Ze świata nieruchomości

Kolejna międzynarodowa nagroda dla wrocławskich projektantów

Kolejna międzynarodowa nagroda dla wrocławskich projektantów

Projekt pracowni AP Szczepaniak zwyciężył w międzynarodowym konkursie Urban Design & Architecture Desing Awards 2019.

 

Nagrodzony projekt to Atal Warta Towers charakteryzuje się nowatorskim pomysłem i geometryczną koncepcją. Budynek wielorodzinny znajdujący się w Poznaniu zwyciężył w kategorii „Mixed Use (Concept)”. Pracownia AP Szczepaniak w tym roku zdobywała nagrody i wyróżnienia także w innych prestiżowych konkursach, takich jak: European Property Awards, World Architecture & Design Awards 2019, Global Future Design Awards 2019 oraz International Architecture Awards 2019. Biuro z Wrocławia może pochwalić się dorobkiem aż 9 nagród w mijającym roku.Atal Warta Towers to projekt realizowany na poznańskich Ratajach, tuż przy rondzie Starołęka. To wysoki na 60 m budynek mieszkalny z usługami. Zdaniem architektów jego konstrukcja jest intrygująca, a on sam stanowi przykład nowatorskiego podejścia do współczesnej architektury. „Projekt powstał na bazie geometrycznej idei, która do dziś wzbudza u mnie duże emocj. Dzięki wertykalnym i horyzontalnym podziałom powstały mniejsze bryły, które poprzesuwaliśmy względem siebie. Zróżnicowaliśmy wysokość poszczególnych części tak, aby uzyskać wrażenie lekkości. Charakterystycznym elementem jest kilkumetrowe nadwieszenie nad linią zabudowy, w którym umieściliśmy wejście główne. Budynek stoi na naturalnym wzniesieniu i dzięki temu otrzymujemy wrażenie monumentalizmu, które w tym przypadku należy uznać za zaletę”- komentuje architekt Artur Szczepaniak.W Atal Warta Towers zaprojektowano 352 mieszkania o zróżnicowanej wielkości (od 26 do 108 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4). Do tego 15 lokali usługowych i 365 miejsc parkingowych (305 w hali podziemnej).

 

 

Star Tower – wieżowiec z zielonym dachem

Star Tower – wieżowiec z zielonym dachem

Star Tower to siedemnastokondygnacyjna wieża z tarasem widokowym, zielonymi ogrodami na dachach i nowoczesną architektura.

W gdańskiej Letnicy powstaje Star Tower – apartamentowiec spod kreski pracowni WMO Architekci. Oferuje mieszkania o zróżnicowanych metrażach, z których duża część będzie posiadać widok na Zatokę Gdańską. To kolejna realizacja dewelopera Budner Inwestycje na trójmiejskim rynku. Star Tower to inwestycja stawiająca na kameralność. Jej dominujące cechy to przede wszystkim świetna lokalizacja w prężnie rozwijającej się, niemal centralnej dzielnicy Gdańska, widoki na morze oraz ciekawie zaprojektowane części wspólne. To propozycja dla osób szukających mieszkania nieco na uboczu, jednak w niewielkiej odległości od wszystkich uroków życia w mieście – łącznie z plażą. Metraże lokali zaplanowano od 37 do 93 m2, a więc swoje idealne miejsce do życia znajdzie tam zarówno singiel, jak i kilkuosobowa rodzina. Dominanta budynku, pnąca się na wysokość 52 metrów, zaprojektowana została w sposób, który nadaje całemu obiektowi lekkości. Ogromnym atutem usytuowanych w niej mieszkań będą widoki rozpościerające się na Zatokę Gdańską i rozwijające się, nowoczesne miasto. Począwszy od 7. piętra wieży, w budynku znajdą się tylko trzy lokale na każdej z kondygnacji – z możliwością ich łączenia. Prowadzić będą do nich dwie cichobieżne windy. We wnętrzach lokali mieszkalnych zastosowany zostanie system Fibaro, czyli zintegrowana sieć urządzeń i czujników, która pozwoli na wygodne sterowanie urządzeniami elektrycznymi i elektronicznymi w naszym domu z dowolnego miejsca. Co ważne – to rozwiązanie całkowicie intuicyjne, które stosowane jest coraz częściej w budownictwie mieszkaniowym. Zakończenie budowy Star Tower planowane jest do końca sierpnia 2021 r., a przekazanie lokali właścicielom nastąpi do końca października 2021 r.

Nowa inwestycja w Browarach Wrocławskich

Nowa inwestycja w Browarach Wrocławskich

Archicom wprowadza do sprzedaży nowy budynek - Stara Stajnia w inwestycji Browary Wrocławskie. Deweloper tym samym rusza ze sprzedażą kolejnych loftów. Stara Stajnia to architektoniczny klejnot i unikatowy projekt w skali Europy. W nowym budynku BL3 znajdują się 22 przestronne, industrialne lofty, dostępne w metrażach od 36-76 mkw.

Nowa inwestycja dewelopera, powstaje na terenie dawnego Browaru Piastowskiego, przy ul. Jedności Narodowej we Wrocławiu. Browary Wrocławskie tworzyć będzie kompleks kilkunastu budynków o różnorodnych funkcjach, z czego kilka z nich to zaadoptowane budynki historyczne wpisane do rejestru zabytków – nad zachowaniem ich wartości kulturowej i architektonicznej czuwał konserwator. Za projekt odpowiada autorskie Studio Projektowe Doroty i Kazimierza Śródków. Budynek Starej Stajni jest obiektem niepowtarzalnym i wyróżnia go wyjątkowa historia. Rewitalizacja tego miejsca sprawia, że z jednej strony możemy przenieść się w czasie, z drugiej zaś zyskujemy nowoczesne przestrzenie dopasowane do potrzeb współczesnego mieszkańca wielkiego miasta. Deweloper zachował historyczne detale, oddające kontekst tego miejsca. Osiedle łączy nowe mieszkania, apartamenty i klimatyczne lofty w samym sercu Wrocławia.

Dom- rzeźba

Dom- rzeźba

Dom o bryle przypominającej rzeźbę został zaprojektowany przez Petera Gronycha i Yvonne Dollega, prowadzących pracownię architektoniczną Gronych + Dollega Architekten.

Dom jednorodzinny znajduję się w niemieckim mieście Wetzlar i zastał wybudowany na niewielkiej porośniętej drzewami działce, która zdeterminowała kształt budynku. Dom jest wyróżniającą się z otoczenia i pełną naturalnego światła bryłą o zwartym wręcz abstrakcyjnym kształcie. Jest ona wsparta na stalowych v-kształtnych i rozszerza się ku górze. Większość obiektu została wykonana z betonu, wyjątkiem jest poddasze wykonane z drewnianych prefabrykatów. Dom jest energooszczędny, wykorzystuje pompę ciepła a przeszklone przyziemie domu pozwala mieszkańcom cieszyć się zachowaną na działce zielenią, białe elewacje dodają lekkości bryle, a zarazem jeszcze bardziej podkreślają jej abstrakcyjny kształt.

Polskie przedszkole z prestiżowymi nagrodami

Polskie przedszkole z prestiżowymi nagrodami

Projekt przedszkola 3.0 smart hub zastał uznany za najnowocześniejszą placówkę w Polsce, został również doceniony na arenie międzynarodowej.

Koncepcja architektoniczna opracowana przez firmę W.P.I.P zdobyła już 3 międzynarodowe nagrody (nominację finałową w konkursie World Architecture Festival 2019, I miejsce: International Architecture Awards 2019, II miejsce: Global Architecture & Design Awards oraz tytuł „Innowacja 2018” w kategorii budynek edukacyjny). Cały projekt odpowiada założeniu, że wprowadzone rozwiązania architektoniczne mają na celu wsparcie rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci, ale jednocześnie wpisywać się w lokalny krajobraz. Obiekt będzie budynkiem parterowym z 4 wejściami prowadzącymi do odrębnych stref. We wszystkich przestrzeniach zostaną zainstalowane zielone panele naścienne z neutralnym dla zdrowia żywym porostem, które staną się naturalnymi filtrami powietrza. Elementem charakterystycznym stanie się również użytkowy dach. Przedszkole zostało zaprojektowane w zgodzie z założeniami zrównoważonej architektury, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii i materiałów jest także proekologiczne. Wprowadzono m.im.: system recyklingu wody szarej, odzysk wody deszczowej, użycie perlatorów i spłuczek 2/4 l, powietrzne pompy ciepła i ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym zapotrzebowanie na energię elektryczną jest mniejsze, system oczyszczania powietrza NCS ( Nano Climate System), system sterujący automatyką budynku. Projekt zakłada także wykorzystanie inteligentnych rozwiązań, jak dedykowaną aplikację mobilną dla rodziców i nauczycieli. Co ciekawe, przedszkole ma być otwarte na lokalną społeczność, po godzinach pracy obiekt zamieniałby się w park zabaw i świetlice dla dzieci z całej dzielnicy. Szacuje się ze koszty realizacji projektu to 19,0 mln zł netto.

 

Luksusowy apartamentowiec w centrum Wrocławia

Luksusowy apartamentowiec w centrum Wrocławia

Szczególną zmianę przechodzi aktualnie ulica Śrutowa we Wrocławiu, która wiele zyska na budowie apartamentowca Centreville.

 

 Centreville to szósta inwestycja Bouygues Immobilier we Wrocławiu. W budynku znajdzie się 69 apartamentów o wielkości od 31 do 140 mkw. oraz garaż podziemny. Do grupy najbardziej prestiżowych należy zaliczyć 8 dwupoziomowych penthouse’ów z podwójnymi tarasami. Jeszcze jesienią zostanie odsłonięta elewacja ze szlachetnych materiałów. Nowoczesny apartamentowiec powinien być oddany do użytku w drugiej połowie 2020 roku. "Świetna lokalizacja Centreville w sercu miasta - tuż nad Odrą i w pobliżu Rynku - sprawiła, że mieliśmy wielu zainteresowanych nie tylko na luksusowe mieszkania ale także na lokale komercyjne. Dużym atutem jest też wysokość i przestrzeń lokali, które pozwalają na ich swobodną aranżację. Obecnie dostępne są ostatnie lokale o powierzchni od 74 do 138 metrów kwadratowych" – dodaje Maciej Madej, projekt manager Centreville. Lokale są dostępne bezpośrednio od strony ulicy, natomiast wejścia do mieszkań, są zlokalizowane od strony kameralnego dziedzińca.

 

Designerski salon Louis Vuitton

Designerski salon  Louis Vuitton

W centrum Seulu został otwarty nowy salon firmowy Louis Vuitton zaprojektowany przez słynnego architekta Franka Gehry.

 

Luksusowa marka Louis Vuitton słynie z designerskich butików, nowoczesne obiekty powstające w największych światowych miastach powstają we współpracy z wybitnymi architektami. Sklep powstały w Seulu został zaprojektowany przez Franka Gehry i Petera Marino. Nowo powstała bryła charakteryzuje się pofalowaną elewacją przypominającą lodową rzeźbę. Ekspresyjnie ukształtowana fasada wykonana ze szkła podkreśla dynamiczną formę budynku. Szkło i biel falującej fasady projektanci uzupełnili dekoracją z ogromnych, wielokolorowych papierowych kwiatów. Wnętrze jest jasne, pełne naturalne światła i lekkości. Cały projekt jest ukłonem ku historii i kulturze Korei.

 

Najwyższy budynek w Czechach

Najwyższy budynek w Czechach

W czeskiej Pradze, w pobliżu metra Nové Butovice powstanie 135- metrowy budynek. Obiekt będzie będzie się wyróżniał nie tylko wysokością ale przede wszystkim wyglądem.

 

TOP TOWER będzie wieżowcem z kadłubem statku wbudowanym w fasadę. Niezwykły projekt został przygotowany przez rzeźbiarza Davida Černý'ego i architekta Tomáša Císařa ze studia Black n´ Arch. Inspiracją dla twórców były zmiany klimatyczne i ich destrukcyjny wpływ na środowisko. Powstający wieżowiec wygląda, jakby został częściowo odnowiony. Dosłownie wtopiony fragment statku będzie dodatkowo porośnięty roślinnością. Na dachu obiektu powstanie punkt widokowy, do którego goście będą mogli dostać się wyciągiem narciarskim. W TOP TOWER powstaną mieszkania, biura, sklepu i lokale usługowe. Inwestor zapowiada, że obiekt będzie także energooszczędny. Według zapowiedzi budowa rozpocznie się 2021 i potrwa maksymalnie 3 lata.

 

Nieoczywista przestrzeń biurowa

Nieoczywista przestrzeń biurowa

 

W Los Angeles powstała niezwykła przestrzeń biurowa. Powierzchnie co-workingowe zostały zatopione w zieleni.

 

 

Architekci z hiszpańskiej pracowni selgascano opracowali projekt 60 przeszklonych kapsuł, które staną się nowoczesną przestrzenią co-workingą. Każdy z niewielkich modułów jest samodzielną przestrzenią otoczoną bujną roślinnością. Różniące się pod względem wielkości pawilony mogą pomieścić od dwóch po kilkanaście osób. Takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko pracowników, ale również dla całego miasta, które zyskuje dodatkowy teren zielony. Zespół szklanych pawilonów został funkcjonalnie połączony z sąsiednim budynkiem, w którym poza kolejnymi miejscami do co-workingu powstały także kawiarnia, restauracja, sala konferencyjna czy miejsce do odpoczynku i odprężenia się w ciągu dnia.

 

Mikro dom

Mikro dom

Mieszkający w Tokio architekt Takeshi Hosaka zaprojektował miko dom, dla siebie i swoje potrzeby.

 

Love 2 House to 18 m2 dom powstały na wąskiej działce, pomiędzy budynkami, w Tokio. Dla zapewnienia wystarczającej ilości światła powstał strzelisty dach z okrągłym świetlikiem. We wnętrzu dominuje surowy styl i beton, z którego wykonano również część mebli. Dla zrównoważenia surowości wprowadzono drewniane meble i podłogi w ciepłych odcieniach. Wysoki sufit sprawia, że mała przestrzeń nie przytłacza a wnętrze jest jasne i wydaje się większe niż w rzeczywistości.

 

Rewitalizacja Browaru Saskich w Ostrowcu Świętokrzyskim

Rewitalizacja Browaru Saskich w Ostrowcu Świętokrzyskim

Projekt według, którego przebudowano i zmodernizowano Browar Saskich w Ostrowcu Świętokrzyskim, został wyłoniony na podstawie konkursu architektonicznego rozstrzygniętego wiosną 2018 roku.

 

Browar Saskich to pochodzący z początku XX obiekt przemysłowy, w którym po gruntownym remoncie powstał Ostrowiecki Browar Kultury. Autorami zwycięskiego projektu są architekci z biura Dresler Studio Architektura i Urbanistyka. W budynku dawnego magazynu działa obecnie Miejska Biblioteka Publiczna, budynek administracyjny zamieniono w siedzibę Miejskiego Centrum Kultury, a w dawnej warzelni działa Biuro Wystaw Artystycznych (BWA). W zmodernizowanym obiekcie powstała również sala teatralna i kinowa, przestrzenie wystawowe, warsztatowe, magazyn oraz powierzchnie biurowe. Należy zaznaczyć, że wszystkie prace zostały przeprowadzone ze szczególnym poszanowaniem historycznej tkanki poprzemysłowej, zachowano tak dużo jak to było możliwe oryginalnych elementów założenia, zachowując nie tylko industrialny klimat miejsca, ale i sporo autentycznych reliktów dawnego browaru.

 

Kolejna inwestycja w Elektrowni Powiśle

Kolejna inwestycja w Elektrowni Powiśle

 

Czołowa hiszpańska grupa hotelowa Barceló zdecydowała się wejść na polski rynek. Pierwszy hotel grupy w Warszawie otworzy się na Powiślu w 2021 roku.

 

 

Nowy warszawski hotel, którego otwarcie zaplanowano na 2021 rok, będzie miał w swojej ofercie 150 pokoi, przestrzeń konferencyjną oraz bar na dachu budynku, będącego częścią Elektrowni Powiśle. Hotel będzie częścią Elektrowni Powiśle, wielofunkcyjnego projektu zlokalizowanego tuż obok bulwarów nad Wisłą, w którym na klientów czekają liczne restauracje, bary, sklepy, a także przestrzeń biurowa i apartamenty. 4-gwiazdkowy hotel będzie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie Elektrowni Powiśle, z pełnym dostępem do jej szerokiej oferty handlowo-gastronomiczno-rozrywkowej. Gości hotelu dzielić będą zaledwie 2 minuty od najbliższej stacji metra i 15 minut od centrum miasta. Hotel powstanie na działce zlokalizowanej u zbiegu ulicy Zajęczej i Wybrzeża Kościuszkowskiego. Na powierzchni 7 350 mkw. na klientów czekać będzie 150 pokoi, przestrzeń konferencyjna oraz wyjątkowy bar w stylu iberyjskim na dachu budynku, z którego rozpościerał się będzie cudowny widok na prawobrzeżną część Warszawy.

 

BY MADE debiutuje we Wrocławiu

BY MADE debiutuje we Wrocławiu

Przy ulicy Legnickiej holding BY MADE postawi aparthotel, który wyróżni się na tle podobnych obiektów. Jego najmocniejsze strony to kameralność, lokalizacja i infrastruktura dodatkowa. W realizacji uczestniczą specjaliści od mikroapartamentów.

 

Prace przy aparthotelu Legnicka 60C rozpoczną się na początku grudnia, a powinny zakończyć się w czwartym kwartale 2021 roku. Jego głównym atutem jest lokalizacja. Budynek wzniesie się w samym centrum Wrocławia, tuż przy galerii Magnolia Park i okolicznych biurowcach. Kolejną zaletą jest kameralność inwestycji. Legnicka 60C to tylko 129 mikroapartamentów o powierzchni od 12,5 do 30,3 mkw. W strukturze dominują lokale ok. 18-metrowe. Kolejnym wyróżnikiem aparthotelu jest infrastruktura dodatkowa. Na parterze budynku przewidziano kawiarnię z ogródkiem oraz recepcję i lobby ze strefą do coworkingu. Na dachu zaprojektowano taras ze strefą relaksu i widokiem na panoramę miasta. Przed budynkiem znajdą się miejsca postojowe oraz stojaki na rowery.

 

Ekologiczny kościół

Ekologiczny kościół

Na poprzemysłowym terenie, w sąsiedztwie jednej z najgłębszych kopalni na świecie - Bingham Canyon Copper Mine w miejscowości West Jordan w stanie Utah w USA powstał nowoczesny, ekologiczny kościół.

 

Nowy obiekt sakralny zaprojektowany przez biuro Sparano + Mooney Architecture powstał w miejscu starego kościoła wybudowanego w latach 60. Projekt architektoniczny zakładał powstanie przestrzeni sakralnej oraz sal do spotkań lokalnej społeczności i pomieszczeń administracyjnych. W głównej nawie powstało miejsce dla 800 osób. Bryła budynku jest nowoczesna, ale zarazem odnosząca się do przemysłowego charakteru tego regionu. Kościoła został zaprojektowany jako obiekt ekologiczny, w zgodzie z certyfikacją LEED (gmach otrzymał Srebrny Certyfikat). Prosta, harmonijnie ukształtowana bryła z założoną na planie centralnym nawą o wnętrzu przypominającym amfiteatr została wyposażona m.in. w panele słoneczne, system zbierania deszczówki czy elementy pozwalające oszczędzać energię. Dla urozmaicenia surowego budynku z betonu wprowadzono stal oraz drewno.

 

Kolorowe osiedle

Kolorowe osiedle

Na 40 hektarach poprzemysłowego terenu w Kijowie powstało oryginalne osiedle mieszkaniowe.

 

Pracownia architektoniczna Archimatika zaprojektowała osiedle mieszkaniowe składające się z bloków, które są nie drogie w budowie oraz eksploatacji. Osiedle skład się z wielu typów domów, różniących się wysokością. Bloki o wysokości od 2 do 16 kondygnacji pokryte zostały dwuspadowymi dachami, dodatkowo różnice zostały pokreślone zróżnicowanymi kolorami. Poprzez zastosowanie intensywnych kolorów architekci chcieli pokreślić indywidualność terenu i przeciwstawić się szarości, kojarzącej się ze starymi blokami czy terenami poprzemysłowymi. Co więcej, obiekt zaplanowano tak, by pomiędzy domami powstałe spore przestrzenie publiczne – dziedzińce, zieleńce, wypełnione zielenią placyki, których indywidualny charakter podkreślają fontanny, mała architektura, a nawet rzeźby. Bazując na idei „osiedla idealnego” wraz z domami od razu na osiedlu zaprojektowano także szereg obiektów użytkowych – nie tylko pawilon handlowy, ale i przedszkole, dwie szkoły, halę sportową z siłownią i basenem, boiska, pawilony kawiarniane itp.

 

Wrocławski smart biurowiec

Wrocławski smart biurowiec

Polska stała się jednym z najbardziej rozwojowych rynków nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość transakcji w sektorze sięgnęła kwoty 7,2 miliarda Euro, a podaż powierzchni biurowych w 7 największych aglomeracjach wyniosła 10,4 mln m2i. Nowoczesne powierzchnie biurowe wyposażone w inteligentne rozwiązania są odpowiedzią na oczekiwania kolejnych coraz młodszych pokoleń pracowników, którzy oczekują dużej interakcji z miejscem, w którym pracują.

 

 

Jednym z szybciej rozwijających się rynków nieruchomości komercyjnych poza Warszawą jest Wrocław. Aktualnie budowanych jest tam ponad 200,000. Mkw. powierzchni biurowych, które zostaną oddane do użytku na przełomie 2019 i 2020 roku. Co ważne oddawane biurowce posiadają szereg inteligentnych rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom najemców. Carbon Tower to nowoczesny budynek biurowy, który dostarczy ponad 19 000 m2 powierzchni biurowej klasy A. Szklana wieża charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami architektonicznymi i jest naszpikowana zaawansowaną technologią. W budynku poprzez aplikację Integral możliwe jest centralne sterowanie z poziomu telefonu komórkowego umożliwiające kontrolę temperatury, oświetlenia, włączanie i wyłączanie urządzeń. W tym budynku światło wyłączy się samo, temperatura powróci do standardowej, a urządzenia się wyłączą, kiedy przestrzeń przestanie być używana. Z tego względu Carbon Tower był nominowany do Najlepszego Ekologicznego Projektu 2018 w konkursie PLGBC Green Building Awards 2018 oraz do Best National Office Development w CIJ Awards Poland 2019. Przeszklona fasada zapewni pracownikom maksymalny dostęp do światła dziennego oraz niezwykły, panoramiczny widok na miasto. Do innych udogodnień należy zaliczyć m.in. szafki i prysznice dla osób dojeżdżających do pracy na rowerach oraz 376 miejsc parkingowych zlokalizowanych na czterokondygnacyjnym parkingu.

 

Zielone penthousy w Toronto

Zielone penthousy w Toronto

W Toronto powstanie 8 zielonych, luksusowych penthousów zaprojektowanych przez słynną pracownie Bjarke Ingels Group.

King to kompleks o charakterze mieszkalno- usługowym składający się z modułów, które zostały obrócone tak, aby zmaksymalizować dostęp do naturalnego światła oraz zapewnić jak najlepsze widoki z każdego mieszkania. Na każdym z 4 szczytów obiektu powstaną 2 pentohusy o powierzchni od 279 m kw. do 418 m kw. Wygląd lokali będzie uzależniony od jego położenia. Powstaną 4 typy zwane: La Bibliothèque, The Treehouse, The Greenhouse i The Teahouse. Mieszkania od strony północnej będą nawiązywały do przemysłowej historii dzielnicy i zostaną utrzymane w stylu industrialnym. Południowe penthousy mają za zadanie w pełni wykorzystać naturalne światło. Będą wyróżniały się dużymi przeszkleniami, bujną zielenią, prywatnymi herbaciarniami, szklarniami oraz ogrodami zimowymi z widokami na dziedziniec. Po stronie zachodniej znajdą się spiralne schody, piwnice z winami oraz regały na książki o wysokości sięgającej drugiego piętra. Na środku będzie rosło drzewo sumaka. Wszystkie mieszkania będą miały dostęp do porośniętych roślinami tarasów. Zachodnie apartamenty będą nawiązywały do modernistycznej architektury skandynawskiej. Powstaną tam uspokajające, nowoczesne przestrzenie, a rozległe tarasy zewnętrzne zapewnią panoramiczne widoki na Toronto.

Nowoczesny apartamentowiec otoczony lasem

Nowoczesny apartamentowiec otoczony lasem

W sercu lasu Quebecu w Kanadzie powstanie ponad 200 metrowy apartamentowiec.

Budynek Peruliar został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Mu Architecture. Wieżowiec, który pomieści 50 luksusowych apartamentów ma mieć 204 metry wysokości. Tym samym stanie się jednym z najwyższych budynków w Kanadzie. Obiekt powstanie w sercu lasu, jednak jego budowa na się odbyć z poszanowaniem środowiska. Forma architektoniczna była inspirowana naturalnymi formami i ostatecznie nawiązuje do kamiennych obelisków. Częścią   inwestycje jest utworzenie specjalnej grupy, której celem będzie ochrona przyrody. Co ciekawe, ma powstać również olbrzymia szklarnia będąca wstanie zapewnić pożywanie mieszkańcom obiektu. Takie rozwiązanie ma ograniczyć ślad węglowy. Wdrożone zostaną także nowoczesne rozwiązania umożliwiające zbieranie i filtrowanie deszczówki i śniegu. Dzięki panelom fotowoltaicznym i turbinom wiatrowym budynek będzie samowystarczalny energetycznie.

Dom Tetris pod lasem

Dom Tetris pod lasem

W województwie małopolskim na przedmieściach Bukowna powstał dom jednorodzinny o bardzo ciekawej formie

Dom został zaprojektowany przez Kubę Woźniczka i Rafała Specylak z pracowni architektonicznej Kameleonlab, powstał na długiej i stosunkowo wąskiej działce z wjazdem od krótszego boku. Wymagający grunt i bardzo sprecyzowane oczekiwania inwestorów zaowocowała nietypowym projektem. Tetris to dom podzielony na sekcje, które pełnią różne funkcje. Od strony ogrodu powstała geometryczna forma nawiązująca do klocków Tetris. Elewacja wschodnia została maksymalnie zbliżona do granicy działki, zyskując minimalistyczną, czystą formę. Posiada tylko jedno przeszklenie wykonane z translucentnego szkła profilowego, które znajduje się w strefie wejścia do budynku. Nieruchomość znajdująca się na skraju lasu została wtopiona w otoczenie. Elewacja wykonana z drewna została pokryta niekryjącą czarną farbą, spod której przebijają naturalne kolory drewna.

Rosyjskie smart city

Rosyjskie smart city

Smart city zaprojektowane przez pracownie Zaha Hadid Architects jest koncepcją urbanistyczno- architektoniczną, która powstanie w zachodniej części Moskwy.

Dzielnica Rubliowo-Archangielskoje ma stać się ultranowoczesną częścią miasta, w której może zamieszkać ponad 66 tysięcy osób. Na powierzchni 460 ha powstaną inteligentne budynki mieszkalne (2,6 mln mkw.) , nowoczesne biurowce (807 tys. mkw.) a nawet instytucje kultury. Jednak ponad jedną trzecią powierzchni dzielnicy będą stanowiły parki i lasy, a w jej centrum powstanie duże jezioro. Nowe osiedle zostanie połączone z centrum Moskwy specjalnie powstałą linią metra. W międzynarodowym konkursie na opracowanie koncepcji nowej dzielnicy zwyciężyło londyńskie biuro Zahy Hadid, wspierane przez rosyjskie TPO Pride Architects. Do współpracy zaproszono także japońskie Nikken Sekkei i włoskie Archea Associati.

Najwyższe atrium na świecie

Najwyższe atrium na świecie

W Pekinie powstał   wieżowiec z najwyższym atrium na świecie.

45- piętrowy wieżowiec- Leeza Soho został zaprojektowany przez architektów z pracowni Zaha Hadid Architects. Biurowiec powstała w biznesowej dzielnicy Pekinu - Fengtai, w niedalekim sąsiedztwie Lizie Road. Budynek zaoferuje 172 800 mkw nowoczesnych powierzchni biurowych, jednak jego największym atutem jest atrium o wysokości 194,15m, co sprawia, że jest ono najwyższe na świecie. Wieżowiec podzielony jest na dwie części, które skręcają pod kątem 45 stopni. Dzięki takiemu rozwiązaniu atrium nabrało charakterystycznego, dynamicznego kształtu. Elementy są połączone 4 mostkami. Duże przeszklenia, po obu stronach, zapewniają dużą ilość naturalnego światła.

Apartamentowiec z 19 basenami

Apartamentowiec z 19 basenami

Na Cyprze powstał niezwykły budynek z luksusowymi mieszkaniami. Do każdego z 19 lokali przynależy prywatny basen.

Apartamentowiec powstały w Limassol został zaprojektowany przez architektów z francuskiej pracowni, Hamonic + Masson & Associés. Do mieszkalnej wieży przytwierdzono platformy z prywatnymi basenami i ogrodami, dzięki czemu budynek przypomina kwiat. Budynek o wysokości 55 metrów i powierzchni 6 tysięcy mkw. pomieści 19 luksusowych apartamentów. Do każdego apartamentu przynależeć będzie zewnętrzny basen, do którego prowadzą przesuwne szklane drzwi. Baseny zostały umieszczone na dużych, okrągłych lub owalnych platformach przytwierdzonych do wieży budynku. Na niektórych platformach architekci zaplanowali ogrody z egzotyczną roślinnością.

Gdańsk z kolejnym nowoczesnym biurowcem

Gdańsk z kolejnym nowoczesnym biurowcem

Przy ul. Droszyńskiego w Gdańsku rozpoczęła się budowa biurowca Format, którego deweloperem jest firma Torus.

 

Biurowiec Format posiadać będzie 2 kondygnacje podziemne oraz 5 nadziemnych. Na poziomie 0 zlokalizowane będą niewielkie lokale handlowe i biurowe, funkcjonujące niezależnie od powierzchni biurowych powyżej (od +1 do +4). Na poziomach -2 i -1 znajdą się parkingi dla samochodów oraz strefy dla rowerzystów (-1), w tym stojaki na rowery, toalety, prysznice i szafki. Biurowiec będzie miał blisko 19 metrów wysokości. Jego fasada będzie w większości przeszklona (z uchylnymi oknami), a nieprzezroczyste elementy pokryte będą cegłą klinkierową. Łączna powierzchnia najmu budynku wyniesie ok. 16 tys. mkw. (GLA). Powierzchnia biurowa to od ok. 2 800 mkw. (+1) do ok. 2 950 mkw. (od +2 do +4). Inwestycja posiadać będzie łącznie 397 miejsc parkingowych dla samochodów (316 w częściach podziemnych oraz 81 na zewnątrz). Budynek certyfikowany będzie w systemie LEED (planowane jest uzyskanie poziomu Gold). Jego projektantem jest pracownia APA Wojciechowski Trójmiasto. Inwestycja Torusa przy ulicy Droszyńskiego stwarza też szersze perspektywy na zagospodarowanie tego terenu. W jej ramach możliwe jest wprowadzenie usprawnień komunikacyjnych, które służyć będą nie tylko pracownikom biurowca, ale także okolicznym mieszkańcom. Ponadto Torus przymierza się do budowy boisk sportowych, które planowo powstaną na terenie inwestycji.

 

 

Kolejna inwestycja na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu

Kolejna inwestycja na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu

W budynku, który powstanie na wrocławskim na Przedmieściu Oławskim budynku znajdzie się ponad 300 mieszkań, lokale usługowe oraz garaż podziemny na 251 miejsc postojowych.

Nowa Manufaktura wypełni ważną przestrzeń w mieście i z pewnością wyróżni się architekturą. Autorem projektu jest pracownia AP Szczepaniak. Architekci właśnie zaprezentowali wizualizacje nowego budynku. Obiekt, który powstanie u zbiegu ulic Kościuszki i Pułaskiego będzie się składać się z trzech odrębnych części: A, B i C. Całość wypełni dotychczasową lukę w zabudowie śródmiejskiej, co było głównym założeniem projektu. Cel zostanie osiągnięty dwojako: poprzez uzupełnienie pierzei wspomnianych ulic wraz z narożnikiem na skrzyżowaniu (części A i B) oraz wypełnienie wnętrza kwartału: Kościuszki, Pułaskiego, Komuny Paryskiej i Prądzyńskiego, który otacza teren inwestycji (część C). „Nowa Manufaktura to bardzo ważna inwestycja dla Wrocławia pod względem urbanistycznym. Kiedyś miasto planowało w tym miejscu nowy plac miejski. Teraz nasz budynek domknie ten ośmiokątny plac” komentuje Artur Szczepaniak, projektant główny z pracowni AP Szczepaniak. Różnorodna forma trzech skrzydeł budynku tworzy wspólną kompozycję brył. Zadaniem architektów było wpisanie Nowej Manufaktury w istniejącą zabudowę przy jednoczesnym jej wyeksponowaniu. Budynki z zabudowanych narożników placu pochodzą z różnych okresów. Części A i B zostały dostosowane do istniejących kamienic i są dokończeniem pierzei ulic Kościuszki i Pułaskiego. Narożnik został podwyższony jako reprezentacyjny. Od strony placu części A i B zostały obniżone poprzez charakterystyczne wycięcia. Wycięcie tworzące bramę zostało dodatkowo zaakcentowane kontrastującym kolorem czerwonym. Pozostałe kolory są stonowane. Elewację stworzy cegła biała i grafitowa. To nawiązanie do okolicznej zabudowy. Cegła na elewacji to nie tylko odniesienie do zabudowy placu, ale także do obiektów w kwartale ulic. Wewnętrzne skrzydło Nowej Manufaktury (część C) sąsiaduje z ceglaną Nową Papiernią (to także projekt AP Szczepaniak).

Najbardziej zielona elewacja w Europie

Najbardziej zielona elewacja w Europie

Citicape House, który powstanie się w Londynie będzie miał elewacje pokrytą 400 000 roślin.

11 piętrowy budynek został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Sheppard. Obiekt znajdujący się w pobliżu wiaduktu Holborn, pomiędzy stacjami Farringdon i Moorgate w Londynie powstanie na narożnej działce i zastąpi istniejący biurowiec. Nowo powstały budynek będzie zieloną oazą w centrum miasta. Odpowiednio dobrane gatunki roślin, zasadzone zostaną w ramach-modułach, z których powstanie elewacja budynku. Z szacunków wynika, że pokryta roślinnością elewacja ma pochłonąć rocznie 8 ton dwutlenku węgla i wyprodukować 6 ton tlenu, stając się największa zielona ściana w Europie. W Citicape House będą znajdowały się biura, pięciogwiazdkowy hotel, centrum SPA oraz restauracja, natomiast na dachu ogólnodostępny taras z kwietną łąką i bar.

Pierwsza w Polsce synagoga powstała po II wojnie światowej

Pierwsza w Polsce synagoga powstała po II wojnie światowej

W Łodzi przy Pomorskiej powstanie hotel wraz z synagogą.

Pierwsza w Polsce wybudowana po II wojnie światowej synagoga została zaprojektowana przez Design Lab Group. Nowy obiekt będzie nowoczesny ale wpisujący się w historyczne zabudowania dzielnicy. Parter wykończony zostanie czerwonym piaskowcem Delhi Red, nawiązującym kolorystyką do pałacu Gerbhardta. Synagoga pomieści 120 osób a jej elewacja zostanie wyodrębniona z części komercyjnej wyodrębniona poprzez zastosowanie innego sposobu obróbki kamienia. Wyższa część budynku mieszcząca pokoje hotelowe urywa się z linią zabudowań pałacu, dzięki czemu hotel nie dominuje zabytkowej zabudowy i nie będzie widoczny z ulicy. Oprócz trzygwiazdkowego hotelu z 65 pokojami (łącznie dla 128 osób), mieścić się tu będzie Centrum Edukacji Żydowskiej oraz restauracja serwująca koszerną kuchnię. Szacuje się, że kompleks zostanie oddany do użytku do końca 2021 roku.

Spektakularny wieżowiec centrum Katowic

Spektakularny wieżowiec centrum Katowic

Projekt Global Office Park, wyróżniony w tegorocznej edycji European Property Awards w Londynie, wchodzi w fazę realizacji. Trzy 25-kondygnacyjne wieże na pięciokondygnacyjnym podium i ponad 86 000 mkw. wielofunkcyjnej powierzchni to najnowszy projekt Cavatina Holding, który już wkrótce odmieni centrum Katowic.

 

Deweloper Cavatina Holding właśnie otrzymał ostateczne pozwolenie na budowę nowej, wielofunkcyjnej inwestycji w Katowicach. Kompleks składa z 2 wież biurowo-usługowych i jednej mieszkaniowej osadzonych na wspólnym pięciokondygnacyjnym podium, w którym, w galeryjnym układzie znajdą miejsce liczne lokale gastronomiczne i usługowe. Wieże biurowe liczące po 25 pięter, zapewnią łącznie dostęp do blisko 60 tys. mkw. wysokiej klasy powierzchni do pracy. Wieża mieszkaniowa zaoferuje zaś ponad 670 mieszkań, w zróżnicowanych wariantach metrażowych. Wszyscy użytkownicy inwestycji zyskają przestrzeń do wytchnienia od pracy i zgiełku miasta na terenie zielonych tarasów i patio. Zespół architektów Cavatina zaprojektował strefy zieleni i relaksu na powierzchni prawie 2,3 tys. mkw., co czyni projekt wyjątkowo zielonym.

 

„1000 drzew” w Szanghaju

„1000 drzew”  w Szanghaju

Pracownia Heatherwick Studio stworzyła wyjątkowy, zielony obiekt.

 

“1000 drzew” będzie kilku bryłowym budynkiem, w którym powstaną sklepy, biura, restauracje oraz galerie sztuki. Inwestor zapowiada, że pierwsza bryła będzie gotowa już w połowie 2020 roku. Całość będzie przypominać pokryte roślinnością górskie szczytny. Roślinny zostaną umieszczone w olbrzymich donicach znajdujących się na białych, betonowych kolumnach, które będą również stanowiły część konstrukcji budynku. Donice będące przedłużeniem kolumn przypominają drzewa, których pnie przechodzą przez trzy poziomy parkingu i osiem pięter części handlowej, a korona rozkłada się już na zewnątrz.

 

Niezwykły dom jednorodzinny

Niezwykły dom jednorodzinny

Na obrzeżach Moskwy powstał niezwykły dom jednorodzinny zaprojektowany przez Jürgena Mayera H.

 

 

 

Dom o powierzchni 5300 mkw powierzchni charakteryzuje się wyjątkową bryłą architektoniczną. Architekt zaznacza, że głównym założeniem projektu było powstanie obiektu, który połączyłby linię horyzontu z linią ziemi, zintegrował się z pejzażem, stał się wręcz częścią naturalnego krajobrazu, nie był odbierany jako element obcy. Zgodnie z założeniami powstał obiekt o o rozfalowanej, nieregularnej bryle, nakrytej rozległym, wysuniętym daleko przed lico elewacji zielonym dachem. Dzięki horyzontalnemu układowi bryły jest ona lepiej zintegrowana z krajobrazem. Zielony dach domu ma nieregularny kształt, przypominający gwiazdę, w niektórych miejscach został wsparty na słupach. Co więcej, taki rodzaj dachu zapewnia lepszą izolację i wentylacje. Główna część mieszkalna z klasycznym podziałem na strefy, jest w znacznym stopniu przeszklona.

 

Prawdopodobnie najbardzej designerski dworzec kolejowy na świecie

Prawdopodobnie najbardzej designerski dworzec kolejowy na świecie

W Talinie powstanie dworzec kolejowy paropjektowany przez Zaha Hadid Architects, jedną z najbardzej cenionych współczesnych architektek.

 

Projekt przygotowany przez pracownie Zaha Hadid Architects został wyłoniony na podstawie międzynarodowego konkursu. Ülemiste Terminal będzie stacją szybkiej kolei Rail Baltica, łączącej stolice nadbałtyckich krajów. Architekci, współpracując z estońską firmą Esplan, zaprojektowali ogromny węzeł transportowy, zapewniający integrację linii kolejowych, autobusowych i tramwajowych. Terminal przypominać będzie most "przerzucony" nad torami i ulicami. Budynek będzie dynamiczną i plastyczną bryłą, płynnie wtapiającą się w krajobraz Talina. Obiekt będzie się charakteryzował opływomi kształtami oraz miękkimi liniami. Inwestor zapowiedział, że terminal będzie powstawał etapami, przy użyciu systemów modułowych, jednak nie jest jeszcze znana data rozpoczęcia oraz zakończenia budowy.

 

Apartamenty Foksal 13/15: najlepszą inwestycję mieszkaniową w Polsce 2019

Apartamenty Foksal 13/15:  najlepszą inwestycję mieszkaniową w Polsce 2019

 Na tegorocznej gali wręczenia prestiżowych nagród CIJ Awards, tytuł najlepszej inwestycji mieszkaniowej w Polsce 2019 przyznano apartamentom Foksal 13/15.

 

Apartamenty Foksal 13/15 to szczególny projekt w portfolio Ghelamco i jeden z najbardziej niezwykłych w historii rewitalizacji zabytków w Polsce. W wyniku kompleksowej restauracji i częściowej rekonstrukcji dwóm ponad 120-letnim kamieniom w centrum Warszawy przywrócony został oryginalny wygląd fasad i wnętrz z końca XIX wieku. Obecnie jest to jeden z najbardziej prestiżowych adresów w Polsce. Foksal 13/15 zapewni swoim mieszkańcom liczne komfortowe udogodnienia, m.in. strefę SPA, salę fitness, pokoje gościnne, podziemny parking, przestronne tarasy na dachu oraz usługi concierge. Obie rezydencje mieszczą łącznie 55 luksusowych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 mkw.

 

Szkoła z plastiku

Szkoła z plastiku

 

Na projekt szkoły znajdującej się meksykańskim mieście Tulum został ogłoszony architektoniczny, którego głównym założeniem było maksymalnie zużycie plastiku.

 

Konkurs zorganizowany przez platformę Archstorming na zamówienie organizacji pozarządowej MOM I’M FINE, wygrał duet architektów z San Francisco: Daniel García i William Smith. Do budowy budynku wykorzystano plastikowe palety, masowo wykorzystywane do transportu towarów. Praktycznie ich nie przetwarzając stworzono z nich ażurową konstrukcję, w której ściany i dach wykonano z plastiku. Ażurowa budowla przepuszcza światło i powietrze – co jest bardzo ważne w upalnym meksykańskim klimacie i pozwala nie stosować klimatyzacji czy sztucznego oświetlenia. Konstrukcja jest lekka i łatwa w budowie, a więc nietrudno ją powtórzyć czy przenieść. Dwukondygnacyjny budynek otrzymał prosty kształt o dwuspadowym dachu oraz dziedziniec, przeznaczony do zabawy dzieci. Część wnętrza gmachu podzielono na sale lekcyjne, ale sporo pozostawiono w formie otwartej – z regałami z książkami czy zabawkami – jako miejsce do wspólnych aktywności uczniów.

 

 

Biurowiec z klockami Lego na fasadzie

Biurowiec z klockami Lego na fasadzie

W kampusie Lego w Bilund powstały dwa nowe biurowce, na fasadach który umieszczono gigantyczne klocki.

 

Autorem projektu oryginalnych biurowców jest pracownia CF Møller Architects. Dwa budynki, które powstały kilka przecznic od otwartego w 2017 roku Domu Lego, mogą zaoferować (łącznie) 52 tys mkw. Budynki Lego to geometryczne, przeszklone bryły. Do jednego z biurowców "doklejono" żółtą, wystającą poza krawędź dachu konstrukcję, przypominającą ogromy klocek Lego. Między oknami pojawiają się żółte panele i klocki. Szara cegła i proste formy mają podkreślać nordycki charakter firmy. Projektując kampus Lego, architekci przywiązali dużą wagę do zrównoważonego rozwoju, np. aby zminimalizować ślad węglowy ściany wewnętrzne wykonano z płyty gipsowo-włóknowej. Na dachach pojawiły się maty rozchodnikowe, pochłaniające dwutlenek węgla. Są tu również zbiorniki na wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do nawadniania parków na terenie kompleksu. Pobliski garaż został również zwieńczony 4150 panelami słonecznymi. Będą one generowały ponad milion KW energii, co ma zaspokoić połowę zapotrzebowania kampusu rocznie. Według inwestora nowy kampus ma zostać oddany do użytku w 2021 roku.

 

 

Design na Spitsbergenie

Design na  Spitsbergenie

Na norweskiej wyspie Spitsbergen powstanie centrum przeznaczone dla odwiedzających Globalny Bank Nasion.

 

W tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie gromadzone jest ponad 770 tys. rodzajów nasion jadalnych z całego świata. Pracownia Snøhettę zaprojektowała tam centrum dla odwiedzających Globalny Bank Nasion. The Arcto będzie miejscem, które pozwoli odwiedzającym zajrzeć do Banku, bez wchodzenia do wnętrza tunelu. Obiekt będzie się składał z dwóch części, połączonych ze sobą szklanym mostem. Budynek wejściowy będzie prostą, prostopadłościenną bryłą umieszczoną na palach. Wykonany będzie z CLT, czyli drewna klejonego krzyżowo. Elewacja zostanie wykonana z opalanych desek i paneli z ciemnego szkła. Na dachu znajdą się panele słoneczne. W budynku znajdzie się kasa biletowa, kawiarnia i biura dla pracowników. Druga bryła to centrum wystawiennicze. Będzie mieć ono dużą stożkowatą, przypominającą stalagmit formę. Budynek ten będzie ekstrawagancki z zewnątrz, a w środku spokojny i skłaniający do refleksji. Wewnątrz białego stożka znajdzie się konstrukcja, przypominająca swym kształtem ogromne nasiono.

 

Inwestycja typu mixed-use na warszawskich terenach pofabrycznych

Inwestycja typu  mixed-use na warszawskich terenach pofabrycznych

Yareal rozpoczyna budowę budynku mieszkaniowego SOHO 18, stanowiącego pierwszy etap unikalnej inwestycji mixed-use, z dominującą funkcją mieszkaniową na Pradze Południe.

 

 

 

W budynku powstanie 131 mieszkań, w większości dwu- i trzypokojowe, jak również kawalerki oraz duże, ponad 100-metrowe lokale czteropokojowe. Budowa SOHO 18 u zbiegu ulic Żupniczej i Chodakowskiej rozpoczyna proces zagospodarowania pofabrycznych terenów warszawskiego Kamionka w ramach trwającego procesu rewitalizacji tej części Pragi. Generalnym wykonawcą SOHO 18 została wybrana firma Unibep S.A. Budynek SOHO 18, zaprojektowany przez cenioną pracownię Hermanowicz Rewski Architekci, został wkomponowany w otoczenie stanowiące mix już istniejących, sąsiednich budynków mieszkaniowych oraz zabytkowych, pofabrycznych zabudowań tworzących kompleks SOHO by Yareal. Na pięciu hektarach, których granice wyznaczają ulice Mińska, Chodakowska, Żupnicza i Bliska, powstanie spójna tkanka miejska, eksponująca historyczną zabudowę wśród loftowej architektury nowoczesnych budynków mieszkalno-usługowych. SOHO by Yareal docelowo utworzy wielofunkcyjny zespół zróżnicowanych budynków, zapewniający komfortowe warunki zamieszkania i oferujący możliwość spędzania czasu w atrakcyjnym, wielkomiejskim otoczeniu.

 

 

Najwęższy budynek na świecie

Najwęższy budynek na świecie

 

W Nowym Jorku powstanie najwęższy biurowiec na świecie. Budynek został zaprojektowany przez architektów z pracowni SHoP Architects.

 

 

Budynek 111 West 57th Street ze stosunkiem wysokości do szerokości 24:1 ustanowił światowy rekord. Obiekt o wysokości 435 m i szerokości 18m stanie się również jednym z najwyższych budynków w Nowym Jorku. Architekci podkreślają, że ważnym elementem projektu była nie tylko konstrukcja, ale i wygląd. Dlatego też inspiracją stała się historia nowojorskiej architektury. Gmach, który powstanie w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic na świecie, w pobliżu Central Parku zostanie pokryty terakotą, czyli bardzo popularnym materiałem na początku XX wieku w czasach „złotej ery” nowojorskich wieżowców. Jednak dla nadania nowoczesnego charakteru traktowa elewacja z każdej strony jest nieco inna, uformowana z profili o różnym przekroju i zróżnicowanej wysokości.

 

Nowoczesne apartamentowce w Szczyrku

Nowoczesne apartamentowce  w Szczyrku

W Szczyrku powstaną trzy kameralne bryły zastały zaprojektowane przez warszawską pracownię WXCA.

 

Apartamenty XYZ powstaną przy dolnej stacji kolei na Halę Skrzyczeńską. Inwestycja spółki Złoty Widok to trzy niewielkie budynki połączone w jeden kompleks, w którym powstanie 30 apartamentów. Każdy z obiektów będzie wyróżniał się indywidualnym charakterem - im bliżej stoku i góry, tym spokojniej i ciszej. Budynek X powstanie z myślą o aktywnych - zlokalizowany będzie najbliżej ulicy. Budynek X powstanie z myślą o aktywnych - zlokalizowany będzie najbliżej ulicy. Na paterze zaplanowano przestrzeń, która ma być połączeniem restauracji, kawiarni i coworkingu - tu będzie . Na wyższych piętrach znajdą się apartamenty. Środkowy budynek Y ma być dedykowany dla rodzin. Oprócz apartamentów będzie tu sala zabaw dla dzieci i taras z ogrodem na dachu. Budynek Z, położony najbliżej stoku, ma być obiektem najbardziej sprzyjającym relaksowi i wyciszeniu. Będzie tu basen z panoramiczną szklaną ścianą i widokiem na stok narciarki, strefa z sauną i leżaki. Na zewnątrz zaplanowano miejsca na ogniska i pikniki. Znakiem rozpoznawczym inwestycji są charakterystyczne krzywizny dachów i drewniane elementy elewacji, nawiązujące do lokalnej architektury. Według planów budowa obiektu ma się zakończyć latem 2022 roku.

 

 

Kolejny nowoczesny biurowiec w Gdańsku

Kolejny nowoczesny biurowiec w Gdańsku

 

Na biurowcu Wave, realizowanym w Gdańsku przez spółkę biurową Skanska, powieszono symboliczną wiechę. Tym samym, prace konstrukcyjne dobiegły końca, a budynek osiągnął swoją docelową wysokość.

 

 

Wave jest pierwszą inwestycją spółki biurowej Skanska w Trójmieście oraz pierwszą na rynku trójmiejskim, która będzie ubiega się o certyfikat WELL. Jest on przyznawany powierzchniom biurowym, które są przyjazne pracownikom i stawiają ich zdrowie oraz komfort na pierwszym miejscu. Projekt zakłada szereg innowacyjnych rozwiązań, m.in. wykorzystanie systemu zarządzania biurem – Connected by Skanska czy też infrastrukturalne udogodnienia dla rowerzystów – specjalny parking, szatnie z prysznicami i stację do naprawy rowerów. Dzięki tej inwestycji, Gdańsk stanie się także trzecim miastem, po Warszawie i Krakowie, w którym pojawi się tzw. zielony beton. Wave to czterokondygnacyjny budynek oferujący 23 300 mkw nowoczesnej powierzchni biurowej. Łączna planowana powierzchnia całego kompleksu to ok. 48 000 mkw. szacuje się, że wieżowiec zostanie oddany do użytku w czerwcu 2020 roku.

 

 

Pierwszy biurowiec inwestycji Airport City Gdańsk

Pierwszy biurowiec inwestycji Airport City Gdańsk

Inwestycja komercyjna Airport City Gdańsk to kompleks siedmiu biurowców, które powstaną na podstawie umowy zawartej pomiędzy Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy i firmą HOCHTIEF Polska.

 

Biurowiec Alpha to pierwszy, z planowanych siedmiu, biurowców inwestycji Airport City Gdańsk. Budynek powstanie pomiędzy ulicą Słowackiego a wiaduktem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, naprzeciwko terminalu pasażerskiego T2. Biurowiec będzie miał 6 pięter i 2 kondygnacje podziemne, z parkingiem na 197 samochodów. Powierzchnia najmu wyniesie 8,5 tys. m kw. Elewacja obiektu wykonana będzie z okładziny aluminiowo-kompozytowej. Znajdą się na niej charakterystyczne elementy metalowe o kształcie inspirowanym lotkami skrzydeł samolotu. Oświetlenie fasady nawiązywać będzie do świateł pozycyjnych samolotu. W biurowcu będą się mieściły powierzchnie biurowe i strefa usługowa. Cała inwestycja uzyska Certyfikat Leed Gold. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku i zakończyć się w połowie 2021 r.

 

Miasto przyszłości

Miasto przyszłości

W pobliżu miasta Cancun w Meksyku powstanie inteligentne i nowoczesne miasto przyszłości.

 

Projekt Smart Forest City Cancun opracował włoski architekt Stefano Boeri. „Miasto w mieście” będzie przepełnione zielenią i ekologicznymi rozwiązaniami. Projekt ma zostać zrealizowany na działce o powierzchni 557 hektarów. Jak przyznaje architekt, chciał stworzyć miejski ekosystem, w którym natura i miasto są ze sobą powiązane i działają jak jeden organizm. Inteligentne miasto ma być przepełnione czujnikami a zebrane dane mają być wykorzystywane do poprawy różnych aspektów życia w mieście. W mieście powstaną budynki mieszkalne, biura, centra handlowe i szkoły. Wszystkie obiekty mają mieć zielone fasady lub dachy. Według szacunków w projekcie znajdzie się 7,5 miliona różnych roślin. Szacuje się, że inteligentny las w mieście pochłonie 116 000 ton dwutlenku węgla z 5 800 tonami CO2 rocznie. Co więcej, miasto ma być samowystarczalne w produkcji własnej żywności i energii, która będzie pozyskana z paneli słonecznych. W Smart Forest City Cancun ma zamieszkań 130 000 osób a poruszać się po nim będzie można tylko pojazdami elektrycznymi.

 

 

Hotel Metropolo by Golden Tulip w Krakowie nagrodzony

Hotel  Metropolo by Golden Tulip w Krakowie nagrodzony

Realizacja architektów z Tremend została doceniona przez jury International European Property Awards w kategorii Hotel Interior. Jest to kolejny sukces hotelu - projekt ma też na swoim koncie nagrodę Silver A' Design Award and Competition

 

 

We wnętrzach hotelu na pierwszy plan wysuwają się nawiązania do chińskiego art deco, przenikające się z europejską elegancją. Uwagę przykuwają pozłacane klatki, motyw mozaiki, lustra oraz ozdobny żyrandol. Ważną rolę odgrywała koncepcja stref wspólnych. Zostały zaprojektowane tak, aby sprzyjać nawiązywaniu kontaktów i wspólnemu celebrowaniu posiłków - wyznaczono również strefy umożliwiające bardziej prywatne rozmowy oraz miejsca przeznaczone do indywidualnej pracy. Całość jest harmonijna i wyważona, co ułatwia zarówno wypoczynek, jak i koncentrację podczas biznesowych spotkań. Wyróżnienie przez jury International European Property Awards bardzo nas cieszy, tym bardziej, że włożyliśmy w projekt hotelu Metropolo dużo serca. Naszym zadaniem było nawiązanie do chińskiej tradycji, ale przy uwzględnieniu oczekiwań europejskich gości. Obie kultury pełniły tu równie istotną rolę, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniły. Powstała przestrzeń, która jest dowodem na to, że architektura może być międzynarodowym językiem, łączącym dwa bieguny” - komentuje architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend.

 

Najlepszy wieżowciec w Polsce

Najlepszy wieżowciec w Polsce

Warsaw UNIT otrzymał wyróżnienie jury konkursu European Property Awards wśród komercyjnych budynków wysokościowych.

 

Jury oceniało obiekt m.in. pod kątem innowacyjnych rozwiązań, bezpieczeństwa, lokalizacji, architektury i zasad zrównoważonego budownictwa. Warsaw UNIT to najnowszy projekt Ghelamco w biznesowym centrum Warszawy na Woli. Ponad 200-metrowy wieżowiec położony przy rondzie Daszyńskiego 1 zapewni najemcom około 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach. Jedną z unikalnych cech Warsaw UNIT będzie jego architektura, a zwłaszcza kinetyczna fasada typu Dragon Skin. Będzie ona w widoczny sposób reagowała na każdy, nawet najdelikatniejszy powiew wiatru, tworząc na swojej powierzchni niepowtarzalne obrazy modelowane siłami natury.

 

Polski apartamentowiec jedną z najlepszych inwestycji w Europie

Polski apartamentowiec jedną z najlepszych inwestycji w Europie

Tarasy Bałtyku - apartamentowiec realizowany w Gdańsku przez Allcon Osiedla zdobył nagrodę Best Residential High–rise Development Poland w ramach prestiżowego European Property Awards 2019-2020. Podczas gali wręczania nagród w Londynie otrzymał również nagrodę FIVE STAR. Tym samym znalazł się wśród najlepszych inwestycji w Europie.

 

Budowa gdańskiego apartamentowca rozpoczęła się w zeszłym roku i potrwa do II kwartału 2021 roku. Inwestycja znajduje się w sercu metropolii, zaledwie 900 metrów od morza, w bezpośrednim sąsiedztwie parku. Jest też dogodnie skomunikowana z najważniejszymi centrami biznesowymi i handlowymi Trójmiasta. Budynek będzie miał 13 kondygnacji, najwyższe z nich zajmą penthousy o powierzchni aż do 163 metrów kwadratowych. Wśród kryteriów, które oceniało jury i jednocześnie udogodnień zwiększających komfort mieszkańców można wymienić m.in. nowoczesną strefę fitness z widokiem na park. Klub zostanie wyposażony w saunę, salę klubową i siłownię. Deweloper zrealizuje również prestiżowe lobby z recepcją, wyodrębnionym miejscem spotkań na antresoli oraz całodobową ochroną. O bezpieczeństwo zadba też system kamer i kart dostępu. Apartamentowiec wyposażony zostanie w nowoczesny monitoring oparty na wideo-domofonach z możliwością zdalnego sterowania na urządzeniach mobilnych i łączenia się z systemem z dowolnej lokalizacji na świecie. Dodatkowo, wideo-domofony umożliwią szybki przepływ informacji od zarządcy budynku i stałą komunikację z portierem. Inwestycja posiada również szereg rozwiązań ekologicznych, które wciąż są rzadkością na polskim rynku. Wśród nich znalazły się m.in.: zielony dach i wewnętrzne patio, pełniące funkcje retencyjne dla wody opadowej; panele fotowoltaiczne na dachu fitnessu; stację ładowania oraz indywidualne gniazda w wybranych miejscach postojowych dla pojazdów o napędzie elektrycznym; szklane zabudowy balkonowe i systemowe łączniki zmniejszające zapotrzebowanie budynku na energię cieplną w zimie oraz windy wyposażone w system odzyskiwania energii czy całoroczne samoobsługowe stacje rowerowe.

 

Ekologia i design

Ekologia i design

Architekci z pracowni BAM! Arquitectura zaprojektowali dom jednorodzinny, wtamia się w krajobraz i jest wypełniony proekologicznymi rozwiązaniami.

 

MeMo House to jednorodzinny dom powstały w San Isidro w Argentynie. Integralną częścią budynku jest ogród. Dom składa się z kilku ułożonych kaskadowo brył – dzięki tarasowemu układowi utworzono sporo podestów, które dało się zaaranżować jako zielone tarasy. Jedną z kondygnacji wyposażono także w duży zestaw paneli słonecznych, dostarczających energii. MeMo House jest zbudowany z betonu: surowy, chropowaty materiał w ciekawy sposób łączy się z porastającą tarasy zielenią oraz z ogromnymi przeszkleniami, w które wyposażono każdą kondygnację budynku. Szklane ściany pozwalają cieszyć się widokiem na zieleń tarasów, dzięki przeszklonej „tubie” wewnętrzny ogród utworzono także na najniższej kondygnacji domu.

 

Budynek komunalny z ciekawą architekturą

Budynek komunalny z ciekawą architekturą

Rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku mieszkalnego w Rembertowie.

 

Zwycięski projekt został opracowany przez Damiana Florczykiewicza i Mateusza Mindziaka. Budynek pomieści co najmniej 24 mieszkania komunalne, lokale usługowe, garaże oraz miejsca parkingowe. Jurorzy docenili syntetyczną i powściągliwą formę budynku. Zwrócili również uwagę na wysoki poziom rozwiązań funkcjonalnych i architektonicznych. W uzasadnieniu czytamy: "Ciekawa koncepcja zabudowy narożnej działki stwarza szansę na powstanie budynku niebanalnego, który w dyskretny sposób zaznaczając swoją obecność pozwoli wkomponować projektowany obiekt w istniejącą tkankę zabudowy Rembertowa. Dzięki zastosowaniu uskoków i tąpnięć w bryle budynku możliwe jest stworzenie atrakcyjnej i zróżnicowanej typologii mieszkań z tarasami, ogródkami zewnętrznymi".

 

 

Drewno w innym wydaniu

Drewno w innym wydaniu

W kanadyjskim mieście Edmonton powstał wyjątkowy drewniany most.

 

Koncepcję zaprojektowania przestrzeni publicznej wzdłuż brzegu rzeki North Saskatchewan opracowała pracownia Dialog. Na projekt składa się drewniany most o dynamicznej, nieregularnej sylwetce, zakończony tarasem widokowym, a także: szklana winda oraz pochyły teren ze schodami i siedziskami, który może służyć dostaniu się na dół zbocza, ale jednocześnie jako miejsce wypoczynku czy spotkań. Realizacja łączy więc w sobie cechy obiektu infrastruktury, ułatwiającego komunikację, ale i atrakcyjnej przestrzeni publicznej, która otworzyła niedostępne wcześniej dla mieszkańców miejsca.

 

TVP w Kielcach z nową siedzibą

TVP w Kielcach z nową siedzibą

Nowa siedziba TVP w Kielcach przy ul. Ściegiennego 2 będzie zgrabnym, lekki dwupiętrowym budynek ze studiem nagraniowym na dachu.

 

Kilka dni temu Telewizja Polska S.A. ogłosiła przetarg na budowę nowej siedziby oddziału w Kielcach. Budynek ma powstać na działce należącej do TVP, przy ul. Ściegiennego 2 (pomiędzy stadionem Suzuki Arena a Wojewódzkim Domem Kultury). Nowa siedziba TVP3 Kielce ma być jasną, lekką, prostą, przeszkloną bryłą o białych, ażurowych elewacjach. Obiekt ma mieć ok. 1600 m kw. powierzchni użytkowej. Na parterze znajdą się dwa studia nagraniowe (o powierzchni ok. 130 m kw. i 75 m kw. ) i biura. Pierwsze piętro przeznaczone będzie na pomieszczenia biurowe i techniczne. Na drugim piętrze ma znaleźć się newsroom i sala konferencyjna. Na dachu urządzone zostanie studio plenerowe.

 

 

 

 

Brutalizm w nowoczesnym wydaniu

Brutalizm w nowoczesnym wydaniu

Na potrzeby Uniwersytetu w Melbourne powstało konserwatorium, które przyciąga uwagę swoją architekturą.

 

The Ian Potter Southbank Centre zostało zaprojektowane przez pracownię architektoniczną John Wardle Architects. Oryginalny budynek jest wstanie pomieścić nawet 1000 studentów. Ośmiokondygnacyjny gmach otrzymał bryłę jakby złożoną z dwóch części. Jedna – wewnętrzna – ma przeszklone elewacje i nadwieszony nad wejściem duży wykusz, mieszczący salę koncertową. Drugą bryłą wygląda, jakby tę wewnętrzną ujmowała jak ramą, „opakowywała”. Zewnętrzną bryłę skomponowano z uchylnych, perforowanych żaluzji, które nie tylko mają znaczenie dla komfortu użytkowanych wnętrz, ale też nadają całej budowli unikalnego, zwartego, nietypowego charakteru.

 

Polskie muzeum z prestiżową nagrodą

Polskie muzeum z prestiżową nagrodą

Muzeum Katyńskie znajdujące się na terenie Cytadeli Warszawskiej otrzymało prestiżową nagrodę East Centric Architecture Triennale Award.

 

East Centric Architecture Triennale Award to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie architektury, które jest przyznawane podczas Triennale Architektury odbywającego się co trzy lata w Bukareszcie. Nagrodzony projekt przygotowała pracownia BBGK Architekci. Tytuł najlepszego budynku publicznego w Europie Środkowej i Wschodniej, jest już kolejną nagrodą jaką otrzymało Muzeum Katyńskie. Budynek muzeum był finalistą nagrody Mies van der Rohe 2017. Muzeum zdobyło Grand Prix Brick Award 2017, Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy. „Potencjałem tego projektu był bardzo trudny temat. Długo zastanawialiśmy się, jak powinno wyglądać miejsce upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. Zapadła decyzja, aby muzeum mówiło nie tylko o śmierci, lecz także o życiu ofiar, o ich rodzinach, było wyrazem pamięci o nich. Ideą muzeum jest droga która prowadzi przez zabytkowy teren cytadeli. Na tej drodze zabytkowy kontekst, współczesna architektura, sztuka i ekspozycja muzeum budują spójną narrację i przestrzeń kontemplacji. W zgiełku otaczającego świata chcieliśmy stworzyć przestrzeń ciszy, która jest tym bardziej wymowna”- wyjaśniają autorzy projektu.

 

Dom ukryty w kanionie

Dom ukryty w kanionie

W stanie Utah w USA powstał niezwykły dom jednorodzinny, który wtopił się w krajobraz.

 

Projekt architektoniczny opracowało biuro Sparano + Mooney Architecture. Dom o prostej, surowej bryle wyróżnia się elewacją, dzięki której doskonale wtapia się w górski krajobraz. Została wykonana z rdzawej stali korten, która ma kolor bardzo podobny do dominującego w krajobrazie. Ponadto została uzupełniona o elementy drewna i szkła. Ciepłe kolory i zróżnicowane faktury podkreślają wyjątkowy charakter projektu. Prostopadłościan został nieco uniesiony ponad poziom gruntu i wyposażony w otwierający wnętrze na krajobraz taras. Co więcej dom został zaprojektowany zgodnie z wymogami certyfikacji LEED oszczędza energię a materiały użyte do jego budowy pochodzą z recyklingu.

 

 

Gdański biurowiec będzie walczył ze smogiem

Gdański biurowiec będzie walczył ze smogiem

Przy biurowcu Wave w Gdańsku, realizowanym przez Skanska, powstanie pierwszy w Gdańsku chodnik z antysmogowego betonu.

 

Od strony ul. Grunwaldzkiej inwestor planuje wykorzystanie betonowych płyt, które dzięki działaniu słońca redukują stężenie szkodliwych związków w powietrzu zanieczyszczonym smogiem miejskim, powstałym ze spalin emitowanych przez samochody. Skanska z powodzeniem przetestowała tę technologię w Warszawie i Krakowie. Zielony beton ma właściwości fotokatalityczne. Dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych, między innymi tlenków azotu, które znajdują się w miejskim powietrzu. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin i następnie wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczania się.

 

Najlepszy budynek w Wielkiej Brytanii wybrany

Najlepszy budynek w Wielkiej Brytanii wybrany

Prestiżowa nagroda RIBA Stirling Prize jest przyzwana najlepszym budynkom w Wielkiej Brytanii z podziałem na regiony.

 

W tegorocznej edycji nagrodę otrzymało osiedle mieszkalne w Norwich. Jurorzy określi projekt jako „skromne arcydzieło”. Osiedle Goldsmith Street zostało zaprojektowane przez Mikhail Riches i Cathy Hawley. Należy zaznaczyć, że jest to inwestycja publiczna zamówiona przez urząd miasta. W ramach przedsięwzięcia powstało prawie 100 energooszczędnych domów. Dwu- i trzypiętrowe budynki posiadają balkony i niewielkie ogródki, oraz specjalnie przegotowane miejsca na wózek dziecięcy czy rower. Co ważne, osiedle osiedle przeznaczone zostało tylko do ruch pieszego, co oznacza, że nie ma tam samochodów, jezdni, garaży czy parkingów. Dzięki zastosowaniu szeregu rozwiązań pozwalających oszczędzać energię osiedle jest nie tylko proekologiczne ale również stosunkowa tanie w utrzymaniu.

 

Kulturalna dzielnica Abu Zabi

Kulturalna dzielnica  Abu Zabi

W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, powstanie kompleks kulturalny, który będzie łączył trzy religie abrahamowe (chrześcijańską, islamską i judaistyczną).

 

Projekt nowoczesnego kompleksu opracowała pracownia Adjaye Associates założona przez Davida Adjaye, która zwyciężyła w międzynarodowym konkursie. Międzywyznaniowy kompleks powstanie na wyspie Saadytat, która jest nową kulturalną dzielnicą Abu Zabi. Dom Abrahama znajdzie się w niedalekim sąsiedztwie "nowego" Luwru, autorstwa francuskiego architekta Jeana Nouvela „Mam nadzieję, że opracowaliśmy plan pięknej i pobudzającej do myślenia przestrzeni, która celebruje trzy wyznania i stymuluje dialog i zrozumienie w krytycznym momencie dla świata.”- komentuje David Adjaye. Wszystkie trzy świątynie będą mieć taką samą kubaturę oraz bardzo podobny wygląd. Wyróżniać je będą elementy fasad, nawiązujące do tradycji danej religii. Dookoła budynków powstanie park, a po środku kompleksu zaplanowano duży plac - miejsce spotkań osób o różnej narodowości i wierze. Ma być to centrum dialogu i wymiany poglądów. Pod placem znajdzie się centrum dla odwiedzających oraz przestrzeń do organizowania wystaw i wykładów.

 

Szklana kostka dla Apple

Szklana kostka dla  Apple

W sercu Manhattanu został ponownie otwarty flagowy sklep Apple.

 

Projekt architektoniczny przebudowy sklepu opracowała słynna pracownia brytyjska Foster + Partners, z którą współpracował Jonathan Ive - były główny projektant firmy Apple. Szklana kostka z charakterystycznym logo stoi przy nowojorskiej Piątej Alei na Manhattanie, w cieniu wybudowanego w 1968 roku 368-metrowego wieżowca General Motors projektu Edwarda Durella Stone'a. Transparentna konstrukcja kryje wejście do ulokowanego pod ziemią flagowego sklepu marki Apple, otwartego w 2006 roku. Pełen bieli sklep w prostej stylistyce zaprojektował Bohlin Cywinski Jackson. Minimalistyczna szklana kostka szybko stała się jednym z najchętniej fotografowanych obiektów w mieście, a sam sklep został atrakcją turystyczną (odwiedziło go dotychczas 57 milionów osób). Podziemny sklep ma teraz prawie dwukrotnie większą powierzchnię. Podniesiono sufity i przebudowano stalowe schody wewnątrz szklanej kostki. Oświetlenie zaprojektowano tak, by dostosowywało się do światła zewnętrznego. Tysiące diod LED i czujników sprawiają że światło wewnątrz otwartego całą dobę sklepu zmienia swoją barwę od niebiesko-białego rano do złocistego w ciągu dnia.

 

 

W Krakowie powstanie nowe muzeum

W Krakowie powstanie nowe muzeum

Obok budynku Muzeum Narodowego w Krakowie powstanie muzeum Wyspiańskiego.

 

Konkurs na opracowanie projektu architektonicznego nowego muzeum wygrała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci. Międzynarodowe jury, pod przewodnictwem architekta Macieja Miłobędzkiego, jednogłośnie wybrało pracę wrocławskich architektów. Muzeum Wyspiańskiego będzie miało 6 tys. m kw. powierzchni. Obiekt ma składać się z dwóch podłużnych, przesuniętych względem siebie brył. W jednej znajdzie się przestrzeń ekspozycyjna, w drugiej pomieszczenia administracyjne, techniczne, sklepik muzealny, kawiarnia i biblioteka. Na elewacji znaleźć będzie można inicjały Stanisława Wyspiańskiego. W ogrodzie obok muzeum zasadzone zostaną kwiaty, które można oglądać na obrazach słynnego malarza. Nowy budynek, jak podkreślają jurorzy, będzie współgrał z istniejącym Gmachem Głównym Muzeum Narodowego. Szacuje się, że obiekt zostanie oddany do użytku w ciągu 4-5 lat.

 

Niezwykła elewacja

Niezwykła elewacja

Przy ulicy Startera przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu powstają kolejne mintroapartamenty, jednak budynek będzie wyróżniał się wyjątkową elewacją przypominającą grę Tetris.

 

Architekci z AP Szczepaniak zaprojektowali elewacje, która jest niczym układ scalony, który przez zabawę w rozplanowaniu okien, zaciera granicę pomiędzy piętrami. „Zaprojektowaliśmy ten ciekawy układ wykorzystując dwa materiały: szkło i płytki elewacyjne Od wewnętrznej strony budynku mamy zupełnie inny świat – podkreśla. Po przeciwnej stronie elewacja jest bardzo prosta. Wybrano kolor biały, aby rozjaśnić przestrzeń niewielkiego dziedzińca. Z tej strony wszystko się powtarza, a właściwie jest jednakowe. Taki był jednak zamysł – stworzenia dwóch światów, osobnych i kontrastujących ze sobą, ale opartych na tym samym pomyśle. Jakim? - Powtarzającego się wzoru, patternu i spójności kompozycji, która z jednej strony budynku jest dynamiczna i zróżnicowana kolorystycznie, a z drugiej bardzo wyważona, minimalistyczna i jednolita”- wyjaśnia architekt Agnieszka Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak. Inwestycja Starter III to budynek 7-kondygnacyjny, ale przez układ okien trzeba przyjrzeć się bardzo uważnie, żeby to dostrzec. Na parterze przygotowano lokale usługowe, wyżej są mikroapartamenty. W sumie jest ich 255. W większości jednopokojowe z aneksem kuchennym, o różnej wielkości – od 16 do 35 mkw. Są także większe apartamenty dwulokalowe - od 51 do 69 mkw. Do niektórych na 6. piętrze przynależą tarasy. Wszystkie są wykończone pod klucz i klimatyzowane.

 

Nagrody budownictwa ekologicznego rozdane

Nagrody budownictwa ekologicznego rozdane

Wśród zwycięzców prestiżowego konkursu PLGBC Green Building Awards 2019 znalazła się inwestycja z Trójmiasta - Botanica Jelitkowo. Osiedle zdobyło nagrody w aż dwóch kategoriach: „Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna” oraz „Najlepsze zrównoważone wnętrze”.

 

Botanica Jelitkowo to jedno z najbardziej luksusowych trójmiejskich osiedli, położone na granicy Gdańska i Sopotu. Osiedle jest hołdem dla natury i powstało zgodnie z trendem urban jungle. Architekci z MAARTE i Studia Krajobraz stworzyli tu przestrzeń idealnie wkomponowaną w okoliczne zielone parki i nadmorskie krajobrazy. Jury konkursu doceniło niezwykle rozbudowane przestrzenie zielone Botanici. Zasadzenie ponad 18 tysięcy roślin wokół niskich budynków pozwoliło stworzyć piękną, naturalną przestrzeń w mieście i umożliwiło zagospodarowanie wód opadowych. Uwagę jury przyciągnęła też strefa fitness zaprojektowana przez pracownię LOFT Magdaleny Adamus. Komfort termiczny i dostęp do naturalnego światła jest tu otrzymywany jest m.in. dzięki zastosowaniu naturalnego ogrodu wewnętrznego, który poprawia jakość powietrza. W samym sercu SPA zasadzono rozłożyste drzewo. Zastosowano energooszczędne rozwiązania i naturalne materiały, jak drewno jesionowe, marmur i granit. Na ścianach, zamiast tradycyjnych tapet, znajduje się naturalna roślinność. Praca wielu ekspertów oraz troska o naturę i detal pozwoliły stworzyć osiedle nie tylko prestiżowe i eleganckie, ale też ekologiczne, co doceniło jury Green Building Symposium.

Odrestaurowana perła Lazurowego Wybrzeża

Odrestaurowana perła Lazurowego Wybrzeża

Hotel de Paris w Monte Carlo przeszedł gruntowną renowację.

 

Powstały w 1865 roku w Monte Carlo, najbardziej prestiżowej części Monaco, Hôtel de Paris przeszedł subtelną renowację. Wykonała ją agencja architektoniczna Affine Design, specjalizującą się w tworzeniu i konserwacji pałaców i luksusowych hoteli na całym świecie. Hotel w stylu Belle Epoque, który jest cyklicznie odwiedzany przez Księcia Monako Alberta II Grimaldi, wymagał jednak renowacji. Obiekt był już wcześniej sukcesywnie zmieniany w 1878, 1910 i 1950 roku. Affine Design zobowiązała się zatem do zachowania niektórych charakterystycznych elementów powstałych w 1950 roku, takich jak wejście główne, hol, sala Empire i pierwsze poziomy rotundy, ponieważ to one uwydatniają tożsamość tego miejsca. Ważnym punktem renowacji Hotelu de Paris było zintegrowanie go z krajobrazem miejskim. Pałac hotelowy jest zlokalizowany pomiędzy odnowionym hotelem Hermitage, a kompleksem nieruchomości Sporting d’Hiver oraz aleją Princesse Alice.

 

Peryskop w środku lasu

Peryskop w środku lasu

Austriackie studio projektowe Studio Precht stworzyło projekt niezwykłego ekologicznego domu jednorodzinnego.

 

Ekologiczny, modułowy dom kształtem przypomina peryskop. Bert to efekt współpracy Studia Precht ze start-upem Baumbau, który specjalizuje się w mikrodomach, a także domkach na drzewie. „Projektując, postawiliśmy na zabawę. Chcieliśmy stworzyć raczej wyjątkową postać, a nie konwencjonalny budynek, dziwacznie wyglądającą postać, która stałaby się częścią lasu. Myślę, że właśnie ta dziwność może wywoływać uczucia i emocje. Być może to właśnie to, czego obecnie brakuje w świecie architektury” komentuje architekt. Budynek, podobnie jak pień drzewa, łączy się z podłożem, nie potrzebując do tego dużej powierzchni. Choć został zaprojektowany jako mikrodom, dzięki modułowej konstrukcji z prefabrykatów można go dowolnie rozbudowywać. Na dachu znajdują się panele słoneczne, a w domu – toaleta kompostująca i urządzenie do uzdatniania wody. Budowa Berta ma się rozpocząć już wiosną 2020.

 

Najwyższy budynek w Czechach

Najwyższy budynek w Czechach

Top Tower  został zaprojektowany przez znanego artyste David Černý.

Top Tower to 135-metrowy wieżowiec, który powstać ma w czeskiej Pradze i został zamówiony przez praskiego dewelopera Trigema. Studio Black n'Arch oraz rzeźbiarz David Černý, zaprojektowali wieżowiec o niezwykłej, uderzającej formie. Prosta wieża ma zostać połączona ze stalową konstrukcją, przypominającą wrak statku. Całość wygląda nieco postapokaliptycznie - jakby statek zderzył się z budynkiem w wyniku jakiejś katastrofy. Stalowy szkielet statku mają porastać pnącza. Wieżowiec stanie w pobliżu stacji metra Nové Butovice, z dala od historycznego centrum Pragi, poza obszarem zakazującym budowy wysokich obiektów. W budynku ma znaleźć się ok. 250 niewielkich mieszkań, biura, centrum kultury i sklepy. Na szczycie zaplanowano taras widokowy, na który można będzie się dostać zewnętrzną windą.

Nowoczesna inwestycja w Stolicy

Nowoczesna inwestycja w Stolicy

Golub GetHouse i Mennica Polska S.A., wraz z generalnym wykonawcą – firmą Warbud, zawiesili wiechę na szczycie Mennica Legacy Tower, wieżowca powstającego przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej na warszawskiej Woli. 

Budowa Mennica Legacy Tower rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. Generalny wykonawca inwestycji – firma Warbud – równolegle realizował kolejne etapy prac budowlanych związanych z konstrukcją Wieży oraz Budynku Zachodniego. Właśnie zakończono stan surowy Wieży. Realizacja jednej kondygnacji Wieży w szczytowym momencie trwała zaledwie sześć dni roboczych. Ogromną skalę całego przedsięwzięcia doskonale obrazują ilości materiałów wykorzystanych do wykonania pełnej konstrukcji Mennica Legacy Tower – niemal 8 mln kg stali oraz niespełna 80 tys. m3 betonu. 140-metrowa wieża Mennica Legacy Tower i sąsiadujący z nią 43-metrowy Budynek Zachodni będą miały łączną powierzchnię biurową 65 630 mkw. Za projekt architektoniczny kompleksu odpowiada renomowana pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago, która na swojego lokalnego partnera wybrała uznane biuro projektowe Epstein.

Najwyższy biurowiec w Katowicach

Najwyższy biurowiec w Katowicach

Obok 66-metrowego biurowca znajdującego się tuż przy Spodku, powstanie kolejny budynek biurowy. .KTW II będzie najwyższym budynkiem biurowym nie tylko w Katowicach, ale i w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), a cały kompleks biurowy .KTW oferować będzie 62 000 m.kw. do wynajęcia.

Biurowiec .KTW II powstaje w ramach kompleksu .KTW, zaprojektowanego przez pracownię Medusa Group. Jego inwestorem jest TDJ Estate, będąca częścią rodzinnej firmy inwestycyjnej TDJ. Nowoczesny wysokościowiec wyrośnie przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach, w sąsiedztwie legendarnego Spodka, tuż przy wyjątkowej Strefie Kultury, nieopodal której TDJ Estate realizuje inwestycję nowego osiedla apartamentowców Pierwsza Dzielnica. Będzie składał się z 31 kondygnacji naziemnych i będzie mierzył 133 metry wysokości. Tym samym stanie się najwyższym budynkiem biurowym na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Inwestor postanowił o realizacji budynku w systemie pakietowym. Oznacza to, że za kluczowe zakresy prac będzie odpowiadało kilku wykonawców. Kompleksową koordynację robót i nadzór inwestorski powierzono inżynierom Gleeds Polska.

Wrocławscy architekci z prestiżowymi nagrodami

Wrocławscy architekci z prestiżowymi nagrodami

Pracownia projektowa AP Szczepaniak zdobyła już trzy nagrody w europejskim etapie konkursu International Property Awards. Docenione projekty to Atal Towers, Kwadrat i Krakowska 29. Wszystkie budynki stoją we Wrocławiu.

 

Wrocławska pracownia architektoniczna AP Szczepaniak święci kolejne tryumfy na arenie międzynarodowej. W trwającym konkursie European Property Awards wszystkie trzy ze zgłoszonych projektów zdobyły nagrodę Award Winner w swoich kategoriach. Nagrodzone projekty to: budynki mieszkalne Atal Towers i Kwadrat oraz biurowiec Krakowska 29. Wszystkie trzy zostały zrealizowane we Wrocławiu, gdzie doskonale wpisały się w miejski krajobraz. Architekci z AP Szczepaniak w tym roku zdobywali nagrody i wyróżnienia w innych prestiżowych konkursach: World Architecture & Design Awards 2019, Global Future Design Awards 2019 oraz International Architecture Awards 2019. Wielokrotnie nagradzana pracownia dała się poznać z indywidualnego stylu, nowatorskiego i nieszablonowego podejścia do architektury. Ten styl zdobywa uznanie nie tylko ekspertów i jurorów, ale także mieszkańców Wrocławia, Poznania i Warszawy. Jednym ze znaków rozpoznawczych pracowni są powtarzalne motywy i desenie tworzące elewacje budynków. - Lubię, kiedy budynek jest w tkance miejskiej jednoznaczny, oparty na klarownym pomyśle. Może to być np. kompozycja balkonów lub okien, odważny wzór dotyczący najlepiej całej płaszczyzny. Jeśli taki wzór się powtarza, to porządkuje przestrzeń – mówi architekt Artur Szczepaniak.

 

Luksusowy hotel w zrewitalizowanej fabryce fortepianów

Luksusowy hotel w zrewitalizowanej fabryce fortepianów

W Kaliszu powstał wielofunkcyjny kompleks biznesowy Calisia One. Na terenie zrewitalizowanej fabryki pianin i fortepianów Calisia powstał butikowy biurowiec, hotel Hampton by Hilton Kalisz oraz otwarty na miasto dziedziniec z różnorodnymi konceptami kulinarnymi.

 

Za projekt Calisia One odpowiadał Piotr Chojara z pracowni MODOarchitektura,. W najstarszej części, wpisanej do rejestru zabytków, zaprojektowano przestrzeń biurową w najwyższym rynkowym standardzie. Tuż obok, po przejściu stylowym przeszklonym łącznikiem, znajduje się hotel Hampton by Hilton Kalisz. Oferuje on gościom 91 pokoi w swoich typowych modułach: Flex, Standard i Twin, oraz pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Za koncepcję hotelowych wnętrz odpowiadała Ewa Wereszczyńska z pracowni Molecularch. Na tyłach obiektu inwestor zdecydował się na stworzenie otwartej przestrzeni - zrewitalizowany dziedziniec wraz z knajpkami i restauracjami. Sama rewitalizacja przebiegała natomiast w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i jako jedna z nielicznych w Polsce w zgodzie z międzynarodowym systemem certyfikacji BREEAM RFO.

 

Ekologiczne osiedle

Ekologiczne osiedle

Inwestycja jest pionierskim projektem mieszkaniowym w Polsce, certyfikowanym środowiskowo w BREEAM.

 

Osiedle jako pierwsze w naszym kraju uzyskało też ten certyfikat o statusie Final (etap wykonawczy). Inwestycja charakteryzuje się nowoczesnymi i energooszczędnymi rozwiązaniami. Obudowa budynku posiada niski współczynnik przenikania ciepła. Jednocześnie dzięki dużym powierzchniom przeszkleń pomieszczenia mieszkalne są dobrze doświetlone. Mieszkania są wentylowane naturalnie z dodatkowymi wentylatorami wywiewnymi w kuchniach i łazienkach. Mechaniczne systemy obiegu powietrza zostały zaprojektowane w garażu, klatkach schodowych i pomieszczeniach technicznych. Ogrzewanie jest realizowane przez wodny system ogrzewania zasilany z węzła cieplnego miejskiej sieci ciepłowniczej z grzejnikami konwekcyjnymi jako urządzeniami końcowymi. Dodatkowo w niektórych systemach wentylacji nawiewnej deweloper przewidział kanałowe nagrzewnice elektryczne. Ponadto w budynku zaprojektowano energooszczędne oświetlenie LED, z zastosowaniem zegara astronomicznego i czujników ruchu. Osiedle Mickiewicza przyciąga świetną lokalizacją na styku Żoliborza i Bielan w Warszawie. Jest dobrze połączone z innymi dzielnicami siecią dróg rowerowych. Do centrum można dotrzeć w 10 minut także komunikacją miejską. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody – Lasek Bielański, zwany również zielonymi płucami Warszawy.

Nowoczesny kompleks biurowy w Krakowie

Nowoczesny kompleks biurowy w Krakowie

Grupa BUMA – lider krakowskiego rynku powierzchni biurowych planuje wkrótce rozpoczęcie budowy kolejnego kompleksu biurowego przy ul. Tischnera w Krakowie.

 

TEN Office to zespół dwóch budynków klasy A o powierzchni 31 750 m kw. przeznaczonej pod wynajem. Inwestor zadbał o nowoczesne rozwiązania technologiczne przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych. TEN Office będzie posiadał certyfikat BREEAM - systemem definiującym najlepsze zasady projektowania, budowania i użytkowania budynków w trosce o środowisko naturalne. Na terenie kompleksu znajdą się też strefy relaksu, m.in. zielony, widokowy taras na dachu jednego z budynków oraz zielony dziedziniec, na którym oprócz miejsc do wypoczynku znajdzie się stół do tenisa stołowego oraz do gry w piłkarzyki czy miejsce do uprawy aromatycznych ziół. Z myślą o rowerzystach zaprojektowane zostały szatnie z prysznicami, stacje naprawy rowerów oraz ponad 250 miejsc parkingowych dla rowerów. Autorem projektu jest znana krakowska pracownia architektoniczna BE DDJM ARCHITEKCI, ceniona za wyjątkową umiejętność łączenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych i użytkowych z klasyczną i ponadczasową architekturą. 

 

Pierwszy w Polsce projekt z certyfikatem FITWEL

Pierwszy w Polsce  projekt z certyfikatem FITWEL

 

Niedawno oddany do użytkowania pierwszy z budynków kompleksu Wadowicka 3 w Krakowie jest pierwszym w Polsce zarejestrowanym projektem, który jest w trakcie certyfikacji FITWEL.

 

 

Dogodna lokalizacja, dostępność budynku dla osób z ograniczeniami ruchu, bogato zagospodarowane przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne, dostęp do punktów gastronomicznych – to tylko niektóre z kryteriów, które spełnić muszą projekty ubiegające się o certyfikację w ramach amerykańskiego systemu FITWEL. W ślad za rosnącymi oczekiwaniami najemców, inwestorzy i zarządcy nieruchomości dostosowują swoje projekty do zaawansowanych warunków oceny certyfikacyjnej związanej z kryteriami health & well being. Obiekt będący pierwszym z budynków kompleksu biurowego Wadowicka 3, jako pierwszy w kraju jest w trakcie certyfikacji FITWEL. Już na etapie projektu wprowadziliśmy rozwiązania, które dbają o zdrowie i samopoczucie jego użytkowników – mówi Konrad Dziewoński, prezes Grupy BUMA. Certyfikowany budynek został zaprojektowany przez znaną z nietuzinkowych projektów architektonicznych pracownię architektoniczną Medusa Group. Kompleks o powierzchni 31 tys. mkw. zlokalizowany jest w bliskiej odległości od centrum miasta, tuż przy jednym z najlepiej skomunikowanych punktów w Krakowie - Rondzie Matecznego. Trzy budynki o nieszablonowej architekturze wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną. Wyposażone zostały w nowoczesne podziemne parkingi, szatnie z prysznicami dla rowerzystów i stację napraw jednośladów. Dzięki wcześniejszemu zagospodarowaniu terenów otaczających inwestycję, wdrożyliśmy także liczne rozwiązania ekologiczne, takie jak nawadnianie kropelkowe i budki dla owadów.

 

Gdzie znajduje się najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce?

Gdzie znajduje się najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce?

Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz trzynasty wybrało miejsca, które zasłużyły na miano najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w Polsce.

 

„Trzynastka” okazała się szczęśliwa dla Łodzi, a dokładnie dla terenu dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa. Miejsce, znane dziś szerszej publiczności pod nazwą OFF Piotrkowska Center, zdobyło I nagrodę w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna”. W swojej argumentacji, kapituła konkursu podkreśliła stworzenie miejsca wydarzeń kulturalnych, inicjatyw artystycznych i akcji prospołecznych, jak również konsekwentną realizację strategii budowania przestrzeni publicznej nakierowanej na przemysł kreatywny. Działania, na czele których stoi OPG Property Professionals, firma zarządzająca projektem, powstrzymały degradację przestrzeni pofabrycznej w centrum miasta, przyczyniając się do skutecznej rewitalizacji społecznej miejsca poprzez połączenie oddolnych inicjatyw mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Kompleks dawnej fabryki wyrobów bawełnianych Franciszka Ramischa w Łodzi to jeden z pierwszych w Polsce przykładów udanej, w dużym stopniu organicznej regeneracji dużego terenu prywatnego, który de facto pełni funkcję przestrzeni publicznej. OFF Piotrkowska Center pozostaje w stanie permanentnej rewitalizacji i przekształceń, stanowiąc unikatowy w skali ogólnopolskiej projekt skupiający przedstawicieli przemysłów kreatywnych, firmy i startupy z branży nowych technologii oraz lokale z niebanalną ofertą gastronomiczną. W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły m. in. pracownie projektantów mody, designu, architekci, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store’y i klubokawiarnie.

 

Kolejna nagroda dla kompleksu biurowego Laborde w Paryżu

Kolejna nagroda dla kompleksu biurowego Laborde w Paryżu

 

Zrealizowany przez firmę Eiffage Construction nowoczesny kompleks biurowy Laborde – łączący rewitalizowany i nowy budynek w zanurzoną w zieleni spójną formę – otrzymał kolejne prestiżowe wyróżnienie: Nagrodę Internautów w konkursie „Architizer A+ Awards 2019” w kategorii „Architektura + Miejsce pracy”.

 

 

Zespół budynków biurowych przy ul. de Laborde w 8. dzielnicy Paryża zdobył 1. miejsce w głosowaniu internetowym w kategorii łączonej „Architektura + Miejsce pracy”. Głosujący docenili wykorzystane w projekcie innowacyjne rozwiązania służące stworzeniu nowoczesnej przestrzeni do pracy, w tym przestrzeni co-workingowej i otwartych pomieszczeń biurowych oraz rozwiązania poprawiające równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracujących w nich osób.Laborde został oddany do użytku pod koniec 2018 roku. Kompleks powstał dzięki spójnemu połączeniu rewitalizacji dawnych Królewskich Koszar Pépinière z nowym, siedmiopiętrowym budynkiem. Całość liczy niemal 19 000 m² powierzchni użytkowej. Realizacja spełnia najwyższe standardy – otrzymała certyfikat BREEAM oraz „Label High Energy Performance”. Autorem architektonicznego projektu jest PCA-STREAM.

 

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Poznaniu

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Poznaniu

Cerisier Résidence to nowa inwestycja mieszkaniowa francuskiego dewelopera. Tym razem Bouygues Immobilier buduje w Poznaniu. Pierwsi mieszkańcy otrzymają klucze już za niecały rok.

 

 

Pierwsze spotkanie przyszłych mieszkańców, podpisanie aktu erekcyjnego oraz wkopanie kamienia węgielnego to symboliczne rozpoczęcie budowy Cerisier Résidence, nowej inwestycji mieszkaniowej w sercu poznańskiego Grunwaldu, w otoczeniu wiśniowych drzew i w pobliżu Lasku Marcelińskiego. Cerisier Résidence to czterokondygnacyjny budynek mieszkalny (parter oraz trzy piętra) przy ul. Smardzewskiej na Grunwaldzie. W inwestycji zaplanowano 106 lokali mieszkalnych o funkcjonalnych rozkładach i podwyższonym standardzie. Wszystkie mieszkania będą posiadały balkony lub ogródki – te ostatnie będą miały nawet 200 mkw. W ofercie znajdą się kawalerki oraz mieszkania 2-, 3- i 4-pokojowe o metrażach od 28 do 90 mkw. Do dyspozycji mieszkańców będą także miejsca parkingowe w podziemnej hali garażowej oraz rowerownia. W centrum budynku powstanie zielone patio, na którym znajdą się stylowe ławki z pergolami. Zaplanowano także m.in. reprezentacyjne hole wejściowe, portale drzwiowe, podświetlone elewacje czy ławki z pergolami. Deweloper planuje również zasadzenie drzewek wiśniowych. Inwestycja będzie przyjazna osobom niepełnosprawnym. Wszystkie mieszkania zostaną wyposażone w wideodomofony, a w obiekcie zostanie zamontowany monitoring. Cerisier Résidence znajduje się w samym centrum Grunwaldu, niedaleko Lasku Marcelińskiego. W pobliżu są przystanki komunikacji zbiorowej, a także dyskonty spożywcze, placówki edukacyjne (żłobek, przedszkole i szkoła podstawowa), urząd pocztowy, placówki medyczne oraz restauracje. Zakończenie inwestycji planowane jest w lecie 2020 roku.

 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,6

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies