Ze świata nieruchomości

Pofalowany dom na Bali

Pofalowany dom na Bali

Za niezwykły projekt nowo powstałego domu w miejscowości Ubud na Bali, odpowiada architekt Alexis Dornier, który wyróżnił budynek spośród innych niekonwencjonalnym, pofalowanym dachem.

 

Dom o wielkości 280 metrów kwadratowych składa się z dwóch pięter. Parter podzielony został na dwie części, w których znalazł się salon wraz z kuchnią oraz garaż i foyer. Piętro zostało zaprojektowane w taki sposób, aby sufit łączył się ze ścianami. Insporacją do jego stworzenia były bardzo charakteystyczne dla Bali morskie fale oraz górskie szczyty.

Wnętrze domu utrzymane zostało w barwach szarości w towarzystwie ciemnego drewna oraz roślinności, które idealnie wpasowują się w tropikalny klimat wyspy.

 

 

Garden House z tytułem Archello BEST OF 2021

Garden House z tytułem Archello BEST OF 2021

Realizacja projektu architekta KWK Promes Roberta Koniecznego zdobyla tytuł BEST OF 2021 przyznany przez jeden z najbardziej znanych portali architektonicznych Archello.

 

Owy projekt stanowił dla architektów dość niespodziewane oraz niecodzienne doświadczenie, ponieważ inwestor zgłosił się do pracowni w momencie, gdy prace nad projektem ogrodu były już w toku. Jedyny brakujący element stanowił dom. Droga prowadząca do budynku jest swoistym wprowadzeniem klimatu ogrodu do wnętrza domu. Parter, w którym zlokalizowana jest część dzienna wpasowuje się w otaczający go krajobraz.

Głównym zamysłem oraz celem architektów było stworzenie domu, który w nieinwazyjny sposób wpasuje się w otaczająca przyrodę oraz będzie funkcjonować dzieki energii z alternatywnych źródeł.

 

Teleskopowy dom "40i4"

Teleskopowy dom "40i4"

Niezwykły projekt domu powstaje w miejscowości Beskidu Śląskiego nieopodal granicy z Czechami, a za jego realizację odpowiada krakowska pracownia Autograf Studio.

 

Dom powstanie z połączenia dwóch brył, z czego jedna stanowić będzie nadwieszoną nad terenem, podłużną bryłę o długości 40 metrów i szerokości 4 metrów. Cały zamysł oraz finalny projekt budynku ma w sobie wiele nawiązań do liczby 4 oraz znaczeń, które symbolizuje. Bryła domu nawiązuje do wielkiego teleskopu, skierowanego w niebo, który umożliwia obserwacje gwiazd, natomiast przeszklony parter pozwala na obserwacje otaczającego krajobrazu. Powierzchnia użytkowa budynku wynosi 200 metrów kwadratowych. Największym wyzwaniem dla projektantów okazało się przekonanie do projektu urzędników zatwierdzających pozwolenie na budowę, a nie samych inwestorów.

 

 

Nowy wieżowiec w centrum Katowic

Nowy wieżowiec w centrum Katowic

Kompleks dwóch wieżowców o nazwie KTWI oraz KTW II powstał w samym sercu Katowic, na miejscu biurowca Dyrekcji Kolei Państwowych.

 

Za projekt kompleksu biurowego o łącznej powierzchni 62 000 metrów kwadratowych odpowiada pracownia Medusa Group. Budynek KTW I tworzy 14 kondygnacji o łącznej wysokości 66 metrów, KTW II dzięki wysokości 134 metrów aktualnie stanowi najwyższy budynek w regionie. Budowa niższego obiektu dobiegła już końca, z początkiem 2022 roku do użytku ma zostać oddany KTW II. Budowle tworzą podobne bryły prostopadłościanów, ułożonych na sobie i przesuniętych względem siebie. Elewacja obu budynkach praktycznie w całości jest przeszklona.

 

Małopolska Chata z nagrodą EUROPEAN PROPERTY AWARDS

Małopolska Chata z nagrodą EUROPEAN PROPERTY AWARDS

Dom wybudowany w województwie małopolskim powstał dzięki projektowi pracowni architektonicznej BXB studio Bogusław Barnaś. Został on nagrodzony przez The European Property Awards w kategorii Single Resicence.

 

Budynek swoją architekturą nawiązuje do polskiej drewnianej architektury podcieniowej. Podczas tworzenia projektu, architekci musieli dostosować pomysły do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który pozwalał jedynie na budowę parterowego domu z poddaszem dwuspadowym.

Od południowej strony parter domu został w całości przeszklony, dzięki czemu pomieszczenia otwierają się na otaczający krajobraz. Poddasze tworzy zamknięta, minimalistyczna bryła w kształcie trójkąta, w której mieści się sypialnia, a od strony północnej dwupoziomowy gabinet z antresolą.

 

Dom w sosnowym lesie

Dom w sosnowym lesie

Dom wtopiony w jeden z podwarszawskich lasów sosnowych powstał dzięki pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Jednym z głównych celów inwestora była chęć jak najlepszego ukrycia domu w lesie, przy zachowaniu spokoju oraz harmonii.

 

Jego podłużny kształt wynika z rozmiarów działki, która jest dość wąska, ale jednocześnie bardzo długa. Cała bryła budynku, podzielona została na mniejsze części, które zostały przesunięte względem siebie, nadając budynkowi lekkości. Elewacja wykonana została z drewnopodobnych płyt o zbliżonym kolorze pni drzew sosnowych.

Od frontu budynek nie posiada okien, a w ściaie ukryty jest wjazd do garażu. Natomiast tylna część domu jest praktycznie w całości przeszklona i otwiera się na otaczający dom las. Budynek składa się z trzech kondygnacji, dwóch naziemnych i jednej podziemnej.

 

Willa w Wietnamskich tropikach

Willa w Wietnamskich tropikach

Dom projektu trzech architektów z pracowni: Nguyen Huu Duy of AmDesign Office, Nguyen Duy of Time Architects oraz Bui The Long of Creative Architects, powstał w jednej z prowincji miasta Wietnam.

 

Głównym założeniem inwestora było posiadanie domu, który będzie współgrać z otaczającą naturą oraz duże przeszklenia okienne, pozwalające na podziwianie zewnętrznego ogrodu o powierzchni 3 500 metrów kwadratowych.

Dach domu pokryty został strzechą, dzięki której willa jeszcze bardziej wtopiła się w otaczający krajobraz. Na życzenie właściciela ogród został stworzony z tropikalnych roślin, w którym znajduje się sadzawka z pływającymi karpiami koi.

 

Circle Wood House

Circle Wood House

Za projekt budynku mieszkalnego o powierzchni 400 metrów kwadratowych wkomponowanego w las sosnowy odpowiadają projektanci z pracowni Mobius Architekci.

 

Budynek otoczony jest terenem Kampinowskiego Parku Narodowego, co bezapelacyjnie wpływa na walory wizualne mieszkańców. Sposób wykonania oraz sam projekt odzwierciedla niesamowitą perfekcję połączenia wszystkich elementów. Najważniejszym punktem w projekcie było określenie wyglądu obiektu, który idealnie wpasuje się w otaczającą go naturę.

Pomieszczenia w domu posiadają bardzo dużą ilość przeszkleń okiennych dzięki którym zacierają się granice pomiędzy budynkiem, a otaczającym go krajobrazem. Elewacja budynku została stworzona z drewnianych paneli o ciepłym i jednocześnie dymnym odcieniu, który stanowi swoisty łącznik świata zewnętrznego i wewnętrznego.

 

Las w środku osiedla w Bangkoku

Las w środku osiedla w Bangkoku

W stolicy Tajlandii – Bangkoku aktualnie powstaje jedna z największych inwestycji deweloperskich „Forestias”. Projekt osiedla mieszkalnego zakłada zlokalizowanie w nim lasu o powierzchni 48 000 metrów kwadratowych.

 

Projektanci wyszli naprzeciw przekonaniom o braku zieleni i drzew na terenie nowych osiedli mieszkaniowych, wzbogacając swój projekt o leśny pawilon. Aktualnie pełni on funkcje galerii sprzedaży, natomiast w przyszłości stanowić ma The Forestias Ecosysem Learning Centre. Jego główną funkcją będzie poszerzanie wiedzy o naturze oraz ekosystemie. Dla mieszkańców stanowić będzie swoisty azyl, dzięki któremu wzrośnie poczucie prywatności, oferując tym samym miejsce, gdzie można zadbać zarówno o zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

Architekci zadbali o duże ilości tarasów oraz ścieżek, aby zachęcać do kontaktu z naturą. Cały projekt ma na celu zwiększenie świadomości oraz rozwój budownictwa w kierunku większej partycypacji z przyrodą.

 

Nowy wymiar budownictwa w Żorach

Nowy wymiar budownictwa w Żorach

Okazały budynek, któremu nadano nazwę „Zorro” powstał w mieście Żory, na fundamentach już istniejącego budynku, a głównym zamysłem projektantów było polepszenie już zastałych form w kontekście funkcjonalnym oraz estetycznym.

 

Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Frantagroup, która dzięki swoim założeniom w projekcie nadała nowej jakości i standardu dla otoczenia „Zorra”. Budynek powstał poprzez skopiowanie oraz odtworzenie typowego dla sąsiedztwa budynku mieszkalnego wielkiej płyty. Patrząc na projekt mamy wrażenie, że wszystkie zastosowane elementy tworzą postać „superbohatera”, a czarna elewacja nadaje elegancji i respektu.

 

 

 

Z hali sportowej w nowoczesny apartament

Z hali sportowej w nowoczesny apartament

Za spektakularną przemianę starej hali sportowej w Amsterdamie w nowoczesny apartament w stylu loftowym odpowiada pracownia architektoniczna „The Gymnasium”. Projekt wykonany przez Robberta de Goede wygrał jeden z najbardziej prestiżowych konkursów, wygrywając nagrodę w kategorii „wnętrze apartamentu”.

 

Ze względu na pełniące wcześniej funkcję, centralną cześć budynku stanowi równy kwadrat. Dzięki zlokalizowanym świetlikom, do przestrzeni wpada mnóstwo światła dziennego. Budynek nie wymagał od projektanta wprowadzania zbyt wielu innowacyjnych rozwiązań. Podstawowym zadaniem było zagwarantowanie dużej ilości światła dziennego, zmiana konstrukcji podłóg aby były jak najmniejszej grubości oraz zaprojektowaniu pełnej sieci infrastruktury kanalizacji, wentylacji oraz elektryczności.

Wielkość projektowanej przestrzeni okazała się zdecydowanie za duża dla standardowej rodziny. Architekci niejako oddzielili przestrzeń do życia codziennego i stworzyli miejsce przeznaczone na hobby lub w przyszłości biuro z miejscem dla pracowników.

 

Harmonia natury z architekturą – niezwykły dom w Bangkoku

Harmonia natury z architekturą – niezwykły dom w Bangkoku

Za opracowanie niezwykłego domu jednorodzinnego odpowiedzialna jest pracownia BOONDESIGN, która w perfekcyjny sposób stworzyła obiekt łączący ze sobą delikatność natury z nowoczesną architekturą budynku.

 

Rezydencja przykuwa uwagę swoim dopasowaniem do otaczającego ją krajobrazu. Zastosowane przez projektantów elementy architektoniczne przenikają się z zewnętrznym światem. Dom zaprojektowany został w taki sposób, aby nie wytwarzać bariery pomiędzy przestrzenią mieszkalną, a terenem zewnętrznym. Będąc wewnątrz rezydencji mieszkańcy czują realne połączenie przestrzeni w której żyją z naturą.

Wiele ścian nie pełni jedynie funkcji mającej na celu oddzielenie przestrzeni. Ich zadaniem jest również ukierunkowanie oraz powiększenie przestrzeni o rozpościerający się widok za oknem. Dzięki wzajemnemu połączeniu oraz wytworzeniu relacji pomiędzy zmieniającym się widokiem za oknem, a architekturą budynku korelacja jest tak silna, że nie możemy tu wspominać o jakimkolwiek odcięciu bryły budynku od natury.

 



 

Los Villa - Hotel na pustyni

Los Villa - Hotel na pustyni

Niezwykle klimatyczny hotel Los Villa, położony w zakolu Żółtej Rzeki zaprojektowany został przez pracownię architektoniczna DAS Lab. Obiekt zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie pustyni.

 

Głównym założeniem projektantów było stworzenie kompleksu, który idealnie wkomponuje się w otaczający go krajobraz bez zbędnej ingerencji. Hasłem oraz myślą przewodnią przy tworzeniu projektu były słowa – pokora i cisza.

W całym obiekcie zlokalizowanych jest 15 pokoi, z których rozchodzi się piękny widok na ogród owocowy lub na rzekę. Budynki mocno nawiązują do otaczającej je architektury. Zabieg zastosowania we wnętrzach pomieszczeń elementów skalnych, zachowania stonowanej kolorystki podkreśla silną korelację człowieka z naturą.

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego

Po czterech latach oczekiwania na kolejny etap inwestycji, w połowie listopada 2021 roku, Muzeum Powstania Warszawskiego uzyskało prawa do użytkowania działki przy ulic y Targowej.

 

 

Projekt nowego pawilonu wejściowego wykona Nizio Design International Mirosława Nizio. Jest to pracownia, która przed laty wykonywała aranżacje ekspozycji stałej w tym samym Muzeum. Aktualnie trwa jeszcze proces formalny, po którym będzie można przystąpić do realizacji projektu.

Obiekt jakim jest Muzeum Powstania Warszawskiego, jest jednym z najważniejszych punktów turystycznych oraz kulturowych w Warszawie. Dzięki decyzji o rozbudowie, budynek stanie się jeszcze bardziej funkcjonalny. Główny pawilon wejściowy usytuowany będzie wzdłuż głównej ulicy Towarowej, która na przestrzeni ostatnich lat zmieniła swoje oblicze i stała się jeszcze bardziej ruchliwa. Dzięki temu Muzeum będzie bardziej widoczne i otworzy się na zwiedzających. Projektowany budynek pomieści również ok 300 osób w nowej sali, przeznaczonej do organizowania między innymi wystaw i warsztatów. Przewidziana jest również budowa nowej przestrzeni publicznej, w której odwiedzający będą mogli odpocząć.

 

Nowoczesny dom kultury w Katowicach

Nowoczesny dom kultury w Katowicach

Za projekt nowego Domu Kultury w Katowicach odpowiada pracownia Blank Architekci. Nowy budynek zlokalizowany będzie w rejonie ulicy Kwiatkowskiego i Grabskiego, na osiedlu Witosa.

 

 

Podstawą do stworzenia projektu były głosy mieszkańców, którzy będą głównymi użytkownikami obiektu. Architekci zaprojektowali budynek składający się z dwóch współgrających ze sobą części, stosując dwie odmienne formy elewacji. Jedna z nich ma mieć jasne i gładkie ściany, natomiast druga wyłożona będzie ażurowymi żyletkami na których będą mogły rosnąć rośliny.

Projekt budynku dopełnia przestrzeń na zewnątrz. Zaprojektowana została tam scena oraz miejsca do siedzenia. Planowana jest mocna rozbudowa przestrzeni przy obiekcie między innymi stworzenie wokół budynku parku, ogrodów społecznych, ścieżek dydaktycznych, siłownia na świeżym powietrzu.

 

 

 

Kompleks mieszkalno-usługowy w Gdyni nagrodzony w European Property Awards

Kompleks mieszkalno-usługowy w Gdyni nagrodzony w European Property Awards

Gdyńska inwestycja mieszkaniowo-usługowa Portova, która zmieniła oblicze północnej części Śródmieścia, została doceniona w ogólnopolskim konkursie „Budowa Roku 2020”. Portova otrzymała nagrodę I stopnia w kategorii „Osiedla mieszkaniowe i budynki mieszkalne o wartości do 35 mln zł”.

 

Za projekt odpowiedzialna jest gdyńska pracownia Studio Architektoniczne Kwadrat,a inwestorem deweloper Invest Komfort. Zwieńczeniem niezwykle przyciągającego wzrok budynku jest wysoka na 50 metrów wieża. Kompleks mieści w sobie 271 mieszkań, które usytuowane zostały na piętrach budynku oraz lokale usługowe, znajdujące się na parterze. Dach obiektu oferuje dla swoich mieszkańców niebywały taras. Pierwsze piętro stanowi siłownia, klub fitness oraz sala klubowa.

 

Dom w letniskowym stylu

Dom w letniskowym stylu

Projekt domu jednorodzinnego, za który odpowiada architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt, inspirowany jest mazurskim klimatem oraz znanymi, drewnianymi domkami letniskowymi.

 

 Dom zlokalizowany jest nad jeziorem, jego całkowita powierzchnia to około 340 mkw. Forma domu składa się z trzech figur trójkąta, umiejscowionych na prostopadłościanie, które w idealny sposób wydzielają domowe przestrzenie. Na nieco bardziej zabudowanym parterze od strony ulicy, zapewniającym większą prywatność znajduje się garaż oraz część przeznaczona do życia codziennego, która z drugiej strony otwiera się na malowniczy widok, dzięki zastosowaniu duyżych przeszkleń okiennych. Piętro stanowią trzy formy trójkątów, jena przeznaczona dla rodziców, druga dla syna inwestorów, natomiast trzecia przeznaczona jest dla gości. Elewacja budynku pokryta jest przypominającymi drewniane deski ceramicznymi elementami oraz czarnymi, aluminiowymi płytami.

 

Osiedle „Lipova Living”

Osiedle „Lipova Living”

Nowa inwestycja mieszkaniowa, zlokalizowana jest przy jednej z głównych ulic miasta Konstancjin Jeziorna – ulicy Lipowej w Warszawie. Za projekt odpowiada jedna z najbardziej renomowanych pracowni architektonicznych – 81.WAW.PL.

 

Samo położenie inwestycji jest jej ogromnym atutem, pozwala na szybkie i proste przedostanie się do centrum stolicy. Projekt zakłada jedynie 11 dwu kondygnacyjnych rezydencji, których powierzchnie wahają się od 298 do 331 mkw. W każdy budynek wkomponowano garaż mieszczący 2 samochody. Każdą kondygnację oddziela gzyms, który przemienia się w pionową ścianę. Takie zabieg wykonany przez architektów miał na celu stworzenie litery L, która odzwierciedla nazwę ulicy, na której zlokalizowana jest inwestycja.

Wnętrza domów będą bardzo dobrze doświetlone dzięki zastosowaniu licznych przeszkleń okiennych. Kolejnym atutem nowo powstałych rezydencji są ogrody, które osiągają wielkość od 400 do nawet 1200 mkw. Tak duży obszar daje wiele możliwości aranżacyjnych dla nowych mieszkańców.

 

Dom w harmonii z otoczeniem

Dom w harmonii z otoczeniem

Za niezwykły projekt domu, który łączy w sobie nowoczesność oraz harmonię odpowiada architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORMA Architekt, której jest założycielem.

 

Budynek został zaprojektowany zgodnie z zasadami feng shui, których celem jest wytworzenie harmonii oraz spójności z otoczeniem. Aby osiągnąć zamierzony cel, należy wziąć pod uwagę między innymi ukształtowanie terenu oraz ustawienie budynku względem stron świata.

Projekt domu to spora dawka nowoczesności przejawiająca się w postaci licznych przeszkleń okiennych, klasycznej szarości oraz nieoczywistych połączeń. Projekt architekta, Marcina Tomaszewskiego po raz kolejny stanowi budynek obok którego nie można przejść obojętnie.

 

 

Nowy Rynek w Poznaniu

Nowy Rynek w Poznaniu

Obszar dawnego dworca autobusowego, zastąpi kompleks budynków biurowo-mieszkalnych tworzących Nowy Rynek w Poznaniu.

 

Autorami projektu są: Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, Ultra Architects i Medusa Group. Obiekt oprócz powierzchni biurowych i mieszkalnych, pomieści również lokale usługowe, całość zlokalizowana zostanie na terenie ok 4 ha. Zadaniem projektantów było połączenie nowoczesnego kompleksu biurowego z istniejącą już dzielnicą mieszkaniową, w taki sposób aby finalnie tworzyły całość.

Zastosowanie różnego rodzaju struktur, podcieni oraz kolorystki miało na celu stworzenie wizualnej lekkości masywnej budowli. Jednym z najważniejszych elementów kompleksu jest dziedziniec, tworzący nowe miejsce spotkań i rekreacji.

 

 

Dom szyty na miarę

Dom szyty na miarę

Autorami projektu są architekci z pracowni studiococa.com, którzy stworzyli dom spełniający wszystkie wymagania inwestora.

 

Głównymi czynnikami, które wpłynęły na finalny projekt było połączenie potrzeb klienta z ograniczeniami płynącymi z układu działki. Nieruchomość tworzą dwa budynki, jeden mieszklany zlokalizowany w południowo – zachodniej części działki oraz obiekt garażowy w części północnej.


Część, w której znajduje się salon z kuchnią i jadalnią został oddzielony od głównych sypialni oraz pokojów dziecięcych przestrzenią komunikacyjną. Poprzez wycofanie niektórych części budynku projektanci uzyskali miejsce na zagospodarowanie ogrodu i strefy relaksu.


 

 

Willa na końcu świata

Willa na końcu świata

Znany i wielokrotnie nagradzany architekt Snorre Stinessen zaprojektował niezwykle urokliwy, a zarazem nowoczesny dom, wtopiony w krajobraz norweskiej wyspy Hallvardøy w północnej Norwegii.

 

W pracach zarówno nad projektem jak i nad budową domu czynny udział brała rodzina inwestora, która znajduje się w pobliżu willi. Jednym z największych wyzwań było opracowanie nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wybrany teren idealnie wpasował się pod budowę wymarzonego domu. Płaski obszar zapewnia zapierające dech w piersiach widoki na pobliskie fiordy i okoliczne góry.

Dom podzielony został na dwie części. Część, w której zlokalizowane są sypialnie i sauna oraz mniejsza część przeznaczona do dziennego użytkowania. Do budowy domu zostały wykorzystane w większości materiały miejscowe. Niezwykły widok rozpościerający się z wnętrza domu można podziwiać dzięki wielkim okiennym przeszkleniom.

 

Port Popowice na pierwszym miejscu

Port Popowice na pierwszym miejscu

Projekt obiektów biurowych, zlokalizowanych w inwestycji Port Popowice zdobył pierwsze miejsce w kategorii Obiekty publiczne, przemysłowe i budynki na Międzynarodowym Binnale Młodych Architektów LEONARDO 2021 w Mińsku.

 

 

Port Popowice stanowi największy obszar inwestycyjny we Wrocławiu, obejmując teren 14 ha. Architekci odpowiedzialni za stworzenie projektu idealnie wpisali nowoczesne biurowce w otaczający je układ miejski. Założeniem zarówno inwestorów jak i projektantów było stworzenie budynków wyróżniających się na tle miasta niezwykle ciekawą elewacją oraz wykonaniem.

Zastosowany został poziomy oraz pionowy układ przesłon, tworząc tym samym regularny układ architektoniczny. Już na etapie projektu budynek uzyskał certyfikat LEED GOLD z oceną wpływu na środowisko naturalne.

Dom inspirowany matematyką

Dom inspirowany matematyką

Do stworzenia dwupiętrowego domu autorstwa pracowni ANTIREALITY, zainspirowała ich matematyczna krzywa – Sinusoida. Dom położony na skalistym wybrzeżu, stwarza wrażenie pnącej się ku górze latarni morskiej.

 

Obiekt składa się z trzech wygiętych brył nałożonych na siebie w różnych konfiguracjach, w których znajdować będą się między innymi pomieszczenia mieszkalne oraz tarasy widokowe. Strefa dzienna zlokalizowana jest na pierwszym piętrze, gdzie mieści się salon, jadalnia oraz kuchnia. Sypialnie zostały rozłożone pomiędzy piętrami. Zwieńczeniem budynku jest basen, znajdujący się na szczycie domu.

Zaprojektowane duże przeszklenia okienne zapewniają stały dostęp światła dziennego. Sam projekt stanowić będzie miejsce, w którym będą mogli odpocząć pobliscy mieszkańcy.

 

Niebanalna Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku

Niebanalna Biblioteka Uniwersytecka w Białymstoku

Architekci z pracowni DEMIURG Project są autorami wspaniałego Budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Białymstoku.

 

Głównym zamysłem projektantów było stworzenie przestrzeni innej niż wszystkie dotychczasowe biblioteki, które w swoim układzie skrzydłowym oddzielają przestrzeń pracowników od przestrzeni czytelników. W tym projekcie zamiast dzielić budynek na skrzydła projektanci na parterze zlokalizowali całą część przeznaczoną dla pracowników oraz hol prowadzący czytelników na piętro oraz antresolę.

Centralnym miejscem budynku jest czytelnia, która stanowi miejsce fizycznego kontaktu czytelników ze zbiorami. Cała przestrzeń ma wysokość ponad 5 metrów i otwiera się na wewnętrzne przeszklone atrium. Jednym z elementów wpisujących się w otaczającą nowoczesną architekturę jest elewacja budynku.

 

Monumentalny hotel z historią

Monumentalny hotel z historią

Skrywający w sobie tajemnicę oraz lata historii klasztor, położony u podnóża jeziora Garda we Włoszech, przeistoczył się w nowoczesny hotel Monastero Arx Vivendi.

 

Za projekt odpowiada włoska pracownia Noa. Architekci podczas procesów projektowych starali się jak najbardziej zachować niezwykły klimat tego miejsca, tym samym nadając mu komfortu. Kompleks budynków otoczony jest rozległymi ogrodami oraz murem. Część budynków, w których znajduje się kościół oraz pomieszczenia przeznaczone dla zakonnic zostały nietknięte.

Pozostała część zabudowy, przeszła kompleksową renowację. Zaprojektowano tam 40 pokoi, w tym dwa apartamenty. Nowa zabudowa idealnie wpasowuje się w charakter i styl starych murów, a otaczający obiekt ogród był dla projektantów inspiracją podczas tworzenia strefy wellness.Kolorystyka bieli, szarości i czerni nawiązuje do historii klasztoru. Znajdujące się na parterze stropy zostały odrestaurowane i zachowane.

 

Wrocławskie osiedle z nagrodą „Budowa Roku 2020”

Wrocławskie osiedle z nagrodą „Budowa Roku 2020”

Nagrodę w kategorii osiedli i budynków mieszkaniowych do 35 mln zł. Otrzymał projekt osiedla grupy architektonicznej Maćków Pracownia Projektowa. Inwestycja zlokalizowana jest przy Al. Dębowej 17-19 we Wrocławiu.

 

Zabudowa składa się z 10 kameralnych budynków, z czego 4 z nich to budynki wielorodzinne, mieszczące od 6 do 9 lokali. Pozostała część zabudowy stanowi zabudowę o charakterze bliźniaczym.


Elementem wyróżniającym osiedle jest wykończenie budynków. Elewacje zabudowy wykonane są z drewna, które łączy ze sobą budynki wielorodzinne z zabudowaniami bliźniaczymi. Osiedle wzbogacone jest w obiekty małej architektury, nasadzenia oraz rzeźbę umiejscowioną na linie pomiędzy budynkami.


 

Hiszpańska willa na klifie

Hiszpańska willa na klifie

Rezydencja, położona nad jednym z hiszpańskich wybrzeży w miejscowości Costa Blanca, została zaprojektowana przez wrocławską pracownię architektoniczną Q25Studio.

 

Projekt nieruchomości stawiał na minimalizm oraz prostotę. Duża ilość przeszkleń, delikatne formy architektoniczne stwarzają poczucie otwartości oraz spokoju, który wytwarza niesamowitą atmosferę.

Zarówno elewacja budynku jak i jego wnętrze zostało utrzymane w kolorystyce szarości oraz bieli, które idealnie dopasowują się do prostych form i podstawowych kształtów budynku. Willa podzielona jest na dwie strefy, część dzienna oraz część prywatna, która została połączona przestronnym holem.

 

Perfekcyjny dom w łódzkiej dzielnicy Polesie

Perfekcyjny dom w łódzkiej dzielnicy Polesie

Autorem projektu jest architekt Marcin Tomaszewski z pracowni Reform Architekt, który z niezwykłą starannością dokładnie przemyślał każdy szczegół budynku, który nie bez powodu nosi nazwę PERFECT HOUSE.

 

Dom powstał na działce o idealnych wymiarach, o perfekcyjnej lokalizacji, w niesamowitym sąsiedztwie, a to wszystko w jednej z dzielnic polskiego miasta Łódź – polesiu. Zamysłem architekta było stworzenie osobnych brył, z których w każdym ich punkcie będzie rozpościerać się widok na najlepsze części działki.

Inwestorzy, dla których powstał dom z najdrobniejszymi szczegółami opisali czego oczekują od projektantów. Poszczególne przestrzenie, pomieszczenia idealnie się zazębiają tworząc dla jego mieszkańców idealny dom oraz miejsce ich pracy.

 

Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju

Polski Pawilon na EXPO 2020 w Dubaju

1 października 2021 roku po praz pierwszy zostały otwarte drzwi do Polskiego Pawilonu zlokalizowanego w Dubaju na EXPO 2020. Za projekt budowli odpowiada warszawska pracownia WXCA oraz Bellprat Partner ze Szwajcarii.

Zaprojektowany Polski Pawilon jest swego rodzaju opowieścią o innowacyjności inspirowanej przyrodą i znaczeniu Polski w świecie. Największą uwagę skupia na sobie okalająca cały budynek rzeźba, przedstawiająca wędrujące ptaki, symbolizując mobilność.


Osoby odwiedzające Światową Wystawę EXPO w Dubaju, będą miały możliwość krok po kroku doświadczać bogactwa natury, technologii oraz zrównoważonego rozwoju w Polsce. Pawilon przez najbliższe miesiące będzie wizytówką Naszego kraju.



 

Osiedle w stylu ECO

Osiedle w stylu ECO

Za projekt osiedla, które powstanie nieopodal Lublina odpowiadają architekci z biura KONZEPT ARCHITEKCI, których celem było stworzenie przestrzeni bezpiecznych dla mieszkańców.

 

 

Projekt osiedla zakłada wyodrębnienie dwóch stref. Pierwsza przeznaczona głównie dla mieszkańców, w której skład wchodzić będą budynki oraz otaczająca je zieleń. Druga strefa podziemna, dedykowana jedynie dla pojazdów samochodowych.

Cały obiekt ośmiu budynków zaprojektowany został w nowoczesnym stylu przy jednoczesnym zachowaniu panujących wokół standardów. Elewacje budynków wykończone będą bielą oraz szarościami. Osiedle przeznaczone będzie dla wymagających klientów, ceniących sobie klasyczny i elegancki styl.


 

Naukowy kampus w ZEA

Naukowy kampus w ZEA

W 2023 roku swoją działalność rozpocznie naukowo-badawczy kampus, zlokalizowany z mieście Szaedża w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

 

Za projekt budowli odpowiada jeden z najbardziej utalentowanych architektów Sir David Adjaye. Budowla służyć będzie przede wszystkim naukowcom oraz wszystkim osobom interesującym się życiem, kulturom i dziejami Afryki. Obiekt mieścić w sobie będzie sale wykładowe, konferencyjne, kinowe, wykładowe ipt.


Obiekt zaprojektowany został jako pięć skrzydeł o różnych kondygnacjach. Najniższa ma posiadać 4, a najwyższa 7 kondygnacji. Wszystkie części kampusu połączone będą poprzez wewnętrzne dziedzińce z zaprojektowanym układem komunikacji.

 

 

 

Afrykański wysokościowiec – Zanzibar Domingo

Afrykański wysokościowiec – Zanzibar Domingo

Pomiędzy wybrzeżem Tanzanii, a Zanzibarem planowana jest budowa wieżowca o powierzchni 370 mkw. Za projekt budowli odpowiada pracownia xCassia.

 

 

Zanzibar Domingo, powstać ma na sztucznie usypanej wyspie, z której będzie wyrastać i piąć się ku niebu 70 kondygnacyjny obiekt, tym samym stając się drugim co do wielkości budynkiem na kontynencie afrykańskim.

Obiekt pomieści w sobie m.in. luksusowy hotel, mieszkania, centrum handlowe oraz panoramiczny taras na szczycie budynku. Zastosowana forma spirali zwężającej się ku górze, ma na celu jeszcze lepsze wpisanie się w otaczający krajobraz.

 

Willa nad gdyńskim bulwarem

Willa nad gdyńskim bulwarem

Projekt willi został stworzony przez architektów gdyńskiego biura Arch_Deco. Na powierzchni 800 mkw podziwiać można niebywałe wschody i zachody słońca nad polskim morzem.

 

Projekt domu zakładał przede wszystkim wpisanie się w otaczającą go naturę oraz już powstałe budynki wokół. Budowla umiejscowiona jest na skałach pasa nadmorskiego brzegu. Wykonane przeszklenia w ścianach, gwarantują mieszkańcom niebywały widok i możliwość podziwiania natury.

Architekci zastosowali system przesuwnych przeszkleń, dzęki którym w jedną przestrzeń połączyć można basen, taras oraz salon.
Budynek dla fanów nowoczesnej architektury stanowi ważny punkt na mapie Gdyni.

 

Biblioteka przyszłości

Biblioteka przyszłości

 Za projektem jedynej takiej biblioteki na świecie stoi holenderski zespół architektów z biura MvRdV. Obiekt o łącznej powierzchni 34 000 mkw zlokalizowany jest w Chinach.

Konstrukcja o bardzo ciekawych kształtach posiada 5 kondygnacji, z czego dwa pierwsze piętra przeznaczone są dla czytelników. W pozostałej części budowli zlokalizowane są sale dydaktyczne, konferencyjne oraz biura. Architekci umieścili pułki z książkami w taki sposób, aby tworzyły integralną część ze ścianami.

W centralnej części biblioteki znajduje się wielki obiekt w kształcie kuli, przypominający ludzkie oko, a sama biblioteka mieści w sobie ok. 1,2 mln egzemplarzy różnego rodaju książek i czasopism. 

 

Samowystarczalny biurowiec

Samowystarczalny biurowiec

Władze norweskie przyjęły rok 2050 jako rok, do którego w całym kraju budynki nie będą negatywnie oddziaływać na środowisko. Przykładem takiej budowli jest właśnie owy biurowiec Powerhouse Telemark. Powstały w 2020 roku biurowiec, zlokalizowany jest w Norwegii w mieście Pordgrunn.

 

Kształt, wielkość oraz materiały, z których została wykonana budowla zostały dobrane przez architektów w taki sposób, aby budynek generował więcej energii, niż wynosi jego zapotrzebowanie. Energia, która zostaje wyprodukowana w nadwyżce zostaje przesyłana do stacji ładujących samochody elektryczne.

Projekt zakładał stworzenie budynku, który w całkowicie wyeliminuje emisję dwutlenku węgla, aby to osiągnąć architekci korzystali z najnowszych technologii dostępnych na świcie. Wszelkie koncepcje oraz zastosowane rozwiązania bazują na wykorzystaniu tylko i wyłączne wytworzonej energii przez budynek.

 

Dom z niebanalnym widokiem

Dom z niebanalnym widokiem

Za projekt domu odpowiada pracownia todos.architekci, która idealnie wkomponowała bryłę budynku w istniejącą już zieleń, nie kolidując w żaden sposób ze środowiskiem naturalnym. 

 

Dom zlokalizowany jest na działce z widokiem na prywatny staw w województwie wielkopolskim. Budynek zlokalizowany jest na najwyższej części działki, z powodów terenów podmokłych orz bardzo zróżnicowanego ukształtowania gruntu.


W obiekcie zostały wydzielone trzy strefy. Strefa dzienna z salonem, jadalnią oraz kuchnią, strefa nocna oraz strefa nocna-master. Aby nie ingerować w otaczający dom las, budynek posiada tylko jedną kondygnację. Całość elewacji, wykonana została z materiałów inspirowanych otaczającą naturą, a niezwykły widok z domu zawdzięczać można dużym, przeszkleniom, znajdującym się w każdym z pomieszczeń.

 

Nowa inwestycja we Wrocławiu

Nowa inwestycja we Wrocławiu

Firma Mostostal Warszawa, będzie głównym wykonawcą projektu budowy zespołu budynków biurowo-hotelowych B10 we Wrocławiu. Inwestycja Vistint Poland powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie biurowca Business garden przy ulicy Bolkowskiej. Zakończenie prac zostało przewidziane na grudzień 2022 roku.

 

Kompleks budynków zlokalizowany będzie na działce o powierzchni 1 ha, natomiast część użytkowa nieruchomości wyniesie ok 20 000 mkw. Inwestycja zakłada budowę sześciokondygnacyjnego budynku o przeznaczeniu biurowym, zbliżonej wysokości obiektu mieszkalnego, przeznaczonego na wynajem długoterminowy oraz garaży podziemnych.


Cała budowla swoim wyglądem nawiązywać będzie do już powstałego budynku Business Garden, natomiast będzie ona przypominać literę H. W części hotelowej, preznaczonej na wynajem znajdzie się 116 pokoi, recepcja oraz restauracja. Budynki oddzielać od siebie będzie przestronny dziedziniec.

 

 

 

Willa w skale

Willa w skale

 Twórcą projektu jest architekt Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt . Inspiracją do stworzenia posiadłości była natura oraz forma terenu, w którą wkomponował budynek.

 

Projekt domu jest nieoczywisty oraz zmuszający odbiorców do analizy i przemyśleń. Cała konstrukcja bazowała na już osadzonych skałach w terenie, które stanowiły punkt wyjściowy projektu. Architekt osiągnął zamierzony cel łącząc ze sobą wiele brył budynku z naturalnym krajobrazem. Budowla na pierwszy rzut oka wydaje się być chaotyczna, jednak gdy zaczniemy analizować położenie poszczególnych części obiektu, dochodzimy do wniosku, że jest niezwykle poukładany i przemyślany.

                  RE: ON THE ROCK HOUSE – dom projektu Marcina Tomaszewskiego

 

Minimalistyczny hostel dla pielgrzymów

Minimalistyczny hostel dla pielgrzymów

W północnej części Hiszpanii powstał nowoczesny hostel dla pielgrzymów. Autorami projektu są Architekci Ignacio Ibarretxe Pariente i Iñaki del Prim.

Budynek zlokalizowany jest przy jednym z najsłynniejszych szlaków pielgrzymkowych - Camino de Santiago. Obiekt, został zaprojektowany tak, aby pomieścić maksymalnie 12 osób, na dwóch piętrach budynku. Cała elewacja budynku tak samo jak jego wnętrze, wykonane jest z drewnianych elementów. Konstrukcja idealnie wpasowuje się w otaczającą ją naturę, natomiast prostota wykonania nadaje jej charakteru i nowoczesnego stylu.

                      Zdjęcia: Jorge Allende www.jorgeallende.com

 

Forest House – dom w środku lasu

Forest House – dom w środku lasu

 Polscy architekci zwycięzcami międzynarodowego konkursu World Architecture Community. Warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL zmierzyła się z innymi pracowniami z 22 krajów, zajmując 1 miejsce.

Cały projekt „Domu Leśnego” idealnie łączy ze sobą nowoczesną architekturę z naturalnymi krajobrazami. Elewacja budynku została wykonana z kamienia, którego struktura przypomina pnie sosen, rosnących wokół budynku. Wszelkie wnęki w budynku zosały wykonane z jasnego drewna. Na całość domu składają się trzy nałożone na siebie prostopadłościany tworząc taras oraz loggie. Architekci w sposób idealny wkomponowali bryły geometryczne w naturalny krajobraz lasu.

 

Luksusowa Villa inspirowana sztuką

Luksusowa Villa inspirowana sztuką

 W New Delhi powstał projekt luksusowego domu, który w założeniach zainspirowany jest muzyką oraz duchem zabawy. Autorem projektu jest indyjskie studio Atrey & Associates.

Założeniem architektów było stworzenie miejsca, w którym mieszkaniec stale będzie odkrywać fenomen budowli, pozostawiając za sobą wizję nudnych prostolinijnych budynków. Do wykończenia Avatar Villi projektanci wykorzystali minimalistyczne materiały – szkło oraz biały corian, tworząc tym samym układ idealnie wpasowujący się w otoczenie. Stworzona forma miała przykuwać wzrok przechodniów oraz wzbudzać w poczucie ukojenia.
Wnętrze budynku jest odzwierciedleniem harmonii w sztuce, co idealnie zostało podkreślone poprzez zastosowanie bieli, nadającej wnętrzu szyku oraz równowagi.

 

Dom na skarpie

Dom na skarpie

W niewielkiej miejscowości Głębockie powstał wyjątkowy dom rekreacyjny. Autorem projektu jest architekt, prowadzący własną pracownię ENDE- Marcin Lewandowicz.

 

Na kształt domu duży wpływ miało ukształtowanie terenu i położenie działki tuż przy linii brzegowej jeziora Ślesińskiego. Dom o powierzchni 130 mkw powstał w oparciu o stalowy szkielet, który obłożony jest warstwami okładzin drewnianych i izolacji termicznej. W projekcie ważnym elementem są panoramiczne okna. Dla zapewnienia intymności i poczucia komfortu do projektu dodano drewniane ogrodzenia, żywopłoty, zieleń izolująca oraz żaluzje na oknach. Całość ma być również maksymalnie ekologiczna, dlatego przewidziano zastosowanie pompy ciepła, rekuperacji, fotowoltaiki.

 

Dom optymalny

Dom optymalny

Groove to tradycyjny dom, ale z charakterem, którego bryłę definiuje wydrążone niczym w skale kamienne atrium. Archetypowa forma domu otrzymała nietypowy dziedziniec, by stworzyć intymne miejsce dla jego mieszkańców.

 

Budynek nawiązuje do architektury skandynawskiej – obłożony jest ciemnym drewnem modrzewiowym. Jednocześnie jest mocno osadzony we współczesności – z ideą nowoczesnej stodoły łączy go minimalizm detalu i potężne przeszklenia. Zlicowane z elewacją antracytowe ramy nadają fasadzie subtelności. Dom otwiera się na przyrodniczy kontekst dzięki przestronnym – nawet 11-metrowym oknom. Groove to przykład domu zaprojektowanego w sposób mądry i odpowiedzialny, z uwzględnieniem zoptymalizowanych kosztów budowy i użyteczności. To jednocześnie projekt, który udowadnia, że okna są istotnym elementem formy budynku, zapewniającym odbiorcom estetyczne doznania.

 

Modernistyczne osiedle w Warszawie

Modernistyczne osiedle w Warszawie

Ustronie Mokotów to osiedle zlokalizowane w kameralnej części Dolnego Mokotowa – na warszawskich Siekierkach, przy ulicy Rodzynkowej.

 

Deweloper otrzymał już pozwolenie na użytkowanie i wkrótce rozpocznie przekazywanie lokali. Nowi lokatorzy wprowadzą się do budynków zaprojektowanych zgodnie z najnowszymi trendami i zrealizowanych w wysokim standardzie. Osiedle składa się z 21 domów łączących miejski charakter z bliskością terenów zielonych. Osiedle zrealizowano w zabudowie szeregowej. Metraże domów wynoszą od 177 do 187 mkw. Każdy posiada 5 pokoi, garaż mieszczący dwa samochody oraz ogród o wielkości co najmniej 100 mkw. Wyróżnikiem inwestycji są także ogromne, panoramiczne okna o wysokości blisko 3 metrów, które ułatwiają dostęp do dużej ilości światła naturalnego. Najwyższy standard wykończenia zapewnia między innymi ogrzewanie podłogowe, elektronicznie sterowane rolety zewnętrzne we wszystkich oknach czy instalację gotową do montażu klimatyzacji.

 

Efektowny wieżowiec od Zaha Hadid Architects

Efektowny wieżowiec od  Zaha Hadid Architects

Obiekt zaprojektowany przez pracownię Zaha Hadid Architects, który powstanie w chińskim mieście Shenzhen został wyłoniony na podstawie międzynarodowego konkursu.

Tower C ma stać się najwyższym budynkiem w centrum nowo powstającej, biznesowej dzielnicy. Zamierzeniem architektów jest aby obiekt był elementem łączącym rożne funkcje okolicy. Budynek to oryginalna bryła powstała z dwóch wież, które zostały połączone na wysokości najniższych kondygnacji. Integralną częścią budynku będą także liczne tarasy, mosty, łączniki oraz rozpięcia pomiędzy otwartymi przestrzeniami. Dzięki temu w trzonie obiektu powstaną ogólnie dostępne, pokryte roślinnością przestrzenie. Co ciekawe wieżowiec ma zostać połączony ze stacją metra. W Tower C oprócz nowoczesnych przestrzeni biurowych będzie się mieścił hotel, centrum handlowe, galeria sztuki, bary oraz restauracje.

 

Kameralna zabudowa w Łodzi

Kameralna zabudowa w Łodzi

ATAL, ogólnopolski deweloper, rozpoczął realizację kolejnej inwestycji mieszkaniowej w Łodzi. Zlokalizowane w dzielnicy Śródmieście, przy ul. Telefonicznej 21, osiedle ATAL Aura wyróżni kameralna, modernistyczna zabudowa.

 

Położenie w sąsiedztwie kampusu Uniwersytetu Łódzkiego oraz nieopodal ośrodków biurowych spodoba się zarówno rodzinom, pracującym w pobliżu jak i studentom, ale także inwestorom, którzy myślą o przyszłym wynajmie. Osiedle ATAL Aura zaprojektowano jako połączenie komfortu i funkcjonalności. W ofercie są 154 mieszkania o zróżnicowanych wnętrzach o metrażu od 31 do 103 mkw. oraz układach od 1 do 5 pokoi. Ustawne i przestronne pomieszczenia będą łatwe w aranżacji i wygodne w użytkowaniu. Mieszkańcy lokali usytuowanych na parterach posiadać będą prywatne ogródki, a do mieszkań na wyższych piętrach przynależeć będą przestronne loggie i balkony. Projekt osiedla ATAL Aura harmonijnie wpisuje się w otoczenie i w pełni wykorzystuje potencjał lokalizacji.

Luksusowa inwestycja w sercu Gdańska

Luksusowa inwestycja w sercu Gdańska

Cztery nowe budynki wypełniły pustą dotąd przestrzeń naprzeciwko Muzeum II Wojny Światowej. Łącznie w ramach I zadania II etapu powstało 137 mieszkań, 21 nowych lokali usługowych oraz udogodnienia, takie jak fitness i biblioteka. 

 

Brabank Apartamenty to ekskluzywny kompleks mieszkalno-usługowy zlokalizowany w historycznym centrum Gdańska, nad rzeką Motławą. Inwestycja została zrealizowana przez trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort, specjalizującego się w nadmorskich nieruchomościach premium, natomiast jej projekt powstał w renomowanej pracowni Kwadrat. To zdecydowanie jedna z najciekawszych gdańskich lokalizacji, bogata w niepowtarzalne widoki i wielowiekową historię. Pierwszy etap oryginalnego projektu został bardzo dobrze przyjęty i ma na swoim koncie liczne wyróżniania, w tym: nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla najlepszej gdańskiej realizacji architektonicznej, tytuły Budowy Roku oraz Najciekawszej Inwestycji Mieszkaniowej (w plebiscycie Trójmiasto.pl) po międzynarodową International Property Awards.

 

Apartamenty na 50. piętrze ZŁOTEJ 44 sprzedane

Apartamenty na 50. piętrze ZŁOTEJ 44 sprzedane

Apartamentowiec ZŁOTA 44 to nieodłączny element warszawskiego skyline’u, który wpisuje się w panoramę miasta za sprawą unikatowego kształtu i imponującej dla tego typu budynków wysokości. Charakterystycznym elementem ZŁOTEJ 44 jest widoczny z zewnątrz rozświetlony pas na wysokości 50. piętra – tu znajdują się trzy apartamenty pokazowe, które znalazły swoich nabywców.

 

Pięćdziesiąte piętro ZŁOTEJ 44 to wyjątkowe miejsce. Tak wysoka kondygnacja oferuje zapierające dech w piersiach widoki, dynamicznie zmieniające się z minuty na minutę. Trzy apartamenty pokazowe: Oxygen o powierzchni niemal 236 mkw, 140 mkw Reflections i kameralny 64 mkw Nature zajmują łączną powierzchnię ok. 440 mkw. Apartamenty pokazowe zostały zaaranżowane przez Galerię Heban. Wyznacznikiem najwyższej klasy wnętrz są dzieła sztuki. Kolekcję prac polskich artystów skomponowała Lena Szwed-Strużyńska, marszandka i właścicielka Leonarda Art Gallery. Na 50 piętrze część rzeźb wystawia Artutito Exquisite Art Gallery. Na 50. piętrze ZŁOTEJ 44 jest jeszcze dostępna 480 mkw przestrzeń apartamentu 504.

 

Przeszklona willa w lesie

Przeszklona willa w lesie

Dom MONOHROM zastał zaprojektowany przez architektów z wrocławskiej pracowni JABRAARCHITECTS.

 

Willa powstała na działce o powierzchni 2000 m2, która znajduje się w Izabelinie pośród rezydencjalnej zabudowy otoczonej lasem. „Wychodząc na przeciw inwestorom  zaprojektowaliśmy nowoczesny dwukondygnacyjny dom z płaskim dachem, którego drewniane elewacje wtapiają się w charakter otoczenia, a dużych rozmiarów płaszczyzny szkła potęgują wrażenia i odbiór otaczających drzew, wpisując je w bryłę budynku”– opowiadają projektanci z biura JABRAARCHITECTS. Willa o powierzchni 350 m2 składa się z dwóch części: prostokątnej bryły parteru oraz piętra, które jest usytuowane prostopadle. Co więcej jest ono częściowo nadwieszone względem części parterowej i ma zdecydowanie mniejszą powierzchnię dlatego też tylko częściowo pokrywa rzut parteru.

 

 

Luksusowe apartamenty we Wrocławiu

Luksusowe apartamenty we Wrocławiu

Tétris, lider rynku fit-out, odpowiadał za prace wykończeniowe we wnętrzach inwestycji mieszkaniowej Młyn Maria.

 

Inwestycja obejmowała rewitalizację dwóch niedziałających już młynów – Maria i Feniks. Głównym założeniem było przywrócenie do życia od lat niszczejącego zabytku i dostosowanie obiektu do nowej, mieszkaniowej funkcji. Inwestor zajął się też zagospodarowaniem przestrzeni przyległej i w ramach działań zrealizował ogólnodostępny teren o kaskadowym układzie, pod którym wybudował garaż ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych. Oryginalne położenie na dwóch odrzańskich wyspach: Młyńskiej i Piasek oraz barwna, wielowiekowa historia sprawiają, że odrestaurowany Młyn Maria pretenduje do miana jednej z najbardziej prestiżowych inwestycji mieszkaniowych w Polsce. Łącznie przygotowało 119 lokali mieszkalnych o powierzchni od 25 do 130 mkw. oraz hole wejściowe do 4 klatek inwestycji. To kolejna udana współpraca obu firm.

 

Multifunkcyjny kompleks w aglomeracji śląskiej

Multifunkcyjny kompleks w aglomeracji śląskiej

ATAL, ogólnopolski deweloper, rozpoczął realizację miastotwórczego i multifunkcyjnego kompleksu ATAL SKY+, który powstanie w samym centrum Katowic, tuż przy pętli Słonecznej.

 

Docelowo inwestycja składać się będzie z sześciu budynków i zaoferuje łącznie ponad 62 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni, w której zaaranżowane zostaną przestrzenie mieszkalne, apartamenty inwestycyjne, lokale o przeznaczeniu handlowo-usługowym oraz strefy rekreacyjne. W pierwszym etapie projektu do sprzedaży trafiło 316 apartamentów zlokalizowanych w trzech budynkach. W kolejnej części inwestycji powstanie wysokościowiec – liczący 35 kondygnacji i wysoki na 121 metrów budynek, który będzie najwyższym obiektem mieszkaniowym na Śląsku.

 

Modelowa rewitalizacja we Wrocławiu

Modelowa rewitalizacja we Wrocławiu

Budynek byłej siedziby Wydziału Farmacji Uniwersytetu Wrocławskiego zostanie całkowicie zmodernizowany i wykończony w najwyższym standardzie. Znają tu wszystkie atuty zabytkowego budynku, jak również niezbędne udogodnienia dedykowane obiektom biurowym.

 

Obiekt przy ulicy, stanowi część pierzei zabudowań uniwersyteckich, ciągnących się wzdłuż Odry w północnej części Starego Miasta. Bezpośrednio sąsiaduje z jednymi z najbardziej rozpoznawalnych  obiektów we Wrocławiu – Gmachem Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Biblioteką Ossolineum. Znajduje się zaledwie 300 m  od Rynku, zaś od pełnych zieleni, odrzańskich wysp dzieli go tylko parę kroków. Budynek został zaprojektowany w stylu neorenesansowym przez znakomitego wrocławskiego architekta Theodora Milczewskiego. Jednym z najozdobniejszych fragmentów elewacji jest centralna część fasady północnej z drzwiami stanowiącymi główne wejście do budynku. Obramiono je opaską zwieńczoną klińcowym kluczem  z dekoracją w formie esownicy. Nad drzwiami znajduje się tu dwukondygnacyjna, półkoliście zamknięta arkada z żeliwnymi pilastrami i dużymi oknami pierwszego  i drugiego piętra, zdobiona płaskorzeźbami. Obecnie trwające prace mają na celu między innymi pieczołowitą renowację elewacji tak, aby budynek odzyskał dawny blask i znów stał się ozdobą tej części miasta. Przestrzenie biurowe L’UNI swój wyjątkowy charakter zawdzięczają połączaniu autentycznych zabytkowych elementów z nowoczesną myślą projektową. Obiekt zostanie całkowicie zmodernizowany i wykończony w najwyższym standardzie. Zachowane zostaną wszystkie atuty zabytkowego budynku, takie jak wysokie pomieszczenia, duże okna, szlachetne materiały, ale również wszystkie niezbędne udogodnienia dedykowane obiektom biurowym – klimatyzację, czy kontrolę dostępu. Realizowany obecnie projekt zakłada budowę dachu szklanego – dzięki temu ostatnia kondygnacja będzie w pełni funkcjonalna, a znajdujące się na niej pomieszczenia będą miały doskonały widok na rzekę i Wyspę Słodową. Jednocześnie utrzymana zostanie pierwotna proporcja bryły budynku.

 

Jedyne takie muzeum na świecie

Jedyne takie muzeum na świecie

W Szanghaju zostało otwarte największe Muzeum Astronomiczne na świecie.

 

Obiekt o powierzchni 39 000 m2 pomieści liczne sale ekspozycyjne, planetarium. Muzeum będzie również wyposażone w 23-metrowy teleskop. Projekt gmachu został wyłoniony na podstawie międzynarodowego konkursu. Zwyciężyła amerykańska pracownia Ennead Architects, która stworzyła bryłę bez kątów prostych oraz prostych linii. Cały obiekt został zaprojektowany w oparciu o koliste i eliptyczne kształty. W budynku muzeum pojawił się oculus, odwrócona kopuła, kula, a wszystkie wkomponowano w falujące, wyginające się w łuki ściany.

 

Kameralny apartamentowiec w Gdyni

Kameralny apartamentowiec w Gdyni

W Śródmieściu Gdyni trwa budowa kameralnego apartamentowca domykającego pierzeję Placu Kaszubskiego. U zbiegu z ul. Jana z Kolna powstaje pierwsza w Gdyni inwestycja mieszkaniowa firmy Yareal.

 

Efektowny budynek będzie wyróżniał się zaokrąglonym narożnikiem wpisującym inwestycję w charakterystyczny dla miasta, modernistyczny styl. Niezwykłą lekkość projektu podkreślą wyraźnie wyeksponowane lokale usługowe na parterze, które  dzięki pełnym przeszkleniom witryn  będą całkowicie pozbawione murowanych ścian od strony placu i ulicy. Budynek wznoszony to 6-piętrowy, kameralny apartamentowiec, uzupełniający zabudowę na ostatniej niezagospodarowanej działce przy Placu Kaszubskim. Właściciele apartamentów powstających w Rezydencji Plac Kaszubski zamieszkają przy reprezentacyjnej osi miasta, zaledwie kilka minut spaceru od chętnie odwiedzanej nadmorskiej promenady i plaży miejskiej, we wnętrzach o wysokości sięgającej 3 m. Architekturę budynku dopasowano do historycznego stylu, który zapewnił układowi urbanistycznemu Śródmieścia Gdyni tytuł modernistycznego pomnika historii. Na tyłach budynku powstanie zielone patio z placem zabaw i stanowiskami do parkowania rowerów, pod którym znajdzie się podziemny parking mieszczący 38 samochodów. Nowoczesny apartamentowiec budowany przez Yareal – jako pierwszy w Gdyni – będzie spełniał wysokie wymagania stawiane inwestycjom ubiegającym się o certyfikat ekologicznego budownictwa BREEAM.

 

Nowe oblicze willi

Nowe oblicze willi

Widoki na morze z willi położonej na północy Izraela, przy samym wybrzeżu Morza Śródziemnego, są nieodłączną częścią prezentowanego dziś domu i elementem łączącym wnętrze z otaczającą go przyrodą.

 

Biorąc widok na morze jako punkt wyjścia, architekt Moshe Zion zaproponował inwestorom otwartą przestrzeń z wyraźnymi widokami na ogród i basen. Jedną z głównych ról odgrywa tu spektakularna fasada stworzona z dwóch odcieni spieków Dekton od Cosentino. Wybór materiału przypominającego beton, tworzy w efekcie bardzo industrialny i nowoczesny wygląd. Duże tarasy z drewnianymi podłogami i szklanymi balustradami stanowią doskonały kontrapunkt dla „zimnej” w odbiorze, minimalistycznej szarości. Ciepło drewna i charakter, jaki niesie za sobą otwarta kuchnia, z imponującą wyspą ze spieku Dekton Radium, łączącą wnętrze z basenem, zaprasza do niespiesznego celebrowania chwil z gośćmi i domownikami. Głównym wyzwaniem w tym projekcie była modernizacja zastanej wcześniej bryły w stylu rustykalnym, z dachem pokrytym dachówką i zamiana budynku na współczesną, bardziej inspirującą wersję, z użyciem atrakcyjnych wizualnie i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów wykończeniowych.

 

Spektakularna modernizacja

Spektakularna modernizacja

Pofabryczny budynek o powierzchni 25 tysięcy mkw zyska nowe życie.

 

Obiekt znajdujący się w Trikåfabriken w Sztokholmie zostanie zmodernizowany i zmieni się w nowoczesny biurowiec. Projekt modernizacji i rozbudowy budynku został opracowany przez pracownię Tengbom Architects. Zgodnie z założeniami architektów obiekt zachowa przemysłowy charakter. Oryginalna, industrialna część bryły zostanie odrestaurowana i rozbudowana i pięć nowych pięter. Na dachu poprzemysłowego gmachu powstanie nowoczesna część budynku: wsparta na drewnianym szkielecie i o elewacjach obłożonych stalą corten. Obiekt po modernizacji ma współczesny wygląd, jednak nawiązuje do industrialnego klimatu zastosowanymi materiałami oraz surowym wyglądem.

 

 

 

Niebanalna rozbudowa

Niebanalna rozbudowa

W Manchesterze niedawno zostało ponownie otworzone Muzeum Żydowskie. Zmodernizowany obiekt to połączenie zabytkowej synagogi i nowoczesnej galerii.

 

Obecnie Muzeum składa się z dwóch części: zabytkowej synagogi, powstałej w 1874 roku według projektu Edwarda Solomonsa oraz nowoczesnej części, w której powstaną nowe galerie, sale wykładowe, magazyn, sklepik oraz kawiarnia oferująca koszerne wegetariańskie dnia. Dzięki oryginalnemu projektowi rozbudowy autorstwa pracowni  Citizens Design Bureau obiekt podwoił swoją powierzchnię. Do tradycyjnej ceglano-kamiennej, zdobnej bryły dawnej synagogi dostawiono nowoczesną bryłę o elewacjach pokrytych stalą corten.

 

Monumentalny dom w Alpach

Monumentalny dom w Alpach

Amerykańskie biuro architektoniczne- Axis Mundi, opracowało nowoczesny projekt domu jednorodzinnego, który może powstać w szwajcarskich Alpach.

XYZ House to nowoczesny obiekt, który powstał z połączenia kilku prostopadłościennych, nachodzących na siebie brył. Do budynku prowadzą dwa wejścia: na szczycie góry poprzez zawieszony nad ziemią podłużny korytarz oraz poprzez zawieszony kilkadziesiąt metrów niżej kolejny korytarz. XYZ House w całości pokryty jest perforowaną blachą kortenową i ma łącznie ponad 400 mkw powierzchni.

 

Drewniany wieżowiec

Drewniany wieżowiec

Architekt Jeana-Paula Viguiery zaprojektował 17-kondygnacyjny budynek mieszkalny, który zastał wykonany z drewna.

 

Hypérion to wieżowiec składający się z 3-kondygnacyjnej podstawy, betonowego trzonu oraz konstrukcji drewnianej z belek z drewna warstwowego klejonego, stropów drewnianych warstwowych łączonych poprzecznie i 304 ścian o drewnianej konstrukcji szkieletowej. W budynku o wysokości 50 metrów znajduje się sto mieszkań. Wieżowiec ma stać się częścią wielofunkcyjnego kompleksu, w którego skład wejdą cztery budynki. Docelowo ma w nim powstać 182 mieszkań, parking na z 151 samochodów oraz 360 m2 powierzchni handlowych i 3 820 m2 powierzchni biurowych.

 

Nowoczesne osiedle w Gdańsku

Nowoczesne osiedle w Gdańsku

Trójmiejski deweloper ALLCON rozpoczyna sprzedaż kolejnego budynku w ramach inwestycji LINEA. Nowoczesne osiedle powstaje na granicy dzielnic Morena i Jasień. Wielką zaletą tej okolicy jest realizacja alei Pawła Adamowicza, która zapewnia dogodną komunikację z całą metropolią. LINEA przyciąga też przyjazną atmosferą, bogatą zielenią oraz rozwiniętą infrastrukturą osiedlową.

 

W ramach drugiego etapu budowy powstaną 74 mieszkania o powierzchni od 40 do 102 mkw. Nowa oferta obejmuje lokale z balkonami od 1 do 5 pokoi. Mieszkania na parterze posiadają dodatkowo ogródki od 30 do aż 110 mkw. Budynki osiągną wysokość 4 i 5 pięter. Zostaną ozdobione zielonymi dachami, przeszkleniami i ciemnymi liniami, które oplotą budynki niczym wstęgi, nawiązując do motywu przewodniego osiedla - linearności. Odnajdziemy ją także we wnętrzach inwestycji, gdzie będzie dominował nowoczesny design. Trwałe materiały, jak gres, beton, szkło oraz stal lakierowana zestawiono z ciepłem drewna dębowego. Wśród planowanych udogodnień można wymienić podziemne hale garażowe, komórki lokatorskie, pomieszczenia na rowery i wózki oraz wideofony.

 

Nowoczesny kompleks w Rzeszowie

Nowoczesny kompleks w Rzeszowie

Pracownia architektoniczna MWM Architekci opracowała nowoczesny projekt zabudowy działki przy ulicy Wyspiańskiego w Rzeszowie.

 

Resovia Residence to zwarty kompleks o zróżnicowanej wysokości zabudowy, w którym dominuje 100 metrowa wieża. „Zabudowa odwołuje się do tradycyjnych zasad kształtowania tkanki urbanistycznej. Budynki sytuowane wzdłuż ulic, tworzą zwarte pierzeje, co jakiś czas przerywane sekwencjami placów otwierających się na kolejne wnętrza urbanistyczne” – podkreślają MWM Architekci. Kompleks o powierzchni 55 000 m2 to zespół rozczłonkowanych brył o różnych skalach, kolorach, sposobach wykończenia. Na parterach wszystkich budynkach zaprojektowano lokale usługowe i handlowe. Pomiędzy budynkami przewidziano liczne skwery oraz tereny zielone.

 

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Połączenie tradycji z nowoczesnością

Biuro Reform Architekt Marcina Tomaszewskiego opracowało projekt kameralnego biurowca w Lodzi, który będzie w sobie łączył nowoczesne podejście oraz tradycyjne rozwiązania architektoniczne.

 

XS Wigury Office to biurowiec, który powstał w wyniku rozbudowy i modernizacji dawnej stróżówki. Nowy obiekt to połączenie historycznego obiektu z czerwonej cegły z nowoczesnymi rozwiązaniami. Nowa część będzie miała prostą formę charakteryzująca się dużymi przeszkleniami. Głównym elementem biurowca stanie się wyraźnie zaznaczona strefa wejścia. Ciekawym będzie także sam kształt nowej bryły, który ma się układać schodkowo. Jej kształt wydobędą masywne, czarne ramy przeszkleń. Czterokondygnacyjny budynek ma mieć mało w Polsce popularny charakter biurowca butikowego.

 

Podwieszana willa

Podwieszana willa

Pracownia architektoniczna Mado Samiou Architecture opracowała projekt wyjątkowego, luksusowego domu, który powstanie w Grecji.

 

„Dom 6 stopni” to wyjątkowy podłużny budynek, który został ukośnie uniesiony ponad poziom działki o 6 stopni. W miejscu, gdzie dom znajduje się najwyżej architekci stworzyli taras z miejscami do odpoczynku. Ciekawym elementem jest główne wejście, które znalazło się w miejscy połączenia bryły z ziemią. Biała elewacja domu jest niejako przełamana dużymi przeszkleniami, które pojawiają się na podniesionym skraju domu, dzięki czemu z jego wnętrza rozciąga się jeszcze piękniejszy, bo szerszy ze względu na wysokość widok na grecki pejzaż.

 

Nowoczesny hotel we Władysławowie

Nowoczesny hotel we Władysławowie

Wave House powstał w najbardziej reprezentacyjnej części Władysławowa w pierwszej linii brzegowej.

 

Pięciokondygnacyjny obiekt został zaprojektowany w taki sposób, aby wkomponować się w skarpę. Cała bryła jest zamknięta w ażurowe ramy wieńczące balkony, które nadają budowli niepowtarzalnego charakteru. Zaprojektowane balustrady całoszklane powodują, że zaciera się granica z zewnętrzem, wzrok zatrzymuje się jedynie na drewnianych ściankach ażurowych, które przełamują rytm elewacji. W budynku zaprojektowanym przez Piotra Kowalczyka przewidziano 13 lokali.

 

Architektoniczna perełka w Wiśle

Architektoniczna perełka w Wiśle

W Wiśle powstanie hotel zaprojektowany przez architektów z pracowni Franta Group pod kierownictwem Macieja Franta.

 

Projekt, wybrany w konkursie cechuje się interesującą bryłą i naturalnymi materiałami, które dominują w projekcie. Nowy hotel w Wiśle obejmuje realizację pięciu pawilonów hotelowych zawierających dwieście apartamentów, strefy spa, restauracji, kawiarni oraz kompleksu dodatkowych funkcji sportowo-rekreacyjnych, sklepów oraz przestrzeni dla dzieci, odpoczynku i tarasów widokowych Cały zespół planowany jest w standardzie premium przewyższającym wszystkie dotychczasowe realizacje w Beskidzie Śląskim. Głównym pomysłem projektowanego obiektu było odejście od dotychczasowego projektowania współczesnych hoteli w Beskidzie Śląskim i takie wpisanie obiektu w krajobraz, aby przy jednoczesnym spełnieniu rozbudowanego programu nie zdominował on przeskalowaniem kontekstu miejsca oraz piękną otaczającego krajobrazu.

 

Beton i stal w roli głównej

Beton i stal w roli głównej

W chińskim mieście Tiencin powstała filia jednej z najbardziej prestiżowych szkół artystycznych na świecie.

 

Nowy oddział Juilliard School to budynek przypominający rzeźbę wykonany głównie ze stali i betonu. Projekt został opracowany przez amerykańską pracownie Diller Scofidio + Renfro. Nowoczesny budynek składa się z czterech różnej wielkości wertykalnych brył połączonych przeszklonym, horyzontalnym pawilonem. W obiekcie o powierzchni ponad 32 tys. mkw powstaną przestrzenie szkolne edukacyjne z widowiskowymi, scenami czy salami prób. Co ciekawe, budynek został zaprojektowany w taki sposób, że z każdej strony wygląda nieco inaczej, przybierając różne oblicza, kształty i wielkość.

 

Ażurowa kamienica

Ażurowa kamienica

Przy ulicy Piotrowskiej w Łodzi powstanie ażurowa kamienica zaprojektowana przez Marka Jania.

 

„Będzie to ażurowa konstrukcja nawiązująca do sąsiedniej kamienicy, wysoka na cztery kondygnacje. Znajdzie się w niej i lokal z wielopoziomowym ogródkiem i zieleń urządzona na jednym z pięter. Będzie to też świetny punkt obserwacyjny na pasaż Schillera i na Piotrkowską, bo są tam trzy tarasy widokowe” - mówi autor projektu ażurowej kamienicy, architekt miasta Łodzi, Marek Janiak. Prace mają ruszyć już w przyszłym roku.

 

Willa w dżungli

Willa w dżungli

Czeskie biuro architektoniczne Formafatal zaprojektowało wille, która powstanie w kostarykańskiej dżungli.

 

Luksusowa willa o powierzchni 570 mkw powstanie w jednym z najbardziej prestiżowych regionów Kostaryki – Playa Hermosa. Art Willa to elegancki obiekt, który swoją formą nawiązuje do twórczości brazylijskiego architekta Paulo Mendes da Rocha. Budynek odznacza się prostą formą, prostopadłościenna bryła, została praktycznie w całości wykonana z betonu, szkła i stali. Dzięki czemu obiekt ma brutalistyczny charakter. Ważnym elementem jest duży basen typu inifinity, który wysuwa się ponad strome, porośnięte egzotyczną roślinnością zbocze.

 

Osiedle Kraft w Łodzi

Osiedle Kraft w Łodzi

Osiedle Kraft to jeden z najnowszych deweloperskich projektów mieszkaniowych na łódzkim rynku. Prace budowlane w ramach I fazy inwestycji rozpoczęły się we wrześniu 2020 roku i obejmują realizację 104 mieszkań o metrażach od 25 do 87 mkw.

 

Wszystkie mieszkania na Osiedlu Kraft zaprojektowane są tak, by dysponowały przestronnymi balkonami, tarasami lub własnymi ogródkami na parterze. 50% mieszkań z I fazy inwestycji znalazło już swoich nabywców. Oznacza to, że mimo sytuacji związanej z pandemią, deweloperowi udało się utrzymać stabilny poziom i stałe tempo sprzedaży mieszkań. W związku z dużym zainteresowaniem klientów oraz zgodnie z harmonogramem prac Trei Residential przystąpił do rozpoczęcia sprzedaży następnej fazy przedsięwzięcia. Start jego budowy zaplanowany jest na drugi kwartał 2021 roku i zakłada realizację 88 mieszkań o metrażach od 28 do 107 mkw., rozmieszczonych na sześciu kondygnacjach. Tym samym, w 2022 roku, w ramach pierwszej i drugiej fazy projektu, firma odda do użytku mieszkańcom Łodzi blisko 200 nowych lokali łącznie. Osiedle przy ul. Traktorowej 50 cechuje minimalizm. Bryły budynków są proste, z fasadą w odcieniach bieli i antracytu, ozdobione panelami elewacyjnymi. Inwestor stawia na wykorzystywanie materiałów naturalnych, stąd między innymi szklane i stalowe balustrady. Dzięki dużym oknom, mieszkania są nasłonecznione i dobrze doświetlone. Osiedle Kraft ma być miejscem kameralnym, przestrzennym, stworzonym z dbałością o naturalny charakter i każdy szczegół wykończenia. Oprócz nowych lokali do zamieszkania, inwestor w drugiej fazie budowy zapewni kolejne zielone patio z placem zabaw, a także 82 dodatkowe miejsca postojowe na parkingu podziemnym.

 

 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,5

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies