Tereny nad akwenami cieszą się powodzeniem zarówno u inwestorów, jak i kupujących na własny użytek. Inwestycyjny zakup takiej nieruchomości może być oczywiście strzałem w dziesiątkę, jeśli teren wyróżnia się atrakcyjnym położeniem i daje możliwość komercyjnej zabudowy. Także kupujący dla siebie mogą mieć kawałek własnego raju, pod warunkiem, że podejmą dobrą decyzję i.... będą w stanie znieść obcych na swojej działce. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że zgodnie z prawem nie możemy całkowicie zagrodzić działki z dostępem do wody, nawet posiadając prawo własności. Wszelkie ogrodzenia muszą kończyć się 1,5 metra od zbiornika wodnego. Tak więc, albo pozostawimy część swojej działki „na zewnątrz”, albo będziemy musieli zaakceptować fakt, że każdy będzie miał prawo na nią wejść.

Zanim damy się uwieść pięknym krajobrazom, warto sprawdzić z jakim gruntem mamy do czynienia – jeśli zamierzamy tam coś budować. W tym celu możemy wymagać przedstawienia wyników badań geotechnicznych, lub zlecić je sami. Jeśli działka jest na niestabilnym gruncie, o wysokim poziomie wód gruntowych itp. ewentualne zbudowanie tam czegokolwiek może być znacznie droższe.
Większe koszty mogą wynikać również z oddalenia od siedlisk – jeśli kupujemy działkę daleko w głuszy, a nie jest ona uzbrojona. Oczywiście w tym mieści się także dostęp do drogi lub jego brak. Jeśli nie ma dobrego dojazdu, nawet najpiękniejsza działka może stracić swój urok, gdy trzeba będzie pokonywać błotniste, grząskie szlaki, by się do niej dostać.

Zanim oczaruje nas krajobraz – warto też zapoznać się z zagrożeniem powodziowym. W tym celu powinniśmy sprawdzić w gminie, czy nasza działka jest na obszarze o ryzyku powodziowym. Jeśli tak – kupno takiej nieruchomości może być ryzykowne, ale co ważniejsze – mogą być obostrzenia dotyczące ewentualnej zabudowy, a i koszty ubezpieczenia będą wyższe. Oczywiście należy też dokładnie spojrzeć do planu miejscowego lub warunków zabudowy. Jeśli ich nie ma, najlepiej o nie wystąpić. Warto również sprawdzić sąsiedztwo działki - np. czy nie znajduje się ona na terenie parku narodowego lub krajobrazowego, lub w jakikolwiek sposób nie jest chroniona ze względu na walory przyrodnicze (np. na obszarze chronionego krajobrazu).

Kawałek raju za kilkadziesiąt tysięcy

Jak już wspomnieliśmy – ceny działek z dostępem do akwenów wcale nie muszą być wygórowane, choć trzeba przyznać, że cechuje jest spora rozpiętość, ze względu głównie na potencjał inwestycyjny. Na Mazurach, gdzie tego typu nieruchomości na sprzedaż jest najwięcej, stawki sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za metr kwadratowy.
Przeciętnej wielkości działka „dla Kowalskiego” jest do kupienia już za 30 – 50 tys. zł. Największym popytem cieszą się działki małe. Klienci najczęściej celują w 1000 mkw. Przykładowa działka o takiej powierzchni z bezpośrednim dostępem do jeziora Rumian w gminie Rybno na Mazurach została wyceniona na 49,5 tys. zł, a więc po 50 zł/mkw. Można znaleźć i tańsze oferty. Za działkę bezpośrednio przy plaży gminnej nad jeziorem Łaśmiady trzeba będzie zapłacić 30 tys. zł za 650 mkw., czyli po 45 zł od metra kwadratowego. 

Przykładowe oferty działek nad jeziorami lub w ich sąsiedztwie:

- działka rekreacyjna, ponad 10 tys. mkw. nad Jeziorem Śniardwy: cena 210 tys. zł, stawka za mkw.: 20 zł
- działka rekreacyjna z domkiem letniskowym nad Jeziorem Wigry (woj. podlaskie), 3843 mkw., cena – 160 tys. zł, stawka za metr kw.: 42 zł.
- działka rekreacyjna niecałe 700 mkw., w sąsiedztwie Jeziora Ełckiego, cena: 65 tys. zł, stawka za mkw: 95 zł.
- działka rekreacyjna, częściowo uzbrojona, gmina Ełk, 1000 mkw., cena: 70 tys. - stawka za mkw.: 70 zł

Zupełnie inne stawki obowiązują za grunty nad akwenami z dużym potencjałem inwestycyjnym, atrakcyjnie położone i dające możliwość zabudowy komercyjnej. Dla przykładu: działka o powierzchni 4600 mkw. w sąsiedztwie mariny żeglarskiej - na Pomorskim Szlaku Żeglarskim, a więc drodze wodnej z Pojezierza Iławskiego przez Kanał Elbląski, deltę Wisły do Zatoki Gdańskiej - została wyceniona na 1,5 mln zł, co daje stawkę wynoszącą ponad 300 zł/mkw.

 

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN