Ze świata nieruchomości

Warszawski drapacz chmur ukończony

Warszawski drapacz chmur ukończony

Jeden z najwyższych biurowców w Warszawie - Skyliner - należący do Grupy Karimpol uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Wieżowiec zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski otrzymał też oficjalny adres – ul. Prosta 67.

 

Budowa Skylinera rozpoczęła się pod koniec 2017 r. i trwała 36 miesięcy. Górujący - na warszawskiej Woli - wieżowiec ma 195 m wysokości i oferuje 45 000 m kw. powierzchni biurowej rozlokowanej na 30 kondygnacjach. Znajdują się w nim również lokale przeznaczone na cele handlowo-usługowe oraz gastronomiczne, które będą dostępne zarówno dla najemców budynku, jak i mieszkańców Warszawy. Łącznie blisko 49 000 m kw. powierzchni. Już niebawem flagowa inwestycja Grupy Karimpol zacznie wypełniać się życiem, spółka uzyskała właśnie zgodę na użytkowanie Skylinera. Obecnie trwa komercjalizacja części biurowej i retailowej.

 

Rewitalizacja XIX-wiecznej kamienicy w centrum Warszawy

Rewitalizacja XIX-wiecznej kamienicy w centrum Warszawy

 

Deweloper RealCo, działający od 2010 roku na polskim rynku nieruchomości, zakończył prace nad rewitalizacją kamienicy znajdującej się sercu warszawskiego Śródmieścia.

 

 

W ramach prac renowacyjnych Kamienicy Wilcza 19 wymienione zostały stropy, stolarka okienna i drzwiowa oraz wszystkie instalacje. Dawną świetność połączoną z nowoczesnością zyskały klatki schodowe i brama wejściowa. Dla wygody mieszkańców inwestor zainstalował nowoczesne windy w każdej z klatek.Dzięki rewitalizacji powstało 41 apartamentów o łącznej pow. blisko 2000 mkw. z przynależnymi komórkami lokatorskimi. W ofercie znajdowały się lokale o powierzchni od 33 do 110 mkw., a w podziemiu powstał garaż. Za projekt mieszkań odpowiadała pracownia 2K Architektura. Wykończenie wnętrz w wysokim standardzie deweloper RealCo powierzył firmie Tétris, która w swoim dorobku ma realizacje wnętrz takich flagowych warszawskich inwestycji jak Złota 44, Intercontinental czy Park Lane.

 

Poziome schronisko

Poziome schronisko

 

Poziome schronisko zostało zaprojektowane przez absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej- Kamil Szymański. Projekt został doceniony przez branżowe portale i zdobył drugie miejsce w ogólnopolskim konkursie „Najlepszy Dyplom ARCHITEKTURA”.

 

 

Projekt został doceniony za „szacunek do górskiego krajobrazu oraz odważną i nowoczesną koncepcję pozwalającą na bliski kontakt z przyrodą”. Projekt koncepcyjny Schroniska im. Księcia Henryka nad Wielkim Stawem w Karkonoszach ma odpowiedzieć na zapotrzebowanie turystów na rosnące wymaganie dotyczące tego typu obiektów. Budynek chowałby się za grzbietem płaskowyżu, co ograniczałoby jego wizualny wpływ na krajobraz okolicy. Miałoby tylko jedną elewację, a pozostałe ściany prostopadłościanu zostałyby zatopione w skale – opowiada. W efekcie wydawałoby się przenikać z naturą, wyłaniać się z niej. Dodatkowo, dzięki obniżeniu obiektu względem grzbietu płaskowyżu, byłby on praktycznie niewidoczny z żadnego punktu znajdującego się na szlakach turystycznych. By sięgnąć obu krawędzi żlebu, bryła budynku byłaby znacznie wydłużona. Obiekt miałby tylko jedną kondygnację (ze strefą wejściową ponad główną byłą), co razem z nadwieszaną konstrukcją, tworzyłoby wrażenie lekkości. Schronisko powstałoby z żelbetu – ze względów konstrukcyjnych, ale i estetycznych, bo beton w kolorze i fakturze zbliżony jest do podłoża skalnego. Fasada miałaby także duże przeszklenia, które zacierałyby barierę między wnętrzem, a zewnętrzem, a także eksponowały widok na Wielki Staw i dolinę Łomnicy. Pojawiające się na szkle odbicia sprawiałyby też wrażenie „zanikania” obiektu. Natomiast bryła strefy wejściowej zostałaby wykończona drewnem, co nawiązywałoby do architektury okolicznych schronisk i otaczającej przyrody.

 

Pierwsze takie osiedle w Polsce

Pierwsze takie osiedle w Polsce

 

Vastint Poland otrzymał wyróżnienie LEED Gold dla osiedla mieszkaniowego Riverview w Gdańsku, co oznacza jest pierwszym osiedlem w Polsce z tego rodzaju certyfikatem. Oprócz ciekawej architektury, będącej wyrazem poszanowania dziedzictwa historycznego miejsca, do listy atrybutów tej inwestycji można również dodać zgodność z ideą „zielonego” budownictwa.

 

 

Pracując z programem LEED, deweloper wykorzystał wiele praktycznych i wymiernych strategii mających na celu stworzenie zrównoważonego i zdrowszego środowiska życia dla mieszkańców osiedla. Jednym z priorytetowych elementów w zakresie spełnienia wymogów certyfikacji środowiskowej było osiągnięcie wysokiej charakterystyki energetycznej budynków. Architekci postawili na wprowadzenie zwartych brył, zapewniających właściwy stosunek kubatury budynków do ich powierzchni. Na model energetyczny pozytywnie wpłynęło ograniczenie powierzchni ścian zewnętrznych oraz usytuowanie i właściwe dobranie wielkości przeszkleń okiennych. Zastosowane przeszklenia funkcyjne chronią wnętrza przed przegrzewaniem się w trakcie pory letniej i zapewnią właściwy klimat dla komfortowego użytkowania mieszkań. Wprowadzone rozwiązania zmniejszają roczne obciążenie promieniowaniem słonecznym o ponad 45%. Dodatkową redukcję zużycia energii elektrycznej uzyskano poprzez zastosowanie energooszczędnych, wysokowydajnych opraw LED. Część z nich wyposażona jest w system sterowania DALI, który w połączeniu z czujkami ruchu zmienia natężenie światła w zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych. Wysiłki pozwoliły na obniżenie zużycia energii w budynkach o 47% oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 50% podczas realizacji i eksploatacji, co odpowiada usunięciu 1 830 samochodów z ruchu.

 

Luksusowe osiedle w Warszawie

Luksusowe osiedle w Warszawie

Osiedle Jaśminowy Mokotów to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, wyróżniające się niską zabudową, piękną architekturą i obfitością terenów zielonych. Nowy etap to 83 mieszkania o powierzchniach od 25 do 127 m kw. i 3 lokale usługowe, znajdujące się w 6 dwupiętrowych budynkach.

 

Niskie, jasne budynki, pomiędzy którymi jest zachowana przestrzeń, bujna zieleń, sprawiająca wrażenie sielskiego ogrodu – to wszystko sprawia, że mieszkania tu są bardzo chętnie wybierane przez wymagających klientów, którzy szukają czegoś więcej niż tylko mieszkania. Zalety osiedla doceniają nie tylko jego mieszkańcy, ale także środowisko branżowe, które nagradzało wielokrotnie inwestycję za przyjazne dla ludzi i przyrody rozwiązania, jakość i dobrą architekturę. W ramach osiedla Skanska oferuje również lokale usługowe, tak pożądane w tej nowo kształtującej się części Mokotowa. W czwartym etapie powstaną trzy lokale usługowe, przy czym jeden z nich posiada własny ogródek, co czyni go zupełnie wyjątkowym. Budynki tworzące czwarty etap Jaśminowego Mokotowa charakteryzują się bardzo przyjemnym w odbiorze, jasnym wykończeniem, które nadaje im lekkości. Co ważne, stanowią one spójną architektoniczną całość z budynkami powstałymi w ramach wcześniejszych etapów inwestycji. Mieszkania, tak jak w poprzednich etapach, są wysokie – mają ok. 2,8 m. Duże drewniane okna, w części mieszkań dzięki dodatkowym naświetlom mające wysokość od podłogi do sufitu, wpuszczać będą do wnętrz jeszcze więcej naturalnego światła. W wielu apartamentach znalazło się miejsce na przestronne, wentylowane garderoby, a w łazienkach przewidziano możliwość podłączenia ogrzewania podłogowego, co jest bardzo cenione przez klientów. Projekt powstał w pracowni architektonicznej BBGK Architekci. Nad jakością wykonania inwestycji czuwa grupa Skanska – deweloper i generalny wykonawca.

 

Kolorowe osiedle

Kolorowe osiedle

Na wyspie Hormuz postał nietypowy kompleks składający się z domków letniskowych, lokali usługowych, gastronomicznych a także pawilonu informacji turystycznej.

 

 

Projekt kolorowego osiedla opracowała pracownia ZAV Architects. Kompleks to zespół dwustu domków połączonych ze sobą kilku glinianych kopuł, które niczym architektura prehistoryczna tworzą zintegrowane ze skalisto-pustynną okolicą osiedle jakby w naturalny sposób wyrastające z tego krajobrazu. Gliniane kopce zostały pomalowane na żywe kolory co w połączeniu z obłymi kształtami zabudowy tworzy fantazyjny widok przypominający obraz z bajki. Jest to celowy zabieg, ponieważ celem inwestycji była poprawa wizerunku wyspy, zwiększenie atrakcyjności w oczach turystów oraz integrację lokalnej społeczności.

 

Nowoczesna architektura mieszkaniowa

Nowoczesna architektura mieszkaniowa

ATAL, ogólnopolski deweloper, wprowadził do sprzedaży kolejny etap katowickiej inwestycji Francuska Park. W tej części projektu powstanie dziewięciokondygnacyjny budynek o kaskadowym układzie, w którym zaprojektowano 178 mieszkań i 4 lokale usługowe. Atutem osiedla Francuska Park jest dogodna lokalizacja przy ul. Szybowcowej, w sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów oraz Katowickiego Parku Leśnego – idealnych miejsc do odpoczynku i rekreacji.

 

Wprowadzona do sprzedaży inwestycja to kontynuacja i dopełnienie popularnego osiedla ATAL Francuska Park, w ramach którego deweloper zrealizował 881 mieszkań i 15 lokali usługowych. W kompleksie Francuska Park VI zaplanowano budynek o kaskadowym układzie. Powstanie w nim 178 mieszkań o szerokiej gamie metraży – od 38 do 147 mkw. – oraz układach od kompaktowych kawalerek po przestronne pięciopokojowe apartamenty. Projekt Francuska Park wyróżni się nowoczesną architekturą, którą podkreślą szklane elementy elewacji. Osiedle zaprojektowano z dbałością o detale i wysoką jakość materiałów. Obok funkcjonalnych i przestronnych mieszkań powstaną także lokale usługowe. Na terenie kompleksu zaplanowano zieloną strefę rekreacji, z myślą o najmłodszych mieszkańcach powstanie także plac zabaw. Dach zaprojektowany został częściowo jako zielony, co dodatkowo uwydatnia atuty okolicznej przyrody. Inwestycja zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – szerokie ciągi komunikacyjne, niskie krawężniki, brak barier architektonicznych oraz cichobieżne windy ułatwią poruszanie się w obrębie budynków.

 

Zielona inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu

Zielona inwestycja mieszkaniowa we Wrocławiu

Na Przedmieściu Oławskim właśnie rozpoczyna się budowa inwestycji mieszkaniowej HB 1820. Prace realizowane przez Eiffage Polska Budownictwo na zlecenie dewelopera Eiffage Immobilier Polska potrwają do końca 2022 roku.

Nazwa inwestycji HB 1820 to skrót od wrocławskiego adresu Haukego-Bosaka 18 i 20. Inwestycja to jeden 7-piętrowy budynek z reprezentacyjnym lobby z recepcją oraz garażem podziemnym. Znajdzie się w nim 96 mieszkań o różnorodnych układach od 1 do 4 pokoi i wielkości od 26 do 100 mkw. Będą one wyposażone w duże okna, które zapewnią optymalne oświetlenie wnętrz i komfortowe wyciszenie. Dużą zaletą będzie możliwość zamontowania klimatyzacji we wszystkich apartamentach. Rzadko zdarza się, by prywatne ogródki były częścią inwestycji położonej w centrum miasta. W HB 1820 zostały one zaprojektowane niestandardowo, nie na parterze, lecz w układzie tarasowym na pierwszym piętrze, co pozwoli mieszkańcom na zachowanie większej prywatności. Znaleziono tym samym sposób na połączenie głównych oczekiwań przyszłych lokatorów: potrzeby życia w centrum Wrocławia oraz pragnienia domowego zacisza i odpoczynku wśród prywatnej zieleni. Projekt wykonany przez wrocławską pracownię Panda Studio. Zaprojektowane elewacje są proste w formie, stonowane w kolorach oraz ozdobione delikatnymi detalami. Ściana frontowa będzie podświetlona oprawami iluminacyjnymi i uatrakcyjniona wertykalną ścianą zieloną przy głównej ulicy.

 

Najdroższy dom w USA wystawiony na sprzedaż

Najdroższy dom w USA wystawiony na sprzedaż

Posiadłość znajdująca się w Los Angeles została wystawiona na sprzedaż za 350 milionów dolarów, co oznacza że jest to najdroższa nieruchomość jaka pojawiła się na amerykańskim rynku.

 

"The One" to willa w której skład wchodzi (łącznie) 21 sypialni, 42 łazienek, trzydziestostanowiskowy garaż sala kinowa, czterotorowa kręgielnia oraz pięć basenów. Posiadłość zajmuje powierzchnię niemal 10 tys. metrów kwadratowych i gwarantuje panoramiczny widok na Los Angeles i Pacyfik. Projekt architektoniczny opracował duet architektów: Paul McLean i Kathryn Rotond.

 

Spektakularna rewitalizacja w Warszawie

Spektakularna rewitalizacja w Warszawie

Browary Warszawskie to nowy, pięknie zaprojektowany i kompleksowo przemyślany kwartał miasta. Apartamenty przy Warzelni to wyjątkowy budynek jednej z najbardziej spektakularnych miejskich rewitalizacji w Warszawie. Projekt prestiżowego studia JEMS Architekci, który wyrasta z historycznych odniesień i harmonijnie wkomponowuje się w zabytkową zabudowę.

 

Fasada Apartamentów przy Warzelni to dzieło sztuki architektonicznej. Przyjęte rozwiązania i szlachetne materiały są ukłonem w stronę dawnej zabudowy. Dyskretnie wchodzą z nią w dialog dzięki wykorzystaniu paneli w kolorze miedzianym, idealnie współgrającym z otoczeniem. Apartamenty przy Warzelni oferują kompaktowe i komfortowe przestrzenie do mieszkania. Niezależnie od tego, czy cztero-, trzy-, czy jednopokojowe, czy mają być przytulnym domem, czy pied-à-terre, oferują wyjątkowy standard życia z widokami na najpiękniejszy kwartał miasta. Penthouse'y położone na dwóch najwyższych kondygnacjach budynku to kwintesencja stylu i jakości Apartamentów przy Warzelni. W każdym z czterech penthouse'ów jest dwupoziomowa przestrzeń w strefie dziennej, sąsiadująca z wysokimi, zadaszonymi tarasami. Większe przeszklenia elewacji, metalowe żaluzje i zasłony ze stalowej siatki decydują o ich unikatowym i ekskluzywnym charakterze. Dodatkowy komfort zapewnią liczne udogodnienia, między innymi zintegrowany system zdalnego sterowania ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją i zasłonami elewacyjnymi. Mikrodzielnica będąca ważną częścią historii Warszawy powstanie w miejscu kojarzonym z dobrym smakiem i nowatorskim podejściem. Naturalna i przyjazna dla kolejnych pokoleń.

 

Prestiżowe osiedle w Krakowie

Prestiżowe osiedle w Krakowie

ATAL – ogólnopolski deweloper – uzupełnił ofertę o kolejny, piąty już etap krakowskiej inwestycji ATAL Residence Zabłocie. To ostatnia faza projektu, w której znajdą się 24 mieszkania o metrażach od 50,96 do 109,04 mkw. i układach od dwóch do czterech pokoi. W części parterowej budynku powstanie lokal usługowy.

 

 

Na osiedle ATAL Residence Zabłocie składa się pięć etapów – pierwszy, drugi, trzeci i piąty stanowią część mieszkalną, a czwarty to przestrzeń handlowo-biurowa. Na lokatorów czekają już tylko 63 mieszkania z trzeciego etapu inwestycji. W sprzedaży dostępnych jest jeszcze 21 przestrzeni handlowo-biurowych w zrewitalizowanych budynkach dawnej fabryki Miraculum. To propozycja dla firm pragnących otworzyć swoje biura w budynku o industrialnym charakterze. Krakowskie Zabłocie intensywnie się rozwija i zmienia swój charakter. To dzielnica o ogromnym potencjale, dzięki czemu staje się coraz bardziej prestiżowa i modna. Inwestycja ATAL Residence Zabłocie wyróżnia się na tle otoczenia za sprawą dopracowanej architektury i wysokiego standardu na każdym etapie realizacji. Materiały budowlane i wykończeniowe, estetyczne elewacje, balkony i zagospodarowanie przestrzeni osiedla będą charakteryzowały się spójną kolorystyką i wysoką jakością. Fasady w przyjemnych barwach nawiązują do pobliskiej zabudowy i do przemysłowej historii Zabłocia – część obiektów dawnej fabryki Miraculum zostanie odnowiona i wkomponowana w kolejne etapy osiedla. Architekci zadbali, by zabudowa była dostosowana do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Poruszanie się między kondygnacjami umożliwią przestronne schody oraz cichobieżne windy. Planowany termin oddania piątego etapu inwestycji ATAL Residence Zabłocie do użytkowania to II kwartał 2022. Za projekt ATAL Residence Zabłocie odpowiada  ET A Ewa Kozioł‐Taracha. 

Wachlarzowy kampus

Wachlarzowy kampus

Kampus Isenberg Business Innovation Hub & Isenberg School Vision na Uniwersytecie Massachusetts w Amherst został zaprojektowany przez pracownie BIG Bjarke Ingelsa we współpracy Goody Clancy Bostonu.

 

Projekt obejmował modernizacje i rozbudowę istniejącego budynku w celu podwojenia powierzchni użytkowej. Główny gmach przypomina spiralę, której dynamika została podkreślona wyjątkowa elewacją. Wykonana z faliście pochylających się, obłożonych blachą korten żyletek, które osłaniają szklane tafle pokrywa hol nowego obiektu. Spiralna, nowoczesna, dynamiczna bryła harmonizuje z ceglanym prostopadłościanem pierwszej siedziby wydziału.

 

Elegancka willa pośród drzew

Elegancka willa pośród drzew

Biuro architektoniczne opracowało projekt eleganckiej, inspirowanej modernizmem, willi, która powstanie w otoczeniu lasu.

 

Budynek przyjmie nietypową formę: piętro w formie okręgu zostanie zostanie postawione na nieregularnych podporach. Dzięki czemu będzie sprawiało wrażenie, że nie dotyka podłoża. „Zastosujemy stalowe słupy cortenowe, które po skorodowaniu będą wyglądały jak kora sosny. Okrągły plaster pnia w wizji architekta ma przypominać organiczną strukturę, jest niczym drewniane pudełko, zbyt lekkie, by opaść do samego runa. Osiadając wysoko wśród drzew, odsłoni mieszkańcom ciekawą perspektywę i niezwykły widok na las, ale też na sama architekturę domu. Powieszenie takiej struktury na nieregularnie rozmieszczonych „pniach” jest największym wyzwaniem tego projektu. To nietypowe rozwiązanie, skomplikowane architektonicznie i konstrukcyjnie „ – opisuje Przemysław Olczyk. Parter budynku będzie się wyróżniał ukośną linią elewacji i poziomą ścianą przeszkleń w półotwartej części mieszkalnej.

 

Podniebne chodniki od Zaha Hadid Architects

Podniebne chodniki od  Zaha Hadid Architects

Sławna pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects opracowała projekt osiedla studenckiego, którego budynki zostaną połączone podniebnym chodnikiem.

 

Osiedle studenckie będące częścią Uniwersytetu Nauki i Technologii powstanie w 2023 roku w Hongkongu. Kompleks będzie się składać z sześciu budynków o zróżnicowanej wielkości, połączonych 200-metrowym chodnikiem na dachu. Projekt został opracowany przez pracownie Zaha Hadid Architects we współpracy z lokalnym biurem Leigh & Orange. HKUST Student Residence ma stać się miejscem spotkań i odpoczynku studentów i pracowników, dzięki czemu pomiędzy nimi powstanie silniejsza więź. W ramach kompasu powstanie łącznie 35 500 metrów kwadratowych powierzchni, na których zamieszka ponad 1500 studentów.

 

Nowoczesna wersja drewnianego budynku

Nowoczesna wersja drewnianego budynku

Na warszawskiej Pradze powstanie nowoczesny i ekologiczny blok mieszkaniowy wykonany w większości z drewna.

 

 

Innowacyjny projekt budynku opracowali architekci z pracowni MFRMGR. F25 to kameralny obiekt, w którym powstanie siedem mieszkań oraz trzy lokale usługowe przeznaczone dla artystów, rzemieślników i badaczy. Budynek w większości oparty materiałach odnawialnych, charakteryzuje się niską emisją CO2 i doskonale wpisuje się w charakter Pragi. Konstrukcja (z wyjątkiem poziomu -1, parteru, szybu windowego i klatki schodowej) jest wykonana z prefabrykatów drewnianych. Natomiast mieszkania to moduły prefabrykowane w innym miejscu i umieszczane w obiekcie, tak aby nie tracić czasu na wykończanie. Dzięki temu F25 może powstać błyskawicznie. Całość została zwieńczona zielonym dachem będącym dziką łąką i wspólną przestrzenią z miejscami na ule dla miejskich pszczół. Co ciekawe architekci w elewacji przewidzieli miejsca na budki dla ptaków np. jeżyków.

 

Butikowy biurowiec w Warszawie

Butikowy biurowiec w Warszawie

Kameralny budynek EQ2 położony w pobliżu warszawskiego Dworca Zachodniego za kilka tygodni dostarczy wysokiej jakości biura usytuowane w przestrzeni, której aranżacja pozytywnie wpłynie na komfort pracowników i środowisko pracy.

 

Inwestycja Grupy Waryński jest już na finiszu. Prace budowlane przy realizacji ośmiokondygnacyjnego biurowca, usytuowanego u zbiegu ulicy Wschowskiej z Ordona zaawansowane są już w ponad 95 proc. Butikowy biurowiec wpisuje się w aktualne wymagania firm związane ze środowiskiem pracy. Na terenie kompleksu powstaną zielone wyspy z bujną roślinnością i małą architekturą, uprzyjemniające spotkania i rekreację. Na dobry klimat i samopoczucie osób zatrudnionych w biurach zapracuje m.in. duży zielony dach budynku. Roślinność, która się na nim znajdzie, została specjalnie dobrana z myślą o ulach miejskich i zasiedlających je pszczołach. Biurowiec EQ2 oferuje powierzchnie 2.826 m2 GLA, w tym, na jednej kondygnacji, moduły biurowe o powierzchni od 120 m2 do 354 m2, dające dużą dowolność zagospodarowania. Nieskrępowaną konfigurację powierzchni ułatwia zastosowanie podniesionej podłogi w przestrzeni biurowej obiektu. Otwiera to także możliwość dokonywania swobodnych zmian odległości pomiędzy stanowiskami pracy w zależności od potrzeb i bez ponoszenia dodatkowych wysokich nakładów.

 

Nowoczesny kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach

Nowoczesny kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach

 

W Kielcach powstanie nowy kampus Głównego Urzędu Miar. Obiekt, który powstanie u stóp Góry Hałasa został zaprojektowany przez zaspół architektów z warszawskiej pracowni BDM Architekci.

 

 

Budynki kampusu rozmieszczono wokół centralnego, wewnętrznego dziedzińca – taki układ bardzo dobrze wpisuje się w rozległą działkę o nieregularnych kształtach i umożliwia łatwą rozbudowę zespołu w przyszłości. Układ funkcjonalny kampusu oparty jest o podział na osobne strefy funkcjonalne: strefa publiczna z placem i budynkiem dydaktycznym przed kampusem, strefa biurowa wokół wewnętrznego dziedzińca, strefa zewnętrzna o charakterze przemysłowym mieszcząca laboratoria badawcze oraz strefa zieleni okalająca wszystkie zabudowania.

 

 

Trzyczęściowy dom

Trzyczęściowy dom

Architekci z pracowni Z3Z Architekci stworzyli projekt domu jednorodzinnego składającego się z trzech odmiennych brył, z których każda odzwierciedla inną funkcje budynku.

 

Dom jednorodzinny powstający w okolicy Krosna Odrzańskiego jest połączeniem tradycyjnej brył ze współczesnym układem przestrzennym. Duży wpływ na projekt miała nieregularna działka znajdująca się w otoczeniu lasy i jeziora. Dom składa się z trzech brył pokrywających się z funkcjami: dziennej, nocnej i gospodarczej. "Bryły dzienna i nocna korespondują ze sobą poprzez zastosowanie bliźniaczej formy z dachem dwuspadowym oraz tego samego materiału elewacyjnego w postaci deski szalówki z naturalnego drewna, o nieregularnych szerokościach, nawiązujących do niejednostajnego rozstawu drzew w lesie” - wyjaśniają architekci, podkreślając, że celem tego rozwiązania było stworzenie wrażenia spójności budynku z naturalnym krajobrazem. Ściana szczytowa bryły dziennej została całkowicie przeszklona, tu także architekci zastosowali  wysoki, otwarty sufit ciągnący się do samego dachu.

 

Hotelu Nobu w Warszawie z prestiżową nagrodą

Hotelu Nobu w Warszawie z prestiżową nagrodą

Poznaliśmy laureatów drugiej edycji konkursu Art in Architecture Festival, promującego wykorzystanie sztuki w przestrzeni prywatnej, publicznej i w obiektach komercyjnych. Spośród licznie zgłoszonych prac, jury pod przewodnictwem arch. Witolda Dudka z pracowni APA Wojciechowski, wyłoniło zwycięzców w czterech konkursowych kategoriach.

 

Za najlepszą realizację w kategorii „Hotel” jurorzy uznali wnętrza Hotelu Nobu w Warszawie z pracami m.in. Anny Bimer, Piotra Uklańskiego. Złotą Statuetkę przyznano architektom Przemo Łukasikowi i Łukaszowi Zagale z pracowni Medusa Group oraz inwestorowi – Tacit Investment Polska S.A. W uzasadnieniu werdyktu jury zwróciło uwagę na wyrafinowaną kompozycję architektury i sztuki zamkniętej w eleganckiej przestrzeni. Surowy beton i szkło w zestawieniu z miękkim drewnem stwarza doskonałe tło – przestrzeń dla delikatnych w wyrazie prac malarskich.“Sztuka, wypełniająca wnętrza Nobu Hotel, jest łącznikiem pomiędzy japońskim DNA hotelu a polskim kontekstem miejsca. Do pokoi wybrane zostały eleganckie, niemal biżuteryjne prace Anny Bimer, przywołujące skojarzenia z japońskimi drzeworytami. Prace Piotra Uklańskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, użytymi elementami odnoszą się do ważnych w kulturze Japonii materiałów, jakimi są ceramika i tkanina. Naturalne techniki prac oraz ich organiczność ocieplają delikatnie surowe wnętrza hotelu” – powiedziała Katarzyna Wąs, odpowiedzialna na zlecenie inwestora i w porozumieniu z architektami za dobór dzieł sztuki do nowej części hotelu.

 

Luksusowe osiedle w centrum Warszawy

Luksusowe osiedle w centrum Warszawy

Finale Apartments to zespół trzech budynków zaprojektowanych przez architekta Bogdana Kulczyńskiego, założyciela pracowni Kulczyński Architekt. Kameralne osiedle jest oazą luksusu w centrum Warszawy – pełne ciekawych rozwiązań projektowych, doskonale wkomponowane w otoczenie, wykonane z najlepszej jakości materiałów, spełnia oczekiwania najbardziej wymagających inwestorów.

 

Osiedle składa się z trzech trzypiętrowych budynków, w których łącznie znajduje się 25 apartamentów o powierzchni od niespełna 150 do 450 metrów kwadratowych, z przestronnymi tarasami oraz ogrodami zimowymi. W podziemiach usytuowany jest dwupoziomowy parking z szerokimi, wygodnymi miejscami nie tylko dla mieszkańców, ale także dla ich gości. Lokatorzy mają do dyspozycji siłownię i saunę. Nowoczesne bryły apartamentowców zostały zaprojektowane w taki sposób, aby współgrać z otoczeniem. Odbicie drzew w dużych oknach jest swego rodzaju kamuflażem, który świetnie komponuje się z materiałami wykończeniowymi na elewacji – spiekiem kwarcowym w kolorze grafitowym oraz zewnętrznymi żaluzjami z drewna cedrowego. W pełni przeszklone kubiki na tarasach, niektóre nieco wysunięte poza linię elewacji, to ogrody zimowe.

 

Projekt, który zostanie zrealizowany na najdroższym gruncie na świecie

Projekt, który zostanie zrealizowany na najdroższym gruncie na świecie

 

Za działkę znajdującą się w centrum Hong Kongu zapłacono rekordowe 3 mld dolarów, co według ekspertów uczyniło grunt najdroższym na świecie.

 

 

Deweloper ujawnił, że powstanie na nim wieżowiec zaprojektowany przez studio Zaha Hadid Architects. Wysoki na 36 pieter wieżowiec o szklanej fasadzie będzie się wyróżniał organiczną formą. Inspiracja do stworzenia budynku był kwiat czyli roślina, którą dawniej uprawiano w tym regionie. Cała bryła zbudowana jest z zaokrąglonych elementów. Wieżowiec stanie na filarach otoczonych zielenią oraz połączonych z miejską siecią nadziemnych chodników. Na najwyższym piętrze obiektu przewidziano salę bankietową z widokiem na metropolię.

 

Nietypowy projekt: dom z kontenerów

Nietypowy projekt: dom z kontenerów

Projekt domu z kontenerów został po raz pierwszy zaprezentowany już w 2017 roku jednak do tej pory nie został zrealizowany.

 

Autorem nietypowego projektu domu jest studio architektoniczne Whitaker z Londynu. Dom o powierzchni 200 mkw został już wystawiony na sprzedaż. Cena ofertowa obiektu, który ma powstać przy Parku Narodowym Joshua we wschodniej Kalifornii, to 3,5 mln dolarów. W skład domu wchodzą trzy sypialnie, kuchnia i salon. Natomiast na jego dachu ma powstać garaż wyposażony w system paneli słonecznych.

 

Wieżowiec z doniczkową elewacją

Wieżowiec z doniczkową elewacją

Architekci z pracowni NUDES stworzyli projekt wieży widokowej, której elewacja jest pokryta tysiącem doniczek z roślinami.

 

Według założeń architektów People’s Tower ma być jednocześnie atrakcjom turystyczną i pomnikiem przyrody i nowych technologii. Budynek o drewnianej konstrukcji będzie miał fasadę pokrytą 11,520 ceramicznymi doniczkami, których zadaniem jest ochrona wnętrza wieży przed wiatrem, deszczem, czy promieniami słonecznymi. Obiekt zostanie doposażony w system gromadzenia wody deszczowej rozprowadzony wzdłuż wieży. Co ciekawe każda doniczka będzie monitorowana przez sztuczną inteligencję, która ma kontrolować wilgotność gleby, czy jej skład. Rośli będą nawadniane za pomocą automatycznych dronów. Częścią obiektu będą także panele fotowoltaiczne zamontowane w przyziemiu wieży, dzięki czemu całość będzie energetycznie samowystarczalna.

 

 

Ekologiczne domki letniskowe na Kostaryce

Ekologiczne domki letniskowe na Kostaryce

Pracownia architektoniczna z Czech zaprojektowała kompleks eleganckich, ekologicznych domków letniskowych, które powstały na Kostaryce.

 

COCO Art Villas to kompleks domków letniskowych, które powstały przy popularnej plaży Hermosa. Niewielkie obiekty przypominające kokony powstały z tradycyjnych, lokalnych materiałów, w tym z drewna tropikalnego, które uzupełnione zostało płótnem namiotowym i metalowymi elementami. Całość składa się z pięciu domków zainstalowanych na koronach drzew, połączonych ze sobą systemem kładek i schodów wykonanych z drewna i siatki cięto-ciągnionej. Co ciekawe, chodniki pełnią też funkcję platform widokowych, a na jednym z podestów można nawet wskoczyć na trampolinę.

 

Brutalistyczna willa

Brutalistyczna willa

Projekt domu jednorodzinnego opracowany przez Adama Spychałę to betonowa bryła inspirowana brutalizmem.

 

Elementem charakterystycznym budynku są cztery masywne podpory, które dzięki trójkątnemu kształtowi łączą się łagodnie z właściwą, zawieszoną nad powierzchnią terenu bryłą. Dzięki temu całość zyskała dynamicznego, rzeźbiarskiego oraz poetyckiego charakteru. „Projekt ten jest podobnym eksperymentem formalny. Celem było stworzenie obiektu charakterystycznego oraz, mimo zdecydowanej, dynamicznej i nawiązującej do idei brutalizmu formy, wpisującego się w zastany kontekst miejsca” – komentuje autor projektu. Strefa mieszkalna jest zawszona nad ziemią i prowadzą do niej zwodzone schody.

 

Kolejna doskonała rewitalizacja w Łodzi

Kolejna doskonała rewitalizacja w Łodzi

Pofabryczne tereny dawnego dawnego Monopolu Wódczanego przy ulicy Kopcińskiego w Łodzi przeszły spektakularną metamorfozę.

 

Głównym założeniem projektu architektonicznego, opracowanego przez pracownie Grupa 5 Architekci, było nadanie pofabrycznym budynkom nowych funkcji zachowując przy tym unikatowy charakter miejsca. W toku prac renowacyjnych zachowano oryginalny wygląd wszystkich istniejących budynków oraz obiektów historycznych, nadając im nowy układ funkcjonalny, oraz zaprojektowano nowe budynki o współczesnym wyglądzie, stanowiące dopełnienie dla zabytkowej zabudowy. Na terenie inwestycji znajdować się będzie łącznie siedem budynków, z czego cztery wpisane są do rejestru zabytków, oraz dwa nowo projektowane budynki wysokie. W kompleksie powstaną powierzchnie biurowo-usługowe, teatr, galeria, muzeum, basen, spa, sale zabaw dla dzieci oraz restauracje.

 

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej

Zakończyła się główna część prac konstrukcyjnych w wieżowcu Varso Tower – położony w centrum Warszawy budynek oficjalnie stał się najwyższym w Polsce pod względem wysokości mierzonej do dachu. Na jego szczycie trwa już montaż iglicy, która wkrótce zapewni mu docelową wysokość architektoniczną 310 metrów, dzięki której stanie się też najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej.

 

Budowniczowie zakończyli prace związane z betonowaniem stropu na szczycie wieżowca. Osiągnięcie wysokości 230 metrów oznacza, że Varso Tower oficjalnie przewyższyło swoich sąsiadów z centrum stolicy – Pałac Kultury i Nauki (188 metrów do dachu) oraz apartamentowiec Złota 44 (192 metry), a także dotychczasowego lidera w tej kategorii – wrocławski Sky Tower (206 metrów). Varso Tower zostało zaprojektowane przez studio Foster + Partners, którego architekci są autorami wielu słynnych drapaczy chmur, takich jak HSBC Tower w Hong Kongu, Commerzbank Tower we Frankfurcie, 30 St Mary Axe w Londynie czy 2 World Trade Centre w Nowym Jorku. Warszawski wieżowiec w pobliżu Dworca Centralnego jest częścią wielofunkcyjnej inwestycji Varso Place, realizowanej przez firmę HB Reavis i oferującej biura, hotel, centrum innowacji oraz pasaż handlowo-usługowy. Na 49. i 53. piętrze Varso Tower, którego ukończenie planowane jest w 1. kwartale 2022 roku, znajdą się dwa ogólnodostępne tarasy widokowe, a tuż pod nimi restauracja i bar z widokiem na miasto. Dwie ściany lobby zostaną natomiast pokryte ręcznie wykonaną mozaiką z 1 800 ceramicznych kafli, nawiązującą do historii i kolorytu Warszawy. Pomimo swojej skali, Varso Tower to jeden z najbardziej zielonych budynków w Polsce. Dzięki rozwiązaniom sprzyjającym oszczędzaniu energii i wody, a także promocji zrównoważonego transportu, wieżowiec może pochwalić się certyfikatem proekologicznym BREEAM z najwyższą możliwą oceną „Outstanding”, jak również pierwszym w Europie precertyfikatem WELL Core & Shell oceniającym jego wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi.

 

Zwycięzca konkursu na najlepszy dom w Polsce 2020

Zwycięzca konkursu na najlepszy dom w Polsce 2020

RE: LAKESIDE HOUSE to projekt domu jednorodzinnego, który zwyciężył w konkursie European Property Awards 2020-2021 w kategorii „Najlepszy dom w Polsce”. Co więcej, dostał on również nominacje do tytułu najlepszego domu w Europie.

 

Zwycięski projekt został zaprojektowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. RE: LAKESIDE HOUSE to jednorodzinny dom, który z każdej strony wygląda nieco inaczej. Jest to spowodowane nietypowemu układowi terenu i wjazdowi na działkę, który znajduje się z dwóch stron i wspólnie tworzy tzw. przelot przez posesję – od południa ze strony plaży oraz od północy. Obiekt składa się z trzech zwartych brył (piwnicznej stanowiącej część techniczną, parteru, w którym zaprojektowano open space i sypialnie dla dziecka i gości oraz z piętra przeznaczonego na sypialnię właścicieli, garderobę i łazienkę), które przypominają poustawiane na sobie pudełka.

 

Diamentowy budynek

Diamentowy budynek

Siedziba centrum handlu złotem i klejnotami znajdująca się w Hanoi zyskała nowy gmach inspirowany diamentem.

 

Hanoi Doji Tower został zaprojektowany przez pracownię NKB Archi Vietnam w ścisłej współpracy z Do Minh Phu. Dimant, który stał się wyjściową forma dla projektu jest oczywistym nawiązaniem do funkcji obiektu. Efekt został osiągnięty dzięki kształtowi głównego korpus budynku oraz szklanej , łamiącej się elewacji. Co ciekawe, choć jest to nowy obiekt zyskał historyzująca kolumnadę oraz bogato zdobione arkady, przez co budynek koresponduje z zabytkową zabudową okolicy. Budynek został wyróżniony brązowym medalem w kategorii „Architektura” w konkursie A'Design Award and Competition.

 

Dom nad Bulwarem

Dom nad Bulwarem

 

Ten minimalistyczny w formie, ale z rozmachem zrealizowany budynek ma powierzchnię 800 m2 zaprojektowany przez gdyńskie biuro projektowe Arch-Deco.

 

 

Architektura domu jest szczególne dopracowana z uwagi na wyjątkową lokalizację – w eksponowanym i reprezentacyjnym miejscu. Dom znajduje się bowiem u podnóża ekskluzywnej, willowej dzielnicy Kamiennej Góry, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z dwóch głównych wejść na gdyński bulwar. Został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wpisać się w istniejące otoczenie pasa brzegu nadmorskiego oraz naturalnie uformowanych skarp, które w dużym stopniu pokryte są zielenią. Jego bryła stanowi również nawiązanie do sąsiadującego budynku – tradycyjnego pod względem skali i formy domu objętego ochroną konserwatorską przy ul. Prusa 8. Bryła budynku składa się z trzech części przesuniętych względem siebie tak, aby z możliwie największej ilości pomieszczeń i tarasów rozpościerał się widok na Zatokę Gdańską. Dwie z nich przykryte są dachami o kącie 45 stopni, co wynikało z zapisów MPZP. Trzecia to prostopadłościenna, przeszklona oranżeria, wizualnie wtapiająca się w piękne walory naturalnie uformowanej skarpy. Sprzyja temu plastyczność i elastyczność materiału elewacyjnego corian, którym pokryte są ściany i dach.

 

Nowa dzielnica mieszkaniowa w Warszawie

Nowa dzielnica mieszkaniowa w Warszawie

 

Inwestycja Aurec Home powstaje przy ul. Jutrzenki w okolicy stacji WKD Raków. Deweloper  z nakreślił plan zagospodarowania tego fragmentu dzielnicy.

 

 

Na 6,5 ha działce buduje „Miasteczko Jutrzenki”, czyli 9 budynków, a w nich prawie 900 mieszkań, których walorem będzie wysoka jakość zagwarantowana przez generalnego wykonawcę firmę Hochtief Polska. Osiedle będzie się wyróżniać zupełnie nową na rynku koncepcją udogodnień. Osiedle jest dobrze skomunikowane z centrum miasta zarówno dzięki infrastrukturze drogowej (bliskość al. Krakowskiej, Al. Jerozolimskich oraz tras wylotowych), jak i łatwo dostępnej komunikacji miejskiej. W ramach pierwszego etapu budowy realizowane są dwa budynki, w których znajdą się 163 mieszkania. Do użytku zostaną oddane już 2022 roku. Deweloper planuje również budowę dwóch kolejnych osiedli: w Ursusie (w miejscu, gdzie znajdują się, pozostające pod ochroną konserwatora zabytków fragmenty dawnej fabryki „Ursus”) oraz we Włochach.

 

 

Spektakularna rozbudowa

Spektakularna rozbudowa

Szwajcarska pracownia architektoniczna Herzog & de Meuron opracowała projekt rozbudowy kampusu firmy.

 

Kampus docelowo będzie się składał z trzech wieżowców, z czego najwyższy osiągnie wysokość 221 m. wszystkie obiekty będą zróżnicowane pod względem kształtu i wysokości a elementem wspólnym będzie podobna elewacja. Największym wyzwaniem dla znanego duetu architektów, Herzog & de Meuron, było wpasowanie nowoczesnych gmachów w kameralną zabudowę miasta oraz zapewnienie dużej ilości terenów zielonych i przestrzeni otwartych. Prace nad radykalną przemianą całego kampusu, na którym obecnie znajduje się jeden wieżowiec, mają ruszyć w 2023 roku.

 

 

 

Stalowe Muzeum

Stalowe Muzeum

W Fort Belvoir w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych powstało Narodowe Muzeum Armii Amerykańskiej (The National Museum of the United States Army).

 

Projekt architektoniczny Muzeum opracowała pracownia SOM - Skidmore, Owings & Merrill. Co ważne obiekt, to nie tylko nowoczesny gmach, ale także 39 hektarów terenu, które go otaczają. Cały projekt jest ściśle zintegrowany z otoczeniem. Z dużego, monumentalne plateau turyści mogą przejść do pięciu muzealnych pawilonów. Najbardziej charakterystycznym elementem jest elewacja gmachu Muzeum, wykonana ze stalowych paneli. Wykorzystanie surowego, chłodnego materiału nie jest przypadkowe, ma on podkreślić monumentalność i powagę obiektu. Ponadto lśniące elewacje budynku odbijają też leśne otoczenie muzeum, powodując, że obiekt wygląda inaczej w zależności od pory dnia i roku.

 

Kanciasty biurowiec

Kanciasty biurowiec

Na poprzemysłowych terenach nowojorskiego Brooklynu powstanie nowoczesny biurowiec o nietypowym kształcie.

 

Bushwick Generator to kampus biurowy zaprojektowany przez pracownie HWKN. Budynek będzie wyróżniał się kształtem, ale jednocześnie będzie nawiązywał do poprzemysłowej zabudowy okolicy. Obiekt kształtem przypominający kryształ będzie miał ceglaną elewacje, pasującą do postindustrialnej zabudowy. Każde z pięter budynku będzie miało plan ośmioboku i ma był bardzo elastyczne w aranżacji. W nowoczesnych przestrzeniach powstaną studia projektowe, start-upy i pracownie przemysłów kreatywnych i innowacyjnych. Ważnym elementem projektu będą duże okna doświetlające pomieszczenia i zapewniające widok na panoramę okolicy.

 

Krystaliczna fasada warszawskiego biurowca

Krystaliczna fasada warszawskiego biurowca

Szklano-aluminiowa elewacja o powierzchni 35 tys. m kw. zwieńczona „pióropuszem” pokrywa biurowiec Skyliner zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie.

 

Elewacja Skylinera wykonana z krystalicznego, całkowicie bezbarwnego i odżelazionego szkła pokrywa każdy ze 195 metrów jego wysokości. Tworzące ją elementy widoczne są już od wejścia do biurowca. Jednoprzestrzenny, całkowicie przeszklony hol główny Skylinera jest wysoki na 4 kondygnacje i otoczony kolumnadą 16-metrowych słupów. To czyni go najwyższym lobby biurowym w Polsce. Podium biurowca stanowi mocną, lekko wysuniętą bazę, na której została osadzona strzelista wieża. Jej nieregularna powierzchnia sprawia, że kształt Skylinera zmienia się wraz z perspektywą, z której jest oglądany. Charakteru budynkowi nadaje tzw. „żyletka” widoczna od strony ulicy Prostej. To pionowy pas wysokości 195 metrów wykonany z ryflowanych płyt betonowych. Łączy on całkowicie przeszkloną strefę wejścia, skybar oraz zwieńczenie budynku tzw. „pióropusz” – jeden z najtrudniejszych do wykonania elementów konstrukcyjnych biurowca. Ten charakterystyczny element architektury Skylinera o wysokości 20 metrów wykonywany jest z żelbetu i został w całości pokryty szklaną elewacją. Pełni on rolę świetlika. Będzie też czymś w rodzaju latarni morskiej, widocznej nawet z bardzo odległych części miasta.

 

Nowoczesna willa na wzgórzu

Nowoczesna willa na wzgórzu

Pracownia architektoniczna mode:lina opracowała projekt nowoczesnej willi, która została wkomponowana w mocno nachylone zbocze wzgórza.

 

Slab House to willa, która powstała na jednym ze wzgórz otaczających Poznań. Bryła domu przypomina nałożone na siebie klocki LEGO. Trzykondygnacyjny budynek jest podzielony równymi płytami przypominającymi płytki konstrukcyjne popularnych klocków. Na najniższym poziomie pokrytym płytą konstrukcyjną znajduje się część techniczną wraz z garażem. Poziom pierwszy został zaprojektowany w oparciu o 5 kubików.

 

Nagroda „Fasada Roku” w kategorii nowy budynek wielorodzinny

Nagroda „Fasada Roku” w kategorii nowy budynek wielorodzinny

Za nami czternasta edycja ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku. W 2020 roku jury rozpatrywało rekordową liczbę 275 realizacji architektonicznych z całego kraju. W kategorii „Budynek wielorodzinny nowy” nagrodę otrzymały Nowe Kolibki w Gdyni.

 

Nowe Kolibki to osiedle stworzone w zgodzie z filozofią slow life. Ciche, leśne otoczenie inwestycji na granicy Gdyni i Sopotu, szeroki zakres udogodnień, wnętrza wykończone naturalnymi materiałami, jak drewno i kamień, tworzą estetykę spokoju i delikatności. Dzięki wyjątkowej dbałości o najmniejsze detale, twórcom inwestycji udało się stworzyć oazę natury w sercu metropolii. Ważnymi atutami osiedla są także: świetne skomunikowanie z całym Trójmiastem, bliskość nadmorskiej plaży i ścieżek rowerowych, usług, sklepów, restauracji oraz stadniny koni. Właśnie rozpoczęła się sprzedaż trzeciego etapu inwestycji. W ramach czterech, dwupiętrowych budynków powstaną łącznie 64 mieszkania. Planowany termin zakończenia budowy to 3 kwartał 2022 roku.

 

Hotel w Zakopanem z prestiżową nagrodą

Hotel w Zakopanem z prestiżową nagrodą

 

Bachleda Resort Zakopane został wyróżniony w międzynarodowym konkursie  European Property Awards.

 

 

 

Górski aparthotel Bachleda Resort w Zakopanem to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Obiekt został zaprojektowany przez pracownie Karpiel Steindel Architektura. Pięciogwiazdkowy aparthotel Bachleda Resort Zakopane zlokalizowany jest w centrum miasta przy ul. Tetmajera 14a. W obiekcie typu condo znajduje się 129 komfortowych apartamentów. Pięciogwiazdkowy standard wymagał zapewnienia prestiżu i wygody poprzez wprowadzenie szeregu funkcji towarzyszących. Budynek jest nowoczesny i wpisuje się w otoczenie. Do jego wykończenia wykorzystano wyłącznie naturalne materiały takie jak modrzewiowe drewno, kamienne płyty z piaskowca oraz granit.

 

Minimalistyczne osiedle

Minimalistyczne osiedle

 

Ostoja Kampinos, to inwestycja zlokalizowana w bezpośredniej okolicy Kampinoskiego Parku Narodowego. Osiedle, zaprojektowane przez pracownię Beczak / Beczak / Architekci oraz studio Ostoja Development, powstało według koncepcji e4 firmy Wienenberger wyróżnia się minimalistycznym charakterem i ekologicznymi rozwiązaniami.

 

 

Pierwszy etap inwestycji to 12 segmentów, z których 8 zostało wykonanych według koncepcji domu ceramicznego e4 firmy Wienerberger. Za projekt osiedla odpowiadają architekci: Beczak / Beczak/ Architekci oraz studio Ostoja Development. Estetyka osiedla inspirowana jest stylem skandynawskim, dominuje tam neutralna kolorystyka przypominająca kolory ziemi. Całość dopełniają oryginalne elementy wykończenia, takie jak wykorzystane w nietypowy sposób dachówki na elewacji. Osiedle Ostoja Kampinos zostało wybudowane zgodnie z autorską koncepcją e4 firmy Wienerberger. Jest to koncept ceramicznego domu niskoemisyjnego, który spełnia zaostrzające się od 2021 roku przepisy dla sektora budowlanego dotyczące termoizolacyjności budynków jednorodzinnych. Inwestycja charakteryzuje się szczególnie dużą powierzchnią działek, które osiągają nawet 573 m2.

 

 

Kolorowy wieżowiec od MVRDV

Kolorowy wieżowiec od  MVRDV

Projekt wieżowca zaprojektowanego przez słynne biuro projektowe MVRDV zostanie zrealizowany w Nowym Jorku.

 

Radio Tower&Hotel to 22 kondygnacyjny wieżowiec, w którym powstanie hotel, biura oraz powierzchnie na wynajem. Bryła budynku zostanie skomponowana z kolorowych, prostych elementów. Kolorowe prostopadłościany są poprzesuwane względem siebie i tworzą strzelitą kompozycje. Co ciekawe, wybór kolorów został precyzyjnie zaplanowany na podstawie analizy kolorystycznej okolicy. Wieżowiec powstanie przy Amsterdam Avenue w Nowym Jorku i ma zostać oddany do użytku już w 2021 roku.

 

Jedna z najwyższych polskich inwestycji mieszkalno-usługowych

Jedna z najwyższych polskich inwestycji mieszkalno-usługowych

Grupa Allcon ogłosiła wyniki międzynarodowego konkursu na koncepcję architektoniczną inwestycji, którą zrealizuje w centrum Gdyni. Zwyciężyła pracownia Grupa 5 Architekci z Warszawy. Dominanta mieszkaniowa będzie miała ok. 120 metrów, co lokuje budynek w czołówce polskich wysokościowców.

 

Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Na terenie 2 ha powstanie nowa, spójna architektonicznie przestrzeń, w tym około 55 000 m2 powierzchni użytkowej usług, biur i mieszkań. „Główną inspiracją była dla nas modernistyczna spuścizna jednorodnej i charakterystycznej architektury Gdyni z czasów międzywojennych. Z drugiej strony chcieliśmy odnieść się do nowoczesnego miasta portowego i płynnego powiązania współczesnej architektury  z krajobrazem przelewającym się ze wzgórz w kierunku drogi Gdyńskiej. Zespół białej punktowej zabudowy, dzięki zaprojektowanym w ich sąsiedztwie placom, przeniesie wypełnioną ludzką aktywnością miejską tkankę Śródmieścia na zachodnią stronę linii kolejowej. Zlokalizowane na różnych poziomach zielone ogrody, zarówno w terenie, jak i na dachach budynków wprowadzą pomiędzy wysoką zabudowę ludzką skalę i kameralność. Kontrastująca z zielenią prosta biała architektura budynków o geometrycznych podziałach nawiąże do jednorodnej zabudowy Gdyni z okresu przedwojennego modernizmu”- powiedział Roman Dziedziejko, członek zarządu oraz wspólnik Grupa 5 Architekci. Realizacja przedsięwzięcia rozpocznie się od części mieszkaniowej. Inwestor zamierza też ubiegać się o liczne certyfikaty, m.in. polski „Obiekt bez Barier”, a także międzynarodowe: BREEAM przyznawany za rozwiązania ekologiczne oraz WELL Core and Shell, który potwierdza szczególną dbałość o zdrowie i dobre samopoczucie mieszkańców.

 

Konkurs Fasada Roku 2020 rozstrzygnięty

Konkurs Fasada Roku 2020 rozstrzygnięty

Zwycięzcą w konkursie Fasada Roku 2020 w kategorii nowy budynek jednorodzinny został pokryty trzciną dom zaprojektowany przez Barka Cieślika z pracowni ANTA Architekci.

 

Nagrodzony projekt został zrealizowany pod koniec 2019 roku we wsi Kopiec pod Częstochową. Parterowy dom ma dach i część elewacji pokrytych trzciną. Co ciekawe jest to dokładnie taka sama roślina jaką porastają okoliczne stawy. Dzięki temu budynek doskonale wpisuje się w naturalny krajobraz. Kolejnym ważnym elementem projektu są duże przeszklenia gwarantujące widok na okolicę oraz dużą ilość naturalnego światła. Dom o powierzchni 310 mkw ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ponieważ trzcina zimą chroni wnętrza przed wychłodzeniem, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem.

 

Rozbudowa w modernistycznym stylu

Rozbudowa w modernistycznym stylu

Berliński teatr operowy, Komische Oper Berlin zostanie zmodernizowany. Projekt architektoniczny przebudowy zastał wyłoniony na podstawie konkursy, do którego zgłosiło się 63 pracowni.

 

Zwycięski projekt opracowany przez niemiecką pracownie kadawittfeldarchitektur, zakładał rozbudowę gmach o nowe skrzydło. Projekt uwzględnił także zmodernizowanie istniejącego budynku. Nowe skrzydło dobudowane do surowego gmachu będzie składać się z kilu prostych brył. Co ciekawe, każda z nich zostanie pokryta inną elewacją a wejściowy narożnik ma być przeszklony, aby otwierać bryłę na ulicę i pozwalać przechodniom na zaglądanie do środka. Na nowo powstałych elewacjach pojawi się także kamień, ażurowe siatki aluminiowe i zestawienia szkła ze stalą corten. Proces modernizacji i rozbudowy ma zakończyć się w 2023 roku.

 

 

 

Nowoczesne osiedle w Krakowie

Nowoczesne osiedle w Krakowie

 

W ukończonych właśnie trzech budynkach inwestycji ATAL Kliny powstały 143 mieszkania oraz lokal usługowy. Osiedle zlokalizowane jest na południu Krakowa, w dzielnicy Dębniki, przy ul. Biskupa Albina Małysiaka.

 

 

Osiedla ATAL Kliny Zacisze wyróżnia się nowoczesnym designem. Inwestycja znajduje się na Dębnikach – jednej ze spokojniejszych dzielnic Krakowa, otoczonej zielenią i terenami rekreacyjnymi. Atrakcyjna lokalizacja inwestycji zapewnia dostęp do dobrze rozwiniętej infrastruktury komunikacyjnej, edukacyjnej i rozrywkowej. W sąsiedztwie kompleksu znajdują się centra medyczne, apteki, przedszkola i żłobki, a także funkcjonują liczne sklepy oraz punkty handlowo-usługowe.. ATAL Kliny Zacisze to wieloetapowa inwestycja. Trzeci etap osiedla składa się z trzech 5-piętrowych budynków, w których łącznie znalazły się 143 mieszkania oraz jeden lokal usługowy. Z myślą o zmotoryzowanych powstały 73 miejsca postojowe w hali garażowej oraz 9 naziemnych miejsc parkingowych. Dodatkową przestrzeń do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów zapewnia 39 komórek lokatorskich. Aktualnie w ofercie sprzedaży dostępnych jest 31 mieszkań.

 

Willa w lesie

Willa w lesie

W pobliżu stanowego parku narodowego Harriman pod Nowym Jorkiem powstał wyjątkowy, luksusowy dom jednorodzinny.

 

Autorem oryginalnego projektu jest architekt Rezy Mohtashami. Black Villa to czarna bryła wtopiona w ziemię. Dynamiczna forma willi jest wbudowana w zbocze dzięki czemu jest mało widoczna i maksymalnie wtapia się w otoczenie. Co ciekawe dach budynku stanowi niejako przedłużenie pasa zieleni. Natomiast w sufitach zaplanowano powstanie kilku świetlików, które wpuszczają do wnętrza naturalne światło. Obiekt został wykonany ze specjalnie barwionego na ciemno betonu. Integralną częścią nieruchomości jest zawieszony nad ziemią basen.

 

Morskie muzeum

Morskie muzeum

 

W Łebie powstanie Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Projekt architektoniczny został opracowany już w 2016 roku. przez biuro projektowe Plus3 Architekci.

 

Zgodnie z założeniami nowoczesna bryła muzeum o powierzchni 3000 m2, ma stać się nową wizytówką miasta. W kilkupoziomowym gmachu powstaną: sale ekspozycyjne, gdzie będzie można zobaczyć m.in. aranżacje słowiańskich łodzi z czasów wikingów i obiekty ówczesnej sztuki szkutniczej. Budynek muzeum będzie miał zwartą formę, jednorodnej bryły, która będzie przyciągać wzrok niezwykłą elewacją. Fasadę budynku pokryją drewniane listwy i liny, które mają naśladować ruch, sprawiać wrażenie falowania, a tym samym nasuwać skojarzenia z żeglarstwem, ze sztuką szkutniczą. Szacuje się, że koszt inwestycji wyniesie około 40 mln zł i zostanie oddana do użytku w 2024 roku.

Nowoczesna inwestycja na warszawskim Ursynowie

Nowoczesna inwestycja na warszawskim Ursynowie

Victoria Dom rozpoczęła przedsprzedaż 93 mieszkań w 6. etapie inwestycji Ursus Factory. Docelowo na dziewięciu kondygnacjach powstanie 276 nowocześnie zaaranżowanych lokali.

 

Ursus Factory 6 to kolejny etap inwestycji, tym razem przy ul. Edwarda Habicha 9. Aktualnie do przedsprzedaży na tym cieszącym się dużym zainteresowaniem klientów osiedlu trafiły mieszkania o metrażu od 26 do 89 m2 w cenie od 252 tys. zł. Do wyboru są lokale 1-,2-,3- lub 4-pokojowe. Każde z mieszkań na piętrach ma balkon, a na parterze – ogródek. Na najniższej kondygnacji zaprojektowano także lokale usługowe. Inwestycja Osiedle Ursus Factory 6 jest realizowana w szybko rozwijającej się części dzielnicy. Ta dawna, przemysłowa okolica od kilku lat zmienia, także za sprawą Victoria Dom, swój charakter, przekształcając się w nowoczesną i przyjazną strefę mieszkalną. Za wyborem tej lokalizacji niewątpliwie przemawia jej otoczenie – mieszkańcy dzielnicy mają dostęp do ciekawych miejsc rekreacyjnych, m.in. pierwszego w Warszawie parku ekologicznego, placu zabaw Hasanka z atrakcyjną tyrolką dla najmłodszych czy Parku Czechowickiego.

 

 

Nowy projekt z biura Zahy Hadid w Hong Kongu

Nowy projekt z biura Zahy Hadid w Hong Kongu

Wieżowiec zaprojektowany przez słynne biuro projektowe Zaha Hadid Architects powstanie w biznesowej dzielnicy Hong Kongu, tuż przy Murray Road.

 

Nowoczesny, 36 kondygnacyjny wieżowiec dostarczy nowoczesnych powierzchni biurowych a także zieleni. Nowy obiekt, który powstanie w miejscu dawnego parkingu będzie niejako unosił się nad ziemią. W przestrzeni u stóp budynku i pod nim powstaną ogólnodostępne tereny zielone. Sam wieżowiec wygląda jakby został stworzony z ustawionych obok siebie kilku strzelistych, szklanych tub. Stalowa konstrukcja została uzupełniona elewacjom z giętego szkła. Cała bryła ma obły organiczny kształt, co jest efektem inspiracji kwiatem Bauhinia x blakeana, który znajduje się na fladze Hong Kongu.

 

Rewitalizacja historycznej zabudowy w Łodzi

Rewitalizacja  historycznej zabudowy w Łodzi

Ruszyły prace budowlane na terenie pofabrycznego kompleksu Widzewskiej Manufaktury. Cavatina Holding rozpoczyna w ten sposób rewitalizację 140-letniej historycznej zabudowy przy ul Piłsudskiego 135 w Łodzi.

 

Na 4 ha inwestor zrealizuje wielofunkcyjny obiekt, który w ciągu 3 lat dostarczy na rynek około 55 tys. mkw. powierzchni, tworząc tutaj miejsce do pracy, mieszkania i spędzania wolnego czasu. Obecnie na terenie Widzewskiej Manufaktury (WI-MA) znajdują się cztery obiekty, wszystkie wpisane do ewidencji zabytków jako postindustrialny zespół urbanistyczny. Dzięki przebudowie ten teren dołączy do grona znanych pofabrycznych rewitalizacji, nie tylko w Łodzi i Polsce, ale również w Europie. Nowe funkcje użytkowe pozwolą wprowadzić w WI-MA nowe życie i przywrócić ten teren lokalnej społeczności oraz zapewnić najemcom wysoki standard i unikalny, charakterystyczny design. Przebudowa będzie przebiegać zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi. Inwestor zachowa elementy zabudowy dawnej fabryki, w szczególności ceglane mury ścian zewnętrznych oraz utrzyma oryginalny układ urbanistyczny całego terenu. Koncepcja Cavatina Holding na przywrócenie świetności terenom Widzewskiej Manufaktury obejmuje przebudowę już istniejących obiektów. Tym samym powstanie tutaj wielofunkcyjny kompleks oferujący biura, mieszkania na wynajem, lokale handlowo-usługowe oraz otwarte przestrzenie do odpoczynku i rekreacji, w tym strefę gastronomiczną i kulturalną. Wspólnym miejscem spotkań dla wszystkich użytkowników oraz zielonym sercem tej inwestycji będzie zrewitalizowany przez inwestora 100-letni park z fontanną. Nowoczesne biura klasy A znajdą swoje miejsce w dawnej przędzalni "amerykańskiej" (przerabiano w niej bawełnę z USA), natomiast na cele mieszkaniowe zostaną zaadaptowane obiekty skręcalni oraz przewijalni.

 

Najwyższy na świecie hotel modułowy

Najwyższy na świecie hotel modułowy

Modułowy hotel powstający w Nowym Jorku osiągnie wysokość 26 pięter i tym samym stanie się najwyższym tego rodzaju obiektem na świecie.

 

Hotel sieci AC by Marriott powstanie w centrum Manhattanu, przy Szóstej Alei, niedaleko Time Square i Empire State Building. Czterogwiazdkowy obiekt powstanie z 168 modułów, co ciekawe zostały one wyprodukowane w podkrakowskiej Skawinie. Należy zaznaczyć, że konstrukcja modułowa rozpocznie się od czwartego piętra wzwyż. Każdy element (moduł) to w pełni wyposażony pokój hotelowy. „Hotel powstaje w dwóch miejscach oddalonych od siebie o 7 tys. kilometrów. To przełom w technologii budownictwa. Projekty modułowe nie powstawały dotąd w takiej skali i nie były transportowane na tak dużą odległość. Nowojorski hotel wyprodukowano w Skawinie pod Krakowem. Pozwoliła na to technologia modułowa, która nie tylko skraca o połowę czas budowy, lecz także znacznie redukuje koszty inwestycji. Dzięki temu, korzystając z dorobku naukowego oraz umiejętności polskich inżynierów i specjalistów różnych dziedzin architektury i budownictwa, możemy realizować nowoczesne inwestycje na całym świecie. Wszędzie tam, gdzie można dopłynąć i dojechać”- wyjaśnia dr Ewelina Wozniak-Szpakiewicz, naukowiec i architekt, prezes i dyrektor zarządzająca DMDmodular.Autorem innowacyjnego projektu jest Danny Forster z nowojorskiej pracowni Danny Forster & Architecture.

 

Widowiskowe muzeum

Widowiskowe muzeum

Projekt Muzeum Przyszłości ( Museum Of The Future) powstało w Dubaju jako jedna z atrakcji na mającą się odbyć w październiku wystawę Expo 2020.

 

Projekt Muzeum został opracowany przez pracownię Killa Design już w 2015 roku. Obiekt jest doskonale przemyślany pod wieloma względami. Muzeum powstało przy przy najszerszej autostradzie w mieście, w pobliżu bliźniaczych wież Emirates Towers, dzięki czemu jest doskonale widoczne i prawdopodobnie stanie się kolejną wizytówką Dubaju. Budynek w kształcie torusa, czyli obrotowej bryły powstałej w wyniku obrotu płaszczyzny koła względem osi leżącej na płaszczyźnie tego koła lecz nie mającej punktów wspólnych z nim, ma znaczenie symboliczne. Stanowi połączenie wiedzy już zdobytej (część materialna) oraz tej, która dopiero zostanie zdobyta. Cała konstrukcja jest oparta o stalową konstrukcję a elewacja została wykonana z włókna szklanego. Dzięki czemu, przy pomocy sterowanych komputerowo maszyn w tych lekkich elementach budowlanych można było wyciąć ażurowe wzory, a także całą bryłę uformować na kształt torusa.

 

 

Wieżowiec z kortów tenisowych

Wieżowiec z kortów tenisowych

Wieżowiec zaprojektowany przez pracownie CRA-Carlo Ratti Associati to dosłownie wieża z kortów tenisowych.

 

Obiekt o wysokości ponad 90 metrów będzie składać się z ośmiu prostopadłościanów. Dzięki nałożeniu na siebie modułów powstanie nieregularny budynek. Co ciekawe, każdy z elementów składowych będzie można dowolnie demontować i instalować w innym miejscu. Na każdym piętrze (oprócz poziomu 0) powstanie kort tenisowy. Moduły z jednej strony są całe przeszklone, co gwarantuje widok na panoramę miasta, z drugiej zaś powstaną zadaszone tarasy. Cały wieżowiec zagwarantuje ponad 60.000 metrów kwadratowych samych kortów tenisowych.

 

Nowoczesne osiedle we Wrocławiu

Nowoczesne osiedle we Wrocławiu

Dom Development, największy deweloper w Polsce, rozpoczął wydawanie kluczy na Osiedlu Grabiszyńska 141. To trzeci wrocławski projekt dewelopera ukończony w tym roku. W budynku powstało 59 mieszkań i 3 lokale usługowe. W ramach inwestycji oddano też do użytku wyremontowaną przez Dom Development ulicę Miedzianą.

 

Grabiszyńska 141 to kameralna inwestycja położona na wrocławskich Gajowicach przy jednej z głównych arterii komunikacyjnych – ulicy Grabiszyńskiej. Budynek wielkością nawiązuje do otaczającej go historycznej zabudowy, jednocześnie wpisując się w najnowsze trendy architektury. Od części frontowej przyciąga uwagę swoją elegancką i nowoczesną formą. Z kolei od strony dziedzińca architekci zaproponowali charakterystyczne, ułożone kaskadowo tarasy. Na terenie inwestycji zaprojektowano strefy zielone i elementy małej architektury, takie jak ławki i stojaki na rowery oraz oświetlone ścieżki. Przewidziano również miejsca postojowe na dwupoziomowym podziemnym parkingu. Projekt architektoniczny inwestycji został wykonany przez pracownię Major Architekci.

 

Okrągła willa w lesie

Okrągła willa w lesie

Na ostateczny kształt willi, która powstała w w Izabelinie wpłynęła piaszczysta działka gęsto porośnięta sosnowym lasem.

 

Circle Wood to nowoczesna willa o powierzchni 400 mkw, która jest wpisana w nadwieszoną, owalną ramę. Dom wraz z garażem i strefą SPA wykonany jest w konstrukcji żelbetowej a obłożony jest panelami z drewna Okume, pochodzącego z zachodniej Afryki. Elaewacja, choć wykonana z egzotycznego surowca doskonale wtapia obiekt w otoczenie. Autorem projektu jest Przemek Olczyk z warszawskiego biura Przemek Olczyk Mobius Architekci. Wycięte w olbrzymim pniu wnęki pozwoliły na czytelne strefowanie poszczególnych funkcji zapewniając poczucie prywatności oraz kontakt z otaczającą przyrodą.

 

Nowoczesne Centrum Informatyczne w Gdańsku

Nowoczesne Centrum Informatyczne w Gdańsku

Politechnika Gdańska rozpoczęła budowę Centrum Kompetencji STOS, w którym znajdzie się m.in. jeden z najszybszych superkomputerów w Polsce.

 

Centrum Kompetencji STOS stanie się jednym z najnowocześniejszych centrów informatycznych w tej części Europy. Szacuje się, że inwestycja powstająca przy ul. Traugutta, w sąsiedztwie budynku Zarządzania i Ekonomii PG pochłonie blisko 156 mln zł. Obiekt o powierzchni 12 tys. m kw został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Arch-Deco, będzie osadzony na jednym fundamencie, ale jednocześnie przedzielony osią widokową skierowaną na Gmach Główny PG. Najważniejszym elementem centrum będzie „bunkier”, czyli serwerownia, która ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych (ma być zabezpieczona w taki sposób, by zgromadzonym w niej danym nie zagrażały ogień, woda, a nawet pole elektromagnetyczne) i zostanie wyposażona m.in. w superkomputer. „Podstawa budynku z serwerownią została schowana pod ziemią, a jej ceglana ściana wyłoni się fragmentarycznie od strony ulicy Traugutta. Osadzono na niej dwie bryły pokryte blachą tytanowo-cynkową: pierwsza z nich będzie w kolorze antracytu, a druga w kolorze srebrnym” – opowiada architekt Zbigniew Reszka, prezes Arch-Deco.

 

Most-Ogród

Most-Ogród

Wielopoziomowy most przypominający wiszący ogród wypełniony roślinnością został zaprojektowany przez Weronikę Graś .

 

Nietypowy projekt mostu został wyróżniony w międzynarodowym konkursie Laka Competition: Architecture that reacts. „Bridge the gap: Centrum wielofunkcyjne, Rotterdam” to kubaturowa bryła, która łączy w sobie kilka funkcji. Po za połączeniem dwóch brzegów portu, most ma stać się przestrzenią publiczną, w której jednocześnie nawet 300 osób będzie mogło korzystać z przestrzeni do pracy, sal wystawienniczych, miejsc do uprawiania jogi, kawiarni i miejskiej farmy. Ze względu na wszechstronność projektu bardziej pasuje do niego określenie „park wodny” aniżeli most. Co ciekawe część konstrukcji znajdzie się pod wodą. W podziemnej części organizować pokazy i występy lokalnych artystów. Fragment ten ma mieć ściany wykonane ze szkła akrylowego, dzięki czemu goście przestrzeni mogliby podziwiać podwodne rośliny.

 

Nowoczesna inwestycja mieszkaniowa

Nowoczesna inwestycja mieszkaniowa

 

Z początkiem października Archicom wprowadził do sprzedaży mieszkania oraz lokale usługowe
w pięciu realizowanych inwestycjach. Wśród nich Klienci znajdą dwa nowe projekty – Sady nad Zieloną we Wrocławiu oraz Oxyvia w Gdyni. Do sprzedaży trafią również  kolejne etapy flagowych inwestycji Archicomu: Olimpia Port, Planty Racławickie oraz Awipolis. Łącznie klienci mogą dziś wybierać z ponad 2100 szt. mieszkań, w tym aż 1500 szt. we Wrocławiu.

 

 

Sady nad Zieloną to nowa, kameralna inwestycja na Księżu Wielkim. Jej wizytówką jest wspólna przestrzeń dla mieszkańców w stylu ogrodowym z placem zabaw, hamakami i miejscem do rekreacji. Osiedle położone jest na terenie Natura 2000 przy. ul. Blizanowickiej. To spokojna okolica wśród dębów, blisko rzeki Zielonej, gdzie nowi mieszkańcy znajdą zdrowe, spokojne miejsce do życia i  niedużą społeczność w czterech 3-kondygnacyjnych budynkach z windami i dostępnością do garaży podziemnych. Wyjątkowe na rynku projekty mieszkań na poddaszu wyróżnia w pełni funkcjonalna przestrzeń o wysokości do 286 cm. Pierwszy etap osiedla składa się z 81 mieszkań o zróżnicowanych metrażach od 35 do 86 mkw. i układach dwu-, trzy- i cztero-pokojowych. Do wszystkich mieszkań przynależą duże, przestronne ogrody, tarasy lub balkony. Nowym projektem w portfolio Archicomu jest również osiedle Oxyvia, usytuowane w najstarszej nadmorskiej dzielnicy Gdyni. Klienci mogą cieszyć się nowoczesną architekturą i wysokim standardem części wspólnych oraz wybierać spośród oferty 54 mieszkań w niskiej 2-piętrowej zabudowie  z balkonami i ogródkami. Atutem inwestycji jest bliskość do morza. Osiedle znajduje się 2,5 km od zrewitalizowanego bulwaru nadmorskiego w spokojnej okolicy i otoczeniu zieleni. Mieszkańcy skorzystają z dostępu do szkoły, sklepów i usług, które są na wyciągnięcie ręki oraz dogodnego dostępu do infrastruktury miejskiej.

 

 

Ekologiczne obserwatorium

Ekologiczne obserwatorium

 

W wyniku międzynarodowego konkursu architektonicznego został wyłoniony projekt ekologicznego pawilonu, w którym będzie można obserwować flamingi w naturalnym środowisku.

 

 

Zwycięski projekt został opracowany przez czeską pracownię petrjanda/brainwork pod kierunkiem swojego założyciela, Petra Jandy. Obserwatorium ma powstać na terenie rezerwatu Al Wathba w Abu Dhabi. Projekt pawilonu powstał w oparciu o biologiczne zjawisko mimikry. Co ciekawe, koncepcja powstała w ścisłej współpracy z z ornitologiami, botanikami, ekspertami od terenów bagiennych. Powstała bryła ma organiczny kształt i została wykonana z materiałów pochodzenia naturalnego, w tym z liści i trawy. W owalnym wnętrzu zamiast sal i korytarzy znajdują przenikające się przestrzenie wypełnione multimedialnymi ekspozycjami edukacyjnymi.

 

Polski drewniany biurowiec

Polski drewniany biurowiec

Architekci z pracowni APA Wojciechowski Architekci zaprojektowali jeden z pierwszych biurowców w Polsce, który zostanie wykonany z drewna.

 

Drewniany biurowiec powstanie w Wilczynie i prawdopodobnie będzie siedzibą firmy zajmującej się dystrybucją i produkcją profesjonalnych narzędzi do obróbki drewna, materiałów drewnopochodnych oraz tworzyw sztucznych. Co ciekawe w skład kompleksu wejdzie również hala magazynowo- produkcyjna. Bryła biurowca będzie minimalistyczna i geometryczna. Budynek zostanie uzupełniony o duże przeszklenia. Całość zostanie podzielona na mniejsze elementy, z których najwyższy osiągnie wysokość trzech kondygnacji. Biurowiec stanie jest jedną z pierwszych inwestycji tego typu w Polsce.

 

Nowa dzielnica Poznania

Nowa dzielnica Poznania

Na poznańskim na Ostrowie Tumskim powstanie duża inwestycja w ramach, której powstanie osiedle mieszkaniowe, punkty handlowo usługowe oraz infrastruktura publiczna.

 

Inwestycja w ramach której deweloper wyda 20 mln zł na infrastrukturę publiczną będzie największą tego typu w historii miasta. „Najważniejsze dla nas to przywrócenie tego terenu do użytku publicznego przy zachowaniu historycznego charakteru miejsca, jednocześnie zapewniając liczne tereny zielone. Chcemy, aby to miejsce stało się ważnym centrum rekreacyjnym dla mieszkańców, a także przyciągało turystów – musi zatem uwzględniać pełną ofertę usługową, rozrywkową, rekreacyjną, gastronomiczną, hotelową i mieszkaniową. Wybudowana przez ROBYG kładka nad Wartą przyczyni się do połącznia dwóch części Wartostrady – od ul. Św. Wincentego z ul. Szelągowską w sąsiedztwie Cytadeli.” – wyjaśnia Artur Ceglarz, wiceprezes zarządu ROBYG SA.

 

Designerski wieżowiec

Designerski wieżowiec

 

W Vancouver powstanie wieżowiec zaprojektowany przez Kengo Kuma.

 

 

43-kondygnacyjny wieżowiec wyróżnia się nietypową bryłą, dzięki której przypomina raczej rzeźbę niż apartamentowiec. Gmach charakteryzuje się dwoma „wycięciami” po bokach. Są one podkreślone poprzez nieregularny kształt przyziemia. Takie rozwiązania sprawiły, że budynek z każdej strony wygląda inaczej. Ciekawym elementem projektu są również balkony, pokryte drewnem, które powstały na częściach elewacji w formie długich pasów. Przyziemie budynku stanowi otwarta przestrzeń publiczna oraz ogród z mchu, który wchłaniania zanieczyszczeń powietrza oraz doskonale utrzymuje wilgoć, dbając o jakość powietrza we wnętrzu.

 

Luksusowe osiedle w Wilanowie

Luksusowe osiedle w Wilanowie

Stołeczna spółka generalnego wykonawstwa Totalbud SA rusza z budową osiedla Habitat Wilanów w stołecznym Wilanowie.

 

Złożone z dziewięciu budynków osiedle zaprojektowała Pracownia Projektowa Plus3 Architekci, a deweloperem obiektu jest spółka City Homes. Powierzchnia zabudowy Habitat Wilanów wraz z towarzyszącą infrastrukturą wyniesie 12 152 mkw. Osiedle stanie przy ulicy Władysława Lercha 15. Habitat Wilanów – złożone z domów jednorodzinnych dwulokalowych – jest luksusowym osiedlem dla klienta z sektora premium. W każdym z dziewięciu budynków znajdą się dwa lokale mieszkalne o dwóch kondygnacjach. Bryły wszystkich budynków zwieńczone są dachami dwuspadowymi. Na osiedle złożą się trzy typy domów. Powierzchnia użytkowa lokali wyniesie w nich od 197 do 280 mkw. Dla każdego lokalu mieszkalnego przewidziano dwa miejsca parkingowe w garażu i dwa na podjeździe do garażu. Dla lokali największych o powierzchni 280 mkw. dodatkowo przewidziano po jednym miejscu postojowym na zakończeniu wewnętrznego ciągu pieszojezdnego.

 

Oryginalna willa na warszawskim osiedlu

Oryginalna willa na warszawskim osiedlu

Dom jednorodzinny zaprojektowany przez architekta Pawła Lisa we współpracy z Karoliną Osuchowską powstał na osiedlu Stare Włochy w Warszawie.

 

Dom z Grafitu o powierzchni 522 m kw wyróżnia się nie tylko ciemnym kolorem elewacji ale również kształtem bryły. Budynek powstał na planie litery L i posiada charakterystyczny, otwarty dwupoziomowy narożnik. Co ciekawe, willa z każdej strony wygląda inaczej. Dynamiczny charakter bryły jest podkreślany białymi wykończeniami zewnętrznych sufitów i okien. W środku powstały dwa dwupoziomowe nieszczania z niezależnymi wejściami.

 

Budynki z druku 3D coraz popularniejsze

Budynki z druku 3D coraz popularniejsze

Firma Apis Cor opracowała projekt architektoniczny i wykonała za pomocą druku 3D budynek magistratu Dubaju.

 

Bryła budynku wykonana przy pomocy nowoczesnej technologii jest prawdopodobnie największą na świecie wykonaną za pomocą druku 3D. Budynek o powierzchni 640 mkw powierzchni ma dwie kondygnacje i wysokość 9,5 metra. Co ciekawe, druk 3D pozwolił na dostosowanie go do trudnych warunków klimatycznych jakie panują w Dubaju. Do budowy obiektu wykorzystano opartego na gipsie materiału, który na placu budowy w obiekt architektoniczny zamieniła mobilna drukarka 3D, poruszana za pomocą dźwigu. Natomiast szkielet konstrukcyjny budynku wykonano ze zbrojonego betonu; podłogi wykonano z użyciem elementów prefabrykowanych, ze świata tradycyjnej architektury pochodzą okna i dach budynku.

 

Futurystyczna wizja osiedla

Futurystyczna wizja osiedla

Pracownia architektoniczna Studio Belem opracowała projekt bezpiecznego osiedla mieszkalnego, które spełnia wymagania XXI wieku.

 

 

Awar El Beyt to osiedle zajmujące teren 10 hektarów, które powstanie w Marrakeszu w Maroku. Całość będzie się składać z z zespołu zabudowy oraz przestrzeni publicznych. Koncepcja została opracowana w taki sposób, aby domy były elastyczne w aranżacji. Wszystkie posiadają balkony, tarasy lub ogródki, aby zapewnić nawet wyizolowanym wewnątrz ludziom kontakt z otoczeniem. Osiedle ma także zapewniać mieszkańcom wiele funkcji dodatkowych, aby zminimalizować konieczność podroży po odległych dzielnicach. Budynki mieszkalne w każdym zespole, mimo podobnej, modułowej konstrukcji, mają być zróżnicowane pod względem wielkości – od domów jednorodzinnych po wielorodzinne obiekty z lokalami bardzo małymi, typu studio, po większe mieszkania dla rodzin z dziećmi.

 

Nowoczesny biurowiec w Katowicach

Nowoczesny biurowiec w Katowicach

Ghelamco rozpoczyna budowę biurowca Craft w Katowicach. Budynek powstaje w biznesowej części miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie centrum handlowego Silesia City Center.

 

Craft zaoferuje 26 700 mkw. wysokiej klasy powierzchni biurowej. Budynek będzie liczyć 13 pięter i 55 metrów wysokości, a dwukondygnacyjny parking podziemny pomieści 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym. Projekt biurowca powstał w katowickiej Pracowni Architektonicznej Czora & Czora. Będzie się składać z trzech spiętrzonych prostopadłościanów – dzięki takiemu zabiegowi powstanie miejsce na sześć tarasów, z których jeden znajdzie się na dachu. Na elewacji budynku znajdą się elementy w odcieniu miedzi, które nadadzą mu industrialny charakter, odwołujący się do przemysłowego dziedzictwa Katowic. Ghelamco będzie certyfikować obiekt w ekologicznym systemie BREEAM na poziomie Excellent. Ponadto w budynku znajdą się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a także 60 miejsc dla rowerów wraz zapleczem dla rowerzystów – szatniami i prysznicami.Biurowiec ma być gotowy pod koniec 2022 r.

 

Nowoczesny dom pośród drzew

Nowoczesny dom pośród drzew

RE: DARK HOUSE to projekt t opracowany przez Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Jego głównym założeniem było, aby obiekt maksymalnie wtapiał się w otoczenie.

 

Nowoczesny dom o powierzchni 320 mkw powstał na zalesionej działce o powierzchni 3000 mkw. „Przed projektowaniem zawsze chce zobaczyć teren, gdzie ma stanąć dom – to zdecydowanie ułatwia pierwsze kroki podczas tworzenia projektu. W tym przypadku teren jest lekko nierówny i skarpowaty oraz mocno zalesiony. Nie chciałem, by dom wyglądał jak wbity w teren. Pomimo prostego, wręcz prostolinijnego rzutu, elewację postanowiłem więc nieco rozbrylić i wprawić w ruch. W praktyce oznacza to, że raz wysuwa się na 1,5 m do przodu, innym razem do tyłu. Wszystko miało na celu uniknięcie wycinki drzew, które są nieodzownym elementem krajobrazu wokół domu. Wspomnianą ruchomą strukturę budynku osiągnąłem dzięki licznym przesunięciom”- komentuje Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt. Cała elewacja budynku została pokryta tynkiem, który w zależności od płaszczyzny ściany będzie w różny sposób zarysowywał się na elewacji. Dzięki temu zabiegowi budynek zyskał oryginalną fakturę. Udało się też "wtopić" w bryłę np. wrota garażowe czy wejście do budynku.

 

 

Pierwsze w Polsce osiedle mieszkaniowe z certyfikatem LEED

Pierwsze w Polsce osiedle mieszkaniowe z certyfikatem LEED

Vastint Poland otrzymał certyfikat LEED Gold dla osiedla mieszkaniowego Riverview w Gdańsku. Nowe osiedle jest pierwszym projektem firmy na krajowym rynku mieszkaniowym  i pierwszym, który otrzymał certyfikat LEED w swojej kategorii w Polsce.

 

Jednym z priorytetowych elementów w zakresie spełnienia wymogów certyfikacji środowiskowej było osiągnięcie wysokiej charakterystyki energetycznej budynków. Architekci postawili na wprowadzenie zwartych brył, zapewniających właściwy stosunek kubatury budynków do ich powierzchni. Na model energetyczny pozytywnie wpłynęło ograniczenie powierzchni ścian zewnętrznych oraz usytuowanie i właściwe dobranie wielkości przeszkleń okiennych. Zastosowane przeszklenia funkcyjne chronią wnętrza przed przegrzewaniem się w trakcie pory letniej i zapewnią właściwy klimat dla komfortowego użytkowania mieszkań. Wprowadzone rozwiązania zmniejszają roczne obciążenie promieniowaniem słonecznym o ponad 45%. Dodatkową redukcję zużycia energii elektrycznej uzyskano poprzez zastosowanie energooszczędnych, wysokowydajnych opraw LED. Część z nich wyposażona jest w system sterowania DALI, który w połączeniu z czujkami ruchu zmienia natężenie światła w zależności od potrzeb i warunków zewnętrznych. Wysiłki pozwoliły na obniżenie zużycia energii w budynkach o 47% oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 50% podczas realizacji i eksploatacji, co odpowiada usunięciu 1 830 samochodów z ruchu. Być może najbardziej widoczną cechą zrównoważonego podejścia są fasady. Wykonano je z trwałych materiałów budowlanych, jak aluminium, drewno, czy cegła klinkierowa. Ostatnim, ale bardzo znaczącym elementem projektu są instalacje wewnętrzne zaprojektowane w taki sposób aby budynek mógł w pełni zasłużyć na miano budynku ekologicznego. Zastosowane rozwiązania akustyczne, m.in. ponadprzeciętne  parametry akustyczne ścian zewnętrznych oraz stropów zapewniają komfortowe funkcjonowanie mieszkań.

 

Wieżowiec Mennica Legacy Tower oddany do użytku

Wieżowiec Mennica Legacy Tower oddany do użytku

Wieżowiec Mennica Legacy Tower, zlokalizowany przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej na warszawskiej Woli, uzyskał prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Już w najbliższych dniach do 140-metrowej wieży wprowadzi się główny najemca budynku – mBank.

 

Elegancka i ponadczasowa architektura to jeden z kluczowych elementów, wyróżniających wieżowiec Mennica Legacy Tower, wspólną inwestycję Golub GetHouse i Mennicy Polskiej S.A. Prawdziwym symbolem, oddanej właśnie do użytkowania 140-metrowej wieży jest całkowicie przeszklone lobby o wysokości 12 metrów, w którym znalazła się m.in. 9-metrowa ściana wodna, umiejscowiona tuż za recepcją główną. Prestiż tej przestrzeni podkreślają zastosowane naturalne materiały najwyższej jakości. Lobby Mennica Legacy Tower wyłożone zostało włoskim marmurem Rossa Verona Dark, a posadzki indyjskim granitem Shivakashi. Na ścianach trzonu budynku, w portalach i holach windowych pojawiło się Travertino Romano, które znalazło swoją kontynuację również na piętrach zajmowanych przez najemców. Wieżowiec obsługiwany jest przez 16 szybkobieżnych wind zintegrowanych z systemami bezpieczeństwa, na które czas oczekiwania w godzinach szczytu wyniesie zaledwie 30 sekund. Kompleks biurowy Mennica Legacy Tower o powierzchni 65 963 m kw. tworzy 140-metrowa Wieża i sąsiadujący z nią 43-metrowy Budynek Zachodni, który został oddany do użytkowania w listopadzie 2019 roku. Za projekt architektoniczny Mennica Legacy Tower odpowiada renomowana pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago, która na swojego lokalnego partnera wybrała uznane biuro projektowe Epstein.

 

 

Nowa inwestycja mieszkaniowa na Górnym Tarasie Gdańska

Nowa inwestycja mieszkaniowa na Górnym Tarasie Gdańska

Allcon Osiedla, trójmiejski deweloper znany z inwestycji takich jak Tarasy Bałtyku, Domy pod Koroną, Królewskie Wzgórze czy Zielona Aleja przygotowuje się do realizacji nowego, dużego projektu. Na granicy Jasienia i Moreny powstanie świetnie skomunikowane, zielone osiedle LINEA. Ważnym celem dla jej twórców była troska o relacje międzyludzkie i budowanie przyjaznej atmosfery sąsiedzkiej. W ofercie dostępne będą mieszkania, domy jednorodzinne oraz lokale usługowe.

 

Budowa osiedla przy al. Pawła Adamowicza i ul. Kraśnięta rozpocznie się w marcu 2021 roku i będzie podzielona na 4 etapy. Łącznie powstanie 6 budynków wielorodzinnych o wysokości 4 i 5 pięter, 27 domów w zabudowie szeregowej oraz 14 lokali usługowych. Dodatkowym atutem osiedla będą przestronne ogrody aż do 194 m2, które zaplanowano zarówno przy domach, jak i mieszkaniach na parterze. Allcon postawił na projekt urozmaicony i multifunkcjonalny, zaproponowany przez architektów ze studia B1. Dominuje w nim klasyczna elegancja, prostota i ponadczasowość. Jasne bryły z roślinnością na dachach zostaną ozdobione przeszkleniami i ciemnymi liniami, które oplotą budynki niczym wstęgi, nawiązując do motywu przewodniego osiedla - linearności. Elewacja zlokalizowanych na parterze lokali usługowych będzie wyróżniać się odcieniami grafitu. Całość będzie otoczona starannie zaprojektowaną, wyjątkowo rozległą przestrzenią zieloną. Głównym założeniem architektów było przełamanie monochromatycznej kolorystyki budynków mocnym, czerwonym akcentem. Czerwień pojawi się zarówno na elementach małej architektury: ławach, donicach, kratach na drzewa, jak również w roślinność.

 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,5

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies