Inwestycje w lokale użytkowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób poszukujących bezpiecznej lokaty kapitału, ze względu na wyższą stopę zwrotu z inwestycji, którą można uzyskać.

 

Spis treści:

1. Lokal jako inwestycja – czy to się opłaca?
2. Rynek nieruchomości lokalowych w największych aglomeracjach w Polsce
3. Czynniki wpływające na powodzenie inwestycji
4. Lokal użytkowy jako miejsce rozwoju biznesu

 

Rentowność lokali użytkowych

Rynek lokali użytkowych jest opłacalny zarówno dla inwestorów jak i dla osób poszukujących bezpiecznej opcji ulokowania nadwyżki kapitałowej którą posiadają. Obecny rynek cechuje wysoki poziom rentowności, który oscyluje w przedziale od 7 do 10%. Jest to znacznie wyższy zwrot z zainwestowanego kapitału niż w przypadku innych nieruchomości zakupionych w celach inwestycyjnych. Wpływ na taką wysokość ma kilka bardzo ważnych elementów. Pierwszym z nich jest lokalizacja, stan techniczny oraz jego docelowe przeznaczenie.

Posiadanie lokalu na wynajem stanowi gwarancję zysków oraz stałych zarobków dla inwestora. Wynajem dużych powierzchni usługowych przyniesie większy zysk aniżeli wynajem mieszkania, które zazwyczaj wymaga od właściciela większego nakładu pracy. Jedną z głównych zalet stanowi brak konieczności wykończenia lokalu pod wynajem. Przekazana powierzchnia pod wynajem może być całkowicie pusta, dzięki temu najemca ma możliwość wykończenia go adekwatnie do swoich potrzeb oraz do potrzeb prowadzonej tam działalności, natomiast właściciel zmniejsza tym samym koszty całej inwestycji. Koleją zaletą stanowi fakt zawierania długoterminowych umów najmu, które z reguły zawierane są na okres kilku bądź kilkunastu lat. Dzięki umową na tak długi okres istnieje bardzo niskie prawdopodobieństwo rozwiązania współpracy, a co za tym idzie comiesięczny zysk z wynajmu jest stały i pewny.

Oferta WGN: Lokal użytkowy Łódź 

Oferta w największych aglomeracjach Polski

Wartość lokali użytkowych jest wyceniania w zupełnie inny sposób niż np. mieszkania. W tym przypadku sama lokalizacja, dzielnica w mieście nie warunkuje ostatecznej ceny. Wpływ na to w głównej mierze ma samo położenie lokalu względem natężenia ruchu pieszego, samochodowego oraz bezpośredniego sąsiedztwa. Średnie ceny za metr kwadratowy lokali użytkowych będą w znacznym stopniu różnić się dla poszczególnych miast. W stolicy kraju - Warszawie średnia cena wynosi ok. 9 800 tys. zł za metr kwadratowy.

W tych najatrakcyjniejszych lokalizacjach sięgają nawet do kilkunastu tysięcy złotych. We Wrocławiu ceny wahają się w zależności od dzielnicy miasta, natomiast ich średnia wartość wynosi ponad 8 000 tys. zł za jeden metr kwadratowy. Prężnie rozwijające się Trójmiasto do zaoferowania ma bardzo dużo ofert bezpośrednio od dewelopera. W Gdańsku ceny lokali z rynku pierwotnego zaczynają się w granicach 8 000 tys. zł za metr kwadratowy.

Najdroższa oferta w tej lokalizacji osiągnęła wartość 17 180 tys. zł za metr kwadratowy, jest to lokal użytkowy nad Motławą. Na obszarze miasta Gdynia jest zaledwie kilka ofert lokali użytkowych bezpośrednio od dewelopera, ich cena w dzielnicy Śródmieście waha się od 11 tys. zł do ponad 13 tys. zł za jeden metr kwadratowy. Bardzo dobre rozwiązanie stanowi zakup nieruchomości w jeszcze rozwijających się miastach z dużym potencjałem inwestycyjnym. Do takich miast zaliczyć można Łódź, gdzie średnia cena za metr kwadratowy lokalu użytkowego wynosi około 4 tys. zł.

Oferta WGN: Lokal użytkowy Wrocław 

Zakup lokalu użytkowego – co gwarantuje powodzenie inwestycji?

Każda inwestycja narażona jest na ryzyko niepowodzenia, nawet nieruchomości stanowiące lokale użytkowe, które z reguły stanowią pewny zysk. Na powodzenie się inwestycji, dzięki której w krótkim czasie nastąpi zwrot zainwestowanych środków, uzależniony jest od wielu czynników. Podejmując decyzję o zakupie lokalu użytkowego na wynajem należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad lokalizacją, dzięki której w przyszłości nasz zysk z inwestycji będzie wyższy. Czynnik lokalizacyjny rzutować będzie w głównej mierze na wysokość miesięcznych dochodów wynikających z wynajmu nieruchomości.

Następnie inwestor powinien zastanowić się nad rodzajem działalności pod którą będzie chciał wynająć zakupiony lokal. Inne wytyczne musi posiadać lokal gastronomiczny, począwszy od odpowiedniej powierzchni, a inne lokal, w którym znajdować się będzie gabinet lekarski. Najrozsądniejszym wyborem będzie wybór lokalu w wzdłuż głównych arterii miasta, w miejscu gdzie zarówno ruch pieszy jak i samochodowy jest wzmożony. Wtedy właściciel nie będzie musiał martwić się o poziom zainteresowania potencjalnych najemców, a tym samym cena najmu takiego lokalu będzie również wysoka. Decydując się na inwestycje w lokal użytkowy warto wziąć pod uwagę lokale powstające w obrębach nowych osiedlach mieszkaniowych.

Drugi bardzo ważny aspekt stanowi stan techniczny lokalu. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego od dewelopera mamy większą pewność, że stan techniczny lokalu jest na wysokim poziomie, a wszystkie instalacje są nowe i sprawne. Zupełnie inna sytuacja dotyczy nieruchomości z rynku wtórnego. Jeżeli kupujący nie sprawdzi dokładnie stanu technicznego nieruchomości, po zakupie może okazać się, że potrzebne jest wykonanie gruntownego remontu. Większy nakład inwestycyjny na początku z pewnością zwróci się podczas wynajmu w przyszłości.

Niezależnie od lokalizacji oraz stanu lokalu należy sprawdzić dostępność miejsc parkingowych, możliwość umieszczenia reklamy oraz to czy wejście do lokalu jest od strony ulicy. Jeżeli decydujemy się na zakup lokalu w dopiero rozwijającej się okolicy kupujący powinien zweryfikować przyszłe plany na zagospodarowanie pobliskiego termu. Czy w przyszłości nie zostanie wybudowana w pobliżu galeria handlowa, która w negatywny sposób wpłynie na atrakcyjność lokalu.

Oferta WGN: Lokal użytkowy Piotrków Trybunalski 

Miejsce na rozwój biznesu

Aktualna sytuacja związana ze zmianą przepisów oraz wzrostem stóp procentowych z pewnością będzie mieć negatywny wpływ na podejmowane decyzje dotyczące zakupu lokali pod inwestycje. Odnosi się to do osób, które aby zainwestować zmuszone są do zaciągnięcia kredytu. Dla inwestorów posiadających wolne środki na zakup tego typu nieruchomości obecna sytuacja nie będzie stanowić przeszkody oraz problemu.

Lokale użytkowe na wynajem dla osób prowadzących swoją działalność gospodarczą, których nie stać na początku założenia firmy na kupno swojej nieruchomości stanowią miejsce, w którym mogą rozwijać swój biznes. Jednakże wynajmując lokal, który ma być naszą inwestycją i przynosić nam comiesięczny zysk, powinniśmy bardzo dobrze zastanowić się nad kryterium wyboru najemcy. Przed podpisaniem umowy warto zadać kilka pytań, które utwierdzą nas w tym jak bardzo jest to przemyślana decyzja.

Nie warto decydować się na pierwszego potencjalnego wynajmującego, co do którego nie mamy przekonania. Pomimo iż niepowodzenie w prowadzeniu działalności nie dotyczy bezpośrednio wynajmującego to w sytuacji, gdy następują problemy w opłacie czynszu, braku kontaktu pojawiają się kolejne problemy.