Ze świata nieruchomości

Surowy minimalizm

Surowy minimalizm

“10 House” to luksusowy dom wykonany z surowego betony zaprojektowany przez Luciano Kruka

 

 

 

Dom charakteryzuje się prostą bryłą wykonaną z surowego betony, dla przełamania surowego wyglądu wprowadzono delikatne drewniane elementy. Jednym z najciekawszych elementów są wysokie okna wysunięte ponad obrys budynku. Takie rozwiązanie dodatkowo urozmaiciło prosty obiekt oraz zapewniło dużą ilość naturalnego światła. “10 House” znajduje się w San Rafael (ok. 30 km od Buenos Aires) nad laguną. Duże przeszklenia gwarantują mieszkańcom wyjątkowe widoki na otaczającą przyrodę.

 

Prawdopodobnie najbardziej designerski most na świecie

Prawdopodobnie najbardziej designerski most na świecie

Przeprawę dla pieszych pomiędzy Benjamin Sheares Bridge i mostem dla ruchu kołowego Bayfront Bridge w Singapurze uznano za „ najlepszą konstrukcję transportową na świecie”.

 

Most dla pieszych o długości 280m- Helix Bridg to stalowa konstrukcja o kształcie podwójnej helisy, podobnej do tej tworzącej DNA, co ciekawe taka konstrukcja wymaga znacznie mniej stali, niż w przypadku zwykłych mostów wspornikowych. Plusem spiralnej konstrukcji jest też wykreowanie lekkiej i transparentnej tuby, we wnętrzu której biegnie kładka. Takie rozwiązanie sprawiło, że powstała zadaszona przestrzeń, którą wypełniono szkłem. Most wykonano w całości ze stali nierdzewnej, jednak wieczorami mieni się tysiącami kolorów, bo cała jego konstrukcja wyposażona jest w LED-ową iluminację. Na Helix Bridge powstały również cztery punkty widokowe w formie wystających platform.

 

Flexhouse

Flexhouse

Projekt autorstwa pracowni Camenzind Evolution to wyjątkowa willa wyróżniająca się dynamiczną architekturą znajdująca się nad Jeziorem Zuryskim

Flexhouse jest funkcjonalny, energooszczędny i  doskonale wpasowany w otoczenie. Na wygląd domu miała wpływ przede wszystkim wąska, trójkątna działka o powierzchni 500 mkw zlokalizowana na stoku, z jednej strony ograniczona lokalną drogą, z drugiej torami kolejowymi oraz surowe szwajcarskie prawo budowane. Formę budynku określa biała, wijąca się na fasadzie wstęga w kształcie odwróconej litery S. Czteropoziomowy dom o powierchni 174 mkw ma aż trzy przeszklone ściany zapewniające dużo  naturalnego światła i piękny widok na jezioro.

 

Luksusowe lofty w zabytkowej fabryce

Luksusowe lofty w zabytkowej fabryce

W zabytkowej fabryce pomp, która powstała w XIX wieku w Lesznie powstaną luksusowe lofty.

Koncepcje rewitalizacji i modernizacji historycznego obiektu opracowała pracownia ArchiTeka. „Przy projektowaniu dużą wagę stawiamy na najwyższej jakości materiały aby mieć pewność, że budynki zachowają swój charakter i walory historyczne, które są dużym atutem tego miejsca. Kompleks usytuowany jest przy dawnych wałach fortyfikacyjnych – Al. Juliusza Słowackiego, które idealnie okalają zielenią ceglane mury fabryki, którą chcemy również przenieść do wnętrza kompleksu poprzez m.in. zielone dachy.Projektowanie w istniejącej poprzemysłowej tkance nie jest proste – należy wsłuchać się w głos minionych epok, nie tracąc przy tym świadomości dotyczącej oczekiwań dzisiejszego świata. Należy zrównoważyć i wprowadzić harmonię między starym a nowym”- wyjaśnia Mariusz Popiołek z pracowni ArchiTeka

Nowe oblicze Kępy Mieszczańskiej we Wrocławiu

Nowe oblicze Kępy Mieszczańskiej we Wrocławiu

Towarzysząca budowie rewitalizacja ulicy Księcia Witolda została zakończona. Kompleks, którego budowa zmierza ku końcowi, sprawia, że jego okolica zyska bardziej funkcjonalny wymiar. Połączenie zabudowy mieszkaniowej z handlowo-usługową spełnia oczekiwania kupujących - poziom sprzedaży inwestycji przekroczył już 91 %. Bulwary Książęce wyróżnia także wyjątkowa architektura dopasowana do sąsiadującej zabudowy oraz doskonała lokalizacja pomiędzy dwoma ramionami Odry.

 

Bulwary Książęce to prestiżowa inwestycja, którą BPI Real Estate Poland realizuje na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Przed rozpoczęciem budowy wyspa była zaniedbana i nie prezentowała się zbyt okazale. Dzięki powstającym projektom okolica inwestycji zyskuje nowe oblicze. Remont mostów pomorskich oraz zakończona rewitalizacja ulicy Księcia Witolda będą miały swój wkład w odnowienie oblicza tej części Wrocławia. Zakończony remont ulicy Księcia Witolda polegał na dostosowaniu jej do nowej funkcji z uwzględnieniem zabytkowego charakteru okolicy. Przebudowie podlegały sieci wodno-kanalizacyjne i teletechniczne. Wykonano od nowa konstrukcję drogi wraz z nawierzchnią z zabytkowej kostki kamiennej oraz nowych płyt granitowych ułożonych w pasie chodnika. Prace obejmowały również wykonanie elementów małej architektury, w tym ławek, balustrad, słupków oraz zieleni. Zamontowano również nowe lampy uliczne. Całość zyska funkcję promenady po zakończeniu realizacji nowych chodników, torowiska i przystanku tramwajowego oraz oświetlenia od strony ulicy Pomorskiej. W ramach rewitalizacji ulicy Księcia Witolda dokonało także nasadzeń drzew wzdłuż inwestycji. Bulwary Książęce mają unikalny, śródmiejski charakter i centralne położenie, co powoduje, że inwestycja jest jednym z najbardziej luksusowych adresów we Wrocławiu przyciągającym ludzi prowadzących dynamiczny tryb życia. Docelowo w Bulwarach Książęcych powstanie także pasaż handlowo-usługowy.

 

Willa na skarpie

Willa na skarpie

Edge House to luksusowa willa zaprojektowana przez Przemka Olczyka z pracowni Mobius Architekci.

 

Rezydencja znajduje się w krakowskiej dolinie Wisły na działce, która jest przedzielona wapienną skarpą. Edge House to prostopadłościenna bryła utrzymana w modernistycznym stylu i nieco przypomina przewrócone pudełko. Wraz z dachami obsypanymi ziemią utworzyły parawan, który zdaje się być naturalnym elementem zbocza, odsłaniającym miejscami wapienną skałę - w rzeczywistości to drewniana oblicówka elewacji mieszczącej główne wejście do budynku. Dzięki temu strefa najbardziej eksponowana stała się niejako zatopiona w głębi działki zapewniając użytkownikom tak pożądaną w tym miejscu prywatność. Willa o powierzchni 860 m kw rozrzeźbiono poprzez dynamiczne w formie ramy wykonane z barwionego na biało betonu i szkła.

 

Nowoczesne osiedle na warszawskim Bemowie

Nowoczesne osiedle na warszawskim Bemowie

Deweloper Profbud rozpoczął sprzedaż mieszkań czwartego etapu osiedla Stella, zlokalizowanego przy ul. Człuchowskiej w Warszawie. Gwiazdę Bemowa, jak bywa nazywana inwestycja, charakteryzuje niebanalna konstrukcja i harmonijny wygląd. Na mieszkańców czekają 74 lokale.

 

Osiedle Stella wyróżnia nowoczesna estetyka, zarówno bryły, jak i wykończenia części wspólnych. Elewację budynku podkreśla biała rama kontrastująca z wypełniającymi ją czarnymi przestrzeniami oraz duże przeszklenia okien i balkonów. W IV etapie inwestycji powstanie pięciokondygnacyjny budynek usytuowany przy ul. Rozłogi 16. Wybudowane zostaną 74 mieszkania o powierzchniach od 29 do 88 m² i wysokości 2,7 m. Lokale zaprojektowano tak, aby móc oddzielić strefę dzienną od nocnej. Jednocześnie zwrócono szczególną uwagę na ich ustawność, dając lokatorom możliwość wprowadzenia zmian, zgodnie z własnymi potrzebami. Każde z mieszkań posiada balkon lub loggię, a w przypadku tych znajdujących się na parterze od strony patio – ogródek. Na mieszkańców będą czekały także miejsca postojowe w garażu podziemnym. Wokół budynku nasadzona zostanie niska i wysoka zieleń. Pomyślano również o małej architekturze, którą stanowić będą wygodne ławki, stojaki na rowery oraz kosze na odpadki, pozwalające utrzymać porządek. Osiedle Stella, zlokalizowane w samym sercu Bemowa, tworzą cztery wielokondygnacyjne budynki, z których najwyższy ma czternaście pięter. Do tej pory w całej inwestycji sprzedano prawie 500 mieszkań. Zakończenie czwartego etapu przewidziane jest na I kwartał 2022 roku.

 

Zrównoważone budownictwo: obiekt wielofunkcyjny

Zrównoważone budownictwo: obiekt wielofunkcyjny

Oasis Terraces zaprojektowany przez pracownie Serie Architects i Multiply Architects już dwukrotnie został doceniony w prestiżowym World Architecture Festival.

 

Obiekt wielofunkcyjny znajdujący się w Singapurze to nietypowa bryła architektoniczna o nieregularnym kształcie budynku, który zielonymi tarasami „owija się” wokół otwartego dziedzińca. Budynek pełni rozmaite funkcje (komercyjne, mieszkaniowe, kulturalne i społeczne) i jest niejako zintegrowany z terenami zielonymi. W Oasis Terraces sama bryła architektoniczna czy rozwiązania formalne i techniczne schodzą na dalszy plan – budynek jest prosty, lakoniczny, pozbawiony detalu. Ważna w tym projekcie jest spójność przestrzeni, jej połączenie z terenami zielonymi i otwartymi.

 

Designerska galeria handlowa

Designerska galeria handlowa

Pracownia architektoniczna OMA stworzyła projekt galerii handlowej, która sama w sobie jest dziełem sztuki i stanie się symbolem rozwijającego się miasta.

"Galleria" powstała w Gwanggyo w Korei Południowej i jestestw filią pierwszej i największej sieci ekskluzywnych domów towarowych w Korei.  Bryła budynku jest "wizualną kotwicą" łączącą miejski pejzaż z pobliskim parkiem. Galeria przypomina kamień, który wyłonił się z ziemi a jej fasada pokryta jest mozaiką w różnych odcieniach brązu. Rozrzeźbione okna ułożone są w formie żył przecinających kamień. Całość jest wykonana z betonu i szkła, co tworzy wyjątkowe połączenie podkreślające nowoczesność budynku.

Wrocław: Inwestycja Dekady ukończona

Wrocław: Inwestycja Dekady ukończona

Zakończyły się prace przy wrocławskiej Inwestycji Dekady. Ostatni etap Nowej Papierni jest gotowy do zamieszkania. To kameralna Kamienica Pod Pelikanem wzniesiona na wzór jej poprzedniczki z XIX wieku.

Historyczne Przedmieście Oławskie odzyskało swój ważny element. Dobiegła bowiem końca rekonstrukcja Kamienicy Pod Pelikanem. Niegdyś czynszowy budynek z 1861 roku, zburzony po tym, jak popadł w ruinę, dziś w nowej odsłonie wypełnia lukę w pierzei ul. Kościuszki. Kamienica uzupełniła także loftowe osiedle Nowa Papiernia, jako jego ostatni element. Inwestycja rozpoczęła się od zmodernizowania dwóch budynków po fabryce papieru i drukarni – pochodzących z XIX wieku, tak jak Kamienica. Powstały w nich lofty z oryginalnymi elementami industrialnych zabudowań. Później na terenie osiedla pojawił się trzeci budynek w podobnej stylistyce. Z kolei latem 2019 roku do użytku zostały oddane dwa ostatnie obiekty z apartamentami. Nowoczesne budynki zostały utrzymane w loftowym stylu, tak aby pasowały do zabudowań pofabrycznych, jak również do okolicznych kamienic. Wizytówką Nowej Papierni widoczną od wspomnianej głównej ulicy (Kościuszki) jest de facto Kamienica Pod Pelikanem. Pod wieloma względami przypomina ona pierwowzór. Jak dawniej – wystrój jest skromny i elegancki. RED Development i architekci zadbali o odtworzenie charakterystycznych elementów zdobiących fasadę np. gzymsów i opasek wokół okien. Od strony dziedzińca elewację ożywiają balkony i ceglana okładzina, korespondująca z ceglanymi budynkami dawnej fabryki. Zrekonstruowana Kamienica Pod Pelikanem jest pięciopiętrowa oraz kameralna i co ważne – gotowa do zamieszkania. Znalazło się w niej tylko 15 apartamentów, które właśnie trafiły do sprzedaży. Metraże wahają się od 33 do 38 mkw. Wnętrza są wysokie na ponad 2,7 m. W całym projekcie znajduje się 290 nowoczesnych loftów i apartamentów.

Miasta przyszłości: trójwymiarowa dzielnica

Miasta przyszłości: trójwymiarowa dzielnica

W Shenzen powstanie nowoczesne centrum dzielnicy zaprojektowane przez architektów z pracowni MVRDV, którzy w konkursie architektonicznym pokonali 27 zespołów z całego świata.

 

Nowatorska koncepcja o trójwymiarowy miejski salon, z placami, restauracjami, sklepami, centrum przesiadkowym, galerią sztuki, biblioteką i teatrem na świeżym powietrzu. Założeniem projektu, który stanie się rdzeniem dzielnicy Longgang było połączenie istniejącego krajobrazu z nową zabudową. Pojawią się trawiaste wzgórza, place wypełnione palmami, sztuka publiczna, baseny oraz strefy aktywności do zajęć sportowych takich jak wspinaczka lub tenis stołowy. Tarasach Shenzen o powierzchni 95000 mkw. będą bardzo zielone i ekologiczne, na dachach pojawią się panele fotowoltaiczne, utworzone zostaną zbiorniki do magazynowania wody i nawadniania roślinności. Do budowy nowych obiektów zastanie wykorzystany betonu z recyklingu.

 

Zrównoważone budownictwo w Katowicach

Zrównoważone budownictwo w Katowicach

Biurowiec .KTW II dopiero powstaje, ale już wiadomo, że został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i odpowiedzialnych systemów zarządzania.

 

Potwierdza to certyfikat BREEAM Interim Design Stage na poziomie Excellent. Uzyskany wynik 79,7% to rekord na katowickim rynku biurowym, który stawia .KTW II wśród najlepszych projektów realizowanych w kraju. System certyfikacji BREEAM to standard branży nieruchomości w ocenie oddziaływania budynków na środowisko. Zgodnie z najnowszym manualem BREEAM International New Construction 2016: Office (Shell and Core) ocena projektu jest dokonywana na podstawie 10 kryteriów: zarządzanie, zdrowie i dobre samopoczucie, energia, transport, woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu i ekologia, zanieczyszczenia oraz innowacje. .KTW II osiągnął maksymalne wyniki w kategoriach: transport i zarządzanie zużyciem wody. Doceniona została dogodna lokalizacja biurowca, w ścisłym centrum miasta, która zapewnia dostępność środków komunikacji publicznej oraz rozbudowaną infrastrukturę drogową i rowerową. Audytorzy zwrócili też uwagę na rozwiązania zorientowane na oszczędność wody i energii elektrycznej. Wśród ekologicznych technologii zaprojektowanych w budynku znajdują się bowiem m.in. szybkie windy o niskim poborze mocy, specjalna armatura sanitarna oraz klimatyzacja z efektywnym odzyskiem ciepła i funkcją tzw. free cooling, która umożliwia wykorzystanie darmowych pokładów chłodu z powietrza do schłodzenia wnętrz obiektu. Oszczędności powstaną również dzięki inteligentnemu systemowi sterowania, który zautomatyzuje pracę klimatyzacji, wentylacji, oświetlenia oraz kontroli dostępu. .KTW II w 2022 r. dostarczy na rynek blisko 40 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w otoczeniu katowickiej Strefy Kultury. Będzie najwyższym budynkiem biurowym w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, tworzącym wspólnie z .KTW I kompleks o łącznej powierzchni ponad 62 tys. mkw.

 

Luksusowe osiedle Wrocławiu

Luksusowe osiedle Wrocławiu

Na wrocławskich Kowalach powstanie kameralny kompleks mieszkaniowy Perspective. Niskie budynki w stylu willi miejskich otoczą stary dąb, który ma być sercem rodzinnego osiedla. Inwestycję zrealizuje Bouygues Immobilier Polska. Sprzedaż mieszkań właśnie się rozpoczęła.

 

Polski oddział dewelopera Bouygues Immobilier przygotowuje się do rozpoczęcia siódmej inwestycji we Wrocławiu. Osiedle Perspective – Wille Miejskie, bo tak brzmi jego pełna nazwa, zostanie wybudowane przy ul. Kwidzyńskiej 23 na Kowalach. Planowany termin zakończenia budowy to drugi kwartał 2022 r. Mieszkania już trafiły do sprzedaży. Nieduże osiedle stworzy 13 kameralnych niewielkich domów wielorodzinnych. – Niska zabudowa jest idealnym rozwiązaniem dla tej lokalizacji, proponując kameralną atmosferę jego mieszkańcom, co dobrze komponuje się z otoczeniem domów jednorodzinnych znajdujących się w tej części Wrocławia – tłumaczy Łukasz Paryś, dyrektor wrocławskiego oddziału Bouygues Immobilier. Wille Miejskie będą 3-kondygnacyjne. W każdej z nich zaprojektowano od 12 do 16 mieszkań o powierzchni od 28 do 85 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4 z aneksami kuchennymi. Łącznie 169 mieszkań – wszystkie z balkonami lub ogródkami. Na terenie zaprojektowano plac zabaw i plac rekreacyjny oraz halę garażową na 171 miejsc postojowych. W halach przewidziano także komórki lokatorskie i pomieszczenia na rowery.

 

Najlepsza Inwestycja w Polsce

Najlepsza Inwestycja w Polsce

Nagrody Top Builder należące do grona najbardziej prestiżowych wyróżnień na polskim rynku budowlanym zostały rozdane. Na liście laureatów w kategorii „Inwestycje” znalazł się kameralny kompleks apartamentów realizowany przez Marvipol Development w sercu Powiśla.

 

W kameralnym kompleksie realizowanym przez Marvipol Development zaprojektowano 52 wysokiej klasy apartamenty w metrażach od 45 do 104 m2. Do dyspozycji mieszkańców inwestycji przeznaczono wiele udogodnień m.in. całodobową recepcję, business lounge, w którym można odbywać spotkania biznesowe oraz prywatną siłownię z luksusowym sprzętem do ćwiczeń z linii ARTIS Technogym. Planowany termin przekazywania apartamentów nabywcom to czerwiec 2020 roku. Nagrody Top Builder są przyznawane każdego roku przez miesięcznik Builder. Na liście laureatów tegorocznej edycji konkursu znalazło się 60 podmiotów, w tym wyjątkowe inwestycje, a także innowacyjne usługi oraz produkty. Jednym z nagrodzonych w kategorii „Inwestycje” został apartamentowiec Topiel No 18, który powstaje na warszawskim Powiślu. W kategorii tej wyróżnia się obiekty, które charakteryzuje wysoka jakość projektowanej architektury oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Topiel No 18 to inwestycja zaprojektowana w modernistycznym duchu, wpisującym się w zabytkowy charakter dzielnicy, a jednocześnie z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań architektonicznych. Kompleks wyróżnia użycie najwyższej jakości materiałów budowlanych oraz wykończeniowych. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech obiektu jest jego biżuteryjna elewacja wykonana m.in. ze stopów metali w kolorze złota, a także ozdobnego materiału terazzo. Wyjątkowym elementem elewacji są płyty betonowe ryflowane o trójwymiarowej fakturze, które dzięki swojej zróżnicowanej powierzchni niejednakowo zachowują się w styczności z promieniami słonecznymi i podkreślają nowoczesny charakter budynku.

 

Biurowiec inny niż wszystkie

Biurowiec inny niż wszystkie

W niewielkiej miejscowości Schijndel w Holandii powstał niewielkie biurowiec, który swoim wyglądem wyróżnia się na tle innych obiektów tego typu na świecie.

 

Glass Farm (z ang. Szklana Farma) to mały biurowiec w całości wykonany ze szkła. Gmach swoim wyglądem imituje wiejską chatę, czym wyróżnia się z pośród innych obiektów tego typu. Autorami koncepcji są architekci ze słynnej, holenderskiej pracowni MVRDV. Biurowiec znajdujący się w centrum miasta w sąsiedztwie historycznej zabudowy musiał stać się jej integralną częścią, dlatego architekci zdecydowali się na niekonwencjonalne rozwiązanie. Zewnętrzne ściany biurowca w całości wykonano ze szkła, które od wewnątrz ozdobiono wielkoformatowymi zdjęciami imitującymi typową wiejską zabudowę Holandii. Dzięki temu ściany wyglądają tak, jakby były zrobione z cegły, a dach wygląda na pokryty strzechą.

 

Podwieszana aula

Podwieszana aula

W gmachu instytutu Techniki Cieplnej (ITC) Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej powstanie wyjątkowa aula.

 

Projekt rozbudowy budynku uczelni opracowała pracownia Home Of Houses. Ze względu na wpisanie gmachu do rejestru zabytków przygotowana wcześniej koncepcja musiała ulec zmianie. Budynek na planie litery „U” powstały na początku lat 50 zyska zadaszony dziedziniec, którego najbardziej charakterystycznym elementem będzie podwieszona pod tymże dziedzińcem aula, mogąca pomieścić 120 osób. Na szklanym dachu pojawią się także panele fotowoltaiczne. Wokół dziedzińca postaną nowe pomieszczenia przypinające kontenery, poukładane na żelbetowym szkielecie. Przestrzeń uzupełnią służące komunikacji zewnętrzne schody i kładki.

 

Piwne domy od Janusza Palikota

Piwne domy od Janusza Palikota

Piwne domy to projekt, którego inwestorem jest Manufaktura Piwa, Wódki i Wina SA z prezesem Januszem Palikotem.

 

Cztery piwne domy powstaną w Tenczynku, każdy z nich będzie podłączony do tanków z wybranymi przez klienta produktami Browaru Tenczynek. Każdy z obiektów o powierzchni ponad 100 mkw. pomieści sypialnie, kuchnie, łazienke i salon z dostępem do piwnych kranów. „Układ funkcjonalny domków pozwoli na wygodne spędzanie czasu podczas krótkich i długoterminowych pobytów. Wygląd zewnętrzny oraz wystrój wnętrz budynków nawiązywać będzie do tradycyjnych, a jakże współczesnych rozwiązań materiałowych, surowych i jednocześnie ciepłych, jak drewno, kamień, beton czy cegła. Nowoczesne elementy wyposażenia wnętrz uzupełnione zostaną formami czeskich mebli stanowiącymi oryginalne osiągnięcia designu z epoki lat 50-60 dwudziestego wieku. Inwestycja jest pierwszą tego rodzaju w Polsce.”- tłumaczy Wojciech Kurzeja, architekt Team S.C. Projekt prostych domów o dużych przeszkleniach powstał w pracowni architektonicznej Team S.C. z Buska-Zdroju.

 

Miejska laguna w miejscu centrum handlowego

Miejska laguna w miejscu centrum handlowego

Pracownia MVRDV wykorzystała elementy starego centrum handlowego do stworzenia przestrzeni miejskiej z płytkimi basenami i dużą ilością zielni.

 

Tainan Spring jest projektem opracowanym na zamówienie Urzędu Miasta Tainan w południowo-zachodnim Tajwanie. Nowo powstała przestrzeni miejska to plac ze sztucznym, płytkim basenem (zlokalizowanym w miejscu dawnego parkingu podziemnego) i mnóstwem zieleni. Co ciekawe, w basenach można się kąpać. Jak przyznają urzędnicy, projekt ten ma na celu ponowne połączenie miasta z przyrodą i wybrzeżem. Plac został zaplanowany jako idealne miejsce spotkań o każdej porze roku: poziom wody podniesie się i opuści w odpowiedzi na porę deszczową i suchą. Rozpylacze mgły będą dawać ochłodę w upalne dni. Powstały tu również place zabaw i scena, na której odbywać się będą występy. Celowo pozostawiono betonowe fragmenty dawnego centrum handlowego.

 

Lustrzany plac

Lustrzany plac

Plac trójkątny na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu zyska zupełnie nowe oblicze.

 

Marta Dąbrowska i Anna Okoń wygrały konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej tzw. placu trójkątnego na Przedmieściu Oławskim. W uzasadnieniu czytamy: „praca w zdecydowany sposób ucina również spekulacje na temat zostawienia istniejących drzew w linii zabudowy proponując zdecydowane uzupełnienie pierzei. Próba budowanie tejże pierzei świadczy o wysokiej wrażliwości autora/autorów. Sąd Konkursowy docenia pozostawienie ulicy Komuny Paryskiej jako dwukierunkowej wytyczonej tylko liniami drzew ale z likwidacją barier architektonicznych choć wątpliwości budzi odcięcie na zakończeniu od ulicy Kościuszki. Sąd Konkursowy docenia także udany cytat z Normana Fostera z Pont Vieux w formie lustrzanego zadaszenia, budującego wielkomiejski akcent placu trójkątnego.”

 

Stylowa rozbudowa

Stylowa rozbudowa

W wyniku połączenia XIX wieku gmachu dawnej szkoły z nowoczesną bryłą powstał wyjątkowy obiekt.

 

Nowo powstały obiekt to placówka kulturalna łącząca bibliotekę i szkołę muzyczną. „Utopia” to projekt stworzony przez KAAN Architecten, który został wyłonimy na podstawie konkursu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Minimalistyczna, prosta bryła o powierzchni 8000 mkw zastała połączona z historycznym obiektem, oba budynki są wykonane z cegły. Projekt składał się z dwóch części: odrestaurowanie obiektu zabytkowego obiektu oraz powiększenie go o trzykondygnacyjne nowe skrzydło.

 

 

Kameralne osiedle w Wilanowie

Kameralne osiedle w Wilanowie

Zendo Wilanów to kameralne osiedle na warszawskich Zawadach, które oferuje komfort posiadania własnego unikatowego domu i ogrodu z bliskością miasta, przyciągającego swoją energią i spektrum dostępnych możliwości. Projekt, w którym harmonijnie łączą się rzeczy teoretycznie kontrastujące: relaks i aktywność, bezpieczna przystań z bliskością miejsca pełnego wyzwań, łono natury i wielkomiejski zgiełk oraz jednolita, ale zindywidualizowana estetyka.

 

Miłośnicy natury w bliskim sąsiedztwie dużego miasta, którzy zdecydują się na zamieszkanie na osiedlu Zendo Wilanów będą mogli wybrać spośród dostępnych opcji w ramach kształtu bryły domu, rodzaju elewacji, a także rozkładu pomieszczeń i powierzchni. Zindywidualizowana zabudowa jest głównym wyróżnikiem i atutem tego kameralnego miejsca o łącznej powierzchni 6300 m2. Osiedle obejmuje cztery domy w układzie połączonym garażami, co daje osiem oddzielnych budynków o powierzchni od 254 do 288 m2. Każdy z nich oprócz pomieszczeń mieszkalnych posiada swój ogród, taras oraz dwustanowiskowy garaż i pomieszczenia techniczne. Elewacje budynków zostały zaprojektowane w wersji tynkowanej lub z wentylowaną elewacją z sosny termo, która jest nie tylko bardzo trwała, ale też nie wymaga bieżącego utrzymania technicznego, podczas gdy dachy pokrywa blacha powlekana w kształcie rombu. Detale wykończeniowe glifów okiennych i wybranych akcentowych fragmentów ścian pokrywa twardy laminat elewacyjny w kolorze grafitowym. Domy wyposażono ponadto w nowoczesny system ukrytych rynien, gwarantujący bezusterkowe użytkowanie, a także układ wentylacji mechanicznej z rekuperacją zużytego powietrza, co jest rozwiązaniem ekonomicznym i generującym oszczędności. Tak wysoki standard budynków mieszkalnych, a także przemyślany układ osiedla, oferujący jednostkowe rozwiązania pod parasolem harmonijnej koncepcji architektonicznej, gwarantuje maksymalną swobodę, przy jednoczesnym poczuciu bezpieczeństwa i wspólnotowości.Za ideą Zendo Wilanów stoi zespół doświadczonych specjalistów działających w branży architektonicznej i na rynku nieruchomości. Projekt osiedla powstał w utytułowanej butikowej pracowni Grupa Plus Architekci, która specjalizuje się w projektowaniu domów jednorodzinnych i hoteli, a także w architekturze wnętrz.

 

Nowoczesne osiedle we Wrocławiu

Nowoczesne osiedle we Wrocławiu

Zakończyła się budowa wieloetapowego, wyjątkowego osiedla we Wrocławiu. Gra form geometrycznych, trzy wzory i dwa kolory. Ukończony kompleks Punkt Piękna dowodzi, że architekci unikają monotonii jak ognia.

 

Punkt Piękna to nowe osiedle na wrocławskim Tarnogaju. Zostało zrealizowane w kilku etapach. Właśnie zakończyła się budowa piątego budynku wielorodzinnego. Nowoczesna forma, w połączeniu z troską o elementy zieleni i małej architektury, stworzyła komfortową i funkcjonalną przestrzeń do życia. Piąty budynek jest częścią zabudowy kwartałowej. ­W efekcie osiedle jest zróżnicowane, a w jego wnętrzu znaleziono przestrzeń na trzy kameralne patia. To przede wszystkim zasługa architektów z biura AP Szczepaniak. Kompozycja bardzo prostych płaszczyzn pozwoliła uspokoić bryłę i niejako zgubić jej wysokość. Jeden z budynków ma dodatkowy skos w postaci zadaszenia części tarasów, co stworzyło obniżenie części obiektu z 8 do 4 kondygnacji. Artur Szczepaniak tłumaczy, że ten zabieg miał na celu lepsze doświetlenie mieszkań w sąsiednich budynkach kompleksu oraz wewnętrznego patio.Architekci zadbali także o odpowiednie zagospodarowanie terenu. Układ dróg i ścieżek został zaprojektowany w sposób ograniczający ruch pojazdów. W ostatnim i przedostatnim etapie wybudowano 282 mieszkania o powierzchniach od 33 do 85 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4 z balkonami. W całym kompleksie Punkt Piękna jest ponad 600 mieszkań. Wszystkie budynki mają parkingi podziemne. Oddanie kluczy do mieszkań w piątym budynku zaplanowano na czerwiec.

 

 

Nowe oblicze starego młyna

Nowe oblicze starego młyna

Budynek dawnego młyna znajdujący się w Ciechanowie zostanie poddany modernizacji.

Urząd Miasta Ciechanów ogłosił konkurs na koncepcje architektoniczną obejmującą renowacje i rozbudowę dawnego młyna. Zwycięzcami konkursu zostali Agata Parzentna i Michał Kucharski, którzy stworzyli projekt nowego budynku składającego się z trzech części: odnowionego budynku młyna, nowego wielofunkcyjnego obiektu oraz dwukondygnacyjnego przeszklonego łącznika. W uzasadnieniu czytamy :„założeniem wybranej koncepcji architektonicznej jest m.in. wykorzystanie jak największej części terenu jako strefy zielonej, wolnej od barier, a jednocześnie zachęcającej do spędzania wolnego czasu, integrowania różnych grup społecznych i wiekowych. Projekt zakłada znalezienie właściwych relacji pomiędzy architekturą zastaną a nową oraz stworzenie „pomostu” łączącego przeszłość z przyszłością, historyczny budynek z nowoczesną przestrzenią. Otoczenie zewnętrzne budynku ma służyć jako zielona przestrzeń odpoczynku, rekreacji, zabaw i ma być odskocznią od codziennego życia mieszkańców”.

Biurowiec z wyjątkową fasadą

Biurowiec z wyjątkową fasadą

cube to berliński biurowiec zlokalizowany jest na Washington Platz w Europa City w śródmiejskiej części Berlina.

 

Obiekt o powierzchni 19.000 mkw. łączy w sobie wysublimowany design z zawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi i proekologicznymi. Biurowiec został zaprojektowany przez architektów ze studia 3XN Architects. Cube wyróżnia się oryginalną fasadą, która jest w pełni oszklona i wentylowana dzięki zintegrowaniu budynku z otoczeniem. Fasada wykonana z kombinacji szkła i z każdej strony odbija elementy otoczenia. Dynamiczna fasada budynku składa się ze skóry wewnętrznej, termicznie izolowanej, wykonanej z szyb stepowanych oraz zewnętrznej szklanej powłoki, wykorzystującej elementy trójkątne w celu nadania fasadzie wyjątkowego charakteru.

 

Nowoczesny hotel w centrum Katowic

Nowoczesny hotel w centrum Katowic

Konior Studio stworzyło projekt nowoczesnego hotelu dla międzynarodowej sieci Puro.

 

„Puro Hotel będzie pierwszym od lat znaczącym budynkiem publicznym zbudowanym w ścisłym centrum Katowic przy najważniejszym trakcie Rynek–Rondo. Projekt jest próbą wykreowania wielkomiejskiej architektury o maksymalnie otwartym i ogólnodostępnym charakterze. Projekt hotelu nawiązuje do założenia „Ściany zachodniej” alei Korfantego, na które składają się niskie i rozłożyste pawilony oraz wysokie obiekty, niektóre o statusie ikon polskiej architektury”- komentuje autor projektu. Hotel będzie się składał z dwóch brył, z których wyższa będzie miała 14 kondygnacji i 56 m wysokości. W nawiązaniu do lokalnej kultury i historii część elewacji będzie wykonana z cegły, które zostaną ułożone w charakterystyczny relief składający się z pionowych pasów o zmiennym rytmie. Śląskie motywy mają się także pojawić we wnętrzach hotelu, za których projekt odpowiada brytyjska pracownia DeSallesFlint.

 

 

Eleganckie wieżowce

Eleganckie wieżowce

Pracownia architektoniczna KPF opracowała projekt dwóch wieżowców, które powstaną w Nowym Jorku.

 

10-30 Hudson Yards to inwestycja składająca się z dwóch wieżowców, 10 Hudson Yard ma 52 kondygnacje powstał już 2016. Natomiast 10-30 Hudson Yards o wysokości 395 metrów i stał się drugim co do wysokości biurowcem w Nowym Jorku. Wieże to proste, szklane bryły, które są połączone kilkukondygnacyjnym podestem, kryjącym centrum handlowe. Co ciekawe, oba budynki są odchylone względem siebie dzięki czemu powstała interesująca kompozycja przestrzenna. Jednak najbardziej charakterystycznym elementem wieżowców jest taras widokowy znajdujący na najwyżej północnej półkuli na wysokości setnego piętra, 345 metrów ponad poziomem ziemi.

 

„Oceaniczny” biurowiec

„Oceaniczny” biurowiec

 

Trwa budowa Ocean Office Park w Krakowie. I etap kompleksu biurowego powstaje u zbiegu ulic Klimeckiego i Nowohuckiej.

 

Ocean Office Park to kompleks budynków biurowych realizowany przez polskiego inwestora i dewelopera Cavatina Holding w Krakowie. Budynek będzie liczył 5 kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną. Obecnie na ukończeniu jest czwarta z pięciu kondygnacji. Nietuzinkowa architektura obiektu będzie nie tylko przyciągać spojrzenia, ale w sposób namacalny odzwierciedlać nazwę całego kompleksu, inspirację oceanem i jego światem. „Jako zespołowi projektowemu Ocean Office Park zależało nam na stworzeniu nowoczesnej, bardzo estetycznej, ale przede wszystkim komfortowej przestrzeni do pracy. Stąd decyzja o wykonaniu elewacji I etapu kompleksu w technologii „podwójnej skóry”. Takie rozwiązanie ma ogromne zalety natury praktycznej, a dodatkowo podnosi walory wizualne budynku. Co najważniejsze, przyczynia się do zwiększenia komfortu termicznego i akustycznego wewnątrz obiektu. Natomiast dzięki nachodzącym na siebie dwóm warstwom szkła o falistej linii cięcia, elewacja zyskuje lekkość oraz miękkie krzywizny charakterystyczne dla oceanicznych fal. To właśnie ocean, jego mieniący się refleksami światła świat flory i fauny były naszymi wiodącymi inspiracjami podczas procesu projektowego. Przebieg falistych załamań nad głównym wejściem podkreśli zaprojektowane efektowne oświetlenie” - tłumaczy architekt prowadzący, Joanna Kuchta - Wilczek, Dział Projektowania Inwestycji, Cavatina Holding. Dzięki zastosowanym energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniom, I etap kompleksu będzie spełniał wymogi certyfikacji BREEAM na poziomie Very Good. Zakończenie budowy jest planowane na IV kwartał 2020.Deweloper Cavatina Holding ukończy budynek w IV kwartale 2020 roku.

 

 

Awangardowa wersja klasycznej kostki

Awangardowa wersja klasycznej kostki

Dom Dziurawy jest współczesną interpretacją domu jednorodzinnego tzw. „kostki”.

 

Projekt modernizacji i przebudowy opracowała pracownia 81.WAW.PL. Dom to dwukondygnacyjny prostopadłościan, który zastał nowoczesny charakter. Od strony ulicy fasada została pokryta śnieżnobiałą farbą, którą połączono z płytami imitującymi drewno. Część fasady została niejako cofnięta. Od strony głównego wejścia do domu i zarazem garażu bryła zaczyna nabierać swojej charakterystycznej "podziurawionej" formy. Umieszczenie w bryle pustych przestrzeni nadało budynkowi lekkości charakteru. Jednocześnie mieszkańcy domu mogą cieszyć się jasnymi, dobrze doświetlonymi wnętrzami.

 

Współczesna interpretacja tradycji

Współczesna interpretacja tradycji

Ukończony w 2019 roku budynek wielorodzinny położony w historycznej dzielnicy Wirek w Rudzie Śląskiej to doskonały przykład klarownego pomysłu, nowoczesności nawiązującej do tradycji miejsca i wysokiej jakości użytych materiałów.

 

Nazwa nowego osiedla nawiązuje do weteranów bitwy pod Verdun, którzy osiedlali się kiedyś na tych terenach. Niegdyś mieściły się tu górnicze budynki mieszkalne, tzw. „familoki”. Nie tylko nazwa, lecz także lokalizacja i architektura budynku odnoszą się w bezpośredni sposób do domów robotniczych położonych wzdłuż ulic 1 Maja, Katowickiej oraz Ściegiennego. „Podjęliśmy próbę rewitalizacji tego fragmentu miasta przez implementację nowej jakości przestrzeni architektonicznej z zachowaniem układu urbanistycznego oraz tektoniki zastanej zabudowy tego miejsca. Zdecydowaliśmy się na delikatną, neogotycką strzelistość budynku z jedną kalenicą oraz materiałem ceramicznym na fasadzie, co było zgodne z wytycznymi konserwatora miejskiego i dodatkowo podkreślało odniesienie do tradycji”- opowiada architekt Wojciech Małecki, współautor projektu z pracowni MAŁECCY biuro projektowe. Czternaście mieszkań o powierzchni od 27 do 108 m2 zostało zlokalizowanych na 5 kondygnacjach, a wszystko to dla osób pragnących połączyć wielkomiejskie życie z bliskością natury. Ten wielorodzinny budynek wraz z garażami w przyziemiu umiejętnie łączy to, co nowoczesne z tradycją. Koncept Nowego Werdonu od początku zakładał nowoczesną bryłę budynku, ale inspirowaną zabudową, charakterystyczną dla tego regionu. To forma nowoczesnej stodoły, która w oczywisty sposób nawiązuje do śląskiej tradycji architektonicznej. Ceglaną konstrukcję zwieńcza dwuspadowy dach kryty dachówką.

 

Kolejna spektakularna inwestycja od Grupy Górskie Resorty

Kolejna spektakularna inwestycja od  Grupy Górskie Resorty

Luksusowy hotel Elements, zaprojektowany przez wrocławską pracownię architektoniczną Q2Studio, powstanie w Świeradowie-Zdroju.

 

Czterogwiazdkowy obiekt będzie oferował prawie 300 pokoi i apartamentów, salę restauracyjną z dużym, doświetlonym od południa zewnętrznym tarasem z widokiem na dolinę oraz zespół basenowy z saunami i gabinetami SPA. Bryła Element Hotel & Spa to trzy elementy, które są rozłożone promieniście wokół wspólnego trzonu. Takie rozwiązanie zapewniło przejrzysty układ przestrzeni. Skrzydła tworzą między sobą kąty 120 stopni, pozwalając z niemal każdego pokoju podziwiać panoramy gór czy położonego w dole miasta. Co ciekawe wysokość poszczególnych segmentów jest dopasowana to poziomu górzystego terenu. Drewno gra w tym projekcie pierwsze skrzypce - ciemne belki pojawiają się na fasadzie, tworzą elementy balkonów i deskowania szczytów. Tło dla drewnianej konstrukcji tworzą kamień, jasny beton i szkło.

 

 

Nowoczesna modernizacja

Nowoczesna modernizacja

Architekci Jan Zelinka i Luděk Valík z pracowni ATELIER 38 opracowali koncepcje renowacji zamku w miejscowości Hradec nad Moravicí.

 

Koncepcja została stworzona na zamówienie Narodowego Instytutu Dziedzictwa Republiki Czeskiej zakłada przywrócenie świetlistości i renowacje zamku. Oprócz wzmocnienia, oczyszczenia ścian i stropów oraz wymiany dachówek uzupełniono brakujące detale architektoniczne. Oryginalne zdobienia były wykonane z czerwonego piaskowca, obecnie uzupełniono je o ręcznie wykonywane elementy maksymalnie zbliżone do oryginałów. Podczas renowacji zamek został przystosowany do współczesnych standardów. Monumentalna stajnia stała się salą koncertowo-wystawową, a część pomieszczeń zaaranżowano na komnaty mieszkalnymi. Współczesnym elementem jest także dziedziniec wyposażony w nowoczesną fontannę.

 

 

Modernistyczny biurowiec w Gdyni

Modernistyczny biurowiec w Gdyni

Projekt trójmiejskiej pracowni 3MA zwyciężył w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na stworzenie koncepcji budynku przy skrzyżowaniu ulicy Świętojańskiej i 10 lutego.

 

Nowo powstały budynek to 7 kondygnacyjna opływowa bryła w modernistycznym stylu. Budynek o charakterze biurowo-usługowym z podziemnym garażem charakteryzuje się dużymi przeszkleniami, jasną elewacją i opływowym kształtem, elewacja została wykonana z płyt z betonu architektonicznego o fakturze i kolorystyce marmuru. Ciekawe są również detale wykonane z płyt miedziano - mosiężnych w złotym kolorze. W budynku o łącznej powierzchni 2800 m kw powstaną lokale usługowe, natomiast na dachu restauracja i dwupoziomowy, ogólnodostępny taras.

 

Prawdopodobnie najbardziej designerska kaplica na świecie

Prawdopodobnie najbardziej designerska kaplica na świecie

Autobankirche to przydrożna kaplica znajdująca się przy autostradzie A13 w pobliżu miasteczka Andeer w Szwajcarii.

 

Autorami projektu jest szwajcarskie biuro biuro architektoniczne Herzog & de Meuron. Kaplica inspirowana średniowiecznymi przydrożnymi obiektami sakralnymi ma być miejscem odpoczynku, ciszy i modlitwy. Nowoczesna bryła składa się z czterech śnieżnobiałych ścian, które zdają się opierać o siebie. Znaczna część budynku znajduje się pod ziemią dlatego całość sprawia wrażenie niewielkiego obiektu. Z naziemnej kaplicy schodzi się niżej do trzech kaplic. W ostatniej, największej znajduje się wysoka, czerwona szyba, przez którą do kaplicy wpadają "przefiltrowane" promienie słońca. Podziemne kaplice są bardzo designerskie - korytarze i poszczególne pomieszczenia przypominają wnętrze gigantycznej muszli.

 

Nowa inwestycja mieszkaniowa na warszawskiej Pradze

Nowa inwestycja mieszkaniowa na warszawskiej Pradze

Generalny wykonawca Totalbud SA planowo realizuje budowę obiektu mieszkalnego Mińska 63 na stołecznej Pradze Południe. Inwestycję spółki deweloperskiej Syrena Invest zaprojektowała pracownia architektoniczna AMP atelier.

 

Budynek na planie litery „F” powstaje w ostrych granicach działki o powierzchni 4989 mkw. Obiekt osiągnie powierzchnię zabudowy 1982 mkw. Liczba kondygnacji nadziemnych wyniesie od pięciu do ośmiu. Mińska 63 zaoferuje 156 mieszkań o powierzchniach od 27 do 102 mkw. W części parterowej znajdzie się dziewięć lokali użytkowych – pięć przeznaczonych na biura i cztery na działalność handlowo-usługową. Kondygnacja podziemna o powierzchni 4122 mkw. pomieści 166 miejsc parkingowych.W sposób bardzo charakterystyczny dla procesów budowlanych na warszawskiej starej Pradze przed realizacją inwestycji należało wzmocnić sąsiedni, nie podpiwniczony, budynek przedwojenny, do którego nie zachowała się żadna dokumentacja architektoniczno-budowlana. W celu zainicjowania robót przy wykopie fundamentowym pod Mińską 63 sąsiedni budynek z okresu międzywojennego najpierw musiał zostać podbity i wzmocniony wysokociśnieniową iniekcją strumieniową w technologii „jet grouting”.

 

Nieśmiertelna cegła

Nieśmiertelna cegła

Architekci z pracowni Estudio Botteri-Connell wykonali nowoczesny projekt z dobrze znanej, klasycznej cegły.

Horyzontalny pawilon jest wykonany z cegły, która poza materiałem budowlanym jest również środkiem definiującym charakter budynku. Obiekt o powierzchni 120mkw powstał w miejscowości  City Bell na obrzeżach Buenos Aires. W pawilonie powstały cztery pokoje, w których można spędzić weekend. Twórcy w projekcie wykorzystali autorską konstrukcję paneli z ażurowo układanej cegły, łączonych ze sobą za pomocą stalowych kotew, które są osadzone na żelbetowym fundamencie i stanowią konstrukcję jednokondygnacyjnego budynku. uzupełnieniem ażurowej konstrukcji są szklane tafle zapewniający wyjątkowe efekty światłocieniowe we wnętrzach.

Stylowa „Studnia Wiedzy”

Stylowa „Studnia Wiedzy”

„Studnia Wiedzy” to powstająca w Jerozolimie Biblioteka Narodowa Izraela zaprojektowana przez pracownię Herzog & de Meuron.

 

Nowo powstały obiekt będzie miał sześć kondygnacji naziemnych i pięć podziemnych. Fasada w łukowatym kształcie wykonana zostanie z wapienia jerozolimskiego. Centralnym punktem Biblioteki sufitowy oculus, przez który światło wpada do budynku z góry. Okrągły otwór przechodzi przez wszystkie kondygnacje, spajając je ze sobą. W zbiorach jest ponad 5,5 miliona woluminów w tym największa na świecie kolekcja książek w języku hebrajskim. „Skarbnica Wiedzy” będzie również wyjątkowa, dzięki zastosowaniu systemu Dematic. Czytelnicy otrzymają zamówione książki za pośrednictwem zautomatyzowanego systemu składowania drobnych części.

 

Nowa siedziba fundacji Lumna

Nowa siedziba fundacji Lumna

We francuskim mieście Arles, jeszcze wiosną zostanie otwarta nowa siedziba prestiżowej fundacji, która wspiera niezależnych artystów z całego świata.

Nowy gmach zaprojektował Frank Gehry powstanie na poprzemysłowym terenie, pośród dawnych warsztatów kolejowych wybudowanych w XIX wieku. Bryła o wysokości 56 metrów będzie się wyróżniać dynamicznym, „połamanym" kształtem. Elementem charakterystycznym, przykuwającym uwagę będzie jednak elewacja stworzona z 11 tysięcy stalowych połyskujących bloków. Stosunkowo wysoki budynek będzie górował nad okolicą stając się jej znakiem rozpoznawczym. W jego wnętrzu powstaną sale warsztatowe, seminaryjne, pracownie artystów oraz przestrzenie biurowe.

Nowoczesny blok, który powstał w...dawnym betonowym silosie

Nowoczesny blok, który powstał w...dawnym betonowym silosie

Stary betonowy silos na zboże znajdujący się w duńskim miasteczku Logten został zmieniony w nowoczesny blok mieszkalny.

 

Koncepcje adaptacji zapomnianego silosu opracowali architekci z pracowni CF Møller Architects we współpracy z Christian Carlsen Arkitektfirma. Rdzeniem nowego obiektu stała się betonowa wieża, do której przymocowano 21 mieszkań, łącze nowy obiekt oferuje 3 tys. mkw powierzchni. Obecnie silos jest swojego rodzaju kręgosłupem, podtrzymującym budynek, w którym znajduje się klatka schodowa i winda. Poszczególne bryły mieszkań poprzesuwane są względem siebie tworząc występy, nawisy, wiszące tarasy, cały blok jest białym prostopadłościanem przypominającym klocek lego. Mieszkania są przestronne i mają duże przeszklenia, które otwierają się na zielony krajobraz. Na dachu powstał zielony ogród będący częścią wspólną dla mieszkańców.

 

 

Ekologiczny dom przyszłości

Ekologiczny dom przyszłości

Dom Robak kształtem przypominający robaczka lub gąsienicę otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie German Design Award.

 

Dom Robak został stworzony z myślą o 4-osobowej rodzinie, która chce żyć wygodnie, blisko natury i w zgodzie z naturą. Powstaje we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim, według projektu znanego architekta Piotra Kuczii – zwolennika projektowania przyjaznego środowisku, energooszczędnego i ekologicznego. Przy projektowaniu tego szczególnego domu kluczowe były takie parametry jak: niski budżet na budowę oraz nietypowa, bo wąska i długa, działka budowlana. To one stanowiły szczególne wyzwanie dla projektanta. Budowa takiego domu jak Wormhouse pokazuje, że w jednym projekcie można połączyć wiele czynników, a współczesna technologia i materiały umożliwiają realizację najśmielszych planów. Głównym materiałem budowlanym użytym przy budowie domu jest Płyta wiórowa PremiumBoard MFP P5. Warto podkreślić, że to płyta MFP została zastosowana na wielu etapach budowy domu. Wykorzystano ją do zrobienia konstrukcji fasady frontowej, ogrodowej, tarasów – na dachu i na legarach, a także attyki i jej konstrukcji. Żebra na elewacji budynku – element tak charakterystyczny dla tej budowli – zostały wycięte z płyt MFP w technologii CNC. Przez długi czas wystawione były na działanie warunków zewnętrznych, ponieważ membranę zamontowano wiele miesięcy później.

 

Pierwszy taki hotel w Polsce

Pierwszy taki hotel w Polsce

Nobu Hospitality to światowa marka lifestylowych hoteli i oryginalnych restauracji, która została założona przez słynnego aktora, Robert De Niro, i jego wspólników – producenta filmowego i cenionego szefa kuchni.

 

Nobu Hotel powstanie jako nowe skrzydło hotelu Rialto, będącego ważnym symbolem historii miasta przy ul. Koszykowej w centrum Warszawy vis-a-vis modnej Hali Koszyki. Otwarcie hotelu planowane jest pierwszy kwartał 2020 roku. Projekt nawiązujący do historycznej XXI wiecznej Warszawy opracowała pracownia Medusa Group Architects. Każdy z pokoi został indywidualnie zaprojektowanych i wyposażonych antykami w stylu art deco. Efektowna bryła powstała poprzez rozsunięcie względem siebie siedmiu kondygnacji na rzucie litery „V”. W ten sposób zaokrąglony, narożny blok z barwionego w masie betonu architektonicznego zyskał balkony, które obsadzone zielenią utworzą wertykalny ogród w centrum zurbanizowanego miasta. Pięciogwiazdkowy Hotel Nobu Warsaw będzie 18. hotelem tej sieci a Restauracja Nobu jedną z 40. rozmieszczonych na 5 kontynentach. Rocznie odwiedzają je 3 miliony gości. W ramach projektu studio Medusa Group zaprojektowało 120 luksusowych pokoi, a także przestrzenne sale dedykowane eventom i wydarzeniom biznesowym, strefę fitness oraz markową Restaurację Nobu. Będzie to nie tylko pierwszy hotel tej sieci w Polsce, ale i w całej Europie Wschodniej.

 

Stylowe i praktyczne domki modułowe

Stylowe i praktyczne domki modułowe

Zespół architektów z pracowni Livit opracował projekt modułowych domków, króre mogą zostać zainstalowane praktycznie na każdym terenie.

 

Niewielkie, ekologiczne i bardzo proste w montażu chatki powstały w Norwegii. Co ciekawe, elementy z których się składają są kompaktowe i mogą zostać przetransportowane śmigłowcem w nawet trudno dostępne miejsca. „W Livit chcieliśmy stworzyć produkt, który umożliwi unikalne przeżycia, przy minimalnym nakładzie pracy. Zbudowaliśmy je z kompozytów, aby mogły wytrzymać każde uwarunkowania środowiska bez konieczności konserwacji. Birdbox może być podnoszona i transportowana na miejsce za pomocą helikoptera i montowana na specjalnych kolumnach w celu uzyskania minimalnego wpływu na przyrodę„– mówi założyciel Livit, Torstein Aa Domki to proste, sześcienne bryły utrzymane w minimalistycznym, skandynawskim stylu. Pokrycie ich czarną matową farbą sprawia ze budynki doskonale wpisują w surowy klimat. Birdbox powstały w dwóch wersjach: „mini” to niewielka, sześcienna kabina dola dwóch osób. „Midi” jest nieco większa prostopadłościenną bryłą z niewielkim tarasem przedznaco0ną dla 4 osób. wzbogaconą w niewielki taras i może pomieścić cztery osoby.

 

Okrągły biurowiec

Okrągły biurowiec

Polska Spółka Gazownictwa zyska nową, wyjątkową siedzibę, która powstanie przy ulicy Wałowej w Gdańsku.

Jednym z kluczowych założeń projektu stworzonego przez pracownie Interurban było wpisywał się w otoczenie. Nowo powstały budynek to bryła na planie koła z wewnętrznym dziedzińcem – atrium. Takie nietypowy, jak na biurowiec, układ zapewnia duże doświetlenie pomieszczeń a wycięcia w gmachu stają się osiami widokowymi, które otwierają obiekt. Architekci zaznaczają, że „elewacja poprzecinana lamelami przeciwsłonecznymi zapewnia intymność przy równoczesnym komforcie użytkowania”.

Ekologiczny amfiteatr

Ekologiczny amfiteatr

W miejscu amfiteatru wybudowanego w latach 70 XX wieku w Zielonej Górze powstanie nowoczesny ekologiczny obiekt.

Nowy amfiteatr został zaprojektowany przez pracownie pracownia Heinle, Wischer und Partner. Obiekt będzie zintegrowany z naturalnym wzgórzem, takie rozwiązanie spowoduje, że duży (mieszczący 1800 widzów) budynek optycznie sprawi wrażenie mniejszego. Bryła gmachu będzie prosta, minimalistyczna. Koncepcja została wyłoniona na podstawie konkursu, jury doceniało projekt, za zwięzłą w formie i trafną funkcjonalnie propozycję rozwiązania obiektu sali z dużym poszanowaniem istniejącej topografii wzgórza, na którym zlokalizowano amfiteatr”. 

Najwyższy drewniany budynek mieszkalny w Szwecji

Najwyższy drewniany budynek mieszkalny w Szwecji

Projekt opracowany przez CF Møller Architects jest najwyższym tego typu budynkiem w Szwecji, powstał w Västerås.

 

 

Obiekt charakterze mieszkalnym to 8 kondygnacyjną bryła. Co ciekawe każda z kondygnacji powstała w zaledwie 3 dni. Budynek został wykonany z wielkoformatowych, konstrukcyjnych płyt z drewna klejonego krzyżowo. Wykorzystany materiał nadaje się do recyklingu i generuje niższy ślad węglowy niż inne, tradycyjne materiały budowlane. Na każdym piętrze budynku znajdują się cztery mieszkania różnej wielkości od kawalerek po pięciopokojowe apartamenty. Elewacja została wykonana ze kandynawskiego drewna liściastego, które zostało podane termowaniu, ta fińska metoda polega na modyfikowaniu drewna pod wpływem wysokiej temperatury i pary wodnej. Pod wpływem skarmelizowania cukrów drewno zyskuje charakterystyczny ciemny kolor i staje się bardziej odporne na warunki atmosferyczne.

 

 

Designerski akademik

Designerski akademik

Foxtrot to prywatny akademik wyróżniający się nowoczesnym designem.

Nowoczesny obiekt powstający na warszawskim Służewcu został zaprojektowany przez biuro projektowe 22ARCHITEKCi. „Chcieliśmy zainwestować przede wszystkim w te elementy budynku, które faktycznie będą budowały komfort mieszkańców” - mówią autorzy projektu architektonicznego akademika Foxtrot, zespół biura 22ARCHITEKCI. Brak wzorców dla tego typu obiektów w Polsce spowodował, że wiele z zastosowanych pomysłów zostało wybranych i wypracowanych podczas rozmów architektów z inwestorem, poszukiwania form i rozwiązań optymalnych dla domu mieszkalnego dla studentów. Wynikiem tego były decyzje np. o umieszczeniu pralni na każdym piętrze czy wiele przestrzeni do wspólnej pracy. „Cieszymy się, że w obiekcie, w którym jest tak wiele pokoi udało się zachować kameralność i intuicyjność poruszania się - hole windowe są czytelnie rozmieszczone, wszystkie korytarze kończą się przeszkleniami, zamykając perspektywy widokami na zewnątrz. Dodatkowo wyraźny kolor we wnętrzach zestawiony z betonami pozwolił nadać budynkowi indywidualny charakter - komentuje Maciej Kowalczyk, współautor projektu.

Nowoczesny biurowiec od polskiej pracowni

Nowoczesny biurowiec od polskiej pracowni

Biuro projektowe Horizone Studio zaprojektuje nowoczesny obiekt biurowy dla polsko-białoruskiej firmy z branży informatycznej.

Obiekt, który powstanie przy jednej z głównych ulic Brześcia w bezpośrednim sąsiedztwie Brzeskiego Uniwersytetu Technicznego będzie nowoczesną bryłą wtopioną w otoczenie. . „Elewacje zostały zaprojektowane w taki sposób, aby ich nieregularny charakter współgrał z dynamiczną formą architektoniczną. Fasady uzyskają swój charakterystyczny wygląd poprzez zastosowanie nieregularnie rozmieszczonych, wysokich na dwie kondygnacje pionowych „żyletek” oplatających cały budynek. Wszystkie zewnętrzne elementy ślusarki i wykończenia fasad zaprojektowano w kolorystyce miedzi” – mówią o projekcie jego autorzy.

Luksusowy apartamentowiec z widokiem na morze

Luksusowy apartamentowiec z widokiem na morze

Develia rozpoczęła sprzedaż mieszkań w Baltea Apartments w Gdańsku. To nowa inwestycja w atrakcyjnej lokalizacji na Przymorzu, w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Reagana. Powstanie tu 238 mieszkań oraz lokal usługowy. Dzięki dużym przeszkleniom i szklanym balkonom, większość mieszkań będzie wyróżniać się widokiem na park i morze.

 

Baltea Apartments to nowoczesny projekt w doskonałej lokalizacji w pasie nadmorskim Gdańska w bliskim sąsiedztwie plaż Zatoki Gdańskiej, usytuowany przy ulicy Lecha Kaczyńskiego i Parku Reagana. Projekt obejmuje jedenastokondygnacyjny budynek z 238 lokalami mieszkalnymi i łatwo dostępną powierzchnią usługową. Od strony parku zaprojektowano trzynastokondygnacyjną dominantę z przeszklonymi loggiami, z których mieszkańcy będą mogli podziwiać widok na Zatokę Gdańską. W Baltea Apartments dostępne będą funkcjonalne apartamenty o powierzchni od 42 do 110 mkw. W projekcie osiedla uwzględniono, m.in. duży dwupoziomowy parking podziemny, indywidualne garaże oraz naziemne miejsca postojowe, a także pomieszczenia na rowery. Ponadto technologie zastosowane podczas budowy przełożą się nie tylko na komfort mieszkania, ale także na niższe rachunki za prąd i ogrzewanie. Budowa Baltea Apartments rozpocznie się w pierwszym kwartale br. Zakończenie inwestycji  i przekazanie mieszkań klientom planowane jest w III kwartale 2022 roku. Baltea Apartments to szósta inwestycja mieszkaniowa Develii w Gdańsku. Za projekt architektoniczny odpowiada Pomorskie Biuro Projektowe Gel.

 

„Żywy” dom jednorodzinny

„Żywy” dom jednorodzinny

Rosyjska pracownia architektoniczna- Niko Architect opracowała projekt domu jednorodzinnego, którego kubatura nie zakłóca otoczenia a wręcz staje się jego integralną częścią.

Organiczna, a zarazem futurystyczna sylweta domu jednorodzinnego zapewnia mieszkańcom intymność i możliwość bliskiego o obcowania z naturą. Na potrzeby obiektu został specjalnie usypany sztuczny pagórek, w którym ukryto część domu, dzięki czemu jego dach oraz niektóre ściany porasta zieleń. Dzięki temu powstało wyjątkowe połączenie krajobrazu i natury. Co ciekawe po widoku z góry można by sądzić, że dom założony został na planie kwadratu, jego kształtu łatwo nie da się łatwo opisać – to nieregularna struktura obłych, doświetlają wybite w powierzchni pagórka świetliki oraz przeszklenia elewacji, prowadzących na liczne tarasy, zlokalizowane na różnych poziomach. przenikających się ze sobą struktur. Odpowiednie doświetlenie pomieszczeń zapewniają.

 

Projekt rewitalizacja: stary szpital stanie się nową siedzibą Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej

Projekt rewitalizacja: stary szpital stanie się nową siedzibą Wydziału Matematyki Politechniki Wrocławskiej

Budynek znajdujący się przy ul. Hoene-Wrońskiego 13c we Wrocławiu został zaprojektowany przez przez Maxa Berga (autora m.in. Hali Stulecia).

Po II wojnie światowej w obiekcie mieścił się szpital dziecięcy Uniwersytetu Medycznego. Projekt rewitalizacji dostosowujący budynek do nowej funkcji opracowało poznańskie biuro DEMIURG Project S.A. Ze względu na położenie kompleksu ( obszar historycznego układu urbanistycznego Placu Grunwaldzkiego, stanowiącego część Śródmieścia we Wrocławiu) wszelkie prace są wykonywane pod nadzorem Konserwatora Zabytków. Architekci opracowujący nowy projekt chcieli unowocześnić obiekt i nadać mu funkcjonalną przestrzeń przy jednoczesnym poszanowaniu historii miejsca. Prace rewitalizacyjne obejmą całkowitą wymianę instalacji wewnętrznej i zewnętrznej oraz dostosowanie jej do aktualnych przepisów. W budynku A zostanie przywrócony oryginalny układ komunikacji poziomej, poprzez usunięcie wtórnej zabudowy. Na pierwszym piętrze powstaną sale edukacyjne, a wyższe kondygnacje będą przeznaczone na część administracyjną i pomieszczania pracowników dydaktycznych. Budynek B zostanie przeznaczony w całości na działalność organizacji studenckich. Na najniższym poziomie zaplanowano część gastronomiczną z zapleczem i salą wielofunkcyjną. Wyższe kondygnacje obejmują pomieszczenia administracyjne i sale spotkań kół studenckich. Z kolei w budynku łącznika, w przyziemiu, znajdą się pomieszczania techniczne, a na pierwszym piętrze pokoje dla pracowników Wydziału Matematyki. Z zapowiedz inwestora wynika, że zmodernizowany obiekt zostanie oddany do użytki już w pierwszym kwartale 2021 r.

Największy dom jednorodzinny na świecie

Największy dom jednorodzinny na świecie

Dom należący do multimilionera z Mumbaju jest wyceniany na dwa miliardy dolarów i jest prawdopodobnie największym i najdroższym domem jednorodzinnym na świecie.

Antilia Tower to 173 metrowy wieżowiec stworzony dla jednej rodziny. Budynek znajduje się w samym centrum Mumbaju przy prestiżowej Altamount Road na słynnym wzgórzu Cumballa w południowej części śródmieścia, gdzie ceny gruntu dochodzą do 10 tys. dolarów za metr kw. projekt architektoniczny został opracowany przez dwie amerykańskie pracownie: Perkins and Will i Hirsch Bedner Associates. 27 piętrowy wieżowiec charakteryzuje się bardzo wysokimi, sięgającymi nawet 10 metrów kondygnacjami. Cokół budynku składa się z 6 pięter garażu, który może się pomieścić 168 samochodów. W budynku znajduje się prywatna myjnia, warsztat samochodowy, kino z 50 fotelami, centrum SPA, kilka basenów na różnych poziomach (w tym otwarte), trzy wiszące ogrody, sala balowa, sala teatralna na 80 miejsc oraz kilka specjalnie przygotowanych  pomieszczeń, w których można się schronić na wypadek ataku terrorystycznego lub napadu oraz trzy lądowiska dla helikopterów. Bryła wieżowca wykonana z szkła i metalu przypomina stos prostopadłościanów poprzesuwanych względem siebie, w tych przestrzeniach powstało miejsce na ogrody i baseny.

Najlepsza gdyńska inwestycja roku 2019

Najlepsza gdyńska inwestycja roku 2019

Polski Holding Nieruchomości - inwestor przystani jachtowej Marina Yacht Park w Gdyni, otrzymał wyróżnienie Przewodniczącej Rady Miasta za najlepszą gdyńską inwestycję zrealizowaną w ciągu ostatniego roku.

 

Nagrody za najlepszą gdyńską inwestycję roku „Czas Gdyni” przyznaje się dla inwestorów, którzy zrealizowali obiekty o wybitnych walorach architektonicznych, użytkowych i promocyjnych. Organizatorem konkursu jest Przewodnicząca Rady Miasta. Wyróżniona Marina Yacht Park charakteryzuje się najnowocześniejszą infrastrukturą portu jachtowego w Europie, co potwierdza m.in. sposób zarządzania obiektem. Zastosowany system do kotwienia pomostów, zwany seaflex, uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie. Przystań Marina Yacht Park posiada 120 miejsc cumowniczych z dostępem do wody i prądu oraz doskonale przegotowaną infrastrukturę. Głębokość Mariny pozwala na przyjęcie jednostek o zanurzeniu do 8 metrów, a bosmanat oferuje nowoczesny system zarządzania i funkcjonalne zaplecze. Przyznając nagrody, kapituła kieruje się bardzo szczegółowymi kryteriami, wśród których znajdują się m.in. wysokość zainwestowanego kapitału, walory miastotwórcze oraz architektoniczne obiektu, wpływ na rozwój turystyki i promocję miasta, a także proekologiczność inwestycji i dostępność dla osób niepełnosprawnych.

 

Okrągłe muzeum

Okrągłe muzeum

W chińskim mieście Foshan powstanie muzeum o nietypowym kształcie.

Projekt He Art Museum opracował japoński architekt- Tadao Ando, który jest znany z pieczołowicie zaprojektowanych surowych koncepcji, proste bryły wykonywane są najczęściej z betonu. Gmach muzeum powstał na planie koła a kształtem przypomina kilka ułożonych na sobie dysków. Wyróżniająca jest również elewacja wykonana z z drobnych, pionowych sztachetek, które osłaniają mleczne szyby. We wnętrzu dominującą rolę pełni otwarta, spiralna klatka schodowa, obiegająca cały gmach dookoła.

Budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje blask

Budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej odzyskuje blask

Powstały w 1871 roku budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej przez lata ulegał licznym przemianom. Był modyfikowany, rozbudowywany i znacząco ucierpiał w czasie działań wojennych. Remont Dyrekcji jest pierwszym etapem rewitalizacji Stoczni Cesarskiej - projektu rewitalizacji 16ha postoczniowych w Gdańsku.

 

Od czasu powstania budynek Dyrekcji przechodzi pierwszy kompleksowy remont zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, od konstrukcji do najdrobniejszych detali. Wyczyszczeniu i scaleniu kolorystycznemu poddano 160 tyś. historycznych cegieł. Naprawiono, uzupełniono lub wymieniono 100 km fug. Olbrzymim wyzwaniem była naprawa i przywrócenie stolarki okiennej i drzwiowej. W czasie remontu wymieniono lub odrestaurowano łącznie 330 okien. Po raz pierwszy w Dyrekcji pojawi się winda, zapewniając dostępność obiektu dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Po wielu latach na wieżę Dyrekcji powrócił również zegar. Wszystkie działania zrealizowano pod okiem specjalistów z zakresu konserwacji zabytków. Po zakończeniu prac remontowych obiekt o pow. użytkowej 4.000 m. kw. nadal będzie pełnić funkcję biurową, jednak rewitalizacja pozwoli znacząco podnieść standard obiektu. Przygotowywany jest dla mniejszych firm i start-upów. Układ funkcjonalny sprzyjać ma budowaniu relacji międzyludzkich. W Dyrekcji, poza powierzchnią biurową, przygotowywane są współdzielone sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia i współdzielone aneksy kuchenne, ale również powierzchnia do organizacji konferencji, wystaw i imprez. Przestrzeń co-workingowa znajdzie się na dwóch najwyższych, dotychczas wyłączonych z użytkowania piętrach budynku. Obecnie w budynku trwają prace wykończeniowe. Planowany termin oddania Dyrekcji do dyspozycji najemców to trzeci kwartał 2020 roku.

Ile cegieł potrzeba do wybudowania designerskiej kamienicy?

Ile cegieł potrzeba do wybudowania designerskiej kamienicy?

Pracownia architektoniczna Bureau de Change wykonała projekt budynku, który powstał na pierzei londyńskiej ulicy. Do stworzenia wyjątkowego obiekty wykorzystano 5000 cegieł.

The Interlock to pięciokondygnacyjny budynek powstały w dzielnicy  Fitzrovia w centrum Londynu. Budynek jest przykładem innowacyjnych rozwiązań w architekturze. Do stworzenia unikatowej elewacji wykorzystali program do modelowanie 3D. Do realizacji projektu użyto 44 rodzajów nieforemnych i nieregularnych cegieł. Budowa obiektu trwała trzy miesiące, a murarze posługiwali się szablonami, opracowanymi wcześniej w komputerze. Dzięki temu fasada wydaje się falować a z każdego kąta wygląda nieco inaczej i może przypominać wprawione w ruch zębatki niezwykłej maszyny. W budynku oprócz mieszkań znalazła się także restauracja i galeria sztuki.

Na Wyspie Jednorożca powstają już pierwsze budynki

Na Wyspie Jednorożca powstają już pierwsze budynki

Unicorn Island, czyli wyspa jednorożca to inwestycja powstająca w Chengdu, stolicy chińskiej prowincji Syczuan.

Autorem projektu jest pracownia Zaha Hadid Architects, jest od dedykowany dla największych chińskich firm. Mianem „jednorożców” określane są przedsiębiorstwa, których wartość (przed wejściem na giełdę) jest szacowana na co najmniej miliard dolarów. Wyspa Jednorożców stanie się więc, jednym z największych na świecie centrów biznesowych. Szacuje się, że do 2022 roku będzie tam pracować prawie 70 tys. osób zatrudnionych w ok. 60 przedsiębiorstwach. Inwestycja powstanie na 67-hektarowej działce a cała infrastruktura została zaprojektowana w taki sposób, aby wspierać poczucie wspólnoty. Dlatego powstaną niewysokie budynki o falistej linii i białej barwie. Projekt zakłada stworzenie trzech pierścieni budynków w ich centrum powstanie Living Lab – Centrum Wystawowo-Konferencyjne, którego budowa właśnie dobiega końca. Na okręgach powstaną budowle mieszczące biura, mieszkania, a także miejsca spotkań. Na zewnętrznym pierścieniu będą mieścić się siedziby tych firm, które już osiągnęły najwyższy poziom rozwoju technologicznego. Ostateczny kształt budynków zostanie ustalany w czasie tworzenia i będzie dostosowywany do potrzeb pracowników, wyspa powstawać bowiem będzie w częściach.

Nowe oblicze śródmieścia Katowic

Nowe oblicze śródmieścia Katowic

Vastint Poland zaprezentował projekt koncepcyjny zespołu biurowo-hotelowego Nova Silesia. Kompleks powstanie w centrum Katowic, w miejscu dawnego hotelu Silesia, zbudowanego w latach 70-tych XX wieku.

Projekt będzie składał się z dwóch 14-kondygnacyjnych budynków biurowych, 7-kondygnacyjnego hotelu i podziemnego garażu. Budynki zapewnią ok. 30 000 m2 wysokiej klasy powierzchni biurowej oraz 150 wygodnych pokoi hotelowych w śródmieściu miasta.Na działce o powierzchni ponad 9 000 m2 przy ul. Ks. Piotra Skargi w Katowicach powstanie hotel o powierzchni około 5 000 m2 oraz dwa budynki biurowe o powierzchni 30 000 m2. Zgodnie z wymogami planu zagospodarowania przestrzennego miasta, co najmniej 70% parterów budynków zostanie przeznaczonych na usługi publiczne. Sam hotel z rozbudowaną, otwartą strefą spotkań i barem w parterze, będzie czynny całą dobę. Wygląd zewnętrzny budynków odzwierciedla ich charakter: proste, powtarzalne elementy, materiały najwyższej jakości, przywiązanie do detali. Nova Silesia stanowić będzie eleganckie domknięcie zachodniej ściany katowickiego Rynku. Projekt budynków wykonała firma APA Wojciechowski z siedzibą w Warszawie i Trójmieście. Wszystkie trzy budynki zostaną zbudowane zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i będą certyfikowane zgodnie z międzynarodowymi standardami dla budynków energooszczędnych – LEED na poziomie Gold oraz równolegle według kryteriów certyfikatu WELL, co gwarantuje komfort użytkowników i zapewnia najwyższy poziom proekologicznych rozwiązań.

Bjarke Ingels Group projektuje inwestycje w Warszawie

Bjarke Ingels Group projektuje inwestycje w Warszawie

Słynne biuro projektowe Bjarke Ingels Group zaprojektuje obiekt łączący funkcje mieszkaniowe, społeczne, kulturalne, usługowe i biurowe, który powstanie na warszawskiej Woli.

Towarowa 22 to projekt wpisujący się w otoczenie i zapewniający mieszkańcom nowoczesne technologie w połączeniu z proekologicznymi rozwiązaniami. Przy projekcie Towarowej 22 szukamy jak największej liczby sposobów na to, by projekt był ekologicznie odpowiedzialny. Chcemy na przykład, aby sieć deptaków w centrum kompleksu była otwarta, ale i chroniona przed ekstremalnymi temperaturami. Uważamy, że przyjemny mikroklimat można uzyskać bez stosowania mechanicznej klimatyzacji, dzięki inteligentnej technologii wychwytywania nadmiaru ciepła i powietrza wydobywającego się z otaczających budynków. Ponieważ park publiczny będzie ważną częścią projektu, opracowujemy całościowy system przepływu wody, od nawadniania deszczowego po zużywanie tzw. szarej wody. Już wcześniej wykorzystywaliśmy takie rozwiązania”- komentuje Cat Huang z BIG Architects

Pierwszy w Krakowie biurowiec Skanska z certyfikatem WELL

Pierwszy w Krakowie biurowiec Skanska z certyfikatem WELL

Rusza realizacja trzeciej fazy kompleksu biurowego Skanska – High5ive. Ostatni budynek o powierzchni ponad 11 tys. mkw., będzie pierwszym w Krakowie biurowcem Skanska z certyfikatem WELL, przyznawanym zdrowym i komfortowym miejscom pracy.

 

Budynek realizowany w ramach trzeciej fazy kompleksu High5ive będzie pierwszym w Krakowie biurowcem Skanska z certyfikatem WELL, przyznawanym przez International WELL Building Institute (IWBI). Certyfikacja WELL bierze pod uwagę wpływ budynku na zdrowie i samopoczucie fizyczne oraz psychiczne pracowników oraz gości. High5ive został zaprojektowany tak, żeby mogli z niego korzystać zarówno najemcy, jak i lokalna społeczność. Przy drugim etapie High5ive zbudowany został chodnik z zielonego betonu. Redukuje on, średnio o 30%, szkodliwe dla ludzi związki pochodzące ze spalin samochodowych, między innymi tlenki azotu, które znajdują się w miejskim powietrzu. Projekt składa się z 5 budynków o całkowitej powierzchni najmu: ok. 70 000 mkw.z czego ostatni budynek dostarczy 11150 mkw. Obiekty z drugiej i trzeciej fazy budowy ubiegają się również o certyfikat LEED Platinum oraz certyfikat dostępności „Obiekt bez Barier” .Autorem projektu architektonicznego jest pracownia NS Moon Studio.

 

Kompleks hotelowy na zamarzniętym jeziorze

Kompleks hotelowy na zamarzniętym jeziorze

Arctic Bath to wyjątkowy, pływający hotel, który powstał na szwedzkiej rzece Lulu.

Kompleks został zaprojektowany przez Bertila Harströma oraz Johana Kauppi i doskonale wtapia się w surowy krajobraz. Dla spotęgowania tego efektu wykorzystano lokalne drewno i kamienie, a we wnętrzach wyroby (w tym skóry) szwedzkich rzemieślników. Centralną część stanowi okrągły obiekt, wyglądem przypominający ptasie gniazdo. Elewacja i dach budynku została obita pniami drzew, tak aby kojarzyły się ze źdźbłami trawy. W tej części znajduje się większość pokoi hotelowych, restauracja, sauna oraz otwarty basen. Integralną częścią kompleksu są także samodzielne, luksusowe domki (również znajdujące się na wodzie) zapewniające więcej prywatności.

Park rozrywki i muzeum sztuki współczesnej w jednym

Park rozrywki i muzeum sztuki współczesnej w jednym

 W okolicy lotniska Incheon Airport w Korei Południowej powstanie kompleks budynków Imprint, który będzie połączeniem partu rozrywki i muzeum sztuki współczesnej.

 

Obiekt składający się z dwóch pawilonów został zaprojektowany przez pracownie MVRDV. Oprócz muzeum sztuki współczesnej i parku rozrywki w obiekcie powstanie także klub nocny i amfiteatr. Ze względu na funkcje jakie będzie pełnił obiekt, architekci zdecydowali się na rezygnacje z części okien. W ich miejscu zamontowano geometryczne płaskorzeźby urozmaicające cały kompleks. Takie rozwiązanie zaowocowało powstaniem wyjątkowej fasady, która nadaje budynkom lekkości i współczesnego wyglądu, jednocześnie nawiązując do okolicznej zabudowy, w tym lotniska. Kontrast pomiędzy budynkami podkreślono kolorami. Gmach wystawowy jest pokryty alabastrową farbą a część związana z rozrywką zabarwiono połyskującym złotem.

 

Najlepszy budynek komunalny w Warszawie

Najlepszy budynek komunalny w Warszawie

Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło konkurs architektoniczny na projekt wielorodzinnego bloku mieszkalnego.

Konkurs ma na celu „wyłonienie najlepszej pod względem wizualnym, użytkowym i ekonomicznym koncepcji architektonicznej budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami, garażami i miejscami parkingowymi, na potrzeby gminnego budownictwa społecznego w segmencie mieszkań komunalnych”. Zwycięski projekt autorstwa Damiana Florczykiewicza i Mateusza Mindziaka to prosta i powściągliwa forma gwarantująca wysoki poziom rozwiązań funkcjonalnych i architektonicznych. W uzasadnieniu stwierdzono „dzięki zastosowaniu uskoków i tąpnięć w bryle budynku możliwe jest stworzenie atrakcyjnej i zróżnicowanej typologii mieszkań z tarasami, ogródkami zewnętrznymi”.

Luksusowa willa na... dachu bloku

Luksusowa willa na... dachu bloku

W Bangkoku na dachu jednego z bloków mieszkalnych powstał luksusowy dom jednorodzinny. Według zapewnień inwestora takie rozwiązanie ma zalety mieszkania w centrum miasta, ale w ciszy i prywatności.

W miejscu gdzie powstał The Skyscape wcześniej znajdował silos na wodę, po jego usunięciu zyskano kilkaset metrów kwadratowych przestrzeni z niesamowitym widokiem na miasto. Minimalistyczną prostopadłościenną bryłę zaprojektowała pracownia WARchitects. Co ciekawe willa oferująca ponad 150 mkw powierzchni została maksymalnie przeszklona, ale jest nie widoczna z poziomu ulicy. Taki efekt został osiągnięty dzięki zaprojektowaniu, wokół obiektu, ogrodu w stylu japońskim z kilkoma niewielkimi drzewami.

Współczesne spojrzenie na szkołę

Współczesne spojrzenie na szkołę

W Madrycie zrealizowano niezwykłą koncepcje rozbudowy szkoły. Do willi z początku XX, w której mieściło się liceum dołączono nową bryłę całkowicie zmieniającą   charakter obiektu.

Autorem projektu rozbudowy jest biuro architektoniczne b720 Fermín Vázquez Arquitectos. Nowoczesna bryła poprzez kształt i zaokrąglone boki doskonale koresponduje z historycznymi zabudowaniami. Została ona połączona z już istniejącym budynkiem za pomocą tarasów, które posłużą uczniom do spędzania czasu podczas przerw, a także wspólnego holu, ulokowanego poniżej ich poziomu. Nowy obiekt to czterokondygnacyjny budynek pokryty elewacją z pionowych listew, które po za walorami estetycznymi chronią wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, kolorowe listwy wyróżniają obiekt i nadają mu wyjątkowego charakteru.

 

Nowoczesna sala koncertowa w Płocku

Nowoczesna sala koncertowa w Płocku

W sąsiedztwie Teatru Dramatycznego, na przedłużeniu ulicy Tumskiej na Nowym Rynku w Płocku powstanie nowoczesna sala koncertowa, która stanie się symboliczną bramą miasta.

Koncepcja architektoniczna opracowana przez pracownie plus3-architekci została wyłoniona na podstawie dwuetapowego konkursu. Nowopowstały obiekt będzie spajać się z otoczenie i naturalnie przenikać się z tkanką miejską. Wyjątkowym elementem projektu stanie się elewacja, która w zależności od perspektywy będzie przybierała inną formę. Lekka bryła została całkowicie podporządkowana wygórowanym wymogom akustycznym. Pod względem estetycznym koncertowe foyer jest kontynuacją elewacji. Wnętrze jest jasne, monochromatyczne z falującymi ławkami. Wszystko jest wykończone detalami w naturalnych kolorach, użyto miedzi oraz drewna. Do gamy złoto-miedzianej zaliczamy również kolorystykę sceny, a nawet instrumentów.

Nowoczesny kompleks od Zaha Hadid Architects

Nowoczesny kompleks od Zaha Hadid Architects

Konkurs architektoniczny na siedzibę firmy OPPO w Shenzhen w Chinach wygrała słynna pracownia Zaha Hadid Architects.

Kompleks o powierzchni 185 tys. mkw oprócz powierzchni biurowych pomieści także centrum badawcze i rozwojowe oraz globalne studio rozwojowe. Projekt to cztery poleczone ze sobą obłe wieże, z których największa mierzy 200 m. Zamysłem architektów był podział funkcji i rozdzielenie pomieszczeń biurowych od strefy usługowej. I tak dwie centralne wieże będą miały biura na otwartym planie, dwie pozostałe będą wieżami serwisowymi (usługowymi). Bryły zostaną połączone 20-piętrowym lobby. Wieże mają kształt wrzeciona, dzięki czemu z każdego miejsca rozciągać się będzie widok na zatokę Shenzhen. Budowa obiektu ma zakończyć się w 2025 roku.

Międzynarodowa nagroda dla wrocławskiej inwestycji

Międzynarodowa nagroda dla wrocławskiej inwestycji

Zakończyła się budowa drugiego etapu charakterystycznego osiedla Kwadrat przy ul. Inżynierskiej na wrocławskim Grabiszynie. Budynek właśnie dostał pozwolenie na użytkowanie. Jego wyróżniająca się elewacja jest doskonałym przykładem mocnego trendu architektonicznego. Kwadrat ma już na koncie międzynarodową nagrodę.

 

 

Nowy Kwadrat to kolorystyczny negatyw pierwszego budynku. To, co było grafitowe, jest białe, i odwrotnie. Elewacja jest ciemna, a loggie są jasne. Stworzyły one powtarzalny element kompozycyjny. Wzory, motywy i geometryczne kształty na elewacjach są dziś często wykorzystywane przez architektów. Charakterystyczny wzór przyniósł Kwadratowi rozgłos nie tylko we Wrocławiu, ale także na arenie międzynarodowej. W 2019 roku projekt zdobył nagrodę Award Winner w prestiżowym międzynarodowym konkursie European Property Awards. W nowym, 5-piętrowym budynku, jest 158 mieszkań o wielkości od 22 do 105 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4. Wszystkie posiadają balkony lub loggie z deską tarasową w standardzie. W halach garażowych przygotowano 168 miejsc postojowych. Na terenie osiedla znajdują się plac zabaw, zielone patio i stojaki na rowery. Drzwi do budynków są w nowoczesnym systemie „hands free”, rozpoznającym mieszkańców i umożliwiającym otwieranie bez użycia klucza.

 

Wieżowiec z przejściem dla pieszych

Wieżowiec z przejściem dla pieszych

Pracownia Morphosis zaprojektowała wieżowiec, który spełniając wiele funkcji stanie się aktywną częścią otoczenia.

Budynek 8850 Sunset Boulevard powstanie powstać przy jednej z najdroższych i najbardziej znanych ulic Los Angeles. 15 kondygnacyjny wieżowiec będzie wyjątkowy zarówno pod względem formy jak i funkcji. Obiekt składający się z dwóch brył pomieści 31 mieszkań sprzedawanych po cenach rynkowych oraz 10 tańszych lokali z regulowanymi czynszami. W budynku powstanie hotel oferujący 115 pokoi, sale konferencyjne i salę balową na 350 osób. W budynku przewidziano także basen, spa i fitness, bary, restauracje, parking dla 269 samochodów, powierzchnie handlowe i usługowe oraz studio nagraniowe oraz klub muzyczny. Obie bryły będzie dzieliła ulica, nad którą będzie się unosić zielona przestrzeń dla pieszych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wieżowiec będzie przenikać się z ulicą i częścią zieloną, którą porośnięta będzie także część mieszkalna. Budowa 8850 Sunset Boulevard prawdopodobnie zostanie ukończona w 2023 roku.

Blok w rozmiarze XS

Blok w rozmiarze XS

W Filadelfii na bardzo wąskiej działce powstał blok w rozmiarze XS.

5-piętrowy blok o łącznej powierzchni 464 mkw. pomieścił siedem mieszkań o różnych rozkładach, z czego jedno z nich znajduje się w piwnicy. Natomiast na dwóch ostatnich piętrach zaprojektowano dwupoziomowe przestrzenie. Blok XS znajdujący się na wąskiej, ale stosunkowo głębokiej działce (3,3m x 28m) ma tylko jedną centralnie położoną klatkę. Dla efektywnego wykorzystania przestrzeni przewidziano antresole, wnęki oraz półpiętra. Na wrażenia optyczne wpływa także minimalistyczne wyposażenie wnętrz i wykorzystanie jasnych kolorów (białe ściany, jasne podłogi) i dużych okien.

Polska inwestycja wśród najlepszych na świecie

Polska inwestycja wśród najlepszych na świecie

Monopolis, realizowany w Łodzi przez firmę Virako, znalazł się wśród nominowanych do prestiżowych nagród MIPIM Awards, w kategorii projektów wielofunkcyjnych.

Monopolis to projekt rewitalizacyjny dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku. Kilka tygodni temu została tam już uruchomiona część biurowa oraz zainagurowany został teatr na Scenie Monopolis. Na wiosnę natomiast planowane jest otwarcie zielonego pasażu z restauracjami, kawiarnią, winiarnią, klubem dla dzieci, ARTgalerią oraz muzeum poświęconym historii tego miejsca. W kolejnych etapach zostaną wybudowane dwie wieże biurowe, a w dawnym magazynie spirytusu powstanie basen ze strefą fitness. Autorem projektu jest Rafał Grzelewski z pracowni Grupa 5 Architekci.

Muzeum Wulkanu na Islandii

Muzeum Wulkanu na Islandii

Projekt Iceland Volcano Museum opracowany przez zespół polskich architektów- Łukasza Gąskę, Martę Sowińską-Gąskę i Michała Gawrona- został wyróżniony w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Bee Breeders.

Koncepcja Iceland Volcano Museum jest inspirowana ukształtowaniem i historią terenu znajdującego się 4 km na północny zachód od wulkanu Hverfjall. Główna bryła budynku powstała w wyniku odlania wnętrza krateru wulkanu, ma stanowić jego kontynuację i dopełnienie. Co ciekawe dokładne położenie budynki zostało tak pomyślne, żeby oś utworzona między wulkanem, muzeum i punktem obserwacyjnym tworzy iluzję perspektywy co sprawia, że oba doskonale się uzupełniają. Główna sala wystawiennicza znajduje się w nieregularnej bryle muzeum, która wydaje się być niezwiązana z podłożem. Na dachu obiektu znajduje się taras widokowy, z którego doskonale widać zorzę. Gmach muzeum ma opierać się na samonośnej konstrukcji z masywnych elementów wykonanych z drewna klejonego, formowanych za pomocą maszyn CNC. Wykorzystanie nowoczesnej technologii pozwoliło na uzyskanie nieregularnego kształtu budynku oraz wykorzystanie prefabrykacji i ekologicznych materiałów budowlanych, co wpłynęło także na krótki czas realizacji projektu.

 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,6

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies