Czy oferta mieszkań na sprzedaż w maju tego roku zaczęła rosnąć? Jakie zmiany widać – roczne, kwartalne – w całej Polsce i poszczególnych miastach?

Pomimo znacznej podwyżki rat kredytów mieszkaniowych, jeszcze nie widzimy, aby oferta sprzedaży mieszkań zaczęła rosnąć.

Według WGN to jeszcze zbyt wcześnie. Moim zdaniem kredytobiorcy przeorganizują swoje bieżące wydatki, aby jednak udźwignąć nowe obciążenia kredytowe.

Nikt tak łatwo nie będzie wyzbywał się wymarzonego, często swojego pierwszego mieszkania, to zawsze będzie ostateczność, tzw. nóż na gardle.

Analizując podaż mieszkań w sieci Grupy WGN i na innych serwisach nieruchomościowych, nie widać drastycznych ruchów w tym zakresie.

Podaż mieszkań jest porównywalna zarówno teraz jak i miesiąc wcześniej, czy nawet 2 -3 miesiące wstecz.

Oferta WGN - Nowe mieszkania na sprzedaż w Warszawie

 

Jakich mieszkań przybywa? (Jak dużych, gdzie położonych)?

To pytanie sugeruje, że mieszkań przebywa…?

Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem .

Moim zdaniem, obecnie rynek stoi zarówno pod względem popytu jak i podaży.

Oferta jeszcze się zwiększy? Jakie są prognozy?

Nie sadzę, żeby oferta się zwiększała, inflacja to nie jest dobry moment na wyzbywanie się teraz nieruchomości.

Mądry inwestor będzie czekał i obserwował rynek, desperat chciałby sprzedać, lecz nie wiadomo komu może sprzedać, gdyż strona kupująca również wyczekuje;  wyczekują zarówno ci kupujący, którzy posiłkują się kredytem jak i ci  kupujący, którzy posiadają środki własne.

Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że ceny ofertowe nie spadają.

Według Analityków WGN sytuacja na rynku nieruchomości jest obecnie przedziwna i nie porównywalna do żadnej z ostatnich dwóch dekad.

Oferta WGN - Nowe mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu


Jak długo mieszkania są dziś w ofercie? Czas ekspozycji ofert / czas sprzedaży się wydłuża? Ile dziś czeka się na kupca?

Nie mamy jednoznacznych danych, brak jest w tej chwili decyzyjności ze strony klientów poszukujących nieruchomości mieszkaniowych. Rynek musi się ustabilizować i prawdopodobnie nastąpi to w najbliższych 2-3 miesiącach. Jedyne, co jest cenne dla kupujących to to, że ceny nieruchomości się ustabilizowały.


Jak sytuacja na rynku kredytów przełoży się ma ceny mieszkań? Mniejszy popyt doprowadzi do obniżek?

Z przeszłości wiemy, że mniejszy popyt powinien doprowadzić do obniżek cen.

Jednak z drugiej strony, o cenie będą decydowały inne czynniki, takie jak brak materiałów budowlanych, jak i rosnące ich ceny, inflacja, wojna, itd.

Deweloperzy zapowiadają mniejszą ilość nowych mieszkań  przy utrzymaniu dotychczasowych cen sprzedaży.

Z drugiej strony – generalny brak kredytobiorców - nie wiadomo dokąd nas doprowadzi.