fot. pexels.com

W Polsce rośnie zainteresowanie lokalami usługowymi na sprzedaż. Przedsiębiorcy, po okresie zastoju, ponownie chcą się rozwijać. Przybywa także firm działających w branży e-commerce, które rozwinęły się na tyle, że potrzebują stacjonarnej przestrzeni do prowadzenia biznesu. Ofert sprzedaży nie ma jednak na rynku zbyt wiele. Zdecydowanie częściej można się spotkać z wystawianiem pomieszczeń komercyjnych na wynajem. Warto więc na bieżąco śledzić rynkową ofertę.

Spis treści:
Pomieszczenia pod działalność gospodarczą pod lupą
Przeznaczenie ma znaczenie
Jakich nieruchomości poszukują kupujący?
Budynki mieszkalne bez funkcji komercyjnej to problem
Popyt będzie rósł?
WGN z bogatym wachlarzem ofert do wyboru

Lokale usługowe na sprzedaż wabikiem dla zdecydowanych inwestorów

Lokale usługowe na sprzedaż stanowią bardzo atrakcyjny rodzaj inwestycji dla części przedsiębiorców. Inwestorzy nabywają je z uwagi na szereg zalet, z jakimi wiąże się posiadanie tego rodzaju własnościowej nieruchomości. Muszą mieć przy tym na względzie, że aby wejść w posiadanie takiego lokalu, muszą dysponować odpowiednio wysokim budżetem. Zwłaszcza w przypadku większych miast, ceny nieruchomości potrafią być zawrotne.

Różne cele inwestycyjne

Posiadanie własnego lokalu niesie ze sobą szereg korzyści. Jego właściciel może wykorzystać taką nieruchomość na kilka sposobów. Przede wszystkim może samodzielnie prowadzić w niej swój biznes. Dzięki posiadaniu prawa własności, przedsiębiorca będzie wolny od konieczności opłacania comiesięcznego czynszu (jaki normalnie musiałby płacić w przypadku wynajmu), co znacząco odciąża jego budżet. Zaletą jest także dowolność w kwestii aranżacji oraz modernizacji pomieszczeń. W przypadku najmów należy uzyskać zgodę na wszelkie przeróbki, na co właściciele nie zawsze chętnie przystają. W przypadku posiadania własnościowej nieruchomości ten problem znika. Właściciel nieruchomości może również czerpać z niej zyski z tytułu wynajmu. Może zdecydować się na wynajem całego lokalu lub podnająć jedynie część pomieszczeń. Takie rozwiązanie przyniesie mu dodatkowy comiesięczny zysk, a równocześnie właściciel w dalszym ciągu będzie mógł prowadzić w tej lokalizacji własny biznes.

Jakich lokali usługowych na sprzedaż poszukują inwestorzy?

Jakie lokale usługowe na sprzedaż cieszą się największym zainteresowaniem wśród inwestorów? Zdecydowanie istotnym kryterium wyboru jest cena, jak również lokalizacja. Dla wielu przedsiębiorców są to dwa najbardziej istotne kryteria wyboru. Kolejną ważną kwestią jest powierzchnia obiektu, a także ilość pomieszczeń. Dobrze, jeśli lokal zlokalizowany jest na parterze. Duże witryny okienne często także stanowią duży atut. Wartością dodaną są nieodpłatne miejsca parkingowe w pobliżu inwestycji. Idealnie, jeśli na terenie nieruchomości znajduje się prywatny parking. Z powodzeniem wystarczą jednak również miejsca przy chodnikach, gdzie dozwolone jest parkowanie. Inwestorzy zwracają też uwagę na standard techniczny budynku, weryfikują konieczność przeprowadzenia remontów, odświeżenia pomieszczeń itp.

pusty lokal usługowy
fot. pexels.com

Problem z dostępem do pomieszczeń komercyjnych na osiedlach w dużych miastach

Dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości komercyjne zlokalizowane w obrębie osiedli mieszkalnych. Jak się jednak okazuje, w niektórych lokalizacjach jest w tej kwestii duży problem. Zwłaszcza w obrębie dużych miast, deweloperzy realizując osiedla mieszkalne, zapominają o zapewnieniu mieszkańcom dostępu do lokali. W efekcie rynek zalewają projekty posiadające mieszkania parterowe z ogródkami. W budynkach tych brakuje jednak obiektów usługowych, z których chętnie korzystaliby okoliczni mieszkańcy. Idea 15-minutowych miast wydaje się być w tym zakresie dobrym rozwiązaniem. Deweloperzy, którzy budują w jej duchu, starają się zapewnić przyszłym mieszkańcom dostęp do ważnych dla nich punktów handlowych, usługowych, oraz miejsc pracy. W takich inwestycjach często dostępne są lokale usługowe na sprzedaż.

Zapotrzebowanie na lokale usługowe na sprzedaż będzie rosło?

Czy bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości stanowi zapowiedź rosnącego popytu na lokale usługowe na sprzedaż? Jest to bardzo optymistyczne założenie. Oczywiście można się spodziewać, że zapotrzebowanie na pomieszczenia komercyjne będzie się zwiększać wraz z rozwojem poszczególnych przedsiębiorstw. Nie należy jednak zapominać o niestabilnej obecnie gospodarce i wysokiej inflacji. Do prowadzenia biznesu nie zachęca też wysoki ZUS oraz skomplikowane dla wielu przedsiębiorców prowadzenie księgowości. Niemniej nie oznacza to, że Polscy przedsiębiorcy nie chcą się rozwijać. Zwłaszcza Ci, którzy działają w branży e-commerce, w ostatnich latach rozwinęli skrzydła. Firmy, które do tej pory prowadziły jedynie działalność online, dzisiaj stają się najemcami stacjonarnych pomieszczeń, lub poszukują własnych lokali.

Jakie nieruchomości czekają na nabywców?

W bazie biur WGN można znaleźć całkiem dużo atrakcyjnych ofert nieruchomości. Na terenie całego kraju dostępne są bardzo zróżnicowane lokale usługowe na sprzedaż. Warto przyjrzeć się bieżącej ofercie, zanim oferty otrzymają propozycję kupna i znikną z rynku.
WGN Inowrocław jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu o powierzchni nieco ponad metrów kwadratowych, który zlokalizowany jest w Inowrocławiu. Jest to nieruchomość z rynku wtórnego. Lokal znajduje się na parterze kamienicy mieszkalnej. Plusem jest możliwość dokupienia garażu zlokalizowanego na terenie nieruchomości, który może posłużyć także jako dodatkowe pomieszczenie gospodarcze lub magazyn. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 95 000 złotych.
WGN Radom jest wyłącznym agentem sprzedaży inwestycji zlokalizowanej w Radomiu. Obiekt o powierzchni 78 metrów kwadratowych jest zlokalizowany na parterze budynku mieszkalnego. Wewnątrz znajduje się 5 pomieszczeń, które można zaaranżować według potrzeb. Cena ofertowa lokalu wynosi 399 000 złotych, co daje 5115 złotych za metr kwadratowy nieruchomości o charakterze komercyjnym.
WGN Wrocław Commercial jest wyłącznym agentem sprzedaży lokalu usytuowanego na wrocławskich Krzykach. Lokal usługowy na sprzedaż znajduje się na parterze 3.kondygnacyjnego budynku mieszkalnego. Jest to lokal w stanie deweloperskim, przeznaczony do własnej aranżacji według potrzeb i rodzaju działalności przyszłego właściciela. Przed budynkiem znajdują się liczne nieodpłatne miejsca parkingowe. Okolica może poszczycić się rozbudowaną infrastrukturą handlową. Obiekt został wystawiony na sprzedaż za 2552 828 złotych, co daje kwotę rzędu 10 150 złotych za metr kwadratowy. Jak widać na podstawie powyższych przykładów, rozstrzał cenowy w zależności od lokalizacji, powierzchni i standardu potrafi być bardzo duży. Nabycie własnego obiektu komercyjnego może jednak być dla przyszłego właściciela bardzo opłacalne. Nie tylko będzie on mógł prowadzić w lokalu własną działalność, ale będzie również mógł czerpać dodatkowe zyski z tytułu wynajmu poszczególnych pomieszczeń.

 

Magdalena Łozowicka / Redaktor Naczelna Komercja24.pl