Od początku roku we Wrocławiu zawarto prawie 6 tysięcy transakcji sprzedaży mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. To wyraźny spadek w stosunku do rekordowego, ubiegłego roku.  Deweloperzy sprzedali o połowę mniej  mieszkań niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na rynku wtórnym zanotowano prawie 2700 transakcji.

 

Kupowane są przede wszystkim mieszkania dwu i trzy pokojowe o powierzchniach od 40 do 60 mkw. Najczęściej w nowych budynkach, a więc powstałych po 2000 roku, w bliskiej odległości od uczelni wyższych. Niezmiennie popularnością cieszą się te lokale w zabudowie z wielkiej płyty, powstałe w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku. Ich głównym atutem jest lokalizacja. Najmniejszą popularnością wśród kupujących cieszą się obecnie lokale w kamienicach. Zdecydowana większość z nich wciąż jest ogrzewania gazowo lub elektrycznie. Nabywcy obawiają się rosnących rachunków za te media.

 

źródło NBP Wrocław

 

Spadek ilości transakcji na wrocławskim rynku nieruchomości nie oznacza spadku cen nieruchomości. Te wciąż rosną, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

 

W ciągu roku mieszkania od deweloperów podrożały o 20,5 %. To rekordowy wzrost w skali kraju. W ciągu kwartału ceny mieszkań z rynku pierwotnego wzrosły o 3,1 %. Aktualna średnia cena metra kwadratowego mieszkania od dewelopera wynosi 10 338 złotych czyli o 300 złotych więcej niż w pierwszym kwartale tego roku. Najtańsze mieszkania deweloperskie można nabyć w rejonie Zakrzowa i Psiego Pola – 7 800 zł za mkw oraz na Lipie Piotrkowskiej 7 300 zł za mkw. Najwięcej za metr kwadratowy muszą zapłacić nabywcy lokali położonych w obszarze Placu Grunwaldzkiego 13 900 zł za mkw, Karłowic – 13 400 zł za mkw oraz Starego Miasta 11 900 zł za mkw.

 

 

fot. Oferta WGN  Nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu, przy ul. Skarbowców

 

W ślad za wzrostem cen mieszkań od deweloperów podąża też rynek wtórny. Spadek o połowę w stosunku do ubiegłego roku wprowadzanych na rynek nowych budów powoduje, że klienci coraz chętniej sięgają po mieszkania z drugiej ręki. W ciągu roku mieszkania z rynku wtórnego podrożały o 13,8 % , a kwartalnie o 5,3 %. Oznacza to, że w ciągu kwartału za metr kwadratowy lokalu używanego trzeba zapłacić średnio o 400 złotych więcej. Aktualnie średnia cena metra kwadratowego mieszkania używanego we Wrocławiu wynosi 9 686 zł za mkw. Najwięcej za mkw trzeba zapłacić w rejonie Starego Miasta 10 341 zł/mkw,  Tarnogaju 11 613 zł/mkw, Krzyków 9 684 zł/mkw. Najmniej w rejonie Nowego Dworu -7 816 zł/mkw , Psiego Pola 8 185 zł/mkw oraz Brochowa 8 970 zł/mkw

 

 fot. Oferta WGN Mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu z rynku wtórnego

 

Marlena Joks / Starszy Analityk WGN