Ze świata nieruchomości

Niezwykła elewacja

Niezwykła elewacja

Przy ulicy Startera przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu powstają kolejne mintroapartamenty, jednak budynek będzie wyróżniał się wyjątkową elewacją przypominającą grę Tetris.

 

Architekci z AP Szczepaniak zaprojektowali elewacje, która jest niczym układ scalony, który przez zabawę w rozplanowaniu okien, zaciera granicę pomiędzy piętrami. „Zaprojektowaliśmy ten ciekawy układ wykorzystując dwa materiały: szkło i płytki elewacyjne Od wewnętrznej strony budynku mamy zupełnie inny świat – podkreśla. Po przeciwnej stronie elewacja jest bardzo prosta. Wybrano kolor biały, aby rozjaśnić przestrzeń niewielkiego dziedzińca. Z tej strony wszystko się powtarza, a właściwie jest jednakowe. Taki był jednak zamysł – stworzenia dwóch światów, osobnych i kontrastujących ze sobą, ale opartych na tym samym pomyśle. Jakim? - Powtarzającego się wzoru, patternu i spójności kompozycji, która z jednej strony budynku jest dynamiczna i zróżnicowana kolorystycznie, a z drugiej bardzo wyważona, minimalistyczna i jednolita”- wyjaśnia architekt Agnieszka Szczepaniak z pracowni AP Szczepaniak. Inwestycja Starter III to budynek 7-kondygnacyjny, ale przez układ okien trzeba przyjrzeć się bardzo uważnie, żeby to dostrzec. Na parterze przygotowano lokale usługowe, wyżej są mikroapartamenty. W sumie jest ich 255. W większości jednopokojowe z aneksem kuchennym, o różnej wielkości – od 16 do 35 mkw. Są także większe apartamenty dwulokalowe - od 51 do 69 mkw. Do niektórych na 6. piętrze przynależą tarasy. Wszystkie są wykończone pod klucz i klimatyzowane.

 

Nagrody budownictwa ekologicznego rozdane

Nagrody budownictwa ekologicznego rozdane

Wśród zwycięzców prestiżowego konkursu PLGBC Green Building Awards 2019 znalazła się inwestycja z Trójmiasta - Botanica Jelitkowo. Osiedle zdobyło nagrody w aż dwóch kategoriach: „Najlepsza ekologiczna zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna” oraz „Najlepsze zrównoważone wnętrze”.

 

Botanica Jelitkowo to jedno z najbardziej luksusowych trójmiejskich osiedli, położone na granicy Gdańska i Sopotu. Osiedle jest hołdem dla natury i powstało zgodnie z trendem urban jungle. Architekci z MAARTE i Studia Krajobraz stworzyli tu przestrzeń idealnie wkomponowaną w okoliczne zielone parki i nadmorskie krajobrazy. Jury konkursu doceniło niezwykle rozbudowane przestrzenie zielone Botanici. Zasadzenie ponad 18 tysięcy roślin wokół niskich budynków pozwoliło stworzyć piękną, naturalną przestrzeń w mieście i umożliwiło zagospodarowanie wód opadowych. Uwagę jury przyciągnęła też strefa fitness zaprojektowana przez pracownię LOFT Magdaleny Adamus. Komfort termiczny i dostęp do naturalnego światła jest tu otrzymywany jest m.in. dzięki zastosowaniu naturalnego ogrodu wewnętrznego, który poprawia jakość powietrza. W samym sercu SPA zasadzono rozłożyste drzewo. Zastosowano energooszczędne rozwiązania i naturalne materiały, jak drewno jesionowe, marmur i granit. Na ścianach, zamiast tradycyjnych tapet, znajduje się naturalna roślinność. Praca wielu ekspertów oraz troska o naturę i detal pozwoliły stworzyć osiedle nie tylko prestiżowe i eleganckie, ale też ekologiczne, co doceniło jury Green Building Symposium.

 

Odrestaurowana perła Lazurowego Wybrzeża

Odrestaurowana perła Lazurowego Wybrzeża

Hotel de Paris w Monte Carlo przeszedł gruntowną renowację.

 

Powstały w 1865 roku w Monte Carlo, najbardziej prestiżowej części Monaco, Hôtel de Paris przeszedł subtelną renowację. Wykonała ją agencja architektoniczna Affine Design, specjalizującą się w tworzeniu i konserwacji pałaców i luksusowych hoteli na całym świecie. Hotel w stylu Belle Epoque, który jest cyklicznie odwiedzany przez Księcia Monako Alberta II Grimaldi, wymagał jednak renowacji. Obiekt był już wcześniej sukcesywnie zmieniany w 1878, 1910 i 1950 roku. Affine Design zobowiązała się zatem do zachowania niektórych charakterystycznych elementów powstałych w 1950 roku, takich jak wejście główne, hol, sala Empire i pierwsze poziomy rotundy, ponieważ to one uwydatniają tożsamość tego miejsca. Ważnym punktem renowacji Hotelu de Paris było zintegrowanie go z krajobrazem miejskim. Pałac hotelowy jest zlokalizowany pomiędzy odnowionym hotelem Hermitage, a kompleksem nieruchomości Sporting d’Hiver oraz aleją Princesse Alice.

 

Peryskop w środku lasu

Peryskop w środku lasu

Austriackie studio projektowe Studio Precht stworzyło projekt niezwykłego ekologicznego domu jednorodzinnego.

 

Ekologiczny, modułowy dom kształtem przypomina peryskop. Bert to efekt współpracy Studia Precht ze start-upem Baumbau, który specjalizuje się w mikrodomach, a także domkach na drzewie. „Projektując, postawiliśmy na zabawę. Chcieliśmy stworzyć raczej wyjątkową postać, a nie konwencjonalny budynek, dziwacznie wyglądającą postać, która stałaby się częścią lasu. Myślę, że właśnie ta dziwność może wywoływać uczucia i emocje. Być może to właśnie to, czego obecnie brakuje w świecie architektury” komentuje architekt. Budynek, podobnie jak pień drzewa, łączy się z podłożem, nie potrzebując do tego dużej powierzchni. Choć został zaprojektowany jako mikrodom, dzięki modułowej konstrukcji z prefabrykatów można go dowolnie rozbudowywać. Na dachu znajdują się panele słoneczne, a w domu – toaleta kompostująca i urządzenie do uzdatniania wody. Budowa Berta ma się rozpocząć już wiosną 2020.

 

Najwyższy budynek w Czechach

Najwyższy budynek w Czechach

Top Tower  został zaprojektowany przez znanego artyste David Černý.

Top Tower to 135-metrowy wieżowiec, który powstać ma w czeskiej Pradze i został zamówiony przez praskiego dewelopera Trigema. Studio Black n'Arch oraz rzeźbiarz David Černý, zaprojektowali wieżowiec o niezwykłej, uderzającej formie. Prosta wieża ma zostać połączona ze stalową konstrukcją, przypominającą wrak statku. Całość wygląda nieco postapokaliptycznie - jakby statek zderzył się z budynkiem w wyniku jakiejś katastrofy. Stalowy szkielet statku mają porastać pnącza. Wieżowiec stanie w pobliżu stacji metra Nové Butovice, z dala od historycznego centrum Pragi, poza obszarem zakazującym budowy wysokich obiektów. W budynku ma znaleźć się ok. 250 niewielkich mieszkań, biura, centrum kultury i sklepy. Na szczycie zaplanowano taras widokowy, na który można będzie się dostać zewnętrzną windą.

Nowoczesna inwestycja w Stolicy

Nowoczesna inwestycja w Stolicy

Golub GetHouse i Mennica Polska S.A., wraz z generalnym wykonawcą – firmą Warbud, zawiesili wiechę na szczycie Mennica Legacy Tower, wieżowca powstającego przy skrzyżowaniu ulic Prostej i Żelaznej na warszawskiej Woli. 

Budowa Mennica Legacy Tower rozpoczęła się w listopadzie 2016 r. Generalny wykonawca inwestycji – firma Warbud – równolegle realizował kolejne etapy prac budowlanych związanych z konstrukcją Wieży oraz Budynku Zachodniego. Właśnie zakończono stan surowy Wieży. Realizacja jednej kondygnacji Wieży w szczytowym momencie trwała zaledwie sześć dni roboczych. Ogromną skalę całego przedsięwzięcia doskonale obrazują ilości materiałów wykorzystanych do wykonania pełnej konstrukcji Mennica Legacy Tower – niemal 8 mln kg stali oraz niespełna 80 tys. m3 betonu. 140-metrowa wieża Mennica Legacy Tower i sąsiadujący z nią 43-metrowy Budynek Zachodni będą miały łączną powierzchnię biurową 65 630 mkw. Za projekt architektoniczny kompleksu odpowiada renomowana pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago, która na swojego lokalnego partnera wybrała uznane biuro projektowe Epstein.

Najwyższy biurowiec w Katowicach

Najwyższy biurowiec w Katowicach

Obok 66-metrowego biurowca znajdującego się tuż przy Spodku, powstanie kolejny budynek biurowy. .KTW II będzie najwyższym budynkiem biurowym nie tylko w Katowicach, ale i w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), a cały kompleks biurowy .KTW oferować będzie 62 000 m.kw. do wynajęcia.

Biurowiec .KTW II powstaje w ramach kompleksu .KTW, zaprojektowanego przez pracownię Medusa Group. Jego inwestorem jest TDJ Estate, będąca częścią rodzinnej firmy inwestycyjnej TDJ. Nowoczesny wysokościowiec wyrośnie przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach, w sąsiedztwie legendarnego Spodka, tuż przy wyjątkowej Strefie Kultury, nieopodal której TDJ Estate realizuje inwestycję nowego osiedla apartamentowców Pierwsza Dzielnica. Będzie składał się z 31 kondygnacji naziemnych i będzie mierzył 133 metry wysokości. Tym samym stanie się najwyższym budynkiem biurowym na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Inwestor postanowił o realizacji budynku w systemie pakietowym. Oznacza to, że za kluczowe zakresy prac będzie odpowiadało kilku wykonawców. Kompleksową koordynację robót i nadzór inwestorski powierzono inżynierom Gleeds Polska.

Wrocławscy architekci z prestiżowymi nagrodami

Wrocławscy architekci z prestiżowymi nagrodami

Pracownia projektowa AP Szczepaniak zdobyła już trzy nagrody w europejskim etapie konkursu International Property Awards. Docenione projekty to Atal Towers, Kwadrat i Krakowska 29. Wszystkie budynki stoją we Wrocławiu.

 

Wrocławska pracownia architektoniczna AP Szczepaniak święci kolejne tryumfy na arenie międzynarodowej. W trwającym konkursie European Property Awards wszystkie trzy ze zgłoszonych projektów zdobyły nagrodę Award Winner w swoich kategoriach. Nagrodzone projekty to: budynki mieszkalne Atal Towers i Kwadrat oraz biurowiec Krakowska 29. Wszystkie trzy zostały zrealizowane we Wrocławiu, gdzie doskonale wpisały się w miejski krajobraz. Architekci z AP Szczepaniak w tym roku zdobywali nagrody i wyróżnienia w innych prestiżowych konkursach: World Architecture & Design Awards 2019, Global Future Design Awards 2019 oraz International Architecture Awards 2019. Wielokrotnie nagradzana pracownia dała się poznać z indywidualnego stylu, nowatorskiego i nieszablonowego podejścia do architektury. Ten styl zdobywa uznanie nie tylko ekspertów i jurorów, ale także mieszkańców Wrocławia, Poznania i Warszawy. Jednym ze znaków rozpoznawczych pracowni są powtarzalne motywy i desenie tworzące elewacje budynków. - Lubię, kiedy budynek jest w tkance miejskiej jednoznaczny, oparty na klarownym pomyśle. Może to być np. kompozycja balkonów lub okien, odważny wzór dotyczący najlepiej całej płaszczyzny. Jeśli taki wzór się powtarza, to porządkuje przestrzeń – mówi architekt Artur Szczepaniak.

 

Luksusowy hotel w zrewitalizowanej fabryce fortepianów

Luksusowy hotel w zrewitalizowanej fabryce fortepianów

W Kaliszu powstał wielofunkcyjny kompleks biznesowy Calisia One. Na terenie zrewitalizowanej fabryki pianin i fortepianów Calisia powstał butikowy biurowiec, hotel Hampton by Hilton Kalisz oraz otwarty na miasto dziedziniec z różnorodnymi konceptami kulinarnymi.

 

Za projekt Calisia One odpowiadał Piotr Chojara z pracowni MODOarchitektura,. W najstarszej części, wpisanej do rejestru zabytków, zaprojektowano przestrzeń biurową w najwyższym rynkowym standardzie. Tuż obok, po przejściu stylowym przeszklonym łącznikiem, znajduje się hotel Hampton by Hilton Kalisz. Oferuje on gościom 91 pokoi w swoich typowych modułach: Flex, Standard i Twin, oraz pokoje przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Za koncepcję hotelowych wnętrz odpowiadała Ewa Wereszczyńska z pracowni Molecularch. Na tyłach obiektu inwestor zdecydował się na stworzenie otwartej przestrzeni - zrewitalizowany dziedziniec wraz z knajpkami i restauracjami. Sama rewitalizacja przebiegała natomiast w ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków i jako jedna z nielicznych w Polsce w zgodzie z międzynarodowym systemem certyfikacji BREEAM RFO.

 

Ekologiczne osiedle

Ekologiczne osiedle

Inwestycja jest pionierskim projektem mieszkaniowym w Polsce, certyfikowanym środowiskowo w BREEAM.

 

Osiedle jako pierwsze w naszym kraju uzyskało też ten certyfikat o statusie Final (etap wykonawczy). Inwestycja charakteryzuje się nowoczesnymi i energooszczędnymi rozwiązaniami. Obudowa budynku posiada niski współczynnik przenikania ciepła. Jednocześnie dzięki dużym powierzchniom przeszkleń pomieszczenia mieszkalne są dobrze doświetlone. Mieszkania są wentylowane naturalnie z dodatkowymi wentylatorami wywiewnymi w kuchniach i łazienkach. Mechaniczne systemy obiegu powietrza zostały zaprojektowane w garażu, klatkach schodowych i pomieszczeniach technicznych. Ogrzewanie jest realizowane przez wodny system ogrzewania zasilany z węzła cieplnego miejskiej sieci ciepłowniczej z grzejnikami konwekcyjnymi jako urządzeniami końcowymi. Dodatkowo w niektórych systemach wentylacji nawiewnej deweloper przewidział kanałowe nagrzewnice elektryczne. Ponadto w budynku zaprojektowano energooszczędne oświetlenie LED, z zastosowaniem zegara astronomicznego i czujników ruchu. Osiedle Mickiewicza przyciąga świetną lokalizacją na styku Żoliborza i Bielan w Warszawie. Jest dobrze połączone z innymi dzielnicami siecią dróg rowerowych. Do centrum można dotrzeć w 10 minut także komunikacją miejską. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody – Lasek Bielański, zwany również zielonymi płucami Warszawy.

Nowoczesny kompleks biurowy w Krakowie

Nowoczesny kompleks biurowy w Krakowie

Grupa BUMA – lider krakowskiego rynku powierzchni biurowych planuje wkrótce rozpoczęcie budowy kolejnego kompleksu biurowego przy ul. Tischnera w Krakowie.

 

TEN Office to zespół dwóch budynków klasy A o powierzchni 31 750 m kw. przeznaczonej pod wynajem. Inwestor zadbał o nowoczesne rozwiązania technologiczne przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów ekologicznych. TEN Office będzie posiadał certyfikat BREEAM - systemem definiującym najlepsze zasady projektowania, budowania i użytkowania budynków w trosce o środowisko naturalne. Na terenie kompleksu znajdą się też strefy relaksu, m.in. zielony, widokowy taras na dachu jednego z budynków oraz zielony dziedziniec, na którym oprócz miejsc do wypoczynku znajdzie się stół do tenisa stołowego oraz do gry w piłkarzyki czy miejsce do uprawy aromatycznych ziół. Z myślą o rowerzystach zaprojektowane zostały szatnie z prysznicami, stacje naprawy rowerów oraz ponad 250 miejsc parkingowych dla rowerów. Autorem projektu jest znana krakowska pracownia architektoniczna BE DDJM ARCHITEKCI, ceniona za wyjątkową umiejętność łączenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych i użytkowych z klasyczną i ponadczasową architekturą. 

 

Pierwszy w Polsce projekt z certyfikatem FITWEL

Pierwszy w Polsce  projekt z certyfikatem FITWEL

 

Niedawno oddany do użytkowania pierwszy z budynków kompleksu Wadowicka 3 w Krakowie jest pierwszym w Polsce zarejestrowanym projektem, który jest w trakcie certyfikacji FITWEL.

 

 

Dogodna lokalizacja, dostępność budynku dla osób z ograniczeniami ruchu, bogato zagospodarowane przestrzenie zewnętrzne i wewnętrzne, dostęp do punktów gastronomicznych – to tylko niektóre z kryteriów, które spełnić muszą projekty ubiegające się o certyfikację w ramach amerykańskiego systemu FITWEL. W ślad za rosnącymi oczekiwaniami najemców, inwestorzy i zarządcy nieruchomości dostosowują swoje projekty do zaawansowanych warunków oceny certyfikacyjnej związanej z kryteriami health & well being. Obiekt będący pierwszym z budynków kompleksu biurowego Wadowicka 3, jako pierwszy w kraju jest w trakcie certyfikacji FITWEL. Już na etapie projektu wprowadziliśmy rozwiązania, które dbają o zdrowie i samopoczucie jego użytkowników – mówi Konrad Dziewoński, prezes Grupy BUMA. Certyfikowany budynek został zaprojektowany przez znaną z nietuzinkowych projektów architektonicznych pracownię architektoniczną Medusa Group. Kompleks o powierzchni 31 tys. mkw. zlokalizowany jest w bliskiej odległości od centrum miasta, tuż przy jednym z najlepiej skomunikowanych punktów w Krakowie - Rondzie Matecznego. Trzy budynki o nieszablonowej architekturze wyróżniają się wysoką efektywnością energetyczną. Wyposażone zostały w nowoczesne podziemne parkingi, szatnie z prysznicami dla rowerzystów i stację napraw jednośladów. Dzięki wcześniejszemu zagospodarowaniu terenów otaczających inwestycję, wdrożyliśmy także liczne rozwiązania ekologiczne, takie jak nawadnianie kropelkowe i budki dla owadów.

 

Gdzie znajduje się najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce?

Gdzie znajduje się najlepiej zagospodarowana przestrzeń publiczna w Polsce?

Towarzystwo Urbanistów Polskich już po raz trzynasty wybrało miejsca, które zasłużyły na miano najlepiej zagospodarowanej przestrzeni publicznej w Polsce.

 

„Trzynastka” okazała się szczęśliwa dla Łodzi, a dokładnie dla terenu dawnej fabryki bawełny Franciszka Ramischa. Miejsce, znane dziś szerszej publiczności pod nazwą OFF Piotrkowska Center, zdobyło I nagrodę w kategorii „Zrewitalizowana przestrzeń publiczna”. W swojej argumentacji, kapituła konkursu podkreśliła stworzenie miejsca wydarzeń kulturalnych, inicjatyw artystycznych i akcji prospołecznych, jak również konsekwentną realizację strategii budowania przestrzeni publicznej nakierowanej na przemysł kreatywny. Działania, na czele których stoi OPG Property Professionals, firma zarządzająca projektem, powstrzymały degradację przestrzeni pofabrycznej w centrum miasta, przyczyniając się do skutecznej rewitalizacji społecznej miejsca poprzez połączenie oddolnych inicjatyw mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Kompleks dawnej fabryki wyrobów bawełnianych Franciszka Ramischa w Łodzi to jeden z pierwszych w Polsce przykładów udanej, w dużym stopniu organicznej regeneracji dużego terenu prywatnego, który de facto pełni funkcję przestrzeni publicznej. OFF Piotrkowska Center pozostaje w stanie permanentnej rewitalizacji i przekształceń, stanowiąc unikatowy w skali ogólnopolskiej projekt skupiający przedstawicieli przemysłów kreatywnych, firmy i startupy z branży nowych technologii oraz lokale z niebanalną ofertą gastronomiczną. W jednym miejscu swoje podwoje otworzyły m. in. pracownie projektantów mody, designu, architekci, kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy, concept store’y i klubokawiarnie.

 

Kolejna nagroda dla kompleksu biurowego Laborde w Paryżu

Kolejna nagroda dla kompleksu biurowego Laborde w Paryżu

 

Zrealizowany przez firmę Eiffage Construction nowoczesny kompleks biurowy Laborde – łączący rewitalizowany i nowy budynek w zanurzoną w zieleni spójną formę – otrzymał kolejne prestiżowe wyróżnienie: Nagrodę Internautów w konkursie „Architizer A+ Awards 2019” w kategorii „Architektura + Miejsce pracy”.

 

 

Zespół budynków biurowych przy ul. de Laborde w 8. dzielnicy Paryża zdobył 1. miejsce w głosowaniu internetowym w kategorii łączonej „Architektura + Miejsce pracy”. Głosujący docenili wykorzystane w projekcie innowacyjne rozwiązania służące stworzeniu nowoczesnej przestrzeni do pracy, w tym przestrzeni co-workingowej i otwartych pomieszczeń biurowych oraz rozwiązania poprawiające równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracujących w nich osób.Laborde został oddany do użytku pod koniec 2018 roku. Kompleks powstał dzięki spójnemu połączeniu rewitalizacji dawnych Królewskich Koszar Pépinière z nowym, siedmiopiętrowym budynkiem. Całość liczy niemal 19 000 m² powierzchni użytkowej. Realizacja spełnia najwyższe standardy – otrzymała certyfikat BREEAM oraz „Label High Energy Performance”. Autorem architektonicznego projektu jest PCA-STREAM.

 

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Poznaniu

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Poznaniu

Cerisier Résidence to nowa inwestycja mieszkaniowa francuskiego dewelopera. Tym razem Bouygues Immobilier buduje w Poznaniu. Pierwsi mieszkańcy otrzymają klucze już za niecały rok.

 

 

Pierwsze spotkanie przyszłych mieszkańców, podpisanie aktu erekcyjnego oraz wkopanie kamienia węgielnego to symboliczne rozpoczęcie budowy Cerisier Résidence, nowej inwestycji mieszkaniowej w sercu poznańskiego Grunwaldu, w otoczeniu wiśniowych drzew i w pobliżu Lasku Marcelińskiego. Cerisier Résidence to czterokondygnacyjny budynek mieszkalny (parter oraz trzy piętra) przy ul. Smardzewskiej na Grunwaldzie. W inwestycji zaplanowano 106 lokali mieszkalnych o funkcjonalnych rozkładach i podwyższonym standardzie. Wszystkie mieszkania będą posiadały balkony lub ogródki – te ostatnie będą miały nawet 200 mkw. W ofercie znajdą się kawalerki oraz mieszkania 2-, 3- i 4-pokojowe o metrażach od 28 do 90 mkw. Do dyspozycji mieszkańców będą także miejsca parkingowe w podziemnej hali garażowej oraz rowerownia. W centrum budynku powstanie zielone patio, na którym znajdą się stylowe ławki z pergolami. Zaplanowano także m.in. reprezentacyjne hole wejściowe, portale drzwiowe, podświetlone elewacje czy ławki z pergolami. Deweloper planuje również zasadzenie drzewek wiśniowych. Inwestycja będzie przyjazna osobom niepełnosprawnym. Wszystkie mieszkania zostaną wyposażone w wideodomofony, a w obiekcie zostanie zamontowany monitoring. Cerisier Résidence znajduje się w samym centrum Grunwaldu, niedaleko Lasku Marcelińskiego. W pobliżu są przystanki komunikacji zbiorowej, a także dyskonty spożywcze, placówki edukacyjne (żłobek, przedszkole i szkoła podstawowa), urząd pocztowy, placówki medyczne oraz restauracje. Zakończenie inwestycji planowane jest w lecie 2020 roku.

 

Międzynarodowa nagroda dla polskiej inwestycji

Międzynarodowa nagroda dla polskiej inwestycji

Nowe Kolibki, osiedle wybudowane przez Invest Komfort na granicy Gdyni i Sopotu, otrzymało prestiżową nagrodę w ramach European Property Awards 2019-2020. To największy i najbardziej prestiżowy konkurs branży nieruchomości w Europie.

 

Nagrody Property Awards mają długą tradycję - w tym roku są przyznawane już po raz dwudziesty szósty. Za projekt Nowych Kolibek odpowiada Roark Studio. Osiedle zlokalizowane jest na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, a zarazem w sercu trójmiejskiej aglomeracji. Zaprojektowano je w duchu slow life, z myślą o koneserach spokoju, wygody i elegancji. W ramach pierwszego etapu budowy zrealizowano trzy budynki. Na początku tego roku rozpoczął się drugi etap inwestycji, który docelowo obejmuje kompleks pięciu budynków mieszkalnych mieszczących 84 apartamenty o powierzchni od 46 do 153 metrów kwadratowych. Budynki są dwupiętrowe i zaprojektowane tak, aby idealnie współistnieć z zielonym otoczeniem, pozwalając na relaks przy szumie drzew i wody spływającej z osiedlowej kaskady. Przeszklone balkony umożliwiają odpoczynek i codzienne podziwianie przyrody, niezależnie od pory roku. Natura wtopiona jest także we wnętrza osiedla, gdzie dominuje kamień, szlachetne drewno, roślinność oraz oryginalne designerskie meble i detale. Można je podziwiać w komfortowych częściach wspólnych, do których należą m.in. sauna, strefa fitness oraz sala klubowa.

 

 

Baśniowy teatr

Baśniowy teatr

W chińskim mieście Zhuhai powstał wyjątkowy teatr, który przypomina baśniowy pałac.

 

Biuro architektoniczne Stufish Entertainment Architects opracowała projekt na podstawie, którego odbudowano, zniszczony w 2016 przez tajfun gmach teatru. Ekstrawagancka forma budynku została wyposażona w różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania. Jednak dla architektów kluczową kwestą były kwestie bezpieczeństwa. Dlatego też powstała rozległa ściana osłonowa, która ma uchronić wnętrze przez ewentualnymi uderzeniami wiatru i wody, ścianę tą wykorzystali także jako miejsce ekspozycji ogromnych ekranów, na których prezentowane są związane z działalnością teatru projekcje. Nabrała ona wyjątkowego charakteru, patrząc z góry przypomina koronę.

 

Stacja Wola w Warszawie

Stacja Wola w Warszawie

Na warszawskiej Woli powstanie nowy kompleks mieszkaniowy, które inwestorem jest Echo Investment.

 

Powstająca przy ul. Ordona Stacja Warszawa to nowoczesny kompleks mieszkaniowy stworzony z myślą o młodych, aktywnych ludziach. W projekcie uwzględniono przyzwyczajenia pokoleń, dla których technologia jest już nieodłączonym elementem codzienności, deweloper planuje w całym kompleksie montaż inteligentnych systemów sterowania. Projekt przygotowany przez Medusa Group charakteryzuje się wykorzystaniem rozwiań smart oraz proekologicznych.. „Mieszkania dostępne w Stacji Wola wyposażone będą w szereg nowoczesnych udogodnień, które znacznie poprawiają komfort codziennego życia. Jako pierwszy deweloper w Polsce dajemy rozwiązania światowego lidera automatyki domowej w standardzie. Mieszkańcy za pośrednictwem aplikacji będą mogli zarządzać swoim mieszkaniem z poziomu telefonu komórkowego. Lokale będą posiadały między innymi zdalnie sterowany zamek oraz czujnik ruchu wraz z kamerą, które zapewnią wysoki poziom bezpieczeństwa jego domownikom – nawet podczas ich nieobecności.”- wyjaśnia Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży Echo Investment. W ramach inwestycji, w dwóch etapach, powstanie ponad 1000 lokali.

 

Nowoczesne muzeum w zabytkowe kamienicy

Nowoczesne muzeum w zabytkowe kamienicy

Łódź staje się symbolem renowacji i modernizacji, niszczejące obiekty przemysłowe i zabytkowe kamienice dostają nowe życie stając się symbolem zmieniającego się miasta.

 

W kamienicy zaprojektowanej przez Ignacego Markiewicza w 1880 roku powstało Muzeum Sztuki. Dwupiętrowy obiekt został rozbudowany i zmodernizowana na podstawie projektu przygotowanego przez biuro Design Lab Group. Zabytkowa kamienica została przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, powstały sale do prowadzenia działalności edukacyjnej i działań towarzyszących wystawom czasowym, zmodernizowana została także biblioteka. „Ze względu na wprowadzenie zróżnicowanych funkcji, ochronę zbiorów i wysokie wymagania ochrony pożarowej (modernizacja) objęła swoim zakresem usunięcie praktycznie wszystkich elementów wewnętrznych budynku - łącznie ze stropami, ścianami działowymi i wszystkimi instalacjami. Pozostały jedynie ściany zewnętrzne, na których zachował się wystrój architektoniczny”- komentują architekci. Do budynku, od strony poddasza, dobudowano proste, szklane piętro, w którym powstała biblioteka z antresolą. Dodatkową atrakcją biblioteki uczyniono wyjście na taras, z którego można podziwiać pałac Maurycego Poznańskiego i zachody słońca nad miastem.

 

Ogród zimowy we współczesnym wydaniu

Ogród zimowy we współczesnym wydaniu

 

W willowej dzielnicy Oslo powstał nowoczesny dom jednorodzinny, którego integralną częścią jest spektakularny ogród zimowy.

 

 

Pracownia R21, która przygotowując projekt musiała go ściśle dostosować do wymogów prawnych i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego też bryła budynku została rozbita na cztery bardzo podobne elementy. Każda część osobno przypomina niewielki dom o dwuspadowym dachu, która nie przytłacza otoczenia. Obiekty zostały funkcjonalnie połączone dzięki usadowionemu w ziemi cokołowi. Wkomponowany w niewielką pochyłość terenu podest zbudowano z betonu, zaś ryły mieszkalne – z drewna. Charakterystyczną częścią domu jest całkowicie przeszklony ogród zimowy. Bryła jest idealnie wkomponowana w cały projekt i stanowi jego integralną całość.

 

Kolejne miasto stawia na rewitalizacje

Kolejne miasto stawia na rewitalizacje

W Krakowie zmodernizowana została dawna elektrownia.

 

W odnowionym kompleksie powstało osiedle mieszkaniowe oferujące 86 lokali o powierzchni od 30 do 140 m2. Na parterach budynków zaplanowano przestrzenie pod sklepy, lokale usługowe oraz gastronomiczne. Ważnym elementem całej inwestycji było zachowanie przemysłowego charaktery miejsca. Odrestaurowana została zabytkowa suwnica pomostowa umieszczona w dawnej maszynowni, części pieca i gąsienicowego podajnika węgla, ale również zachowano lub uzupełniono ozdobne detale, w jakie niegdyś wyposażano nawet obiekty przemysłowe. Z dużą pieczołowitością wyremontowane zostały także zabytkowe ceglane elewacje. Poprzemysłowe obiekty zostały też powiększone o nadbudowy, a do starych elewacji dostawiono nowe bryły. Za projekt inwestycji przy ulicy Wawrzyńca 19 w Krakowie odpowiada zespół projektowy z OBO -BLOK Architektura i Wnętrza i TEKTON S.C.

 

Designerskie centrum fitness Le Nuage w Montpellier

Designerskie centrum fitness Le Nuage w Montpellier

Centrum fitness Le Nuage w Montpellier zostało zaprojektowane przez Philippe’a Starcka, który międzynarodową sławę zyskał dzięki projektowaniu mebli i przedmiotów codziennego użytku.

Trzykondygnacyjny budynek o powierzchni 3000 mkw powierzchni mieści siłownię, centrum fitness, basen kawiarnię, strefę zabaw dla dzieci. Elewacja obiektu została wykonana z półprzezroczystego tworzywa ETFE i przypomina nadmuchane poduszki. Dzięki temu budynek sprawia wrażenie jakby od środka rozpychało go powietrze. Elewacja może być podświetlana rożnymi kolorami, ale jako że jest półprzezroczysta nawet pozbawiona kolorowego światła po zmroku przypomina lampion. Artysta zaprojektował również meble oraz elementy wyposażenia obiektu.

 

Przebudowa Paisley Museum w Szkocji

Przebudowa Paisley Museum w Szkocji

Pracownia architektoniczna, Amandy Levete, AL_L stworzyła projekt modernizacji i przebudowy słynnego szkockiego muzeum.

 

Dzięki przebudowie budynek muzeum powiększy się o nowy budynek wejściowy i nowe skrzydło. Zmianie poddany zostanie także hol z głównym wejściem stając się bardziej dostępnym. Do zabytkowej, neoklasycystycznej bryły gmachu muzealnego dołożono intensywnie czerwoną szklaną „tubę”. W tej przejrzystej rotundzie ma być ulokowane nowe wejście do muzeum, nie tylko wygodniejsze dla użytkowników, ale przede wszystkim lepiej widoczne. Obok czerwonej rotundy powstanie nowe skrzydło obiektu o prostej geometrycznej bryle uzupełnione o białą elewacje i duże przeszklenia. Co ciekawe, nowy budynek będzie dopasowany do pochyłości terenu.

 

Dom jak z filmu

Dom jak z filmu

Na duńskim wybrzeżu powstał niezwykły dom jednorodzinny zaprojektowany przez Studio Viktor Sørless.

 

Inwestor, który zgłosił się do biura projektowego miał sprecyzowaną wizję domu inspirowanego filmem Romana Polańskiego „Ghost writer”. Jednorodzinny dom powstał na odosobnionej wydmie. Korpus budynku został założony na planie krzyża, lecz uniesiono go na solidnym słupie dzięki czemu unosi się nad ziemią. Takie rozwiązanie dodatkowo zapewniło mieszkańcom niczym nie zasłonięty wspaniały widok. Wszystkie skrzydła obiektu są przeszklone. W słupie, na którym wsparto bryłę, autorzy projektu architektonicznego ukryli wejście do budynku – z holu można się dostać windą na wyższy poziom, do właściwych pomieszczeń mieszkalnych. Wszystkie materiały i kolory zostały dobrane w taki sposób, aby maksymalnie wtopić się w otoczenie.

 

Bliska Wola Tower

Bliska Wola Tower

Już w 2021 roku na rogu ul. Kasprzaka i Alei Prymasa Tysiąclecia w Warszawie powstanie nowoczesny kompleks biurowo-mieszkalny.

 

Bliska Wola Tower to kompleks składający się z dwóch wież mierzących po 93 metry. W obcieknie powstanie blisko 3000 lokali, w tym: apartamenty, mieszkania, biura, sklepy i punkty usługowe. Projekt nowoczesnego wieżowca zaprojektowali architekci z Studio Bau. Inwestycja będzie się wyróżniać skalą i rozmachem, trzy wieże (dwie po 93 m. i jedna mierząca 23m.)będą górowały nad okolicą. Budynek będzie miał przeszklone elewacje i zaokrąglone naroża (które jednocześnie będą panoramicznym oknami luksusowych apartamentów, oferującymi rozległy widok na miasto). W głębi kompleksu budynki będą niższe i otrzymają bardziej tradycyjne formy architektoniczne.

 

 

Nowoczesne powierzchnie biurowe i sala koncertowa w jednym

Nowoczesne powierzchnie biurowe i sala koncertowa w jednym

Cavatina Hall zapewni miastu nowoczesne powierzchnie biurowe (przeznaczone pod wynajem) lecz nie będzie kolejny szklany wieżowiec.

 

Sześciokondygnacyjny budynek powstanie na dawnych terenach przemysłowych w Bielsku Białej i będzie łączył w sobie funkcje komercyjną (powierzchnie biurowe) oraz kulturalną. Sala koncertowa mieszcząca 1000 osób będzie miesiła się w owalnej bryle wkomponowanej w gmach główny. Cały budynek zostanie pokryty szklana elewacją. Obok sali koncertowej ma się tu znaleźć miejsce także na studio nagrań oraz salę kameralną na 150 osób. Dodatkową atrakcją budynku mają być tarasy, których powierzchnia sięgnie 800 m2. Z najwyższych pięter budynku ma być widać Beskidy. Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie 11390 mkw. projekt przygotowany przez Cavatina & Partners Architects zostanie oddany do użytku już w 2020 roku.

 

 

Szkoła przyszłości

Szkoła przyszłości

ODA, nowojorskie biuro architektoniczne, zaprojektowało nowoczesny budynek, który powstanie w dzielnicy Crown Heights na Brooklynie.

 

Beth Rivka School to nowy typ szkoły. Wysoki budynek pomieści obiekty o różnych funkcjach (sale gimnastyczną, boisko, ogród), takie innowacyjne rozwiązanie zwiększy komfort użytkowania obiektu. Według zamysłu architektów przestrzenie o odmiennym przeznaczeniu (szkoła, przedszkole, biblioteka, obiekt sportowy) zostaną umieszczone na sobie, „jeden na drugim”. Zostaną one przedzielone przestrzeniami wspólnymi. Należy zaznaczyć, że wertykalna zabudowa wyróżnia projekt od innych tego typu obiektów.

 

 

 

Nowe życie elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi

Nowe życie elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi

Secesyjny budynek elektrowni wybudowany w 1910 roku zostanie poddany renowacji.

 

Elektrownia zaprojektowana przez inżyniera Alfreda Frischa była jednym z pierwszych budynków o gmachu żelbetonowym jaki powstał w Łodzi. Stając się jednocześnie perłą architektury miasta a nawet Europy. Nowa elewacja zostanie wykonana z kontrastujących materiałów: jasnego tynku i czerwonej lakierowanej cegły. Ciekawy elementem będą również duże strzelite okna z geometrycznymi witrażami. Elektrownia będzie częścią projektu rewitalizacyjnego powstającego przy ulicy Tymieckiego. Po zakończeniu prac remontowych obiekt będzie się składał z czterech budynków mieszkalnych oferujących ponad 600 lokali, ponad 40 tys. mkw powierzchni biurowych oraz 15 tys. mkw. przeznaczonych na lokale usługowe, sklepy i restauracje. Projekt rewitalizacyjny obejmuje również powstanie nowych placów miejskich, przestrzeni wspólnych, terenów zielonych na obszarze około 4 ha. Z szacunków inwestora wynika, że prace nad renowacją elektrowni zakończą się do grudnia 2020 roku.

Znamy Światową Stolice Designu 2022

Znamy Światową Stolice Designu 2022

Jury Światowej Organizacji Designu ogłosiło miasto, które otrzyma tytuł Światowej Stolicy Designu.

W prestiżowym konkursie wygrała Walencja. Tytuł jest przyznawany co dwa lata miastom, które zostały efektywnie zaprojektowane pod względem gospodarczym, społecznym czy lub kulturalnym. Hiszpańskie miasto zostało docenione za niepowtarzalny śródziemnomorski design, imponującą infrastrukturę miejską oraz idealnie łączy środowisko naturalne ze środowiskiem zurbanizowanym. W historii konkursu Walencja jest ósmym wyróżnionym  miastem. 

Apartamentowiec z donicami na fasadzie

Apartamentowiec z donicami na fasadzie

Biuro projektowe MVRDV stworzyło projekt apartamentowca, na fasadzie którego znajdują się donice z roślinami. 

Budynek zaprojektowany przez holenderskie biuro powstanie nad rzeką Dommel w miejscowości Sint-Michielsgestel. Artamentowiec będzie się składał z systemu „regałów” na całej zewnętrznej części budynku, na których staną różne rośliny doniczkowe. „Ten projekt jest kontynuacją naszych badań nad budynkami „bez fasad ”i nad radykalnym „zazielenianiem”. (…) Powinniśmy pokryć również dachy i fasady wieżowców zielenią. Rośliny pomogą nam zrównoważyć emisje CO2, ochłodzić nasze miasta i promować różnorodność biologiczną” – komentuje Winy Maas z pracowni MVRDV. Budowa czteropiętrowego obiektu mieszkalno-biurowy rozpocznie się w 2020 roku. 

Hotel w środku lasu

Hotel w środku lasu

Human Forest to wyjątkowy hotel, który znajduje się w środku lasu i pozostaje w symbiozie z naturą.

Projekt nietypowego hotelu stworzyła pracownia Sikora Wnętrza Architektura. Małe domki zawieszone na drzewach wtapiają się w otoczenie i składają się z z 4 „konarów”, czyli 4 funkcjonalności: modułu kuchennego, modułu dziennego, modułu snu i modułu łazienkowego. Ważnym aspektem projektu były rozwiązania ekologiczne i poszanowanie środowiska naturalnego. W module łazienkowy zbierana jest woda deszczowa, część kuchenna ma ręczną pompę a moduł dzienny pełni rolę przestrzeni magazynowej z dziesiątkami z schowków.

Dom, w którym słońce jest najważniejsze

Dom, w którym słońce jest najważniejsze

Jednorodzinny dom znajdujący się pod Warszawą został zaprojektowany tak, aby pomieszczenia były maksymalnie doświetlone przez cały dzień.

Projekt przygotowany przez architektów z pracowni Z3Z Architekci to trzy bryły, które są usytuowane względem siebie promieniście pod różnymi kątami. Dom Gwiazda ma powierzchnię 270 mkw. i składa się z trzech brył pełniących odrębne funkcje (strefa dzienna, strefa nocna oraz przestrzeń gospodarcza). W środkowej części obiektu znajduje się, wyrazie odcinający się brył łącznik będący jednocześnie tarasem, który jest spoiwem wszystkich „ramion”. Od początku projekt koncepcyjny był rysowany z oznaczeniem z jakiego kierunku, o której godzinie będzie wpadało słońce.

Jedyny taki obiekt w Polsce

Jedyny taki obiekt w Polsce

W Otrębusach (pod Warszawą) powstał pierwszy w Polsce betonowy budynek wydrukowany za pomocą drukarki 3D.

Polski startup składający się z zespołu inżynierów stworzył autorską, w pełni funkcjonalną drukarkę 3DCP (3D Construction/Concrete Printing), która jest wstanie wydrukować beton. Wielkoformatowy druk pozwolił na stworzenie obiektu o powierzchni 7mkw. Jego wydrukowanie zajęło 13 godziny i wykorzystano 6 ton betonu. „Beton to jeden z najpowszechniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Stawianie budynków to obecnie proces wymagający znacznego zaangażowania wykwalifikowanego personelu, środków oraz surowców. Wykorzystanie druku 3D może w tym względzie zrewolucjonizować oblicze branży i znacznie ją zautomatyzować. Inżynierowie REbuild szacują, że ich wynalazek pozwoli na wydrukowanie domu, którego koszty mogą stanowić jedynie połowę (do 80 proc.) obecnej ceny budowy.”- wyjaśnia dr inż. Michał Kowalik, prezes zarządu REbuild.

Cedrowy Dom

Cedrowy Dom

Jednorodzinny dom znajdujący się w willowej dzielnicy Poznania, dzięki drewnianej elewacji idealnie wtapia się w zielone otoczenie.

Dom Cedrowy to projekt Mariusza Wrzeszcza oraz Jana Celichowskiego z pracowni Wrzeszcz Architekci. Elewacja zewnętrzne i wewnętrzne ściany zostały pokryte drewnem cedrowym przez co zarówno wnętrze jak i bryła stanowią spójną całość. Od strony ulicy fasada budynku jest zwarta i zamknięta, natomiast od ogrodu prosta bryła otwiera się i wtapia w naturę. Duże przeszklenia zapewniają dużą ilość naturalnego światła oraz potęguje efekt bliskości i przenikania się z naturą. Drewno cedrowe we wnętrzach pojawia się nie tylko na ścianach, podłogach ale również wykonano z niego blat kuchenny, szafki łazienkowe a nawet okładzie przestronnej kabiny prysznicowej. 

Pierwszy hotel, który powstanie na księżycu

Pierwszy hotel, który powstanie na księżycu

Projekt zaprezentowany przez The Gateway Foundation opiera się inspiracjach pochodzących z lat 50tych XX wieku.  

Pierwszy kosmiczny hotel będzie kołem o średnicy 200 metrów. W 24 połączonych ze sobą kapsułach znajdą się prywatne rezydencje, pokoje hotelowe oraz pomieszczenia dla obsługi. Co ciekawe, cały obiekt będzie w ciągłym ruchu, aby wytworzyć pole grawitacyjne. W kompleksie na stałe może zamieszkać około 400 osób. We wnętrzach pojawią się nowoczesne, łatwe w konserwacji substytuty kamienia i drewna. Tkaniny, ciepłe oświetlenie, farby i faktury nadadzą domowego, przytulnego charakteru. Kosmiczny hotel pierwszych 100 gości może przyjąć już w 2025 roku. . Stację mają wybudować roboty i drony. 

Inteligentne domki letniskowe na Pomorzu

Inteligentne domki letniskowe na Pomorzu

Camppinus Park kompleks znajdujący się w Jezierzanach, zaledwie 3 km od Morza Bałtyckiego i 300 metrów od malowniczego Jeziora Wicko, który pozwala na relaks i ucieczkę od zgiełku miasta.

Domki letniskowe mają prostą formę i nawiązują do klasycznej zabudowy rybackiej. Każdy z nich jest wyposażony w tablet, który zadba o dopasowanie otoczenia do nastroju gości tak, by ich pobyt był udany pod każdym względem. Wewnątrz znajduje się sypialnia, duży salon oraz wyposażona kuchnia, wszystko utrzymane jest w nowoczesnym minimalistycznym stylu. W kompleksie znajduje się także basen oraz miejsce na grilla czy ognisko. 

Kolejny nowoczesny akademik w Łodzi

Kolejny nowoczesny akademik w Łodzi

W pobliżu kampusu Politechniki Łódzkiej, przy ulicy Rembielińskiego powstanie nowoczesny akademik.

Projekt architektoniczny opracowała warszawska pracownia Grupa 5 Architekci. BaseCamp to siedmiokondygnacyjny budynek, którego główne wejście znajduje się w poziomie pierwszego piętra, do którego prowadzi rapa i rozległe schody. W akademiku powstanie 631 pokoi studenckich oraz, niezbędne w tego typu obiekcie przestrzenie wspólne: wielofunkcyjne sale, wspólne kuchnie, pokoje nauk oraz zewnętrzny otwarty dziedziniec. Na poziomie parteru zaplanowano lokale usługowe (w tym klub fitness) oraz dwa garaże. Nowoczesny obiekt powstał na terenach poprzemysłowych i został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać działkę. Budynek o powierzchni użytkowej 24 000 m2 powstał na planie litery „L” i połączony jest wspólnym parterem i zewnętrznym tarasem. 

Kamień i beton w roli głównej

Kamień i beton w roli głównej

Pośród górskiego krajobrazu w Meksyku powstał jednorodzinny dom, który swoim desingem idealnie komponuje się z krajobrazem.

Projekt architektoniczny przygotowany przez pracownie p+0 arquitectura został zrealizowany  w się w El Jounco - niewielkiej miejscowości w stanie Nuevo León, w północno-wschodnim Meksyku. "Bedolla" to jednorodzinny dom o powierzchni 245 m kw, który jest otoczony wysokimi cedrami i starymi dębami góry. Budynek to dwie prostopadłościenne bryły o różnych wysokościach, które połączyli przeszklonym łącznikiem. Betonowy szkielet obłożono kamieniami wydobytymi z okolicznych kamieniołomów. Zastosowano duże przeszklenia, które pozwalają cieszyć się widokiem na zieleń i góry.

Nowa odsłona Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao

Nowa odsłona Muzeum Sztuk Pięknych w Bilbao

W centrum hiszpańskiego miasta – Bilbao zostanie odrestaurowane i zmodernizowane Muzeum Sztuk Pięknych.

Międzynarodowy konkurs architektoniczny wygrał brytyjski architekt Norman Foster, który już wcześniej projektował dla miasta. Muzeum Sztuk Pięknych składa się z kilku ważnych architektonicznie budynków, w tym z ceglanej bryły z 1945 roku i pawilonu z 1970. Nowa koncepcja ma połączyć te obiekty nadbudówką. Wysoka na 8,5 m konstrukcja oparta będzie na dachach i zamknie plac od góry, tworząc atrium, które zostanie wyłożone szklanymi panelami.  Nowa przestrzeń wystawiennicza wsparta na sześciu kolumnach będzie miała ponad 2 tys. mkw. W części, która znajdzie się nad placem, zamontowano cylindryczny świetliki, doświetlające plac i zapewniające nową przestrzeń wystawienniczą. Nadbudowa wymusi również zmiany wewnątrz muzeum – sumie przybędzie ponad 7 tys. mkw powierzchni wystawienniczej. Przywrócone zostanie pierwotne wejście do budynku z 1945 r. i połączenie wszystkich przestrzeni. Szacuje się, że wszystkie prace zakończą się pod koniec 2022 roku i pochłoną 18,66 mln euro.

Drewno w nowoczesnym wydaniu

Drewno w nowoczesnym wydaniu

W Barcelonie powstał ośrodek wsparcia dla pacjentów onkologicznych, który wyróżnia się nowoczesną architekturą z wykorzystaniem naturalnego drewna. 

Ośrodek Kālida Sant Pau zaprojektowany przez Benedettę Tabgliabue z pracowni Miralles Tagliabue EMBT, a projekt wnętrza stworzyła Patricia Urquiola. Fasada obiektu powstała z ceramicznych elementów o różnych kształtach i kolorach a duże przeszklenia  zostały przesłonięte naturalnym drewnem które Drewno zostało poddane modyfikacji termicznej lub obróbce termicznej, dzięki czemu uzyskało korzystniejsze właściwości eksploatacyjne, większą trwałość i odporność. Trejaż na fasadzie składa się z poprzecznie rozmieszczonych desek z termicznie modyfikowanego tulipanowca amerykańskiego, zapewniając tym samym dostęp światła. 

Dom wtopiony w łąkę

Dom wtopiony w łąkę

Na Warmii powstał nowoczesny dom jednorodzinny, który idealnie wpisuje się w sielski krajobraz. 

Green Line to projekt Przemka Olczyka ze studia Mobius Architekci, łączący w sobie tradycje rozwiązania architektoniczne z nowoczesnością i poszanowaniem otaczającej przyrody. Dom znajduje się na działce z naturalnym fałdem ziemnym, która wpłynęła na kształt budynku. Żelbetowa płyta o grubości 90 cm została zawieszona ponad opadającym terenem tworzy przedłużenie górnego poziomu wzniesienia, dzięki czemu powstała wyraźna lecz smukła linia, od której budynek wziął swoją nazwę i charakter. Horyzontalny układ domu został wzmocniony o linię zielonego dachu, przesuniętego względem parteru. Obiekt o powierzchni ponad 500 mkw. ma układ atrialny z parawanem przeszklonych ścian budynku. 

Gdańska inwestycja z historią w tle

Gdańska inwestycja z historią w tle

Przy ulicy Wiosny Ludów 4 w Gdańsku, na granicy Głównego i Młodego Miasta powstanie nowa inwestycja. 

Chlebova Apartamenty będzie nawiązywać go historii miejsca, w którym mieściła się „fabryka chleba”. Nieruchomość została zaprojektowana przez Roark Studio to siedmiopiętrowy apartamentowiec z dwoma podziemnymi kondygnacjami, w którym znajdzie się 163 lokali o powierzchni od 26 do 150 m kw. Na parterze budynku powstaną zaplanowano lokale usługowe (z antresolami sięgającymi pierwszej kondygnacji) a na dachu taras widokowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. „Wewnątrz mieściła się siedziba piekarni (w tym pomieszczenia biurowe oraz mieszkania), a także reprezentacyjna aula na potrzeby grona akcjonariuszy spółki oraz zrzeszenie cechowe mistrzów piekarnictwa, wykorzystywana także przez towarzystwo śpiewacze gdańskiego cechu piekarzy. W latach 30-tych mieściła się tu także restauracja. Stopień zachowania budynku po zakończeniu działań wojennych umożliwił wykorzystanie technicznego wyposażenia i ponowne uruchomienie w jego wnętrzu piekarni, której działalność trwała aż do lat 90. XX wieku”- komentuje Jagoda Załęska Kaczko, autorka opracowania historycznego tych terenów. 

Designerskie przedszkole

Designerskie przedszkole

Projekt nowoczesnego żłobka został stworzony przez pracownię TOPROJEKT.

Przedszkole Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Żorach to nowoczesny budynek z zielonym dachem z tarasem, na którym odbywają się zajęcia na świeżym powietrzu. Projekt został dostrzeżony w wielu międzynarodowych konkursach m.in.: w plebiscycie Bryła Roku, Zmień Wizję w Projekt oraz Nagrody im. Miesa van der Rohe. Jednym z kluczowych determinantów była trójkątna działka o nieregularnym kształcie, aby maksymalnie wykorzystać jej potencjał przestrzeń do zabawy zorganizowano na zielonym dachu. Trójkątna bryła budynku jest uzupełniona o duże okna oraz atrium co zapewnia odpowiednie doświetlenie w pomieszczeniach. „Umieściliśmy tutaj opływowy w kształcie, pokryty drewnem taras z dwoma okrągłymi wyspami zieleni pośrodku, który zachęca dzieci do biegania po coraz to innych torach. Poza tarasem powierzchnię dachu pokryliśmy trawami ozdobnymi. Ściany i dach będą się naturalnie starzeć, drzewa wzrastać, a trawy zagęszczać. Funkcjonowanie i starzenie się budynku w perspektywie lat jest dla nas równie – a może nawet bardziej – istotne od jego wyglądu w momencie oddania do użytkowania. Jako projektanci zawsze musimy myśleć o tym, jak budynki będą wyglądały nie tylko dziś, ale także za kilkanaście lat. Muszą zachować zarówno swoją estetykę, jak i funkcjonalność” – komentuje Karol Wawrzyniak, współtwórca projektu. 

Jednorodzinny dom z recyklingu

Jednorodzinny dom z recyklingu

Dom jednorodzinny powstały z desek z odzysku został wyróżniony w międzynarodowym konkursie konkursu International Design Awards.

Projekt Piotra Kuczia został doceniony za rozwiązania proekologiczne i zastosowanie materiałów z recyklingu. Najbardziej charakterystycznym elementem domu jest drewniana elewacja o niejednolitej kolorystyce i fakturze. Co więcej obiekt, który powstanie na skraju lasu idealnie wtopi się w krajobraz stając się jego naturalną częścią. Bryła budynku jest prostą kompozycją poprzesuwanych względem siebie „pudeł”, przez co ma nowoczesny kształt. Co więcej dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów dom jest bardzo tani w utrzymaniu.

Nietuzinkowy budynek handlowy

Nietuzinkowy budynek handlowy

Flagowy salon marki odzieżowej Juun.J odzwierciedla charakterystyczne cechy firmy.

Budynek zaprojektowany przez pracownie WGNB jest nowoczesny, minimalistyczny o prostej wyrazistej formie i w kolorze czarnym. Punktem wyjścia dla architektów stała się tradycyjna chata, jednak została ona przełożona na język współczesnej architektury i designu. Geometryczna bryła ze dwuspadowym dachem stała się nowoczesna i dynamiczna dzięki przesunięciu strzelistego dachu względem głównej części budynku, która ponadto została obrócona względem linii fasady. Elewacja sklepu jest czarna i betonowa a światło naturalne wpada do pomieszczenia przez okna i przeszklony dziedziniec. 

Spektakularna pergola w Tokio

Spektakularna pergola w Tokio

Gigantyczna pergola zaprojektowana przez Studio Heatherwick jest pierwszym budynkiem, który powstał w ramach rozbudowy tokijskiej dzielnicy Toranomon-Azabudai.

Pergola w najwyższym punkcie będzie miał 43 m. wysokości: 13 pięter, z czego sześć będzie schowanych pod ziemią. Cała inwestycja zajmie ponad 8 hektarów a jej kształt nawiązuje do łagodnie opadającego zbocza, które wbija się w ziemię. Takie rozwiązanie zapewnia pomieszczeniom znajdującym się pod ziemią odpowiednie doświetlenie. W przeszkleniach zostanie wykorzystana tradycyjna japońska technika trawienia szkła: edo kiriko. Na sztucznym zboczu powstanie ogólnodostępny ogród. Zieleń wspinająca się na zakrzywioną strukturę, uczyni bryłę przyjazną człowiekowi. Częścią inwestycji będą także inne budynki o falistej strukturze, w tym szkoła dla 700 uczniów. Wszystkie obiekty zostaną połączone podziemnym tunelem o długości 700 metrów, w którym znajdzie się również spora hala gastronomiczna.

Prywatny dom studencki w zrewitalizowanej kamienicy

Prywatny dom studencki w zrewitalizowanej kamienicy

Kończy się modernizacja dawnej siedziby Orange przy ul. Prusa 9 we Wrocławiu,  która zmienia się w prywatny dom studencki.  

Budynek przy ul. Prusa po rewitalizacji zyskał nowe walory estetyczne. Projekt jego przebudowy stworzyła renomowana wrocławska pracownia AP Szczepaniak. Zakres prac musiał być skonsultowany z  konserwatorem zabytków, ponieważ obiekt znajduje się na obszarze chronionym. Jego forma została dostosowana do kamienicowego charakteru południowej pierzei ul. Prusa. Ocieplono elewację, ale z  zachowaniem elementów architektonicznych sprzed remontu. Historyczne detale, takie jak gzymsy, opaski i  boniowanie, zostały starannie odtworzone, dzięki czemu elewacje otrzymały dodatkowy pierwszy plan. Dominującym kolorem na elewacji jest jasnoszary, dzięki czemu kompozycja jest spójna i stonowana. Dodatkowo wprowadzonym detalem są balustrady w oknach. Z kolei dodatkowe wejście do akademika stanowi winda zlokalizowana w podwórzu i dostępna z zewnątrz, umożliwiająca wygodny dostęp osobom niepełnosprawnym. Zachowano bramę i wejścia do budynku od strony ulicy i podwórka. Kolor wnętrza bramy będzie bardziej  żywiołowy, co ma zapowiadać to, co dziać się będzie w środku akademika.  Projekt zakładał także nadbudowę istniejącego budynku o dwie kondygnacje w jego niższej części i o jedną kondygnację w wyższej. Na lokatorów czekają wyposażone i  umeblowane mikroapartamenty. Do wyboru jednoosobowe lub dwuosobowe. Część z nich to pokoje współdzielone, część to moduły dwupokojowe, inne mają antresolę. Każdy z osobną łazienką i częścią kuchenną. Ich wielkość to od 20 do 40 mkw. Znajdą się także mikroapartamenty dla osób niepełnosprawnych.

Falujący blok w Krakowie

Falujący blok w Krakowie

Projekt architektoniczny budynku mieszkalnego w Krakowie został zaprojektowany przez biuro ION Architekci i zdecydowanie wyróżnia się nie tylko na tle okolicznych zabudowań.

Pianissimo to ośmiokondygnacyjny budynek mieszkalny, który  pomieścił 11 lokali użytkowych na parterze i 181 mieszkań. Nowy obiekt powstanie w centrum dawnych terenów poprzemysłowych., takie ulokowanie inwestycji jest wyzwaniem dla architektów ale jednocześnie inspiracją. Linia brzegowa Wisły stała się punktem wyjścia do uformowania miękko falującej linii elewacji domu, które są uzupełnione o płynne linie balkonów i wstęg międzybankowych. 

Prestiżowa nagroda dla polskiej pracowni

Prestiżowa nagroda dla polskiej pracowni

Pracownia architektoniczna Głębowski Studio otrzymała jedną z nagród w prestiżowy6m konkursie A'Design Award.

Nagrodę otrzymał projekt zabudowy hotelowo-apartamentowej w Rogowie niedaleko Kołobrzegu. Shellter Hotel & Apartments to obiekr komponujący się z nadmorskim krajobrazem. Kompleks składa się z 15 budynków apartamentowych oraz hotelu o czterogwiazdkowym standardzie, mieszczącym ok. 230 pokoi. Budynki mają klarowne, geometryczne formy, nasuwające skojarzenia z modernistyczną zabudową willową, tak charakterystyczną dla polskiego Wybrzeża. Architekci podkreślają, że zamiast na efektowne formy, położyli nacisk na jakość materiałów.

Nowoczesny domek letniskowy

Nowoczesny domek letniskowy

Pracownia architektoniczna przygotowała projekt nowoczesnego i ekologicznego domku letniskowego.

Greenhouse to projekt, w którym tradycyjna łączą się z nowoczesnym designem i rozwiązaniami proekologicznymi. Bryła obiektu jest współczesną interpretacją klasycznej wiejskiej stodoły, ze znanymi elementami (komin, dwuspadowy dach, drewniane elewacje). Jednak sylwetka obiektu jest nieregularna, przełamana przeszkloną ścianą i elewacją pokrytą w całości trawą. Domek ma powierzchnią 180 mkw. i mieści salon, łazienkę,  jadalnię, kuchnię i oranżerię z wyjściem na taras, na piętrze znalazło się miejsce m.in. na sypialnie, bibliotekę i drugą łazienkę.

Kolejna inwestycja we wrocławskim Porcie Popowice

Kolejna inwestycja we wrocławskim Porcie Popowice

W obrębie jednego z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu- Portu Popwice powstanie nowoczesny biurowiec.

Konkurs na projekt architektoniczny nowego obiektu wygrała warszawska pracownia WXCA. Nowoczesny biurowiec zapewni ponad 13 tysięcy mkw. powierzchni użytkowej. Na tle innych budynków tego typu będzie wyróżniał się nowoczesnym designem z ciekawą przeszkloną elewacją z układem pionowych oraz poziomych przesłon, przypominających żyletki, tworzących regularny, ale naprzemienny rytm architektoniczny. W budynku architekci zapewnili elastyczną możliwość aranżacji przestrzeni biurowej, w której znajdą się mobilne miejsca pracy (hot desks), wspólne stoły, miejsca spotkań w domowej atmosferze (soft seatings) czy pokoje ciszy (silent rooms). Na parterze budynku znajdzie się także przedszkole oraz przestrzeń gastronomiczna. W dwóch podziemnych kondygnacjach mieścić się będą garaże na 300 miejsc parkingowych. Wejścia do biurowca znajdą się zarówno od strony przystanków autobusowych przy ul. Wejherowskiej, jak i budowanego osiedla mieszkaniowego. Nowy obiekt będzie budowany zgodnie z wymogami certyfikatu LEED GOLD, określonymi przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.

Najwęższy budynek na świecie?

Najwęższy budynek na świecie?

Do jednej ze szkół w Kopenhadze dobudowano Centrum Kulturalne, w którym powstanie również biblioteka oraz świetlica. Jednak nowo powstały budynek wyróżnia się bardzo nietypowym kształtem.

Projekt przygotowany przez pracownie COBE bazuje na złudzeniu optycznym, przez co nowo powstały budynek wydaje się bardzo wąski. Front biblioteki tworzy najszersza ze ścian, która przysłania bryłę jednocześni tworząc nowe główne wejście od strony ulicy. Ściany boczne i dach obiektu nachodzą na istniejącą już szkołę, powstałe ciasne zwężenia, które stały się korytarzami łączącymi budynki. Wszystkie te zabiegi sprawiły, że boczna ściana sprawia wrażenie bardzo wąskiej, co nadaje obierkowi niepowtarzalnego charakteru i wyjątkowości. 

Jedyna taka konstrukcja w Europie

Jedyna taka konstrukcja w Europie

W Krynicy-Zdroju w koronach drzew powstała unikatowa drewniana konstrukcja. 

Drewniana wieża widokowa o wysokości 49,5 metra powstała na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena (896 m n.p.m) pośród lasów pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Do konstrukcji będzie prowadzić specjalnie zaprojektowana „drewniana ścieżka” wznosząca się stopniowo do góry, podpierana przez 18 wież wsporczych i 87 słupów. System piętowej ścieżki jaki zastosowano w Krynicy- Zdroju jest pierwszym tego typu rozwiązaniem  w Europie. Dzięki zastosowaniu wyjątkowego drewna z robinii akacjowej, zwanej potocznie akacją, inżynierowie tworzą solidną konstrukcję spełniającą zarówno standardy bezpieczeństwa, jak i gwarantującą walory estetyczne. Łączna długość ścieżki to 1030 metrów. 

Ekologiczny mikrodom

Ekologiczny mikrodom

Solace to niewielki dom zaprojektowany przez pracownię Piotra Pokorskiego ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań proekologicznych.

 

Ekologiczny dom dzień wykorzystaniu paneli fotowoltaiczne, w ciągu roku, jest wstanie wyprodukować więcej energii niż zużywa.  Do budowy wykorzystano wysokiej jakości materiały, które w 80% można poddać recyklingowi. Wszystkie elementy niezbędne do złożenia takiego budynku dostarczane są w jednym kontenerze poprzez stosunkowo prosty montaż dom jest gotowy w ciągu kilku dnia. Do jego postawienia nie jest wymagane pozwolenie na budowę a koszt modelu z  instalacją fotowoltaiczną zaczyna się od 150 tys. zł. Solace ma 34,98 mkw, ale dzięki antresoli powierzchnia została powiększona o dodatkowe 10 mkw. Dzięki modułowemu charakterowi budynku istnieje możliwość rozbudowy o i dodatkowe moduły z łącznikiem.

Luksusowa willa przypominająca skałę

Luksusowa willa przypominająca skałę

Jednorodzinny dom inspirowany kształtem i surowością gór jest projektem Kariny Wiciak z pracowni WamHouse.

Betonowy Pentahouse poprzez ostre i strome krawędzie, pochylone powierzchnie naśladuje górzyste krajobrazy i wtapia się w otocznie. Efekt ten jest spotęgowany przez odcienie szarego betonu, którymi pokryte są elewacje. Willa oferuje 580mkw powierzchni nadziemnej oraz 142 mkw części podziemnej z garażem. Bryłe budynku tworzy kilka różnej wielkości pięciokątów wzbogaconych o duże przeszklenia. W najmniejszym pięciokącie znajduje się wejście, a w kolejnych mieszą się strefy dostosowane do potrzeb kilkuosobowej rodziny.

Nowoczesne buntownictwo: ekologiczny beton

Nowoczesne buntownictwo: ekologiczny beton

Nowa siedziba Orange w Lyonie zostanie oddana do użytku już na początku 2020 roku i będzie się wyróżniać nie tylko formą architektoniczną ale przede wszystkim materiałami użytymi do budowy.

Do budowy obiektu wykorzystano, aż 60% kruszywa pochodzącego z recyklingu. Przez co biurowiec stanie się ważnym osiągnięciem w dziedzinie praktycznego zastosowania koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego. Budynek zaprojektowany przez  biura Hubert Godet i Hardel Le Bihan Architects pomieści 2000 pracowników. Sam gmach będzie miał dynamiczną bryłę i elastyczne w aranżacji wnętrza. Dzięki wykorzystaniu szeregu proekologicznych rozwiązań już na etapie budowy znaczne ograniczono emisje CO2 i ślad węglowy generowanego przez działalność firm.

Ekologiczny projekt we Wrocławiu

Ekologiczny projekt we Wrocławiu

Śląska pracownia architektoniczna,  Medusa Group przygotwała projekt kompleksu biurowego, który powstanie w jednym z najbardziej komercyjnych regionów Wrocławia.

CU Office to dwa ośmiokondygnacyjne obiekty biurowe, które wtopią się w wielkomiejską zabudowę okolicy. Oba budynki są nie tylko nowoczesne ale również proekologiczne. Na dachach znajduje się 415 mkw. tarasów, do budynków doprowadzone będą ścieżki rowerowe, zaprojektowano również znajdą się parkingi dla rowerów oraz prysznice i szatnie. Zielone dachy będą dostępne dla użytkowników biurowców, a partery obu gmachów przeznaczono na handel i usługi. W gmachu zaplanowano wyjątkowo nowoczesny i wydajny system oszczędzania wody i energii, co poskutkowało przyznaniem obiektowi certyfikatu BREEAM.

Zielone bloki w Rzeszowie

Zielone bloki w Rzeszowie

Biuro architektoniczne MWM Architekci zaprojektowało zielone bloki, które powstaną w Rzeszowie.

9-kondygnacyjny budynek będzie otoczony zabudową jednorodzinną a jego forma i kształt będzie integrować się z zielenią dzielnicy, nie przytłaczając istniejących domów. „To ma być zabudowa nowoczesna i efektowna, ale przede wszystkim przyjazna dla otoczenia i mało uciążliwa dla właścicieli okolicznych domów. W zaprojektowanych budynkach ma się znaleźć maksymalnie 600 mieszkań, do których doprowadzi osobna, nowa droga. Na osiedlu ma być mnóstwo zieleni i małej architektury” – komentują autorzy projektu MWM Architekci. Zaprezentowany projekt uzupełnia również zabudowę o zieleń, małą architekturę oraz urządzenia, pozwalające mniej obciążać środowisko (np. zbiorniki na deszczówkę).

Designerski zakład produkcyjny

Designerski zakład produkcyjny

Na obrzeżach Tbilisi w Gruzji powstał designerski zakład produkcji kawy.

Capsulo został zaprojektowany przez pracownie Khmaladze Architects. Jest to obiekt przemysłowy, który wpasowuje się i nie zaburza naturalnego krajobrazu. Obiekt komercyjny powstał z betonu a jego forma jest zwart, pozbawiona dużych przeszkleń i otwartych przestrzeni. Elementem wyróżniającym budynek jest ukształtowana na kształt harmonijki elewacja. Takie rozwiązanie przełamuje monolit betonowej fabryki. Warto również zwrócić uwagę na wypukły i w całości pokryty roślinnością dach, z okrągłymi świetlikami, które doświetlają wnętrza. W Capsulo poza częścią produkcyjną znalazły się także biura, przestrzeń do degustacji kawy oraz niewielka sala wystawowa.

Wodny Park w Tychach w finale prestiżowego konkursu

Wodny Park w Tychach w finale prestiżowego konkursu

Podczas Światowego Festiwalu Architektury (4-6.11.2019 Amsterdam) o tytuł najlepszego budynku świata w kategorii "Budynki ukończone: produkcja energii i recykling" powalczy Wodnego Parku Tychy.

Projekt autorstwa TKHolding - Truszczyński & Kobierzewski został oddany do użytku 30 kwietnia 2018 roku. Budynek kształtem jest nawiązaniem do pobliskiego jeziora Paprocańskiego. W bryle dominują miękkie, płynne linie faliste, które są dodatkowo podkreślane płytami elewacyjnymi (panele Rockpanel Chameleon), które w zależności od kąta patrzenia i kierunku padania promieni słonecznych zmieniają one kolor. Należy zaznaczyć, że Park jest najnowocześniejszym kompleksem basenowym w Polsce, który jest jednocześnie ekologiczny i energooszczędny. Dzięki połączeniu z oczyszczalnią ścieków Tychy – Urbanowice obiekt nie korzysta z energii elektrycznej i cieplnej z zewnętrznej sieci. Agregaty pokrywają zapotrzebowanie energetyczne budynku aż w 190 procentach A nadwyżki energii zasilają i ogrzewają mieszkania w pobliskich osiedlach.

Warta Towers – nowoczesny budynek w Poznaniu

Warta Towers – nowoczesny budynek w Poznaniu

Wysoki na 60 metrów budynek Atal Warta Towers zaczął piąć się na Ratajach. Rozpoczyna się wnoszenie pierwszego piętra. Budynek wpisze się w  modernistyczną okolicę, oferując znacznie więcej niż setki mieszkań. Wyróżnia go m.in. nietuzinkowy projekt autorstwa nagradzanej pracowni AP Szczepaniak.

Na poznańskich Ratajach trwa realizacja projektu Atal Warta Towers, który  jest idealnym  nowatorskiego podejścia do współczesnej architektury. Niedawno zakończyła się budowa dwukondygnacyjnej podziemnej hali garażowej. Aktualnie trwają prace przy stropie nad parterem i rozpoczyna się budowa pierwszego piętra. Już teraz wiadomo, że 17-piętrowy i wysoki na 60 m budynek o intrygującej konstrukcji stanie się charakterystycznym punktem na mapie Poznania, który  już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem.Deweloper zaznacza, że Atal Warta Towers to jedna z jego najlepiej sprzedających się poznańskich inwestycji, m.in. dzięki lokalizacji i architekturze. Architekci z wrocławskiej pracowni AP Szczepaniak wykorzystali ukształtowanie terenu, umieszczając budynek Atal Warta Towers na wzniesieniu niczym rzeźbę na postumencie. Przy jego projektowaniu podzielili go wertykalnie i horyzontalnie tworząc mniejsze bryły. Kompozycja bryłowa została dodatkowo podkreślona poprzez wprowadzenie kontrastu kolorystycznego – jasno- i  ciemnoszarej elewacji z tynków szlachetnych. Dzięki zastosowaniu układu ciągłych obwodowych balkonów i loggii z  balustradami z mlecznego szkła, elewacja otrzymała dodatkowy pierwszy plan w  postaci horyzontalnego układu poziomych pasów. Budynek posiada zielony dach, co jest dodatkowym walorem estetycznym i ekologicznym. Niżej uwagę przyciąga charakterystyczne 8-metrowe podcięcie, w którym umieszczono wejście główne. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na drugą połowę 2021 roku. W  budynku zaprojektowano 352 mieszkania o zróżnicowanej wielkości: od 26 do 108 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4. Do tego 15 lokali usługowych i 365 miejsc parkingowych (305 w hali podziemnej). 

Nowy, zielony kompleks biurowy

Nowy, zielony kompleks biurowy

Pracownia HRA Architekci zaprojektowała nowoczesny kompleks biurowy, w którym bardzo ważną rolę odgrywa zieleń. 

Nowy obiekt biurowy powstanie przy ulicy Burakowska 14 w Warszawie, jego budowa rozpocznie się już w 2020 roku. Kompleks Forest (z ang. las) powstanie zgodnie z zasadami biophilic design, kiedy to zintegrowanie zieleni z architekturą pozytywnie wpływa na ludzi, ich samopoczucie, koncentrację, możliwość relaksu czy zdolności poznawcze. Nowoczesny obiekt biurowy będzie dysponował 78990 mkw powierzchni użytkowej i zostanie uzupełniony o ok. 400 drzew i krzewów. Zieleń pojawi się wokół budynków oraz w ich wnętrzach, a plac łączący obie bryły będzie ogólnodostępną przestrzenią publiczną - pomiędzy budynkami mają powstać zielone tereny relaksu o powierzchni dwóch boisk piłkarskich.

Lewitujący dom

Lewitujący dom

Biuro architektoniczne Paul de Ruiter Architects zaprojektowało energooszczędny dom, którego połowa znajduje się pod ziemią, poniżej tafli wody.

Luksusowa willa składa się z dwóch części. Górny element domu sprawia wróżenie jakby lewitował. Pod ziemią znalazła się natomiast część położona prostopadle do górnej przestrzeni, gdzie znajdziemy zarówno duży garaż, spiżarnię, jak i łazienkę oraz biuro. Duże okno na jego końcu zapewnia zapierający dech w piersiach widok na pobliskie jezioro. Ciekawym elementem jest również stalowa rama w kształcie litery V znajdująca się na jednym końcu i szklane pudełko na drugim, zawierające schody prowadzące do części podziemnej. Wokół nieruchomości posadzono 71 000 tysięcy młodych drzew, które mają osłaniać willę, integralną częścią domu jest również basen znajdujący sie ponad podziemną częścią budynku. W willi zainstalowano różnego rodzaju technologie energooszczędne w tym: fotowoltaiczne panele czy specjalny ekran wbudowany w fasadę, który może zostać w dowolnym momencie rozwinięty, chroniąc przed słońcem i tworząc przestrzeń umożliwiającą wentylację.

Wrocław stawia na kamienice

Wrocław stawia na kamienice

Rekonstruowana Kamienica Pod Pelikanem nabrała kształtów i już wypełniła lukę w  pierzei ulicy Kościuszki. Niedługo zaczną się prace przy fasadzie, której wygląd łudząco przypomni jej dawny wystrój.

Wizytówką kamienicy ma być jej biało-czarne wnętrze z wieloma lustrami i sztukaterią. Projekt powstał w renomowanej wrocławskiej pracowni AP Szczepaniak. Architekci zadbali o odtworzenie charakterystycznych elementów zdobiących fasadę np. gzymsów i opasek wokół okien. Fasada Kamienicy Pod Pelikanem będzie zatem bardzo zbliżona do oryginału. Nawiąże do historycznych zabudowań Przedmieścia Oławskiego, które w XIX w. - po tym jak przemysł przeniósł się na dalsze obrzeża miasta - stało się okazałą dzielnicą mieszkaniową zabudowaną zachowanymi do dziś kamienicami czynszowymi. W budynku znajdzie się 15 apartamentów o powierzchni od 32 do 36 mkw Efekt końcowy inwestycji będziemy podziwiać już tegoroczną jesienią.

Przeszklona biblioteka

Przeszklona biblioteka

W holenderskim mieście Spijkenisse powstała biblioteka ze szklaną elewacją, przez którą widać regały z książkami.

Projekt wykonany przez architektów z pracowni MVRDV ma zachęcić mieszkańców do wejścia do biblioteki i wypożyczeniu książki. Część główna budynku to szklana piramida, która jest widoczna z każdej części miasta. W budynku o powierzchni 9300 mkw. znajduje się również centrum edukacji, siedziba klubu szachowego oraz przestrzenie do organizacji konferencji i spotkań. Wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób żeby odwiedzający czuli się jakby wędrowali po prawdziwej górze. Dlatego też regały z książkami zostały umieszczone na platformach nawiązujących do szlaków turystycznych a na szczycie znajduje się kawiarnia panoramicznym widokiem na miasto. 

Falujący apartamentowiec

Falujący apartamentowiec

Kopenhaska pracownia architektoniczna  Henning Larsen Architects stworzyła innowacyjny apartamentowiec, którego nie da się nie zauważyć.

The Wave to nietypowy kompleks mieszkalny, który kształtem przypomina fale. Obiekt znajdujący się w duńskim mieście Vejle jest niejako przedłużeniem otoczenia, od nabrzeża po zielone wzgórza wznoszące się z fiordu. Nieruchomość obejmuje obszar prawie 3,5 arów i składa się z ponad stu luksusowych apartamentów wraz z nowym publicznym molo z przodu, które ma na celu ożywienie nabrzeża. Rzeźbiarska sylwetka Wave składa się z pięciu zaokrąglonych wież, które tworzą nowy wizualny punkt orientacyjny dla miasta i są widoczne z kolei, drogi i morza.

Hotel w przezroczystej bańce

Hotel w przezroczystej bańce

Przezroczysta, futurystyczna kopuła stanęła w głębi lasu w miejscowości Biskupstungur na południu Islandii.

„Hotel miliongwiazdkowy”  jest zbudowany z przezroczystego plastiku, który pozwala na obserwacje gwieździstego nieba a specjalny system doprowadzający ciepłe powietrze sprawia, że namiot  jest ciepły na „napompowany”. Projekt autorstwa przedsiębiorcy, Róbert Sveinn Róbertssona został ulokowany na drewnianej platformie otoczonej drzewami. W środku znajduje się dwuosobowe łóżko. Nocleg w Bańce kosztuje mniej niż 200 dolarów dla dwóch osób za noc i cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów z całego świata. 

Nowa inwestycja na kampusie Facebooka

Nowa inwestycja na kampusie Facebooka

Budynek zaprojektowany przez Franka Gehry’ego, który pojawił się na kampusie Facebooka w Menlo Park w Kalifornii, łączy funkcjonalność z proekologicznymi rozwiązaniami. 

Budynek „MPK 21” powstał w ciągu 18 miesięcy ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ekologicznych. Na dachu biurowca usytuowano monumentalny ogród wypełniony ponad 200 drzewami. Rozciąga się tam też ścieżka spacerowa o długości niemal kilometra. Natomiast w centralnej części obiektu posadzono więc między innymi wznoszące się na ponad 12 metrów sekwoje. Specjalny system odzysku wody ma pozwolić na oszczędzenie około 64 milionów litrów H2O rocznie. Dach korzysta zaś z fotowoltaiki i pokryty panelami słonecznymi powinien w ciągu 12 miesięcy generować ok 2 mln kWh energii elektrycznej. Ponadto obiekt jest przyjazny ptakom i skonstruowany tak, by jak najefektywniej wykorzystywać naturalne oświetlenie.

Kolejna inwestycja na wrocławskim Nadodrzu

Kolejna inwestycja na wrocławskim Nadodrzu

Bouygues Immobilier przygotowuje teren pod nową inwestycję mieszkaniową. Przy ulicy Krętej właśnie kończą się pierwsze prace. Niedługo powinna rozpocząć się budowa Zajezdni Wrocław, która stylem wpisze się w okoliczną zabudowę i będzie częścią trwającej metamorfozy Nadodrza.

Zajezdnia Wrocław będzie kameralnym budynkiem położonym w pobliżu zabytkowej zajezdni tramwajowej, od której wzięła się nazwa inwestycji. W 6-piętrowym budynku, inspirowanym zabudową okolicznych kamienic, znajdzie się prawie 200 mieszkań, wśród których dominują jednopokojowe lokale typu studio o powierzchni od 25 do 27 mkw. Do większości przynależeć będą balkony, a do kilku ogródki na pierwszym piętrze. W Zajezdni Wrocław znajdą się i większe, kilkupokojowe mieszkania – do 56 mkw. Na parterze pojawi się przestrzeń usługowa, odwołująca się do handlowych tradycji dzielnicy, a pod budynkiem hala garażowa. Ponadto w Zajezdni Wrocław zaplanowano reprezentacyjny hol wejściowy i klub mieszkańca. Zajezdnia Wrocław doskonale wpisuje się w trwającą od ok. dziesięciu lat rewitalizację tej części Wrocławia.

Mieszkania pod wynajem w Poznaniu

Mieszkania pod wynajem w  Poznaniu

Deweloperzy zauważają, że liczba mieszkań kupowanych w Poznaniu pod wynajem od początku ubiegłego roku znacząco rośnie. Inwestorzy interesują się już nie tylko osiedlami w centrum i okolicach, zaczynają również dostrzegać duży potencjał nieco dalej. W  niektórych nowych budynkach wykupują nawet 1/3 mieszkań. 

Na lokalnym rynku poznańskim już 12% mieszkań kupowanych jest pod wynajem. Planowany budżet na zakup mieszkania inwestycyjnego to 294 tys. zł. Większość inwestorów kupuje na kredyt (56%). Najbardziej interesują ich lokale o powierzchni ok. 43 mkw. Inwestorzy zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania w różnych rejonach Poznania. Interesuje ich już nie tylko centrum, ale także Rataje, Jeżyce, czy zielone i spokojne części miasta takie jak Dębiec. Nieprzerwanie od kilku lat inwestorzy traktują mieszkania jako bardzo bezpieczną i  rentowną inwestycję. Roczna stopa zwrotu oscyluje na poziomie od 5% do 7%. 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,6

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies