fot. pexels.com

Nieruchomości komercyjne na wynajem walczą o certyfikację. Podnosi ona prestiż inwestycji i wpływa na odbiór całego projektu w oczach potencjalnych najemców. Obecnie na rynku można usłyszeć o nowym ekocertyfikacie – Planet Friendly. Za jego pomocą inwestorzy i deweloperzy mają możliwość podkreślenia, że ich inwestycje realizowane są w zgodzie z ochroną środowiska naturalnego.

Spis treści:
Czy na rynku obiektów inwestycyjnych jest zbyt szeroki wachlarz wyboru?
Popyt generuje podaż
Ekologiczne certyfikaty zwiększają atrakcyjność obiektów inwestycyjnych
7 etapów procesu certyfikacji
Jakiego rodzaju budynki mogą ubiegać się o certyfikat Planet Friendly?
Przyszłość rynku obiektów inwestycyjnych w Polsce

Nieruchomości komercyjne na wynajem z dużą konkurencją na rynku

Obecnie na rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem można mówić o sporej konkurencji. Biurowce, magazyny, hale – wszystkie te obiekty starają się zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach potencjalnych najemców. Deweloperzy w ostatnich latach regularnie dostarczali na rynek nowe obiekty, w związku z czym obecnie najemcy naprawdę mają w czym wybierać. Zapotrzebowanie na magazyny utrzymuje się stale na wysokim poziomie. Nieco gorzej jest w sektorze biurowym. Zmieniający się system pracy i wzrost popularności pracy w systemie hybrydowym oraz zdalnym sprawiły, że popyt na biura do wynajęcia zmalał. Przedsiębiorcy, którzy do tej pory zajmowali duże powierzchnie biurowe, zaczęli ograniczać wynajmowany metraż. Co więcej, z roku na rok najemcy mają coraz wyższe wymagania. Zwracają uwagę na standard budynku, lokalizację, udogodnienia, a także na to, czy obiekt jest certyfikowany. Inwestorzy i deweloperzy w pełni zdają sobie z tego faktu sprawę. Nie dziwi więc, że coraz chętniej podejmują się certyfikowania swoich budynków. Specjaliści WGN omawiają tę sytuację. Jeśli interesuje Cię ta kwestia, skontaktuj się z nami.

Inwestorzy i deweloperzy wciąż budują nowe obiekty

Pomimo trudnej sytuacji w krajowej gospodarce, deweloperzy i prywatni inwestorzy nie rezygnują z dostarczania na rynek kolejnych inwestycji. Nie odstrasza ich nawet wysoka inflacja oraz utrzymujące się wciąż wysokie ceny za materiały budowlane oraz materiały wykończeniowe. Faktem jest, że wszystkie te czynniki niekorzystnie wpływają na ceny nieruchomości komercyjnych na wynajem. Inwestorzy i deweloperzy muszą bowiem odzyskać zainwestowane w projekt środki finansowe. Niemniej nie chcą oni rezygnować z zaspokajania pojawiającego się popytu. Na rynku stale pojawiają się więc nowe biurowce, hale produkcyjne, magazyny itp. Ich właściciele muszą dokładać starań, aby obiekty te były w oczach ich przyszłych najemców atrakcyjne. Certyfikowanie budynków jest ku temu dobrym sposobem. Certyfikat stanowi poświadczenie ekologii budynku, co obecnie jest dla wielu najemców istotnym kryterium wyboru.

biuro
fot. pexels.com

Ekocertyfikat Planet Friendly dla nieruchomości komercyjnych na wynajem

Certyfikat Planet Friendly jest stosunkowo nową na rynku metodą certyfikacji dla nieruchomości komercyjnych na wynajem. Procesem przygotowania procedur, wytycznych, zaleceń, kredytów, audytów certyfikacji zajmuje się OŚRODEK BADAŃ i ROZWOJU SAVE THE PLANET pod kierownictwem dr. Mirosława Kruszyńskiego. Z kolei za proces wdrożenia i wsparcia klientów odpowiadają powołani przez OŚRODEK operatorzy dla poszczególnych grup certyfikatów. Planet Friendly jest kompleksowym, wielokryterialnym systemem certyfikacji obiektów. Warunkiem otrzymania certyfikatu Planet Friendly jest spełnienie przez nieruchomość odpowiednich kryteriów. Procesowi certyfikacji mogą zostać poddane biurowce, fabryki, magazyny, hale, galerie handlowe, uczelnie, inwestycje mieszkaniowe itp.

Przebieg procesu certyfikacji

Certyfikat można uzyskać na jednym z czterech poziomów. Poziom 1 - Loving, jest najwyższym poziomem certyfikacji w ramach Planet Friendly. Poziom 2 - Caring, to poziom wysoki. Poziom 3 - Respectful, to średni poziom uzyskanego certyfikatu. Natomiast poziom 4 - Understanding to poziom podstawowy. Przebieg procesu certyfikacji w ramach Planet Friendly odbywa się w 7 etapach. 1 etap polega na wypełnieniu formularza, który pozwoli określić nieruchomość komercyjną na wynajem oraz miasto, w jakim się ona znajduje. Kolejnym krokiem jest etap 2, który polega na przeprowadzeniu audytu obiektu przez OŚRODEK BADAŃ i ROZWOJU SAVE THE PLANET. W ramach 3 etapu rozpoczyna się opracowanie wytycznych oraz zaleceń. Sporządza je OŚRODEK BADAŃ i ROZWOJU SAVE THE PLANET, a podmiot wnioskujący o uzyskanie certyfikatu musi te wytyczne i zalecenia spełnić. W 4 etapie dochodzi do wdrożenia wytycznych oraz zaleceń przy współpracy OŚRODKA BADAŃ i ROZWOJU SAVE THE PLANET z operatorami odpowiadającymi za poszczególne certyfikaty. W 5 etapie procesu certyfikacji obiektu odbywa się audyt z wdrożenia wytycznych i zaleceń OŚRODKA BADAŃ i ROZWOJU SAVE THE PLANET. W ramach 6 etapu odbywa się przyznanie certyfikatu. Natomiast ostatnim, 7. etapem procesu certyfikacji jest udział w corocznej, uroczystej gali, która jest połączona z wręczeniem certyfikatów oraz wyróżnień dla najbardziej interesujących projektów inwestycyjnych w poszczególnych kategoriach.

Jakie nieruchomości komercyjne na wynajem mogą starać się o certyfikat?

Jakiego rodzaju nieruchomości komercyjne na wynajem mogą ubiegać się o certyfikat Planet Friendly? Jak się okazuje, jest on bardzo wszechstronny. Certyfikat ten jest bowiem dedykowany nie tylko budynkom, ale również produktom, usługom i eventom. W zakresie nieruchomości, procesowi certyfikacji podlegają zarówno gotowe budynki, jak również projekty i pojedyncze pomieszczenia. Mogą to być całe biurowce, hotele lub magazyny, ale również biura, apartamenty, mieszkania, lokale handlowe, lokale usługowe czy sklepy. Co więcej, procesowi certyfikacji mogą zostać poddani również pracodawcy, organizacje non-profit a nawet całe miasta. Certyfikat Planet Friendly stanowi unikalne na rynku wyróżnienie. Podkreśla zgodność obiektu z zasadami oszczędzania zasobów naturalnych planety, w trosce o florę i faunę. Podkreśla też zapewnienie przez inwestycje odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, co obecnie - po wybuchu pandemii koronawirusa i zwiększonej świadomości zagrożenia epidemicznego wśród społeczeństwa - jest niezmiernie istotne.

Czy obiektów inwestycyjnych wciąż będzie przybywać?

Czy liczba obiektów inwestycyjnych na polskim rynku będzie się zwiększać? Z całą pewnością możemy się spodziewać, że dopóki widoczny będzie popyt, zaspokajana będzie także podaż. Obecnie można dostrzec ożywienie w segmencie nieruchomości komercyjnych na wynajem. Wielu przedsiębiorców podejmuje kroki, aby rozwijać swoje biznesy. W tym celu potrzebują większych biur czy magazynów. Można się więc spodziewać, że takich nieruchomości w Polsce będzie stale przybywać. Deweloperzy i inwestorzy będą się przy tym starać, aby zwiększać ich atrakcyjność w oczach najemców. W tym celu będą między innymi poddawali swoje obiekty procesom certyfikacji.

 

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl