Jaka jest oferta mieszkań w kamienicach na wynajem?

Jakie są stawki wynajmu mieszkań w kamienicach?

Kto najchętniej wynajmuje takie mieszkania?

Jakie atuty mają mieszkania w kamienicach?

 

Czy na rynku jest dużo mieszkań w kamienicach do wynajęcia? Oferta rośnie czy maleje ?

W stosunku do całkowitej oferty mieszkań do wynajmu, biorąc pod uwagę np. Wrocław, oferta mieszkań w kamienicach stanowi ok. 8-10% całkowitej podaży.

Wg Analityków WGN do października 2022 r. popyt na mieszkania do wynajmu był bardzo agresywny, nowo wystawione mieszkanie, praktycznie znikało zaraz po wystawieniu, niezależnie czy była to kamienica czy nowe budownictwo.

Niejednokrotnie właściciel mógł wybierać najemcę wg własnego uznania.

Z końcem tego miesiąca popyt znacznie wyhamował, w związku z tym oferta mieszkań stała się stabilna. Codziennie w WGN są realizowane najmy i codziennie przybywa nowych ofert.

Jakie są stawki najmu mieszkań w starych kamienicach? Czy najem  mieszkań w kamienicach jest droższy czy tańszy niż w nowoczesnych budynkach? Jakie są to różnice?

Do października ceny najmu mieszkań w kamienicach nie odbiegały od cen lokali w innych budynkach mieszkalnych; powodem był bardzo duży popyt. Wynajmowały się wszystkie mieszkania niezależnie od lokalizacji, rodzaju zabudowy czy nawet wyposażenia.

Na cenę mieszkania wystawionego do wynajmu ma duży wpływ jego stan techniczny, aranżacja wnętrza, wyposażenie, udogodnienia typu klimatyzacja, jakość budynku i oczywiście lokalizacja. Nie zawsze, przy wynajmie wpływ na cenę ma rodzaj zabudowy.

Wg Analityków WGN mieszkania usytuowane w kamienicach po renowacji osiągają niekiedy bardzo wysokie ceny.  Przykładem może być kawalerka o powierzchni ok. 35 m2 z antresolą, w cenie najmu 7.000 zł /m-c plus opłaty.

W przypadku, gdy kamienica nie przedstawia się zachwycająco pod względem estetycznym, wówczas cena najmu będzie znacznie niższa od ceny najmu podobnego mieszkania w nowym budynku.

Zaznaczyć trzeba, że mieszkania w kamienicach to lokalizacje w centrum miasta, często są to mieszkania usytuowane przy głównych traktach komunikacyjnych, a więc bardzo wygodnie dla przyszłego najemcy.

Problemem niekiedy jest parking. Nie zawsze lokale usytuowane w kamienicach mają w pakiecie wynajmu zagwarantowane miejsce parkingowe, co niewątpliwie ma  wpływ na cenę. 

Kto wynajmuje mieszkania w kamienicach? Czy popyt na takie lokale rośnie?

Najemcami są zazwyczaj klienci lubiący niepowtarzalny klimat „starej '” kamienicy, klienci lubiący śródmiejski zgiełk i bliskość restauracji, klubów  i innych rozrywek.

Z analizy WGN profilu najemcy wynika, że najchętniej mieszkania w kamienicach wynajmują studenci. 

Jeżeli mieszkania w kamienicach staną się tańsze od lokali zlokalizowanych w nowych budynkach, wówczas będzie jeszcze większe zainteresowanie.

Obecnie ceny są podobne.


Jakie są atuty mieszkań w kamienicach?

- dobra lokalizacja

- szerokie, wygodne klatki schodowe

- mała ilość mieszkań na kondygnacji ( zazwyczaj dwa mieszkania)

- optymalne usytuowanie w stosunku do stron świata; zazwyczaj część reprezentacyjna mieszkań jest od strony południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej; czyli od najlepszej

- wysokość i powierzchnia pomieszczeń ; mieszkania bardzo przestrzenne

- zazwyczaj własny system ogrzewania, co w obecnym czasie minimalizuje koszty użytkowania

- niskie opłaty czynszu administracyjnego (za zarządzanie)

- dostępność pomieszczeń gospodarczych