Przeciętne ceny transakcyjne w stolicy Polski wg średnich NBP wynoszą obecnie 7600 zł na rynku pierwotnym i 7070 zł na rynku wtórnym. Są odpowiednio o 20 i 21 proc. wyższe od krakowskich, o 26 i 36 proc. od wrocławskich oraz 22 i 42 proc. od poznańskich. Różnica w przypadku Łodzi jest jeszcze większa. Mieszkania w stolicy są odpowiednio o 61 i aż o 115 proc. droższe od łódzkich (na rynku wtórnym w tym mieście średnia wg NBP wynosi 3300 zł/ mkw.).

Stolica Polski jest równocześnie jednym z najdroższych i największych rynków segmentu Premium, z realizacjami, które niejednokrotnie pobijają rekordy cenowe – wymieniając tu choćby m.in. apartamenty Złotej 44.

Także rynek wtórny apartamentów pozostaje jednym z wiodących w kraju. Z danych ofertowych WGN wynika, że w najdroższych lokalizacjach miasta, takich jak Śródmieście, Mokotów, Saska Kępa – ceny mieszkań o podwyższonym standardzie kształtują się średnio na poziomie 13 – 15 tys. zł/ mkw. co jest najwyższym wynikiem wśród miast wojewódzkich. Jeśli chodzi o całość rynku – poza wyżej wymienionymi lokalizacjami popularnością w stolicy cieszy się również Powiśle i Ochota. Na drugim biegunie – jako najmniej popularne dzielnice – są natomiast: Białołęka, Ursus, Rembertów i Włochy.

Jednocześnie warto podkreślić, że to właśnie w stolicy na tle innych wiodących rynków są największe różnice między cenami ofertowymi a transakcyjnymi metra kwadratowego. Na rynku pierwotnym wynosi ono 4,4 %, natomiast na wtórnym różnica cen między ofertą i transakcją wynosi aż blisko 22 proc. Dla porównania w Krakowie jest to odpowiednio: 3 i 14 proc., w Łodzi 3 i 15 proc., w Poznaniu 4 i 17 proc., a we Wrocławiu 2 i 14 proc.

Stolica polski cechuje się największym popytem na mieszkania. Pośrednio świadczy o tym skala akcji kredytowej. Z danych zaprezentowanych w raporcie Amron – Sarfin za I kw. 2016 wynika, że wśród nowoudzielonych kredytów blisko 41 procent, to te przyznane w Warszawie. Jest to rekordowy wynik. Udział Warszawy wzrósł o 3,55 proc. w odniesieniu do IV kwartału 2015. Jeśli natomiast porównywać dane rok do roku wzrost był jeszcze większy. W I kw. 2015 odsetek udzielonych kredytów hipotecznych przypadających na Warszawę wynosił 35,5 proc. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy zwiększył się o blisko 6 proc.

Warszawski rynek mieszkaniowy stosunkowo mało „wspomagany” jest przez program Mieszkanie dla Młodych. Wg Amron – Sarfin obecnie 21 proc. mieszkań nowych spełnia wymogi MDM pod względem ceny, natomiast na rynku wtórnym jest to tylko 10 proc. Udział MDM w stolicy jest porównywalny do udziału w Krakowie czy Wrocławiu, natomiast zdecydowanie mniejszy od takich miast jak Poznań, Gdańsk i Łódź, gdzie wymogi cenowe MDM spełnia odpowiednio 67, 57 i 76 proc. mieszkań nowych oraz 36, 21 i 81 proc. mieszkań używanych.

Preferencje klientów w Warszawie nie różnią się zbytnio od tych, jakie mają kupujący w innych częściach kraju. Z ostatniego raportu Amron - Sarfin wynika, że w stolicy największe wzięcie mają mieszkania stosunkowo małe. Chodzi o 45 – 55 mkw. a więc dwa pokoje, ewentualnie małe trzy. 24,5 proc. kupujących decydowało się właśnie na takie lokale.

W wolumenie obrotu na stołecznym rynku wzrósł też udział mieszkań o powierzchni 55 – 65 mkw. Obecnie wynosi on nieco ponad 20 proc. Zmniejszył się natomiast udział mieszkań najmniejszych, a więc do 45 mkw. Wynosi on obecnie niecałe 20 proc. Jeśli chodzi o kawalerki (mieszkania do 35 mkw.) to na warszawskim rynku około 7 proc. kupujących decydowało się na taki format. Podobny wynik dotyczy mieszkań dużych o metrażach 75 – 85 mkw. Natomiast odsetek kupujących mieszkania największe – powyżej 85 mkw. wynosił około 5 proc.

Stołeczny rynek mieszkaniowy to też najdroższy w Polsce rynek najmu. Z danych analityków WGN wynika, że średni miesięczny czynsz najmu w stolicy wynosi obecnie 45 zł/ mkw. W pozostałych wymienionych miastach jest to 35 zł za metr natomiast w Łodzi niecałe 20 zł.

 

Monika Prądzyńska

Dział Analiz WGN