Panująca od 2020 roku pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła przede wszystkim sytuację na rynku biurowców na wynajem, formę oraz podejście do pracy nie tylko pracowników ale również pracodawców. Konieczność zmiany systemu oraz przeniesienia miejsca pracy do własnych domów w większości przypadków wywołała negatywne emocje.

Spis treści:

1. Jak pandemia wpłynęła na rynek nieruchomości komercyjnych
2. Aktywność deweloperów
3. Jak powinny wyglądać biura w przyszłości
4. Sytuacja na rynku biurowym w Warszawie
5. Wrocław na trzecim miejscu pod względem wielkości rynku nieruchomości biurowych

 

Wpływ pandemii na rynek biurowców na wynajem 

Panująca od 2020 roku pandemia COVID-19 diametralnie zmieniła przede wszystkim sytuację na rynku biurowców na wynajem, formę oraz podejście do pracy nie tylko pracowników ale również pracodawców. Konieczność zmiany systemu oraz przeniesienia miejsca pracy do własnych domów w większości przypadków wywołała negatywne emocje. Stała obecność domowników, na nieprzystosowanej do tego powierzchni mieszkań na początku wpłynęła negatywnie na efektywność i jakość pracy. Jednakże z czasem wiele osób zaaranżowało adekwatnie do swoich potrzeb przestrzeń mieszkalną oraz dostrzegło niebywały komfort z możliwości pracy z domu. Skutkiem wprowadzenia pracy zdalnej są puste przestrzenie biurowe. Okres wprowadzonego w Polsce lock down'u był bardzo ciężkim okresem dla wynajmujących. Aktualnie część firm wznawia proces dotyczący wynajmu powierzchni biurowych, jednakże bardzo mała ilość przedsiębiorstw decyduje się na powrót w stu procentach do pracy stacjonarnej. Większość z nich wciąż jest na etapie opracowywania modeli hybrydowych i sposobu ich wprowadzenia.

 

Aktywność deweloperów w sektorze nieruchomości biurowych na wynajem

Zauważalny spadek aktywności deweloperów na rynku nieruchomości biurowych na wynajem zauważalny będzie w okresie dwóch, trzech lat, skutkując zmniejszeniem dostępności powierzchni biurowych. Wzrost popytu będzie stosunkowo wzrastać, jednakże przy założeniach braku kolejnych fali zakażeń do poziomów sprzed pandemii dotrzemy najbliżej za cztery lata. Na spadek aktywności deweloperów w tym sektorze nieruchomości, znaczący wpływ ma fakt przejścia wielu firm na pracę zdalną. Najemcy zaczęli zastanawiać się, czy na pewno potrzebują aż tak dużych ilości wynajmowanych powierzchni, czy istnieje możliwość ich zredukowania. Dlatego większość firm w czasie wzmożonej pandemii, zdecydowała się na renegocjację umów wynajmu. Na przestrzeni ostatniego roku zauważalny był spadek popytu oraz aktywności na rynku najmu, co w szybkim tempie przełożyło się na działania deweloperów. W porównaniu do poprzednich lat, aktualnie jest znacznie mniej powierzchni biurowych w budowie, jednakże według ekspertów rynek biurowy w większych miastach jest rynkiem bardzo dojrzałym.

 

Rola przestrzeni biurowych w nowej rzeczywistości

Pandemia diametralnie zmieniła sposób działania oraz postrzegania biur. Rola biura firmowego po czasie zamknięcia w domu, jest jeszcze bardziej kluczowa. To właśnie biuro stanowi centrum wymiany informacji, tworzenia nowych strategii, pomysłów, miejsce bezpośrednich spotkań i rozmów. Po wielu analizach architektów i projektantów powstało wiele raportów odnoszących się do tego jakie powinny zajść zmiany w biurach.

Aktualnie zauważalne są cztery podstawowe trendy. Pierwszy, a zarazem najważniejszy aspekt zarówno dla pracodawcy i pracownika to bezpieczeństwo Po pandemii wszyscy pracodawcy uważają, że sytuacja może się powtórzyć i ich zadaniem jest stworzyć takie środowisko pracy, które będzie bezpieczne. Drugą rzeczą jest elastyczność. Przede wszystkim przestrzeń powinna być łatwa do przebudowy, aby tworzyć tymczasowe miejsca pracy, wspólne przestrzenie, miejsca o wielofunkcyjnych przeznaczeniach z jasno wydzielonymi strefami pracy. Trzeci aspekt to jakość. Opracowywane koncepcje nowoczesnych biur przypominają zacisze domowe, pełne komfortu, z dostępem do naturalnego światła z możliwością wprowadzania zmian zapewniając bezpieczeństwo oraz dystans fizyczny. Czwarty, a zarazem ostatni aspekt to zrównoważony rozwój oraz odpowiedzialność za środowisko naturalne.

 

Postpandemiczna perspektywa rynku biurowców na wynajem w Warszawie

Wraz z początkiem pandemii COVID-19 pojawił się powszechny trend podnajmów powierzchni biurowych. Natomiast w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku zanotowano jego spadek. W stolicy naszego kraju, aktualnie na przedsiębiorców zainteresowanych podnajmem czeka mniej więcej 119 000 mkw wolnych przestrzeni biurowych. Procent podpisanych tradycyjnych umów najmu w tym okresie pierwszych trzech kwartałów był niższy o 10 % w porównaniu do tego samego okresu w roku 2020. W czasie wzmożonego panowania pandemii większość firm działała w sposób zachowawczy, jednakże nie wpłynęło to negatywnie na ilość nowo podpisanych umów najmu. We wrześniu 2021 stanowiły one 54% popytu, w momencie gdy umowy renegocjacyjne osiągnęły wskaźnik 41%. W samej Warszawie w 2021 roku do użytku oddanych zostało 13 budynków. Według specjalistów wysokość czynszów w dłuższej perspektywie nie powinna ulec zmianie. Właściciele budynków będących jeszcze w budowie, coraz częściej oferują korzystniejsze warunki zarówno cenowe jak i innych elementów będących zachętą dla potencjalnych najemców.

 

Wrocławski rynek nieruchomości biurowych

W ubiegłym roku Wrocław znalazł się na trzecim miejscu pod względem wielkości rynku biurowego. Pierwsze miejsce zajęła oczywiście nasza stolica – Warszawa, natomiast na drugim miejscu uplasował się miasto Kraków. Rok 2020 wprowadził na rynek 58,4 tys mkw nowych powierzchni biurowych, porównując wynik do roku 2019 ( oddanych do użytku zostało 150 tys. mkw) jest on ponad dwukrotnie mniejszy. Łącznie w stolicy Dolnego Śląska znajduje się 1,3 mln mkw. powierzchni biurowych, natomiast kolejne 120 mkw. jest wciąż w budowie.

W ofercie Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości w mieście Wrocław, nasi agenci posiadają dwie oferty przestrzeni biurowych na wynajem, w ścisłym centrum miasta.

 

Biurowiec na wynajem Wrocław, Stare Miasto

Prezentowane powierzchnie biurowe znajdują się w bardzo atrakcyjnej lokalizacji jaką jest Plac Jana Pawła II. Łączna powierzchnia biurowa wynosi 792,55 mkw, a składają się na nią trzy piętra. Budynek wyposażony jest w klimatyzację, zewnętrzne żaluzje oaz wielopunktową kontrolę dostępu przez bramki wejściowe. Dla najemców dostępne są 62 miejsca parkingowe w garażu podziemnym, do którego prowadzą bramy otwierane za pośrednictwem telefonu oraz 38 miejsc bezpośrednio przy wejściu do budynku.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Biurowiec na wynajem Wrocław, Stare Miasto

 

Biurowiec na wynajem Wrocław

Dostępny na wynajem biurowiec, zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławskiego Rynku. Budynek składa się z trzech modułów umiejscowionych na dwóch kondygnacjach. Łączna powierzchnia pomieszczeń wynosi 439,4 mkw. Biurowiec został zaprojektowany w taki sposób, aby każde pomieszczenie posiadało dostęp do światła dziennego. Budynek wyposażony jest w klimatyzację, system alarmowy oraz antywłamaniowy. Parking podziemny zapewnia 312 miejsc parkingowych.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Biurowiec na wynajem Wrocław