Rynek mieszkań luksusowych rozwija się w Polsce głównie w dwóch typach ośrodków – są to albo największe miasta, dominujące na rynku mieszkaniowym – takie jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Trójmiasto, Poznań, albo są to uznane kurorty turystyczne takie jak Sopot, Międzyzdroje, Ustka, Łeba czy Zakopane.

W takich ośrodkach również obserwujemy dużą podaż nieruchomości o podwyższonym standardzie i apartamentów. Ceny plasują się na zbliżonym poziomie do stawek we, wspomnianych już, największych ośrodkach.  Ile kosztują apartamenty na rynku wtórnym? Zanim odpowiemy na takie pytanie, należy pokrótce scharakteryzować tego typu nieruchomości. Przyjmuje się tutaj różne kategorie, ale my wyróżnimy: mieszkania o podwyższonym standardzie, apartamenty i apartamenty luksusowe.

Jednym z podstawowych wyznaczników klasyfikacji jest oczywiście cena. Mieszkania o podwyższonym standardzie, czyli nieruchomości lepiej wykończone, z niebanalną architekturą, niektórymi rozwiązaniami z wyższej półki – np. recepcja, całodobowy monitoring itp. w wiodących ośrodkach kosztują średnio około  7,5 – 9 tys. zł. Powyżej 9 tys. za metr kwadratowy można mówić o apartamentach. Co rozumiemy przez to pojęcie? Apartament to duże, przestronne mieszkanie, z dużym tarasem, zlokalizowane stosunkowo blisko centrum, ale zapewniające jednocześnie ciszę i spokój. Apartament z prawdziwego zdarzenia powinien dysponować okazałym hallem i salonem z podwyższonym sufitem, także pomieszczeniami do dodatkowych aktywności, np. gabinetem, salonikiem telewizyjnym.  Dodatkowe udogodnienia powinny też mieścić się w budynku apartamentowym. Chodzi m.in. o przestrzenie dla relaksu i rozrywki -  – np. sauna, siłownia w budynku, basen, salon gier, sala bilardowa itp.


Na koniec kategoria, która może budzić zdziwienie, ale z racji praktyki i oferty rynkowej, wymaga wprowadzenia. Otóż w całym segmencie apartamentów należy wyróżnić jeszcze projekty najbardziej luksusowe – jako stanowiące po prostu odrębną kategorię cenową i jakościową. Chodzi o niewiele realizacji – mowa o inwestycjach szeroko rozpoznawalnych i prestiżowych. Ceny luksusowych apartamentów w takich obiektach wynoszą przynajmniej kilkanaście tysięcy złotych za 1mkw. , choć średnio jest to około 20 tys.

Rynek wtórny – ceny i lokalizacje

Na rynku wtórnym apartamentów powyższe rozróżnienie nie zawsze ma rację bytu, z uwagi na fakt, że w starszych budynkach, niektórych nowoczesnych rozwiązań nie ma. Mimo to mieszkania w nich nadal pretendują do miana najbardziej luksusowych – choć przesłankami są tu raczej świetne lokalizacje i okazałe nieruchomości – np. kamienice na starówkach Wrocławia, Krakowa, Warszawy.

To w tym zasobie powinniśmy szukać najdroższych apartamentów. Im bliżej najbardziej prestiżowych, centralnych lokalizacji, tym drożej. Przykładowo – aż ponad 14 tys. zł za metr kwadratowy kosztuje mieszkanie w zabytkowej kamienicy przy płycie wrocławskiego Rynku. W Łodzi za 74 – metrowy apartament w nowym budownictwie, z tarasem o pow. 30 mkw. trzeba zapłacić ponad 13 tys. zł. W tym przypadku cena okazuje się aż o ponad 150 proc. wyższa od łódzkiej średniej cenowej, która na rynku pierwotnym wynosi niecałe 5000 zł/mkw.

Jak już zostało wspomniane – oprócz lokalizacji wielkomiejskich bardzo drogie luksusowe mieszkania spotykamy w kurortach turystycznych. Jest to oferta dla nabywców inwestycyjnych, którzy chcą zarabiać na wynajmie. Apartamenty tuż przy promenadach nadmorskich np. w Międzyzdrojach czy Świnoujściu mogą kosztować nawet blisko 20 tys. zł/mkw.

Marcin Moneta