Kameralne biurowce na wynajem cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony najemców. Zarówno duże przedsiębiorstwa jak i mniejsze firmy szukają rozwiązań, które pozwolą im na optymalizację kosztów. Zmiana zajmowanej powierzchni biurowej jest często pierwszą z rzeczy, jakie przedsiębiorcy biorą pod uwagę.

Spis treści:
Pandemia i jej wpływ na preferencje najemców
Mniejsze biuro bardziej korzystne?
Mniej powierzchni typu open-space
Elastyczne flexy na celowniku
Kameralnie i bezpiecznie

Biurowce na wynajem w dobie pandemii

Wybuch pandemii koronawirusa w naszym kraju mocno wstrząsnął rynkiem nieruchomości i krajową gospodarką. Rząd wprowadził lockdown i liczne obostrzenia, co sprawiło, że wiele osób zaczęło wykonywać swoją pracę zdalnie. Szybko okazało się, że w wielu firmach home office sprawdza się na tyle dobrze, że nawet po zniesieniu lockdownu, część pracowników w dalszym ciągu wykonuje swoje obowiązki służbowe z domowego zacisza. Nie pozostaje to obojętne dla sektora biurowego, który musi dostosować się do nowych realiów.

Preferencje biurowe ulegają zmianom

Z całym przekonaniem możemy mówić o modyfikacji preferencji najemców. Zmieniają się oczekiwania względem powierzchni biurowych, większą uwagę przykłada się do bezpieczeństwa i higieny pracy. Da się też zauważyć minimalizację zajmowanych przez firmy powierzchni biurowych na wynajem, co jednak nie jest standardem. Niektóre firmy wręcz przeciwnie - w okresie pandemii wynajmują coraz większe biura. Dotyczy to zwłaszcza firm działających w branży e-commerce, które notują zwiększoną dynamikę sprzedaży przez Internet.

Czy mniejsze biurowce na wynajem są lepsze?

Najemcy zaczynają dostrzegać potencjał mniejszych gabinetów, w których pracę wykonuje jedna lub maksymalnie dwie osoby. Coraz częściej biura gabinetowe przyciągają przedsiębiorców, którzy chcą zapewnić bezpieczne warunki pracy swoim pracownikom. Powierzchnie typu open-space straciły nieco na zainteresowaniu. Aby duże, otwarte biura nie stały puste, częstym zabiegiem jest wydzielanie ich na osobne pomieszczenia, lub montowanie stanowisk pracy w formie oddzielonych ścianką boxów. Rosnącą popularnością cieszą się kameralne biurowce, które oferują elastyczne biura na wynajem.

Biurowce na wynajem typu open-space już nie tak atrakcyjny

Łatwo zauważyć, że biura w formacie open-space, które do tej pory cieszyły się dużą popularnością, teraz straciły uwagę najemców. Taka zmiana preferencji wśród najemców wcale nie zaskakuje, gdyż zmieniają się pracownicze realia. Pracodawcy stawiają na bezpieczeństwo i higienę w miejscu pracy. Istotne jest dla nich zdrowie pracowników jak również możliwość zapewnienia im stanowiska do pracy, z którego będą mogli korzystać nawet przy wprowadzaniu przez rząd kolejnych obostrzeń. Gabinetowe stanowiska pracy oddzielają od siebie pracowników na bezpieczną odległość i zapewniają im miejsce, w którym będą mogli spokojnie pracować.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Biurowiec na wynajem Wrocław, Stare Miasto

 

W przypadku biur typu open-space stało się to kłopotliwe, gdyż biurka pracowników musiały być w określonej odległości od siebie. Jeśli przestrzeń biurowa jest duża, nie stanowiłoby to większego problemu, jednak często otwarte powierzchnie biurowe nie były wystarczająco duże, aby odsunąć od siebie biurka pracowników na wymaganą odległość. 

Co więcej, rozkład biura jest bardzo istotny. W zależności od branży i sposobu wykonywania pracy, pracodawca powinien zapewnić odpowiednie warunki, aby pracownik mógł wykonywać swoje obowiązki w sposób zarówno efektywny jak i komfortowy. Argument ten przemawia na korzyść kameralnych biurowców, które oferują często niewielkie gabinety. Biura na wynajem w tym układzie dla wielu pracowników wydają się bezpieczniejsze i bardziej komfortowe.

Biurowce na wynajem flex notują rosnącą popularność

Elastyczne powierzchnie biurowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony najemców. Stanowią one doskonałą alternatywę dla tradycyjnych biur. Przede wszystkim istnieje możliwość rozbudowy biura na wynajem, modyfikacji zajmowanej przez najemcę przestrzeni czy dostosowania jej pod indywidualne potrzeby firmy. Właściciele biur typu flex oferują też często elastyczne umowy najmu, które strony mogą modyfikować gdy zajdzie taka potrzeba bez ponoszenia wysokich kar umownych.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Biurowiec na wynajem Starogard Gdański

To dobre rozwiązanie dla wielu przedsiębiorców, którym ciężko jest oszacować, jak potoczą się losy ich firm w dobie trwającej obecnie pandemii COVID-19. Obserwując obecną sytuację na rynku, można się spodziewać, że popularność elastycznych powierzchni biurowych w formule flex w najbliższym czasie będzie rosnąć.

Kameralnie biurowce na wynajem

Obecnie biurowe realia ulegają modyfikacjom i dopóki pandemia koronawirusa trwa, dopóty ciężko jest mówić o stabilizacji i zakorzenieniu potrzeb i preferencji biurowych najemców. Z pewnością większą niż dawnej uwagę najemców przyciągają mniejsze obiekty biurowe, które do tej pory nie cieszyły się aż tak sporym zainteresowaniem.

Widać to zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, gdzie do niedawna największą uwagę najemców przyciągały flagowe i prestiżowe inwestycje biurowe, oferujące wysokiej klasy biura na wynajem. Kameralne biurowce stojące w ich cieniu teraz zdają się wychodzić na światło dzienne i przyciągać najemców swoją ofertą biur na wynajem.

Butikowe biuro dobrym wyborem

Biura na wynajem zlokalizowane w mniejszych obiektach biurowych cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony najemców. Dotyczy to zarówno małych firm, jak i przedsiębiorstw posiadających oddziały. Za taką zmianą preferencji na rynku stoi kilka powodów. Przede wszystkim w przypadku mniejszych inwestycji biurowych o bardziej butikowym charakterze możemy często mówić o dużo bardziej atrakcyjnych cenach za metr biura na wynajem.

Co jednak atrakcyjne z punktu widzenia najemców - tego typu kameralne biurowce oferują często jakość biur podobną do prestiżowych budynków biurowych. Często nawet ich lokalizacja jest bardzo atrakcyjna, lub właściciele budynków biurowych zapewniają dostateczną liczbę miejsc parkingowych, co w obecnych czasach stanowi ogromny atut.

Bardziej elastycznie

Właściciele kameralnych biurowców dużo częściej są skłonni iść na kompromisy, jeśli chodzi o warunki zapisane w umowie. Czasami mowa o obniżeniu stawek za metr kwadratowy biura na wynajem, innym razem najemca może liczyć na niższą kaucję.

Często też można wynegocjować bardziej elastyczne warunki najmu, jak na przykład krótszy czas obowiązywania umowy (z możliwością jej przedłużenia) lub możliwość zmiany zajmowanej przez najemcę powierzchni biurowej bez ponoszenia z tego tytułu kar umownych. Sytuacja na rynku nie jest lekka zarówno dla właścicieli biurowców jak i przedsiębiorców, którym ciężej jest udźwignąć biznes i związane z nim koszty, dlatego obie strony starają się wypracować wspólnie kompromis w postaci korzystnych warunków najmu powierzchni biurowych.

Rynek się zmienia, preferencje najemców też

Ciężko oszacować, jak będą kształtowały się preferencje biurowe najemców. Z pewnością ciężko mówić o stabilizacji w najbliższym czasie. Potrzeby biurowe cały czas się kształtują, najemcy starają się dopasować funkcjonowanie swoich biznesów do nowych realiów. Nie należy więc zakładać, że kameralne biurowce zrzucą z piedestału duże, prestiżowe projekty biurowe.

Każda firma działa na nieco innych zasadach i ma odmienne oczekiwania względem zajmowanej przez siebie powierzchni biurowej. Również model pracy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwie jest wszędzie nieco inny. Póki co jednak widoczne jest rosnące zainteresowanie biurami na wynajem znajdującymi się w bardziej kameralnych obiektach biurowych.