Ze świata nieruchomości

Nowe Muzeum w Berlinie

Nowe Muzeum w Berlinie

Pracownia architektoniczna Dorte Mandrup z Danii zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na projekt architektoniczny Muzeum Wypędzonych w Berlinie.

 

Nowy gmach powstanie obok ruin dawnego dworca kolejowego Anhalter Bahnhof i będzie z nimi zinterioryzowany. W budynku o powierzchni 6300 m2 powstanie przestrzeń wystawowa, galerie, sale edukacyjne oraz restauracja. Zwycięski projekt powstanie wygiętej w łuk ceglanej bryły, „oplatającej” zabytkowe pozostałości budynek dworca. W szczelinie pomiędzy budynkami powstanie ogólnodostępna przestrzeń publiczna. Nowo powstały obiekt to prosta, ale jednocześnie charakterystyczna bryła z łukowatymi przeszkleniami w przyziemiu i ażurowymi elewacjami wyższych kondygnacji.

 

Zielona fabryka

Zielona fabryka

Jednym z najpopularniejszych trendów w architekturze w ostatnich latach są rozwiązania proekologiczne, w tym obsadzenie fasad budynków roślinnością.

 

Architektom z pracowni G8A Architecture we współpracy z Rollimarchini Architekten opracowali projekt fabryki z ekologiczną, zieloną fasadą. Budynek powstały w mieście Ho Chi Minh w Wietnamie został obsadzony tysiącami egzotycznych roślin. Zielona fasada jest nie tylko estetyczna, ale również chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, dzięki czemu pozwala na ekonomiczną i ekologiczną regulację ciepła w budynku. Rośliny są także naturalnym filtrem, pochłaniając zanieczyszczenia i pyły nie tylko z zewnątrz, ale także z fabryki. Co więcej, zastąpienie standardowej fasady z blachy pozwoliło na redukcję zużycia materiałów budowlanych, co przyczyniło się do ograniczenia śladu węglowego w trakcie budowy.

 

Widowiskowy projekt stadionu od Zahy Hadid Architects

Widowiskowy projekt stadionu od Zahy Hadid Architects

Zespół architektów z biura Zahy Hadid zaprojektował stadion piłkarski, który ma powstać chińskim mieście Xi’an.

 

 

Nowoczesny stadion zostanie otwarty w 2023 roku na mistrzostwa Asian Cup. Międzynarodowe Centrum Piłkarskie Xi’an pomieści 60 tysięcy kibiców. Nowoczesny obiekt powstanie na planie prostokąta z częściowo przeszkloną elewacją, dzięki której budynek sprawia wrażenie bardziej otwartego. Projekt zakładał, aby stadion stapiał się z otoczeniem, dlatego od strony południowej powstały otwarte, obsadzone zielenią tarasy. Elementem charakterystycznym projektu, oprócz ażurowej elewacji będzie także dach w falującej formie o lekkiej strukturze powstały na rozpiętej na siatce uplecionej z cienkich, stalowych lin.

 

TRIANGLE HOUSE

TRIANGLE HOUSE

Architekt Marcin Tomaszewski z  pracowni REFORM Architekt zaprojektował nowoczesny dom jednorodzinny na planie trapezu.

 

TRIANGLE HOUSE to dwukondygnacyjny dom jednorodzinny o powierzchni 280mkw. Dynamiczna bryła przypomina raczej rzeźbę niż klasyczną formę domu. Głównym elementem są trójkąty, które zostały podkreślone kontrastującą, biało-czarną elewacją. Koncepcja została nagrodzona w konkursie European Property Awards Architecture 2018-2019, w kategorii Architecture single residence Poland.

 

Budynek wielozadaniowy

Budynek wielozadaniowy

Wielozadaniowy budynek zaprojektowany przez Alper Derinboğaz i jego pracownie Salon powstał na terenie kampusu Teknopark stanowiącego część do Uniwersytet Technicznego Yıldız w Stambule.

 

Ecotone składa się z kilku w całości przeszklonych brył o różnej wielkości, które są połączone na wpół otwartą przestrzenią otwierającą się na teren kampusu. Elastyczna, mniej formalna przestrzeń będzie wielofunkcyjna i przystosowana do różnych funkcji, nauki, spotkań biznesowych czy towarzyskich. Duże przeszklenia i otwarcie obiektu wpłynie na wentylacje i doświetlenie budynku. Pawilony nakryte dachami wspartymi na słupach o organicznym, zróżnicowanym kształcie są ustawione tak, aby pomiędzy nimi wykształcić sieć alejek z siedziskami.

 

Najlepszy projekt "mixed-use" na świecie znajduje się w Łodzi

Najlepszy projekt "mixed-use" na świecie znajduje się w Łodzi

W prestiżowym konkursie MIPIM Awards 2020 nagrodę za najlepszy projekt mixed-use na świecie zdobył łódzki kompleks Monopolis.

 

Projekt stworzony w pracowni Grupa 5 Architekci to rewitalizacja dawnych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku w Łodzi. W starej fabryce powstały nowoczesne przestrzenie biurowe z wyjątkowym klimatem, klub dla dzieci, teatr, ARTgaleria, muzeum zakładów Monopolu Wódczanego oraz amfiteatr. Co więcej, to jeden z najbardziej technologicznie zaawansowanych projektów rewitalizacyjnych w Polsce. Dwa ponad stuletnie budynki „zawieszone” zostały niemal w powietrzu. Poprzez obniżenie terenu o 4 metry odkryte zostały piękne zabytkowe piwnice, tworzące dziś wyjątkowy pasaż z restauracjami. Całość dopełnia olbrzymia dbałość o architektoniczny detal oraz wszechobecna zieleń.

 

Pawilon, który rośnie

Pawilon, który rośnie

Pracownia architektoniczna Company New Heroes opracowała niezwykły projekt pawilonu, który rośnie.

 

The Growing Pavilion to eksperyment zaprezentowany po raz pierwszy podczas holenderskiego festiwalu designu - Dutch Design Week w 2019 roku. Ogromna popularność obiektu spowodowała, że architekci postanowili go odtworzyć na wystawie Floriade w Almere. Budynek ma być odpowiedzią na problemy cywilizacyjne i klimatyczne. Pawilon powstał w duchu tzw. bio architektury. Do jego użycia wykorzystano połączone ze sobą naturalne materiały: mech, konopie oraz specjalnie wyhodowanej grzybni. Elewacje pawilonu stanowią częściowo żywe organizmy, które oczyszczają powietrze.

 

 

Dom w Bieszczadach

Dom w Bieszczadach

Kryty cortenem budynek powstał w Bieszczadach a jego duże, panoramiczne okna kadrują widok na Otryt.

 

Dom w Bieszczadach o powierzchni 352,58 m² został mocno osadzony w krajobrazie. Dla zapewnienia prywatności, od stronny sąsiednich zabudowań przypomnia wzgórze, dzięki pokrytym trawą dachem. Elewacje pokryto rdzawą powłoką, która z biegiem czasu zmieni swój kolor. Na dom składa się na strefa prywatna z gabinetem i zapleczem rekreacyjno-wypoczynkowym oraz spa ze skrzydłem gościnnym mieszczącym kilka pokoi.

 

Zielony kompleks biurowy w Warszawie

Zielony kompleks biurowy w Warszawie

Budowa drugiej największej inwestycji HB Reavis w Warszawie osiągnęła kolejne kamienie milowe. Niższy budynek zielonego kampusu biurowego Forest ma już docelową wysokość, a konstrukcja sąsiedniej wieży liczy obecnie ponad 10. pięter.

 

Ukończona i praktycznie w całości oszklona została już konstrukcja niższego budynku położonego od strony ul. Burakowskiej, który będzie gotowy na początku 2021 roku. Natomiast co siedem dni o kolejne piętro rośnie wieżowiec położony w sąsiedztwie Ronda Zgrupowania AK „Radosław”, który docelowe 120 metrów wysokości osiągnie wiosną 2021 roku. Forest będzie pokryty niezwykle przezroczystym szkłem przeciwsłonecznym. Wysokie od podłogi po sufit okna mają specjalną potrójną powłokę srebra, która zagwarantuje pracownikom przejrzysty widok i optymalny komfort termiczny. Fasada zapewni ponadstandardowy dostęp światła dziennego do wnętrza budynków, jednocześnie stanowiąc barierę dla zbyt intensywnych promieni słońca. Dzięki tej innowacyjnej technologii Forest zmniejszy zużycie energii niezbędnej do ogrzewania zimą oraz klimatyzacji w lecie, redukując też prąd potrzebny dla sztucznego oświetlenia. Biurowce zaoferują 78 000 mkw. przestrzeni pracy, gastronomię i lokale handlowe w parterach oraz ogólnodostępny dziedziniec pełen zieleni, gdzie zasadzone zostanie około 200 drzew i tyle samo krzewów. Rozwiązania projektowe w Forest mają na celu zmniejszenie śladu węglowego budynków poprzez m.in. ograniczenie zużycia surowców oraz wykorzystanie wody deszczowej. Zielone tarasy na dachu pozwolą na uprawę warzyw, a także będą wygodnym miejscem odpoczynku na świeżym powietrzu, na czym bardzo zależy pracownikom w dzisiejszych czasach. Rzadko spotykane w biurowcach balkony i przestronne loggie zapewnią świetny widok na otaczającą projekt miejską dżunglę. Dzięki właściwościom prośrodowiskowym i dbałości o ludzkie samopoczucie, Forest to jeden z najbardziej zielonych projektów w Polsce, certyfikowany w międzynarodowych systemach BREEAM, BREEAM Communities oraz WELL. 

Ekologiczne obserwatorium

Ekologiczne obserwatorium

W wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego został wyłoniony projekt ekologicznego pawilonu, w którym będzie można obserwować flamingi w naturalnym środowisku.

 

Zwycięski projekt został opracowany przez czeską pracownię petrjanda/brainwork pod kierunkiem swojego założyciela, Petra Jandy. Obserwatorium ma powstać na terenie rezerwatu Al Wathba w Abu Dhabi. Projekt pawilonu powstał w oparciu o biologiczne zjawisko mimikry. Co ciekawe, koncepcja powstała w ścisłej współpracy z z ornitologiami, botanikami, ekspertami od terenów bagiennych. Powstała bryła ma organiczny kształt i została wykonana z materiałów pochodzenia naturalnego, w tym z liści i trawy. W owalnym wnętrzu zamiast sal i korytarzy znajdują przenikające się przestrzenie wypełnione multimedialnymi ekspozycjami edukacyjnymi.

 

Nagroda International Architecture Awards 2020 dla polskiej pracowni

Nagroda International Architecture Awards 2020 dla polskiej pracowni

W 15-stej już edycji International Architecture Awards 2020, nagrodzono ponad 125 nowych budynków i projektów urbanistycznych z 38 krajów. Pracownia 81.WAW.PL została w tym konkursie nagrodzona jako jedyna z Polski.

 

Warszawska pracownia 81.WAW.PL została nagrodzona za projekt Domu Polnego. Wyzwaniem, przed którym stanęli architekci, było wkomponowanie budynku w otaczającą  go naturę oraz oddzielenie go od ulicy. Dom stoi w centrum malowniczego pola, a jego frontowa część została obłożona kamieniem polnym, aby jak najlepiej wtopił się w otoczenie. Nie przytłacza on swoją formą, za to doskonale wpisuje się w polny krajobraz niczym z bajecznej scenerii. Projekt z powodzeniem zdobywa kolejne nagrody oraz nominacje w wielu cenionych przez branżę konkursach. Dom Polny to także zwycięzca w dziedzinie projektowania architektonicznego / architektury mieszkaniowej w konkursie Architecture MasterPrize Awards 2019. Natomiast w World Architecture Community Awards 32st Cycle zdobył pierwsze miejsce w kategorii zrealizowanych projektów architektonicznych. Kolejnym wyróżnieniem było drugie miejsce w konkursie International Residential Architecture Awards 2019 - jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, gdzie doceniane są wybitne pomysły, które na nowo definiują projektowanie architektury poprzez wdrażanie nowatorskich technologii, materiałów, programów, estetyki i organizacji przestrzennych, a także badania nad globalizacją, elastycznością, adaptowalnością oraz rewolucją cyfrową.

 

Przeszklona biblioteka

Przeszklona biblioteka

Biblioteka z przeszkloną fasadą, przez którą widać regały z książkami powstała w mieście Spijkenisse w Holandii.

 

Autorami projektu, który stał się wizytówką miasta są architekci z pracowni MVRDV. Biblioteka to w całości przeszklona piramida o powierzchni 9300 m kw. w gmachu znajduję się także centrum edukacji, klub szachowy oraz sale konferencyjne. Ciekawe rozwiązania architektoniczne zastosowana także we wnętrzu obiektu. Autorzy projektu rozmieścili regały z książkami na platformach, dzięki czemu odwiedzający czują się jakby spacerowali po prawdziwej górze. Co więcej na końcu ścieżki, na wysokości 480m znajduje się kawiarnia z dużym, panoramicznym oknem.

 

Wiszący dom

Wiszący dom

Architekci Marcin Galas oraz Tomasz Smuga z pracowni Autograf Studio zaprojektowali nowoczesny dom jednorodzinny, którego część zawieszona jest nad ziemią.

 

„Latająca Stodoła” to klasyczna forma z dwuspadowym dachem, której część zwisa ze zbocza. Poszukiwania formy rozpisane zostały od archetypu. Od typowego kształtu stodoły i podmiejskiej chaty krakowskiej, pochodzącej z tradycji lokalnego budownictwa, którego echa możemy odnaleźć także symbolicznie w dziełach Stanisława Wyspiańskiego a sięgają wydawałoby się nierealnego eksperymentu, współczesnego domu bez okien, minimalisty Aires Mateusa – wyjaśniają architekci. Dom składa się z dwóch brył, które kontrastują ze sobą. Pierwsza to nowoczesna forma z płaskim dachem, druga stanowi bezpośrednie nawiązanie do trakcyjnej zabudowy i ma dwuspadowe zadaszenie. Co ciekawe, to większa większa część unosi się nad ziemią i opiera się na niedużym prostopadłościanie zanurzonym w podłoże.

 

Łódzka Brama Miasta

Łódzka Brama Miasta

Brama Miasta to inwestycja biurowa dobrze znana już nie tylko mieszkańcom Łodzi. Jej lokalizacja sprawia, że jest to pierwszy widok witający podróżnych wychodzących z dworca kolejowego Łódź Fabryczna. Dzięki swojej kortenowej elewacji wyróżnia się oryginalną architekturą, a także nawiązuje do industrialnej historii miasta.

 

Brama Miasta była wielokrotnie nagradzana zarówno w Polsce, jak i za granicą. Budynek zdobył ostatnio uznanie jury konkursu organizowanego przez German Design Council, które przyznało Bramie Miasta ICONIC Award 2020. Brama Miasta to dwa budynki, które dostarczyły blisko 42 000 mkw. powierzchni biurowej, a także obszerna przestrzeń miejska, w której znalazł się amfiteatr z drewnianą architekturą. Kompleks odpowiada na jedno z głównych założeń Nowego Centrum Łodzi – tworzy wielofunkcyjną przestrzeń otwartą dla wszystkich mieszkańców. Jest to prawdziwa brama do miasta, a jednocześnie miejsce, gdzie można usiąść, zrelaksować się i spędzić miło czas podczas eventów, pokazów czy kina letniego. Na terenie amfiteatru można korzystać z wbudowanych gniazdek elektrycznych, pozwalających np. na podłączenie komputera i pracę zdalną. Elewacja biurowców została zaprojektowana przez medusa group, znaną pracownię architektoniczną ze Śląska. Projektanci, wykorzystując korten, chcieli nawiązać do industrialnego charakteru miasta. Elewacja sprawia, że budynek jest rozpoznawalny już nie tylko wśród łodzian, ale i w całym kraju.

 

Zielona inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu

Zielona inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu

Sady nad Zieloną to kameralne osiedle przy ul. Blizanowickiej na Księżu Wielkim w otoczeniu terenów Natura 2000 i rzeki Zielonej. W pierwszym etapie do oferty trafi  81 mieszkań w układach dwu-, trzy- i cztero- pokojowym, w metrażach 35-86 mkw. z przynależnymi do nich  ogródkami, tarasami lub balkonami.

 

Wizytówką osiedla będzie wspólny teren w stylu ogrodowym, w którym przyszli mieszkańcy znajdą niejedno miejsce do relaksu. Większość  mieszkań na parterze posiada przestronne, zielone ogródki wydzielone żywopłotem, które stanowią przedłużenie salonu oraz naturalne przejście pomiędzy mieszkaniem a ogólnodostępną zielenią. Oczko wodne, łąki, własny sad z drzewami owocowymi i krzewami - na nie będą rozpościerać się przyjemne widoki z okien. Sady nad Zieloną to cztery wielorodzinne budynki mieszkaniowe, dające  możliwość znalezienia mieszkania wśród niedużej grupy sąsiedzkiej. Sady nad Zieloną to również miejsce, które zapewni możliwość aktywnego spędzania czasu. Do dyspozycji mieszkańców będzie strefa sportu wpisana w krajobraz - trawiaste boisko (powstające we współpracy z gminą), osiedlowy fitness, trasa spacerowa wzdłuż Grobli Oławskiej, polana wokół starych drzew.

 

Nagroda: Budowa Roku 2019 przyznana

Nagroda: Budowa Roku 2019 przyznana

Za nami jubileuszowa, 30 Gala Budowy Roku. To jeden z najbardziej prestiżowych konkursów branży nieruchomości w kraju, organizowany corocznie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Już po raz 9. po nagrodę sięgnął trójmiejski deweloper Invest Komfort, specjalizujący się w nadmorskich inwestycjach klasy premium. Nagrodami Budowy Roku II stopnia zostały wyróżnione dwie inwestycje w Gdańsku: Botanica Jelitkowo oraz Nadmorski Park.

 

Spośród nadesłanych projektów z całej Polski, jury konkursu wyłoniło te najlepiej zrealizowane, wyróżniające się na rynku i będące wzorem do naśladowania. Ocenie podlegała - m.in. lokalizacja, jakość wykonawstwa, użyte materiały oraz troska o ochronę środowiska. Lokalizacja Botanici zachwyca sąsiedztwem parku oraz bliskością plaży i morza. Inspiracją dla projektantów ze studia architektonicznego MAARTE i dewelopera była idea miasta-ogrodu, dlatego kameralne budynki Botanici zostały wtopione w zielone otoczenie natury. Architektura osiedla zachwyca nie tylko zgrabnymi bryłami budynków, ale też rozbudowaną, oryginalną przestrzenią zieloną, w ramach której zasadzono aż 18 tysięcy roślin 90-ciu gatunków. Stworzono też przestrzenie relaksu na świeżym powietrzu przy zbiornikach wodnych oraz oryginalny, zrealizowany na zamówienie plac zabaw, którego elementem charakterystycznym są zminiaturyzowane budynki inwestycji. To nie pierwsza nagroda na koncie luksusowej inwestycji z Gdańska. Botanica Jelitkowo zdobyła już nagrody Green Building w kategoriach „Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna” oraz „Najlepsze zrównoważone wnętrze”. Została też najciekawszą inwestycją mieszkaniową w plebiscycie Trojmiasto.pl. Obecnie trwa drugi etap budowy osiedla, w ramach którego powstanie osiem 2-piętrowych budynków z mieszkaniami od 2 do 5 pokoi.

 

 

Minimalistyczne osiedle na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego

Minimalistyczne osiedle na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego

Pracownia Autograf Studio Marcin Galas i Tomasz Smuga zaprojektowała osiedle składające się z 5 domów jednorodzinnych.

 

Domy V.W.X.Y.Z powstały na działce w sąsiedztwie Jaskini Mamutowej. Nietypowa lokalizacja wymusiła zastosowanie nietypowych rozwiązań przestrzennych i konstrukcyjnych. Każdy z domów zakończony jest „żaglem”, który zamiast zbierać wiatr łapie promienie słoneczne, dzięki czemu wnętrza są odpowiednio doświetlone. Podstawą żagli są prostopadłościany znajdujące się na słupach. Budynki są zawieszone nad ziemią, od północnej strony wtopione w podłoże a od północnej otwarte na krajobraz. Wszystkie 5 obiektów są zróżnicowane pod względem wielkości, wysokości oraz widoku.

 

Falujący budynek

Falujący budynek

Holenderskie biuro architektoniczne opracowało projekt obiektu sportowego z trybuną dla kibiców na dachu. Dzięki takiemu rozwiązaniu wydaje się jakby budynek falował.

 

Obiekt sportowy z falującą trybuną na dachu powstał w dzielnicy Amsterdamu Ijburg. Budynek to podłużny pawilon trybunami wzrastającymi ku górze. We wnętrzu powstała otwarta przestrzeń dla mieszkańców oraz przebieralnie, toalety i magazyn. Rzeźbiarska forma sprawia, że obiekt jest nie tylko praktyczny ale również efektowny.

 

Nowa dzielnica mieszkaniowa w Warszawie

Nowa dzielnica mieszkaniowa w Warszawie

Inwestycja Aurec Home powstaje przy ul. Jutrzenki w okolicy stacji WKD Raków. Deweloper  z nakreślił plan zagospodarowania tego fragmentu dzielnicy.

 

Na 6,5 ha działce buduje „Miasteczko Jutrzenki”, czyli 9 budynków, a w nich prawie 900 mieszkań, których walorem będzie wysoka jakość zagwarantowana przez generalnego wykonawcę firmę Hochtief Polska. Osiedle będzie się wyróżniać zupełnie nową na rynku koncepcją udogodnień. Osiedle jest dobrze skomunikowane z centrum miasta zarówno dzięki infrastrukturze drogowej (bliskość al. Krakowskiej, Al. Jerozolimskich oraz tras wylotowych), jak i łatwo dostępnej komunikacji miejskiej. W ramach pierwszego etapu budowy realizowane są dwa budynki, w których znajdą się 163 mieszkania. Do użytku zostaną oddane już 2022 roku. Deweloper planuje również budowę dwóch kolejnych osiedli: w Ursusie (w miejscu, gdzie znajdują się, pozostające pod ochroną konserwatora zabytków fragmenty dawnej fabryki „Ursus”) oraz we Włochach.

 

 

Brutalistyczny kampus uniwersytetu UTEC Lima w Peru

Brutalistyczny kampus uniwersytetu UTEC Lima w Peru

Kampus uniwersytetu powstał na wyjątkowo trudnym terenie, tuż przy ruchliwej autostradzie.

 

Autorkami projektu jest duet Yvonne Farrell i Shelley McNamara, które zostały laureatkami Nagrody Pritzkera 2020. budynek z surowymi wykończeniami jest inspirowany klifami miasta. Pionowy budynek od północnej strony jest jakby kolejnym klifem natomiast od południa jest zintegrowany z niższą zabudową dzielnicy. Znajdują się na niej także kaskadowe ogrody i otwarte przestrzenie. Budynek jest niejako warstwowy a na jego ostatniej kondygnacji znajduje się biblioteka z panoramicznym widokiem na miasto i morze.

 

 

Nagroda If World Design Awards 2020

Nagroda If World Design Awards 2020

Nagrodę If World Design Awards 2020 w kategorii architektura otrzymał projekt Vision 195.

 

Wyróżniony projekt to jeden z sześciu, które składają się na prestiżową markę Vision. W tworzenie koncepcji zaangażowane było duńskie studio projektowe Jacob Jensen Design, które było odpowiedzialne za koncepcje funkcjonalną i architektoniczną budynków. Nagrodzony dom Vision 195 to dwukondygnacyjna bryła z płaskim dachem. Dom o powierzchni 194,22 mkw mieści 4 sypialnie, 3 łazienki oraz dużą garderobę. W projekcie uwzględniono dużą liczbę przeszkleń, które pojawiają się na obu kondygnacjach.

 

Ekologiczne budownictwo w Poznaniu

Ekologiczne budownictwo w Poznaniu

Bouygues Immobilier Polska oddał do użytku drugą inwestycję w Poznaniu. W otoczeniu wiśniowych drzewek i w pobliżu Lasku Marcelińskiego zbudował 106 mieszkań o funkcjonalnych rozkładach i podwyższonym standardzie. Wokół budynku sadzonych jest ponad 100 drzew – to element zrównoważonego budownictwa.

 

Wiśniowa Rezydencja, bo tak można przetłumaczyć francuską nazwę Cerisier Résidence, na Grunwaldzie jest już gotowa. Cerisier Résidence to kameralny, 3-piętrowy budynek, w którym znalazło się 106 mieszkań o funkcjonalnych rozkładach. Do mieszkań na parterze od ulicy Smardzewskiej przynależą oświetlone ogródki (do 200 mkw.) z kranikami do podlewania zieleni, natomiast mieszkania położone wyżej mają głębokie balkony. W budynku znalazły się różne warianty mieszkań: od kawalerek po 4-pokojowe (od 28 do 90 mkw.). Drzwi do poszczególnych lokali są umieszczone w minimalistycznych, nowoczesnych portalach. Do dyspozycji mieszkańców jest garaż podziemny, w którym znajdują się także indywidualne boksy na rowery. Mieszkania wyposażone są w wideodomofony, a cały obiekt jest monitorowany. Ostatnie mieszkania w Wiśniowej Rezydencji są jeszcze dostępne.Do głównych zalet należy jeszcze zaliczyć kameralną i niewysoka architekturę budynku. Elewacja utrzymana jest w jasnych, eleganckich kolorach – bieli, szarości oraz brązu. Urozmaicają ją balustrady balkonowe ze szkła oraz z płyt dekoracyjnych.

 

Powyginana fasada

Powyginana fasada

Na warszawskim Ursynowie powstało Dzielnicowe Centrum Kultury, którego fasada przypomina pogniecioną kartkę papieru.

 

Projekt budynku stworzył architekt Wojciech Kakowski już w 2010 roku, lecz obiekt powstał dopiero w 2020, głównie z braku funduszy. W czterokondygnacyjnym budynku powstaną sale widowiskowe oraz warsztatowe. Dzielnicowego Centrum Kultury wyróżnia się nietypową, powyginaną fasadą, która jest niczym pognieciona kartka papieru. Trójwymiarowa fasada jest wykonana z precyzyjnie dobranych płyt HPL, które były cięta indywidualnie.

 

Willowe osiedle w historycznej części Wrocławia

Willowe osiedle w  historycznej części Wrocławia

Dom Development ruszył ze sprzedażą inwestycji Osiedle Zielna. Nowy projekt, zlokalizowany w historycznej części Wrocławia – na Psim Polu, będzie miał willowy, rodzinny charakter. Deweloper zapowiada powstanie 2-piętrowego budynku, w którym znajdzie się 160 mieszkań. Prace budowlane rozpoczną się w IV kwartale tego roku, ich finał przewidziany jest na I kwartał 2022 roku.

 

Wyróżnikiem osiedla jest jego willowy charakter, atrakcyjna mała architektura i obecność zieleni w postaci ogrodów kwiatowych, licznych krzewów i drzew. Inwestycja na planie prostokąta, wizualnie podzielona na dwie bryły, będzie posiadać duży, zielony, wewnętrzny dziedziniec z placem zabaw i siłownią terenową. Do mieszkań zlokalizowanych na parterze przynależeć będą ogródki, a wszystkie lokale na 1 i 2 piętrze będą posiadać przestronne balkony. W ramach inwestycji powstanie podziemny garaż, komórki lokatorskie i schowki. Deweloper przewidział również rowerownię. Wszystkie klatki schodowe będą wyposażone w windy. Pojawią się także ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Osiedle Zielna zlokalizowane jest na Psim Polu, miejscu z 800-letnią historią. Nieopodal inwestycji znajduje się historyczny, odrestaurowany w 2013 roku Rynek, którego atrakcją jest m.in. nowa fontanna i odnowione kamienice. Osiedle Zielna projektowało B2 Studio z Krakowa. Głównym wykonawcą jest spółka Dom Construction.

 

Drewniany wieżowiec

Drewniany wieżowiec

Dom Kultury Sara, który powstaje w Skellefteå w północnej Szwecji ma się stać najwyższym budynkiem na świecie wykonanym z drewna.

 

Budynek zaprojektowany przez pracownie architektoniczną White Arkitekter ma osiągnąć wysokość 20 pieter. Gmach został zaprojektowany z prefabrykowanego drewna, które będzie wzmocnione betonowymi płytami. Skellefteå będzie kompozycja dwóch brył. Pierwsza to budynek mieszczący sześć sal widowiskowo-konferencyjnych, mogących zmieścić naraz nawet 3200 osób. natomiast drugą część stanowi 80 metrowa wieża, gdzie umieszczono hotel wraz z restauracja i SPA. W konstrukcji budynku wykorzystano także aluminium i szkło. Zapowiedziano, że obiekt zostanie oddany do użytku latem 2021 roku. Celem architektów było pokazanie, że skandynawska tradycja budowania z drewna połączona z najnowszymi rozwiązaniami inżynieryjnymi może stać się wzorem zrównoważonego projektowania i zielonego budownictwa.

 

Nietypowy budynek biurowy w Rzeszowie

Nietypowy budynek biurowy w Rzeszowie

Biurowiec o nietypowym kształcie został zaprojektowany przez architektów z MWA Architekci . Obiekt zostanie zlokalizowany w centrum Rzeszowa na eksponowanej ze wszystkich stron działce przylegającej do jednego z najważniejszych skrzyżowań w mieście.

 

Corner Point to budynek z wygiętymi łukowato obrysami ścian, który będzie pełnił funkcje biurową. Nietypowy kształt obiektu poprawi komfort akustyczny zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Podczas projektowania biurowca uwzględniono wiele rozwiązań proekologicznych. Kształt fasady minimalizuje przegrzewanie pomieszczeń i pomaga obniżyć zapotrzebowanie na energię. Bryła składa się z sześciu kondygnacji, które są poprzesuwane względem siebie i lekko odgięte od pionu. Całość jest założona na planie owalu i uzupełniona o zygzakowaty, uskokowy układ okien.

 

Projekt polskiej pracowni w luksusowej dzielnicy

Projekt polskiej pracowni w luksusowej dzielnicy

Uważa się, ze dzielnica Cologny znajdująca się w Genewie, tuż przy Jeziorze Genewskim jest jedną z najbardziej prestiżowych w Europie.

 

Projekt opracowany przez biuro architektoniczne Barycz i Saramowicz jest inspirowany układem urbanistycznym dzielnicy Cologny. Willa miała wpisywać się w krajobraz dlatego dostosowano ja do trenu. Jego duże spadki wymusiły postanie ścian oporowych powstrzymujących parcie gruntu. Co ciekawe tego typu rozwiązania są charakterystyczne dla okolicy. Nowoczesna willa przypomina wielkoskalowy mur z wyciętymi oknami. Frontowa strona budynku została wykonana z połączenia kamienia dobieranego (sortowanego) z żelbetem licowym, co podkreśla surowość formy. Elementem definicyjnym obiekt są dwa olbrzymie okna, które zostały wykonane w systemie wąskoprofilowym.

 

Ruchoma elewacja na warszawskim apartamentowcu

Ruchoma elewacja na warszawskim apartamentowcu

Ekskluzywny apartamentowiec zaprojektowany przez słynącą z wyszukanych form pracownię JEMS Architekci, odsłania swoją wyjątkową elewację. Mocny akcent jakim jest jej wybijający się na tle zabudowy Browarów Warszawskich miedziany kolor idealnie współgra z otoczeniem. Gotowa jest już pierwsza ściana elewacji, którą możemy podziwiać od strony południowej Apartamentów przy Warzelni.

 

Budynek Apartamentów przy Warzelni wznosi się na wysokość blisko 30 m nad ulicą Krochmalną. Mieszkańcy będą mieli pełny widok na trzy miejskie place Browarów Warszawskich: Rynek Warzelni, Dziedziniec Laboratorium oraz Plac Śniadaniowy. Sąsiedztwo historycznych zabudowań stało się inspiracją dla architektów, którzy bryłą powstającego apartamentowca nawiązują do stojącego w tym miejscu wcześniej budynku Słodowni, w której w XIX wieku wyspecjalizowani piwowarzy czuwali nad procesem kiełkowania ziaren jęczmienia. Apartamenty wspólnie z Warzelnią oraz największym z placów, czyli Rynkiem Warzelni już za chwilę będą wizytówką warszawskiej Woli.„Do budowy Apartamentów przy Warzelni wykorzystaliśmy materiały w charakterystycznym miedzianym kolorze. Sama fasada to aż 4110 mkw. powierzchni. Co ciekawe, dzięki zastosowaniu ruchomych elementów będzie mogła ciągle zmieniać swój kształt. Wpływ na to będą mieli mieszkańcy, którzy wybrali Apartamenty przy Warzelni. Zamontowaliśmy już ponad 1200 ruchomych paneli, a  docelowo będzie ich blisko 3000”- wyjaśnia Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie.

 

 

Nowa Zajezdnia Wrocław

Nowa Zajezdnia Wrocław

Oryginalna architektura nawiązująca do XIX-wiecznej zabudowy, podwyższony standard wykończenia, charakterystyczne wykusze oraz prawie 200 mieszkań różnego typu. To wszystko w budynku mieszkalnym koło zajezdni tramwajowej na Nadodrzu. Budowa wkroczyła w ostatni etap. Inwestycję prowadzi Bouygues Immobilier Polska.

 

Zajezdnia Wrocław przy ul. Krętej niedługo będzie gotowa. Widać już konstrukcję wszystkich pięter. W najwyższym punkcie niedawno zawisła wiecha, a prace przeniosły się do środka, gdzie trwają prace murarskie i instalacyjne. Wszystko idzie zgodnie z planem dewelopera, który w 6-piętrowym budynku zaplanował prawie 200 mieszkań o wielkości od 25 do 56 mkw. Do wielu przynależą balkony, a do kilku – ogródki na pierwszym piętrze. Na parterze jest miejsce dla sklepów, restauracji lub innych lokali handlowo-usługowych. Pod budynkiem znajduje się hala garażowa. Podwyższony standard wykończenia wnętrz ma korespondować z architektonicznym stylem okolicy, w której nie brakuje budynków pochodzących z XIX wieku. Aby Zajezdnia Wrocław do nich pasowała, zdecydowano się na cegłę klinkierową na elewacji. Budynek przy ulicy Krętej nazwano Zajezdnią Wrocław z racji tego, że stoi niedaleko zajezdni tramwajowej. Takie położenie zapewnia wygodne połączenie ze wszystkimi częściami Wrocławia. Nadodrze od wielu lat jest głęboko rewitalizowane. Odrestaurowywane są budynki, wracają ośrodki kultury, otwierają się sklepy i restauracje, ściany podwórek pokrywają murale.

 

Najlepsza odsłona cegły

Najlepsza odsłona cegły

W konkursie Architizer A+Award 2020 w kategorii najlepsza realizacja z cegły zwyciężył projekt pracowni Brisac Gonzalez Architects, powstały we współpracy z biurem Arquitectonica.

 

Hobhouse to projekt powstały z samym centrum Londynu, przy objętym ochroną konserwatorską placu Trafalgar. Nowo powstały budynek ma sześć kondygnacji i na powierzchni 6600 mkw pomieści: 19 mieszkań, powierzchnie biurowe oraz lokale handlowe i usługowe. Dynamiczny kształt bryły i jej liczne załamania zostały podkreślone poprzez dwa odcienie cegły: szarawy i rudy. Hobhouse składa się z poprzesuwanych względem siebie segmentów, które są uzupełnione ukośnymi oknami. Co ciekawe takie rozwiązanie tworzy efekt światłocienia zapewniający dekoracje z cegieł wysuniętych poza lico ściany.

 

Dom z Trójkątów

Dom z Trójkątów

Dom z Trójkątów to projekt stworzony przez architektów z z warszawskiej pracowni 81.WAW.

 

Projekt parterowego domu został zdeterminowany działką o kształcie trapezu na której powstał. Powstała bryła opiera się o rytmiczny trójkątny moduł, który jest wykończony ażurową przysłoną ze stalowej linki. Elewacja budynku została wykonana z skandynawskiej sosny Thermory i uzupełniona białymi ramami, które otaczają dom na krawędziach. „Trójkąty, które pojawiły się w elewacji, to ukryta przesuwna brama, prowadząca do miejsc postojowych. Jest to poniekąd element konstrukcyjny dla całej ramy. Wybraliśmy trójkąty, ponieważ nawiązują do ostrego kąta, który stworzył kształt działki. Co ciekawe, zastosowaliśmy w nich linki żeglarskie, które odnoszą się do pasji inwestora. Stalowa konstrukcja nadaje budynkowi lekkości, jednocześnie zamykając budynek i tworząc charakterystyczną ażurową przegrodę”- dodaje Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

 

Pasywny budynek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Pasywny budynek  Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi wzbogaci się o pasywny budynek laboratoryjno-naukowy o minimalnym wpływie na środowisko i niskich kosztach użytkowania w ramach MOLecoLAB, Łódzkiego Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych.

 

 

Projekt MOLecoLAB obejmuje budowę nowoczesnego budynku pasywnego zlokalizowanego w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM w Łodzi. Będzie to kompleks najwyższej klasy laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych, który zajmie ok. 4,5 tys. metrów kwadratowych. W czasach kryzysu klimatycznego budynki pasywne odgrywają istotną rolę w ograniczeniu wpływu człowieka na środowisko. Do tej pory takich obiektów jest stosunkowo niewiele w Polsce a tak duże jak budynek dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi należą do rzadkości. Po zrealizowaniu dwukondygnacyjnego obiektu o kubaturze ok. 18,5 tys. m3 wskaźnik jego zapotrzebowania na energię wyniesie maksymalnie 15 kWh/(m2a) rocznie zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia. Zgodnie z projektem, za który odpowiada łódzkie biuro Architekton Sp. z o.o., budynek będzie spełniać także inne wyśrubowane parametry m. in. w zakresie szczelności na przenikanie powietrza, zapotrzebowania na energię pierwotną, przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych i okien, oraz temperatury powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyb. Na elewacji i dachu Skanska umieści fotowoltaikę o mocy 118 kWp, która częściowo zabezpieczy zapotrzebowanie budynku na energię. W obiekcie firma zrealizuje instalację trigeneracji, która zapewni produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu przy użyciu energii chemicznej z gazu ziemnego. Pod budynkiem generalny wykonawca zamontuje gruntowy wymiennik ciepła. Efekt pasywności zostanie uzyskany także dzięki zastosowaniu przez Skanska szeregu innych rozwiązań takich jak odpowiedni kształt budynku, zwartość i prostota brył, orientacja głównych przeszkleń na południe, wysoka izolacyjność cieplna wszystkich przegród i stolarki zewnętrznej, eliminacja mostków cieplnych, wysoka szczelność budynku, wysokosprawny układ wentylacji z odzyskiem ciepła oraz energooszczędne oświetlenie typu LED. Aby spełnić wszystkie założenia projektowe, istotny jest dobór materiałów, izolacje oraz dbałość o detale połączeń wpływające na wysoką jakość wykonywanych prac. Po zakończeniu realizacji budynek zostanie poddany próbie szczelności metodą Blower Door Test a dokumentacja powykonawcza będzie wykonana w systemie BIM.

 

Najlepszy gmach teatru w 2020 roku

Najlepszy gmach teatru w 2020 roku

Zwycięzcą konkursu Architizer A+Award 2020 w kategorii najlepsza bryła teatralna została siedziba Theater Le Diamant.

Nagrodzony gmach znajduje się w Quebec City w Kanadzie. Theater Le Diamant został zaprojektowany przez pracownie Atelier In Situ i Jacques Plante architect. Nagrodzony budynek jest nowoczesną bryła wkomponowaną w historyczną zabudowę. Nowe skrzydło zostało także połączone z kamienicą o zabytkowej fasadzie. Powstała bryła jest ustawiona ukośnie względem istniejącego budynku. Jej nowoczesny, dynamiczny kształt jest podkreślony przeszkloną elewacją.

 

Luksusowe apartamenty w Szczyrku

Luksusowe apartamenty w Szczyrku

Apartamentów XYZ to 30 lokali o wysokim standardzie w trzech budynkach zlokalizowanych bezpośrednio przy dolnej stacji kolei gondolowej w Szczyrku.

 

W kompleksie dostępne dla gości będą m.in.: restauracja z apres ski, basen i sauna, ogród na dachu, narciarnia z rowerownią oraz „ośla łączka” zimą. Apartamenty wyróżnia wysoka jakość architektury, nawiązująca do najlepszych alpejskich wzorców i lokalnej tradycyjnej zabudowy. To 30 lokali wykończonych i kompletnie wyposażonych w jednolitym i spójnym dla całego obiektu standardzie. Standardowy apartament o powierzchni ok. 31-32 m2 składa się z pokoju dziennego z aneksem kuchennym, łazienki, wydzielonej sypialni oraz tarasu lub balkonu. Kompleks stanowią trzy połączone ze sobą apartamentowce, które swoją nowoczesną bryłą nawiązują do górskich szczytów, przez co doskonale komponują się z otaczającym go krajobrazem. Projekt Apartamenty XYZ , realizowany jest przez jedną z najlepszych polskich pracowni projektowych: WXCA z Warszawy. Koncepcja tego obiektu, bardzo mocno wzoruje się na architektonicznych detalach beskidzkich domów, przy zachowaniu obecnie najlepszych polskich i alpejskich trendów budowy obiektów pensjonatowych i hotelowych. Projekt Apartamenty XYZ w Szczyrku otrzymał II nagrodę na międzynarodowym biennale w Mińsku.

 

Kolejna spektakularna rewitalizacja w Warszawie

Kolejna spektakularna rewitalizacja w Warszawie

Kameralna kamienica z II połowy XIX wieku, odrestaurowany przez RealCo Property Investment and Development Sp. z o.o..Prace zostały właśnie zakończone a budynek otrzymał pozwolenie na użytkowanie.

 

Kamienica przy Wilczej 19 to kameralny budynek z drugiej połowy XIX wieku, wpisany w historyczną zabudowę Śródmieścia Warszawy. W wyniku prac remontowych został utrzymany historyczny kształt kamienicy i przywrócone zabytkowe zdobienia i detale. Nowopowstała nadbudowa stanowi kontrast, eksponując walory zrewitalizowanej, zabytkowej elewacji. Na 6 kondygnacjach nadziemnych znajdują się 42 lokale mieszkalne o powierzchni od 34 do 111 m kw. Wszystkie apartamenty posiadają indywidualne komórki lokatorskie. Każdą klatkę wyposażono w nowoczesne windy. W lokalach na najwyższych kondygnacjach zainstalowano system klimatyzacji. Atutem tej śródmiejsko zlokalizowanej inwestycji jest nowopowstały garaż podziemny. W części frontowej budynku znajdują się 2 lokale usługowe. Za projekt architektoniczny odpowiada MAAS Projekt. Projekty aranżacji wnętrz opracowali architekci z 2-k Architektura. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do swoich apartamentów już we wrześniu 2020 roku.

 

Skandynawskiej filozofii architektury w Polsce

Skandynawskiej filozofii architektury w Polsce

Prawdziwa oaza i komfort w mieszkaniu, zielone otoczenie na zewnątrz i dobre relacje z sąsiedztwem – w taki sposób niemal każdemu żyłoby się przyjemnie. Skandynawska architektura to znacznie więcej niż odsłonięte okna czy meble ze znanej sieciówki. Styl życia północy zyskuje coraz większą popularność w Polsce.

 

 

Skandynawska filozofia architektury jest wpisana w DNA spółki mieszkaniowej Skanska. Mieszkańcy osiedli stworzonych przez dewelopera znajdą w nich to, co jest kwintesencją szwedzkiego stylu życia: ekologię, jakość, styl, a także równowagę między pracą a życiem prywatnym. Takie rozwiązania możemy znaleźć na przykład na warszawskim Osiedlu Mickiewicza. Większość okien znajduje się po stronie południowej, a te panoramiczne i wysokie w części dziennej pozwalają na naturalne doświetlenie mieszkania przez maksymalnie długi czas w trakcie dnia. Dzięki temu są one nie tylko widne, ale też niezwykle przestronne. Duże, przeszklone przestrzenie to nie tylko kwestia dostępu światła dziennego, ale też kontaktu z naturą. Bliskość natury oraz dbałość o środowisko naturalne to kolejny aspekt filozofii architektury Skandynawskiej. Dlatego też architekci odpowiedzialni za projekty mieszkań Skanska zarówno wkomponowują w przestrzeń osiedli nową zieleń, jak i starają się połączyć z projektem jak najwięcej już zastanych elementów krajobrazu. Swobodne ustawienie budynków stworzyło nieregularne ramy przenikających się dziedzińców, wyjątkowych dzięki zachowaniu starodrzewia, dużych połaci zieleni oraz naturalnego, pagórkowatego ukształtowania terenu.

 

Najlepszy budynek sakralny w 2020 roku

Najlepszy budynek sakralny w 2020 roku

Kościół Saemoonan powstały w stolicy Korei Południowej, w Seulu w dzielnicy Seulu Jongno-gu zwyciężył w konkursie Architizer A+Award 2020 w kategorii budynek sakralny i pomnik.

 

Autorami zwycięskiego projektu jest pracownia Lee Eunseok+KOMA. Saemoonan to nowoczesny budynek, w którym można jednak odnaleźć nawiązania do gotyckich obiektów sakralnych. Arxchitekci przyznają, że chcieli aby kształt gmachu przypominał wyciągnięte w stronę wiernych matczyne ramiona. Cały budynek jest strzelisty i smukły z zaokrąglonymi narożnikami i dużą ilością ścian powyginanych w łuki. Ważną rolę w projekcie odgrywa światło, które wręcz zalewa pomieszczenia. Należy zaznaczyć, że budynek został tak zaplanowany, by służyć jak największej liczbie mieszkańców okolicy, nie tylko do celów religijnych.

 

Zielone rozwiązania we wrocławskim Centrum Południe

Zielone rozwiązania we wrocławskim Centrum Południe

Budowa pierwszego etapu wrocławskiego kompleksu Centrum Południe właśnie dobiegła końca. Biurowce otrzymały pozwolenie na użytkowanie, co oznacza, że już niebawem pierwsi najemcy zaczną wprowadzać się do swoich nowych siedzib.

 

Centrum Południe jest pierwszą inwestycją w stolicy Dolnego Śląska, w ramach której zastosowany zostanie tzw. zielony beton. Wraz z pierwszą fazą powstanie ok. 1380 mkw. antysmogowego chodnika, neutralizującego zanieczyszczenia wyemitowane m.in. przez samochody. Centrum Południe to również pierwszy biurowiec we Wrocławiu, który otrzyma prestiżowy certyfikat WELL. Pierwszy etap Centrum Południe, który właśnie został oddany do użytku, to dwa budynki oferujące 27 600 mkw. zrównoważonej i nowoczesnej powierzchni biurowej i handlowo-usługowej. Centrum Południe to nie tylko pierwsze we Wrocławiu miejsce z antysmogowym chodnikiem. To również pierwszy biurowiec w stolicy Dolnego Śląska, który będzie ubiegać się o wymagający certyfikat WELL, przyznawany przez International WELL Building Institute (IWBI). To system certyfikacji, który mierząc jakość powierzchni biurowej, weryfikuje ponad 100 cech budynku, biorąc przy tym pod uwagę wpływ na zdrowie jego użytkowników. 

Hotel w domku na drzewie

Hotel w domku na drzewie

Architekt Antony Gibbon opracował projekt niewielkich domków na drzewach na zlecenie prywatnego inwestora, który przeznaczy je pod najem krótkoterminowy.

 

A-F3 Treehouse to nowoczesna chatka znajdującą się w koronach drzew. Geometryczne bryły zostaną wyniesionych w górą za pomocą specjalnego stelażu. Ma do nich prowadzić klatka schodowa, skryta pod podłogą domku lub powieszany trap biegnący z pobliskiego zbocza. Forma obiektu nawiązuje do klasycznego namiotu biwakowego co podkreśla charakter całej inwestycji. Docelowo ma powstać cały kompleks jednakowych domków. Elewacje zostaną wykonane z czarnych desek, dzięki czemu doskonale wtopią się one w leśny krajobraz.

 

Pięciogwiazdkowy hotel w Kołobrzegu

Pięciogwiazdkowy hotel w Kołobrzegu

Spółka z Grupy Marvipol Development zawarła z Grupą Accor umowę franczyzy na budowę hotelu klasy premium, który powstanie w Kołobrzegu.

 

Pochodząca ze Szwajcarii ekskluzywna i nowoczesna marka Mövenpick spełnia najwyższe standardy usług i zapewni gościom luksusowe i innowacyjne udogodnienia, wysoce spersonalizowane usługi oraz wyjątkowy poziom komfortu. Marvipol, doświadczony deweloper podpisał umowę franczyzową na 266-pokojowy hotel Mövenpick Kołobrzeg z Accor Group, globalnym liderem branży hotelarskiej. To jeden z pierwszych obiektów szwajcarskiej, pięciogwiazdkowej marki z portfolio Accor, który powstanie w Polsce. Obiekt znajdzie się przy ulicy Sułkowskiego, a jego położenie w pierwszej linii brzegowej pozwoli gościom na bezpośrednie wyjście z hotelu na plażę. Mövenpick Kołobrzeg będzie oferował gościom 266 przestronnych pokoi, w większości z balkonami oraz z pięknym widokiem na morze. Do dyspozycji w hotelu znajdzie się także m.in. restauracja, lobby bar, basen i saunarium oraz centrum spa czy powierzchnia konferencyjna.

 

Biblioteka inspirowana kokonami jedwabników

Biblioteka inspirowana kokonami jedwabników

Nowoczesna biblioteka została zaprojektowana prze architektów ze znanej pracowni MAD.

 

Budynek, który powstanie w Chinach, nad brzegiem Morza Południowego pomieści 10000 wolumenów książek, sale multimedialne i konferencyjne, kawiarnie, restauracje i taras widokowy. Całość zostanie otoczona ogrodem. Dla architektów inspiracjom były kokony jedwabników. Biblioteka to obła bryła o sinusoidalnych kształtach pozbawiona wyraźnych kontrastów i ostrych katów. Jest w niej dużo przeszkleń, okrągłych otworów i świetlików, które doświetlają wnętrza. Minimalizm bryły jest pokreślony wszechobecna bielą.

 

Zwycięski projekt w konkursie Architizer A+Award 2020

Zwycięski projekt w  konkursie Architizer A+Award 2020

W kategorii „Kultura: galerie i przestrzenie ekspozycyjne” konkursu Architizer A+Award 2020 zwyciężył projekt opracowany przez pracownię BIG.

 

Zwycięski projekt to połączenie kształtów i funkcji. Koncepcja jest połączeniem budynku, muzeum, mostu i rzeźby. Obiekt powstał norweskiej miejscowości Jevnaker., gdzie od lat znajduje się Park Rzeźby. Głównym założeniem architektów było, aby projekt wtopił się w surowy krajobraz i stał się częścią parku. Obiekt jest nie tylko kładką ale także Galerią Kistefos. Budynek w połowie swojej długość jest skręcony, co wynika z różnicy w wysokościach obu brzegów. Całość została wykonana z aluminium – szare, metalowe elewacje wyróżniają obiekt na tle leśnego otoczenia, ale dzięki jego kameralnej skali nie wydaje się on nad pejzażem dominować.

 

EKO wieżowce w Singapurze

EKO wieżowce w Singapurze

Pracownia architektoniczna ADDP zaprojektowała dwa 56-kondygnacyjne wieżowe, które powstaną Singapurze na terenie jednego z osiedli mieszkaniowych.

 

Inwestycja Avenue South Residences w 80% powstanie z elementów prefabrykowanych, wykonanych w fabrykach i już w dużym stopniu złożonych dostarczonych na plac budowy. Wieżowce będą miały proste, geometryczne formy, które zostaną urozmaicone roślinnością osadzoną na elewacji. Nowe budynki powstaną terenie zajętym przez niską, czterokondygnacyjną zabudowę mieszkaniową, w dużej części historyczną, utrzymaną w stylistyce art deco. Architekci zdecydowali się więc na oszczędny minimalistyczny projekt, aby wieżowce były najbardziej wkomponowane w istniejącą dzielnice.

 

Fińskie osiedle w Warszawie

Fińskie osiedle w Warszawie

Firma YIT otrzymała pozwolenie na użytkowanie III etapu osiedla Nordic Mokotów, a klienci zaczęli już odbierać klucze do zakupionych mieszkań. Tym samym fiński deweloper zakończył realizację swojej pierwszej inwestycji w Polsce.

 

Osiedle Nordic Mokotów oferuje łącznie 340 mieszkań o różnych metrażach – od kawalerek po dwupoziomowe lokale o powierzchni ponad 100 m2. Wszystkie posiadają przestronne drewniane balkony lub tarasy, co stanowi charakterystyczny dla całego osiedla wyróżnik. Mieszkańcy mają do dyspozycji zielone patio, lokale usługowe, a także podziemny parking z miejscami postojowymi przystosowanymi do ładowania pojazdów elektrycznych. Atutem inwestycji jest także lokalizacja w spokojnej, zielonej okolicy z łatwym dostępem do środków komunikacji miejskiej, ścieżek rowerowych, sklepów, lokali gastronomicznych i usługowych, a także jednostek oświatowych oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych, takich jak tor łyżwiarski Stegny.

 

Nagroda ICONIC AWARDS 2020: Innovative Architecture – Selection dla polskiego projektu

Nagroda ICONIC AWARDS 2020: Innovative Architecture – Selection dla polskiego projektu

Dom jednorodzinny zaprojektowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt zwyciężył w prestiżowym konkursie ICONIC AWARDS 2020: Innovative Architecture – Selection, w kategorii ARCHITECTURE.

 

RE: LONG HOUSE to dom jednorodzinny znajdujący się w Łodzi. Obiekt o powierzchni 550 mkw powstał na wąskiej działce o powierzchni 2500 mkw, której kształt wpłynął na ostateczny wygląd domu. „Na terenie rosło także kilka drzew, które należało zachować – niektóre znajdowały się w wąskim rozstawie, w jedynym miejscu, w którym możliwy był wjazd na działkę. Biorąc pod uwagę wszystkie obostrzenia, zaprojektowałem podłużny dom, który nie tylko zmieścił się na wyznaczonym odcinku działki, ale również nie zaingerował w otaczającą naturę” – wyjaśnia architekt Marcin Tomaszewski. Dwukondygnacyjna bryła składa się z na prostych, geometrycznych elementów. Przesunięcia względem segmentów dodały jej dynamiki „Inwestorowi zależało na modernistycznym wyglądzie, stąd zastosowane przeze mnie detale na budynku w postaci czarnych, stalowych ceowników malowanych proszkowo” – dodaje architekt. 

Biurowiec P180 w Warszawie

Biurowiec P180 w Warszawie

Skanska rusza z realizacją biurowca. Dostarczy on ok. 32 tys. mkw. nowoczesnej i innowacyjnej przestrzeni biurowej w znakomitej lokalizacji – tuż przy metrze Wilanowska.

 

Za projekt odpowiada pracownia PRC Architekci. Biurowiec, jak wszystkie powstające właśnie budynki Skanska, będzie ubiegał się o wymagający certyfikat WELL, który potwierdza najwyższą jakość budynku i jego pozytywny wpływ na zdrowie oraz komfort pracowników. P180 powstaje w jednym z najlepiej zlokalizowanych miejsc w Warszawie - u zbiegu ulic Puławskiej i Domaniewskiej, bezpośrednio przy stacji Metro Wilanowska. Budynek będzie miał unikalną na skalę dzielnicy ekspozycję, zapewniającą rozpoznawalność jego najemcom. Piętra P180 pozwolą na swobodną aranżację, a ich przemyślany układ wpisuje się w rosnącą potrzebę elastyczności zgłaszaną przez klientów. Planowe oddanie do użytku przewidziano na trzeci kwartał 2022 roku. Zgodnie z filozofią Skanska, w obrębie inwestycji zostanie zastosowany zielony beton. Jest to innowacyjny materiał, który neutralizuje szkodliwe związki azotu pochodzące ze spalin samochodowych, walcząc w ten sposób z miejskim smogiem. Co więcej, biurowiec P180 jest kolejną inwestycją Skanska, która będzie powstawała zgodnie z wytycznymi certyfikatu WELL. Budynek będzie ubiegał się także o certyfikaty LEED oraz Obiekt bez Barier.

 

Baśniowy projekt

Baśniowy projekt

Wśród klasycznej zabudowy w dzielnicy Camden w centrum Londynu powstanie nowoczesny budynek mieszkalny .

 

Autorem projektu i jednocześnie właścicielem budynku jest Peter Morris. Nowy obiekt jest nowoczesną interpretacją elementów z zabytkowego kościoła St Martin, który znajduje się naprzeciwko. Głównym punkiem odniesienia stały się łuki, które przepełniają nowy projekt i nadają mu rytm i układ. Bryła jest wielofunkcyjna ale jednocześnie przerysowana i nieco „bajkowa”. Nietypowo forma budynku została dodatkowo podkreślona kolorem, odcieniami różu. Inwestorzy otrzymali już pozwolenie na budowę.

 

Parking na dachu domu jednorodzinnego

Parking na dachu domu jednorodzinnego

WoodHouse 2.0 to okrągły jednorodzinny dom na dachu, którego znajduje się parking.

 

Autorami tego odważnego projektu jest biuro architektoniczne Marchi Architects. WoodHouse 2.0 powstał na malowniczej działce wśród młodych dębów, na wyspie Long Island. Dach na okrągłej bryle delikatnie się obniża tworząc tym samym spiralne rondo, po którym może jeździć samochód. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są okrągłe świetliki, które nie tylko doświetlają wnętrze ale także umożliwiają wejście z domu bezpośrednio na dach. Wewnętrzne ściany stanowią panoramiczne okna, dzięki czemu naturalny krajobraz niejako wchodzi do wnętrza.

 

Jedna z najwyższych inwestycji w Gdyni

Jedna z najwyższych inwestycji w Gdyni

Kończy się budowa Portovej w centrum Gdyni. Siedemnastopiętrowa, nowoczesna inwestycja powstała w niedalekim sąsiedztwie słynnych w całej Polsce wież Sea Towers, za które odpowiada ten sam deweloper – Invest Komfort.

 

Projekt inwestycji stworzyło Studio Kwadrat. Zadaniem architektów było wykorzystanie potencjału lokalizacji, która łączy Śródmieście Gdyni i zupełnie nową, dopiero tworzącą się dzielnicę Śródmieście Morskie. Mieszkańcy mogą korzystać z atrakcji i uroków miasta, a równocześnie cieszyć się bliskością mariny i plaży miejskiej. Łącznie powstało 271 mieszkań oraz zlokalizowane na parterze lokale usługowe. Portova otwiera nowy rozdział w historii tej części Gdyni, łącząc w sobie tradycję z nowoczesnością. Na dachu deweloper zaplanował zielony taras widokowy dla mieszkańców inwestycji – doskonałe miejsce, żeby odpocząć i zachwycić się nadmorskimi widokami. Co więcej, będzie na nim dostępna m.in. profesjonalna luneta, dzięki której mieszkańcy i ich goście będą mogli podziwiać panoramę całego Trójmiasta. Na mieszkańców czeka szereg rozwiązań oraz bogate w różnorodne funkcje części wspólne. Na 200-metrowej przestrzeni zaaranżowano m.in. prywatną strefę relaksu z salą klubową z bilardem, salą do ćwiczeń oraz z saunami.

 

Proekologiczny projekt Zahy Hadid

Proekologiczny projekt Zahy Hadid

Na wyspie wyspie Roatán w Hondurasie powstanie wyjątkowe, ekologiczne osiedle mieszkaniowe, które powstało w wyniku kooperacji trzech pracowni architektonicznych: Zaha Hadid Architects, AKT II i Hilson Moran Partnership.

 

Celem jak przyświecał architektom było opracowanie projektu, który będzie wtapiał się w lokalny krajobraz, pasował do klimatu oraz szanował kulturę i tradycję przy poszanowaniu środowiska. Roatán Próspera Residences to osiedle składające się z modułów wytworzonych z lokalnego drzewa. Całość to smukłe pawilony, które pną się ku górze. Zaokrąglone bryły poszczególnych modułów zostały umieszczone na słupach. Charakterystyczne dachy są inspirowane historyczną architekturą Hondurasu.

 

 

Luksusowe mieszkania w dawnej fabryce perfum

Luksusowe mieszkania w dawnej fabryce perfum

W miejscu dawnej fabryki perfum powstaje Perfumiarnia. Wysokie, jasne mieszkania z oknami od podłogi do sufitu i loggią wielkości salonu, z której roztacza się widok na najstarszy park Poznania.

 

Domy Perfumiarni nawiązują proporcja mi do willi miejskich, a tektoniką do pobliskich ekskluzywnych kamienic Dzielnicy Johowa z początku XX wieku. Duże mieszkania stają się jeszcze większe otwierając się na Park Wilsona balkonami w kształtach falujących koron drzew. Faluje cała elewacja, jakby płynna stawała się granica między budynkami i parkiem. Klatki schodowe wyłożone włoskim kamieniem doświetla słońce jak w sąsiednich reprezentacyjnych kamienicach i willach miejskich. Projekt domów stworzyli JEMS Architekci, najbardziej uznana polska pracownia, mająca na koncie wiele spektakularnych projektów mieszkaniowych. Na hektarowej działce nieregularnie rozmieścili domy o dość ekspresyjnej, dynamicznej formie, zwracając je w stronę parku. W inwestycji powstaną jasne, wysokie mieszkania (o wys. od 3 do 3,5m) o 46 do 154 m2 do których pierwsi lokatorzy będą mogli się wprowadzić w 2022 roku.

 

Kolejna inwestycja w OFF Piotrkowska Center

Kolejna inwestycja w OFF Piotrkowska Center

OPG Property Professionals, firma zarządzająca projektem, otrzymała już pozwolenie na budowę nowego budynku Fern w obrębie przestrzeni OFF Piotrkowska Center w Łodzi.

 

Fern będzie pięciopiętrowym, supernowoczesnym budynkiem biurowym klasy A+ z silnie zaakcentowaną funkcją handlowo-usługową na dolnych kondygnacjach. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej 8 045 metrów kwadratowych zaoferuje 7 624 mkw. powierzchni najmu, podzielonej na biura oraz lokale użytkowe. Budynek, który wypełni pierzeję ulicy Piotrkowskiej, wyróżni na mapie Łodzi publicznie dostępny dach, na który wyniesiona zostanie działająca tu obecnie strefa relaksu, a także niestandardowa, bo wysoka aż na 3 kondygnacje brama prowadzącą w głąb terenu dawnej fabryki Franciszka Ramischa. Wzdłuż utworzonego w ten sposób pasażu handlowego znajdzie się miejsce na kolejne sklepy, butiki i restauracje. Projekt przygotowała pracownia NOW Biuro Architektoniczne z siedzibą na „OFFie”. 

 

Dom nad Bulwarem

Dom nad Bulwarem

Ten minimalistyczny w formie, ale z rozmachem zrealizowany budynek ma powierzchnię 800 m2 zaprojektowany przez gdyńskie biuro projektowe Arch-Deco.

 

Architektura domu jest szczególne dopracowana z uwagi na wyjątkową lokalizację – w eksponowanym i reprezentacyjnym miejscu. Dom znajduje się bowiem u podnóża ekskluzywnej, willowej dzielnicy Kamiennej Góry, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z dwóch głównych wejść na gdyński bulwar. Został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wpisać się w istniejące otoczenie pasa brzegu nadmorskiego oraz naturalnie uformowanych skarp, które w dużym stopniu pokryte są zielenią. Jego bryła stanowi również nawiązanie do sąsiadującego budynku – tradycyjnego pod względem skali i formy domu objętego ochroną konserwatorską przy ul. Prusa 8. Bryła budynku składa się z trzech części przesuniętych względem siebie tak, aby z możliwie największej ilości pomieszczeń i tarasów rozpościerał się widok na Zatokę Gdańską. Dwie z nich przykryte są dachami o kącie 45 stopni, co wynikało z zapisów MPZP. Trzecia to prostopadłościenna, przeszklona oranżeria, wizualnie wtapiająca się w piękne walory naturalnie uformowanej skarpy. Sprzyja temu plastyczność i elastyczność materiału elewacyjnego corian, którym pokryte są ściany i dach.

 

Wyjątkowe centrum kongresowe

Wyjątkowe centrum kongresowe

Centrum Kongresowe zaprojektowane przez turecką pracownie Tabanlioglu Architects inspirowane jest krajobrazem, tradycją oraz historią miejsca w którym powstanie.

 

Nowoczesne centrum konferencyjne, które powstanie w Dakarze, stolicy Senegalu nawiązuje do najbardziej charakterystycznego elementu tego regionu, czyli baobabu. Obiekt wyróżnia się pięknym, ażurowym dachem. Całość składa się z kilku przeszklonych elementów, które nie jako scala konstrukcja dachu. Jest on także rozpięty nad przejściami między kolejnym skrzydłami. Uzupełnienie inwestycji stanowią baseny, które nie tylko zapewniają wilgoć, ale i stanowią element dekoracyjny, odbijając budynki i światło słoneczne. 

Unikatowy biurowiec w Trójmieście

Unikatowy biurowiec w Trójmieście

Niebawem do użytku zostanie oddana jedna z najbardziej oryginalnych przestrzeni biurowych w Trójmieście. Rewitalizowany obecnie budynek Dyrekcji na terenie Stoczni Cesarskiej to wyjątkowy obiekt, wypełniony historią. Oprócz nowoczesnych rozwiązań funkcjonalnych zaproponuje on niespotykaną w innych miejscach atmosferę oraz możliwość codziennego obcowania z unikalnym duchem tego miejsca.

 

 

Rewitalizacja trwająca ponad rok, obejmowała kompleksowy remont zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz obiektu. Jednym z największych wyzwań było odnowienie wielu oryginalnych materiałów, pozwalających utrzymać wyjątkowego ducha tego miejsca. Wyczyszczono 160 tyś. historycznych cegieł, co pozwoliło na wyeksponowanych ceglanych murów. Gruntowanej renowacji przeszły oryginalne drewniane schody. Ponadto, wymienionych, lub odrestaurowanych zostało 330 okien. Oprócz tego naprawionych, uzupełnionych lub wymienionych zostało 100 km fug. Po raz pierwszy w swojej historii, budynek zostanie wyposażony w windę, co zapewni dostępność obiektu dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Oprócz tego, po wielu latach na wieży Dyrekcji ponownie pojawił się zegar. Obiekt po rewitalizacji nadal pełnić będzie funkcję biurową. Do dyspozycji najemców będą nowoczesne wnętrza z duszą o powierzchni użytkowej 4 000 m. kw. Z założenia będą one stanowić przestrzeń elastyczną, gotową na przyjęcie najemcy o różnych potrzebach. Oprócz tego we wnętrzach przygotowywane są współdzielone sale konferencyjne, strefy relaksu, kawiarnia i wspólne aneksy kuchenne oraz powierzchnia do organizacji konferencji, wystaw i imprez wraz z nowoczesnym zapleczem technicznym i sprzętowym. Społecznym sercem budynku stanie się przestrzeń co-workingowa znajdująca się na dwóch najwyższych, dotychczas wyłączonych z użytkowania piętrach budynku.

 

Drewniany dom na wybrzeżu

Drewniany dom na wybrzeżu

Pracownia Kennedy Nolan Architects stworzyłam projekt domu jednorodzinnego, który powstał na wybrzeżu, we wschodniej części australijskiego stanu Victoria.

 

Dom wyróżnia się nie tylko miejscem, w którym powstał ,ale także bryłą i elewacją. Obiekt został zbudowany z lokalnej odmiany drewna odpornego na pożary. Taki zabieg sprawił, że budynek doskonale współgra z otoczeniem. Bryła domu jest stworzona z elementów przypominających klocki, które są skupione wokół niewielkiego wewnętrznego dziedzińca. Co ciekawe, kolejne fragmenty ustawiono tak, by wnętrze domu ochronić przed wiatrem, słońcem i ogniem, tworząc zaciszny, odseparowany od otoczenia zakątek. Najbardziej charakterystycznym elementem projektu stały się jednak okrągłe okna o różnych wielkościach.

 

Kolejny nowoczesny biurowiec w Warszawie

Kolejny nowoczesny biurowiec w Warszawie

Skanska rusza z realizacją biurowca P180 w Warszawie. Dostarczy on ok. 32 tys. mkw. nowoczesnej i innowacyjnej przestrzeni biurowej w znakomitej lokalizacji – tuż przy metrze Wilanowska.

 

Za projekt odpowiada pracownia PRC Architekci. Biurowiec, jak wszystkie powstające właśnie budynki Skanska, będzie ubiegał się o wymagający certyfikat WELL, który potwierdza najwyższą jakość budynku i jego pozytywny wpływ na zdrowie oraz komfort pracowników. Zgodnie z filozofią inwestora, w obrębie inwestycji zostanie zastosowany zielony beton. Jest to innowacyjny materiał, który neutralizuje szkodliwe związki azotu pochodzące ze spalin samochodowych, walcząc w ten sposób z miejskim smogiem. Budynek będzie miał unikalną na skalę dzielnicy ekspozycję, zapewniającą rozpoznawalność jego najemcom. Piętra P180 pozwolą na swobodną aranżację, a ich przemyślany układ wpisuje się w rosnącą potrzebę elastyczności zgłaszaną przez klientów. Planowe oddanie do użytku przewidziano na trzeci kwartał 2022 roku.

 

Pływający cmentarz

Pływający cmentarz

Juana Miró opracował koncepcyjny projekt pływającego cmentarza, który ma być hołdem dla Michaela Sorkina- profesora Uniwersytetu Yale zmarłego w wyniku powikłań po zarażeniu wirusem COVID-19.

 

Yarauvi to swojego rodzaju pływające miasto, które stanie się miejscem pamięci ofiar pandemii COVID-19 i cmentarzem. „Niewiele jest rzeczy bardziej uniwersalnych niż śmierć, dotyka ona każdego człowieka na ziemi bez względu na rasę, wyznanie, płeć, tożsamość czy status. Yarauvi stałby się rosnącym symbolem zaangażowania społeczeństwa w tolerancję i pojednanie. Nie ma żadnego klienta i nie ma żadnych oczekiwań, że projekt kiedykolwiek zostanie zbudowany. Yarauvi jest po prostu wynikiem zgłębiania koncepcji, w jaki sposób architektura może uosabiać idee śmierci, tolerancji i pojednania.” – mówił autor, Juan Miró. Konstrukcja o kształcie eliptycznej misy ma zostać wsparta pylonach o długości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Projekt jest tylko koncepcją powstałą jako praca dyplomowa architekta ale ze względu na swoją wyjątkowość wzbudził duże zainteresowanie.

 

The Warsaw HUB

The Warsaw HUB

Kompleks wieżowców The Warsaw HUB otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Już w sierpniu zaczną się do niego wprowadzać pierwsi najemcy, a dla mieszkańców Warszawy otworzy się pasaż handlowo-usługowy i łącznik ze stacją metra.

 

Budowa jednej z największych inwestycji komercyjnych w Polsce dobiegła końca. W ramach kompleksu The Warsaw HUB powstały trzy budynki wysokościowe: dwa 130-metrowe biurowce i 86-metrowa wieża hotelowa, połączone ze sobą wspólnym podium oraz podziemnym pasażem handlowo-usługowym. The Warsaw HUB powstał w najbardziej dynamicznie rozwijającej się części Warszawy – przy rondzie Daszyńskiego na Woli, u zbiegu ulic Towarowej i Prostej. To kolejna inwestycja firmy Ghelamco, która kreuje nowe centrum biznesowe stolicy. Za projekt obiektu odpowiadała pracownia AMC Andrzeja Chołdzyńskiego, projektanta m.in. Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i centralnego odcinka II linii metra warszawskiego. Cały kompleks liczy w sumie 113 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni. W dwóch bliźniaczych, 130-metrowych wieżach mieści się ok. 75 tys. mkw. najnowocześniejszej powierzchni biurowej. Trzeci, niższy wysokościowiec przy rondzie Daszyńskiego zajęły dwa hotele: Holiday Inn Express oraz pierwszy w Polsce Crowne Plaza, oferujące łącznie ponad 430 pokoi i apartamentów. Na jej ostatniej kondygnacji powstaje pierwszy w tej części Warszawy skybar z tarasem i widokiem na centrum Warszawy. W podium kompleksu znalazły się z kolei m.in. centrum konferencyjne, klub fitness oraz przestrzenie coworkingowe. Na tym nie koniec. Na poziomie -1 powstał pasaż handlowy ze sklepami, usługami i gastronomią. The Warsaw HUB będzie też naszpikowany nowoczesnymi technologiami, które znacząco zwiększą komfort i bezpieczeństwo jego użytkowników. Najemcy budynku będą mieli do swojego użytku aplikację mobilną opracowaną przez wewnętrzny dział innowacji Ghelamco. Umożliwi ona m.in. dostęp do biura, rezerwację sal oraz wiele innych funkcjonalności. W sytuacji zagrożenia epidemicznego aplikacja poinformuje użytkowników czy budynek działa w tzw. trybie pandemii. Najnowsza inwestycja Ghelamco to jeden z największych kompleksów biurowo-usługowych w Polsce.

 

Modne kameralne osiedle

Modne kameralne osiedle

Rezydencja Barska to kameralna inwestycja powstającej w Warszawie. Projekt powstający przy ul. Barskiej 26 jest jedną z nielicznych nowych inwestycji na Ochocie oraz przykładem nowoczesnego osiedla.

 

Rezydencja Barska to budynek o niedużej kubaturze i ciekawej architekturze, który idealnie dopasowano do okolicy. W obiekcie powstaje 57 mieszkań o przemyślanym rozkładzie i zróżnicowanym metrażu. W ofercie dostępnych jest kilka typów lokali dopasowanych do potrzeb klientów. Na ostatniej kondygnacji znajduje się 150-metrowy apartament, a na siódmym piętrze tylko cztery mieszkania. W przyziemiu budynku znajduje się także bardzo atrakcyjny lokal usługowy.„Rezydencja Barska jest naszą odpowiedzią na oczekiwania klientów. Inwestycja powstaje w doskonałej lokalizacji, a mieszkania poza przemyślanym projektem zapewniają jednocześnie kameralną atmosferę. Oferta Rezydencji Barskiej interesuje klientów poszukujących mieszkania w prestiżowym miejscu i blisko centrum” – komentuje Wojciech Smolak, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu w BPI Real Estate Poland. Budowa inwestycji rozpoczęła się pod koniec 2018 r., a jej zakończenie i oddanie do użytku zaplanowane jest 2 kwartał 2020.

 

Designerski pawilon w górach

Designerski pawilon w górach

Nowoczesny pawilon, przypominający chmurę powstał nad wioską Dongximen w Chinach, aby zapewnić widok na Górę Tai (Mount Tai), która jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Jiunvfeng czyli górskie centrum dla odwiedzających zostało zaprojektowane przez architektów z pracowni Gad Line + Studio. Budynek został opracowany tak, aby jego czysta forma nie zaburzała krajobrazu jednocześnie zachęcając do refleksji. Bryła pawilony jest organiczna i ma nieregularny, wydłużony kształt przez co przypomina chmurę zawieszoną nad górą. Obiekt o powierzchni 287, 3 m. kw. jest osadzony na kamiennej podstawie, jego ściany są całkowicie przeszklone, a przykrywa go biały baldachim. Szkielet całej konstrukcji stanowi lekka stalowa rama. Pawilon został pokryty białą, dwuwarstwowa membrana, w której znajdują się paski LED, co nocą tworzy wyjątkowy efekt.

 

Designerski domek do wynajęcia

Designerski domek do wynajęcia

 

Start up AI SpaceFactory stworzył projekt ekologicznego domku, który powstał z myślą o osiedleniu na Marsie.

 

 

TERA to projekt ekologicznego domku wykonanego z drewna. Szkielet obiektu został przykryty powłoką wydrukowaną w technologii 3D. Co ważne, wszystkie materiały wykorzystane do budowy domku są zdatne do recyklingu. Ze względu na wyjątkowy charakter inwestycji, w ramach testów projekt zostanie zrealizowany w lesie niedaleko rzeki Hudson i zostanie udostępniony turystom.

 

Warszawski biurowiec z certyfikatem BREEAM

Warszawski biurowiec z certyfikatem BREEAM

CPI Property Group (CPIPG), największy właściciel nieruchomości komercyjnych w Czechach, Berlinie i regionie Europy Środkowo-Wschodniej, otrzymał certyfikat BREAAM In-Use na poziomie Excellent dla należącego do portfolio Grupy biurowca Moniuszki 1A.

 

Zgodnie z przyjętą strategią inwestycyjną, kryterium powiększania portfolio CPIPG stanowią doskonale położone, wysokiej klasy biurowce, o dużym potencjale ekologicznym. Akwizycja Moniuszki 1A odbyła się w marcu 2020r., a następnie biurowiec przeszedł na właścicielski model zarządzania. Kolejnym krokiem CPIPG było rozpoczęcie procesu certyfikacji budynku w systemie BREEAM In-Use. W lipcu 2020r. Moniuszki 1A otrzymał certyfikat na poziomie Excellent. Asesorzy BREEAM wyróżnili rozwiązania, zapewniające wysoki komfort użytkowania biurowca – np. zainstalowane w pomieszczeniach czujniki dwutlenku węgla, regulujące nawiew świeżego powietrza oraz możliwość kontroli temperatury w użytkowanych przestrzeniach. Docenione zostały również zastosowane rozwiązania, ograniczające zużycie energii – zarządzanie oświetleniem zewnętrznym w systemie BMS, a także czujniki ruchu oraz zużycie wody – wodooszczędne toalety i system wykrywania wycieków wody. Wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń przeciwpożarowych potwierdziły inteligentne czujniki ruchu, a ochronę antywłamaniową – monitoring bezpieczeństwa i całodobowa ochrona. Podniesieniu świadomości ekologicznej najemców Moniuszki 1A służy wprowadzony system sortowania odpadów oraz popularyzacja przyjaznych środowisku dojazdów do pracy, dzięki stworzeniu infrastruktury rowerowej na parkingu podziemnym. Wysoką jakość budynku potwierdza również jego konstrukcja, pozwalająca na łatwą adaptowalność przestrzeni, a przeszklona elewacja zapewnia najemcom stały dostęp do światła dziennego. Dodatkowym atutem jest doskonałe położenie oraz bliskość wszelkich punktów handlowych i usługowych. Pomimo niewielkiej działki, przy biurowcu wkomponowany został pas zieleni.

 

 

Najdroższy apartament w Polsce sprzedany

Najdroższy apartament w Polsce sprzedany

Trzypoziomowy penthouse na szczycie luksusowego apartamentowca ZŁOTA 44 został sprzedany. Cena zakupu penthouse'u nie zostanie ujawniona. Zostało jednak potwierdzone, że kwota sprzedaży to największa transakcja dotycząca pojedynczego apartamentu w historii polskiego rynku mieszkaniowego.

 

Apartamentowiec zaprojektowany przez światowej sławy architekta Daniela Libeskinda to najwyższy w całości mieszkalny budynek w Unii Europejskiej. ZŁOTA 44 oferuje najbardziej ekskluzywne przestrzenie z wieloma udogodnieniami do wyłącznego użytku mieszkańców m.in. strefą rekreacyjno-sportowo-biznesową. W apartamentowcu powietrze jest filtrowane, a woda uzdatniana co zapewnia zdrowe i czyste środowisko oraz podnosi jakość życia. W całym budynku, również w penthousie, znajdują się uchylne panele okienne, które zapewniają dostęp do świeżego powietrza. Apartamenty wyposażono także w system inteligentnego zarządzania domem HMS. Penthouse znajdujący się na najwyższym, 52. piętrze ZŁOTEJ 44 to otwarta przestrzeń zawieszona wysoko w chmurach, na wysokości niemal 200 metrów. Apartament charakteryzuje się nieregularną, geometryczną konstrukcją, dzięki czemu ma swój unikatowy układ pomieszczeń. Wyjątkowa iglica, która stanowi część penthouse’u nadała budynkowi ikonicznego kształtu, dzięki czemu ZŁOTA 44 nierozerwalnie wpisuje się w panoramę Warszawy. W najwyższym swoim punkcie penthouse notuje aż sześć metrów wysokości oraz posiada unikatową przestrzeń zewnętrzną. Skierowany na stronę wschodnią 30 m2 taras pozwala podziwiać stolicę z widokiem na Pałacem Kultury i Nauki - pod gołym niebem. Panoramiczne okna wypełniają południową ścianę apartamentu. Z 52. piętra ZŁOTEJ 44 podziwiać można już nie tylko panoramę Warszawy – z tej wysokości wzrok sięga znacznie dalej.

 

Dom z tężnią solankową

Dom z tężnią solankową

Dom został wybudowany na malowniczej działce pod Warszawą, wśród charakterystycznych dla okolicy sosen. Elewacja jest pokryta modrzewiowymi deskami oraz bazaltem powulkanicznym.

 

W bryłę domu i otoczenie została wkomponowana tężnia solankowa. „Wymagało to pewnej konstrukcyjnej i technicznej gimnastyki (zabezpieczenie fundamentów, okien i elewacji przed solą i wilgocią, wybudowanie zbiornika na wodę o poj. 3000 litrów, instalacja zamkniętego obiegu wody z wydajną pompą itp.), pomysł udało się zrealizować. Tężnia działa od wczesnego lata do jesieni, kiedy sporo czasu spędzamy w ogrodzie. Konstrukcja z gałęzi tarniny sprawia, że dom jest mocno osadzony w naturze i przyrodzie, zmienia się wraz z porami roku.”- wyjaśnia Bogdan Kulczyński architekt i właściciel domu. Forma budynku, składająca się dwóch brył – tężni i „przyklejonego” do niej prostopadłościanu – była punktem wyjścia do stworzenia komfortowej przestrzeni dla wszystkich członków rodziny. W drugiej bryle są umieszczone dwa oddzielne „mieszkania”.

 

Nowa odsłona Opery Leśnej w Sopocie

Nowa odsłona  Opery Leśnej w Sopocie

Władze Sopotu i Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłosiły wyniki organizowanego przez siebie konkursu na koncepcje rozbudowy Opery Leśnej w Sopocie.

 

Konkurs "Badanie możliwości rozwoju, rewitalizacji i przekształceń miasta Sopotu oraz inwestycji gminnych na terenie Opery Leśnej - koncepcja zespołu wielofunkcyjnego” zwyciężyły ex-aequo dwa zespoły ( inż. arch. Adama Okuniewskiego i inż. arch. Kamila Ostrowskiego oraz zespołu inż. arch. Małgorzaty Partyki i inż. arch. Moniki Pergoł). Zadaniem konkursowym kierowanym do młodych architektów było opracowanie projektu zagospodarowania infrastruktury Opery (z wyłączeniem sceny i widowni, które w ostatnich latach zostały odnowione) oraz terenów wokół obiektu. Prace zostały docenione za „interesującą kompozycje przestrzeni publicznej, którą autorzy umiejętnie włączyli do istniejącego kontekstu krajobrazowego” oraz „ciekawą koncepcję wkomponowania w układ przestrzenny terenu Opery Leśnej idei placu centralnego”.

 

Nowoczesna willa w lesie

Nowoczesna willa w lesie

Nowoczesny, jednorodzinny dom został zaprojektowany dla dojrzałych inwestorów i powstanie w lesie pod Łodzią.

 

RE: JOSHUA TREE HOUSE został zaprojektowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt, który stwierdził: „Bezpieczeństwo oznaczało dla mnie brak schodów, dlatego zaproponowałem pochylnię znajdującą się wewnątrz domu, służącą do przemieszczania się pomiędzy pokojami”. Dzięki ten budynek został uniesiony o 1,5 metra na całej długości, co pozwoliło na powstanie zadaszonego tarasu. Dom o powierzchni 220m2 sprawia wrażenie, że jest piętrowy, choć w rzeczywistości składa się tylko z jednej kondygnacji. Bryła budynku jest surowa i minimalistyczna a jej głównym elementem są duże przeszklenia (okna drewniane, przyciemniane, z poziomymi szczebelkami nawiązują do lat 60 i 70) oraz drewniane elementy elewacji.

 

Nowa inwestycja na terenach postoczniowych w Gdańsku

Nowa inwestycja na terenach postoczniowych w Gdańsku

Na postoczniowych terenach Młodego Miasta w Gdańsku, tuż przy Europejskim Centrum Solidarności, lokalni deweloperzy Euro Styl i Torus rozpoczynają realizację wielofunkcyjnej inwestycji DOKI.

 

Na postoczniowych terenach w Gdańsku powstanie wielofunkcyjna dzielnica, łącząca bogatą historię miejsca z  potrzebami nowoczesnego miasta, dla której inspiracją są znane przykłady rewitalizacji terenów portowych i postoczniowych z Londynu, Hamburga i Oslo. Inwestycja DOKI składa się z części mieszkaniowej – DOKI Living i usługowej – MONTOWNIA, za które odpowiada Euro Styl z Grupy Dom Development, oraz biurowej – DOKI Office, którą realizuje Torus. W pierwszym etapie DOKI Living powstaną 2 budynki połączone kładką, w których zaplanowano łącznie 212 mieszkań i 15 lokali usługowych. W ramach DOKI Office powstaną 2 biurowce o łącznej powierzchni najmu 37 tys. mkw. Pierwszy z nich będzie miał 5 kondygnacji nadziemnych, a drugi 7, z kaskadowo rosnącą wysokością. Budynki sąsiadować będą bezpośrednio z ECS, a pomiędzy nimi powstanie nowa ulica Kadłubowców. W ich otoczeniu zaprojektowano woonerf – przyjazną przestrzeń skupiającą miejskie życie, sprzyjającą wypoczynkowi i integracji, z której skorzystają zarówno pracownicy, jak i okoliczni mieszkańcy czy turyści. Na parterze jednego z budynków, przy współpracy z lokalnymi artystami, powstanie kawiarnia z ogródkiem. Miejsce to będzie tętnić życiem każdego dnia, także po godzinach pracy. Sercem inwestycji i rodzącej się dzielnicy będzie MONTOWNIA – zabytkowy gmach, który zostanie zrewitalizowany. Budynek nie stracił swojego charakteru mimo upływu lat. Zachowały się w nim elementy pamiętające jego pierwotne przeznaczenie – zostaną one odrestaurowane i wkomponowane we wnętrza. W MONTOWNI zaprojektowano lofty serwisowane, food hall, oraz sale konferencyjne. Na wyższych kondygnacjach funkcjonować będzie 114 loftów serwisowanych o powierzchni około 45 mkw. każdy. Będą one miały charakter w pełni wyposażonych apartamentów, co w połączeniu z historycznym, industrialnym klimatem zdecydowanie wyróżni je na tle typowej oferty turystycznej.

 

Czy tak będą wyglądały wieżowce przyszłości?

Czy tak będą wyglądały wieżowce przyszłości?

Biuro architektoniczne Noiz Architects opracowało projekt wieżowca, który ma sprostać wyzwaniom przyszłości.

 

Koncepcja budynku Shibuya Hyper Cast 2 została przygotowana dla konkretnej działki w Toki, ale dzięki modułom, z których powstał może powstać w każdej lokalizacji. Architekci przed rozpoczęciem swojej pracy przeprowadzili analizy społeczne i dostosowali swój projekt do zapotrzebowania uwzględniając zmiany klimatyczne czy przeludnienie miast. Shibuya Hyper Cast 2 to wieżowiec stworzony z kilku segmentów, z których każdy ma odmienny charakter. Kilkukondygnacyjne szklane kapsuły mieszczą w sobie powierzchnie mieszkalne, co-workingowe i hotelowe. Pomiędzy każdą z kapsuł ma pojawić się osobna przestrzeń, kryjąca ogród z dopasowanym do wypełniających go roślin mikroklimatem gdzie będzie można uprawiać warzywa, owoce czy zioła. Obiekt będzie także przepełniony nowoczesnymi technologiami, które będą pomagały zarządzać budynkiem oraz wspomagały komunikację (np. windami), czy obsługiwały drony, dostarczające mieszkańcom towary z zewnątrz.

 

Prestiżowa inwestycja na warszawskim Powiślu

Prestiżowa inwestycja na warszawskim Powiślu

Inwestycja powstająca przy ulicy Topiel to luksusowy apartamentowiec zaprojektowany przez pracownie architektoniczną WWAA.

 

Topiel No 18 to apartamentowiec zaliczany do najdroższych w Warszawie, ceny mieszkań zaczynają się tu sporo powyżej 20 tys./m2. Budynek nawiązuje do modernistycznych kamienic końca lat 20. XX wieku. Apartamentowiec ma podcięte przyziemie i zaokrąglone naroża, obłe loggie, ujęte w lśniące ramy okna. Eleganckim uzupełnieniem jest elewacja wykonana z różnych materiałów wykończeniowych – pojawiają się płyty dekoracyjne z elementami naturalnych kamieni, stop metalu w kolorze złotym, beton architektoniczny ze zdobieniami oraz rzadko spotykany w architekturze terazzo.

 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,6

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies