Czy warto inwestować w lokale usługowe na sprzedaż we Wrocławiu? Inwestowanie oraz lokowanie wolnych środków pieniężnych w nieruchomości bezustannie stanowi jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania swoich oszczędności. Większość osób decyduje się jednak na zakup mieszkania pod wynajem, uzyskując tym samym stałe źródło dochodów. Jak się okazuje większe dochody można jednak uzyskać inwestując w lokal użytkowy, szczególnie jeżeli nasza inwestycja będzie w jednym z większych aglomeracji miejskich takich jak Wrocław, Kraków, czy Warszawa. Zatem pojawia się pytanie, czy warto zainwestować w lokal usługowy?

Spis treści

1. Atrakcyjność lokali usługowych
2. Zalety oraz rentowność nieruchomości usługowych
3. O czym należy pamiętać przed zakupem nieruchomości
4. Baza ofert WGN


Co wpływa na atrakcyjność lokali usługowych na sprzedaż we Wrocławiu

Najbardziej zainteresowaną grupą osób lokalami na sprzedaż we Wrocławiu ale i nie tylko są inwestorzy, jednakże coraz częściej zauważyć można, iż lokali komercyjnych poszukują również zwykli obywatele. W większości przypadków lokale usługowe są zakupowane pod wynajem, jest to szczególnie opłacalne dla inwestorów. Największym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność danego lokalu jest jego lokalizacja, zarówno pod względem sprzedażowym jak i marketingowym.

Nieruchomości usługowe zlokalizowane przy jednych z największych arterii miasta cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród osób poszukujących lokalu na wynajem. Bezpośrednie sąsiedztwo, w którym znajduje się nasz lokal również ma znaczenie. Największe korzyści płyną z lokalu znajdującego się w miejscu widocznym oraz ogólnodostępnym. Aktualnie bardzo atrakcyjne są lokale usługowe położone na osiedlach rodzinnych, gdzie wszystkie usługi są zlokalizowane praktycznie w jednym miejscu. Wpływ na to miała panująca pandemia COVID-19, podczas której ludzie docenili lokalne biznesy oraz ich bliskość względem miejsca zamieszkania. Zarówno przedsiębiorcy jak i przeciętny Kowalski, wynajmując zakupiony lokal najbardziej zainteresowany będzie umowami kilkuletnimi, ponieważ ryzyko jej rozwiązania będzie bardzo niskie. Podpisując umowę kilkuletnią nabywamy pewniejsze i stabilniejsze źródło dochodów gwarantowane przez kilka najbliższych lat.

 

Zalety lokali usługowych na sprzedaż we Wrocławiu

Lokale usługowe na sprzedaż we Wrocławiu jak i w innych większych miastach w Polsce stanowią inwestycję niosącą za sobą szereg korzyści. Kupujący nieruchomość pod działalność usługową ukierunkowaną na wynajem nie musi martwić się o wykończenie lokalu. Wynajmując powierzchnię usługową może być ona całkowicie pusta. Nie ma konieczności jej urządzania tak jak ma to miejsce w przypadku wynajmu mieszkania. Dla kupującego jest to oczywiście uniknięcie dodatkowych wydatków, natomiast dla wynajmującego jest to ułatwienie w zaaranżowaniu wnętrza pod swoją działalność. Lokal użytkowy może być oddany najemcy praktycznie w stanie deweloperskim, i taka praktyka jest często stosowana. Największą zaletą jest jednak perspektywa stałego dochodu oraz podpisywanie długoletnich umów. Jest to zaleta zarówno dla wynajmującego jak i najemcy. Wynajmujący nie musi po roku czasu martwić się poszukiwaniem kolejnego najemcy, natomiast najemca urządzając lokal pod swoją działalność oraz inwestując w wykończenie, nie wypowie umowy po upływie kilku miesięcy.

 

Zakup lokalu usługowego – o czym należy pamiętać?

Podejmując decyzję o zakupie lokalu usługowego musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Podpisując jakąkolwiek umowę kupna/sprzedaży, należy dowiedzieć się jak najwięcej o danej nieruchomości. Lokale użytkowe charakteryzują się bardzo dużą uniwersalnością. W zależności od tego jaka działalność będzie prowadzona w lokalu można go zaaranżować zarówno na sklep, zakład fryzjerski, czy gabinet lekarski. Zanim zdecydujemy się na kupno lub wynajem lokalu powinniśmy pamiętać o kilku rzeczach.

Lokalizacja – bezapelacyjnie jest to najważniejszy aspekt, na który w pierwszej kolejności zwracamy uwagę. Należy przyjrzeć się okolicy pod względem natężenia ruchu, rozpoznawalności lokalizacji, widoczności z głównych ciągów komunikacyjnych.

Stan techniczny – za który odpowiada właściciel, dlatego najlepszą praktyką przed zakupem nieruchomości jest sprawdzenie, czy aby na pewno w lokalu nie ma przecieków oraz czy wszystkie instalacje działają prawidłowo.

Rentowność lokalu – czy nasza inwestycja w zakup lokalu jest opłacalna i czy w ogóle się zwróci. Kupujący nabywający nieruchomość pod wynajem ponoszą sporą inwestycję na samym początku dlatego też powinni zastanowić się kiedy ich inwestycja się zwróci i kiedy zaczną na niej zarabiać. Inwestycje w nieruchomości usługowe pozwalają na osiągnięcie wyższej stopy zwrotu z kapitału, który zainwestowaliśmy, niż np. zakupione mieszkanie pod wynajem. Rentowność najmu lokali mieszkalnych waha się od 3% do 5%, natomiast zakupiony lokal usługowy pod wynajem może dać nam nawet od 7 % do 10%.

 

Baza ofert WGN lokali usługowych na sprzedaż we Wrocławiu

Aktualnie w bazie ofert Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości, znajduje się siedem lokalu usługowych na sprzedaż we Wrocławiu. Większość z nich znajduje się w centrum miasta lub w jego bliskim sąsiedztwie. Na siedem ofert, dwie z nich zlokalizowane są w nowej inwestycji FAMILY SQUARE. Ceny lokali wahają się od 350 000 zł do 3 500 000 zł. Wpływ na tak dużą różnicę ma oczywiście lokalizacja, metraż lokali oraz jego stan techniczny.

Lokal usługowy w centrum miasta Wrocław

Nieruchomość usługowa na sprzedaż zlokalizowana jest w samym centrum miasta Wrocław, w dzielnicy Stare Miasto. Przedmiot sprzedaży stanowią trzy, bardzo atrakcyjne i niezależne lokale usługowe o łącznej powierzchni 618 mkw. Lokale umiejscowione są na trzecim piętrze oraz na poziomie – 1. Całe trzecie piętro zajmują dwa odrębne lokale o powierzchni 240 mkw oraz 160 mkw. Pomieszczenia zagospodarowane zostały pod powierzchnie biurowe, w skład których wchodzi sala konferencyjna, zaplecze socjalne , aneks kuchenny oraz toalety. Trzeci lokal znajduje się na poziomie -1 i jest przeznaczony pod działalność usługową, w której prowadzony jest punk gastronomiczny. Niewątpliwym atutem jest fakt., iż wszystkie lokale wynajęte są na długoterminowe umowy najmu. Kamienica, w której znajdują się lokale została odrestaurowana, a wszystkie znajdujące się w niej lokale są przeznaczone pod usługi, co kreuje miejsce jako większy punkt usługowo – handlowy.

Zdjęcie pochodzi z bazy WGN: Lokal usługowy na sprzedaż Wrocław, Stare Miasto


Atrakcyjny lokal usługowy z rynku pierwotnego

Lokal usługowy, będący przedmiotem sprzedaży zlokalizowany jest przy ulicy Skarbowców, w dzielnicy Krzyki w mieście Wrocław. Nieruchomość mieści się w nowo powstałej inwestycji FAMILY SQUARE. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 251,51 mkw i położona jest na parterze trzy piętrowego budynku mieszkalnego. Stan deweloperski lokalu daje możliwość dowolnego zaaranżowania wnętrza pod szeroki zakres działalności. Przed lokalem znajdują się również miejsca parkingowe dla klientów. W bliskim sąsiedztwie znajdują się szkoły, tereny zielone oraz pełna i rozwinięta infrastruktura techniczna. Lokal stanowi idealną ofertę dla osób chcących zakupić nieruchomość pod własną działalność lub jako inwestycja pod wynajem.


Zdjęcie pochodzi z bazy WGN: Lokal usługowy na sprzedaż Wrocław