Wystawiamy mieszkanie do sprzedaży Sprzedawać z pośrednikiem czy bez. Oto jest pytanie, na które należy sobie już na początku odpowiedzieć. Już na tym etapie pośrednik w obrocie nieruchomościami będzie o wiele skuteczniejszy niż indywidualne działania sprzedającego. Pośrednik ma dostęp do baz danych, z których korzystają inni pośrednicy, więc bardzo szybko nasza oferta pojawi się w wielu miejscach jednocześnie. Pomijając już wewnętrzne bazy nieruchomości, sprawnie działający pośrednik w szybkim czasie zamieści ofertę na wielu portalach internetowych, a nawet w prasie codziennej. Mieszkanie czy dom są takimi samymi towarami jak samochód czy chociażby sprzęt gospodarstwa domowego - im lepiej zostaną więc rozreklamowane, tym większa szansa na to, że trafi ą na swojego amatora, co mocno przybliża nas do transakcji kupnasprzedaży. Gdy oferta sprzedaży mieszkania znajduje się już w mediach, trzeba to mieszkanie udostępniać do sprzedaży. Jak wiele niebezpieczeństw wiąże się z wpuszczaniem do domu osób nieznajomych - wiadomo. Gdy zlecimy to pośrednikowi, on sam będzie prezentował mieszkanie, natomiast osoby - potencjalni klienci - którzy będą nas odwiedzać, będą klientami biura, którzy podpisali z biurem umowę i okazali dowody tożsamości. Jak więc widać komfort jest  nieporównywalnie większy. Głównym powodem odmowy współpracy z pośrednikiem jest konieczność uiszczenia wynagrodzenia za jego pracę - tzw. prowizji. Wynosi ona często około 3% ceny transakcyjnej, co w zależności od ceny mieszkania czy domu oznacza najczęściej zapłacenie kilku tysięcy złotych. Kwota ta wydaje się duża, jednak biorąc pod uwagę, że te kilka tysięcy gwarantuje nam bezpieczeństwo transakcji i duży komfort psychiczny, warto skorzystać z usług biura nieruchomości.

Przezorny zawsze ubezpieczony
Wreszcie dochodzi do transakcji. Pośrednik sprawdzi dokumenty nieruchomości, wytłumaczy niejasności związane z umowami przedwstępnymi, odczyta zapisy w księdze wieczystej - jednym słowem da nam pewność, że mieszkanie, które kupujemy, nie ma wad prawnych. To niezmiernie istotne – szczególnie przy transakcjach sięgających dziesiątek czy setek tysięcy złotych. Gdyby zaś okazało się, że przez niedopatrzenie pośrednika zostaliśmy narażeni na straty fi nansowe, ratuje nas ubezpieczyciel, ponieważ każdy profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami ma polisę  ubezpieczeniową.

Nie tracisz czasu
Współpraca z pośrednikiem, gdy zamierzamy kupić nieruchomość, to często gwarancja, że nie będziemy oglądać dziesiątek mieszkań, które zupełnie nie spełniają naszych oczekiwań. Warto współpracować z rekomendowanymi pośrednikami, którzy nie będą marnować naszego czasu i np. gdy szukamy mieszkania w starym budownictwie przedwojennym, nie będziemy oprowadzani po mieszkaniach z wielkiej płyty – bo a nuż się spodoba. Pośrednik powinien idealnie odczytywać oczekiwania klienta i wyciągać wnioski z rozmowy z nim, aby nie pokazywać na siłę lokali, które nie spełniają jego oczekiwań.

Finansowanie
Kolejnym istotnym elementem we współpracy z pośrednikiem jest możliwość skorzystania z doradztwa finansowego. Pośrednicy współpracują często z dużymi brokerami, którzy pomogą wybrać korzystny kredyt na zakup nieruchomości. A z tym łatwo nie jest. Biorąc pod uwagę liczbę banków na rynku i ograniczony czas kupującego, trudno jest wybrać właściwą ofertę kredytową. Tu z pomocą również mogą przyjść kontakty pośrednika, zwłaszcza takiego, który pomoże wypełnić wniosek kredytowy i zgromadzi niezbędne dokumenty, załatwi wycenę rzeczoznawcy. Duże biura nieruchomości same zajmują się współpracą z bankami.

Pytaj o licencję
Ostatnią ważną rzeczą przy wyborze pośrednika, są licencje zawodowe.  Obecnie osoby pośredniczące w kupnie-sprzedaży mieszkań muszą obligatoryjnie okazać licencję zawodową. Jak mówi Grzegorz Szawłowski z Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami, osoby bez licencji na pewno nie są pośrednikami, tylko osobami, które prowadzą działalność polegającą na pomaganiu i handlu informacjami na temat nieruchomości. Nie używałbym tutaj w tym kontekście nazwy „nieuczciwy pośrednik”, bo jest ona myląca. Te osoby nie są pośrednikami. Ale mamy świadomość tego, że przedstawiciele zawodów prawniczych czasami doradzają swoim klientom przy podejmowaniu decyzji w związku z zakupem nieruchomości czy też przebrnięciu przez wszystkie etapy tych transakcji. Mamy świadomość, że nieuczciwi agenci, którzy odchodzą z pracy, czasami nielegalnie imają się działalności zarobkowej w zakresie usług pośrednictwa, ale robią to w niezgodzie z obowiązującym prawem. Wiemy też, że są osoby, które poprzez usługi doradcze próbują obsługiwać transakcje na rynku nieruchomości, ale nie świadczą usług pośrednictwa i nie fakturują ich, tylko wykonują usługi z zakresu doradztwa w obrocie nieruchomościami i w ten sposób próbują „przemycać” transakcje. Transakcje kupna-sprzedaży nieruchomości należą do tych, w których nie można sobie pozwolić na błąd. Kupując mieszkanie klient najczęściej posiłkuje się kredytem hipotecznym, z którym wiąże się na bardzo długi okres. Aby więc mieć gwarancję, że transakcja będzie przeprowadzona poprawnie i zgodnie ze sztuką, należy zapewnić jej całkowite bezpieczeństwo. I choć nikt nie da nam nigdy takiej właśnie stuprocentowej gwarancji, z pośrednikiem będzie bezpieczniej. Biuro WGN – Nieruchomości przy ul. Kaliskiej 14 jest biurem, które świadczy  profesjonalną i kompleksową usługę w zakresie doradztwa obrotu nieruchomościami. Wyróżnia się szybką reakcją na potrzeby klienta. Biuro kładzie nacisk na ciągły rozwój w obsłudze klienta. Nie pobiera żadnych opłat wstępnych i nie nakłada kar za rezygnację ze sprzedaży.

Gazeta regionalna w Wieluniu
Maciej Bielawski