Decydując się na zakup mieszkania albo domu, musimy najczęściej na tę okoliczność zaciągnąć kredyt hipoteczny. To długoletnie zobowiązanie finansowe, które często w znacznym stopniu obciąża nasz miesięczny budżet. Zwłaszcza po zaciągnięciu takiego zobowiązania zależy nam na tym, aby wszelkie kwestie związane z wprowadzeniem się do nowej nieruchomości przebiegły według ustalonego scenariusza i bez jakichkolwiek problemów po drodze.
Nie zawsze niestety okazuje się to proste. Niejednokrotnie kupującym rzucane są kłody pod nogi. Tym, kto je rzuca, często jest deweloper.

Deweloper zachęca kupujących do swojej oferty na różne możliwe sposoby. Przynależne darmowe miejsce parkingowe, taras wliczony w cenę nieruchomości, brak konieczności opłacania czynszu przez pierwszy rok... Sposobów na przyciągnięcie do siebie Klienta deweloperzy znają wiele. Klienci z kolei, często mamieni doskonale przedstawioną ofertą i dobrze przeprowadzoną prezentacją mieszkania czy domu, decydują się na jej zakup bez uprzedniej weryfikacji rzetelności dewelopera.

Efekty mogą (chociaż oczywiście nie muszą) być druzgocące. Problemy z odbiorem nieruchomości w terminie, zła jakość wykończenia, niezgodność realizacji zgodnie z umową... to tylko niektóre problemy, z jakimi możemy się zetknąć. Warto zatem powstrzymać emocje na wodzy i odłożyć chęć natychmiastowego podpisania umowy na potem. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy mamy do czynienia z solidnym deweloperem.

Pierwszym sposobem na sprawdzenie dewelopera jest weryfikacja jego obecności na liście członków Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Deweloperzy, którzy znajdują się na tej liście, zobowiązani są do przestrzegania przepisów prawa, które zawarte są z Kodeksie Dobrych Praktyk. Aby deweloper dostał się do Związku, musi posiadać pozytywną historię swoich inwestycji, zrealizowanych bez zastrzeżeń a także musi posiadać rekomendacje. Jeśli zatem nasz deweloper znajduje się na tej liście, możemy być już znacznie spokojniejsi, ponieważ najpewniej mamy do czynienia z profesjonalną firmą.

Warto również zweryfikować, czy nasz deweloper nie ma problemów finansowych. Wówczas mogłoby się bowiem okazać, że pieniądze otrzymane od nas na poczet ukończenia inwestycji, deweloper przeznaczy na własne zobowiązania. Niejednokrotnie można było usłyszeć o przypadkach, kiedy to deweloper pieniądze wziął, a inwestycji nie ukończył. Bardzo problematyczne jest często odzyskanie swoich pieniędzy, zwłaszcza w sytuacji, kiedy deweloper ogłosi upadłość.

Prospekt informacyjny to kolejny sposób na to, aby sprawdzić, czy nasz deweloper jest rzetelnym wykonawcą. W dokumencie tym, który deweloper ma obowiązek nam wręczyć, znajdować powinny się wszystkie dane na temat firmy (dewelopera), obciążeń hipotecznych, a także informacje na temat samej inwestycji, a więc stanu prawnego działki na której powstanie a także terminy realizacji inwestycji.

Wnikliwa analiza dewelopera wymaga niestety poświęcenia sporej ilości wolnego czasu. Niemniej jednak pamiętajmy, że tylko tym sposobem będziemy mogli uchronić się przed ewentualnymi problemami związanymi z inwestycją. Warto zatem poświęcić ten czas na początku, niż później tracić go na kwestie sporne i próby odzyskania swoich pieniędzy. Jeśli bowiem deweloper okaże się nierzetelny, możemy stracić nie tylko zainwestowane już pieniądze, ale również możemy popaść z tego powodu w jeszcze większe problemy zarówno finansowe (z powodu już zaciągniętego kredytu), jak również osobiste (ponieważ problem z deweloperem odbije się na naszym życiu prywatnym).