Od pewnego czasu zauważa się nowy trend wśród Polaków – poszukiwanie i zakup nieruchomości za granicą, z myślą o zamieszkaniu tam na emeryturze. Dużym powodzeniem cieszą się “ciepłe kraje”: jak Hiszpania, Włochy, Chorwacja, Portugalia, a także Floryda w USA; z uwagi na drastyczny spadek cen nieruchomości na przestrzeni ostatnich dwóch lat stanowią one obecnie atrakcyjną ofertę.
 
Nowym kierunkiem jest także egzotyczny zakątek świata, Kostaryka (Costa Rica w dokładnym tłumaczeniu znaczy “bogate wybrzeże”). Kraj ten nazywany jest też Szwajcarią Ameryki Centralnej, a obcokrajowcy mają tam takie same prawa, gwarantowane przez konstytucję, jak Kostarykanie. Tamtejszy klimat jest bardzo przyjazny, a średnie temperatury roczne wynoszą około 26 stopni C. Nieruchomości są w cenach przystępnych dla kieszeni średnio zamożnego Polaka: mieszkanie 2-pokojowe, około 50 mkw. można już kupić za 50 tysięcy USD, natomiast dom o powierzchni około 150 mkw. kosztuje od 120 tysięcy USD. Średnie miesięczne dochody wynoszą tam: pracownik fizyczny 300-400 USD, klasa średnia 500-2000 USD, klasa wyższa – od 2000 USD wzwyż.
W Kostaryce działają już Polscy pośrednicy nieruchomości, oferujący pomoc przy procedurze zakupu nieruchomości dla polskich obywateli.
 
Dorota Król
Wrocławska Giełda Nieruchomości