Tematem przewodnim Konferencji były „Nowe wyzwania”, a jej celem przygotowanie
nieruchomistów do nowej sytuacji po 1 stycznia 2014 r., po wejściu w życie ustawy o deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości.

Kongres rozpoczął się Uroczystą Galą WGN w trakcie, której odbyła się ceremonia rozdania Specjalnych Wyróżnień dla najlepszych pośredników za dotychczasowe osiągnięcia bieżącego roku.
Decyzją Kapituły WGN laureatami trzech Wyróżnień zostali:

Małgorzata i Roman Mlak z WGN Bolesławiec
Teresa Michniak z WGN Wrocław
Iwona i Laurencjusz Zagrodnik z WGN Zabrze
Sponsorami nagród byli: Property Journal, Allegro oraz portal Komercja24.pl

Dwudniowy Kongres dostarczył dużej dawki informacji jak również był okazją spotkania bardzo ciekawych osób, ekspertów w swoich dziedzinach, którzy zaprezentowali interesujące tematy i  podzielili się dużą wiedzą oraz zdobytymi doświadczeniami. W pierwszym dniu swoje wystąpienie miało czterech wykładowców. Maria Semczyszyn, dyrektor generalna Home Stagers Network Polska, która zaprezentowała temat Home Staging jako skuteczne narzędzia sprzedażowe. Jest ona niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie w Polsce. Coraz trudniej sprzedać mieszkanie w obecnych czasach. Konkurencja jest duża i trudno się wyróżnić. Istnieje jednak możliwość podniesienia wartości nieruchomości i sprzedaży w bardzo krótkim czasie, co więcej, nieruchomości, którą nikt nie zainteresował się przez przez dłuższy czas. Maria Semczyszyn, zdradziła tajniki pracy home stagera i nauczyła podstawowych  technik skutecznej inscenizacji i rewitalizacji nieruchomości. Drugi temat przedstawił Piotr Tymochowicz, doradca mediowy, specjalista ds. wizerunku i marketingu politycznego, konsultant w zakresie prowadzenia negocjacji, autor i propagator metod Teorii Wywierania Wpływu. Uczył jak budować pozytywne relacje w kontakcie bezpośrednim. Ważnym blokiem szkoleniowym była tematyka przedstawiona przez ekspertów i założycieli Europejskiego Instytutu Nieruchomości. Jacek Kolibski, Prezes EIN omówił procesy profesjonalnego przygotowania nieruchomości do sprzedaży, oraz przedstawił opracowanie analizy opłacalności przedsięwzięcia i finalizacji transakcji na rynku nieruchomości inwestycyjnych. Natomiast Bolesław Meluch, Doradca Zarządu Związku Banków Polskich przedstawił temat„Finansowanie nieruchomości”, adresowane zarówno do inwestorów instytucjonalnych inwestujących na rynku nieruchomości oraz osób fizycznych.
W drugim dniu problematykę „Roli doradcy rynku nieruchomości” zredagował Janusz Lipiński, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Doradców Rynku Nieruchomości. Natomiast Prezes REAS, Kazimierz Kirejczyk przedstawił najnowszy raport rynku deweloperskiego w Polsce za trzeci kwartał 2013 roku. Również w drugim dniu swoje wystąpienia miała Adw. Marta Kawecka, dział prawny WGN, która szeroko omówiła problematykę bezpieczeństwa transakcji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Natomiast na zakończenie Leszek Michniak, Prezes WGN podsumowując konferencję zaznaczył rolę współpracy z deweloperami z preferencją umów na wyłączność,  jako najbardziej optymalnej dla obu stron.
W Kongresie uczestniczyło 128 osób.