Polski rynek nieruchomości inwestycyjnych wypełniają m.in. inwestycje typu mixed-use. Wielu uważa je za projekty przyszłości. Nieruchomości inwestycyjnych, które łączą w sobie kilka funkcji, stanowią kompleksową odpowiedź na potrzeby najemców z różnych branż.

Spis treści:
Obiekty wielofunkcyjne na topie
Wpływ pandemii na rynek nieruchomości
Obiekty o jednej funkcji ustępują miejsca
Najemcy punktują oczekiwania
Prestiżowe projekty, które staną się wizytówką miasta

Popularność nieruchomości inwestycyjnych

Inwestycje mixed-use to projekty, które łączą w sobie kilka funkcji, na przykład biurowe, usługowe, handlowe, mieszkalne czy kulturalne. Tego rodzaju nieruchomości inwestycyjne oferują dostęp do wachlarza usług, a wszystko to w jednym miejscu. Nie dziwi więc fakt, że popularność inwestycji mixed-use stale rośnie. Szybki i łatwy dostęp do różnorodnych usług, miejsce pracy i mieszkanie w jednym, to bardzo komfortowe rozwiązanie. Deweloperzy coraz chętniej podejmują się więc budowy kolejnych, nowoczesnych obiektów wielofunkcyjnych. Przybywa ich na terenie całego kraju, chociaż najbardziej prestiżowe budowane są w dużych aglomeracjach miejskich.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Kamienica na wynajem Częstochowa

Pandemia a nieruchomości inwestycyjne

Obiekty wielofunkcyjne powstają w Polsce z powodzeniem już od kilku lat. Nie jest to nowy trend, jednak wydaje się, że pandemia wpłynęła na ten sektor budownictwa. Odkąd wybuchła pandemia i wprowadzono szereg obostrzeń, deweloperzy przychylniej spoglądają na obiekty wielofunkcyjne, które oferują szeroki wachlarz usług. Inwestycje mxed-use wydają się być bowiem bezpieczniejszym rozwiązaniem inwestycyjnym, niż projekty jednofunkcyjne, na przykład wyłącznie biurowe lub handlowe.

Trudny czas dla nieruchomości jednofunkcyjnych

Inwestycje, które mają kilka funkcji to obecnie bezpieczniejsze rozwiązanie z punktu widzenia dewelopera. Wystarczy przypomnieć sobie pierwszy lockdown, kiedy to pracownicy biurowi zostali oddelegowani do swoich domów i pracy zdalnej, a biurowce opustoszały. Właściciele budynków mocno to odczuli, gdyż część najemców rozwiązała umowy, a inni starali się zmniejszyć powierzchnię najmu, a tym samym obniżyć płacony comiesięcznie czynsz. Oczywiście wiele przedsiębiorstw nie zrezygnowało z najmowanej przez siebie powierzchni, jednak zmiany na rynku były widoczne. Wskaźnik pustostanów wzrósł, poniekąd również z tego względu, że na rynek do użytku oddawane były kolejne inwestycje biurowe. Konkurencja wzrosła i właściciele biurowców musieli uelastycznić swoje oferty, aby zatrzymać obecnych i przyciągnąć nowych najemców.

Bezpiecznie nieruchomości inwestycyjne

Obostrzenia, jakie wprowadzał stopniowo rząd, uderzały kolejno w inne sektory. Praca zdalna, zamknięte lokale gastronomiczne, nieczynne kina i siłownie - wszystko to przestało być dostępne. Zdecydowanie najlepiej odnalazły się w sytuacji rynkowej nieruchomości inwestycyjnych. Nawet, jeśli część budynku była zamknięta (na przykład biura), to sklepy działające wewnątrz budynku funkcjonowały nieprzerwanie. Dzięki temu również właściciele budynków czuli się bezpieczniej, ponieważ przynajmniej część z ich najemców mogła nieprzerwanie prowadzić biznes. Inwestorzy szybko wyciągnęli wnioski i obecnie widać zwiększające się zainteresowanie obiektami wielofunkcyjnymi.

Oczekiwania najemców a nieruchomości inwestycyjne

Niezależnie od tego, jakie funkcje dokładnie łączy w sobie inwestycja mixed-use, potencjalni najemcy zwracają uwagę na jej atuty. W przypadku inwestycji o charakterze biurowo-usługowo-mieszkalnym istotne jest, aby oferowała ona nowoczesne i komfortowe przestrzenie biurowe. Lokale usługowe powinny być widoczne z ulicy i najlepiej, aby były zlokalizowane na parterze budynku. Mieszkania najlepiej sprawdzają się na wyższych kondygnacjach - liczy się różnorodna powierzchnia mieszkania, jego rozkład oraz cena za metr kr. Niezależnie od funkcji budynku, niezmiernie ważny jest dostęp do parkingu. Plusem jest także łatwy i szybki dostęp do komunikacji miejskiej. Dobra lokalizacja w prestiżowej okolicy lub centrum także stanowi atut, chociaż nie stanowi już tak silnej karty przetargowej jak dawniej.
Przyszli najemcy mogą też zwracać uwagę na infrastrukturę otoczenia, obecność konkurencji w pobliży inwestycji mixed-use oraz liczbę mieszkańców w okolicy.

Nieruchomości inwestycyjne w Polsce

Na terenie całego kraju powstaje obecnie kilka dużych nieruchomości inwestycyjnych godnych uwagi. Pierwszą z inwestycji, o której warto wspomnieć jest Global Office Park powstający w Katowicach. Na inwestycję składa się kompleks budynków typu mixed-use. Projekt realizowany jest przy ulicy A. Mickiewicza, na obszarze jednostki pomocniczej Śródmieście. Właścicielem kompleksu Global Office Park w Katowicach jest spółka Cavatina Holding. Ten powstający obecnie kompleks mixed-use ma się docelowo składać z czterech budynków, z czego trzy z nich mają osiągnąć wysokość ponad 100 metrów. Będzie to inwestycja o charakterze biurowo-apartamentowym. W dwóch budynkach będą znajdowały się nowoczesne powierzchnie biurowe, a w dwóch pozostałych nowoczesne apartamenty. W sumie w ramach inwestycji ma powstać 760 nowoczesnych mieszkań.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Budynek usługowy na wynajem Bielsko-Biała

 

Budowa nieruchomości inwestycyjnej rozpoczęła się w listopadzie 2019 roku. Inwestor planuje oddać inwestycję do użytku w dwóch etapach. Mniej więcej w połowie 2022 roku do użytku oddane zostaną biurowce, natomiast budynki mieszkalne na początku 2023 roku. Fuzja w Łodzi to kolejna nieruchomość inwestycyjna godny uwagi. Fuzja to niesamowite miejsce, które łączy w sobie funkcje: mieszkalne, biurowe, usługowe, gastronomiczne, kulturalne, sportowe i rozrywkowe. Działka, na której realizowany jest projekt ma wielkość 7,7 ha. W ramach inwestycji powstanie 90 000 m2 powierzchni o różnych funkcjach. Ponad 4 ha ma zająć ogólnodostępna powierzchnia i tereny zielone. Fuzja to nieruchomość inwestycyjna spod szyldu dewelopera ECHO Investment, natomiast za projekt inwestycji odpowiada renomowane studio architektoniczne Medusa Group. Fuzja ma stanowić małą dzielnicę o charakterystycznej i niepowtarzalnej atmosferze z dostępem do różnorodnych usług. Ma to być miejsce dostępne zarówno dla mieszkańców Łodzi, jak również zwiedzających.


Projektem mixed-use godnym uwagi jest także inwestycja DOKI w Gdańsku. Jest to projekt lokalnych deweloperów Euro Styl S.A. i Torus, którzy za cel obrali sobie rewitalizację Młodego Miasta. Inwestycja ma tchnąć ducha nowoczesności w tereny stoczni, dbając równocześnie o zachowanie historycznych korzeni. Dzielnica DOKI będzie położona w centrum Gdańska przy ulicy Popiełuszki, w bezpośrednim sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności i placu Solidarności. Projekt łączy w sobie funkcje: mieszkaniową, biurową, gastronomiczną, noclegową oraz konferencyjno-wystawową. Część mieszkaniowa inwestycji - DOKI Living - realizowana będzie w kilku etapach. Docelowo powstanie ponad 1000 komfortowych mieszkań i kilkadziesiąt lokali usługowych zlokalizowanych na parterach budynków. Oferta zakłada szeroki wybór mieszkań od 1- do 5-pokojowych, o powierzchni od 25 do blisko 130 mkw.

W pierwszym etapie DOKI Living powstaną dwa budynki połączone kładką, w których zaplanowano łącznie 212 mieszkań i 15 lokali usługowych. W ramach DOKI Office powstaną dwa biurowce o łącznej powierzchni najmu 37 tys. mkw. W obu budynkach biurowych powstaną podziemne hale garażowe, a w nich łącznie 289 miejsc parkingowych. Sercem tej niesamowitej inwestycji mixed-use będzie MONTOWNIA – zabytkowy gmach, który zostanie zrewitalizowany. W MONTOWNI zaprojektowano lofty serwisowane, food hall, oraz sale konferencyjne.