Przed sezonem wakacyjnym inwestorzy nieruchomości na wynajem poszukują atrakcyjnych lokalizacji. Jedną z nich z pewnością jest bałtyckie wybrzeże. Rosnąca liczba turystów nad morzem sprawia, że letnie apartamenty na wybrzeżu mogą być świetnym posunięciem inwestycyjnym.

Branża turystyczna w naszym kraju rozwija się w szybkim tempie, a Polska zyskuje na atrakcyjności jako destynacja turystyczna. W ubiegłym roku w miesiącach letnich województwo pomorskie odwiedziło 9 mln turystów, co jest wynikiem lepszym o około pół miliona niż rok wcześniej.

Wszystko to sprawia, że inwestorzy ciepłym okiem patrzą na nieruchomości nad morzem. Te nie należą do tanich. Ceny za apartamenty w nowym budownictwie, w takich kurortach jak Sopot, Międzyzdroje, Świnoujście, Łeba czy Ustka mogą przekraczać 10 tys. zł za metr. Najwyższe sięgają nawet 20 tysięcy. Mowa oczywiście o nieruchomościach świetnie zlokalizowanych, niejako dedykowanych turystom, a więc w centrum bądź blisko morza.

Tańsze są mieszkania z rynku wtórnego, w starszym budownictwie i gorszych lokalizacjach, ale i tak ich ceny sięgają 4800 – 5500 zł/mkw. To bardzo dużo biorąc pod uwagę wielkość tych miejscowości. Są to stawki na poziomie cen z wiodących metropolii w kraju.

Czy opłaca się inwestować w nieruchomości na wynajem? Duża podaż nowych nieruchomości, wskazuje że jest zapotrzebowanie. Inwestorzy postrzegają taką działalność jako zyskowną. Pewnym symptomem dobrej koniunktury jest rozwój nowych w polskich warunkach form inwestowania – w tzw. conodo i aparthotele. Do listy pozytywów należy natomiast zaliczyć fakt, że świetna lokalizacja nadmorska raczej gwarantuje, że nieruchomość nie będzie tracić na wartości, a z czasem powinna zyskiwać.

Pewnym minusem natomiast może być fakt, że nad Bałtykiem sezon trwa tylko dwa, trzy miesiące. Najem krótkoterminowy to też konieczność bądź to wynajęcia specjalnej firmy, która się tym zajmie, bądź zajęcia się tym samodzielnie, co jest czaso i kosztochłonne.

Jakie ceny?

Do najważniejszych lokalizacji nad Bałtykiem zalicza się oczywiście Trójmiasto. Sopot to jedna z najdroższych lokalizacji w kraju. Bardzo wysokie wyceny uzyskują też atrakcyjne lokalizacje w Gdyni – m.in. Orłowo. Ceny mogą przekraczać nawet 20 tys. zł/ mkw. Przyjemność oglądania morskiej tafli z własnego 90 - metrowego mieszkania w wieżowcu Sea Towers oznacza konieczność wyłożenia 2 mln zł.

Pozostając na wybrzeżu w województwie pomorskim –w Łebie i Ustce ceny położonych blisko morza nowych budynków mogą sięgać nawet powyżej 10 tys. zł/mkw. W Ustce mieszkanie w nowym budynku oddalonym o kilkanaście minut spacerem od plaży wyceniono na ponad 8 tysięcy za metr.

Na wybrzeżu zachodnim dużą popularnością cieszą się Międzyzdroje. Apartament w nowej inwestycji, zlokalizowany około 300 metrów od promenady i 100 metrów od ścisłego centrum miasta będzie kosztował tutaj nawet 11 – 18 tys. zł za metr kwadratowy. Kupno 27 – metrowej kawalerki to wydatek blisko 300 tysięcy złotych.

W Świnoujściu ceny atrakcyjnie położonych nieruchomości nowym budownictwie wynoszą około 8,5 – 9,5 tys. zł/mkw. Nowe apartamenty w centrum tego miasta zostały wycenione na 10,8 tys. zł/mkw. Za 65 metrowe mieszkanie trzeba zapłacić około 700 tys. zł.

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN