Historia La Defense
Nazwa La Défense pochodzi od pomnika La Defense de Paris, który wybudowano w 1883 roku dla upamiętnienia żołnierzy broniących Paryża w czasie wojny prusko - francuskiej. Wcześniej tereny tej, dzisiaj największej, biznesowej dzielnicy Paryża zajmowały hale targowe, zakłady przemysłowe i gospodarstwa rolne. W 1958 roku powstał Publiczny Komitet budowy La Défense, (EPAD), który wykupił tereny, uzbroił i przygotował działki pod zabudowę. Centralnym punktem dzielnicy stała się w tym czasie hala wystawiennicza: Le Centre des nouvelles industries et technologies (CNIT, Centrum Nowych Technologii i Przemysłu). Wokół centrum zaczęły wyrastać inne, podobne do siebie wieżowce w stylu międzynarodowym. Tak powstały budynki pierwszej generacji. Już z początkiem lat 70. XX wieku zaczęły powstawać budynki drugiej generacji. Trzecia fala inwestycji rozpoczęła się we wczesnych latach 80. XX wieku. Zbudowano wtedy największe w Europie, w tamtych czasach, centrum handlowe Les Quatre Temps.
La Défense, Paryż, północna ściana Promenady, z Les Quatre Temps na pierwszym planie
Śpiąca Królewna
Dzielnica La Défense nigdy nie należała do zwykłych miejsc. Dzięki nietypowej strukturze, ogólnokrajowej i międzynarodowej obecności, zasłużyła sobie na miano głównej europejskiej dzielnicy biznesowej. Jednak w ostatnich kilku latach, nazwę La Défence zaczęto powoli zastępować przydomkiem Śpiąca Królewna. Ogłoszony w 2006 roku przez Nicolasa Sarkozy’ego Plan Odnowienia, miał wskrzesić duszę La Défense i przywrócić życie dzielnicy. W planach była budowa do 2015 roku 300 tys. m2 powierzchni nowych biur, modernizacja co najmniej 150 tys. m2 i 100 tys. m2 nowych, dodatkowych powierzchni mieszkaniowych. Skończyło się na planach, stąd przydomek Śpiąca Królewna.
Przebudzenie
Żeby wskrzesić duszę tego miejsca, Komitet EPAD, opierając się na początkowych założeniach planu Sarkozy’ego, wrócił do korzeni La Défense. Projekt ma na celu ożywienie biznesowej dzielnicy miasta. W nowo powstałych wieżowcach będą się mieściły biura, sklepy, mieszkania prywatne, apartamenty i hotele. Fala rekonstrukcji objęła również starsze wieżowce, które po modernizacji będą atrakcyjniejsze, o wyższych parametrach, wygodniejsze i ze 150 tysiącami metrów dodatkowych powierzchni biurowych.
Dzielnica La Défense powiększa swój obszar. Dodatkowe grunty, uzyskane dzięki przebudowie Ring Road, dostarczyły 300 tys. metrów kwadratowych nowych powierzchni umożliwiających realizację programu. Powstały już nowe projekty. Wieżowiec Phare autorstwa Morphosis jest dziełem sztuki, symbolizuje nieograniczone możliwości, a jego niezwykła bryła w przyszłości będzie dominować nad innymi drapaczami chmur. Kolejny nowy budynek, który ma powstać w 2015 roku, to wieżowiec Signal. Prosta forma, o 301 metrach wysokości, stanie przy zachodnim wjeździe do dzielnicy La Défense, tuż obok Wielkiego Łuku.
Pomimo szybkiego rozwoju turystyki, handlu i kulturalnych atrakcji terenu, ta dzielnica biznesu wciąż nie przyciąga życia poza godzinami pracy. Podziemny węzeł komunikacyjny całkowicie oddzielił ruch pieszych od ruchu kołowego i niestety łatwo da się zauważyć, że poza turystami mało kto korzysta z tej nieograniczonej przestrzeni. Członkowie Komisji EPAD chcą zmienić aktualny wizerunek przestrzeni La Defense. Większa dostępność do rekreacji i infrastruktury handlowej, nowe atrakcje, wydarzenia, oraz jeszcze bardziej rozwinięty kalendarz imprez kulturalnych, mają pobudzić zainteresowanie, ułatwić i pomóc w zmianie wizerunku La Défense.
źródło zdjęć: www.sxc.hu
Justyna Kulawik
Źródło: Property Journal - Polska Giełda Nieruchomości 02-03/10