Segment premium

Jak już wspomnieliśmy – na tle innych miast wojewódzkich, wyłączając największe ośrodki, czyli Warszawę, Kraków, Wrocław, Poznań i Gdańsk, Szczecin wyróżnia dosyć bogata oferta mieszkań droższych o wyższym standardzie.

Z danych WGN wynika, że rząd cenowy najdroższych nieruchomości przekracza 10 tys. zł/mkw. Przykładowa oferta to 70 - metrowy apartament zlokalizowany w 15 piętrowym budynku z 2009 roku, między Warszewem i Osiedlem Książąt Pomorskich, a więc w popularnej, lewobrzeżnej części miasta, oddalonej od ścisłego centrum o około 3,5 km. Cena za ten apartament to 700 tys. zł, a więc 10 tys./mkw.
Wymienione Warszawo to lokalizacja z większą liczą ofert z segmentu premium. Inna nieruchomość to np. 70 metrowy apartament w budynku z 2013 roku wyceniono na 679 tys. zł, co daje stawkę wynoszącą niecałe 10 tys. zł/mkw.

Na osiedlu Pogodno ceny są zbliżone i tu również znajdziemy sporo nieruchomości wyższej klasy. Mieszkanie o podwyższonym standardzie w nowym budownictwie w lokalizacji Pogodno to koszt ponad 8000 zł/mkw.

Oczywiście drogo może być również w ścisłym centrum, choć nie jest to reguła, bowiem z drugiej strony znajdziemy w centrum Szczecina również sporo mieszkań tanich, w nieremontowanych kamienicach. Przykładem oferty drogiej może być natomiast 30 – metrowa kawalerka, wykończona w wysokim standardzie, zlokalizowana przy alei Jana Pawła II. Za taką nieruchomość trzeba będzie zapłacić blisko 230 tys. zł, co daje stawkę blisko 8000 zł/mkw.

Segment popularny

Średnie ceny mieszkań w Szczecinie oscylują w przedziale 4500 – 5500 zł za metr. Nieruchomości w tych stawkach można znaleźć na terenie całego miasta. Chodzi o mieszkania w średnim standardzie z rynku wtórnego, oraz nowe lokale w segmencie popularnym.

Warto przy tym zaznaczyć, że kupujący w Szczecinie są w dosyć dobrej sytuacji jeśli chodzi o możliwość pozyskania finansowania z programu MDM.

Aktualne limity cenowe MDM mieszkań nowych w Szczecinie wynoszą 4523 zł/mkw., natomiast na rynku wtórnym jest to obecnie 3700 zł. Porównanie tych stawek do przeciętnych cenowych pokazuje, że na rynku pierwotnym spory odsetek oferty spełnia wymogi programu. Nieco gorzej jest z dostępnością na rynku wtórnym, ale i tak znacznie lepiej niż – m.in.w Warszawie, Krakowie czy Wrocławiu, gdzie warunki spełnia jedynie kilka – kilkanaście procent oferty.

Wracając do cen – z ofert WGN wynika, że nieco podwyższone stawki częściej spotkamy na Śródmieściu. Chodzi o ceny rzędu – 5,5 – 6 tys. zł. Za mieszkanie w odremontowanej zabytkowej kamienicy na Podzamczu trzeba będzie zapłacić po 6,5 tys. zł/mkw. Mieszkanie w nowym budownictwie (2006 r.) w lokalizacji Gumieńce zostało wycenione na 6000 zł/mkw.

Z kolei najtańsze mieszkania w Szczecinie są wyceniane na około 2500 zł za metr. Gdzie ich szukać? Dosyć często obniżone oferty cenowe pojawiają się w takich lokalizacjach jak m.in. Niebuszewo, gdzie cena za 86 metrów w kamienicy została określona na 250 tys. zł. Tańsza jest też wielka płyta. Przykładowo: za 60 - metrowe mieszkanie w bloku na Osiedlu Słonecznym trzeba zapłacić niecałe 200 tys. zł – cena wynosi nieco ponad 3000 zł/mkw.

 

Marcin Moneta