Cały rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle dynamiczny. Zauważyć to można na przykładzie segmentu biurowego, który w ciągu ostatnich lat dostarczył ogromne ilości metrów kwadratowych biur na wynajem oraz sprzedaż. Pomimo dużej ilości nowoczesnych powierzchni biurowych, popyt na kolejne inwestycje jest wciąż bardzo duży. Deweloperzy nie zwalniają więc tempa.

Lokale biurowe i biurowce – jest na nie popyt

Polski rynek przyciąga wielu światowych graczy. Swoje siedziby i oddziały otwierają w naszym kraju zarówno rodzime firmy, jak i międzynarodowi przedsiębiorcy. Nie dziwi więc fakt, że rośnie popyt na nowoczesne przestrzenie biurowe do wynajęcia. Coraz więcej firm zainteresowanych jest również zakupem lokali biurowych lub biurowców na własność.

Deweloperzy odpowiedzialni za nowe inwestycje stale badają potrzeby tych przedsiębiorców. Analizując je, tworzą projekty kolejnych inwestycji biurowych. Obecnie dużym powodzeniem cieszą się prestiżowe budynki biurowe, usytuowane w ścisłym centrum miasta lub w charakterystycznych i pożądanych dla danych miast lokalizacjach. Przyszli najemcy oraz właściciele biur stawiają ponadto na wielofunkcyjność i innowacyjność.

Biura oferujące usługi łączone to coraz częstszy widok na rynku. Przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie bowiem sprawę, jakie potrzeby mają ich pracownicy i starają się stworzyć możliwie najbardziej dogodne dla nich warunki pracy. Pomieszczenia socjalne i strefy relaksu powoli wpisują się w standard najbardziej prestiżowych inwestycji biurowych. Coraz częściej nowoczesne biurowce łączą w sobie zarówno funkcje biurowe, jak i usługowe.

Wiele inwestycji zbudowanych jest w taki sposób, że część powierzchni wydzielona jest na sklepy, lokale usługowe a nawet przedszkola i żłobki, do których pracownicy mogą zaprowadzić swoje dzieci w drodze do pracy. Udogodnień jest naprawdę coraz więcej, a z każdą nową inwestycją okazuje się, że pomysłowość deweloperów zdaje się nie mieć końca. Poprzez zastosowanie coraz to bardziej innowacyjnych rozwiązań deweloperzy zdobywają sposób, by wyróżnić swoją inwestycję na tle innych.

Budynki biurowe – moda na ekologie

Kolejną rzeczą ważną dla przyszłych najemców oraz kupujących jest ekologia. Tzw. zielone budynki są bardzo chętnie wybierane na siedziby firm. Bogate w rośliny zielone tarasy, części dachu przeznaczone na zielone strefy lub pasieki dla pszczół – to tylko przykładowe rozwiązania, jakie stosowane są w nowoczesnych biurowcach w Polsce.

Nie tylko firmy, ale również ich Klienci oraz kontrahenci cenią sobie taki ukłon w stronę przyrody. W eko-biurowcach stosuje się ponadto innowacyjne technologie, które umożliwiają np. zmniejszenie zużycia mediów (a co za tym idzie, minimalizację kosztów).

Jakie inne elementy są istotne z punktu widzenia firm poszukujących dla siebie idealnego biura? Przedsiębiorcy zwracają dużą uwagę na możliwość parkowania – parkingi naziemne lub podziemne stanowią duży atut. Istotne są także nowoczesne rozwiązania, jak np. modułowe ściany, umożliwiające modyfikację przestrzeni biurowej według własnych potrzeb.

Prestiż inwestycji także ma ogromne znaczenie, dlatego deweloperzy dbają o odpowiednią reklamę swoich biurowców a także stawiają na elementy, które sprawią, że budynek biurowy będzie unikatowy i niepowtarzalny.

Rynek powierzchni biurowych w Polsce charakteryzuje się dynamicznym rozwojem. Pomimo, iż w ostatnich latach przybyło bardzo dużo przestrzeni biurowej w całej Polsce, zwiększony popyt jest nadal zauważalny. Największym zainteresowaniem cieszą się duże aglomeracje miejskie, zwłaszcza stolica Polski – Warszawa a po niej Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Łódź. Wiele wskazuje na to, że najbliższe lata pozwolą na utrzymanie tej tendencji.

 

ZOBACZ BIUROWCE NA SPRZEDAŻ 

Magdalena Paluch

Redaktor Naczelna komercja24.pl