– tak rysuje się przyszłość Warszawy według zwycięzców drugiej edycji konkursu FUTUWAWA. Wyniki organizowanego przez Fundację Puszka konkursu ogłoszone zostały 30 września 2013 r. w trakcie uroczystej gali w ASP w Warszawie. FUTUWAWA to międzynarodowy, otwarty konkurs przeznaczony dla polskich i zagranicznych architektów, projektantów, artystów oraz amatorów na najlepszy projekt dla Warszawy przyszłości w zakresie architektury, urbanistyki i sztuki obecnej w przestrzeni publicznej. W tegorocznej edycji nagrodzone zostały przez Jury Konkursowe ex aequo trzy wizjonerskie projekty, inspirujące do twórczego postrzegania obecnej zabudowy miasta: „Zielony Most nad Placem Bankowym” autorstwa Bartosza Jakubowskiego, „Nowe strategie przestrzennej integracji struktur miejskich na przykładzie najbliższego otoczenia ulicy Żelaznej” autorstwa Tomasza Kamińskiego oraz projekt zatytułowany „Moderna Odnova, nowe życie Osiedla za Żelazną Bramą” autorstwa Piotra Szcześniaka. II edycję konkursu wspierał czołowy deweloper i lider zrównoważonego budownictwa w CEE - firma Ghelamco. Jury ponadto uhonorowało wyróżnieniami trzy prace: „Serso” autorstwa ABAD Architetti, „DEBOMBING!” autorstwa Filipa Tofila z Syfon Studio oraz „Skok do Wisły” autorstwa Moniki Kalicińskiej, natomiast Nagrodę Internautów zdobył projekt GÓRA MIEJSKA na terenie FSO Mai Wrońskiej i Anny Majewskiej. Wszystkie prace konkursowe prezentowane są publiczności w interaktywnej przestrzeni wystawienniczej na portalu futuwawa.pl.
na ilustracji: koncepcja Tomasza Kamińskiego
Garden Plaza, który powstaje przy ulicy Elbląskiej dostarczy na stołeczny rynek ponad 13 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Pierwsi najemcy wprowadzą się do budynku w II kwartale 2014 roku. Inwestorem jest SGB Fortune MA, a generalny wykonawca firma FB Antczak. Garden Plaza to pierwszy obiekt biurowy w tej części Warszawy zaprojektowany zgodnie z rygorystycznymi wymogami certyfikatu ekologicznego BREEAM. Biurowiec o standardzie klasy A będzie składał się z czterech kondygnacji naziemnych oraz garażu podziemnego. W bliskim otoczeniu budynku powstaną także zadaszone stanowiska dla rowerów. Całkowita powierzchnia najmu (GLA) wyniesie ok. 9000 mkw.
Otwarcie Karuzeli planowane jest na przełomie I i II kwartału 2014 roku. Inwestor wybrał już firmę Budrem jako generalnego wykonawcę. Park handlowy powstanie w centrum miasta, na terenie obecnego dworca PKS. Będzie to pierwszy, nowoczesny obiekt handlowy w mieście. Przy Galerii nadal będzie funkcjonował dworzec PKS. Obiekt będzie miał 5392 mkw. powierzchni najmu. Za komercjalizację Parku Handlowego „Karuzela Turek” odpowiada firma Retail Koncept.
to stolica zyska obiekt o bardzo oryginalnej architekturze.
Autorami projektu są architekci z pracowni 81.waw.pl. Obiekt będzie się składał z dwóch współzależnych brył – jedna pomieści salę operową na 324 miejsca siedzące, druga – sale wykładowe i ćwiczeniowe. Wejście główne będzie podkreślone głębokim asymetrycznym wcięciem. Ciekawym efektem ma być specjalne podświetlenie elewacji, dające po zmroku wrażenie zapisu nutowego na pięciolinii. (il. 81.waw.pl)
Betonowanie fundamentu 220-metrowego budynku A to jeden z najważniejszych etapów prac. Płyta denna o powierzchni 2300 m2, na której posadowiony będzie 49-kondygnacyjny budynek, umieszczona jest
W czerwcu zakończono główne prace konstrukcyjne i zawieszono wiechę na budynku. W nowej części znajdą się między innymi: aula na 270 osób, sale wykładowe i pracownie. Inwestycję rozpoczęto w 2011 roku, a zakończenie planowane jest na II półrocze 2013. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia JEMS Architekci z Warszawy. Koszt inwestycji to około 54 miliony zł.
(il. ASP Warszawa)
Młodzi projektanci z Polski zdominowali 11. berlińskie święto designu, festiwal DMY odbywający się na terenie dawnego lotniska Tempelhoff w dniach 5-9 czerwca 2013 r. Wystawa "Polish Design Focus" Instytutu Polskiego w Berlinie przyczyniła się do skutecznej promocji polskiego wzornictwa, wysoko ocenionego przez zwiedzających oraz jury, jako innowacyjnego i kreatywnego. Corocznie jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach: New Talents Award, Exhibitors Award oraz Education Award. Wśród 10 nominowanych do nagród znalazło się trzech projektantów z Polski – Jan Lutyk, Oskar Zięta i Bartek Mejor. Nagrodę główną w kategorii Exhibitors Award otrzymał właśnie Jan Lutyk za krzesło Ribbon, czyli „wstążka”. Jest to siedzisko na trzech nogach, a każda noga składa się z dwóch podstawowych modułów – przeplatających się pasków sklejki. Laureatami w pozostałych kategoriach zostali: New Talents Award - Philipp Weber za „Creation of a strange symphony” wykorzystującą nowe techniki dmuchania szkła; Education Award –Fachhochschule Potsdam za projekt Metalscapes - kształtowanie i formowanie elementów metalowych.
(fot. Krzesło Ribbon Jana Lutyka oraz taboret Oskara Zięty na plakacie polskiej wystawy, źródło: dmy-berlin.com)
średnia ocen: 4,4