Jak będzie prezentowała się sytuacja w sektorze biur na wynajem w 2025 roku? Można się spodziewać, że na rynek trafią kolejne metry kwadratowe nowoczesnych powierzchni biznesowych. Inwestorzy zachowują jednak ostrożność w podejmowaniu się nowych projektów inwestycyjnych.

Ten sektor rynku odczuł mocno skutki pandemii, a jej efekty w postaci mniejszego zapotrzebowania na lokale biznesowe, wciąż są widoczne.

Sektor ten odzyskuje jednak zainteresowanie przedsiębiorców.

 

Spis treści:

Nieruchomości ponownie potrzebne

Firmy wciąż rozsądne

Lokale biurowe atrakcyjne dla przedsiębiorców

Oferty z biur WGN

Podsumowanie

Biura na wynajem na powrót zyskują w oczach przedsiębiorców

Czy biura na wynajem znowu są potrzebne? W dobie pandemii koronawirusa stacjonarne lokale biznesowe niemalże opustoszały. Firmy musiały zamykać swoje siedziby i oddziały. Obecnie, kiedy lockdown pozostaje wspomnieniem, przedsiębiorcy na powrót odzyskują zainteresowanie stacjonarnymi powierzchniami.

Nie zmienia to jednak faktu, że wielu pracowników, którzy w okresie lockdownu przeszli na pracę zdalną, pozostało już w takiej formie zatrudnienia. To znajduje swoje odzwierciedlenie w wielkości powierzchni, jakie interesują przedsiębiorców.

Wcale nie oznacza to, że stacjonarne powierzchnie do pracy odsuwają się w cień. W dalszym ciągu wielu przedsiębiorców ceni sobie posiadanie zespołu pracowników pod jednym dachem. Co więcej, również sami pracownicy niejednokrotnie wolą wykonywać swoje obowiązki służbowe w miejscu pracy, ponieważ chcą wyraźnie oddzielać życie zawodowe od prywatnego.

 

Zapas jest zbędny – przedsiębiorcy wynajmują jedynie potrzebną na teraz ilość metrów kwadratowych

Właściciele firm ostrożnie podchodzą obecnie do ilości wynajmowanych metrów biurowych. Starają się zajmować taką przestrzeń, jaka jest im potrzebna do prowadzenia biznesu w aktualnym czasie. Dawniej dość popularne było wynajmowanie nieco większych przestrzeni, jeśli przedsiębiorcy założyli, że niedługo czeka ich rozwój, a w efekcie zwiększenie liczby pracowników (i pracowniczych biurek).

Obecnie jednak przedsiębiorcy wolą stawiać na elastyczne umowy, które dają im możliwość zajęcia optymalnej powierzchni biura na wynajem, i jej zwiększenia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Rozwiązanie to pozwala na utrzymanie comiesięcznych kosztów utrzymania biznesu w odpowiednich widełkach.

 

Jakie nieruchomości przyciągają najemców?

Najemcy stawiają na powierzchnie biurowe, które będą mogli dostosowywać do swoich aktualnych potrzeb. Sytuacja na rynku wciąż nie jest stabilna. Z tego względu przedsiębiorcy wolą mieć możliwość zmiany zajmowanej powierzchni biurowej na większą, jeśli biznes będzie się rozwijał, lub na mniejszą, kiedy firma będzie miała zastój. Takiemu zapotrzebowaniu naprzeciw wychodzą elastyczne powierzchnie biurowe.

Tego rodzaju biura na wynajem charakteryzują się dogodnymi umowami najmu. Przedsiębiorcy mogą zmieniać wielkość zajmowanej powierzchni, bez ponoszenia wysokich kar umownych. Wszystko oczywiście w zakresie ustalonym przez strony umowy.

Powodzeniem cieszą się biura na wynajem zlokalizowane w ścisłych centrach miast. Często wybierane są też biurowce, które położone są blisko granic miasta. Jest to istotne zwłaszcza dla przedsiębiorców, których działalność opiera się na tranzycie.

 

Biura na wynajem z bazy ofert biur WGN

Jakie biura na wynajem są obecnie dostępne na polskim rynku nieruchomości? Postanowiliśmy się temu przyjrzeć. Poniżej publikujemy opisy przykładowych lokali, jakie teraz dostępne są na rynku najmu.

Przykłady te pomogą w lepszym zobrazowaniu, jak obecnie prezentują się stawki za biura na wynajem.

 

WGN Poznań Grunwald jest wyłącznym agentem najmu lokalu biurowego zlokalizowanego w Poznaniu. Do dyspozycji przyszłego najemcy będzie przestrzeń o powierzchni 14 metrów kwadratowych. Biuro na wynajem mieści się na pierwszym piętrze.

Jego atutem jest doskonała lokalizacja, z dogodnym dojazdem zarówno samochodem jak i komunikacją miejską. Przed budynkiem znajdują się wolne miejsca postojowe. Cena najmu wynosi 700 złotych miesięcznie, co w przeliczeniu daje 50 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

 

WGN Poznań Grunwald jest też wyłącznym agentem najmu lokalu biurowego, również zlokalizowanego w Poznaniu. Jego powierzchnia to niemal 55,5 metrów kwadratowych. Lokal biurowy mieści się na pierwszym piętrze i podzielony jest na dwa pomieszczenia.

Przed lokalem znajduje się parking. Atutem jest dogodna komunikacja z całym miastem. Cena ofertowa przedmiotowej nieruchomości wynosi 2 500 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 45 złotych za metr kwadratowy nieruchomości na wynajem.

 

WGN Poznań Grunwald pośredniczy również w wynajmie lokalu biurowego zlokalizowanego w Poznaniu, którego z wyłącznym agentem najmu. Biuro na wynajem ma powierzchnię nieco ponad 36 metrów kwadratowych. Na lokal składają się dwa pomieszczenia biurowe oraz pomieszczenie gospodarcze.

Lokal jest w klimatyzowany, a przed budynkiem znajdują się miejsca parkingowe. Plusem jest bardzo dobra komunikacja z każdym zakątkiem miasta. Cena najmu wynosi 1 500 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 41 złotych za metr kwadratowy.

 

WGN Katowice Commercial jest wyłącznym agentem najmu lokalu biurowego położonego w Katowicach. Biuro na wynajem ma powierzchnię 32 metry kwadratowe. Lokal mieści się na pierwszym piętrze. Przed budynkiem dostępne są ogólnodostępne miejsca parkingowe a także prywatne miejsca przy wejściu, które są dodatkowo płatne.

Istnieje możliwość korzystania z piwnicy jako magazynu. Budynek jest monitorowany. Cena najmu wynosi 896 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 28 złotych za metr kwadratowy nieruchomości.

 

WGN Katowice Commercial jest wyłącznym agentem najmu lokalu biurowego położonego w centrum Katowic. Lokal biurowy ma powierzchnię 208 metrów kwadratowych i znajduje się na czwartym piętrze budynku. Lokal biurowy wykończony jest na najwyższym poziomie. W budynku znajdują się dwie windy, nad bezpieczeństwem czuwa system monitoringu.

W budynku dostępne z recepcja. Najemcy mają dostęp do miejsc parkingowych oraz rowerowni. Cena najmu wynosi 9 975 złotych miesięcznie, co daje kwotę rzędu 48 złotych za metr kwadratowy nieruchomości. Ceny najmu są jak widać bardzo zróżnicowane.

Wpływa na nie nie tylko wielkość powierzchni biurowej, ale też jej standard i lokalizacja na mapie miasta. Najemcy zwracają też uwagę na wartości dodane, jak winda w budynki i recenzja. Bardzo ważny jest też dostęp do miejsc parkingowych. O ile prywatne miejsca do parkowania są zazwyczaj dodatkowo płatne, o tyle przedsiębiorcy i tak chętnie decydują się na ich wynajem. Zapewniają one bowiem dostępność przestrzeni do parkowania.

 

Sektor wciąż w rozwoju

Rynek nieruchomości biurowych wciąż się rozwija. Deweloperzy i prywatni inwestorzy wnikliwie analizują, w jakiej lokalizacji warto zrealizować nowe projekty biurowe.

Oceniają także poziom konkurencji w najbliższej okolicy. Dzięki temu minimalizują ryzyko długiego procesu komercjalizacji powierzchni.

 

 

Starszy Analityk WGN
Magdalena Łozowicka