Ze świata nieruchomości

Kameralne osiedle w centrum Warszawy

Kameralne osiedle w centrum Warszawy

 

Park Skandynawia to cenionego przez mieszkańców osiedla zlokalizowane w sercu warszawskiego Gocławia. To miejsce z dostępem do wszystkiego, co potrzebne do wygodnego korzystania z walorów życia w mieście. Do wyboru jest 206 funkcjonalnych mieszkań, od niewielkich kawalerek aż po przestronne lokale pięciopokojowe, czy mieszkania z dużymi tarasami.

 

 

Park Skandynawia to osiedle zaprojektowane w duchu skandynawskiej filozofii: funkcjonalnie, wygodnie, z zielonym patio nawiązującym do naturalnego środowiska przyrodniczego okolicy. Kolejna odsłona projektu pracowni architektonicznej nsMoonStudio oraz Skanska uzupełni powstający tu przemyślany układ urbanistyczny nowego osiedla. Wewnętrzne alejki, place zabaw oraz mała architektura tworzą znakomicie wpisujący się w otoczenie fragment miasta. Projektanci budynków zadbali o maksymalny dostęp naturalnego światła do każdego z pomieszczeń. To zasługa przestronnych, odpowiednio rozmieszczonych okien z dodatkową powierzchnią przeszklenia. Park Skandynawia to kolejne osiedle Skanska realizowane zgodnie z normami certyfikacji środowiskowej BREEAM. Dwa pierwsze etapy inwestycji otrzymały już zielony znaczek BREEAM1 na poziomie Good.

 

Domy z plastikowych odpadów

Domy z plastikowych odpadów

Projekt budowania tanich domów z plastikowych odpadów opracował norweski start-up Othalo we współpracy z Julienem de Smedtem, architektem z pracowni JDS Architects. 

 

Gotowe elementy budowlane (stropy, dachy, ściany, podłogi) będą produkowane z recyklingowanego plastiku. Pierwsza fabryka przygotowująca gotowe elementy ma powstać już w 2021 roku w Kenii, szacuje się, że w ciągu roku będzie można wyprodukować nawet 2800 domów. Pierwsze projekty mają zostać zrealizowane w:Nairobi (Kenia), Yaoundé (Kamerun) oraz Dakar (Senegal). Architekci zaprojektowali domy o powierzchni 60 mkw, co ciekawe mają one formę modułową. Istnieje więc możliwość ich zespolenia w większe zespoły a nawet całe kompleksy. Do powstania jednego domu potrzebne jest osiem ton plastikowych odpadów.

 

Luksusowy hotel w zrewitalizowanej kamienicy

Luksusowy hotel w zrewitalizowanej kamienicy

W rewitalizowanej kamienicy z XX wieku znajdującej się w centrum Warszawy przy ulicy Smolnej 40 mieści się luksusowy hotel.

 

Projekt renowacji kamienicy i dostosowania jej do funkcji hotelowej opracował architekt Bogdanowi Kulczyńskiemu z warszawskiej pracowni Kulczyński Architekt, która ma w swoim dorobku wiele tego typu realizacji. Eklektyczna, bogato zdobiona elewacja kamienicy przy ul. Smolnej 40 była w fatalnym stanie. Nie zachował się także oryginalny dach – ostatnia kondygnacja została zniszczona w wyniku bombardowania i pożaru. Konserwator zabytków zgadzał się na lekką modyfikację dachu, ale nie na dodanie całej kondygnacji. To zmusiło architekta i jego zespół do poszukiwań w bibliotekach i źródłach historycznych, aby odkryć, jak wyglądała oryginalna konstrukcja. Aby zaznaczyć fakt, że dach jest elementem nowym, odbudowanym, został uzupełniony o całoszklane lukarny, które nie tylko stanowią jedyny nowoczesny akcent frontu budynku, ale też doskonale doświetlają pokoje hotelowe. Na tyłach kamienicy, została dobudowana oficyna o zupełnie innym, nowoczesnym charakterze, z w pełni przeszkloną elewacją. Łączenie oryginalnej zabudowy ze współczesnymi materiałami i elementami to jeden ze znaków rozpoznawczych pracowni Kulczyński Architekt.

 

Polski projekt z prestiżową nagrodą

Polski projekt z prestiżową nagrodą

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie German Design Award 2021 otrzymał projekt domu RE: LAKESIDE HOUSE.

 

Wyróżniony projekt został opracowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Na ostateczny kształt domu duży wpływ miała pochyła działka. Dom o powierzchni 600 mkw przypomina rzeźbę i z każdej strony wygląda nieco inaczej. Willa składa się z trzech kondygnacji będących nie jako oddzielnymi bryłami przypominającymi poukładane na sobie pudełka. Całość spina jednolity czarny dach. Rozczłonkowana forma o zróżnicowanej wysokości tworzy ciekawy efekt.

 

Zielone osiedle w centrum Katowic

Zielone osiedle w centrum Katowic

Develia otrzymała pozwolenie na budowę kolejnych 700 mieszkań na osiedlu Ceglana Park w Katowicach, w sąsiedztwie dwóch dużych parków: Parku Kościuszki i Katowickiego Parku Leśnego.

 

 

W II etapie Ceglana Park powstaną dwa 3-piętrowe budynki. W ofercie dostępne są mieszkania o zróżnicowanych metrażach, od 1- do 4- pokojowych, w tym dwupiętrowe apartamenty z 50 mkw. tarasem na ostatniej kondygnacji. Budowa rozpocznie się w IV kwartale br., a przekazania zaplanowano na III kwartał 2022 roku. Kolejne etapy inwestycji, które otrzymały już pozwolenie na budowę, będą uruchamiane sukcesywnie wraz z postępem sprzedaży. „Nowa odsłona inwestycji Ceglana Park cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, w związku z tym powiększyliśmy zakres II etapu osiedla. Planujemy realizację blisko 180 mieszkań, choć pierwotnie zakładaliśmy, że powstanie ich 87. Przedsprzedaż wystartowała w lipcu, a już 70 mieszkań znalazło swoich nabywców. Odnotowujemy czterokrotnie więcej zapytań w porównaniu do pierwszego etapu. Ogromne zainteresowanie ze strony klientów potwierdza, że Ceglana Park jest wyjątkowo atrakcyjną inwestycją” – mówi Mirosław Kujawski, członek zarządu Develii. Ceglana Park to osiedle, które łączy lokalizację w centrum miasta z bliskością terenów zielonych. Inwestycja jest położona w odległości 2 km od centrum Katowic i jednocześnie w sąsiedztwie dwóch dużych parków: Parku Kościuszki i Katowickiego Parku Leśnego. Lokalizacja przy ważnych arteriach drogowych umożliwia szybki wyjazd z miasta. Koncepcja osiedla jest inspirowana naturą - ponad połowę jego terenu stanowi zieleń i strefy rekreacji. Projektanci poświęcili szczególną uwagę otoczeniu budynków i częściom wspólnym, gdzie wykorzystane zostaną naturalne materiały i ekologiczne rozwiązania. Na osiedlu zaprojektowano aleje spacerowe, place zabaw, tężnię solankową oraz staw z pomostem. Aleja z pasem zieleni, która będzie przebiegać wzdłuż budynków oraz ograniczenie ruchu kołowego na terenie osiedla pozwolą utrzymać kameralny charakter inwestycji.

 

Willa na klifie

Willa na klifie

Architekt Victorii Yakushy zaprojektował nowoczesną, przeszkloną wille, która została osadzona na klifie.

 

„The Air House” to jednorodzinny dom osadzony w skale na mocnym betonowym fundamencie wykonanym z kruszywa z recyklingu. Dzięki takiemu rozwiązaniu bryła niejako unosi się nad ziemią zapewniając mieszkańcom widok na ocean. W środku budynku znajduje się filar, w którym znajdują się węzły inżynieryjne i komunikacyjne. Dom o powierzchni 48 mkw to minimalistyczne wnętrze typu open-concept. W „The Air House” wykorzystano wiele ekologicznych rozwiązań. Do najciekawszych należy zaliczyć pokrycie środkowego filaru organicznymi panelami ze słomy a stropu – glinianym tynkiem.

 

 

Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe

Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe

Z początkiem października Archicom wprowadził do sprzedaży mieszkania oraz lokale usługowe
w pięciu realizowanych inwestycjach. Wśród nich Klienci znajdą dwa nowe projekty – Sady nad Zieloną we Wrocławiu oraz Oxyvia w Gdyni. Do sprzedaży trafią również  kolejne etapy flagowych inwestycji Archicomu: Olimpia Port, Planty Racławickie oraz Awipolis. Łącznie klienci mogą dziś wybierać z ponad 2100 szt. mieszkań, w tym aż 1500 szt. we Wrocławiu.

 

Sady nad Zieloną to nowa, kameralna inwestycja na Księżu Wielkim. Jej wizytówką jest wspólna przestrzeń dla mieszkańców w stylu ogrodowym z placem zabaw, hamakami i miejscem do rekreacji. Osiedle położone jest na terenie Natura 2000 przy. ul. Blizanowickiej. To spokojna okolica wśród dębów, blisko rzeki Zielonej, gdzie nowi mieszkańcy znajdą zdrowe, spokojne miejsce do życia i  niedużą społeczność w czterech 3-kondygnacyjnych budynkach z windami i dostępnością do garaży podziemnych. Wyjątkowe na rynku projekty mieszkań na poddaszu wyróżnia w pełni funkcjonalna przestrzeń o wysokości do 286 cm. Pierwszy etap osiedla składa się z 81 mieszkań o zróżnicowanych metrażach od 35 do 86 mkw. i układach dwu-, trzy- i cztero-pokojowych. Do wszystkich mieszkań przynależą duże, przestronne ogrody, tarasy lub balkony. Nowym projektem w portfolio Archicomu jest również osiedle Oxyvia, usytuowane w najstarszej nadmorskiej dzielnicy Gdyni. Klienci mogą cieszyć się nowoczesną architekturą i wysokim standardem części wspólnych oraz wybierać spośród oferty 54 mieszkań w niskiej 2-piętrowej zabudowie  z balkonami i ogródkami. Atutem inwestycji jest bliskość do morza. Osiedle znajduje się 2,5 km od zrewitalizowanego bulwaru nadmorskiego w spokojnej okolicy i otoczeniu zieleni. Mieszkańcy skorzystają z dostępu do szkoły, sklepów i usług, które są na wyciągnięcie ręki oraz dogodnego dostępu do infrastruktury miejskiej.

 

 

Kolejna spektakularna rewitalizacja w Warszawie

Kolejna spektakularna rewitalizacja w Warszawie

 

Kameralna kamienica z II połowy XIX wieku, odrestaurowany przez RealCo Property Investment and Development Sp. z o.o..Prace zostały właśnie zakończone a budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

 

Kamienica przy Wilczej 19 to kameralny budynek z drugiej połowy XIX wieku, wpisany w historyczną zabudowę Śródmieścia Warszawy. W wyniku prac remontowych został utrzymany historyczny kształt kamienicy i przywrócone zabytkowe zdobienia i detale. Nowopowstała nadbudowa stanowi kontrast, eksponując walory zrewitalizowanej, zabytkowej elewacji. Na 6 kondygnacjach nadziemnych znajdują się 42 lokale mieszkalne o powierzchni od 34 do 111 m kw. Wszystkie apartamenty posiadają indywidualne komórki lokatorskie. Każdą klatkę wyposażono w nowoczesne windy. W lokalach na najwyższych kondygnacjach zainstalowano system klimatyzacji. Atutem tej śródmiejsko zlokalizowanej inwestycji jest nowopowstały garaż podziemny. W części frontowej budynku znajdują się 2 lokale usługowe. Za projekt architektoniczny odpowiada MAAS Projekt. Projekty aranżacji wnętrz opracowali architekci z 2-k Architektura. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do swoich apartamentów już we wrześniu 2020 roku.

 

Pięciogwiazdkowy hotel w Kołobrzegu

Pięciogwiazdkowy hotel w Kołobrzegu

 

Spółka z Grupy Marvipol Development zawarła z Grupą Accor umowę franczyzy na budowę hotelu klasy premium, który powstanie w Kołobrzegu.

 

 

Pochodząca ze Szwajcarii ekskluzywna i nowoczesna marka Mövenpick spełnia najwyższe standardy usług i zapewni gościom luksusowe i innowacyjne udogodnienia, wysoce spersonalizowane usługi oraz wyjątkowy poziom komfortu. Marvipol, doświadczony deweloper podpisał umowę franczyzową na 266-pokojowy hotel Mövenpick Kołobrzeg z Accor Group, globalnym liderem branży hotelarskiej. To jeden z pierwszych obiektów szwajcarskiej, pięciogwiazdkowej marki z portfolio Accor, który powstanie w Polsce. Obiekt znajdzie się przy ulicy Sułkowskiego, a jego położenie w pierwszej linii brzegowej pozwoli gościom na bezpośrednie wyjście z hotelu na plażę. Mövenpick Kołobrzeg będzie oferował gościom 266 przestronnych pokoi, w większości z balkonami oraz z pięknym widokiem na morze. Do dyspozycji w hotelu znajdzie się także m.in. restauracja, lobby bar, basen i saunarium oraz centrum spa czy powierzchnia konferencyjna.

 

Dom przyszłości

Dom przyszłości

W Pradze powstała futurystyczna willa zaprojektowana przez architektów z pracowni COLL COLL.

 

 

Luksusowa willa o wartości ponad 3 milionów euro powstała na specjalnie zamówienie czeskiego milionera. Dom przyszłości ma powierzchnie 307 mkw powierzchni powstał na skraju wzgórza i niejako nad nim zawisł. Pochyła działka bezpośrednio wpłynęła także na ostateczny kształt nieruchomości, całość ma nietypowy kształt. Całość przypomina lekko przekręcony skos kart co ciekawa taki układ widać także we wnętrzu. Willa jest wręcz naszpikowana nowymi technologiami, należy do nich zaliczyć system oświetlenia, którego barwę można dowolnie zmieniać.

 

Ekologiczne budownictwo w Poznaniu

Ekologiczne budownictwo w Poznaniu

 

Bouygues Immobilier Polska oddał do użytku drugą inwestycję w Poznaniu. W otoczeniu wiśniowych drzewek i w pobliżu Lasku Marcelińskiego zbudował 106 mieszkań o funkcjonalnych rozkładach i podwyższonym standardzie. Wokół budynku sadzonych jest ponad 100 drzew – to element zrównoważonego budownictwa.

 

 

Wiśniowa Rezydencja, bo tak można przetłumaczyć francuską nazwę Cerisier Résidence, na Grunwaldzie jest już gotowa. Cerisier Résidence to kameralny, 3-piętrowy budynek, w którym znalazło się 106 mieszkań o funkcjonalnych rozkładach. Do mieszkań na parterze od ulicy Smardzewskiej przynależą oświetlone ogródki (do 200 mkw.) z kranikami do podlewania zieleni, natomiast mieszkania położone wyżej mają głębokie balkony. W budynku znalazły się różne warianty mieszkań: od kawalerek po 4-pokojowe (od 28 do 90 mkw.). Drzwi do poszczególnych lokali są umieszczone w minimalistycznych, nowoczesnych portalach. Do dyspozycji mieszkańców jest garaż podziemny, w którym znajdują się także indywidualne boksy na rowery. Mieszkania wyposażone są w wideodomofony, a cały obiekt jest monitorowany. Ostatnie mieszkania w Wiśniowej Rezydencji są jeszcze dostępne.Do głównych zalet należy jeszcze zaliczyć kameralną i niewysoka architekturę budynku. Elewacja utrzymana jest w jasnych, eleganckich kolorach – bieli, szarości oraz brązu. Urozmaicają ją balustrady balkonowe ze szkła oraz z płyt dekoracyjnych.

 

Nowoczesna bryła na prowincji

Nowoczesna bryła na prowincji

W chińskiej prowincji Henan powstanie kompleks nowoczesnych budynków, które staną się miejscem spotkani lokalnej ludności.

 

Budynek został zaprojektowany w pracowni Atelier Xi. Swoisty dom kultury o powierzchni 55 mkw jest pierwszym z całego kompleksu obiektów, które zastaną zrealizowane na terenie całej prowincji. Nowoczesny, dynamiczny obiekt powstał na otwartym terenie pośród pól i łąk. Forma budynku jest nowoczesna, efektowna wręcz rzeźbiarska. Jest to celowy zabieg, aby obiekt jak najbardziej wyróżniał się i odstawał od krajobrazu. W ten sposób architekci podkreślili jego wagę i znaczenie dla lokalnej społeczności. Pawilon w kolorze brzoskwini, które są hodowane na tamtejszych teremach, został wykonany z barwionego betonu. Górna część dwukondygnacyjnej bryły jest całkowicie przeszklona, dzięki czemu pełni także funkcji miko punktu widokowego.

 

Zielony kompleks biurowy w Warszawie

Zielony kompleks biurowy w Warszawie

 

Budowa drugiej największej inwestycji HB Reavis w Warszawie osiągnęła kolejne kamienie milowe. Niższy budynek zielonego kampusu biurowego Forest ma już docelową wysokość, a konstrukcja sąsiedniej wieży liczy obecnie ponad 10. pięter.

 

 

Ukończona i praktycznie w całości oszklona została już konstrukcja niższego budynku położonego od strony ul. Burakowskiej, który będzie gotowy na początku 2021 roku. Natomiast co siedem dni o kolejne piętro rośnie wieżowiec położony w sąsiedztwie Ronda Zgrupowania AK „Radosław”, który docelowe 120 metrów wysokości osiągnie wiosną 2021 roku. Forest będzie pokryty niezwykle przezroczystym szkłem przeciwsłonecznym. Wysokie od podłogi po sufit okna mają specjalną potrójną powłokę srebra, która zagwarantuje pracownikom przejrzysty widok i optymalny komfort termiczny. Fasada zapewni ponadstandardowy dostęp światła dziennego do wnętrza budynków, jednocześnie stanowiąc barierę dla zbyt intensywnych promieni słońca. Dzięki tej innowacyjnej technologii Forest zmniejszy zużycie energii niezbędnej do ogrzewania zimą oraz klimatyzacji w lecie, redukując też prąd potrzebny dla sztucznego oświetlenia. Biurowce zaoferują 78 000 mkw. przestrzeni pracy, gastronomię i lokale handlowe w parterach oraz ogólnodostępny dziedziniec pełen zieleni, gdzie zasadzone zostanie około 200 drzew i tyle samo krzewów. Rozwiązania projektowe w Forest mają na celu zmniejszenie śladu węglowego budynków poprzez m.in. ograniczenie zużycia surowców oraz wykorzystanie wody deszczowej. Zielone tarasy na dachu pozwolą na uprawę warzyw, a także będą wygodnym miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu, na czym bardzo zależy pracownikom w dzisiejszych czasach. Rzadko spotykane w biurowcach balkony i przestronne loggie zapewnią świetny widok na otaczającą projekt miejską dżunglę. Dzięki właściwościom prośrodowiskowym i dbałości o ludzkie samopoczucie, Forest to jeden z najbardziej zielonych projektów w Polsce, certyfikowany w międzynarodowych systemach BREEAM, BREEAM Communities oraz WELL. 

Nietypowa przebudowa

Nietypowa przebudowa

Dawna fabryczna kantyna znajdująca się w poprzemysłowym parku w Lipsku została przebudowana według projektu Oscara Niemeyera.

 

Do ceglanego budynku powstałego w XIX wieku została przymocowana nowoczesna, szklana kula. Pomysłodawcą niebanalnego pomysły był Oscar Niemeyer. Słynny architekt zmarł zanim inwestycja została ukończona, ale jego dzieło zrealizował asystent Jair Valera. Połączenie zabytkowego budynku z cegły i nowoczesnej szklanej bryły tworzy wyjątkowy efekt. Kula o średnicy 12 metrów jest podzielona na dwa poziomy, w których powstanie bar i restauracja. Co ciekawe, do jej budowy wykorzystano 144, przygotowane na indywidualne zamówienie trójkątnych szyb, które reagują na światło słoneczne.

 

Architektura jak sztuka

Architektura jak sztuka

Nowa siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Oklahoma City to budynek, który sam przypomina działo sztuki.

 

Oklahoma Contemporary Arts Center został zaprojektowany przez lokalnego architekta Randa Elliotta. Nowoczesna siedziba muzeum to czterokondygnacyjny budynek mieszczący sale wystawowe, kawiarnie, sklep, bibliotekę, czytelnię, sale wykładowe i warsztatowe oraz taras mieszczący 250 osób. Prosta, elegancka bryła została pokryta elewacją wykonaną z 16 800 wąskich aluminiowych paneli. Poswatały geometryczny wzór skutecznie odbija światło przez co budynek niejako reaguje na zmianę pogody i dostosowuje się do otoczenia.

 

Galeria handlowa, szkoła i ekologia w jednym projekcie

Galeria handlowa, szkoła i ekologia w jednym projekcie

 

W Szwajcarii powstał wyjątkowy obiekt zaprojektowany przez architektów z pracowni Herzog & de Meuron.

 

 

Na dachu galerii handlowej w szwajcarskiej Bazylei powstała szkoła średnia przeznaczona dla ponad 600 uczniów. Projekt jest częścią większej inwestycji, w ramach której powstaną także lokale biurowe, handlowe oraz około 800 apartamentów. Ważnym elementem całego projektu są również tereny zielone oraz przestrzenie wspólne, w których powstaną kawiarnie i restauracje. Budynek szkoły będzie nowo powstałym obiektem na istniejącej już galerii handlowej. Zakończenie prac na wielofunkcyjnym kompleksem planowane jest na rok 2021.

 

Prestiżowe osiedle we Wrocławiu

Prestiżowe osiedle we Wrocławiu

Rusza drugi etap budowy inwestycji Osiedle Bacciarellego 54 na Wielkiej Wyspie we Wrocławiu, którego sprzedaż rozpoczęła się w kwietniu tego roku. W ramach projektu powstaną trzy wille z 27 lokalami mieszkalnymi.

 

Osiedle Bacciarellego 54 położone jest w dzielnicy Biskupin-Bartoszewice i docelowo liczyć będzie 14 budynków. Pierwszy etap projektu, z 62 lokalami, został oddany do użytku w kwietniu bieżącego roku i do niego wprowadzają się już mieszkańcy. W drugim etapie Trei zbuduje trzy wille, gdzie będzie można zamieszkać w lokalach o podwyższonym standardzie. Mieszkania o powierzchni 41-81 mkw., 2-,3- i 4-pokojowe będą mieć duże okna i niestandardową wysokość, tj. 3,05 m, a niektóre z nich w salonie nawet do 3,75 m. Budowa willi ma się zakończyć w IV kwartale 2021 roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma AWM Budownictwo. Wrocławski projekt mieszkaniowy firmy Trei Residential zakłada powstanie kameralnego osiedla w miejscu, które pozwoli na obcowanie z naturą, doświadczenie spokoju, a jednocześnie położone jest blisko centrum miasta. Deweloper kładzie priorytet na zielony charakter swojej inwestycji. Zamierza zaangażować mieszkańców osiedla w proces projektowania koncepcji zagospodarowania przestrzeni wokół budynków, aby jak najlepiej odpowiadała ona ich oczekiwaniom pod kątem estetycznym i funkcjonalnym. 

Wieżowiec z najwyższym na świecie atrium

Wieżowiec z najwyższym na świecie  atrium

Leeza Soho to wieżowiec zaprojektowany w Studiu Zaha Hadid Architects.

 

Budynek o wysokości 207 metrów powstał w Pekinie i dysponuje najwyższym na świecie atrium. Obiekt składa się z dwóch połączonych ze sobą w kilku punktach wież, które są zamknięte w szklanej skorupie. „Stojąc nad tym tunelem, konstrukcja Leeza Soho dzieli jej objętość na dwie połowy zamknięte pojedynczą powłoką fasadową. Powstająca przestrzeń między tymi dwiema połówkami rozciąga się na całą wysokość wieżowca, tworząc najwyższe na świecie atrium o wysokości 194,15 metrów”- informują architekci. W projekcie wykorzystano dużo przeszkleń które zapewniają dostęp do naturalnego światła i oszałamiający widok na miasto. Obiekt otrzymał standard zielonego budynku na poziomie LEED Gold.

 

 

Oliva Koncept w Gdańsku-Oliwie oddana do użytku

Oliva Koncept w Gdańsku-Oliwie oddana do użytku

Jedna z ciekawszych inwestycji mieszkaniowych w Trójmieście, Oliva Koncept, otrzymała właśnie pozwolenie na użytkowanie. Osiedle ulokowane jest w przepełnionej historią i cieszącej się wielką popularnością dzielnicy Gdańska – Oliwie, na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

 

To flagowa trójmiejska realizacja dewelopera Budner Inwestycje, za której projekt odpowiada renomowane gdyńskie biuro architektoniczne Arch-Deco. Wysoki standard osiedla widoczny jest na klatkach schodowych, korytarzach i w innych częściach wspólnych budynków. Nowoczesny design oraz inteligentne technologie dostępne są również we wnętrzach apartamentów, czego można osobiście doświadczyć w udostępnionym apartamencie pokazowym. Utrzymany jest on w modnym ostatnimi czasy stylu „modern elegant”. Cechuje go powściągliwość i pewien minimalizm formy, stonowana kolorystyka, nie stroniąca jednak od mocniejszych akcentów, oraz użycie naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno czy wysokiej jakości tkaniny obiciowe użyte do wykończenia wnętrz. Na standard inwestycji Oliva Koncept składa się również funkcjonalność i zastosowane w niej rozwiązania ułatwiające życie i podnoszące komfort użytkowania. Każde z mieszkań wyposażone jest w najnowsze rozwiązania z zakresu smart living. Dzięki nim, za pomocą kilku kliknięć w telefonie, można dowolnie sterować wieloma funkcjami mieszkania lub programować regularne polecenia, takie jak automatyczne podniesienie rolet, uruchomienie muzyki czy ekspresu do kawy. 

Stylowe domki w Kościelisku

Stylowe domki w Kościelisku

The Boats to zespół niewielkich domków letniskowych powstałych w Kościelisku.

 

 

Projekt został opracowany przez pracownię Karpiel Steindel Architektura i składa się z drewnianych domków, które kształtem nawiązują do górskich szałasów. The Boats to powstałe na zboczu góry bryły o kształcie tradycyjnych chałup z dwuspadowymi dachami. Domki powstałe z jasnych desek modrzewiowych i ciemnych, kontrastujących dachów komponują się z górskim krajobrazem i zapewniają widok na panoramę Tatr.

 

Dom-rzeźba

Dom-rzeźba

Projekt stworzony przez zespół Gąska Studio, czyli Martę i Łukasza Gąska, został laureatem w konkursie Tubądzin Design Awards, w kategorii: Young Power, Everyday Design oraz Unlimited Architecture.

 

Projekt #azyl to wertykalny dom powstały w sercu lasu. Obiekt to niewielki dom, unisony na palach, w którym znajduje się łazienka, aneks kuchenny, sypialnia oraz przestrzeń do pracy. Każda ze stref znajduje się na antresolach i posiada widom na okraczającą przyrodę i jezioro. „Całość jest znacznie podniesiona w stosunku do poziomu gruntu, wykorzystując naturalne ukształtowanie terenu. Lekka konstrukcja drewniana budynku opiera się na stropie przenoszącym obciążenia na przypory oraz żelbetowy trzon z komunikacją pionową. Pod tarasem znajduje się zadaszone miejsce postojowe” – opisują Marta i Łukasz Gąska.

 

Wąski wieżowiec w Nowym Jorku

Wąski wieżowiec w  Nowym Jorku

 

Na 611 West 56th Street w Nowym Jorku powstaje wyjątkowy wieżowiec. Minimalistyczna, wąska bryła znacząco rożni się od wieżowców w mieście.

 

 

Wieżowiec o wysokości 140 m zaprojektował Álvaro Siza. W budynku, który zostanie oddany do użytku na początki 2021 roku powstanie 80 luksusowych apartamentów. Bryła wieżowca to smukły, wąski prostopadłościan powstały w żelbetowej konstrukcji. Całość składa się z podium i usadowionej na nim 37 piętrowej wieży. Elementem wyróżniającym jest gładka, jasna elewacja budynku, wykonana z kamienia połączonego z wapiennymi płytami. Drugim ważnym elementem projektu architektonicznego są duże panoramiczne okna.

 

 

Luksusowe domki na zboczu

Luksusowe domki na zboczu

W niedużej marinie leżącej w miejscowości Hagefjorden w Norwegii powstały luksusowe drewniane domki, które nie tylko nie zakłócają pierwotnego krajobrazu a wręcz się z nim integrują.

 

Inwestycja obejmuje 16 domków letniskowych - Movikheien cabin, które są wykonane w całość z drewna pochodzącego z lokalnych lasów. Autorami projektu są architekci z pracowni Spacegroup z siedzibą w Oslo. Domki są ukryte w lesie a ich kształt nie zakłóca naturalnego krajobrazu. Z tego powodu architekci zdecydowali się osadzić je na zboczach niewielkich pagórków. Dwukondygnacyjne domki mają po 64 mkw powierzchni.

 

Polski pawilon na Expo 2020 w Dubaju

Polski pawilon na  Expo 2020 w Dubaju

Polska gościnność, dynamika strategicznych sektorów polskiej gospodarki, połączenie sztuki wzorniczej i osiągnięć technologicznych – tak opowiemy o Polsce na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Wspólnym mianownikiem naszego udziału stanie się hasło przewodnie: „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”.

 

Expo 2020 Dubai ze względu na pandemię koronawirusa rozpocznie się równo za rok – 1 października 2021 roku. Założenia polskiej prezentacji zostały wypracowane w ramach szerokiej współpracy pomiędzy resortami, instytucjami administracji publicznej oraz sektora kultury i nauki. Za koncepcję architektoniczno-tematyczną Pawilonu Polski odpowiada pracownia WXCA. Budowę realizuje konsorcjum firm Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz FM Aldentro. Przygotowania Polski do udziału w Expo 2020 Dubai wkraczają w kluczową fazę. Twórcy ekspozycji zakładają, że każde doświadczenie, interakcja czy obcowanie z treściami w ramach Pawilonu powinno być okazją do przedstawienia, jak inspiracje pochodzące z natury, ale i jej bogactwo, dzięki ludzkiej kreatywności i zdolności do współpracy, prowadzi do powstania konkretnych produktów, przekładających się następnie na sukces gospodarczy i ekspansję międzynarodową. Przed wejściem do Pawilonu Polski, jeszcze w strefie kolejki, zwiedzający poznają bogactwo polskiej natury oraz atrakcyjność turystyczną naszego kraju. Roślinność charakterystyczna dla różnych regionów Polski będzie przeplatana artystyczną prezentacją polskich krajobrazów w artystycznych interpretacjach m.in.i ilustratorów,  i plakacistów, poetów i typografów. 

Nowoczesny biurowiec na pofabrycznych terenach w Łodzi

Nowoczesny biurowiec na pofabrycznych terenach w Łodzi

Łódzka Fuzja – wielofunkcyjny kwartał miejski realizowany przez Echo Investment - wkroczył w kolejną fazę prac. Na terenie pofabrycznego kompleksu Karola Scheiblera rozpoczęła się budowa dwóch nowych biurowców, które stanowić będą integralną część nowej przestrzeni miejskiej zlokalizowanej w samym sercu Łodzi.

 

Budynki, w których swoją siedzibę będzie miało Fujitsu, zaoferują łącznie 19.900 mkw. powierzchni biurowej, zapewniającej dowolną aranżację przestrzeni dostosowanej do indywidualnych potrzeb i komfortu pracy. Biurowce będą miały odpowiednio pięć i sześć kondygnacji naziemnych oraz jedną kondygnację podziemną, gdzie znajdzie się m.in. parking dla 300 rowerów. Fuzja to projekt miastotwórczy, który nada pofabrycznym terenom nowe funkcje wprowadzając jednocześnie najwyższej klasy przestrzenie biurowo-usługowe. Biurowce swoją estetyką wkomponują się w całość powstającej przestrzeni miejskiej Fuzji. Nowoczesna bryła budynków korespondująca fasadą z całością rewitalizowanego kompleksu, pozwoli osiągnąć niepowtarzalny klimat miejsca. Częścią biurowców stanie się wpisana do rejestru zabytków ściana, stanowiąca pozostałość po budynku, pełniącym za czasów świetności fabryki funkcję bielnika, magla wodnego oraz suszarni. Budynki zostały zaprojektowane zgodnie z wytycznymi certyfikatu BREEAM, będą też budowane i użytkowane z poszanowaniem środowiska, co znajdzie swoje odzwierciedlenie m.in. w niskim zużyciu energii i niskiej emisji do atmosfery, a także zastosowaniu przyjaznych dla otoczenia materiałów budowlanych i wykończeniowych.

 

Nowy kompleks biurowy w Warszawie

Nowy kompleks biurowy w Warszawie

Pierwszy budynek warszawskiego kompleksu biurowo-handlowego SKYSAWA osiągnął swoją docelową wysokość. Inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości realizowana przy ulicy Świętokrzyskiej 36 będzie składa się z dwóch części – niższej liczącej od czterech do dziewięciu kondygnacji naziemnych oraz 155-m wieży.

 

Pod koniec września zakończona została budowa żelbetowej konstrukcji budynku A kompleksu SKYSAWA. Obecnie wykonywana jest fasada budynku, a wewnątrz prowadzone są prace murowe, izolacyjne i instalacyjne. Równocześnie trwa budowa pierwszych kondygnacji naziemnych wieży (budynek B) oraz budowa podziemnego przejścia, które połączy kompleks ze stacją metra Rondo ONZ. „SKYSAWA to jedna z najszybciej powstających inwestycji biurowych w Warszawie. Wszystkie kondygnacje naziemne budynku A zostały wybudowane w dziewięć tygodni. Wieża SKYSAWA będzie budowana w krótszym, bo czterodniowym cyklu, dzięki zastosowaniu technologii trzonu samowznoszącego” – powiedział Dariusz Wietrzyński, członek zarządu PORR S.A., generalnego wykonawcy wieżowca SKYSAWA.

 

Nowoczesne apartamenty w historycznej fabryce

Nowoczesne apartamenty w historycznej fabryce

Chlebova to nowoczesny apartamentowiec, który powstaje przy ulicy Wiosny Ludów 4 w Gdańsku. W miejscu tym znajdowała się niegdyś Germania Brotfabrik – historyczna fabryka chleba, wspominana w powieściach Güntera Grassa, która funkcjonowała tu do końca II wojny światowej.

 

Budowa inwestycji rozpoczęła się w sierpniu 2019 r. Założeniem projektu autorstwa Roark Studio było stworzenie w tym miejscu nowoczesnego apartamentowca, który jednocześnie stanowiłby ukłon w stronę znakomitej historii tego miejsca i byłby kolejnym etapem powstawania nowej dzielnicy Gdańska – Młodego Miasta. Mając na uwadze historię tego miejsca, inwestor NDI Development, zdecydował, aby przygotowywany apartamentowiec otrzymał nazwę Chlebova, a jego wnętrza zawierać będą szereg inspiracji, wynikających w wyjątkowej przeszłości miejsca. Apartamentowiec składać się będzie z 7 kondygnacji nadziemnych i dwóch podziemnych. Parter budynku zostanie zagospodarowany pod lokale usługowe. Ostatnia kondygnację apartamentowca stanowić będzie taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę miasta. Termin realizacji inwestycji to drugi kwartał 2021.

 

Prestiżowa nagroda dla polskiego projektu

Prestiżowa nagroda dla polskiego projektu

Czwarta polska edycja konkursu Wienerberger Brick Award została rozstrzygnięta. Decyzją Jury Grand Prix oraz Nagrodę w kategorii Sharing Public Spaces otrzymał budynek Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, autorstwa pracowni Baas Arquitectura, Grupa 5 Architekci i MAŁECCY biuro projektowe.

 

Tytuł Grand Prix Brick Award 2019 przyznany został projektowi Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Jury zwróciło uwagę na stworzenie projektu subtelnie wpisanego w lokalny kontekst, a jednocześnie łączącego doświadczenia kultur północnej i południowej Europy. To właśnie kontekst łączenia kultur i wpływów, oraz kreatywne wykorzystanie materiałów, z których najważniejszym jest ceramika budowlana w wielu odmianach. Nowoczesny gmach został doceniony przez ekspertów za jego niebanalny kształt, a także fakt, że zachowuje historyczną zabudowę. Budynek od strony ulicy nawiązuje do dawnej fabryki żarówek, która stała na tej działce. Udało się to dzięki zastosowaniu ceglanej, ażurowej fasady od strony ulicy św. Pawła w Katowicach. Wewnątrz wydziału znalazł się otwarty dziedziniec. Pomysłowym zabiegiem było doświetlenie wewnętrznego patio. Architekci postawili na wysokie, panoramiczne przeszklenia nowych budynków, przez które cały dzień pada światło, a w nocy można bezproblemowo podziwiać gwieździste niebo.

 

Luksus pośrodku pustyni

Luksus pośrodku pustyni

Architekt Jonathan Ashmore zaprojektował luksusowy hotel, restauracje oraz ośrodek spa w budynkach z lat 60 tych znajdujących się pośrodku pustyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

Bryła budynku oraz materiały użyte w projekcie musiały uwzględniać lokalny klimat: bardzo wysokie temperatury w ciągu dnia, silne promieniowanie UV, burze piaskowe czy gwałtowne spadki temperatury w nocy. Dlatego Jonathan Ashmore postawił na stal Corten, aluminium, drewno oraz słynące ze swej wytrzymałości spieki kwarcowe włoskiej marki Laminam. Wszystkie utrzymane w ciepłej palecie barw: brązach, rozbielonej żółci, zgaszonej czerwieni, nawiązujące do złóż żelaza obecnych w emiracie Szardża. Al Faya Lodge składa się tylko z 5 pokoi, recepcji, jadalni oraz tarasu na dachu. Projektant zadbał o to, by w każdym pokoju znajdował się przeszklony fragment dachu, tak by z sypialni móc podziwiać rozgwieżdżone pustynne niebo. Wnętrza nie emanują przepychem i bogactwem, ale ujmują bezpretensjonalną elegancją i prostotą .Al Faya Lodge to niezwykłe miejsce na mapie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Propozycja dla tych, którzy szukają odpoczynku od wielkomiejskiego zgiełku i gwaru oraz wszechobecnego przepychu. Tu, w samym sercu pustyni, można oglądać gwiazdy, podziwiać niebanalne kształty wydm, być bliżej natury. Architekt Jonathan Ashmore w mistrzowski sposób połączył przeszłość z przyszłością, przypominając o tym, że to, co najcenniejsze, jest zwykle tuż obok. 

Współczesny kościół

Współczesny kościół

Marek Jan Štěpán opracował nowoczesną koncepcje architektoniczną kościoła, który powstał w dzielnicy Lesná, położonej w północnej części Brna.

 

Kościół znajduje się na prostokątnej działce na terenie osiedla mieszkaniowego. Gmach składa się z trzech kontrastujących ze sobą brył: strzelistej, betonowej wieży, głównego okrągłego pomieszczenia oraz parterowego budynku, pełniącego funkcje „centrum duchownego”. Cały kompleks jest utrzymany w stylu minimalistycznym. Charakterystycznym elementem obiektu jest składające się z kolorowych szyb, przeszklone zwieńczenie kościelnego korpusu.

 

 

Nowe Muzeum w Berlinie

Nowe Muzeum w Berlinie

Pracownia architektoniczna Dorte Mandrup z Danii zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na projekt architektoniczny Muzeum Wypędzonych w Berlinie.

 

Nowy gmach powstanie obok ruin dawnego dworca kolejowego Anhalter Bahnhof i będzie z nimi zinterioryzowany. W budynku o powierzchni 6300 m2 powstanie przestrzeń wystawowa, galerie, sale edukacyjne oraz restauracja. Zwycięski projekt powstanie wygiętej w łuk ceglanej bryły, „oplatającej” zabytkowe pozostałości budynek dworca. W szczelinie pomiędzy budynkami powstanie ogólnodostępna przestrzeń publiczna. Nowo powstały obiekt to prosta, ale jednocześnie charakterystyczna bryła z łukowatymi przeszkleniami w przyziemiu i ażurowymi elewacjami wyższych kondygnacji.

 

Zielona fabryka

Zielona fabryka

Jednym z najpopularniejszych trendów w architekturze w ostatnich latach są rozwiązania proekologiczne, w tym obsadzenie fasad budynków roślinnością.

 

Architektom z pracowni G8A Architecture we współpracy z Rollimarchini Architekten opracowali projekt fabryki z ekologiczną, zieloną fasadą. Budynek powstały w mieście Ho Chi Minh w Wietnamie został obsadzony tysiącami egzotycznych roślin. Zielona fasada jest nie tylko estetyczna, ale również chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, dzięki czemu pozwala na ekonomiczną i ekologiczną regulację ciepła w budynku. Rośliny są także naturalnym filtrem, pochłaniając zanieczyszczenia i pyły nie tylko z zewnątrz, ale także z fabryki. Co więcej, zastąpienie standardowej fasady z blachy pozwoliło na redukcję zużycia materiałów budowlanych, co przyczyniło się do ograniczenia śladu węglowego w trakcie budowy.

 

Widowiskowy projekt stadionu od Zahy Hadid Architects

Widowiskowy projekt stadionu od Zahy Hadid Architects

Zespół architektów z biura Zahy Hadid zaprojektował stadion piłkarski, który ma powstać chińskim mieście Xi’an.

 

 

Nowoczesny stadion zostanie otwarty w 2023 roku na mistrzostwa Asian Cup. Międzynarodowe Centrum Piłkarskie Xi’an pomieści 60 tysięcy kibiców. Nowoczesny obiekt powstanie na planie prostokąta z częściowo przeszkloną elewacją, dzięki której budynek sprawia wrażenie bardziej otwartego. Projekt zakładał, aby stadion stapiał się z otoczeniem, dlatego od strony południowej powstały otwarte, obsadzone zielenią tarasy. Elementem charakterystycznym projektu, oprócz ażurowej elewacji będzie także dach w falującej formie o lekkiej strukturze powstały na rozpiętej na siatce uplecionej z cienkich, stalowych lin.

 

TRIANGLE HOUSE

TRIANGLE HOUSE

Architekt Marcin Tomaszewski z  pracowni REFORM Architekt zaprojektował nowoczesny dom jednorodzinny na planie trapezu.

 

TRIANGLE HOUSE to dwukondygnacyjny dom jednorodzinny o powierzchni 280mkw. Dynamiczna bryła przypomina raczej rzeźbę niż klasyczną formę domu. Głównym elementem są trójkąty, które zostały podkreślone kontrastującą, biało-czarną elewacją. Koncepcja została nagrodzona w konkursie European Property Awards Architecture 2018-2019, w kategorii Architecture single residence Poland.

 

Budynek wielozadaniowy

Budynek wielozadaniowy

Wielozadaniowy budynek zaprojektowany przez Alper Derinboğaz i jego pracownie Salon powstał na terenie kampusu Teknopark stanowiącego część do Uniwersytet Technicznego Yıldız w Stambule.

 

Ecotone składa się z kilku w całości przeszklonych brył o różnej wielkości, które są połączone na wpół otwartą przestrzenią otwierającą się na teren kampusu. Elastyczna, mniej formalna przestrzeń będzie wielofunkcyjna i przystosowana do różnych funkcji, nauki, spotkań biznesowych czy towarzyskich. Duże przeszklenia i otwarcie obiektu wpłynie na wentylacje i doświetlenie budynku. Pawilony nakryte dachami wspartymi na słupach o organicznym, zróżnicowanym kształcie są ustawione tak, aby pomiędzy nimi wykształcić sieć alejek z siedziskami.

 

Najlepszy projekt "mixed-use" na świecie znajduje się w Łodzi

Najlepszy projekt "mixed-use" na świecie znajduje się w Łodzi

W prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2020 nagrodę za najlepszy projekt mixed-use na świecie zdobył łódzki kompleks Monopolis.

 

Projekt stworzony w pracowni Grupa 5 Architekci to rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. W starej fabryce powstały nowoczesne przestrzenie biurowe z wyjątkowym klimatem, klub dla dzieci, teatr, ARTgaleria, muzeum zakładów Monopolu Wódczanego oraz amfiteatr. Co więcej, to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów rewitalizacyjnych w Polsce. Dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry odkryte zostały piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy pasaż z restauracjami. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń.

 

Pawilon, który rośnie

Pawilon, który rośnie

Pracownia architektoniczna Company New Heroes opracowała niezwykły projekt pawilonu, który rośnie.

 

The Growing Pavilion to eksperyment zaprezentowany po raz pierwszy podczas holenderskiego festiwalu designu - Dutch Design Week w 2019 roku. Ogromna popularność obiektu spowodowała, że architekci postanowili go odtworzyć na wystawie Floriade w Almere. Budynek ma być odpowiedzią na problemy cywilizacyjne i klimatyczne. Pawilon powstał w duchu tzw. bio architektury. Do jego użycia wykorzystano połączone ze sobą naturalne materiały: mech, konopie oraz specjalnie wyhodowanej grzybni. Elewacje pawilonu stanowią częściowo żywe organizmy, które oczyszczają powietrze.

 

 

Dom w Bieszczadach

Dom w Bieszczadach

Kryty cortenem budynek powstał w Bieszczadach a jego duże, panoramiczne okna kadrują widok na Otryt.

 

Dom w Bieszczadach o powierzchni 352,58 m² został mocno osadzony w krajobrazie. Dla zapewnienia prywatności, od stronny sąsiednich zabudowań przypomnia wzgórze, dzięki pokrytym trawą dachem. Elewacje pokryto rdzawą powłoką, która z biegiem czasu zmieni swój kolor. Na dom składa się na strefa prywatna z gabinetem i zapleczem rekreacyjno-wypoczynkowym oraz spa ze skrzydłem gościnnym mieszczącym kilka pokoi.

 

Ekologiczne obserwatorium

Ekologiczne obserwatorium

W wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego został wyłoniony projekt ekologicznego pawilonu, w którym będzie można obserwować flamingi w naturalnym środowisku.

 

Zwycięski projekt został opracowany przez czeską pracownię petrjanda/brainwork pod kierunkiem swojego założyciela, Petra Jandy. Obserwatorium ma powstać na terenie rezerwatu Al Wathba w Abu Dhabi. Projekt pawilonu powstał w oparciu o biologiczne zjawisko mimikry. Co ciekawe, koncepcja powstała w ścisłej współpracy z z ornitologiami, botanikami, ekspertami od terenów bagiennych. Powstała bryła ma organiczny kształt i została wykonana z materiałów pochodzenia naturalnego, w tym z liści i trawy. W owalnym wnętrzu zamiast sal i korytarzy znajdują przenikające się przestrzenie wypełnione multimedialnymi ekspozycjami edukacyjnymi.

 

Nagroda International Architecture Awards 2020 dla polskiej pracowni

Nagroda International Architecture Awards 2020 dla polskiej pracowni

W 15-stej już edycji International Architecture Awards 2020, nagrodzono ponad 125 nowych budynków i projektów urbanistycznych z 38 krajów. Pracownia 81.WAW.PL została w tym konkursie nagrodzona jako jedyna z Polski.

 

Warszawska pracownia 81.WAW.PL została nagrodzona za projekt Domu Polnego. Wyzwaniem, przed którym stanęli architekci, było wkomponowanie budynku w otaczającą  go naturę oraz oddzielenie go od ulicy. Dom stoi w centrum malowniczego pola, a jego frontowa część została obłożona kamieniem polnym, aby jak najlepiej wtopił się w otoczenie. Nie przytłacza on swoją formą, za to doskonale wpisuje się w polny krajobraz niczym z bajecznej scenerii. Projekt z powodzeniem zdobywa kolejne nagrody oraz nominacje w wielu cenionych przez branżę konkursach. Dom Polny to także zwycięzca w dziedzinie projektowania architektonicznego / architektury mieszkaniowej w konkursie Architecture MasterPrize Awards 2019. Natomiast w World Architecture Community Awards 32st Cycle zdobył pierwsze miejsce w kategorii zrealizowanych projektów architektonicznych. Kolejnym wyróżnieniem było drugie miejsce w konkursie International Residential Architecture Awards 2019 - jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, gdzie doceniane są wybitne pomysły, które na nowo definiują projektowanie architektury poprzez wdrażanie nowatorskich technologii, materiałów, programów, estetyki i organizacji przestrzennych, a także badania nad globalizacją, elastycznością, adaptowalnością oraz rewolucją cyfrową.

 

Przeszklona biblioteka

Przeszklona biblioteka

Biblioteka z przeszkloną fasadą, przez którą widać regały z książkami powstała w mieście Spijkenisse w Holandii.

 

Autorami projektu, który stał się wizytówką miasta są architekci z pracowni MVRDV. Biblioteka to w całości przeszklona piramida o powierzchni 9300 m kw. w gmachu znajduję się także centrum edukacji, klub szachowy oraz sale konferencyjne. Ciekawe rozwiązania architektoniczne zastosowana także we wnętrzu obiektu. Autorzy projektu rozmieścili regały z książkami na platformach, dzięki czemu odwiedzający czują się jakby spacerowali po prawdziwej górze. Co więcej na końcu ścieżki, na wysokości 480m znajduje się kawiarnia z dużym, panoramicznym oknem.

 

Wiszący dom

Wiszący dom

Architekci Marcin Galas oraz Tomasz Smuga z pracowni Autograf Studio zaprojektowali nowoczesny dom jednorodzinny, którego część zawieszona jest nad ziemią.

 

„Latająca Stodoła” to klasyczna forma z dwuspadowym dachem, której część zwisa ze zbocza. Poszukiwania formy rozpisane zostały od archetypu. Od typowego kształtu stodoły i podmiejskiej chaty krakowskiej, pochodzącej z tradycji lokalnego budownictwa, którego echa możemy odnaleźć także symbolicznie w dziełach Stanisława Wyspiańskiego a sięgają wydawałoby się nierealnego eksperymentu, współczesnego domu bez okien, minimalisty Aires Mateusa – wyjaśniają architekci. Dom składa się z dwóch brył, które kontrastują ze sobą. Pierwsza to nowoczesna forma z płaskim dachem, druga stanowi bezpośrednie nawiązanie do trakcyjnej zabudowy i ma dwuspadowe zadaszenie. Co ciekawe, to większa większa część unosi się nad ziemią i opiera się na niedużym prostopadłościanie zanurzonym w podłoże.

 

Łódzka Brama Miasta

Łódzka Brama Miasta

Brama Miasta to inwestycja biurowa dobrze znana już nie tylko mieszkańcom Łodzi. Jej lokalizacja sprawia, że jest to pierwszy widok witający podróżnych wychodzących z dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Dzięki swojej kortenowej elewacji wyróżnia się oryginalną architekturą, a także nawiązuje do industrialnej historii miasta.

 

Brama Miasta była wielokrotnie nagradzana zarówno w Polsce, jak i za granicą. Budynek zdobył ostatnio uznanie jury konkursu organizowanego przez German Design Council, które przyznało Bramie Miasta ICONIC Award 2020. Brama Miasta to dwa budynki, które dostarczyły blisko 42 000 mkw. powierzchni biurowej, a także obszerna przestrzeń miejska, w której znalazł się amfiteatr z drewnianą architekturą. Kompleks odpowiada na jedno z głównych założeń Nowego Centrum Łodzi – tworzy wielofunkcyjną przestrzeń otwartą dla wszystkich mieszkańców. Jest to prawdziwa brama do miasta, a jednocześnie miejsce, gdzie można usiąść, zrelaksować się i spędzić miło czas podczas eventów, pokazów czy kina letniego. Na terenie amfiteatru można korzystać z wbudowanych gniazdek elektrycznych, pozwalających np. na podłączenie komputera i pracę zdalną. Elewacja biurowców została zaprojektowana przez medusa group, znaną pracownię architektoniczną ze Śląska. Projektanci, wykorzystując korten, chcieli nawiązać do industrialnego charakteru miasta. Elewacja sprawia, że budynek jest rozpoznawalny już nie tylko wśród łodzian, ale i w całym kraju.

 

Zielona inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu

Zielona inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu

Sady nad Zieloną to kameralne osiedle przy ul. Blizanowickiej na Księżu Wielkim w otoczeniu terenów Natura 2000 i rzeki Zielonej. W pierwszym etapie do oferty trafi  81 mieszkań w układach dwu-, trzy- i cztero- pokojowym, w metrażach 35-86 mkw. z przynależnymi do nich  ogródkami, tarasami lub balkonami.

 

Wizytówką osiedla będzie wspólny teren w stylu ogrodowym, w którym przyszli mieszkańcy znajdą niejedno miejsce do relaksu. Większość  mieszkań na parterze posiada przestronne, zielone ogródki wydzielone żywopłotem, które stanowią przedłużenie salonu oraz naturalne przejście pomiędzy mieszkaniem a ogólnodostępną zielenią. Oczko wodne, łąki, własny sad z drzewami owocowymi i krzewami - na nie będą rozpościerać się przyjemne widoki z okien. Sady nad Zieloną to cztery wielorodzinne budynki mieszkaniowe, dające  możliwość znalezienia mieszkania wśród niedużej grupy sąsiedzkiej. Sady nad Zieloną to również miejsce, które zapewni możliwość aktywnego spędzania czasu. Do dyspozycji mieszkańców będzie strefa sportu wpisana w krajobraz - trawiaste boisko (powstające we współpracy z gminą), osiedlowy fitness, trasa spacerowa wzdłuż Grobli Oławskiej, polana wokół starych drzew.

 

Nagroda: Budowa Roku 2019 przyznana

Nagroda: Budowa Roku 2019 przyznana

Za nami jubileuszowa, 30 Gala Budowy Roku. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów branży nieruchomości w kraju, organizowany corocznie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Już po raz 9. po nagrodę sięgnął trójmiejski deweloper Invest Komfort, specjalizujący się w nadmorskich inwestycjach klasy premium. Nagrodami Budowy Roku II stopnia zostały wyróżnione dwie inwestycje w Gdańsku: Botanica Jelitkowo oraz Nadmorski Park.

 

Spośród nadesłanych projektów z całej Polski, jury konkursu wyłoniło te najlepiej zrealizowane, wyróżniające się na rynku i będące wzorem do naśladowania. Ocenie podlegała - m.in. lokalizacja, jakość wykonawstwa, użyte materiały oraz troska o ochronę środowiska. Lokalizacja Botanici zachwyca sąsiedztwem parku oraz bliskością plaży i morza. Inspiracją dla projektantów ze studia architektonicznego MAARTE i dewelopera była idea miasta-ogrodu, dlatego kameralne budynki Botanici zostały wtopione w zielone otoczenie natury. Architektura osiedla zachwyca nie tylko zgrabnymi bryłami budynków, ale też rozbudowaną, oryginalną przestrzenią zieloną, w ramach której zasadzono aż 18 tysięcy roślin 90-ciu gatunków. Stworzono też przestrzenie relaksu na świeżym powietrzu przy zbiornikach wodnych oraz oryginalny, zrealizowany na zamówienie plac zabaw, którego elementem charakterystycznym są zminiaturyzowane budynki inwestycji. To nie pierwsza nagroda na koncie luksusowej inwestycji z Gdańska. Botanica Jelitkowo zdobyła już nagrody Green Building w kategoriach „Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna” oraz „Najlepsze zrównoważone wnętrze”. Została też najciekawszą inwestycją mieszkaniową w plebiscycie Trojmiasto.pl. Obecnie trwa drugi etap budowy osiedla, w ramach którego powstanie osiem 2-piętrowych budynków z mieszkaniami od 2 do 5 pokoi.

 

 

Minimalistyczne osiedle na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego

Minimalistyczne osiedle na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego

Pracownia Autograf Studio Marcin Galas i Tomasz Smuga zaprojektowała osiedle składające się z 5 domów jednorodzinnych.

 

Domy V.W.X.Y.Z powstały na działce w sąsiedztwie Jaskini Mamutowej. Nietypowa lokalizacja wymusiła zastosowanie nietypowych rozwiązań przestrzennych i konstrukcyjnych. Każdy z domów zakończony jest „żaglem”, który zamiast zbierać wiatr łapie promienie słoneczne, dzięki czemu wnętrza są odpowiednio doświetlone. Podstawą żagli są prostopadłościany znajdujące się na słupach. Budynki są zawieszone nad ziemią, od północnej strony wtopione w podłoże a od północnej otwarte na krajobraz. Wszystkie 5 obiektów są zróżnicowane pod względem wielkości, wysokości oraz widoku.

 

Falujący budynek

Falujący budynek

Holenderskie biuro architektoniczne opracowało projekt obiektu sportowego z trybuną dla kibiców na dachu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydaje się jakby budynek falował.

 

Obiekt sportowy z falującą trybuną na dachu powstał w dzielnicy Amsterdamu Ijburg. Budynek to podłużny pawilon trybunami wzrastającymi ku górze. We wnętrzu powstała otwarta przestrzeń dla mieszkańców oraz przebieralnie, toalety i magazyn. Rzeźbiarska forma sprawia, że obiekt jest nie tylko praktyczny ale również efektowny.

 

Nowa dzielnica mieszkaniowa w Warszawie

Nowa dzielnica mieszkaniowa w Warszawie

Inwestycja Aurec Home powstaje przy ul. Jutrzenki w okolicy stacji WKD Raków. Deweloper  z nakreślił plan zagospodarowania tego fragmentu dzielnicy.

 

Na 6,5 ha działce buduje „Miasteczko Jutrzenki”, czyli 9 budynków, a w nich prawie 900 mieszkań, których walorem będzie wysoka jakość zagwarantowana przez generalnego wykonawcę firmę Hochtief Polska. Osiedle będzie się wyróżniać zupełnie nową na rynku koncepcją udogodnień. Osiedle jest dobrze skomunikowane z centrum miasta zarówno dzięki infrastrukturze drogowej (bliskość al. Krakowskiej, Al. Jerozolimskich oraz tras wylotowych), jak i łatwo dostępnej komunikacji miejskiej. W ramach pierwszego etapu budowy realizowane są dwa budynki, w których znajdą się 163 mieszkania. Do użytku zostaną oddane już 2022 roku. Deweloper planuje również budowę dwóch kolejnych osiedli: w Ursusie (w miejscu, gdzie znajdują się, pozostające pod ochroną konserwatora zabytków fragmenty dawnej fabryki „Ursus”) oraz we Włochach.

 

 

Brutalistyczny kampus uniwersytetu UTEC Lima w Peru

Brutalistyczny kampus uniwersytetu UTEC Lima w Peru

Kampus uniwersytetu powstał na wyjątkowo trudnym terenie, tuż przy ruchliwej autostradzie.

 

Autorkami projektu jest duet Yvonne Farrell i Shelley McNamara, które zostały laureatkami Nagrody Pritzkera 2020. budynek z surowymi wykończeniami jest inspirowany klifami miasta. Pionowy budynek od północnej strony jest jakby kolejnym klifem natomiast od południa jest zintegrowany z niższą zabudową dzielnicy. Znajdują się na niej także kaskadowe ogrody i otwarte przestrzenie. Budynek jest niejako warstwowy a na jego ostatniej kondygnacji znajduje się biblioteka z panoramicznym widokiem na miasto i morze.

 

 

Nagroda If World Design Awards 2020

Nagroda If World Design Awards 2020

Nagrodę If World Design Awards 2020 w kategorii architektura otrzymał projekt Vision 195.

 

Wyróżniony projekt to jeden z sześciu, które składają się na prestiżową markę Vision. W tworzenie koncepcji zaangażowane było duńskie studio projektowe Jacob Jensen Design, które było odpowiedzialne za koncepcje funkcjonalną i architektoniczną budynków. Nagrodzony dom Vision 195 to dwukondygnacyjna bryła z płaskim dachem. Dom o powierzchni 194,22 mkw mieści 4 sypialnie, 3 łazienki oraz dużą garderobę. W projekcie uwzględniono dużą liczbę przeszkleń, które pojawiają się na obu kondygnacjach.

 

Powyginana fasada

Powyginana fasada

Na warszawskim Ursynowie powstało Dzielnicowe Centrum Kultury, którego fasada przypomina pogniecioną kartkę papieru.

 

Projekt budynku stworzył architekt Wojciech Kakowski już w 2010 roku, lecz obiekt powstał dopiero w 2020, głównie z braku funduszy. W czterokondygnacyjnym budynku powstaną sale widowiskowe oraz warsztatowe. Dzielnicowego Centrum Kultury wyróżnia się nietypową, powyginaną fasadą, która jest niczym pognieciona kartka papieru. Trójwymiarowa fasada jest wykonana z precyzyjnie dobranych płyt HPL, które były cięta indywidualnie.

 

Willowe osiedle w historycznej części Wrocławia

Willowe osiedle w  historycznej części Wrocławia

Dom Development ruszył ze sprzedażą inwestycji Osiedle Zielna. Nowy projekt, zlokalizowany w historycznej części Wrocławia – na Psim Polu, będzie miał willowy, rodzinny charakter. Deweloper zapowiada powstanie 2-piętrowego budynku, w którym znajdzie się 160 mieszkań. Prace budowlane rozpoczną się w IV kwartale tego roku, ich finał przewidziany jest na I kwartał 2022 roku.

 

Wyróżnikiem osiedla jest jego willowy charakter, atrakcyjna mała architektura i obecność zieleni w postaci ogrodów kwiatowych, licznych krzewów i drzew. Inwestycja na planie prostokąta, wizualnie podzielona na dwie bryły, będzie posiadać duży, zielony, wewnętrzny dziedziniec z placem zabaw i siłownią terenową. Do mieszkań zlokalizowanych na parterze przynależeć będą ogródki, a wszystkie lokale na 1 i 2 piętrze będą posiadać przestronne balkony. W ramach inwestycji powstanie podziemny garaż, komórki lokatorskie i schowki. Deweloper przewidział również rowerownię. Wszystkie klatki schodowe będą wyposażone w windy. Pojawią się także ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Osiedle Zielna zlokalizowane jest na Psim Polu, miejscu z 800-letnią historią. Nieopodal inwestycji znajduje się historyczny, odrestaurowany w 2013 roku Rynek, którego atrakcją jest m.in. nowa fontanna i odnowione kamienice. Osiedle Zielna projektowało B2 Studio z Krakowa. Głównym wykonawcą jest spółka Dom Construction.

 

Drewniany wieżowiec

Drewniany wieżowiec

Dom Kultury Sara, który powstaje w Skellefteå w północnej Szwecji ma się stać najwyższym budynkiem na świecie wykonanym z drewna.

 

Budynek zaprojektowany przez pracownie architektoniczną White Arkitekter ma osiągnąć wysokość 20 pieter. Gmach został zaprojektowany z prefabrykowanego drewna, które będzie wzmocnione betonowymi płytami. Skellefteå będzie kompozycja dwóch brył. Pierwsza to budynek mieszczący sześć sal widowiskowo-konferencyjnych, mogących zmieścić naraz nawet 3200 osób. natomiast drugą część stanowi 80 metrowa wieża, gdzie umieszczono hotel wraz z restauracja i SPA. W konstrukcji budynku wykorzystano także aluminium i szkło. Zapowiedziano, że obiekt zostanie oddany do użytku latem 2021 roku. Celem architektów było pokazanie, że skandynawska tradycja budowania z drewna połączona z najnowszymi rozwiązaniami inżynieryjnymi może stać się wzorem zrównoważonego projektowania i zielonego budownictwa.

 

Nietypowy budynek biurowy w Rzeszowie

Nietypowy budynek biurowy w Rzeszowie

Biurowiec o nietypowym kształcie został zaprojektowany przez architektów z MWA Architekci . Obiekt zostanie zlokalizowany w centrum Rzeszowa na eksponowanej ze wszystkich stron działce przylegającej do jednego z najważniejszych skrzyżowań w mieście.

 

Corner Point to budynek z wygiętymi łukowato obrysami ścian, który będzie pełnił funkcje biurową. Nietypowy kształt obiektu poprawi komfort akustyczny zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Podczas projektowania biurowca uwzględniono wiele rozwiązań proekologicznych. Kształt fasady minimalizuje przegrzewanie pomieszczeń i pomaga obniżyć zapotrzebowanie na energię. Bryła składa się z sześciu kondygnacji, które są poprzesuwane względem siebie i lekko odgięte od pionu. Całość jest założona na planie owalu i uzupełniona o zygzakowaty, uskokowy układ okien.

 

Projekt polskiej pracowni w luksusowej dzielnicy

Projekt polskiej pracowni w luksusowej dzielnicy

Uważa się, ze dzielnica Cologny znajdująca się w Genewie, tuż przy Jeziorze Genewskim jest jedną z najbardziej prestiżowych w Europie.

 

Projekt opracowany przez biuro architektoniczne Barycz i Saramowicz jest inspirowany układem urbanistycznym dzielnicy Cologny. Willa miała wpisywać się w krajobraz dlatego dostosowano ja do trenu. Jego duże spadki wymusiły postanie ścian oporowych powstrzymujących parcie gruntu. Co ciekawe tego typu rozwiązania są charakterystyczne dla okolicy. Nowoczesna willa przypomina wielkoskalowy mur z wyciętymi oknami. Frontowa strona budynku została wykonana z połączenia kamienia dobieranego (sortowanego) z żelbetem licowym, co podkreśla surowość formy. Elementem definicyjnym obiekt są dwa olbrzymie okna, które zostały wykonane w systemie wąskoprofilowym.

 

Ruchoma elewacja na warszawskim apartamentowcu

Ruchoma elewacja na warszawskim apartamentowcu

Ekskluzywny apartamentowiec zaprojektowany przez słynącą z wyszukanych form pracownię JEMS Architekci, odsłania swoją wyjątkową elewację. Mocny akcent jakim jest jej wybijający się na tle zabudowy Browarów Warszawskich miedziany kolor idealnie współgra z otoczeniem. Gotowa jest już pierwsza ściana elewacji, którą możemy podziwiać od strony południowej Apartamentów przy Warzelni.

 

Budynek Apartamentów przy Warzelni wznosi się na wysokość blisko 30 m nad ulicą Krochmalną. Mieszkańcy będą mieli pełny widok na trzy miejskie place Browarów Warszawskich: Rynek Warzelni, Dziedziniec Laboratorium oraz Plac Śniadaniowy. Sąsiedztwo historycznych zabudowań stało się inspiracją dla architektów, którzy bryłą powstającego apartamentowca nawiązują do stojącego w tym miejscu wcześniej budynku Słodowni, w której w XIX wieku wyspecjalizowani piwowarzy czuwali nad procesem kiełkowania ziaren jęczmienia. Apartamenty wspólnie z Warzelnią oraz największym z placów, czyli Rynkiem Warzelni już za chwilę będą wizytówką warszawskiej Woli.„Do budowy Apartamentów przy Warzelni wykorzystaliśmy materiały w charakterystycznym miedzianym kolorze. Sama fasada to aż 4110 mkw. powierzchni. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu ruchomych elementów będzie mogła ciągle zmieniać swój kształt. Wpływ na to będą mieli mieszkańcy, którzy wybrali Apartamenty przy Warzelni. Zamontowaliśmy już ponad 1200 ruchomych paneli, a  docelowo będzie ich blisko 3000”- wyjaśnia Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie.

 

 

Nowa Zajezdnia Wrocław

Nowa Zajezdnia Wrocław

Oryginalna architektura nawiązująca do XIX-wiecznej zabudowy, podwyższony standard wykończenia, charakterystyczne wykusze oraz prawie 200 mieszkań różnego typu. To wszystko w budynku mieszkalnym koło zajezdni tramwajowej na Nadodrzu. Budowa wkroczyła w ostatni etap. Inwestycję prowadzi Bouygues Immobilier Polska.

 

Zajezdnia Wrocław przy ul. Krętej niedługo będzie gotowa. Widać już konstrukcję wszystkich pięter. W najwyższym punkcie niedawno zawisła wiecha, a prace przeniosły się do środka, gdzie trwają prace murarskie i instalacyjne. Wszystko idzie zgodnie z planem dewelopera, który w 6-piętrowym budynku zaplanował prawie 200 mieszkań o wielkości od 25 do 56 mkw. Do wielu przynależą balkony, a do kilku – ogródki na pierwszym piętrze. Na parterze jest miejsce dla sklepów, restauracji lub innych lokali handlowo-usługowych. Pod budynkiem znajduje się hala garażowa. Podwyższony standard wykończenia wnętrz ma korespondować z architektonicznym stylem okolicy, w której nie brakuje budynków pochodzących z XIX wieku. Aby Zajezdnia Wrocław do nich pasowała, zdecydowano się na cegłę klinkierową na elewacji. Budynek przy ulicy Krętej nazwano Zajezdnią Wrocław z racji tego, że stoi niedaleko zajezdni tramwajowej. Takie położenie zapewnia wygodne połączenie ze wszystkimi częściami Wrocławia. Nadodrze od wielu lat jest głęboko rewitalizowane. Odrestaurowywane są budynki, wracają ośrodki kultury, otwierają się sklepy i restauracje, ściany podwórek pokrywają murale.

 

Najlepsza odsłona cegły

Najlepsza odsłona cegły

W konkursie Architizer A+Award 2020 w kategorii najlepsza realizacja z cegły zwyciężył projekt pracowni Brisac Gonzalez Architects, powstały we współpracy z biurem Arquitectonica.

 

Hobhouse to projekt powstały z samym centrum Londynu, przy objętym ochroną konserwatorską placu Trafalgar. Nowo powstały budynek ma sześć kondygnacji i na powierzchni 6600 mkw pomieści: 19 mieszkań, powierzchnie biurowe oraz lokale handlowe i usługowe. Dynamiczny kształt bryły i jej liczne załamania zostały podkreślone poprzez dwa odcienie cegły: szarawy i rudy. Hobhouse składa się z poprzesuwanych względem siebie segmentów, które są uzupełnione ukośnymi oknami. Co ciekawe takie rozwiązanie tworzy efekt światłocienia zapewniający dekoracje z cegieł wysuniętych poza lico ściany.

 

Dom z Trójkątów

Dom z Trójkątów

Dom z Trójkątów to projekt stworzony przez architektów z z warszawskiej pracowni 81.WAW.

 

Projekt parterowego domu został zdeterminowany działką o kształcie trapezu na której powstał. Powstała bryła opiera się o rytmiczny trójkątny moduł, który jest wykończony ażurową przysłoną ze stalowej linki. Elewacja budynku została wykonana z skandynawskiej sosny Thermory i uzupełniona białymi ramami, które otaczają dom na krawędziach. „Trójkąty, które pojawiły się w elewacji, to ukryta przesuwna brama, prowadząca do miejsc postojowych. Jest to poniekąd element konstrukcyjny dla całej ramy. Wybraliśmy trójkąty, ponieważ nawiązują do ostrego kąta, który stworzył kształt działki. Co ciekawe, zastosowaliśmy w nich linki żeglarskie, które odnoszą się do pasji inwestora. Stalowa konstrukcja nadaje budynkowi lekkości, jednocześnie zamykając budynek i tworząc charakterystyczną ażurową przegrodę”- dodaje Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

 

Pasywny budynek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Pasywny budynek  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi wzbogaci się o pasywny budynek laboratoryjno-naukowy o minimalnym wpływie na środowisko i niskich kosztach użytkowania w ramach MOLecoLAB, Łódzkiego Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych.

 

 

Projekt MOLecoLAB obejmuje budowę nowoczesnego budynku pasywnego zlokalizowanego w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM w Łodzi. Będzie to kompleks najwyższej klasy laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych, który zajmie ok. 4,5 tys. metrów kwadratowych. W czasach kryzysu klimatycznego budynki pasywne odgrywają istotną rolę w ograniczeniu wpływu człowieka na środowisko. Do tej pory takich obiektów jest stosunkowo niewiele w Polsce a tak duże jak budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi należą do rzadkości. Po zrealizowaniu dwukondygnacyjnego obiektu o kubaturze ok. 18,5 tys. m3 wskaźnik jego zapotrzebowania na energię wyniesie maksymalnie 15 kWh/(m2a) rocznie zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia. Zgodnie z projektem, za który odpowiada łódzkie biuro Architekton Sp. z o.o., budynek będzie spełniać także inne wyśrubowane parametry m. in. w zakresie szczelności na przenikanie powietrza, zapotrzebowania na energię pierwotną, przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych i okien, oraz temperatury powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyb. Na elewacji i dachu Skanska umieści fotowoltaikę o mocy 118 kWp, która częściowo zabezpieczy zapotrzebowanie budynku na energię. W obiekcie firma zrealizuje instalację trigeneracji, która zapewni produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu przy użyciu energii chemicznej z gazu ziemnego. Pod budynkiem generalny wykonawca zamontuje gruntowy wymiennik ciepła. Efekt pasywności zostanie uzyskany także dzięki zastosowaniu przez Skanska szeregu innych rozwiązań takich jak odpowiedni kształt budynku, zwartość i prostota brył, orientacja głównych przeszkleń na południe, wysoka izolacyjność cieplna wszystkich przegród i stolarki zewnętrznej, eliminacja mostków cieplnych, wysoka szczelność budynku, wysokosprawny układ wentylacji z odzyskiem ciepła oraz energooszczędne oświetlenie typu LED. Aby spełnić wszystkie założenia projektowe, istotny jest dobór materiałów, izolacje oraz dbałość o detale połączeń wpływające na wysoką jakość wykonywanych prac. Po zakończeniu realizacji budynek zostanie poddany próbie szczelności metodą Blower Door Test a dokumentacja powykonawcza będzie wykonana w systemie BIM.

 

Najlepszy gmach teatru w 2020 roku

Najlepszy gmach teatru w 2020 roku

Zwycięzcą konkursu Architizer A+Award 2020 w kategorii najlepsza bryła teatralna została siedziba Theater Le Diamant.

Nagrodzony gmach znajduje się w Quebec City w Kanadzie. Theater Le Diamant został zaprojektowany przez pracownie Atelier In Situ i Jacques Plante architect. Nagrodzony budynek jest nowoczesną bryła wkomponowaną w historyczną zabudowę. Nowe skrzydło zostało także połączone z kamienicą o zabytkowej fasadzie. Powstała bryła jest ustawiona ukośnie względem istniejącego budynku. Jej nowoczesny, dynamiczny kształt jest podkreślony przeszkloną elewacją.

 

Luksusowe apartamenty w Szczyrku

Luksusowe apartamenty w Szczyrku

Apartamentów XYZ to 30 lokali o wysokim standardzie w trzech budynkach zlokalizowanych bezpośrednio przy dolnej stacji kolei gondolowej w Szczyrku.

 

W kompleksie dostępne dla gości będą m.in.: restauracja z apres ski, basen i sauna, ogród na dachu, narciarnia z rowerownią oraz „ośla łączka” zimą. Apartamenty wyróżnia wysoka jakość architektury, nawiązująca do najlepszych alpejskich wzorców i lokalnej tradycyjnej zabudowy. To 30 lokali wykończonych i kompletnie wyposażonych w jednolitym i spójnym dla całego obiektu standardzie. Standardowy apartament o powierzchni ok. 31-32 m2 składa się z pokoju dziennego z aneksem kuchennym, łazienki, wydzielonej sypialni oraz tarasu lub balkonu. Kompleks stanowią trzy połączone ze sobą apartamentowce, które swoją nowoczesną bryłą nawiązują do górskich szczytów, przez co doskonale komponują się z otaczającym go krajobrazem. Projekt Apartamenty XYZ , realizowany jest przez jedną z najlepszych polskich pracowni projektowych: WXCA z Warszawy. Koncepcja tego obiektu, bardzo mocno wzoruje się na architektonicznych detalach beskidzkich domów, przy zachowaniu obecnie najlepszych polskich i alpejskich trendów budowy obiektów pensjonatowych i hotelowych. Projekt Apartamenty XYZ w Szczyrku otrzymał II nagrodę na międzynarodowym biennale w Mińsku.

 

Skandynawskiej filozofii architektury w Polsce

Skandynawskiej filozofii architektury w Polsce

Prawdziwa oaza i komfort w mieszkaniu, zielone otoczenie na zewnątrz i dobre relacje z sąsiedztwem – w taki sposób niemal każdemu żyłoby się przyjemnie. Skandynawska architektura to znacznie więcej niż odsłonięte okna czy meble ze znanej sieciówki. Styl życia północy zyskuje coraz większą popularność w Polsce.

 

 

Skandynawska filozofia architektury jest wpisana w DNA spółki mieszkaniowej Skanska. Mieszkańcy osiedli stworzonych przez dewelopera znajdą w nich to, co jest kwintesencją szwedzkiego stylu życia: ekologię, jakość, styl, a także równowagę między pracą a życiem prywatnym. Takie rozwiązania możemy znaleźć na przykład na warszawskim Osiedlu Mickiewicza. Większość okien znajduje się po stronie południowej, a te panoramiczne i wysokie w części dziennej pozwalają na naturalne doświetlenie mieszkania przez maksymalnie długi czas w trakcie dnia. Dzięki temu są one nie tylko widne, ale też niezwykle przestronne. Duże, przeszklone przestrzenie to nie tylko kwestia dostępu światła dziennego, ale też kontaktu z naturą. Bliskość natury oraz dbałość o środowisko naturalne to kolejny aspekt filozofii architektury Skandynawskiej. Dlatego też architekci odpowiedzialni za projekty mieszkań Skanska zarówno wkomponowują w przestrzeń osiedli nową zieleń, jak i starają się połączyć z projektem jak najwięcej już zastanych elementów krajobrazu. Swobodne ustawienie budynków stworzyło nieregularne ramy przenikających się dziedzińców, wyjątkowych dzięki zachowaniu starodrzewia, dużych połaci zieleni oraz naturalnego, pagórkowatego ukształtowania terenu.

 

Najlepszy budynek sakralny w 2020 roku

Najlepszy budynek sakralny w 2020 roku

Kościół Saemoonan powstały w stolicy Korei Południowej, w Seulu w dzielnicy Seulu Jongno-gu zwyciężył w konkursie Architizer A+Award 2020 w kategorii budynek sakralny i pomnik.

 

Autorami zwycięskiego projektu jest pracownia Lee Eunseok+KOMA. Saemoonan to nowoczesny budynek, w którym można jednak odnaleźć nawiązania do gotyckich obiektów sakralnych. Arxchitekci przyznają, że chcieli aby kształt gmachu przypominał wyciągnięte w stronę wiernych matczyne ramiona. Cały budynek jest strzelisty i smukły z zaokrąglonymi narożnikami i dużą ilością ścian powyginanych w łuki. Ważną rolę w projekcie odgrywa światło, które wręcz zalewa pomieszczenia. Należy zaznaczyć, że budynek został tak zaplanowany, by służyć jak największej liczbie mieszkańców okolicy, nie tylko do celów religijnych.

 

Zielone rozwiązania we wrocławskim Centrum Południe

Zielone rozwiązania we wrocławskim Centrum Południe

Budowa pierwszego etapu wrocławskiego kompleksu Centrum Południe właśnie dobiegła końca. Biurowce otrzymały pozwolenie na użytkowanie, co oznacza, że już niebawem pierwsi najemcy zaczną wprowadzać się do swoich nowych siedzib.

 

Centrum Południe jest pierwszą inwestycją w stolicy Dolnego Śląska, w ramach której zastosowany zostanie tzw. zielony beton. Wraz z pierwszą fazą powstanie ok. 1380 mkw. antysmogowego chodnika, neutralizującego zanieczyszczenia wyemitowane m.in. przez samochody. Centrum Południe to również pierwszy biurowiec we Wrocławiu, który otrzyma prestiżowy certyfikat WELL. Pierwszy etap Centrum Południe, który właśnie został oddany do użytku, to dwa budynki oferujące 27 600 mkw. zrównoważonej i nowoczesnej powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Centrum Południe to nie tylko pierwsze we Wrocławiu miejsce z antysmogowym chodnikiem. To również pierwszy biurowiec w stolicy Dolnego Śląska, który będzie ubiegać się o wymagający certyfikat WELL, przyznawany przez International WELL Building Institute (IWBI). To system certyfikacji, który mierząc jakość powierzchni biurowej, weryfikuje ponad 100 cech budynku, biorąc przy tym pod uwagę wpływ na zdrowie jego użytkowników. 

Hotel w domku na drzewie

Hotel w domku na drzewie

Architekt Antony Gibbon opracował projekt niewielkich domków na drzewach na zlecenie prywatnego inwestora, który przeznaczy je pod najem krótkoterminowy.

 

A-F3 Treehouse to nowoczesna chatka znajdującą się w koronach drzew. Geometryczne bryły zostaną wyniesionych w górą za pomocą specjalnego stelażu. Ma do nich prowadzić klatka schodowa, skryta pod podłogą domku lub powieszany trap biegnący z pobliskiego zbocza. Forma obiektu nawiązuje do klasycznego namiotu biwakowego co podkreśla charakter całej inwestycji. Docelowo ma powstać cały kompleks jednakowych domków. Elewacje zostaną wykonane z czarnych desek, dzięki czemu doskonale wtopią się one w leśny krajobraz.

 

Biblioteka inspirowana kokonami jedwabników

Biblioteka inspirowana kokonami jedwabników

Nowoczesna biblioteka została zaprojektowana prze architektów ze znanej pracowni MAD.

 

Budynek, który powstanie w Chinach, nad brzegiem Morza Południowego pomieści 10000 wolumenów książek, sale multimedialne i konferencyjne, kawiarnie, restauracje i taras widokowy. Całość zostanie otoczona ogrodem. Dla architektów inspiracjom były kokony jedwabników. Biblioteka to obła bryła o sinusoidalnych kształtach pozbawiona wyraźnych kontrastów i ostrych katów. Jest w niej dużo przeszkleń, okrągłych otworów i świetlików, które doświetlają wnętrza. Minimalizm bryły jest pokreślony wszechobecna bielą.

 

Zwycięski projekt w konkursie Architizer A+Award 2020

Zwycięski projekt w  konkursie Architizer A+Award 2020

W kategorii „Kultura: galerie i przestrzenie ekspozycyjne” konkursu Architizer A+Award 2020 zwyciężył projekt opracowany przez pracownię BIG.

 

Zwycięski projekt to połączenie kształtów i funkcji. Koncepcja jest połączeniem budynku, muzeum, mostu i rzeźby. Obiekt powstał norweskiej miejscowości Jevnaker., gdzie od lat znajduje się Park Rzeźby. Głównym założeniem architektów było, aby projekt wtopił się w surowy krajobraz i stał się częścią parku. Obiekt jest nie tylko kładką ale także Galerią Kistefos. Budynek w połowie swojej długość jest skręcony, co wynika z różnicy w wysokościach obu brzegów. Całość została wykonana z aluminium – szare, metalowe elewacje wyróżniają obiekt na tle leśnego otoczenia, ale dzięki jego kameralnej skali nie wydaje się on nad pejzażem dominować.

 

EKO wieżowce w Singapurze

EKO wieżowce w Singapurze

Pracownia architektoniczna ADDP zaprojektowała dwa 56-kondygnacyjne wieżowe, które powstaną Singapurze na terenie jednego z osiedli mieszkaniowych.

 

Inwestycja Avenue South Residences w 80% powstanie z elementów prefabrykowanych, wykonanych w fabrykach i już w dużym stopniu złożonych dostarczonych na plac budowy. Wieżowce będą miały proste, geometryczne formy, które zostaną urozmaicone roślinnością osadzoną na elewacji. Nowe budynki powstaną terenie zajętym przez niską, czterokondygnacyjną zabudowę mieszkaniową, w dużej części historyczną, utrzymaną w stylistyce art deco. Architekci zdecydowali się więc na oszczędny minimalistyczny projekt, aby wieżowce były najbardziej wkomponowane w istniejącą dzielnice.

 

Fińskie osiedle w Warszawie

Fińskie osiedle w Warszawie

Firma YIT otrzymała pozwolenie na użytkowanie III etapu osiedla Nordic Mokotów, a klienci zaczęli już odbierać klucze do zakupionych mieszkań. Tym samym fiński deweloper zakończył realizację swojej pierwszej inwestycji w Polsce.

 

Osiedle Nordic Mokotów oferuje łącznie 340 mieszkań o różnych metrażach – od kawalerek po dwupoziomowe lokale o powierzchni ponad 100 m2. Wszystkie posiadają przestronne drewniane balkony lub tarasy, co stanowi charakterystyczny dla całego osiedla wyróżnik. Mieszkańcy mają do dyspozycji zielone patio, lokale usługowe, a także podziemny parking z miejscami postojowymi przystosowanymi do ładowania pojazdów elektrycznych. Atutem inwestycji jest także lokalizacja w spokojnej, zielonej okolicy z łatwym dostępem do środków komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych, sklepów, lokali gastronomicznych i usługowych, a także jednostek oświatowych oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak tor łyżwiarski Stegny.

 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,6

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies