Ze świata nieruchomości

Kontrastowa brązowo-biała Rezydencja

Kontrastowa brązowo-biała Rezydencja

Niespotykana Rezydencja o prostym kształcie bryły z kontrastowymi kolorami wykończenia elewacji – brązowy i biały. Za projekt odpowiedzialna jest Giselda V Chandra, to ona stworzyła pomysł na tą niepowtarzalną rezydencję, która zachwyca również wnętrzem.

Nieruchomość zlokalizowana jest we wschodniej Dżakarcie - stolicy Indonezji. Ściany zewnętrzne rezydencji są ozdobą całego domu ale dodatkowo spełniają funkcję redukcji hałasu, który w tej części stolicy jest wyjątkowo uciążliwy. Willę podzielono na dwie części, jedna z nich jest to biała bryła prostokątna z ozdobnymi fasadami kolumn, druga – dolna w kolorze brązu najbardziej użytkowy przez mieszkańców.

fot. M. Wibowo

Dziedziniec i jednocześnie wejście do rezydencji są wykończone z naturalnym drewnem na posadzce a zadaszenie wykonane jest w otwartych kwadratowych okienek, które w całości wyglądają jak szachownica, wzdłuż wejścia posadzono roślinność w wysokich donicach. Salon to miejsce o dużym nasłonecznieniu, ponieważ ściany boczne i sufit wykonane są ze szkła, dając otwartą przestrzeń i widok na wnętrze oraz na basen znajdujący się obok salonu. Wykończenie wnętrz jest nieco surowe, matowe ale dają bardzo przytulne i komfortowe odczucie.

Wokół rezydencji znajduje się basen oraz bujną, zadbaną roślinność. Jest to oaza dla lokatorów.

 

 

Rezydencja nad brzegiem jeziora

Rezydencja nad brzegiem jeziora

Majestatyczna rezydencja wybudowana nad brzegiem jeziora Revdor w Laurentians w Kanadzie. Architekci z grupy MU Architektura znów zaskoczyli pomysłem. Przestronny dom posiada trzy poziomy odsłaniająca tylko część z nich w zależności od miejsca z którego na niego patrzymy.

Dom nazywany również domem o dwóch twarzach został wybudowany z miejscu już istniejącego budynku. W zależności od miejsca z którego spoglądamy na tą nieruchomość odsłania się w dwóch poziomach od strony ulicy, a od strony jeziora willa wygląda już zupełnie inaczej bardziej ekstrawertycznie. Wejście znajduje się pomiędzy brył z kamienia, dom tym korytarzem zaprasza do środka.


fot. U. Lemerise Bouchard

 

Od strony jeziora dom ukazuje zwisy z dachu i akcenty złota na skośnych podsufitkach. Sercem rezydencji jest naturalna kamienna ściana, która zakotwicza dom. Jest to również element, który łączy kominki oraz trzy poziomy rezydencji. Cała rezydencja została wykonana i wykończona w jednolitym, spójnym stylu.

fot. U. Lemerise Bouchard

 

Zastosowano w niej naturalne, piękne drewno, szlachetny kamień a kolory są utrzymane w ciepłej barwie nadając jej wdzięku i szyku. Dominacja kwarcytu ze wzorem fal został starannie wybrany, aby przypominały kolor i fale wody. Meble to wyrób z drewna dębu oraz klonu, tak jak podłoga. Rezydencja to kwintesencja luksusu i niesamowitej przestrzeni.

Na zewnątrz rozpościera się piękne otoczenie uspokajającego lasu. Dom jest bardzo przytulny i gościnny. Nie brak mu miejsca dla nowych gości mieszkańców.

Piękna rezydencja w środku lasu

Piękna rezydencja w środku lasu

Przepiękna rezydencja zlokalizowana w środku lasu w Brazylii to pomysł architektów z grupy Studio Arthur Casas. Wyjątkowa willa, dająca poczucie spokoju i bezpieczeństwa z widokiem na morze, wzniesiona została w środku Lasu Atlantyckiego.

Nieruchomość jest luksusowym kompleksem, zaplanowany tak, aby wydawał się lewitować nad drzewami lasu, udostępniając jeszcze więcej widoków z jej wnętrza. Płaski dach został pokryty trawą dla lepszego połączenia z roślinnością, duży taras stanowi świetny punkt obserwacyjny w 180o oraz miejsce do relaksu przy umieszczonym tam basenie rekreacyjnym.

fot. F.Guerra

 

Pierwszy poziom budynku posiada otwarty salon, apartament dla gości oraz biuro, wyższy poziom budynku zajmują apartamenty mieszkalne urządzone w nowoczesnym stylu, z elementami naturalnymi - kamieniem i drewnem, okna są duże, panoramiczne odsłaniając widok na otoczenie. Na obszarze obiektu znajdują się strefy spa, siłownia i sauny. Nieruchomość wykończona jest w eleganckim, minimalistycznym stylu w kolorach beżu i bieli, oddaje bliskość z naturą, co pokazuje użycie drewna na ścianach, sufitach oraz podłogach a także ściany budynku zostały wykonane z naturalnego kamienia.

Wnętrza zdobią meble autorstwa Arthura Casasa, które są unikatowymi i niepowtarzalnymi elementami wyposażenia, zostały one stworzone specjalnie dla tej rezydencji.

Precyzja i dbałość o szczegóły w wykończeniu wnętrza robią największe wrażenie dla odbiorcy, a widoki z rezydencji zapierają dech w piersiach.

Niesamowity dom na cztery pory roku

Niesamowity dom na cztery pory roku

Wspaniała idea domu współgrającego z czterema porami roku to projekt architektów Olson Kundig i głównego wykonawcy Toma Kundinga. Nieruchomość zlokalizowana jest w Stanach Zjednoczonych w mieście Wintrop w stanie Waszyngton.

Czym zaskakuje ta niezwykła nieruchomość? Wykonaniem domu, którego główną ideą jest aktywne przebywanie na zewnątrz i pełnego zaangażowania w pory roku.
Dom to kompleks czterech budynków, rozmieszczonych według dziedzińca i obecnego w nim basenu, aby przejść z jednego budynku do drugiego należy wyjśc na zewnątrz, a pogoda bywa różna, od słońca przez deszcz po srogą zimę. Budynki są proste i minimalistyczne, każda ze ścian posiada panoramiczne okna, aby nie zasłaniał pięknych widoków natury.

 

fot. B.Benschneider


fot. B.Benschneider

 

 

Główne pomieszczenia takie jak kuchnia, bar i salon są umieszczone w otwartej konstrukcji, która ma przesuwne, szklane drzwi. Sypialnie znajdują się w oddzielnym budynku, do którego dojście prowadzi przez zewnętrzny dziedziniec. Dla domowików oraz ich gości znajduje się również basen oraz sauna.
Cała nieruchomość powstała na skalistym zboczu, skonstruowana i wykończona drewnem i szkłem.

Dodatkowym szalonym pomysłem wybitnych architektów jest możliwość przemieszczania np. baru lub telewizora tak, aby można było korzystać z rozrywek w środku budynku lub gdy dopisuje pogoda na zewnątrz.

Spektakularny dom z widokiem na jezioro

Spektakularny dom z widokiem na jezioro

Majestatyczny dom z zapierającym dech w piersiach widokiem na jezioro i góry położony w Stanach Zjednoczonych. Projekt to dzieło wybitnej pracowni Bear Mountain Builders.

Niesamowita posiadłość stała się koncepcją na wakacyjny dom, aby można było uciec od zgiełku miasta i cieszyć się świeżym powietrzem, ciszą i spokojem w przytulnym domu. Wokół tej przepięknej nieruchomości jest cichy las, jezioro i widok na góry, który spodoba się nawet najbardziej wymagającym turystom. Wysokie zadaszone tarasy, wydzielone miejsce na ognisko oraz dostępny całorocznie basen z ciepłą wodą to nie jedyne opcje relaksu jakie gwarantuje ten wspaniały dom.



 

Dom wykonany jest w większości z naturalnego drewna, sufity są wysokie, pokryte drewnem, ściany zewnętrzne domu są przeszklone dla lepszej widoczności okolicy i lepszego nasłonecznienia w porze dnia. Wyjście z salonu prowadzi na ogromną werandę, na której można wypocząć. Wysokie sufity w salonie dają bardziej otwartą i przestronną przestrzeń, kominek zrobiony został z naturalnego kamienia, zlokalizowany w salonie dodaje ciepła całemu miejscu. Salon, jadalnia oraz kuchnia są integralną częścią domu, nie są oddzielone. Tworzą całość. Wnętrze wykończono w eleganckim stylu z dbałością o detale w stonowanych kolorach drewna, czerni oraz beżu.

Przepiękna nieruchomość w Meksyku

Przepiękna nieruchomość w Meksyku

Tą ogromną, wyjątkową willę zaprojektowali architekci z grupy CC Arquitectos, zlokalizowana jest w Meksyku przy samej plaży, z urzekającym widokiem na Pacyfik.

Nieruchomość wzniesiono na wybrzeżu Pacyfiku z wykorzystaniem istniejącej już wokół bujnej roślinności. Nowoczesna willa to kompleks graniastosłupów w kolorze bieli, dodakiem jest drewno, które ociepla budynek i daje naturalne wykończenie. Wokół budynku umiejscowiono również naturalny surowiec jakim jest kamień, tworząc ogrodzenie.

Wnęrze to minimalizm, delikatne zdobienia tylko podkreślają prostotę wykończenia. W salonie zastosowano otwartą przestrzeń z wyjściem na ogromny taras na którym można wypocząć i podziwiać wspaniały widok na ocean. Na tarasie jest również basen.

Wszystkie budynki tworzą kompleks wypoczynkowy dla turystów.



Zjawiskowa willa w Singapurze

Zjawiskowa willa w Singapurze

Piękna willa o niebanalnej formie i wyjątkowym uroku o powierzchni ponad 630 m2  to dzieło wybitnych projektantów z pracowni AD LAB. Projektanci postawili na ponadczasowe rozwiązania, minimalizm i elegancję. 

Wyjątkowo urocza willa o niespotykanym kształcie dachu, porośniętego trawą zlokalizowana w Singapurze przyciąga uwagę swoim ciekawym kształtem i profesjonalnym wykończeniem. Ulokowana w głąb posesji, aby nieco oddalić dom od ruchliwej i hałaśliwej ulicy. Ekspresyjny kształt nieruchomości wzbudza zaciekawienie i podziw.

 

Architekci sprawili, aby dachy posiadłości wyglądały jak fałdy w krajobrazie, dach jest falisty i składany. Z zewnątrz dom jest skryty za wysokim ogrodzeniem dając mnóstwo prywatności mieszkańcom.

W samym centrum nieruchomości umieszczono basen rekreacyjny, wewnątrz pomieszczeń panuje prostota i minimalizm. Kolorami wiądącymi jest biel, czerń, beż, które są ponadczasowe i nie szybko wyjdą z kanonu nowoczesności i piękna. Wysokie sufity dają przestrzeń pomieszczeniom, na nich umieszczono majestatyczne eleganckie żyrandole, ściany zostały w pełni przeszklone.

Użyto wysokiej jakości materiałów oraz surowców naturalnych – marmur, kamień, szkło. Luksusowa willa prezentuje się niesamowicie ekskluzywnie i przytulnie. 

 

 

Niezwykły, inspirujący dom w Wilanowie

Niezwykły, inspirujący dom w Wilanowie

  Wspaniały projekt polskich projektantek z pracowni architektonicznej TISSU.
  Dom o powierzchni ponad 600 m2 zlokalizowany w Wilanowie, mocno wraca na siebie uwagę dzięki swojej surowej, prostej budowie.   
  A niestandardowe elementy wykończenia i wystroju domu mają w sobie coś przytulnego i godnego uwagi.

  Kształt tego pięknego domu nawiązuje do rzeki, skosy w wykończeniach mają imitować nierówne tereny.
  Właściciele domu chcieli, aby dom był niespotykany, był klasyczny w formie a do jego budowy wykorzystano naturalne surowce - drewno i kamień.


fot. Tissu Architecture  

 

  Dom położony jest nad rzeką Wilanówką – która stanowiła pewnego rodzaju inspirację. Nieruchomość jest rozłożysta, niska, wpisująca się w uwarunkowania otoczenia.

  Jak wskazują projektantki – jednym z najbardziej charakterystycznych elementów tego niezwykłego domu są wystające poza okapy ścianki, wizualnie obniżają one bryłę domu ale przede wszystkim zwiększają one prywatność mieszkańców.
  W domu założono panoramiczne okna, które pozwalają na perfekcyjne doświetlenie całego domu a także widok na otoczenie.

fot. Tissu Architecture 

 

  Wnętrze domu zdobią minimalistyczne dekoracje i rośliny, beton architektoniczny na ścianach i podłogach nadaje elegancji, drewniane sufiy dodają ciepła. Przytulność dają kolory ciepłego beżu, brązu a także kominek w salonie.

Klasyczne rozwiązania zastosowane w tym domu mają jeden najważniejszych plusów – będą przez lata dalej nowoczesne.

Nowoczesny dom ze wspaniałym widokiem na Morze Karaibskie

Nowoczesny dom ze wspaniałym widokiem na Morze Karaibskie

 

Majestatyczny, piętrowy dom z pięknym widokiem na Morze Karaibskie to projekt architektów z grupy Apiron. Jego powierzchnia to aż 370 m2, zlokalizowany w Meksyku, w nadmorskim miastezku na północ od półwyspu Jukatan.

 

 

  Dom w kolorach ciepłego beżu i naturalnego drewna wspaniale współgra z morskim otoczeniem.  
  Do elewacji wykorzystano kamień, aby nadać ścianom niepowtarzalną strukturę. 

  W ogrodzie postawiono letni domek, do wypoczynku, przykryty on został bambusowymi kijami imitując dach. 


  Wnętrze zaaranżowano w surowym kolorze betonu, dodatki w kolorze beżu uprzytulniają dom a czerń nadaje mu elegancji i szyku.
  Kolumny wspierające sufit wkomponowują się w nowoczesny wystrój. Minimalistyczne wyposażenie pomieszczeń znajdzie swoich adoratorów.
  Meble są tylko użytkowe, brak tu zbędnych dekoracji i dodatków. Jedyną ozdobą jest tu idealnie dobrane światło o ciepłej barwie.
  Dom tworzy bardzo przestronną i otwartą przestrzeń, przeszklone ściany dają możliwość oglądania wspaniałej linii brzegowej a także pięknych zachodów słońca.

 

Luksusowy dom pośrodku Pustyni Palmowej

Luksusowy dom pośrodku Pustyni Palmowej

  Wspaniały, monstrualny dom o powierzchni ponad 2200 m2 zaprojektowany przez architektów grupy „O2 Architektura” to niebywale piękne i nowoczesne miejsce do zamieszkania, nawet dla najbardziej wymagających. 

  Niezwykle ekskluzywna rezydencja w otoczeniu skalistych zboczy zlokalizowana jest w Palm Desert u podnóża Santa Rosa w Stanach Zjednoczonych. Wspaniałe tarasy i dziedzińce stanowią idealne miejsce do oglądania rozpościerających się wokół górskich terenów. To właśnie otoczenie wzbudza największy zachwyt, odczuwa się spokój i błogość. Rezydencja zaprojektowana z ogromną pasją i kreatywnością, jest piękna, nowoczesna, ale mimo wszystko zachowany jest umiar. Jest to rezydencja ogromna, jednakże pomieszczenia są urządzone skromnie, bez przepychu. Pomieszczenia zaaranżowano w jasnych, stonowanych kolorach beżu, brązu, szarości i bieli dając  efekt przytulnego zakątka na Ziemi.


  Zadbano o każdy detal wystroju wnętrza, aranżacji ogrodu oraz o rozrywki dla mieszkańców. Zagospodarowano obręb domu na pole golfowe oraz na basen rekreacyjny.
  Rezydencja wykończona jest w eleganckim, spójnym stylu z dbałością o najwyższą jakość użytych materiałów oraz wyposażenia, ściany zdobią obrazy i fantastyczne oświetlenie. 
  Zewnętrzne ściany przestronnego domu zostały w pełni przeszklone, aby pokoje były bardziej nasłonecznione, a zapierające dech w piersiach widoki zza okna niczym nie zasłonięte.

Wspaniały resort w Indonezji

Wspaniały resort w Indonezji

  Zapierające dech w piersiach domki letniskowe w Indonezji – na wyspie Bali, zaprojektowane przez głównego architekta Charliego Hearna, projektem wnętrz zajęła się firma Prima Design. Patrzenie na ten piękny resort uspokaja i sprawia, że chce się tam być.

 

  Obiekty tworzące ogromny kompleks wypoczynkowy o powierzchni 1521 m2, stworzone z myślą o ekosystemie natury, wykorzystując do ich budowy ziemię, kamień naturalny, a także drewno z recyklingu. Każdy z budynków zwieńczony jest falistym dachem w kształcie kopuł. Jednorakie domy tworzą niebywałą sieć kompleksu hotelowego. Cudowna architektura pięknie wpisuje się w bajeczne otoczenie wyspy, współgra z nią. Projekt zdobył wiele nagród na skalę światową, otrzymali nagrodę UNESCO Prix-Versailles for Sustainable Architectue.

 

 

  Pierwsza faza budowy przyniosła wiele pochwał i uznania opinii publicznej, że zdecydowano się na kontynuację i w 2022 roku udało się zrealizować kilka dodatkowych apartamentów.
  Strefę restauracyjną kształtem można porównać do kwiatu lotosu, spływający nieopodal wodospad zasila turbiny wodne, które dają energię kompleksowi.
  Kilka pokoi do wynajęcia wznosi się nad jeziorem, inne zaś zostały wzniesione na wysokości 9 metrów w otoczeniu drzew dając przepiękne widoki na krajobraz wyspy.
  Resort wyposażony jest w siłownię, miejsce do uprawiania jogi, basen, sale konferencyjne. Domki letniskowe dla turystów stworzone są z drewna, aby były lekkie w konstrukcji oraz przytulne dla użytkowników.
  Projektanci wykorzystali otwory w sufitach jako element dekoracyjny a także, aby w pomieszczenia wpadało więcej słońca balijskiej wyspy.

Dom w niespotykanej rzeźbie

Dom w niespotykanej rzeźbie

Wspaniały dom z intrygującym przedłużeniem dachu o wdzięcznej nazwie „Skyward” w języku polskim - „Ku niebu” zlokalizowany jest w Indiach w dzielnicy Haripad.
Charakteryzuje go ciekawy, wyciągnięty ku dołowi dach, który symbolizuje drogę do nieba.

  Spadający dach wykonany jest z czerwonej cegły, a sam dom wyróżnia się białym kolorem elewacji, który dobrze kontrastuje z cegłą.
  Myślą przewodnią klientów pracowni architektonicznej „S Squared Architects” był dom, który byłby jednocześnie prosty bez zbędnych dekoracji ale bardzo komfortowy i przytulny wewnątrz.
  Zastosowano jedynie ozdobne łuki przy wejściu do domu. Środek budynku wypełnia duża paleta ciepłych barw złączona z uspakajającą bielą.

 

 

  Niesamowite wrażenie sprawia rzeźba drzewa umieszczona pośrodku salonu, jest ona mocno nasłoneczniona przez obecne w dachu okno.
  Na posadce jest marmur oraz parkiet, a salon zdobią kolumny oraz wspaniałe, drewniane schody, które dodają więcej natury do domu.
  Wraz z drzewem schody współgrają ze sobą. Dom jest niezwykle przestronny co dają otwarte pomieszczenia, pomiędzy nimi są jedynie ozdobne ściany z otworami, które mogą być wykorzystane jako półki na książki lub po prostu będąc rzeźbą.
  Piękny niebieski akcent wokół drzewa zwraca jeszcze większą uwagę, aby ukazać ważność natury w tym domu.

Nostalgiczny dom w betonie i cegle

Nostalgiczny dom w betonie i cegle

  Piękny dom zlokalizowany w Belgii dla minimalistów i fanów prostego, eleganckiego stylu to projekt architektów z grupy a2o architecten, którzy perfekcyjnie zgrali detale w tym niesamowitym domu.

 

  Nastrojowy, pokaźny dom zbudowany z nowoczesnego betonu architektonicznego oraz ponadczasowych drewnianych desek w kolorze szarości idealnie współgrają ze sobą kolorem a ich zupełnie odmienna struktura nadaje elegancji i finezji w wygląd budynku.
  Frontowe ściany w pełni przeszklono dla lepszego doświetlenia pomieszczeń, ciemne ramy okien wspaniale kontrastują z jasnym kolorem zewnętrznej elewacji domu.

  W centralnym punkcie salonu, na podłodze umieszczono palenisko a nad nim wisi komin w drewnianym obiciu. Jest to na pewno innowacyjny pomysł na aranżację kominka.
  Salon ma wysoki, imponujący sufit z drewnianymi krokwiami, przeszklone ściany, a całość pomieszczenia wykończono naturalnym drewnem na suficie, podłodze oraz na filarach ścian.

 

Dom posiada trzy poziomy – piwnica, parter i piętro. Każde z pomieszczeń wykończone jest w spójnym stylu z użyciem betonu, cegły i drewna. Ciekawym elementem, przełamujące wszechobecną szarość są czarne, kręte schody prowadzące na piętro.
  Miejscem przykuwającym uwagę jest dziedziniec umieszczony wewnątrz domu, wykonany z kamienia, ze zdobną roślinnością i drzewami dający nieco świeżości do wnętrza. W domu panuje minimalizm, mało jest ozdób i kolorowych akcentów, jedynym innym aspektem są żywe rośliny w każdym pomieszczeniu.

 

 

Niebywały okrągły dom

Niebywały okrągły dom

  Na półwyspie, w południowej części Australii zlokalizowany jest niezwykły dom, jego niezwykłość wzięła się z niecodziennego kształtu domu, ponieważ jest on zaprojektowany na planie koła.
  Współtwórcami projektu są Andrew Maynard,Mark Austin oraz Ray Dinh.

  W obejściu domu jest park narodowy oraz przepiękna linia brzegowa, dając spokój i nieograniczoną przestrzeń mieszkającym tam właścicielom.

  Dom posiada dwie kondygnacje oraz płaski dach, widok z okien rozciąga się w każdym kierunku świata, nie jest niczym zasłonięty.

  Dom wspaniale integruje się z przyrodą, stoi w zgodzie z harmonią otoczenia. Duże okna powodują poczucie przestrzeni, cicha okolica domu oraz brak sąsiadów nie wymaga zasłon w oknach, przez to dom jest widny i przejrzysty.

 

  Na parterze budynku znajduje się dopracowana otwarta kuchnia, salon, jadalnia a także łazienka i pralnia, piętro domu zajmuje rozległa przytulna sypialnia z widokiem na okolicę wraz z łazienką w szarościach.

  Całość domu jest otwartą przestrzenią, na piętrze jedyną barierą są gęste zasłony, kręte schody scalają pokoje. Ten okazały dom zbudowany jest z drewna, na dachu zainstalowano ekologiczne panele słoneczne a cała powierzchnia domu wynosi 139 m2.

  Budowa tego zaskakującego kształtem lokum przysporzyła niełatwego zadania, gdyż konstrukcja musiała posiadać głębokie fundamenty ze względu na ruchome piaski, na których postawiony jest dom. Zapewniło to bezpieczeństwo i stabilizację domu.

Nieprawdopodobny dom w głębi lasu

Nieprawdopodobny dom w głębi lasu

  Niebywały kunszt pracy architekta Przemka Olczyka z biura Mobius Architekci stworzył fantastyczny dom wpisany w anturaż lasu.
  Wybitna realizacja projektu budynku zlokalizowana jest w Polsce, w otoczeniu niezwykłego Kampinoskiego Parku Narodowego 

  Nieszablonowy kształt domu przykuwa uwagę i zaprasza do odkrywania zakamarków tej doskonałej rezydencji.
  Sceneria gęstego, sosnowego lasu przyprawia o dreszcze niemal w każdym horrorze, natomiast tu, dla zaskoczenia,
mieści się przytulny dom o okrągłej formie i cieple drewna w wykończeniu zewnętrznych ścian budynku.

 

 

 

  Bezpieczna przystań po ciężkim dniu pracy pozwoli ukoić nerwy i odpocząć. Drewno użyte do konstrukcji elewacji domu pochodzi z zachodniej Afryki, czyniąc dom jeszcze bardziej wyjątkowym i niespotykanym w codziennym życiu.

  Ściany od strony dziedzińca rezydencji zostały przeszklone dla lepszej harmonii z naturą. Okazała i ekskluzywna łazienka została wykonana z wyczuciem niesłychanego stylu z drewnianym sufitem oraz przeszkloną ścianą, która umożliwia obserwację zadbanego ogrodu podczas relaksu w wannie.

  Ogromna kreatywność architekta objawia się również w pięknej okazałości białych schodów wewnętrznych, które zawijają niczym wstęga. Ściany zdobią wyszukane obrazy, a całości dopełnia ciepła barwa światła i złote dodatki.

 

 

Rezydencja w naturalnej odsłonie cedru i dębu

Rezydencja w naturalnej odsłonie cedru i dębu

  Luksusowa rezydencja Constant Springs projektu Alterstudio Architektura została wzniesiona na skarpie w Austin, stolicy stanu Teksas w Stanach Zjednoczonych.
  Jego przemyślana koncepcja i estetyka wykończenia stwarza idealne warunki do odpoczynku od zgiełku miasta z widokiem na kojące piękno natury.

  Dach tworzy nieoczywistą formę strefy mieszkalnej, kreując ciągłość posiadłości z obłymi otworami dla rosnących na tym terenie drzew.

W większość ścian zewnętrznych wbudowano duże, panoramiczne okna, aby połączyć budynek ze wspaniałym, spokojnym otoczeniem. Taka kreatywna myśl projektanta daje poczucie większej swobody i przestrzeni w budynku.

Sufity domu zostały wykończone czerwonym drewnem cedrowym, dając efekt przytulnego, ciepłego i bezpiecznego miejsca do życia dla domowników.

 

 

 

 Na zewnątrz ekskluzywnej posiadłości mieści się zadbany zielony ogród, basen rekreacyjny wraz z miejscem wydzielonym do spokań w gronie najbliższych w pięknej scenerii koron drzew.

W jednym z pomieszczeń domu jest prosta i elegancka jadalnia z minimalistycznymi meblami z dodatkiem bieli, która dopełnia piękno wnętrza, wpisując się w jednorodny wystrój domu.

 

 

 

 Wspaniały i okazały dziedziniec domu zdobi rosnące drzewo wraz z otaczającym go naturalnym drewnem na posadzce oraz suficie i całościowo przeszklonymi ścianami. Jest to świetne miejsce do odpoczynku i relaksu.

 

 

 

Sprzedano najdroższy Apartament mieszkalny w Polsce!

Sprzedano najdroższy Apartament mieszkalny w Polsce!

  Apartamenty "Złota 44" to bezapelacyjnie jedno z najbardziej prestiżowych miejsc do zamieszkania jedynie przez najbogatszych nabywców.

Ceny apartamentów sięgają nawet 23 mln zł i właśnie za taką cenę sprzedano jeden z nich, jest to rekordowa transakcja w mijającym roku pod względem wartości nieruchomości przeprowadzona na warszawskim rynku.  

  Inwestycji "Złota 44" nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w Warszawie, jak również na skalę całego kraju.
Budowę rozpoczęto w 2008 roku a oficjalne otwarcie miało miejsce w 2017 roku.
Jego wysokość mierząca 192 metrów - ostatnie piętro mieści się na wysokości 181 metrów, ostatnie 11 metrów stanowi charakterystyczne zwieńczenie budynku - to czyni go najwyższym budynkiem mieszkalnym w Polsce a zarazem w Unii Europejskiej. 
Budynek widać z dalekiej odległości, zwraca uwagę turystów swoją reprezentacyjnością i architekturą.

  Budynek posiada 287 niepowtarzalnych mieszkań rozmieszczonych rozmieszczonych między 9 a 52 piętrem , ich średnia wielkość wynosi 120 m2.
Z jego najwyższych pięter można podziwiać okazałą panoramę miasta, a lokalizacja w samym centrum stanowi idealne miejsce do zamieszkania oraz bezpośredni dostęp do różnorodnych atrakcji stolicy Polski.

  Jego okazałość stanowi nie tylko wysokość i niepowtarzalny kształt ale także luksusowe, wykończone w najwyższym standardzie apartamenty. 
Projektanci ulokowali także część wspólną dostępną dla wszystkich mieszkańców, która obejmuje między innymi basen, jacuzzi, siłownię, strefę SPA, salę kinową oraz pokój zabaw dla najmłodszych, a także piwniczkę do starzenia win dla koneserów.

  Ciekawostką jest, że w budynku, po raz pierwszy w Polsce, zastosowano trójszybową fasadę modułową, której konstruowanie przebiega w warsztacie a nie jak w większości przypadków na samym placu budowy,
posiada ona silną izolację akustyczną.


 

 

Pomysł na wyjątkowy projekt budynku opracował Daniel Libeskind, który zasłynął z zaprojektowania m.in. Bramy Miasta w Nowym Centrum w Łodzi lub Muzeum Żydowskiego w Berlinie i San Francisco. 
Myślą przewodnią architekta było orle skrzydło jako symbol zmieniającej się Warszawy, Polski oraz wolności. Daniel Libeskind współpracował z polskiego pochodzenia firmą Artchitecture.

 

  Apartamentowiec "Złota 44" był nagradzany w konkursach międzynarodowych między innymi w International Property Awards 2015, łącznie zdobył trzy główne nagrody w kategoriach:
1) Najlepsza inwestycja mieszkaniowa,
2) Najlepszy apartament oraz
3) Najlepszy projekt wnętrz apartamentów pokazowych

 

 

Niecodzienny dom u podnóża Beskidów

Niecodzienny dom u podnóża Beskidów

Malowniczo położona wśród czeskich gór realizacja studia Papundekl, swój początek i unikatowy wygląd zawdzięcza pragnieniu właścicieli, którzy w ekonomiczny sposób chcieli osiągnąć duże i otwarte przestrzenie w domowym zaciszu. 

Tym samym jednym z wymogów postawionych przed architektami było zaprojektowanie rezydencji wolnej od jakichkolwiek barier, w tym z możliwe jak najmniejszą liczbę korytarzy.

Dodatkowo projekt budynku musiał uwzględnić niecodzienny kształt trójkątnej działki, położonej u podnóża Morawsko-Śląskich Beskidów.

Rozwiązaniem dla stworzenia odpowiedniego planu było przeznaczenie wierzchołków trójkąta na pojedyncze pokoje.

Resztę powierzchni zagospodarowano jako otwartą przestrzeń relaksu dla domowników.

 

 

Zastosowanie obrotowych regałów i przesuwanych drzwi stworzyło możliwość, aby w zależności od potrzeb dowolnie podzielić główną przestrzeń na mniejsze strefy.

Aby zwiększyć optyczną przestrzeń w środku jak i lepiej doświetlić wnętrze, zamontowano miejscami również okna rozciągające się na całą ścianę.

Rozwiązanie to służy także zachowaniu wizualnej bliskości z ogrodem otaczającym dom.

Efekt ten wzmacnia dodatkowo częściowe osadzenie konstrukcji w ziemi, które potęguje efekt domu, którego bryła zanurza się w okolicznym wzniesieniu.

 

 

Podstawowe bloki pełniące rolę pokoi zostały zaprojektowane przez architektów jako osobne elementy, spoczywające na betonowych fundamentach.

Na szczególną uwagę zasługuje geometryczna artykulacja, wykorzystana w środku domu.


Swoistej dynamiki wnętrzu nadają belki drewnianego stropu, które zbiegają się do środka nad betonowym filarem w kuchni.

Niezwykły dom schowany w lesie

Niezwykły dom schowany w lesie

Ta niecodzienna i niezwykle oryginalna budowla budzi słuszne skojarzenia ze schronieniem, które jest dosłownie otoczone kanadyjskim lasem.

Rezydencja została zaprojektowana przez studio Jean Verville, zaś sam pomysł powstał z inicjatywy dwóch pasjonatów włoskiego designu lat 80.

Projekt w pewnym stopniu realizuje wręcz spersonalizowany, alternatywny wszechświat. Koncept zakładał przeniesienie prawidłowości matematycznych na architektoniczną realizację.

Obszerne wykorzystanie geometrii i kolorów jest również ukłonem w stronę wspomnianego włoskiego stylu, który stał ówcześnie w kontrze do monochromatyczności oraz monotonni swoich czasów.

 

 

Wnętrza domu stosują ponadto interesujący wizualny zabieg, polegający na wykorzystaniu kalejdoskopowego odbicia wpadającego światła. Dla pokreślenia efektu część wnętrza została wykończona pozłacaną powierzchnią.

W trosce o integrację z otaczającą naturą lokalizacja budynku została zdeterminowana obecnością leśnego strumyka.

Od strony południowej specjalnie zaprojektowano liniowy układ pomieszczeń aby umożliwić domownikom stały widok na krajobraz ze wspomnianym, przepływającym strumieniem.

Po stronie północnej, dwie odrębne bryły, połączone całkowicie przeszklonym wejściem, wyglądają jak długa i ślepa fasada połączona jednym dachem.

 

 

Retromodernizm z widokiem na zatokę

Retromodernizm z widokiem na zatokę

Na południu Hiszpanii w urokliwym miejscu zlokalizowanym pomiędzy Parkiem Przyrody Garraf a plażą znajduje się niezwykły dom utrzymany w retromodernistycznej stylistyce.

Jego obecna forma jest wynikiem licznych przeobrażeń uosabiających dążenia architektów do otworzenia domu na stojący przed nim widok zatoki.

Podstawą do prac stały się wcześniejsze zabudowania. Zgodnie z wolą właścicieli pierwotne elementy konstrukcji zostały wyeksponowane aby podkreślić przeszłość rezydencji.

Modernizacja nieruchomości miała również na celu uczynienie jej bardziej funkcjonalną jak i ekologiczną.

Pierwotne zabudowania z lat 60 zostały całkowicie przebudowane, aby był bardziej energooszczędne i zapewniały większą funkcjonalność dla domowników. Sama bryła budynku nie uległa jednak większym przeobrażeniom. Elewacja została pozbawiona wszelkich późniejszych elementów dekoracyjnych i budynków gospodarczych.

 

 

Projekt przewidywał nowy układ wnętrz, szczególnie na pierwszym i drugim piętrze. Nowe pomieszczenia obracają się wokół wewnętrznych schodów prowadzących na taras na drugim piętrze, gdzie został również zlokalizowany nowy basen.

Pod względem materiałów projekt miał stworzyć jasne, neutralne i ponadczasowe przestrzenie. Aby to osiągnąć wykorzystano także powierzchnie z kamienia, które w połączeniu z wykonanymi na zamówienie meblami i naturalnymi dębowymi podłogami, zwracając uwagę na widoki na morze.

 

 

Te same materiały zastosowano również w przestrzeniach przylegających do domu, szczególnie na tarasach, które stanowią przedłużenie wnętrza. Pomysł ten został dodatkowo wzmocniony wyborem kolorów, które są bardziej zgodne z otoczeniem i jego związkiem z morzem. W szczególności połączenie odcieni zieleni i naturalnych barw drewna naśladuje charakterystyczne dla regionu gaje sosnowe.

Urokliwa willa wkomponowana w otoczenie

Urokliwa willa wkomponowana w otoczenie

Valle Santana, autorstwa Manuel Cervantes Estudio jest projektem, który w swoim założeniu od początku miał być starannie wkomponowany w otoczenie działki.

Osiągnięciu celu miało służyło wykorzystanie otwartych przestrzeni i naturalnych proporcji terenu.

 

W Valle de Brave, w Meksyku wyłania się tym samym dom łączący wyeksponowaną drewnianą konstrukcję z kamiennymi ścianami.

Elementy drewniane są serią ciągłych ram, zwieńczonych pojedynczym spadzistym dachem. Kamień, w połączeniu z gołą cegłą i tynkiem o chropowatej fakturze, tworzy efekt zapewniający ochronę przed wszystkimi lokalnymi żywiołami.

Rozwiązanie to zapewnia również prywatność od strony ulicy. Między kamiennymi murami pod postacią półotwartego dziedzińca umieszczono wejście do rezydencji.

Element ten jest optycznie wzmacniany drzewem, które rośnie pomiędzy ścianami.

 

 

Wchodząc do środka, odwiedzający dom są kierowani do wypoczynkowej części nieruchomości, gdzie salon jest połączony z sypialniami i pomieszczeniami usługowymi.

Rozwiązanie to wraz z pełnym przeszkleniem ściany zapewnia mocne, naturalne oświetlenie wnętrza.

Cześć dzienna jest połączona korytarzem z gabinetem i trzema sypialniami. Budowa korytarza wykorzystuje przyjemnie kontrastujące efekty poprzez wykorzystanie uroków oświetlenia i tekstur.

 

 

W przypadku każdej z sypialni zastosowano również ich połączenie z garderobą i łazienką. Dodatkowo każdy pokój posiada wyjście na zadaszony taras oferujący panoramiczny widok na okoliczny las.

W Valle Santana pracownia bardzo starannie uwzględniła uroki krajobrazu, tworząc perfekcyjne przejście między nieruchomością a otaczającą ją naturą. Wszystko to przełożyło się na wzmocnienie poczucia wzajemnej integracji, której od początku poszukiwał projekt.

 

Górskie schronisko łączące tradycje z nowoczesnością

Górskie schronisko łączące tradycje z nowoczesnością

Wśród dzikich lasów i jezior wiejskiego regionu Lanaudière, w prowinicji Quebec, w Kanadzie, w swoim cichym odosobnieniu kryje się schronisko znane z języka francuskiego jako nid d'aigle (tłum. orle gniazdo).

Projekt powstał dla przyjeżdżającej młodzieży związanej z lokalnie organizowanym obozem muzycznym. Budynek postawiono, zastępując starszą konstrukcje.

Orle Gniazdo przejęło po niej nie tylko funkcje, ale i nazwę.

Studio projektowe w swojej realizacji starało się stworzyć miejsce, które łączyłoby wiele cech. Schronisko miało zapewniać niezbędny komfort obozowiczom, zachowywać ducha starszej chaty, a jednocześnie być nowoczesne ze wszystkimi niezbędnymi udogodnieniami.

Projekt został w znacznym stopniu ukształtowany lokalnym środowiskiem naturalnym.

Pomimo swojego bujnego otoczenia wysokimi iglakami zachowuje on widok na rozciągające się jezioro.

Aby wzmocnić ten efekt bryła została celowo skierowana w jego stronę. Ulokowanie nieruchomości na cyplu tylko dopełniło kompozycyjnej całości.

 

 

 

Dzięki wspomnianym zabiegom architektura i przyroda harmonijnie ze sobą współgrają, zapewniając gościom niezbędny kontakt z naturą.

Bryła budynku składa się z dwóch połączonych części. Większa, o prostokątnym rzucie jest częścią mieszkalną. To właśnie utaj zlokalizowane jest 5 małych pokoi zdolnych na piętrowych łóżkach pomieścić 36 obozowiczów.

Dodatkowe dwa większe oddzielone przestrzenie są wykorzystywane jako jadalnia i salon.

Pokojem łączącym zróżnicowane fragmenty bryły jest kuchnia. Poprzez doklejony do niej korytarz przechodzi się do części sanitarnej mieszącej łazienki.

 


Wartym wspomnienia jest nadwymiarowość dachu, który jako główny element wznosi się ponad górski las.

Jego strzelistość podkreślona dwuspadową konstrukcją została pomyślana jako element wręcz bajkowy, pochodzący z wyimaginowanego i przejaskrawionego świata.

Według projektantów miał to podkreślać młodzieńczy charakter miejsca. Forma dachu jest również urozmaiceniem poważnej i monochromatycznej formy schroniska. 

 

Water Garden House - czyli zagospodarowanie niecodziennej działki

Water Garden House - czyli zagospodarowanie niecodziennej działki

Water Garden House, położony w ekskluzywnej dzielnicy Tanglin w Singapurze, tworzy tropikalną opowieść o niezwykłej kreatywności zagospodarowania niecodziennej działki.

Ze względu na swoją wyspiarską naturę, Singapur ma trzecią co do wielkości gęstość zaludnienia na świecie. Z tego powodu żaden skrawek ziemi nie może tam zostać zmarnowany.

Pomimo tych faktów Singapur nadal może się pochwalić z bycia jednym z popularnych miejsc dla budownictwa sektora premium, z wieloma willami i apartamentowcami rozsianymi na jego terytorium.

Ograniczona podaż działek przekłada się miejscami na konieczność sprostania różnym wyzwaniom. Jednym z nich było pytanie jak najefektywniej zagospodarować niecodzienną okrągłą parcele.

Odpowiedź na postawione pytanie znalazło studio architektoniczne Wallflower Architecture+Design.

 

 

Pierwotnie, niecodzienną działkę w dolinie zajmowała rozpadająca się ruina starszego domu. W czasach jego powstania sąsiedztwo wyglądało zupełnie inaczej. Jego otoczenie ewoluowało na przestrzeni lat, aby finalnie skończyć jako otoczone budynkami wokół swojego obwodu.

Dla Wallflower Architecture z oczywistych względów tworzyło to również dodatkowe komplikacje pod postacią wymyślenia jak można w nowych warunkach odzyskać prywatność dla domowników.

Podążając za wizją stworzenia tropikalnej oazy w centrum tętniącej życiem dzielnicy narodził się pomysł, finalnie przekuty w Water Garden House.

Architekci podzielili przestrzenie na segmenty koła, które następnie przekuto w kondygnacje, zajmując w ten sposób maksymalny dozwolony teren.

Podczas gdy większość okrągłych planów jest projektowana z uwzględnieniem centralnej pustki, pomagającej promieniom słonecznym wpadać na stworzone atrium, Water Garden House postawił na wcięcie w bryle, zbliżone swoją konfiguracją do litery ,,C”. Tym samym wszystkie pomieszczenia zyskały większą ekspozycje na naturalne światło.

Dodatkowo wcięta część odsłania basen, który pełni również rolę swoistego oczka wodnego w wewnętrznym ogrodzie.

 

 

Ukształtowanie terenu rezydencji także różniło się od tego na których wcześniej pracowali architekci. Działka schodzi 5,3 metra w dół od poziomu platformy do doliny.

Aby poradzić sobie z charakterystyką terenu, dom zawiera wiele elementów krajobrazu, wewnątrz morfologii samej konstrukcji. Przykładowo krawędź basenu pełni rolę kaskady, wizualnie oprawionej w lobby piwnicy.

Nawet zagospodarowanie wąskiego dojazdu do rezydencji w odległości 3,4 m stanowiło podczas budowy wyzwanie.

Water Garden House, pomimo faktu bycia niemałą rezydencją, stanowi również rozbudowany element zieleni w swoim otoczeniu.

Dużą rolę w stworzeniu tego mikro środowiska odgrywa obfitość bujnych zielonych krzewów, skupionych wokół zbiornika wodnego, jak również wiszące na elewacji rośliny czy zielony dach budynku. Założenie to jest również próbą zintegrowania współczesnej formy domu z urokiem tropikalnej przyrody.

Wkomponowanie flory w założenie zapewnia także sporą prywatność, pozwalając nie tylko odciąć się od widoku na sąsiadów, ale także docenić singapurską naturę.

 

Pomysłowa minimalistyczna geometria

Pomysłowa minimalistyczna geometria

Autorem tej niezwykłej konstrukcji, ochrzczonej mianem Culvert Guesthouse jest japońskie studio projektowe Nendo, kierowane przez architekta Oki Sato.

Budynek oprócz funkcji domu mieszkalnego pełni także rolę muzeum, w którym wystawione są wszystkie produkty (np. meble) i dzieła sztuki związane ze wspomnianym studiem.

Tym samym budynek i jego zawartość można potraktować jako podwójną wizytówkę firmy.

Utrzymany w czystej bieli i w bezkompromisowych prostych liniach Culvert Guesthouse już na starcie jawi się jako kontrastowy.

Dużą w tym zasługę odgrywa jego ulokowanie pośrodku gęstego lasu, w prefekturze Nagano, w centralnej Japonii.

 

 

Wrażenie odcięcia od okolicy było celowym zabiegiem architektonicznym. Biorąc pod uwagę lokalne bogactwo przyrody, Nendo nie chciało w żaden sposób jej dominować.

Surowość formy miała sprzyjać skupieniu się właśnie na okolicy, a nie na samym budynku. Dom miał być tylko tłem dla natury.

Nieruchomość powstała poprzez ułożenie na sobie kolejno czterech, gładkich prostopadłościanów, przypominających tunele. Wszystkie zostały ulokowane w sposób mający tworzyć wrażenie wzajemnego niedopasowania.

Każdy z nich zakończony jest szklaną ścianą, zapewniającą widok na piękno okolicznego lasu. Pozornej stabilności poukładanym tunelom nadaje płaski dach, który wizualnie dociska od góry każdy z bloków.

Inspiracją dla prostopadłościanów były profile, które są wykorzystywane w budownictwie do chowania rur i kabli w infrastrukturze drogowej.

Poprzez wykorzystanie specjalnych drutów niektóre tunele niczym mosty, zostały odpowiednio napięte, dzięki czemu możliwym było osiągnięcie ich częściowego zawieszenia.

Tym samym budynek nie nosi żadnych śladów dodatkowych łączeń.

 

 

Podkreślając swoją prostotę, Culvert Guesthouse unika wszystkiego, co zbędne.

Ludzie są witani surową przestrzenią, gdzie jedynym ożywieniem jest tylko ruch światła na gładkich ścianach. Minimalizm formy uwidacznia się nawet w takich szczegółach jak typ klamek.

Ponieważ klasyczne drzwiowe klamki wyglądałyby dziwnie na tle surowych powierzchni zamontowano w ich miejsce wystający mechanizm, który po dotknięciu chowa się w ścianie otwierając drzwi.

Również wanna jest wyrzeźbiona w podłodze, tak że powierzchnia wody była wyrównana z podłogą, tworząc wrażenie ciągłości kształtu tunelu.

Okna zostały w miarę możliwości pozbawione metalowych ram, zaś samo szkło zamocowano w taki sam sposób jak ekrany shoji.

Jest to nawiązanie do półprzezroczystych składanych ekranów, które zwykle działają jako przegrody zapewniające prywatność w typowej japońskiej architekturze mieszkaniowej.

 

Niezwykły kompleks usługowy

Niezwykły kompleks usługowy

Miasto Quzhou, zlokalizowane w chińskiej prowincji Zhejiang może się pochwalić niedawno sfinalizowanym projektem, który stosunkowo szybko stał się kandydatem do architektonicznej nagrody Dezeen Awards.

Oszałamiającą realizacją jest futurystyczny park sportowy, który redefiniuje koncepcje urbanizacji i natury, integrując oba aspekty w innowacyjną, zrównoważoną i inspirującą całość.

Powstały według projektu MAD Architects kompleks, z pozoru wygląda jak wyspa zieleni.

Na powierzchni ponad 570 000 m2. powstało sześć rozproszonych górskich pagórków. Pomimo różnej wysokości każdy z nich stopniowo zmniejsza się w kierunku południowo-wschodnim, gdzie całość wieńczy sztuczne jezioro.

Po wschodniej stronie założenia widoczny jest stadion, który jest zdolny pomieścić około trzydzieści tysięcy widzów. Sam obiekt sprawia wrażenie bycia pochłanianym przez pofałdowany krajobraz parku.

W rzeczywistości każde wzniesienie jest osobnym obiektem parku sportowego, na który oprócz przestrzeni do aktywności fizycznych składa się także powierzchnia handlowa, hotel czy nawet muzeum nauki i technologii.

 

 

Wizualnie, całość została pomyślana aby sprawiać wrażenie większego ogrodu, w którym „toną" kolejne bryły. Wizją przyświecającą studiu architektonicznemu było znalezienie idealnego balansu między uwidocznieniem naturalnego środowiska, a zaznaczeniem funkcji parku.

Projekt, pomimo swojej surealistyczności łączy się z historycznym miastem, stając się naturalnym przedłużeniem jego spokojnej siatki. Dużą rolę odgrywa w tym wysoki stopień zalesienia miasta Quzhou, który płynnie wkomponowano w powstały kompleks.

Nowe zabudowania oprócz bycia swoistą sztuką tworzenia pofałdowanego krajobrazu były również próbą zerwania z koncepcją tworzenia konwencjonalnych kompleksów sportowych.

Projekt uwzględniał stworzenie wspólnych obiektów, w których ćwiczyć będą mogli zarówno profesjonalni sportowcy jak i amatorzy.

Wszechobecna przyroda miała dodatkowo sprawiać wrażenie symbolicznego połączenia ducha sportu z witalnością natury. 

Wieżowce z drewna – czy można je budować?

Wieżowce z drewna – czy można je budować?

Wieżowce z drewna – czy można je budować? Wieżowce z drewna, chociaż brzmią futurystycznie, są koncepcją, która ostatnio zyskuje coraz większe zainteresowanie w świecie budownictwa.

Świadczą o tym ostatnie realizacje, które za każdym razem podnosiły sobie poprzeczkę pokazywania jak można efektywne wykorzystać potencjał innowacji, drzemiący w drewnie.

Architekci coraz częściej zamiast podważać sens tych pomysłów, zaczynają zastanawiać się w jaki sposób można je skutecznie wdrożyć.

Nie jest to łatwe zadanie, głównie ze względu na konieczność sprostania szeregom wymogów takich jak: odpowiednie systemy konstrukcyjne, zgodność z prawem, zaplanowanie tras załadunku drewna, odpowiedni wybór produktów, osiągnięcie porządnej wydajność i ochrony przeciwpożarowej.

Znalezienie odpowiedzi na wymienione kwestie staje się punktem wyjścia do przeniesienia obróbki drewna i projektowania na wyższy poziom.

 

Wieżowce z drewna trendem przyszłości

 

Obecnie przewiduje się, że potencjał wysokich konstrukcji drewnianych rozwinie się nie tylko ze względu na wzrost zapotrzebowania na wyższe, miejskie budynki, ale również ze względu na rosnącą konieczność stosowania wydajnego i ekologicznego budownictwa.

Drewno na tle innych surowców pozyskiwane jest w zrównoważony sposób. Pochłonięty przez drzewo dwutlenek węgla pozostaje w strukturze drewna dzięki czemu pomaga zrównoważyć emisje CO2.

Ze względu na możliwe korzyści dla środowiska, realny wpływ drewna na samopoczucie mieszkańców, jak również zauważalną szybkość budowy drewnianych konstrukcji społeczność architektoniczna coraz bardziej przymierza się do sięgania po te niecodzienne metody stawiania wieżowców.

Za powstającym trendem poszła również zmiana prawa. W ramach niedawnych ustaleń nastąpiła modyfikacja Międzynarodowego Kodeksu Budowlanego (IBC).

Przeprowadzone zmiany nie tylko wprowadziły nowe typy drewnianych konstrukcji, ale dodatkowo otworzyły możliwości na powstanie drewnianych wieżowców nawet do 18 pięter.

 

 

Jak działa wieżowiec z drewna?

 

Istnieje wiele podejść konstrukcyjnych, które można wziąć pod uwagę podczas projektowania z wykorzystaniem drewna. Każde z nich ma oczywiście swoje różne wady i zalety.

W kontekście stawiania wysokich budynków pewną regulacje ustaliła międzynarodowa organizacja CTBUH, zajmująca się promowaniem wiedzy poświęconej zarówno zrównoważonemu rozwojowi miast jak i budowaniu wieżowców.

Zasugerowana przez CTBUH zasada określa, że do „wysokich konstrukcji drewnianych wymagane jest stosowanie niedrewnianych połączeń między kolejnymi jej częściami.”

W zależności od przypadku wymaganym może być również zastosowanie pojedynczych betonowych płyt, celem zwiększenia wytrzymałości budowli. Betonowy rdzeń może być jednak otoczony przez drewniane płyty.

Nie ucieka to definicji konstrukcji drewnianej, ponieważ drewno nadal działa jako struktura podstawowa. Należy jednak zaznaczyć, że budowanie w górę to konieczność zgrania systemu konstrukcyjnego z siłą przenoszenia ciężaru, ścieżką obciążeń i określeniem możliwych odchyleń.

Obciążenia wpływają na niepożądane powstawanie rozciągnięć i zgięć elementów konstrukcyjnych. W przypadku wysokich budynków drewnianych, ze względu na wpływ temperatury konstrukcje są również szczególnie podatne na kurczenie się.

Oprócz stosowania niezbędnych połączeń zapewniających większą plastyczność, do przenoszenia obciążeń mogą również służyć pionowy komunikacyjne. Odpowiednie umiejscawianie klatek schodowych lub szybów wind może sprawić, że swoim ciężarem mogą pomóc osiągnąć balans konstrukcji.

Jak wiadomo drewno ma bardziej nierówny rozkład wytrzymałości niż powszechnie stosowane stal i beton, co przekłada się na stosowanie większych kolumn i ścian usztywniających niż w przypadku innych surowców.

Działania te skutkują jednak zmniejszaniem dostępnej powierzchni użytkowej. Wysokie budynki z drewna często ważą mniej niż ich odpowiedniki z betonu i stali, co ułatwia stawianie fundamentów.

Niestety korzyści te mają tendencję do zanikania powyżej trzydziestego piętra, gdzie okiełznanie skutków przyspieszonego wiatru wymaga dodatkowej masy. Tym samym lekkość drewnianej budowli powyżej tej wysokości staje się jej wadą.

 

 

 

 

 

Ze względu na fakt, że bazowanie na samych stalowych elementach łączących usztywniające panele wymagałoby wykładniczego zwiększania ich powierzchni wraz z kolejnymi piętrami powstała potrzeba stworzenia rozwiązania nie odbierającego wraz z wysokością powierzchni użytkowej.

Odpowiedzią stały się doświadczenia budowlane wyciągnięte przy realizacji osiągającego 53 metry wysokości Brock Commons Tallwood House w Vancouver, w Kanadzie.

Spoczywający na żelbetowym fundamencie Budynek został otulony drewnianą ramą. Kolejne kondygnacje zostały wykonane z klejonego pięciowarstwowo drewnianego stelaża, który za pomocą stali zakotwiczono do elementów nośnych z drewna Gluam.

Na całej wysokości poprowadzono dwa betonowe rdzenie, które oprócz pełnienia funkcji nośnej dla klatki schodowej, uniemożliwiają odchylenia na boki budynku. Rdzenie wieńczy dach o stalowej ramie, który, „dociska” całość.

Wolne przestrzenie w szkielecie konstrukcji zostały wykończone płytami z karton-gipsu Problem, który należy mieć na uwadze zwłaszcza podczas konstrukcji z drewna jest jego podatność na wilgotność.

Długotrwałe narażenie na deszcz może być utrudnieniem dla powstawania wyższych konstrukcji drewnianych w wilgotniejszych obszarach. Dlatego tak szybko, jak to możliwe, konstrukcja powinna zostać zbudowana i odpowiednio zabezpieczona.

Jeśli mowa o czasie, to jest on bez wątpienia jedną z zalet tworzenia drewnianych wieżowców. Wspomniany Brock Commons Tallwood House potrzebował zaledwie dziewięciu tygodni na zbudowanie siedemnastu poziomów.

Masywne budynki z drewna mogą być budowane w tym tempie dzięki odpowiednio wykonanej ramie i specjalistycznemu dźwigowi. Chociaż elementy z litego drewna mają w pewnym sensie wewnętrzną ognioodporność, budowle muszą spełniać niezbędne normy przeciwpożarowe.

W tym celu ściany wewnętrzne wykańczane są ognioodpornymi płytami karton-gipsowymi lub innymi materiałami ognioodpornymi. Czym byłoby jednak omawianie drewnianych wieżowców bez pochylenia się nad najwyższym z tej kategorii.

 

Mjøstårnet

 

Ukończony w 2019 roku, wysoki na 85 metrów, Mjøstårnet zasłużył sobie na uznanie nie tylko ze względu na swoja wysokość, ale również za bycie architektonicznym symbolem zielonej transformacji Norwegii.

Pełniące role hotelu, biurowca i apartamentowca dzieło pracowni Voll Arkitekter pod wieloma względami jest podobne konstrukcyjnie do opisanej realizacji w Vancouver. Do jej stworzenia potrzebne było ponad 3,5 tysiąca metrów sześciennych drewna.

Z innych realizacji zasługujących na uznanie należy wskazać budynek Holzhochhaus Wien określany częściej jako HoHo Wien. Wysoki na 84 metry dzierży tytuł drugiej najwyższej realizacji. O ile rdzeń budynku powstał z betonu, tak w 75% wieżowiec jest z drewna.

 

Wspomnienie Nakagin Capsule Tower

Wspomnienie Nakagin Capsule Tower

czyli Kapsułowa Wieża Nakagin pomimo licznych sprzeciwów środowisk architektonicznych została ostatecznie wyburzona 12 kwietnia bieżącego roku.

Zapisała się w pamięci jako jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Tokio, jak i nawet najbardziej rozpoznawalnych w Japonii. Budynek za swojego życia zdobył szerokie uznanie nie tylko w ojczystym kraju, ale także na całym świecie.

Przed wyburzeniem był często wymieniany w książkach podróżniczych jako lokalna atrakcja. Pojawiał się również w różnych mediach czy opracowaniach.

 

Koncept Nakagin Capsule Tower

 

Była to pierwsza budowla na świecie będąca przelaniem na rzeczywistość futurystycznych wizji kapsułowych mieszkań.

Wieża stanowiła również sztandarowy przykład metabolizmu – dominującej koncepcji architektonicznej trwającej w Japonii w latach 70. XX wieku.

Ten niecodzienny budynek został zaprojektowany przez architekta Kisho Kurokawe. Kurokawa był jednym z przedstawicieli architektury kraju kwitnącej wiśni, którzy odegrali istotną rolę w jej ewolucji podczas drugiej połowy XX wieku.

Po ukończeniu studiów Kurokawa uzyskał tytuł magistra architektury na Wydziale Architektury Uniwersytetu Tokijskiego.

Na przestrzeni lat zasłynął takimi realizacjami jak: Centrum Kongresowe w Osace, Pacific Tower w Paryżu, Międzynarodowy Port Lotniczy Kuala Lumpur, Muzeum Sztuki Współczesnej w Hiroszimie, Centrum Japońsko-Niemieckie w Berlinie, czy Melbourne Central w Australii.

W trakcie swojej kariery, Kurokawa zdobył nagrodę Akademii Architektury we Francji, Nagrodę Japan Art Academy oraz nagrodę AIA Los Angeles Pacific Rim.

Był także pierwszym japońskim architektem, który został wybrany na członka honorowego Królewskiego Instytutu Architektów Brytyjskich.

Zrozumienie znaczenia Nakagin Capsule Tower wymaga wgłębienia się w założenia wspomnianego ruchu metabolizmu. Kisho Kurokawa wraz z Kiyonari Kikutake, Masato Otaka, Fumihiko Maki i, stworzyli falę tak zwanej architektury metabolicznej pod koniec lat pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych.

Ponieważ w dynamicznie rozwijającej się Japonii coraz więcej ludzi potrzebowało swojej przestrzeni życiowej, ruch metaboliczny wprowadził koncepcję traktowania struktur niczym ludzkich ciał, z budynkami, które stale ewoluują, a ich fragmenty można wymieniać, aby przedłużyć ich życie.

„Uważałem, że architektura nie jest stałą formą sztuki, czymś skończonym i materialnym, ale raczej czymś, co rozwija się w przyszłość, jest powiększane, regenerowane i ewoluowane”.

To jest idea metabolizmu (metabolizacji, krążenia i przetwarzania)”. Zauważył w swojej książce „From the Machine Age” Kisho Kurokawa, jeden z najmłodszych architektów Metabolizmu.

 

 

Rozwiązania konstrukcyjne

 

W 1972 roku Kurokawa zdobył okazje aby przelać swoje pomysły na płótno rzeczywistości.

Zlokalizowany w Shimbashi w Tokio, w dzielnicy Ginza budynek był wieżą mieszkalno-biurową o mieszanym przeznaczeniu.

Konstrukcja składała się z dwóch połączonych betonowych wież o wysokości jedenastu i trzynastu pięter, w których łącznie mieściło się sto czterdzieści prefabrykowanych kapsuł mieszkalnych.

Każda była samodzielną jednostką. W sumie 140 kapsułek było ułożonych w stos i obracanych pod różnymi kątami wokół środkowego rdzenia, tworząc tym samym charakterystyczny dla budowli, nieregularny kształt, który może przywodzić na myśl strukturę z klocków.

Ta intrygująca konstrukcja dzięki szerokiemu wykorzystaniu prefabrykacji została zbudowana w zaledwie 30 dni, co było niesamowitym wyczynem, biorąc pod uwagę jej rozmiar i wygląd. Każda z kapsuł miała 2,3m długości, 3,8m szerokości i 2,1m wysokości.

Dodatkowo na jednej ze ścian znajdowało się duże, okrągłe okno z pleksi, o średnicy 1,37m.

Tworzyło to co prawda skromne, wręcz kawalerskie warunki do życia, jednak należy nadmienić, że Nakagin Capsule Tower był pierwotnie projektowany jako hotel dla pracowników lub turystów nie planujących dłuższego pobytu w mieście.

Finalnie koncept przerodził się w mikromieszkania na sprzedaż.

 

 

 

We wnętrzu, na standardowym wyposażeniu znajdowało się łóżko, łazienka oraz liczne ówczesne udogodnienia, takie jak kolorowy telewizor czy kalkulator na biurku. W 1972 roku cena wykupu lokum była porównywalna z ceną samochodu z segmentu premium.

Wartym omówienia było rozwiązanie, które wprowadził Kurokawa, pozwalające na przymocowanie każdej kapsuły do betonowego, centralnego rdzenia za pomocą tylko czterech śrub.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wewnętrzna przestrzeń modułów nigdy nie była modyfikowana poprzez łączenia z inną kapsułą.

Modularność struktury pozwalała aby podczas budowy do wież były montowane już wykończone kapsuły.

Rama modułu była wykonana w całości ze spawanych, lekkich stalowych skrzyń kratownicowych, które były pokryte panelami ze stali ocynkowanej, wzmocnionej żebrami.

Po obróbce panele zostały również pomalowane farbą antykorozyjną i spryskane błyszczącym sprayem.

W przeciwieństwie do kapsuł, które mogły zostać stworzone poza placem budowy postawienie dwóch centralnych wież-rdzeni wymagało podjęcia akcji już na miejscu.

Rdzenie, powstałe w konstrukcji szkieletowej zbudowane były ze stalowej ramy i żelbetu.

Od piwnicy do drugiej kondygnacji wykorzystano zwykły beton, który wraz z kolejnymi piętrami zmieniano na lżejszą formę.

Prefabrykaty betonowe zostały wykorzystane w płytach stropowych i szybach wind. Dzięki możliwość i stosunkowej łatwości demontażu i montażu kapsuł, Kurokawa zamierzał je wymieniać co 25 lat.

Wpisywało się to w koncept przemijalność formy i jej ewolucji w duchu metabolizmu. Czas jednak zweryfikował pierwotne plany. Ciągłe problemy ze statusem własnościowym mieszkań uniemożliwiły konserwowanie wieży jako całości.

Ze względu na brak zainteresowania ze strony potencjalnych inwestorów, budynek nigdy nie został kompleksowo wyremontowany.

 

Odejście i docenienie

 

Powolny rozkład budynku, który coraz bardziej groził zawaleniem jak również presja na efektywniejsze zagospodarowanie działki poskutkowało wspomnianym na początku wyburzeniem w kwietniu 2022 r..

Jeszcze na początku roku można było przeczytać, że większość kapsuł było opuszczonych, a kilka z nich stało dodatkowo permanentnie bezużytecznych z powodu przecieków i pleśni.

Konstrukcja zawierała także miejscami azbest, zaś sypiące się elementy zaczęły zagrażać pieszym. Mając jednak na uwadze wartość budynku, część kapsuł podczas wyburzania została zachowana.

Zgodnie z planami mają zostać umieszczone w wybranych muzeach w Japonii i na całym świecie jako pomniki jednej z bardziej oryginalnych realizacji swoich czasów.

 

Niecodzienny czeski rodzinny domek

Niecodzienny czeski rodzinny domek

Raptem 20 kilometrów od polskiej granicy, w niepozornej czeskiej wsi Rybí, Václav Kocián i Zdeněk Liška z pracowni KLAR udowodnili, że coś co początkowo wydawało się pozornymi sprzecznościami w wymaganiach klienta, finalnie zaaowocowało niezwykłym synkretyzmem. 

W zielonym otoczeniu pastwisk i lasów, na 124 m kw. architekci musieli zaprojektować jeden budynek, ale zapewniający dwóm rodzinom wydzieloną przestrzeń. Jednocześnie dom miał posiadać prostą i nowoczesną formę, przy zachowaniu tradycyjnego wyglądu. Kocián i Liška osiągneli ten rezultat w najprostszy możliwy sposób, dzieląc pionowo bryłę na dwie części.

 

 

Pomysłowość projektu leży jednak w ułożeniu poszczególnych częsci w taki sposób, że sprawiają wrażenie lustrzanego odbicia. Tym samym każda rodzina zyskała swoją prywatną połowę założenia. Przestrzeń z drugiej strony, zlokalizowana między rozpościerającymi się częścami została przemyślana jako taras ze schodami do wspólnej integracji. O ile rozplanowanie budynku bez wątpienia jest nowatorskie, o tyle drewniana elewacja stawia na bardziej tradycyjne tony, zapewniając również harmonię z lokalnym budownictwem.

 

 

Najmniejsze wyspy świata na sprzedaż

Najmniejsze wyspy świata na sprzedaż

Brooklyn Tower – 93 piętrowy wieżowiec

Brooklyn Tower – 93 piętrowy wieżowiec

Co może wyniknąć z połączenia przyziemia z zabytkowym gmachem Dime Savings Bank of Brooklyn z 1908 roku? Architekci z pracowni ShoP Architects zadziwiają odpowiedzią na to nietypowe pytanie projektem najwyższego wieżowca na Brooklynie.

 

Pierwszy projekt grupy ShOP Architects mierzy 325 metrów wysokości i posiada 93 piętra, które łącznie stanową 51 600 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Dzięki konstrukcji z szeroką podstawą , wieżowiec jest w stanie uniknąć problemów związanych z silnymi wiatrami, z którymi zmagają się wysokie budynki po drugiej stronie East River.

Co się składa na tak imponującą nieruchomość?

9 300 metrów kwadratowych powierzchni najniższych pięter zostanie zagospodarowane pod powierzchnie handlowe. Do 53 piętra ulokowane będą mniejsze mieszkania, natomiast od 53 piętra w górę umieszczone zostaną główne apartamenty. Na dachu zaprojektowano trzy baseny, a na 66 pietrze wieżowca powstanie najwyżej położone boisko do koszykówki na świecie.

 

Japoński dom kultury z dachem w kształcie misy

Japoński dom kultury z dachem w kształcie misy

Japońska pracownia architektoniczna Sou Fujimoto Architects opracowała projekt domu kultury o nazwie „Hida Furukawa Station Eastern Development”, który będzie zlokalizowany przy główniej stacji kolejowej w mieście Hida.

 

Trudna lokalizacja pośród wysokich na 3000 metry górskich pasm okazała się jednym z wielu atutów obiektu. Obszerna architektoniczna przestrzeń umożliwia przebywającym obcowanie z cudowną naturą Hidy.

Projekt pracowni Sou Fujimoto Architects zakłada 21 300 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, na której mają się znaleźć sklepy, spa, przestrzenie wystawowe, a także pomieszczenia badawcze. Co więcej, dom kultury ma się otworzyć na lokalnych studentów, oferując im mieszkania do wynajęcia oraz boisko otwarte cały rok.

Konstrukcja dachu jest w kształcie misy, którą podtrzymują białe kolumny. Projekt ten ma symbolizować przeszłość i przyszłość. Japońska nieruchomość będzie również pełniła rolę parku, po którym będzie można spacerować.

 

Modułowe domy przypominające drzewa

Modułowe domy przypominające drzewa

 

Projekt pracowni architektonicznej Precht Studio powstał na życzenie restauracji znajdującej się w wiejskiej miejscowości Pogusch w Austrii. Domki mają pełnić funcję lokali dla gości oraz personelu restauracji.

 

Mieszkania zlokalizowane są w lesie na terenie restauracji. Zostały skonstruowane tak, aby mogły wytrzymać silne wiatry oraz trzymaly równowagę. Każdy lokal ustawiony jest na betonowej podstawie, a nich ułożone zostały elementy w kształcie tuby.

Dzięki swoim kształtom, domki idealnie wpasowują się w leśny krajobaz. Kompleks czterech domków wyróżnia się dużymi oknami i drewnianą elwacją, która została pokryta gontem. Domki składają się z przefabrykowanych elemntów, które zostały wykonane z drewna laminowanego krzyżowo.



W mieszkaniach znajdziemy kuchnie, łazienki, sypialnię a także pomieszczenia mieszkalne. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu światła pośredniego, ma się wrażenie wpadania przez szczeliny budynku.

 

Biurowiec ze szkła

Biurowiec ze szkła

Pracownicy biura architektonicznego APA Wojciechowski zaprojektowali biurowiec ze szkła Skyliner mieszczący się przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie. 

 

Budynek o wysokości 195 metrów kwadratowych całkowicie pokryty jest krystalicznym, bezbarwnym szkłem. Przeszklony, wysoki na 4 kondygnacje hol, dodatkowo otoczony kolumnadą 16-metrowych słupów, czyni go najwyższym lobby w Polsce.

Do zbudowania tej nieruchomości użyto szkła o najwyższych parametrach, zapewniając izolację akustyczną i odpowiednie oświetlenie całego budynku. Duże biurowce w środku miasta są zagrożeniem dla ptaków – tutaj projektanci mocno wzięli sobie tę zalezność do serca i dobrali odpowiednią relatywność szyb oraz zadbali o odpowiednie ograniczenie odbicia światła zewnętrznego, dzięki czemu budynek jest widoczny dla patków.



Co nadaje charakteru temu niesamowitemu biurowcowi? Otóż od strony ulicy Prostej można zauważyć tzw. „żyletkę” , czyli pionowy pas o wysokości 195 metrów kwadratowych, który łączy przeszkloną strefę wejścia, skybar oraz ,, pióropusz” w całość.

 

Program "Czyste powietrze" - nowe zasady na 2022 rok.

Program "Czyste powietrze" - nowe zasady na 2022 rok.

 

Od 25 stycznia 2022 roku ruszyła nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”. Można skorzystać z dotacji rzędu nawet do 69 tys. złotych. Według nowych zasad, obowiązujących na rok 2022, na największe wsparcie mogą liczyć osoby o najniższych dochodach. Tym razem będą mogły one uzyskać dofinansowanie nawet rzędu do 90% wartości inwestycji.

 

„Czyste Powietrze” to rządowy program priorytetowy, który ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych gazów i substancji lotnych, powstających podczas ogrzewania gospodarstw domowych przestarzałymi kotłami, zasilanymi niskiej jakości paliwem stałym.
Beneficjenci programu będą mogli otrzymać dofinansowanie w formie dotacji. Przy czym ostateczna wysokość dofinansowania, przyznana wnioskodawcy, zależy od wysokości jego dochodów.

Do kogo kierowany jest Program "Czyste Powietrze" ?

Adresatami są właściciele oraz współwłaściciel budynków mieszkalnych jednorodzinnych, a także wydzielonych w takowych budynkach, lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

 

Na co oferowane jest dofinansowanie z Programu ?

Dofinansowanie przyznawane jest na wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ogrzewania, jak piece i kotły na paliwo stałe, w celu ich wymiany na nowoczesne urządzenia, które spełniają obecnie obowiązujące normy. Dofinansowanie można również przeznaczyć na towarzyszące temu przeprowadzenie prac niezbędnych przy termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Nowości i zmiany w programie Czyste Powietrze na rok 2022.

Od 25 stycznia 2022 obowiązuje III część programu Czyste Powietrze. Oto najistotniejsze zmiany w tej edycji Programu:

  • W ramach rozszerzenia pomocy i uatrakcyjnienia programu, uwzględniono możliwości skorzystania z programu „Czyste Powietrze”, gdy jednocześnie dofinansowanie łączy się z gminnymi programami typu parasol. W ramach tej opcji, aż do zakończenia okresu trwałości, wnioskodawca nie jest faktycznym właścicielem kotła. Dodatkowo umożliwiono przedłużenie realizacji projektu, w momencie opóźnienia, jeśli to opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora,
  • W celu podniesienie bezpieczeństwa, w przypadku montażu kotłów na paliwo stałe, zostały doprecyzowane wymagania dla przewodów kominowych.
  • Od 1 stycznia 2022 r. zniesiono możliwość składania wniosków na dotacje do kotłów węglowych.
  • Kotły zgazowujące drewno i spalających pellet drzewny (kotły dwupaliwowe na drewno kawałkowe i pellet ), zostały dopuszczone w ramach dofinansowania, jako będące źródłami ciepła zgodnymi z celami Programu.

Ile można otrzymać w ramach dofinansowania ?

W ramach zasad, obowiązujących od 25 stycznia 2022 roku, przewidziano trzy progi dofinansowania:
- do 30 000 zł przy podstawowym poziomie dofinansowania;
- do 37 000 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania;
- do 69 000 zł przy najwyższym poziomie dofinansowania;

Jakie formy ogrzewania są rozumiane, jako nowoczesne źródła ciepła, które można sfinansować w ramach Programu ?

Program preferuje źródła ciepła, które spełniają najwyższe obowiązujące obecnie normy. Są to między innymi:
- ogrzewanie elektryczne,
- węzeł cieplny,
- kocioł gazowy kondensacyjny,
- kocioł olejowy,
- pompa ciepła,
- kocioł na paliwo stałe (tylko jeśli spełniają określone normy)

W ramach dofinansowania dopuszcza się realizację jednego, lub kilku z poniższych opcji:
- demontaż istniejącej, oraz zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania,
- zakup i montaż paneli fotowoltaicznych lub pompy ciepła (na pewnych, określonych w projekcie warunkach), zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- zakup i montaż elementów wspierających izolację cieplną budynku (ocieplenie przegród, wymiana okien i drzwi)
- sfinansowanie dokumentacji projektowej, w tym opłatę za ekspertyzy, czy za audyt energetyczny (w przypadku ocieplenia ścian)

 

 

W tym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje przeznaczyć 1,95 mld zł na realizację programu „Czyste Powietrze”. Dzięki temu, planowane jest jeszcze szersze wsparcie osób najuboższych. W ramach dofinansowania można, oprócz wymiany przestarzałego kotła, również sfinansować termomodernizacje budynku w takich obszarach, jak wymiana okien i drzwi, czy ocieplenie bryły budynku.

Kto może liczyć na dofinansowanie rzędu 90% ?

Zgodnie z nowymi zasadami, obowiązującymi od 25 stycznia 2022 roku, będą to osoby, osiągające dochód do 900 zł na osobę / w gospodarstwie wieloosobowym, lub osoby z dochodem nieprzekraczającym 1260 zł, w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Przy czym należy zaznaczyć, że maksymalna kwota dotacji może wynieść 69 000 zł.

Jednak osoby, które osiągają wyższe dochody, nie zostaną pozostawione bez wsparcia finansowego.

Również one będą mogły liczyć na dofinansowanie termomodernizacji swoich domów.
Dla beneficjentów, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł, przewidziano dotację podstawową do 30 000 zł. Natomiast osoby, których przeciętne miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 1564 zł/os. w gospodarstwie wieloosobowym, w gospodarstwie jednoosobowym – przeciętne miesięczne miesięcznym wynagrodzenie wynosi do 2189 zł - mogą liczyć na dotację w wysokości do 37 000 złotych.

W ramach alternatywy wprowadzono możliwość określenia kryterium kwalifikowania się do dofinansowania przez wnioskodawcę, na podstawie ustalonego prawa do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Wyszukiwarka gmin.

Jedną z nowości w programie Czyste Powietrze na rok 2022 jest narzędzie, ułatwiające skorzystanie z Programu. Jest to interaktywna wyszukiwarka gmin, która pomaga szybko sprawdzić, czy gmina podpisała porozumienie umożliwiające uczestnictwo w programie. Na ten moment porozumienie podpisało już ponad 83% gmin w Polsce, a kolejne gminy dołączają do Programu, także warto na bieżąco sprawdzać, jeśli okaże się, że interesująca nas gmina jeszcze nie widnieje w ramach porozumienia.

 

Program „Czyste Powietrze” ruszył we wrześniu 2018. Rząd w ciągu 10 lat planuje przeznaczyć na dofinansowania w ramach Programu kwotę 103 mld zł. Według informacji NFOŚiGW z kwietnia tego roku, od momentu uruchomienia programu „Czyste Powietrze”, zostało złożonych już blisko 425 tys. wniosków. Na tamten moment wnioski opiewały łącznie na kwotę dofinansowania ok. 7,4 mld zł. Faktycznych umów o dofinansowanie podpisano 371 tysięcy, gdzie dofinansowanie z umów wyniosło na kwiecień 2022 r. ok. 5.8 mld zł.
Czas na składanie wniosków o dofinansowanie mija 30 czerwca 2027.

Program „Czyste Powietrze” w liczbach.

W ramach złożonych dotychczas wniosków najchętniej wybierane są kotły gazowe kondensacyjne - stanowią one wybór w ok. 43 % wszystkich wniosków. Na drugim miejscu popularnością cieszą się kotły na biomasę, co stanowi ok. 20 % wyborów we wnioskach. Pompy ciepła powietrzne stanowią wybór wśród ok. 15% wnioskujących. Pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody wybiera 3.4% wnioskujących, a systemy ogrzewania elektrycznego to tylko 1.5 % wszystkich wniosków. Kotły węglowe, które stanowiły wybór 15.83% - zostały już wycofane z dofinansowania od 01 stycznia 2022 roku.

Według wyliczeń ekspertów z Instytutu Ekonomii Środowiska, na ten moment w polskich gospodarstwach domowych funkcjonuje jeszcze ok. 3-4 mln kotłów, zasilanych na paliwa stałe. Wg ekspertyzy, około 3 mln z nich, to wysoce przestarzałe kotły węglowe, potocznie zwane „kopciuchami”. Stąd szeroko zakrojona skala Programu, który ma zachęcać do jak najszybszego przechodzenia na korzystniejsze dla środowiska źródła ogrzewania domów.

 

 

Niezwykły dom w kształcie pustynnego kwiatu

Niezwykły dom w kształcie pustynnego kwiatu

Dom letniskowy przypominający pustynny kwiat projektu architektów z pracowni Whitaer Studio został zlokalizaowany pośrodku pustkowai aw Joshua Tree.

 

Nieruchomośc składa się z kontenerów transportowych ułożonych w kształcie gwaiazdy. Ich ułożenie pod odpowiednim kątem chroni dom przed klimatem, jak również zapewnia możliwość podziwiania pięknego krajobrazu.
Dom o powierzchni 185 metrów kwadratowych składa się z trzech sypialni, kuchni oraz salonu. Zamontowane na dachu garażu panele słoneczne, zapewniają zasilanie na calej działce.

Położenie nieruchomości i jej niekonwencjonalna forma doprowadziły do tego, że stała się znaczącym punktem na architektonicznej mapie okolicy. Okolica naturalnego wąwozu i łatwość z jaką wtapia się w krajobraz, a do tego oryginalnośc i funkcjonalność sprawia, ze domek letniskowy spełnia wszelkie standardy wygodnego i spokojnego miejsca wypoczynkowego w zachwycającym otoczeniu.

 

Dom peryskop

Dom peryskop

 

Projektanci z pracowni MUS ARCHITECTS, podaczas projektu domu nad Jeziorem Żywieckim, pokonali jedną z większych możliwych przeszkód. Idealna działka okazała się mieć wadę – wał ziemny zasłanający widok na zbiornik wodny. Nie poddając się, poszukali inspiracji w peryskopie – przyrządzie optycznym, służącym do obserwacji przedmiotów, które są poza zasięgiem wzroku- nadając nieruchomości taki właśnie kształt.

 

 

Konstrukcja domu została rozłożona na trzy poziomy, w odwróconym schemacie. Część dzienna została podniesiona maksymalnie do góry, w sposób zapewniający widok ponad poziom wału, na jezioro oraz jego przeciwległy brzeg.

Parter został zagospodarowany pod wejście z holem, garażem oraz strefą spa z bezpośrednim wyjściem na taras. Na pietrze zorganizowano sypialnie oraz łazienkę. Na najwyższym piętrze znajduje się salon z jadalnią oraz kuchnia, a także mała toaleta. Co ciekawe w garażu zamontowano małą windę kuchenną, która umożliwa przewożenie zakupów bezpośrednio na najwyższą kondygnację, do kuchni.


Budynek wydma

Budynek wydma

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajdziemy budynek przypominający wydmę. Ta niekonwencjonalna nieruchomość jest pomysłem nieżyjącej już projektanki Zahy Hadid. Jej inspiracją był otaczają działkę, pustynny krajobraz.

 

Aktualnie budynek jest siedzibą firmy Beeah Group, która tworzy bazę operacyjną dla grupy, aby rozszerzyć działalność na nowe, ważne dla przyszłości branże. Nieruchomośc liczy 9000 metry kwadratowe, pokryta jest płytami betonowymi wzmacianymi włóknem szklanym. Dzięki temu regulowana jest temperatura w pomieszczemniach. W budowie znajdziemy znikomą ilość okien, co chroni go od działania nadmiernego nasłonecznienia.
Budynek posiada własny system wodny oraz energetyczny – zasilany jest przez panele foowoltaiczne z akumulatorami Tesla, które są wystarczające do zasilenia obiektu w dzień i noc. Podzielony jest na dwa skrzydła. Wewnątrz pierwszego znajdują się srefy wypoczynkowe, publiczne i zarządzcze firmy. Drugie całkowice przynależy do firmy Beeah. Połączenie oby skrzydeł dziedzińcem zapewania naturalną wentylację.
W budynku znajduje się również centrum dla zwiedzających, audytorium i sale konferencyjne, które dzięki odpowiedniemu zprojektowaniu, umożliwiaja zarówno pracę zdalną jak i stacjonarną.

 

Smart Home – inteligentne domy przyszłości.

Smart Home – inteligentne domy przyszłości.

Koncepcja „smart home” to pojęcie, pochodzące z angielskiego, oznaczające „inteligentny dom”. Ta idea już coraz częściej wcielana jest w życie. Skupia się ona wokół specjalistycznych systemów i urządzeń automatyki domowej, w które wyposażony jest budynek mieszkalny – a jego domownicy za ich pomocą porozumiewają się i zdalnie kontrolują poszczególne funkcjonalności całego systemu. W efekcie otrzymujemy dom zoptymalizowany pod kątem bezpieczeństwa, energooszczędności i komfortu użytkowania.

W skrócie można powiedzieć, że urządzenia i systemy smart zarządzane są z poziomu multimedialnego centrum dowodzenia, np. z aplikacji w telefonie, lub z panela zbiorczego pulpitu sterowania, z którym poszczególne jednostki typu smart są połączone za pomocą sieci internetowej.
Jakie urządzenia, a zatem, jakie funkcjonalności spaja taki system ?

Inteligentny system reagowania samodzielnie podejmuje wymagane akcje.

To nie tylko zdalne sterowanie głosem, znane z filmów science – fiction, gdzie bohater filmowy wraca do domu i mówi „jestem” - po czym zapalają się światła, z głośników zaczyna sączyć się spokojna muzyczka, a miły głos wirtualnego lokaja pyta, czy zaparzyć kawę, a może napełnić wannę do kąpieli z pianką.
W zamyśle twórców, to również samodzielne reagowanie urządzeń pod kątem różnych akcji, związanych z optymalizacją zużycia energii, czy też zapewnienia domownikom bezpieczeństwa. My możemy spokojnie spać, lub być w tym czasie nieobecni w domu, a inteligentny system czuwa.


Idee działania koncepcji „smart home” dobrze zobrazuje nam poniższy przykład. Załóżmy, że z jakichś powodów poziom dwutlenku węgla podniesie się w pomieszczeniu mieszkalnym i zostanie przekroczona dopuszczalna norma. W tradycyjnym domu z zamontowanym czujnikiem czadu po prostu włączy się sygnał dźwiękowy, alarmujący nas o przekroczeniu bezpiecznego poziomu. Teraz już sami musimy wykonać wszystkie inne czynności, związane z reakcją i zapewnieniem sobie bezpieczeństwa.
Inteligentny system reagowania natomiast, oprócz wydania sygnału ostrzegawczego, natychmiast uruchomi maksymalną wentylację powietrza, samodzielnie uchyli okna, w celu najlepszej wentylacji i dopływu świeżego powietrza, a nawet zmieni barwę światła w żarówkach na czerwoną, aby skutecznie zasygnalizować stan alarmowy. W międzyczasie sam zdiagnozuję powód ulatniania się czadu. Być może nawet mógłby powiadomić o tym serwis urządzenia, umawiając wizytę serwisantów i proponując termin w korelacji z naszym osobistym kalendarzem godzinowej dostępności. Nam pozostanie tylko kliknąć proponowany termin wizyty serwisowej, albo zadeklarować następny.

 

 

Rozwój na rynku domów typu smart trwa już od kilku lat.

Wbrew pozorom, inteligentne domy powstają już od dobrych kilku lat, wraz z coraz szerszą dostępnością na rynku nie tylko sprzętów rtv i agd, jak smart telewizorów, ekspresów do kawy czy sprzętów kuchennych. Przyczyniają się do tego w dużej mierze również trwałe elementy wyposażenia domów, jak zamki elektroniczne do drzwi wejściowych, zaawansowane systemy urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, typu pompy ciepła, rekuperatory, ogrzewanie podłogowe, a nawet elektronicznie sterowany kominek w salonie – obecnie coraz więcej sprzętów może być sterowanych z poziomu aplikacji na naszych smartfonach. Żarówki, zmieniające barwę na 100 i więcej odcieni, sterowane za pomocą telefonu, można kupić praktycznie w każdym sklepie budowlanym i z wyposażeniem wnętrz.

Kiedyś rozwiązania typu „smart home” wiązały się z ogromnymi nakładami finansowymi. Obecnie poziom cenowy takiego domu staje się coraz bardziej dostępny, co z kolei spotyka się z entuzjastycznym przyjęciem wśród inwestorów, zarówno tych planujących wybudować, jak i zmodernizować istniejący budynek mieszkalny. Już nawet powstają całe osiedla deweloperskie, wyposażone w inteligentne rozwiązania. Najczęściej wyposażone są w nie mieszkania o podwyższonym standardzie. Najłatwiej zadbać o to już na etapie budowy, wyposażając lokale system odpowiednich sterowników, sensorów i okablowania – łączność z poszczególnymi elementami systemu odbywa się za pośrednictwem kabli oraz bezprzewodowo.

 źdródło: unsplash.com

Internet rzeczy IoT

Internet rzeczy (Internet of Things, IoT) to zamysł, rozwijany na rynku technologii od kilku lat. W koncepcji IoT urządzenia, działające dotąd oddzielnie, komunikują się wzajemnie, dzięki połączeniu z siecią internetową.
Dzięki temu poszerza się ich funkcjonalność i tym samym, poprawia się nasz komfort życia. Od teraz możemy sterować centralnym ogrzewaniem, nie wstając z kanapy, a światłem - sterując głosem, albo po prostu - poprzez samo nasze wejście lub wyjście z pomieszczenia.

 

Wygoda, oszczędność czasu i energii i bezpieczeństwo – tego oczekują użytkownicy.

Technologie i cała idea, stojąca za koncepcją „smart home” rozwijają dynamicznie cały czas. Kierunek rozwoju dopasowany jest do przyszłych użytkowników - to ich styl życia i potrzeby mają być tu przede wszystkim zaspokojone. Jedne z głównych potrzeb, które są silnie akcentowane obecnie wśród społeczeństwa, to stworzenie z domu bezpiecznej przystani, do której wracamy, by odpocząć i się wyciszyć. Dom ma być wygodnym, funkcjonalnym i komfortowym azylem - powinien zapewniać poczucie bezpieczeństwa, być energooszczędny i pozwalać nam wypoczywać wygodnie, minimalizując wszelkie prace przy obsłudze domu.

Stąd, rozwiązania poprawiające wygodę życia, cieszą się coraz większym uznaniem, mimo częstokroć wysokiej ceny. Dla przykładu, droższe systemy ogrzewania, które są niemalże bezobsługowe, jak np. pompa ciepła – są coraz chętniej wybierane, niż klasyczne piece na paliwo, które regularnie co jakiś czas trzeba dokładać do zasobnika. Tak samo jak odkurzacze – znamy wszyscy klasyczne odkurzacze, których wtyczkę do prądu przełączało się co chwilę do kolejnych gniazdek, a nieporęczny sprzęt przenosiło ręcznie, obijając nie rzadko meble czy futryny. Ułatwieniem stał się dla wielu odkurzacz centralny, gdzie podczas sprzątania domu przenosimy się tylko rurą ssącą, podłączając ją do specjalnych gniazd ssących w każdym pomieszczeniu, które chcemy odkurzyć.

Najnowszy trend, który w ostatnich latach zyskał niesamowitą popularność – to odkurzacz samojezdny – robot sprzątający. Sterowany z aplikacji w smartfonie, robot sprzątający sam się włącza w określonych dniach i godzinach. Odkurza, myje i mopuje na mokro, z racji swoich niewielkich płaskich rozmiarów – wjedzie pod kanapę i posprząta pod łóżkiem, a po wszystkim sam wraca do bazy, aby się naładować. W aplikacji, na planie mieszkania – mamy podgląd, które strefy dziś sprzątał robot. Oczywiście plan mieszkania stworzy sam robot sprzątający, który przy pierwszym uruchomieniu zeskanuje dokładnie nasze mieszkanie, a plan pomieszczeń pojawi się w aplikacji. Jeśli nie chcemy, by robot wjeżdżał w jakieś konkretne rejony pokoju, możemy prosto wykluczyć ten obszar w aplikacji. Robot potrafi się sam opróżniać, usuwając zanieczyszczenia do specjalnej stacji, którą można opróżniać raz na kilkadziesiąt dni. A to oznacza, że można zapomnieć zupełnie o odkurzaniu i sprzątania podłogi na całe miesiące. Ten przykład najlepiej pokazuje, czego oczekują użytkownicy. Wygoda, oszczędność czasu i energii i bezpieczeństwo.

 

Cyberbezpieczeństwo a potencjalne zagrożenia.

Już teraz aplikacje w smartfonach uczą się naszych indywidualnych preferencji, proponując na tej podstawie sugerowane playlisty utworów muzycznych, czy proponując ciekawe miejsca w pobliżu, na podstawie naszej lokalizacji. Trend ten na pewno będzie się nasilał, bo w zamyśle systemów smart jest, aby były one jak najbardziej spersonalizowane i bezobsługowe.
Jednak wraz z rozwojem technologii, pojawia się pytanie, czy na pewno będzie to bezpieczne i czy taki poziom „cyfrowej inteligencji” w domu, które przecież ma być azylem, jest naprawdę potrzebny? Inteligentne urządzenia, podłączone do sieci internetowej, zdobywające o nas codziennie mnóstwo wrażliwych danych, mogą stanowić potencjalne zagrożenie i stać się celem ataków hakerów.
Cyberbezpieczeństwo powinno stać się priorytetem, kiedy myślimy o domowych systemach, które za pomocą kamery monitorują większą cześć naszego domu oraz, co za tym idzie - życia, znają preferencje wszystkich domowników, wiedzą kiedy i na jak długo wychodzimy z domu, mają dostęp do ochrony domu (alarm, rolety antywłamaniowe i drzwi wejściowe) a wszystko to jest połączone w sieci i sterowane cyfrowo.

 

Kierunek rozwoju na przyszłość.

Prognozuje się, że już za ok. 10 lat inteligentna technologia „smart home” na stałe wejdzie do naszych domów, jak elektryczność czy ogrzewanie. Świadczy o tym chociażby fakt, że już coraz częściej planuje się rozwiązania automatyki domowej na etapie projektowania i powstawania budynku. Ważne tylko, byśmy nie stracili w tym wszystkim głowy, zachwyceni nowoczesną technologią, zapominając o podstawach bezpieczeństwa.

 

Lustrzany dom

Lustrzany dom

Lustrzany dom powstał z pomysłu architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt

 

Efekt znikającego budynku otrzymano za pomocą pokrycia parteru alucobondem - materiałem imitującym lustro. Ponadto, zabieg ten sprawai wrażenie przedłużenia lasu i zatarcia granicy między nim a budynkiem.

Dom o powierzchni 400 metrów kwadratowych, zlokalizowany jest w podwarszawskim Izabelinie. Parter został zagospodarowany pod strefę dzienną oraz pokój gościnny z toaletą, piętro natomiast pod dwie sypialnie z łazienkami, pokój biurowy i pralnię.

W planach jest rozbudowanie nieruchomości o wielki taras z bezpośrednim dostępem do salonu

 

Dom - most

Dom - most

Dom-most projektu pracowni Max Pritchard Architect powstał w Australii, godzinę drogi od Adelajdy. Nieruchomość w kształcie prostopadłościanu, zlokalizowana jest nad potokiem, zawieszona wśród drzew.

 

Dom o powierzchni 110 metrów kwadratowych składa się z biura z pralnią , przestrzeni dziennej z kuchnią oraz sypialni z łazienką. Wybudowany został w ciągu kilku tygodni, dzięki wykorzystaniu nieuciążliwych procesów produkcji oraz sosnowego drewna, pochodzącego z miejscowego tartaku.

Wyjątkowości tej nieruchomości dodaje możliwość poddania jej recyklingowi, ponieważ jej konstrukcja opiera się na drewnie i stali, które z łatwością można ponownie wykorzystać.

 

Dom pod linią

Dom pod linią

Pracownia architektoniczna 81.waw.pl zachwyca kolejnym projektem, jakim jest tajemniczy dom pod linią.

 

 

Od strony ulicy można dostrzec jedynie lewitującą linię. Dach sprawia wrażenie unoszącego się w powietrzu dzięki podniesieniu go o 50 cm. Sprawiło to, że dom zyskał nie tylko wizualne efekty, ale również więcej światła w wewnętrznej przestrzeni.

W centralnej części budynku ulokowano garaż, jest on jedynym widocznym elementem z ulicy. Artystom zależało na zapewnianiu mieszkańcom jak największej dozy prywatności, dlatego stanowi on bezpośrednie wejście do holu. W narożniku budynku umieszczono kuchnię oraz jadalnię. Miejsce to wyróżnia się również długi taras z zadaszeniem, w które wmontowany został ażurowy dach z ruchomymi lamelami, które zamykają się podczas deszczu.

 

Dom bez okien

Dom bez okien

Głównym zamysłem architekta Raz Meameda,odpowiedzialnego za projekt, było zbudowanie miejsca, w którym mieszkańcy będą mieli mnóstwo prywatności, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ilości światła.

 

Patrząc na budynek od strony ulicy, można odnieść wrażenie miejsca pozbawionego okien a elementem wyróżniającym go jeszcze bardziej jest fasada domu, obramowana czarnym pasem czerni przypominającym wstążkę. 500 –metrowy dom posiada duże okna od wewnętrznej strony posiadłości, zaprojektowane tak, aby wychodziły na widok ogrodu z basenem.

Już od wejścia wita nas kamienna posadzka, aby po chwili ukazały się naszym oczom piękne, orzechowe schody, prowadzące do piwnicy i na najwyższe piętro. Fani kulinarnych eksperymentów zachwycą się drewnianą wyspą,stanowiącą serce pomieszczenia.

 

 

 

 

 

 

Lustrzane kabiny w lesie

Lustrzane kabiny w lesie

 

Projekt lustrzanych domów stworzony został przez pracownię Bourgeois Lechasseur. Zamysłem artystów było zainteresowanie gości intymną relacją z naturą.

 

 

Kompleks domków znajduje się w pobliżu ośrodka narciarskiego w Quebecu. Składa się on z dwóch kabin, które można wynająć, aby móc obcować z naturą oraz podziwiać okoliczne widoki.


Zbudowane tyłem do siebie oba domki, zapewniają prywatność gościom. Wyróżniają się jedną, najbardziej zadziwiającą cechą – jedna z fasad jest całkowicie przeszkolona. Kontrastu dodają trzy pozostałe elewacje, które zostały pokryte ciemnymi, drewnianymi listwami.

Domki przeznaczone są dla maksymalnie sześciu osób. Zagospodarowane są pod jadalnię otwartą na salon, w którym ciepła dodaje kominek. Znajdziemy również dwie zamykane sypialnie oraz łazienkę.

 

Monumentalny dom w Alpach

Monumentalny dom w Alpach

Inspirowany twórczością Caspara Davida Friedricha, niepowtarzalny dom w górach, jest twórczością amerykańskiej pracowni Axis Mundi.

 

Artyści, tym projektem, chcieli uwydatnić różnicę między światem materialnym a nadrealistyczna wizją ukazaną w dziełach niemieckiego malarza.Łączna powierzchnia budynku wynosi 4000 metry kwadratowe. Dom składa się z prostopadłościennych, nachodzących na siebie brył. Są dwa sposoby wejścia do budynku. Pierwszym z nich jest wejście na szczycie góry – przez korytarz zawieszony nad ziemią. Drugie wejście jest w bryle, w której znajduje się klatka schodowa oraz winda. Niezwykłe jest to, że część dzienna, rekreacyjna ulokowana została w bloku wysuniętym poza krawędź góry.

 

Bezpieczny dom z ruchomym tarasem

Bezpieczny dom z ruchomym tarasem

Za projekt Kwadratowego Domu, który wygrał konkurs ICONIC AWARDS 2021, jest odpowiedzialna pracownia KWK Promes. Gdzie mieści się ta niezwykła nieruchomość? To nierozwiązana zagadka. Na życzenie właścicieli, dom ma pozostać niewidoczny dla oczu i informacji innych, co czyni go jeszcze bardziej ponadprzeciętną budowlą.

 

Projekt ten bazuje na motywie kwadrantu, który służył kiedyś do wyznaczania pozycji gwiazd na niebie. Rezultatem tego zabiegu jest ruchomy taras, który obraca się na powierzchni ogrodu pomiędzy dwoma ramionami budynku – salonem i częścią rekreacyjną. Dom podąża za promieniami słońca, dzięki czemu , w zależności od jego położenia, może być otwartą, wolną przestrzenią-tarasem lub przedłużeniem budynku.

Kolejną ciekawostką jest to, że budynek posiada swój własny mikroklimat bez ingerencji dodatkowych systemów. Latem zapewnia upragniony cień, natomiast zimą umożliwia dopływ większej ilości słońca.

 

Dom w surowym klifie w Grecji

Dom w surowym klifie w Grecji

Niepowtarzalny projekt domu wakacyjnego, stworzonego w skarpie na jednej z greckich wysp, to pomysł pracowni Mold Architects.

 

Głównym założeniem było otworzenie azylu na nadzwyczajne widoki, jednocześnie chroniąc go przed silnymi porywami północnego wiatru. Stąd pomysł na zbudowanie rezydencji w skarpie, zamiast na powierzchni gruntu.

Dzięki wykorzystaniu surowców, takich jak: kamień, beton, drewno i stal, wnętrze domu daje wrażenie życia w naturalnej jamie. Projektantom zależało na wykorzystaniu jak największej ilości materiałów występujących lokalnie i odnoszących się do historii wyspy. Połączenie różnych tekstur – chropowatości materiałów z elegancką i delikatną obróbką detali, dało w konsekwencji pełną ciepła i niepowtarzalności przestrzeń, która idealnie łączy się z naturą, spajając się z nią- nie kolidując.

 

 

 

 

 

Dziurawy dom

Dziurawy dom

Za niezwykły projekt domu oraz odczarowanie klasycznego budynku mieszkalnego odpowiadają architekci z pracowni 81.WAW.PL

 

Głównym założeniem przy projektowaniu domu jak i jego wnętrza było stworzenie praktycznego dla wszystkich domowników miejsca, tak aby w całości wykorzystać jego przestrzeń. Od frontowej strony dom pozbawiony jest charakterystycznych dziur, wita swoich gości białą fasadą połączoną z drewnianymi płytami.

Od głównego wejścia budynek zaczyna nabierać swoją charakterystyczną formę. Zlokalizowanie pustych przestrzeni nadało budynkowi lekkości oraz nowoczesności. Obecność drewna oraz zielonych roślin dodaje domowego ciepła tym samym ciesząc oko mieszkańców.

 

Wielopokoleniowy dom w nowym wydaniu

Wielopokoleniowy dom w nowym wydaniu

Za stworzenie projektu wielopokoleniowego domu, zlokalizowanego nieopodal Warszawy w leśnym otoczeniu, odpowiadają architekci z pracowni INTERURBAN.

 

Głównym założeniem było stworzenie przestrzeni, dającej zarówno maksymalną wygodę, a tym samym prywatność dla każdego z domowników. Rozwiązanie, które zastosowali architekci, czyli połączenie pięciu niezależnych form w jedną całość zaowocowało stworzeniem zróżnicowanej ale funkcjonalnej przestrzeni.

Rozmieszczenie pięciu bloków umieszczonych pomiędzy gęstymi drzewami stworzyło kompozycję, w której każda część przestrzeni odpowiada innej funkcji. Proste i eleganckie kształty wykończeniowe nadały bryle nowego współczesnego wyrazu, a duże przeszklenia zagwarantowały domownikom bliskie spotkania z naturą.

 

Kamienna perła na Majorce

Kamienna perła na Majorce

Projekt kamiennego domu, stworzony został przez bratysławskie studio architektoniczne Beef Architekci na Majorce. Kamienne wykonanie nawiązuje do tradycyjnej architektury wyspy.

 

Projekt nawiązuje do lokalnych kolorów oraz tradycji. Głównym surowcem, z którego zbudowany został dom jest kamień z tamtejszych kamieniołomów. Kamienna fasada domu posiada nie tylko walory estetyczne ale również doskonale zatrzymuje ciepło zimą, a latem izoluje mieszkańców od nadmiernych upałów.

Wnętrze domu wykończone zostało głównie takimi materiałami jak beton, drewno i kamień, zachowując minimalizm oraz idealnie zbilansowaną estetykę. Zastosowanie przeszkleń oferuje zapierający dech w piersiach widok na morze oraz zachodzące słońce.

 

 

Dom u podnóża nowozelandzkich gór

Dom u podnóża nowozelandzkich gór

Autorem projektu nowoczesnej rezydencji u podnóża masywu górskiego Ben Ohau jest architekt Barry Connor. Inspiracją do stworzenia projektu był śpiew skowronka oraz jego charakterystyczny lot, właśnie w taki sposób powstał Skylark Cabin.

 

Założeniem inwestora było stworzenie prostego miejsca, opartego na naturalnych materiałach u podnóża gór. Architekt zaprojektował rezydencję na wzór gniazda skowronków, które swój dom budują na ziemi, wykorzystując materiały, które mogą przenieść z najbliższej okolicy. Zastosowanie jaskrawych ram okiennych w naturalny sposób wyeksponowało ich położenie na tle ciemnych odcieni całej elewacji budynku.

Duże przeszklenia okienne oraz świetlik w sypialni, umożliwiają jak najlepszą obserwację latających ptaków na niebie. Architekt pragnął stworzyć dom jak najbardziej spójny z otoczeniem, taki, który wtopi się w glebę niczym ptasie gniazdo.

 

Willa na zboczach Sao Paulo

Willa na zboczach Sao Paulo

Autorem projektu willi znajdującej się za na zboczach Sao Paulo jest pracownia Gilda Meirelles Arquitetura z Brazylii. Ich podstawowym założeniem było wkomponowanie budynku w nachylone zbocze oraz w otaczający go las.

 

Największe wyzwanie, w postaci nachylonego stoku okazało się w późniejszym etapie największym atutem domu. Inwestorem jest rodzina z dziećmi, dla których projektanci stworzyli komfortową oraz zróżnicowaną przestrzeń, w postaci pięciu oddzielnych apartamentów, z których każdy posiada dostęp do tarasu.


Głównymi materiałami wykorzystanymi przy budowie był kamień, drewno oraz duże ilości szkła. Zastosowanie wielu przeszkleń w pomieszczeniach pozwala na integrację z otaczającą przyrodą dom.

 

Levitante House

Levitante House

Niezwykły projekt domu architekta Marcina Tomaszewskiego, z pracowni REFORM Architekt to połączenie szkła i marmuru, które dają złudzenie lewitującej górnej części domu.

 

W projekcie, architekt udowadnia, że zabawa elewacją oraz formą obiektu może wpływać na finalny odbiór calej bryły. Dom stanowi wizję kilku brył, które od frontowej strony ułożą się w szachownicę. Tył domu w odróżnieniu od frontu jest praktycznie w całości przeszklony, dzięki czemu otwiera się na otaczającą go naturę.

Łączna powierzchnia domu wynosi 280 metrów kwadratowych. Część parterowa zagospodarowana została pod strefę dzienną, w całości otwartą na taras z basenem.

 

Dom zachodzącego słońca

Dom zachodzącego słońca

Zlokalizowana nad wodą w Hamptons posiadłość, zaprojektowana została przez nowojorską pracownię Kevin O’Sullivan + Associates. Dzieki swej lokalizacji mieszkańcy zyskali codzienną możliwość oglądania zachodów słońca wprost z kanapy.

 

Głównym założeniem projektantów jak i inwestorów było stworzenie miejsca o możliwie jak największej przestrzeni widokowej z budynku w kierunku północno- zachodnim. Dom podzielony został na strefę wspólną oraz indywidualną. Rezydencja od strony wody jest praktycznie w całości przeszklona. Sypialnie zlokalizowane zostały na pierwszym piętrze budynku, a samo pietro otoczone zostało balkonem.

Wnętrze wykończone zostało elementami wykonanymi z ciemnego drewna, którego barwy w idealny sposób kontrastują z jaśniejszymi kolorami kamienia w łazienkach i betonu w salonie.

 

Dom ukryty w skarpie

Dom ukryty w skarpie

W jednym z portugalskich miast powstał niezwykły dom, projektu pracowni REM'A Arquitectos, który wzniesiony został na bardzo problematycznym terenie.

 

Przed projektantami postawione zostało wyzwanie umieszczenia domu na zróżnicowanej wysokościowo działce, przy gęstej zabudowie mieszkaniowej wokół. Budynek podzielony został na dwie bryły tworzące piętra o odrębnych relacjach oraz sposobie użytkowania.


Dla części wspólnych utworzone zostały dziedzińce, które łączą wewnętrzne i zewnętrzne części domu. Wnętrze utrzymane zostało w minimalistycznym stylu, wykończone zostało w surowych, betonowych szarościach, ocieplonych naturalnym drewnem.

 

Alpejska willa

Alpejska willa

Za projekt domu zlokalizowanego w jednym z włoskich miasteczek Welschnofen, odpowiada pracownia architektoniczna Tara Architekten.

 

Założenia projektantów oraz uzyskana forma budynku zapewniła mieszkańcom domu możliwość podziwiania alpejskiej architektury z dwóch stron, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności poprzez brak otworów okiennych od strony sąsiadujących budynków. Zastosowana elewacja budynku idealnie wpasowuje się w panujące warunki atmosferyczne oraz w tradycyjną technikę budowlaną.

Zastosowane elementy wykończeniowe we wnętrzu domu wykonane zostały z drewna, kamienia i stali. Całość tworzy idealną przestrzeń do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców.

 

Dom El Torón

Dom El Torón

Dom wzniesiony został na najbardziej wysuniętym na południe punkcie wybrzeża Oaxaca na Pacyfiku, na terenie 30-hektarowego chronionego obszaru.

 

Teren, na którym znajduje się dom wyróżnia się nietypowym ukształtowaniem terenu, które tworzą wzgórza oraz strome klify, nadając niesamowitego klimatu, oferującego niespotykane i piękne widoki.

Główną ideą zarówno projektantów jak i inwestora było stworzenie spójnego obiektu, który wtopi się w otaczającą go naturę przy jednoczesnym jak najmniejszym udziale w ekosystem i środowisko. W projekcie domu El Torón wybrana została lekka architektura, wykorzystująca m.in. dachy palmowe oraz tylko lokalne materiały. Certyfikowane drewno tropikalne wykorzystane zostało pod konstrukcję, ramy okien, drzwi, lokalny kamień oraz glina pod fundamenty.

 

Dom wtopiony w las

Dom wtopiony w las

Za projekt domu znajdującego się w środku malowniczego sosnowego lasu, odpowiada pracownia architektoniczna Z3Z ARCHITEKCI. Ich głównym zadaniem było wpisanie budynku między drzewa bez ingerencji w ich wycinkę.

 

Elewacja domu o łącznej powierzchni 330 mkw wykonana została z blachy, która na pierwszy rzut oka nie stanowi materiał wpisujący się w naturalny krajobraz. Jednakże jej zastosowanie okazało się strzałem w dziesiątkę. Dopełnienie stanowią drewniane elementy wykonane z cedru kanadyjskiego.

Wnętrze budynku otwiera się na otaczający go las dzięki obszernym przeszkleniom. Ciekawym zabiegiem zastosowanym przez projektantów są narożne okna z szybami połączonymi w narożniku bez słupka. Dzięki temu las staje się dostępny dla mieszkańców na wyciągnięcie ręki.

 

Dom w sercu argentyńskiego lasu

Dom w sercu argentyńskiego lasu

Projekt tego niezwykłego domu wzniesionego w sercu argentyńskiego lasu eukaliptusowego powstał dzięki architektom z pracowni TAM - Guillermo Elgart.

 

Głównym założeniem projektantów było wkomponowanie budynku w las, tak aby stał się jego integralną częścią. Dom położony jest w zamkniętej dzielnicy mieszkalnej, położonej w silnie zalesionym obszarze.

Projekt opiera się na spirali po której mieszkańcy przemieszczają się z jednego pomieszczenia do drugiego. Układ domu nie pozwala jednoznacznie określić na jakim piętrze aktualnie się znajdujemy. Przebieg komunikacji przypomina poruszanie się po koronach drzew, bycie na dowolnym poziomie raz wewnątrz raz zewnątrz.

 

Willa nad Oceanem Spokojnym

Willa nad Oceanem Spokojnym

Projekt domu inspirowany otaczającym go krajobrazem powstał pod okiem pracowni Studio Schicketanz, prowadzonej przez architekta Mary Ann Schicketanz. Obiekt zaprojektowany został dla pięcioosobowej rodziny, jako miejsce na weekendowe wypady, w obliczu pandemii zmienił się jednak w bezpieczną oazę dla całej rodziny.

 

Budynek powstał zgodnie z lokalnymi zasadami dotyczącymi planowania, które zakładały niewidoczność budynku z autostrady nr 1. Efekt został osiągnięty poprzez wcięcie w zboczu wzgórza. Dom złożony z czterech sześcianów skutecznie oddzielających od siebie pomieszczenia sypialniane i mieszkalne idealnie wpasowuje się w otaczający krajobraz.

 

Poza wysokiej jakości wykończeniem, dom ma osiągać zerowy bilans energetyczny netto, dzięki wytwarzaniu energii oraz ciepłej wody z paneli słonecznych. Dom z jednej strony ograniczony jest wzgórzem, natomiast z drugiej otwiera się na otaczający go Ocean Spokojny dając ukojenie oraz niesamowitą bliskość mieszkańców z naturą.

 

Nowoczesna Stodoła

Nowoczesna Stodoła

Za opracowanie projektu domu odpowiada pracownia MEKKO Architekci, która stworzyła dom na wzór nowoczesnej stodoły. Budynek zlokalizowany będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Rezerwatu Kajasówka.

 

Budynek składa się z dwóch brył połączonych ze sobą. Główną część obiektu stanowi jego górna część stworzona na kształt nowoczesnej stodoły z dachem skośnym dwuspadowym. Parter natomiast stworzony został z rozbudowanego prostopadłościanu. Koncepcja połączyła ze sobą wymagania inwestora oraz założenia projektowe w wyniku których dom podzielony został na część prywatną, półprywatną oraz subiektywną.

Zaprojektowane tarasy mają na celu połączenie domu oraz domowników z otaczającym ich krajobrazem oraz naturą. Wyjcie na główny taras zlokalizowane zostało w salonie. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie stropodachu parteru na tarasy dostępne bezpośrednio po wyjściu z pokoi na pietrze.

 

Dom z widokiem na Szwajcarię

Dom z widokiem na Szwajcarię

Projekt domu, za który odpowiada pracownia architektoniczna Chevallier Architectes stworzyła nowoczesną interpretację tradycyjnego szwajcarskiego budynku.

 

Głównym założeniem zarówno pracowni jak i klienta było wykorzystanie malowniczego krajobrazu otaczającego działkę, z widokiem na Alpy. Dom nie powstawał od zera, zadaniem architektów było wykorzystanie już istniejącej bazy, co stanowiło nie lada wyzwanie. Pokrycie elewacji zostało wykonane na zamówienie, tak aby wzmocnić oraz zachować charakter budynku wykonanego z modrzewia.

Jednym z najistotniejszych elementów był montaż dużego okna o nietypowym rozmiarze, dzięki któremu wnętrze domu otwiera się na otaczający go krajobraz.

 

Minimalistyczny dom w podwarszawskim lesie

Minimalistyczny dom w podwarszawskim lesie

Funkcjonalność i prostota zamknięta w jednej bryle to symbol nowego projektu od pracowni architektonicznej Stoprocent Architekci. Dom zlokalizowany jest na działce o powierzchni 1200 mkw w okolicach Lasu Kabackiego pod Warszawą.

 

 

Bryła budynku stworzona została z połączenia dwóch prostopadłościanów ułożonych na sobie. Dzięki przesunięciu linii budynku części parterowej, architektom udało się utworzyć zacienioną przestrzeń dla jednego z wejść. Od wschodu i zachodu zaprojektowano dwa zadaszone tarasy.

Elewację budynku tworzy cegła w odcieniu szarości, idealnie wkomponowując się w otaczającą przyrodę. Zastosowane przez projektantów wielkie przeszklenia doświetlają wnętrze domu oraz zapraszają do środka obecną dookoła przyrodę.

 

Hotel z magicznym wnętrzem

Hotel z magicznym wnętrzem

Hotel wypoczynkowy powstał w prowincji Junnan w Chinach, a za jego projekt odpowiada architekt Luo Xu, dla którego myślą przewodnią była surowość, prostota oraz autentyczność, natomiast za wnętrze oraz oświetlenie odpowiada pracownia CCD/ Cheng Chung Design.

 

Wejście do obiektu posiada kształt otwartej misy, dzięki której promienie słoneczne odbijające się od znajdującej się w środku wody tworzą złudzenie optyczne falującej wody. Projektanci mając na uwadze przeznaczenie oraz funkcje wypoczynkowe hotelu zastosowali głównie oświetlenie o niskim natężeniu budując tym samym komfortową oraz naturalną atmosferę. Wnętrze zaprojektowane jest tak aby każdy element wystroju odsłaniał swój urok z czasem.

Ściany z cementu, geometryczne lady oraz okrągłe kolumny odzwierciedlają potęgę rzeźb. Cały obiekt, dzięki różnym zabiegom utworzyć swoista synergię z otoczeniem.

 

Dom horyzontalny

Dom horyzontalny

Architekci z pracowni Kruk Rasztawicki Architekci opracowali projekt domu jednorodzinnego, którego założeniem jest zbliżenie mieszkańców do otaczającej go natury.

 

Projekt domu wzniesionego na wzgórzu działki stanowi horyzontalna bryła parterowa o szerokości 6 i długości 40 metrów. Wąski kształt domu oraz liczne przeszklenia doskonale doświetlają pomieszczenia, a co najważniejsze pozwalają na podziwianie zarówno wschodów jak i zachodów słońca. Jednym z głównych założeń projektantów po wizycie na działce było stworzenie domu, który wpisze się w otaczający krajobraz. Wszystkie pomieszczenia rozmieszczone na parterze posiadają duże, otwierane przeszklenia, które pozwalają na podziwianie otaczającej natury. W centrum obiektu znajduje się strefa dzienna, w której dzięki doskonałemu doświetleniu podziwiać można zarówno wschody jak i zachody słońca.

 

Dom budowany światłem

Dom budowany światłem

Clay House, czyli dom jak azyl to kolejny projekt warszawskiej pracowni architektonicznej Studio Organic. W projekcie dominuje prostota, ciepło oraz stonowane barwy.

 

Najważniejszą rolę w aranżacji odgrywa tu światło, które w fenomenalny sposób podkreśla zmysłowość oraz lekkość zastosowanych form. Inspiracje dla projektantów stanowiły wyprawy do Afryki, panujący tam klimat oraz zainteresowanie tamtejszą architekturą. Cały budynek cechuje niebywała prostota, a tym samym bijąca od niego elegancja oraz spokój.

Wnętrze utrzymane zostało w barwach ziemi charakterystycznych dla tamtejszego klimatu. Główną rolę w projekcie odgrywa światło oraz roślinność, która dzięki ukryciu donic w podłodze stwarza wrażenie wyrastającej z ziemi.

 

 

 

Pofalowany dom na Bali

Pofalowany dom na Bali

Za niezwykły projekt nowo powstałego domu w miejscowości Ubud na Bali, odpowiada architekt Alexis Dornier, który wyróżnił budynek spośród innych niekonwencjonalnym, pofalowanym dachem.

 

Dom o wielkości 280 metrów kwadratowych składa się z dwóch pięter. Parter podzielony został na dwie części, w których znalazł się salon wraz z kuchnią oraz garaż i foyer. Piętro zostało zaprojektowane w taki sposób, aby sufit łączył się ze ścianami. Insporacją do jego stworzenia były bardzo charakteystyczne dla Bali morskie fale oraz górskie szczyty.

Wnętrze domu utrzymane zostało w barwach szarości w towarzystwie ciemnego drewna oraz roślinności, które idealnie wpasowują się w tropikalny klimat wyspy.

 

 

Garden House z tytułem Archello BEST OF 2021

Garden House z tytułem Archello BEST OF 2021

Realizacja projektu architekta KWK Promes Roberta Koniecznego zdobyla tytuł BEST OF 2021 przyznany przez jeden z najbardziej znanych portali architektonicznych Archello.

 

Owy projekt stanowił dla architektów dość niespodziewane oraz niecodzienne doświadczenie, ponieważ inwestor zgłosił się do pracowni w momencie, gdy prace nad projektem ogrodu były już w toku. Jedyny brakujący element stanowił dom. Droga prowadząca do budynku jest swoistym wprowadzeniem klimatu ogrodu do wnętrza domu. Parter, w którym zlokalizowana jest część dzienna wpasowuje się w otaczający go krajobraz.

Głównym zamysłem oraz celem architektów było stworzenie domu, który w nieinwazyjny sposób wpasuje się w otaczająca przyrodę oraz będzie funkcjonować dzieki energii z alternatywnych źródeł.

 

Teleskopowy dom "40i4"

Teleskopowy dom "40i4"

Niezwykły projekt domu powstaje w miejscowości Beskidu Śląskiego nieopodal granicy z Czechami, a za jego realizację odpowiada krakowska pracownia Autograf Studio.

 

Dom powstanie z połączenia dwóch brył, z czego jedna stanowić będzie nadwieszoną nad terenem, podłużną bryłę o długości 40 metrów i szerokości 4 metrów. Cały zamysł oraz finalny projekt budynku ma w sobie wiele nawiązań do liczby 4 oraz znaczeń, które symbolizuje. Bryła domu nawiązuje do wielkiego teleskopu, skierowanego w niebo, który umożliwia obserwacje gwiazd, natomiast przeszklony parter pozwala na obserwacje otaczającego krajobrazu. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 200 metrów kwadratowych. Największym wyzwaniem dla projektantów okazało się przekonanie do projektu urzędników zatwierdzających pozwolenie na budowę, a nie samych inwestorów.

 

 

Nowy wieżowiec w centrum Katowic

Nowy wieżowiec w centrum Katowic

Kompleks dwóch wieżowców o nazwie KTWI oraz KTW II powstał w samym sercu Katowic, na miejscu biurowca Dyrekcji Kolei Państwowych.

 

Za projekt kompleksu biurowego o łącznej powierzchni 62 000 metrów kwadratowych odpowiada pracownia Medusa Group. Budynek KTW I tworzy 14 kondygnacji o łącznej wysokości 66 metrów, KTW II dzięki wysokości 134 metrów aktualnie stanowi najwyższy budynek w regionie. Budowa niższego obiektu dobiegła już końca, z początkiem 2022 roku do użytku ma zostać oddany KTW II. Budowle tworzą podobne bryły prostopadłościanów, ułożonych na sobie i przesuniętych względem siebie. Elewacja obu budynkach praktycznie w całości jest przeszklona.

 

Małopolska Chata z nagrodą EUROPEAN PROPERTY AWARDS

Małopolska Chata z nagrodą EUROPEAN PROPERTY AWARDS

Dom wybudowany w województwie małopolskim powstał dzięki projektowi pracowni architektonicznej BXB studio Bogusław Barnaś. Został on nagrodzony przez The European Property Awards w kategorii Single Resicence.

 

Budynek swoją architekturą nawiązuje do polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Podczas tworzenia projektu, architekci musieli dostosować pomysły do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwalał jedynie na budowę parterowego domu z poddaszem dwuspadowym.

Od południowej strony parter domu został w całości przeszklony, dzięki czemu pomieszczenia otwierają się na otaczający krajobraz. Poddasze tworzy zamknięta, minimalistyczna bryła w kształcie trójkąta, w której mieści się sypialnia, a od strony północnej dwupoziomowy gabinet z antresolą.

 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,5

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies