Studenci już szukają mieszkań na nowy rok akademicki? Jakie mieszkania są najbardziej popularne? 

Sierpień to jeszcze okres wakacyjny dla studentów.

Z poprzedniego okresu zaczną dopiero „spływać” oferty do wynajmu. Niektóre najmy zakończą się z końcem sierpnia, niektóre dopiero we wrześniu.

Wzmożony ruch w poszukiwaniach rozpocznie się , jak co rok, dopiero we wrześniu. We wrześniu będziemy mieli do czynienia z szybkimi decyzjami dotyczącymi najmu.

Każda oferta mieszkania, która wejdzie na rynek wynajmów, zostaje szybko „wychwycona”, rozdzwonią się telefony od studentów poszukujących nowych mieszkań.

Obecny profil klienta - studenta, to student pracujący. Osoby takie łączą się w grupy, po kilka osób, zazwyczaj trzy lub cztery, poszukują wspólnie mieszkania o określonych parametrach.

Przedmiotem zainteresowania są mieszkania dwu lub trzypokojowe, w dobrym standardzie, w dobrej lokalizacji, blisko centrum i blisko uczelni.


Czy studenci wymagają coraz lepszego standardu?

Kwoty, które przeznaczają studenci na wynajem obligują w granicach 3.500- 5.000 zł, za taką kwotę wymagają, aby lokal mieszkalny miał wszelkie udogodnienia, typu zmywarka, pralka, smartTV, nowoczesna łazienka oraz niezbędny dla studentów internet.

Bardzo rzadko się zdarza, aby najemcy – studenci zadowolili się standardem mieszkań z lat 90 -tych ubiegłego wieku.

Generalnie szukają mieszkań, jeżeli w starszych budynkach, to po remoncie i ładnie, nowocześnie urządzonych.

 

Student np. we Wrocławiu ma szansę na wynajem przyzwoitego mieszkania w rozsądnej cenie? Ile musi wydać?

Ceny wynajmu są nadal wysokie we Wrocławiu, wciąż mieszkań brakuje, każda nowa oferta natychmiast znajduje zainteresowanie.

Mieszkań szukają nie tylko studenci ale również klienci przyjeżdzający z Ukrainy i z Białorusi, co bardzo napędza rynek.

Mieszkanie 2-pokojowe, to koszt wynajmu min. ok. 3 200 zł, z tego 2 600 zł czynsz najmu plus dodatkowe opłaty z tytułu użytkowania, tj. czynsz administracyjny plus opłaty za media.

Mieszkania 3-pokojowe, kosztują znacznie drożej; całkowity koszt najmu to ponad 4.000 zł, w tym  czynsz najmu za 3 pokoje min. ok. 3 200 zł plus dodatkowe opłaty (czynsz administracyjny plus media)

Wynajem mieszkań kosztuje drogo, dlatego studenci organizują się po kilka osób, by wspólnie udźwignąć koszty najmu.

 

Wrocław, dnia 21.08.2023r.