Po przyhamowaniu inwestycyjnym w latach 2008- 2009 w wyniku międzynarodowego kryzysu finansowego, już w 2010 przerwane budowy ruszyły ponownie; rozpoczęto też kolejne nowe.
 
Obecnie można mówić o zrównoważonym rozwoju tego segmentu rynku nieruchomości. Zrównoważonym, bo bardziej dostosowanym do realiów polskiego rynku; poprzedzonym dogłębnymi analizami, z uwzględnieniem ważnego parametru, jakim jest czas. Wiadomo bowiem, że kapitalizacja takich inwestycji odbywa się w dłuższej perspektywie czasowej.
 
Żeby zostać właścicielem kilkupokojowego apartamentu w Warszawie
trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 4 – 6 milionów złotych. Albo inaczej - lokalizacje w ścisłym centrum kosztują od ok. 12 500 zł/ mkw. - do ok. 29 000 zł/ mkw. W słynnej już apartamentowej wieży Złota 44 średnia cena kilkupokojowego mieszkania wynosi 5,9 miliona złotych, a trzypoziomowy penthouse o powierzchni 374 mkw., na najwyższych kondygnacjach kosztuje ok. 20 milionów zł (według informacji ofertowej). Mieszkańcy otrzymują oczywiści recepcję, ochronę i serwis, część rekreacyjną z basenem, siłownią i sauną oraz inteligentną instalację elektryczną, zarządzającą między innymi ogrzewaniem i chłodzeniem.
 
Zdecydowanie niższe ceny są w osiedlach poza centrum. Niewątpliwą zaletą tych lokalizacji jest większy kontakt z zielenią oraz izolacja od miejskiego zgiełku śródmieścia. W świeżej ofercie deweloperskiej, uwzględniającej obecną nadpodaż mieszkań, można znaleźć np. luksusowe lokale na Mokotowie już od 7 000 zł/ mkw. Jednak nie są to typowe oferty na tym specyficznym, rządzącym się własnymi prawami, rynku.
 
Takie różnice cenowe wynikają przede wszystkim z dużej rozbieżności w kosztach zakupu gruntów budowlanych, które w ścisłym centrum stolicy osiągają bardzo wysokie stawki, rzędu kilku tysięcy złotych za 1 mkw. Dla przykładu – działka inwestycyjna o powierzchni ok. 1,8 ha w rejonie ulic Chmielnej i Jana Pawła II została sprzedana w przetargu w listopadzie ubiegłego roku za 9955 zł/ mkw.
 
W innych dużych miastach Polski
jak Wrocław, Kraków, Poznań czy Trójmiasto kupno mieszkania w standardzie apartamentu wiąże się z wydatkiem średnio 7 000 – 18 000 zł/mkw. W ostatnich 12 miesiącach ceny nieznacznie spadły, około 6%, chociaż ten segment rynku nie poddaje się łatwo ogólnie panującym trendom spadkowym. We Wrocławiu w Sky Tower, świeżo oddanym do użytku najwyższym w Polsce kompleksie biurowo-apartamentowym, ceny rozpoczynają się od 11 500 zł/ mkw; w osiedlach najbardziej prestiżowych, poza centrum, jak Biskupin, Zalesie i Krzyki Borek ceny oscylują już od 6 500 zł/ mkw. do ok. 9 000 zł/ mkw.  
 
Znane kurorty i miejscowości wypoczynkow jak Kołobrzeg, Mielno, Świnoujście, Sopot, Zakopane, Wisła, Polanica Zdrój również mają swoje apartamentowce. Tego typu mieszkania świetnie nadają się do zakupu w celu późniejszego wynajmu czasowego, najczęściej wakacyjnego, tzw. timesheringu. Dla przykładu, w Mielnie ceny apartamentów wykończonych w wysokim standardzie zaczynają się od 7 500 zł/ mkw. Średnie ceny w innych miejscowościach wynoszą od 9 000 zł/mkw. – do ok. 16 000 zł/mkw.


Małgorzata Battek