Dane z Florydzkiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (FAR) wskazują na zaskakujący wzrost sprzedaży nieruchomości w pierwszym kwartale 2009 roku: odnotowano 25 % wzrost sprzedaży domów jednorodzinnych – 31 412 sprzedanych domów w całym stanie, w porównaniu do 25 071 sprzedanych domów w tym samym okresie ubiegłego roku. Wzrosła również o 19 % rok do roku sprzedaż mieszkań. W stosunku do czwartego kwartału 2008 wzrost sprzedaży domów wyniósł 4,14 %, a w przypadku mieszkań 21,1 %. Prezes FAR Cynthia Shelton mówi: „ Aktualnie na rynek wchodzą nabywcy pierwszych w swoim życiu domów, korzystający z ułatwień jakimi są niskie raty kredytowe, bogata oferta domów i korzystne dla nich warunki nabycia domu, tzw. „pożyczka podatkowa”. Jest to więc czas na realizowanie marzeń potencjalnych kupujących, ponieważ teraz stać ich na taki zakup. Wprowadzono w życie nowy program rządowy dla osób kupujących po raz pierwszy swój dom lub mieszkanie (Homebuyer Opportunity Program). Począwszy od 1-go lipca br. wszyscy ci, którzy kwalifikują się do programu, aby otrzymać federalną pomoc w wysokości do 8 000 $, będą mogli wystąpić o wsparcie, które zostanie zwrócone państwu, kiedy otrzymają zwrot swojego podatku. Maksymalna kwota pożyczki stanowi 10 % wartości domu, jednak nie więcej niż 8 000 $. Jednym z ograniczeń jest jednak limit przychodów rocznych dla małżeństw - powinien on być niższy niż 150 000 $, a dla osób samotnych 75 000 $. Na częściową pożyczkę mogą liczyć małżeństwa osiągające dochód roczny z przedziału 150 000 $ - 170 000 $, jak również osoby samotne z dochodem 75 000 $ - 95 000 $.

W przypadku, gdy małżonkowie rozliczają się indywidualnie, oboje mogą ubiegać się o przyznanie kredytu w wysokości 5 % ceny nabycia domu, ale maksymalnie do 4 000 $ każde z nich.

Pożyczka podatkowa jest udzielona na nieruchomości mieszkalne nabyte w terminie od 1 stycznia do 30 listopada 2009 roku. Nie podlega ona zwrotowi w przypadku, gdy kupujący jest właścicielem nieruchomości przynajmniej przez 36 miesięcy i przebywa w zakupionej nieruchomości. Aby zakwalifikować się do programu i spełniać warunki, kupujący nie może być właścicielem żadnej innej nieruchomości w ostatnich trzech latach. Jednakże nie dyskwalifikuje to właścicieli domków wakacyjnych lub nieruchomości pod wynajem. Program niesie za sobą wiele możliwości dla tysięcy rodzin z Florydy i nadzieję na ich wymarzony dom w niesamowitym miejscu.

Odnosząc się do ostatnich analiz, na rynku pojawiają się sygnały związane z dużym popytem na nieruchomości nie tylko ze strony Amerykanów, ale także ze strony inwestorów zagranicznych napędzających koniunkturę, takich jak np. Brytyjczycy, którzy w dalszym ciągu są bardzo zainteresowani nieruchomościami na Florydzie.

Ten popyt wzmaga wzrost sprzedaży i cen nieruchomości. Jest popyt, więc rzeczywiście pojawiają się pierwsze symptomy ożywienia na rynku nieruchomości.

Izabela Radzik

Źródło: Property Jornal Polska Giełda Nieruchomości 06-07/09