Popularność kamienic na sprzedaż cały czas wzrasta. To wyjątkowe nieruchomości, posiadające nie tylko niespotykany już dzisiaj klimat, ale również ogromny potencjał inwestycyjny. O ile stanowią dość ryzykowną inwestycję, to jednak zauważalne jest rosnące zainteresowanie wśród inwestorów właśnie tego rodzaju nieruchomościami. Przyciąga ich wyjątkowy, niepowtarzalny już dzisiaj klimat tych budynków.

Spis treści:
Historyczne budynki czekają na nowych właścicieli
Inwestorzy biorą pod lupę zapomniane nieruchomości
Wysokie koszty inwestycji mogą odstraszać
Sytuacja na rynku nieruchomości
Plusy i minusy inwestycji
Renowacja starego obiektu pod nową funkcję
Potencjał inwestycyjny ukryty w starych budynkach

Kamienice na sprzedaż popularne wśród inwestorów

Utrzymujące się zainteresowanie kamienicami na sprzedaż nie powinno nikogo dziwić. Inwestorzy dostrzegają duży potencjał, jaki kryje się w tego rodzaju nieruchomościach. O ile wymagają one często dużych nakładów finansowych, aby powrócić do pełnej świetności, to jednak udane inwestycje obecne na rynku stanowią dowód, że jest to gra warta świeczki. Ponadto inwestor może podjąć decyzję, jaką nową funkcję nada obiektowi. Musi być ona jedynie zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Inwestor powinien ponadto zweryfikować, czy nad budynkiem czuwa konserwator budynków. Współpraca z nim może przyczynić się do wydłużenia renowacji obiektu, a wszelkie opóźnienia oznaczają dla inwestorów straty finansowe. Nie każdy więc chce się takiego ryzyka podejmować.

Niszczejące budynki czekają na drugą szansę

Wieloletnie wspaniałe, historyczne budynki często niszczeją na oczach okolicznych mieszkańców. To często właśnie prywatnym inwestorom, którzy postanowili je odrestaurować, zawdzięczają drugie życie. Nieruchomości są odnawiane i zyskują nową, użyteczną funkcję. Pomimo pojawiających się wciąż na rynku nowych inwestycji, wiele obiektów w dalszym ciągu niszczeje. Inwestorów odstraszają często zbyt wysokie koszty odnowy budynku. Wielu omija także obiekty, które są pod opieką konserwatora budynków, ponieważ spodziewają się bardziej zawiłego i kłopotliwego procesu odnawiania nieruchomości.

Kamienice na sprzedaż potrafią nadszarpnąć inwestorski portfel

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo kamienic na sprzedaż. Część z tych obiektów prezentuje się nie najgorzej, jednak nie brakuje budynków, które wymagają ogromnych nakładów finansowych i pracy, aby odzyskały dawną świetność. Oczywiście największą szansę na znalezienie nowego właściciela mają kamienice, które zachowują dobry stan techniczny. Niemniej nie oznacza to, że bardziej zrujnowane obiekty wychodzą poza obszar zainteresowania inwestorskiego. Również one są niekiedy nabywane i odnawiane. Niemniej na ich zakup decydują się najczęściej doświadczeni przedsiębiorcy, którzy zdają sobie sprawę z możliwych kosztów renowacji oraz procedur, aby na powrót oddać budynek do użytku.

Szereg kamienic
fot. pexels.com

Jak się mają klimatyczne budynki?

Wieloletnie budynki jeszcze kilka lat temu były przez inwestorów pomijane. Niszczały na ich oczach, ponieważ bardziej kuszące z punktu widzenia inwestorów było lokowanie kapitału w nowe obiekty. Z czasem jednak sytuacja się zmieniła. Stare budynki zaczęły być doceniane ze względu na swoje walory. Nawet, jeśli zaletą kamienicy nie jest jej estetyczna elewacja, o tyle często łakomym kąskiem okazuje się grunt, na którym znajduje się nieruchomość. Jak wiadomo, w przypadku nieruchomości o charakterze komercyjnym, lokalizacja ma bardzo duże znaczenie. Dlatego inwestorzy, którzy planują odnowić stary budynek i nadać mu funkcję biurową lub hotelową, przywiązują bardzo dużą uwagę do lokalizacji obiektu.

Zalety i wady kamienic na sprzedaż

Zainteresowanie się ofertą kamienicy na sprzedaż wydaje się być obecnie kuszącą ofertą dla sporej liczby inwestorów. Niemniej muszą oni pamiętać, że o ile nieruchomości te posiadają liczne zalety, o tyle nie brakuje im również wielu wad. Do zalet kamienic z pewnością można zaliczyć ich często bardzo atrakcyjną lokalizację. Dodatkowo nieruchomości tego rodzaju cechują się niebanalną architekturą i często piękną elewacją, bogatą w sztukaterie. Obiekty te posiadają swój własny, niepowtarzalny klimat, który trudno uzyskać w nowoczesnym budownictwie. Jeśli chodzi o wady, to oczywiście kupowanie starych budynków wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym. Wiele kamienic dostępnych na rynku cechuje się złym stanem technicznym. Niejednokrotnie obiekty te nie posiadają pełnej dokumentacji technicznej, w związku z czym inwestor musi spodziewać się nieprzewidzianych wydatków, jakie mogą pochłonąć konieczne, ponadprogramowe remonty. Opieka konserwatora zabytków również może nastręczyć inwestorowi problemów i wydłużyć proces renowacji budynku. Dodatkowo inwestor powinien pamiętać, aby przed zakupem nieruchomości zweryfikować, czy w budynku znajdują się lokatorzy. Jeśli tak jest, inwestor musi być przygotowany na konieczność rozmów z nimi. Nie zawsze rozmowy te będą łatwe i przyjemne. Jeśli więc inwestor chciałby ich uniknąć, powinien wybierać spośród niezamieszkałych budynków.

Adaptacja starego budynku na cele komercyjne

Wiekowe budynki posiadają bardzo duży potencjał inwestycyjny. W zależności od zapisów w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, mogą posiadać różne funkcje. Inwestor może przekształcić je na budynki mieszkalne, dzięki czemu zyska przychody albo z tytułu wynajmu mieszkań, albo ich sprzedaży. Innym, równie dobrym pomysłem, jest przekształcenie kamienicy w biurowiec. Wielu najemców ceni sobie niepowtarzalne i klimatyczne biura, dzięki czemu odrestaurowany budynek stanowiłby doskonałą alternatywę dla nowoczesnych, szklanych biurowców, które nie dla każdego najemcy są atrakcyjnym miejscem do prowadzenia biznesu. Stare budynki sprawdzą się też doskonale w roli hotelu. Każdy z pokoi może zostać utrzymany w odmiennym stylu, a odnowione sztukaterie i rzeźbienia sprawią, że budynek zyska magiczny klimat. Chętni do spędzenia nocy w takim miejscu z pewnością się pojawią. Jak widać na podstawie powyższych przykładów, pomysłów na adaptację starego budynku może być wiele. Wszystko zależy od celu i preferencji inwestora. Z pewnością jego wybór padnie na budynek, który swoją lokalizacją, powierzchnią i rozkładem pomieszczeń będzie pasował do jego celu inwestorskiego.

Przyszłość niszczejących budynków

Stare, zapomniane często budynki, wciąż czekają na nowe życie. Fakt, że posiadają one duży potencjał inwestycyjny, nie oznacza od razu, że chętnych na zakup nie brakuje. Tego rodzaju inwestycje są w pewnym stopniu ryzykowne, dlatego inwestorów, którzy chcieliby to ryzyko podjąć, dalej nie jest wielu. Niektóre obiekty nie doczekają się drugiej szansy, gdyż są obecnie zbyt zniszczone, aby ich renowacja się opłacała. Inne z kolei w dalszym ciągu prezentują się na tyle atrakcyjnie, że inwestorzy rozważają ich nabycie. Budynki, które są pod ochroną konserwatorów zabytków nie wzbudzają w inwestorach aż tak dużego entuzjazmu, jednak mimo wszystko znajdują się tacy, którzy nie boją się podjąć wyzwania, jakim jest współpraca inwestora z konserwatorem. Efektem takiej współpracy są okazałe, klimatyczne kamienice, które zachwycają swoim nowym wyglądem.