Ze świata nieruchomości

Wrocław znów stawia na rewitalizacje

Wrocław znów stawia na rewitalizacje

Kompleks Jagiełły 6, który jest połączeniem nowoczesności z duchem historii został ukończony.

Jasna i ozdobna fasada od strony Mostów Mieszczańskich jest najbardziej reprezentacyjną częścią zabudowy. Wyróżnia się dużymi walorami estetycznymi i nawiązuje do historii przedwojennego Wrocławia. To pozostałość po kamienicy z 1905 roku, w której niegdyś znajdowała się popularna gospoda Zum Bürgerwerder. Jej fasada została pieczołowicie odtworzona na podstawie archiwalnych rysunków i wkomponowana w nowoczesne budynki Jagiełły 6. Pozostała część kompleksu jest dużo bardziej współczesna, ale stylem nawiązuje do przedwojennych wrocławskich kamienic. Uwagę przyciąga biała płytka klinkierowa na elewacjach i duże balkony. W środku mieszkańców powita lobby urządzone w stylu art déco. Dominują w nim geometryczne wzory i eleganckie odcienie czerni, bieli i szarości. Natomiast na dachu budynku frontowego jest taras, dostępny dla wszystkich mieszkańców, z widokiem na Kępę Mieszczańską, Odrę i centrum Wrocławia. W inwestycji zrealizowanej przez Bouygues Immobilier było dostępnych  69 mieszkań o różnej wielkości, z czego większość została już sprzedana. Częścią kompleksu jest także wewnętrzny dziedziniec, który jest pełen zieleni oraz podziemna hala garażowa, na parterze przewidziano trzy lokale usługowe.

Pawilon z odpadów

Pawilon z odpadów

Tiny House (Mały Domek) to instalacja artystyczna stworzona przez Fernando Mastrangelo.

Pawilon został zaprezentowany w maju 2019 oku na nowojorskim Time Square. Tiny House o powierzchni 16 mkw został zbudowany z odpadków, szkła i plastiku pochodzącego z recyklingu. Inspiracją była ochrona przyrody oraz problemy związane ze zmianami klimatycznymi i ociepleniem klimat. Autor uważa, że ponowne użycie surowców i przetwarzanie odpadów to „to przyszłość projektowania”. Wewnątrz tymczasowego pawilonu prezentowana była artystyczna ekspozycja, zachęcająca do zwracania uwagi na gospodarkę odpadami, na zużycie energii, na zrównoważony rozwój.

Dom z serialu „Black Mirror”

Dom z serialu „Black Mirror”

La Casa del Desierto to szklany dom znajdujący się na pustyni Gorafe w hiszpańskiej prowincji Grenada.

Dom na Pustyni jest efektem współpracy zespołu architektów, pod dyrekcją Speli Videcnik z pracowni OFIS Architects, ekspertów od szkła z firmy Guardian Glass oraz inżynierów i konsultantów do spraw energii z Akt II oraz Transsolar. Nieruchomość o powierzchni 20 mkw powstała na drewnianej podstawie, która jest otoczona szkłem Guardian Glass. Z niewielkiej powierzchni domu za pomocą szklanych ścian wydzielono sypialnię, łazienkę oraz salon z aneksem kuchennym. Celem realizacji tej inwestycji było przetestowanie rozwiązań szklanych w najbardziej ekstremalnych warunkach klimatycznych oraz zademonstrowanie, jak istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju szkła do okien każdego domu. 

Designerska willa z kontenerów

Designerska willa z kontenerów

Na granicy parku narodowego Joshua Tree w południowo-wschodniej części Kalifornii powstała niezwykła willa.

Rezydencja zaprojektowana przez londyńskiego architekta Jamesa Whitakera swoją formą przypomina rozgwiazdę. Joshua Tree Residence składa się z kontenerów nałożonych na siebie pod różnym kontem. Śnieżnobiała willa ma 195 metrów kwadratowych powierzchni, składa się z trzech sypialni, trzech łazienek, przestronnej części dziennej z salonem, kuchnią oraz jadaną. Naturalne światło zapewniają duże okna otwierające się na pustynię. We wnętrzach panuje minimalizm i styl modernistyczny. Na wiacie garażowej zainstalowano panele słoneczne, które pobierają i przetwarzając energię słoneczną zapieniając elektryczność. 

Nowe życie starego dworca

Nowe życie starego dworca

Rewitalizacje nie używanych, niszczejących obiektów coraz częściej są spektakularnymi metamorfozami, w wyniku których powstają niezwykłe projekty architektoniczne.

Jednak nie jest to nowy pomysł na zmieniający miejskie. W 1992  roku w Madrycie przeprowadzono rewitalizację zabytkowego dworca Atocha, dzięki czemu stał się on prawdziwą dżunglą. Dworzec Atocha znajdujący się w centrum miasta jest największym dworcem w Madrycie. Obecnie jest także jedną z największych turystycznych atrakcji, bezpłatną egzotyczną palmiarnią, którą co roku odwiedza tysiące turystów. Tropikalny ogród z palmami, bananowcami i daktylowcami zajmuje powierzchnię 4 tys. mkw. Pod konstrukcją ze stali i metalu znajduje się również sadzawka, w której mieszkają żółwie czerwonolice. Autorem projektu jest ceniony hiszpański architekt Rafael Moneo. 

 

 

Nowy symbol Stambułu

Nowy symbol Stambułu

W Stambule, jeszcze w tym roku, powstanie nowa wieża radiowo-telewizyjna.

Architekci z tureckiej pracowni Melike Altınışık Architects (MAA) stworzyli nie tylko obiekt infrastruktury, ale również nowy symbol miasta, który jest widoczny z dużej odległości. W wysokiej na 396 metrów wieży zmieści się 125 nadajników różnych operatorów oraz dwukondygnacyjna restauracja, taras widokowy z niesamowitym widokiem, kawiarnia, sala wystawowa i mediateka. Połączenie różnych funkcji zainspirowało architektów do stworzenia wręcz rzeźbiarskiego projektu. Wieża będzie charakteryzować się nieregularną bryłą, która z każdego kierunku będzie prezentować się nieco inaczej. W realizacji inwestycji wykorzystano najnowocześniejsze technologie. 

Najlepiej zaprojektowane biuro na świecie znajduje się...w Warszawie!

Najlepiej zaprojektowane biuro na świecie znajduje się...w Warszawie!

Nagroda nagrody Best Office Awards 2019 w kategorii Najlepsze Biuro Zagraniczne otrzymało warszawskie biuro mode:lina.

Autorska formuła co-creatingu, Brain Embassy, została stworzona i opracowana przez Adgar Poland. Nagrodzone biuro mode:lina, to nowoczesna przestrzeń, w której można pracować w ruchu, podczas jazdy na rowerze, relaksując się czy nawet medytując. Brain Embassy to przestrzenne formy inspirowane neuronami i synapsami. Ważnym elementem projektu było umieszczenie w biurze elementów pobudzających wyobraźnie i kreatywne myślenie. Dlatego też w salach konferencyjnych znajdują się przedmioty nawiązujące do wielkich umysłów z wielu dziedzin, między innymi: duże liczydło, wzory z rozchlapanej farby na posadzkach, tabela pierwiastków chemicznych, klocki, biblioteka, studio fotograficzne czy wykroje krawieckie. Best Ofce Awards to prestiżowy rosyjski konkurs architektoniczny, organizowany od 2010 roku.

Basen na dachu 55 piętrowego wieżowca

Basen na dachu 55 piętrowego wieżowca

W Londynie na dachu jednego wieżowców powstanie basen bez krawędzi.

Basen o pojemności 600 tysięcy litrów zaprojektowała firma Compass Pools. Zarówno dno jak i ściany basenu będą wykonane z lanego akrylu i będą w pełni przezroczyste, co zapewni 360-stopniowy widok na Londyn. W basenie zamontowano anemometr do monitorowania prędkości wiatru, który zostanie połączony z sterowanym komputerowo systemem zarządzania budynkiem, który ma zapewnić odpowiedni poziom wody, tak aby się nie przelała. Stałą temperaturę zapewni odpadowa energia pochodząca z systemu klimatyzacji budynku. Basen będzie w pełni oświetlony, przez co ma wyglądać w nocy jak "pochodnia z klejnotami". Jego budowa ma się rozpocząć już w 2020 roku, jednak do tej pory nie znamy dokładnej lokalizacji wieżowca. 

Twórcze wykorzystanie materiałów budowlanych- hotelu z żaluzjami

Twórcze wykorzystanie materiałów budowlanych- hotelu z żaluzjami

 

 

Ważnym czynnikiem determinującym wygląd hotelu jest miejsce w którym się znajduje, a mianowicie słoneczna i upalna Kalifornia. Pracownia architektoniczna pracowni David Baker Architects zaprojektowała budynek chroniący przez słońcem z wykorzystaniem głównie betonu i drewna. Surowa, betonowa bryła została wzbogacona charakterystyczne elewacje z drewnianych żaluzji na poziomie pięter. Ten element nadał budynkowi trójwymiarowy wygląd i osłaniają hotelowe wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem. Kontrastujące połączenie desek z drewna sekwoi z chropowatą powierzchnią betonu nadającego obiektowi unikalny wygląd.

Wrocławska pracownia architektoniczna z prestiżową nagrodą

Wrocławska pracownia architektoniczna z prestiżową nagrodą

Międzynarodowe jury konkursu Global Future Design Awards doceniu projekt pracowni AP Szczepaniak.

Projekt Atal Towers zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Architektura – budynek wielofunkcyjny”. Istniejące już dwa nowoczesne, spójne architektonicznie budynki Atal Towers na stałe wpisały się w krajobraz centrum Wrocławia. Innowacyjne rozwiązania architektonicznie sprawiły, że osiedle stało się nowoczesne w formie i kształcie, a  wykończenia nawiązały do okolicznej, staromiejskiej zabudowy. Kompleks Atal Towers znajduje się tuż nad Odrą, przy ul. Sikorskiego. Niższy z  budynków powstał na planie litery L i jest położony dłuższym bokiem równolegle do rzeki. Drugi z obiektów składa się z rozrzeźbionych wertykalnie wież, połączonych wspólną częścią parterową, oraz dodatkową siedmiopiętrową częścią mieszkalną od strony ulicy. Na parterze znajdują się lokale handlowo – usługowe, natomiast restauracje zlokalizowane są od strony bulwaru nad Odrą.

 

Dom z kontenerów

Dom z kontenerów

Projekt domu jednorodzinnego przygotowany przez TRS Studio zakłada stworzenie domu jednorodzinnego z dwóch połączonych kontenerów ISO.

Domy wykonane z kontenerów przez peruwiańską firmę TRS Studio są odpowiedzią na zapotrzebowanie na tanie mieszkania. Protypem jest dom powstały z dwóch  połączonych dłuższymi bokami kontenerów ISO i pokrytych dachem z poliwęglanowych płyt, które przepuszczają naturalne światło. Na parterze o wymiarach 4m x 15m znajduje się salon, aneks kuchenny, toaleta oraz sypialnie. Główna klatka schodowa prowadziłaby antresolę, na której umieszczono łazienkę, dwie sypialnię i pokój do pracy. Dzięki ograniczeniu powierzchni podłogi na piętrze zapewniona zostanie odpowiednia ilość światła. 

Prawdopodobnie najładniejszy polski akademik

Prawdopodobnie najładniejszy polski akademik

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu ogłosił konkurs architektoniczny na projekt nowego akademika dla swoich studentów.

Konkurs wygrał projekt przygotowany przez studio DEDECO.  Powstanie  pięciokondygnacyjny Dom Studenta, z czego cztery kondygnacje zajmą piętra mieszkalne. W budynku powstanie między innymi stołówka, klub studencki, przedszkole dwuoddziałowe, sklep i siłownia. W budynku z przeszkleniami powstanie 160 pokoi jednoosobowych z aneksem kuchennym oraz 120 pokoi dwuosobowych. Ponadto na każdym piętrze powstanie kuchnia z jadalnią i pralnia z suszarnią. Szacuje się, że koszt budowy wyniesie 48 mln zł. Dom Studenta ma zostać oddany do użytku w 2021 roku. 

Nowy Port w Bydgoszczy

Nowy Port w Bydgoszczy

Nowy Port od BBGK Architekci powstanie w centrum Bydgoszczy, w pobliżu Wyspy Młyńskiej, Starego Miasta oraz Opery Nova i będzie zupełnie nową częścią miasta.

Na 2 hektarowej działce powstanie kompleks mieszkaniowo-biurowo-usługowy, który jest częścią strategii przywracania rzeki miastu. Nowy Port to projekt według, którego nie wykorzystywana miejska przestrzeń zostanie podzielona na cztery śródmiejskie kwartały a przez środek będzie przebiegać nowa zielona aleja. Zrewitalizowane zostaną również zabytki znajdujące się na tym terenie, między innymi: pozostałości fabryki „Befana” i pojedyncze kamienice. Elewacje i części wspólne budynków wykończone będą szlachetnym kamieniem, naturalnym drewnem i stylowym terrazzo. W nowej dzielnicy powstanie 628 mieszkań. W apartamentach elementem wyróżniającym będą ponadstandardowe, panoramiczne przeszklenia i szerokie, kilkudziesięciometrowe, zadaszone tarasy.

Muzeum Wydma

Muzeum Wydma

Nad brzegiem Bohai Sea w zatoce Morza Żółtego, w prowincji Hebei w Chinach powstanie siedziba Ullens Center for Contemporary Art (UCCA), która jest jedna z najważniejszych niezależnych instytucji, zajmujących się sztuką współczesną w Chinach.

Projekt znajdującego się na plaży Dune Museum opracowało biuro Open Architecture. Bryła budynku została „wbita” w nadmorski krajobraz. Większość muzeum znajduje się zatem pod piaskiem, a na zewnątrz wydobywają się tylko jego fragmenty. Wszystkie elementy architektoniczne: ściany, stropy a nawet korytarze są inspirowane naturą przez co przestrzenie muzealne zyskały organiczny wygląd, jakby został uformowane przez setki tysięcy lat przez czynniki atmosferyczne. Sale ekspozycyjne zbudowano z betonu, który podczas wylewania lokalni robotnicy formowali ręcznie dzięki czemu ściany muzeum zyskały unikalną fakturę.

Pierwszy taki wieżowiec w Polsce

Pierwszy taki wieżowiec w Polsce

Sky Garden to projekt modernizacji  i przebudowania Wieżowca Polskiego Radia i Telewizji, który powstał w 1980 roku.

Projekt zakłada modernizacje, dzięki której stary wieżowiec stanie się nowoczesnym apartamentowcem o nieregularnej bryle. Jednak dzięki pokryciu tarasów gęstą roślinnością Sky Garden stanie się pierwszym "zielonym wieżowcem" w Polsce. W budynku znajdzie się 114 apartamentów, które będą mieć od 2 do 5 pokoi. Natomiast zielone tarasy będą przynależeć do 92 mieszkań. We wszystkich lokalach zostaną zamontowane duże przeszklenia zapewniające naturalne światło oraz doskonałe widoki na miasto. Na dachu „zielnego wieżowca” powstanie taras, który sprawi, że wysokość wieżowca wzrośnie z 65 m do 72 m. rozpoczęcie prac zaplanowano na rok 2020. 

Dom prezydenta USA Richarda Nixona na sprzedaż

Dom prezydenta USA Richarda Nixona na sprzedaż

Cena ofertowa posiadłość znajdującej się San Clemente w Kalifornii została zmieniona z 63,5 mln dolarów na 57,5 mln dolarów.

La Casa Pacifica, zwana Zachodnim Białym Domem to olbrzymia posiadłość dom o powierzchni 1400 metrów kwadratowych. Budynek został zaprojektowany w hiszpańskim stylu kolonialnym, zdobią go białe stiuki i dach z czerwonej dachówki. W ogrodzie jest m.in. basen, kort tenisowy, altana, oranżeria, a także garaże, pomieszczenia gospodarcze oraz cztery oddzielne kwatery dla służby. Cała powierzchnia posiadłości to ponad 22 tys. metrów kwadratowych w tym 137 metrów plaży. Prezydent Richard Nixon kupił posiadłość w 1969 roku, pół roku po objęciu urzędu i zamieszkał w nim na stałe w 1974, po rezygnacji ze stanowiska. 

Nagroda Architektoniczna Polityki przyznana

Nagroda Architektoniczna Polityki przyznana

Tygodnik Polityka już po raz ósmy przyznał Nagrodę Architektoniczną Polityki.

Grand Prix Nagrody otrzymało Biuro Projektowe Lewicki Łatak za projekt Hali KS Cracovia 1906 z Centrum Sportu Niepełnosprawnych w Krakowie. Nagrodzony budynek wyróżnia się horyzontalną bryłą, która staje się niejako topograficzną kontynuacją rzeźby terenu. W projekcie znajduje się ponad 1000 m kw. szklanych fasad i przeszkleń, a elewacja wykonana jest z paneli z blachy Cor-Ten. Charakterystycznym elementem jest również płaski, porośnięty roślinnością dach. Natomiast głosami internautów zwyciężyła Enklawa Przyrodnicza Bobrowisko w Starym Sączu. Jest to prosty, skromny a jednoczośnie nowoczesny obiekt znajdujący się w widłach Popradu i Dunajca. 

Zamek ze smokiem...na sprzedaż!

Zamek ze smokiem...na sprzedaż!

Zamek Castell Gyrn znajdujący się w w Denbighshire w północnej części Walii, w miejscowości Llanbedr Dyffryn Clwyd został wystawiony na sprzedaż.

Zamek został wystawiony na sprzedaż za  1,75 mln funtów czyli niespełna 9 mln złotych. Nieruchomość znajduje się na rynku już trzy lata a jego pierwotna cena wynosiła 3,9 mln funtów (ponad 19 mln złotych). Castell Gyrn został wybudowany w latach 1977-1994 i zapewnia 550 mkw powierzchni użytkowej. W powstałym z lokalnego walijskiego kamienia zamku mieści się sześć sypialni, pięć łazienek, nowoczesna kuchnia i jadalnia, trzy salony, biblioteka oraz sala kinowa. Częścią wystawionej na sprzedaż nieruchomości jest znajdujący się w ogrodzie ziejący prawdziwym ogniem smok. Rzeźba zwierzęcia znajduje się obok sztucznej groty, której wnętrze wyłożone jest prawdziwy muszlami. Częścią posiadłości jest również dom gościnny i trzy samochody. Cała nieruchomość znajduje się na 4 hektarowej działce. 

Spektakularna rewitalizacja we Wrocławiu

Spektakularna rewitalizacja we Wrocławiu

Koncepcja urbanistyczno-architektoniczna zagospodarowania pokolejowego terenu wzdłuż ulicy Małachowskiego we Wrocławiu została wybrana na podstawie konkursu "Akupunktura miasta".

Autorami zwycięskiego projektu są Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska i Anna Okoń z Wrocławia. Zrewitalizowana przestrzeń będzie łączyć w sobie wiele funkcji, w tym: komercyjne, socjalne i publiczne. Teren zostanie niejako podzielony na dwie części: dolną, otwartą od strony ul. Małachowskiego i górną, gdzie na dawnym torowisku powstanie klimatyczny Taras Miejski. Zabytkowy Dworzec Górnośląski zostanie zmodernizowany i dostosowany do nowych funkcji. Powstanie tam nowoczesna galeria sztuki z salą wielofunkcyjną. Projekt rewitalizacji zakład również utworzenie nowych elementów: terenów zielonych, fontanny i sadzawki. 

Wieżowiec na dwóch nogach w Tel Awiwie

Wieżowiec na dwóch nogach w Tel Awiwie

Autoram niecodziennego projektu jest Ron Arad, którego wspiera lokalny zespół rarchtektów wraz z Avnera Yashara.

ToHa (Totzeret Haaretz) to 29- piętrowy biurowiec znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Derekh Hashalom i Yigal Alon Boulevard, w otoczeniu biurowców (w sąsiedztwie znajduje się m.in. Azrieli i Amot Atrium Tower). Ostateczny kształt budynku jest wynikiem decyzji deweloperów o zmniejszeniu powierzchni zabudowy na poziomie ulicy. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstał duży park a cała inwestycja zyskała publicznego charakteru. Na poziomie ulicy powstaną tylko restaurację i kawiarnię. Na dachu umieszczono ekskluzywną restaurację z widokiem na miasto i Morze Śródziemne. ToHa nawiązuje do kawałka lodu i  stopniowo rozszerza się ku górze i tworzy skręcającą się bryłę.

Dom Steppingstone

Dom Steppingstone

Nowoczesny dom, na którego dachu znajduje się lotnisko dla helikopterów jest wart ponad 19 mln złotych.

Na 1250 metrów kwadratowych powierzchni znajduje się 6 sypialni, 5 łazienek, 5 toalet, duża kuchnia połączona z jadalnia i salonem, jeszcze większy salon, pokój do zabaw, bar sportowy z telewizorami i ogromny basen z sauną, jacuzzi, przebieralnią i siłownią oraz dwa garaże i duża pracownia. 4 poziomowa willa, z dachem częściowo pokrytym trawnikiem, jest wyposażona w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, w tym: klimatyzację, która dba nie tylko o temperaturę, ale także odpowiednią wilgotność powietrza, drzwi wejściowe na dotyk i z czytnikiem linii papilarnych, system monitoringu i komunikacji wewnętrznej, sterowany system oświetlenia wnętrza domu. W ogrodzie znajduje pełno wymiarowe boisko do piłki nożnej. Dom Steppingstone jest nowoczesny, przeszklony oraz minimalistyczny. 

Designerski żłobek

Designerski żłobek

Żłobek Miejski nr 1 w Wągrowcu od Wojciecha Błaszaka -Pracowni 21 i DECOCAFE wyróżnia się na tle innych budynków tego typu.

Bryła budynku charakteryzuje się prostotą, nowoczesnością, minimalizmem oraz dużymi przeszkleniami. Elementem dekoracyjnym stał się także ciekawie zadaszony zewnętrzny parking. Żłóbek jest zorganizowany wokół wewnętrznego, zielonego dziedzińca z tarasami oraz placem zabaw. Duże przeszklenia zapieniają dużą ilości naturalnego światła a otaczająca budynek zieleń zdaje się wchodzić do wnętrz. Dla twórców projektu bardzo ważne było zachowanie spójności wnętrza z nowoczesną, białą bryłą budynku. Ci sami architekci zaprojektują również budynek przedszkola, który zostanie połączone łącznikiem z bryła żłobka, dzięki temu oba budynki będą tworzyć spójną całość. 

The Tour Triangle- wieżowiec w centrum Paryża

The Tour Triangle- wieżowiec w centrum Paryża

Projekt autorstwa Herzog & de Meuron powstał już w 2008 roku, jednak deweloper pozwolenie na budowę otrzymał dopiero teraz.

The Tour Triangle to 42- piętrowy wieżowiec o niezwykłym, trapezoidalnym kształcie, który prawdopodobnie powstanie obok placu Porte de Versailles, w miejscu Parc des Expositions. Budynek będzie pierwszym, od 1973 roku, wieżowcem w samym sercu historycznej dzielnicy Paryża. Z projektu wynika, że w The Tour Triangle powstanie hotel oferujący 120 pokoi, restauracja z panoramicznym widokiem, przedszkole, centrum zdrowia oraz powierzchnie biurowe dla 5000 pracowników. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z założeniami, wieżowiec zostanie ukończony na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 roku. 

Nowe biurowce w Łodzi

Nowe biurowce w Łodzi

W Łodzi rozpoczęła się budowa biurowca RECACT zaprojektowanego przez pracownie Litoborski+Marciniak.

Kompleks RECACT powstanie rogu ul. Kilińskiego i al. Piłsudskiego. Dwa biurowce zapewnią 50 tys. mkw powierzchni użytkowej. Pierwszy z nich o powierzchni prawie 15 tys. mkw zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2020 roku. Kompleks od Echo Investment będzie wpasowywał się w wyjątkowy klimat dzielnicy, nieco ją odmieniając i odświeżając. W budynkach poza częścią biurową powstanie również ogródek kantyny oraz specjalna przestrzeń, w której będzie można oglądać filmy natomiast na antresoli znajdzie się bar kawowy, a w najbliższym otoczeniu - strefy dla integracji i wypoczynku.

WGN stawia na dalszy rozwój w obrocie nieruchomościami drogimi.

WGN stawia na dalszy rozwój w obrocie nieruchomościami drogimi.

Zgodnie ze strategią rozwoju Grupy WGN, opracowaną jeszcze 20 lat temu, WGN konsekwentnie realizuje umacnianie swojej pozycji na rynku obrotu nieruchomościami komercyjnymi i premium.  Od ponad kilkunastu lat jest liderem na tym rynku.

Obrót w tym sektorze z każdym rokiem procentowo się powiększa w skali wszystkich transakcji na rynku nieruchomości w Grupie WGN. W 2018 roku przeprowadzono ponad 2 000 transakcji  komercyjnych i premium, co stanowi 22,7% ogółu przeprowadzonych transakcji w WGN.

WGN wypracował skuteczne narzędzia promocyjne i marketingowe, aby oferty drogich nieruchomości łatwiej i szybciej trafiały do potencjalnych inwestorów. Do sukcesu na tym polu na pewno przyczynia się obecność na największych targach nieruchomości i inwestycji w Europie- MIPIM w Cannes i EXPO REAL w Monachium, gdzie Grupa WGN od 20 lat promuje swoje najlepsze a zarazem drogie oferty nieruchomości.

Kolejnym narzędziem promocji są własne wydawnictwa. Jako jedyna sieć franczyzowa w Polsce WGN jest wydawcą trzech tytułów: kwartalników: „Apartamenty Rezydencje” i „Property Journal” oraz rocznika „Investment Properties Catalogue WGN”. Dwa pierwsze magazyny są nie tylko dystrybuowane na największych i najważniejszych imprezach branżowych ale również dostępne w kolportażu na terenie całej Polski.

Niewątpliwie do jednego z najważniejszych narzędzi promocji ofert nieruchomości komercyjnych i premium należą dobrze wypozycjonowane własne specjalistyczne portale. Poza wiodącym portalem WGN.pl są to m.in. komercja24.pl, propertyjournal.pl, apartamentyrezydencje.com, apartamentypolska.com.pl, ekskluzyw.pl, dzialki.pl. To głównie te portale dostarczają Grupie WGN inwestorów z rynku polskiego i międzynarodowego.

Narzędzia promocji nie miałyby tak skutecznego odbioru, gdyby nie profesjonalnie i kompleksowo przygotowani do obsługi klienta z rynku nieruchomości komercyjnych i premium doradcy i eksperci. WGN wyróżnia się wśród konkurencji nie tylko bardzo dobrym  przygotowaniem do pracy pośrednika w obrocie nieruchomościami ale również stałym podnoszeniem kwalifikacji zawodowych i wiedzy m.in. poprzez regularne Kongresy Szkoleniowe prowadzone przez wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy czy cykliczne szkolenia w ramach Akademii Nieruchomości i Inwestycji.   

Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami drogimi i bardzo drogimi, jak komercyjne i premium, stanowi ogromne wyzwanie dla każdego pośrednika. Dlatego doradcy WGN są profesjonalistami w każdym calu, posiadają odpowiednią wiedzę i duże doświadczenie w obrocie w tym segmencie nieruchomości. Inwestorzy mają pewność, że ich transakcje będą przeprowadzone kompleksowo, skutecznie, a co najważniejsze bezpiecznie.

 

Kolejny odważny projekt Daniela Libeskinda

Kolejny odważny projekt Daniela Libeskinda

W Kenii powstanie Muzeum Ludzkości zaprojektowane przez słynnego architekta Daniela Libeskinda. 

Ngaren - Muzeum Ludzkości w Kenii powstanie na krawędzi klifu Wielkiego Rowu Wschodniego, którego ściany wznoszą się na wysokość nawet 30 metrów. Obiekt będzie przypomniał wielki stalagmit lub prehistoryczne, kamienne narzędzia wykorzystywane przez ludzi pierwotnych . Projekt składa się z dwóch spiczastych brył, które wyraźnie zwężają się ku górze. Uzupełnieniem całej inwestycji będzie trzeci obiekt, który jest kopułą niejako wyrastającą z trwa. Należy podkreślić, że samo wejście do muzeum będzie wyryte we wzgórzu. Budowa obiektu rozpocznie się w 2022 roku, jej zakończenie planuje się na 2024 rok.  

Naked House

Naked House

Biuro architektoniczne MAZM, zaprojektowało jednorodzinny dom, który jest azylem przed wielkomiejskim pędem życia.

Naked House powstał w Warszawie, na działce, która zdeterminowała jego kształt. Układ stron światła i podział funkcjonalny wpłynęły na to, że bryła i układ przestrzenny mają formę litery „L”. Głównymi materiałami użytymi podczas realizacji projektu są cegła i beton, co charakterystyczne nie zostały wykończone tynkiem. Stąd też nazwa projektu „Naked House”, z ang. Nagi Dom. Dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń oraz naturalnych materiałów parterowy dom przenika się z otaczającą naturą. Dom został podzielony na dwie strefy, które są połączone korytarzem z wąskim acz wysokim oknem, przez które doskonale widać drzewa w ogrodzie.

Dom Kwadratowy- najnowszy projekt Roberta Koniecznego

Dom Kwadratowy- najnowszy projekt Roberta Koniecznego

Nowy projekt autorstwa jednego z najbardziej utytułowanych polskich architektów, Roberta Koniecznego z KWK Promes pojawił na warszawskim Wilanowie.

Dom Kwadratowy dzięki ruchomemu tarasowi niejako goni słońce zapewniając tym samym mieszkańcom więcej naturalnego światła lub cienia. Taras, który kształtem nawiązuje do kwadratu wykorzystywanego przez astronautów do określania ułożenia gwiazd ( stąd też nazwa inwestycji), może zmienić swoje położenie o 90 stopni. Takie rozwiązania zapewnia mieszkańcom regulowanie ilości naturalnego światła wpadającego do wnętrz. Taras poruszający się po specjalnych torach znajduje się pomiędzy salonem a domowym spa, dając możliwość dodatkowego powiększenia pomieszczeń. Ciekawym elementem projektu jest ponadto rezygnacja z  okiem od strony ulicy, co zwiększa poczucie prywatności mieszkańców. 

Prefabrykowany domek, który zbliża do natury

Prefabrykowany domek, który zbliża do natury

Lumipod to mały domek charakteryzujący rozsuwającym, panoramicznym oknem, dzięki któremu można wręcz zanurzyć się w zieleni.

Domek został zaprojektowany przez Lumicene, francuską firmę specjalizującą się w produkcji okien. Lumipod został wykonany z prefabrykatów. Okrągły dom o średnicy 5,45 m i wysokości 3,25 m zapewnia 17 mkw całkowitej powierzchni użytkowej. Mieści się w nim sypialnia, szafa oraz łazienka z toaletą i prysznicem, a dzięki swoim kompaktowym wymiarom można go postawić praktycznie wszędzie. Całość wyróżnia się prostotą i minimalistycznym designem a duża, zakrzywiona szyba, którą można jednym ruchem rozsunąć zapewnia widoki na zielone otoczenie. Firma gwarantuje, że jest w stanie dostarczyć domek do każdego miejsca na świecie w ciągu 6 miesięcy. Sama instalacja domku zajmuje około 2 dni. 

Modernistyczne Muzeum Historyczne Mcchety w Gruzji

Modernistyczne Muzeum Historyczne Mcchety w Gruzji

Projekt autorstwa pracowni Mirosława Nizio - Nizio Design International opracował projekt obejmujący rewitalizacje modernistycznego kina oraz uzupełnienie go nowoczesnym budynkiem.

Projekt architektoniczny powstał na zlecenie Instytutu Polskiego w Tibilisi. Oba budynki będą charakteryzowały się prostą, lekką i czystą formą. Pomiędzy zmodernizowanym budynkiem a nową bryłą powstanie dziedziniec, przeznaczony do organizacji wydarzeń artystycznych, natomiast całość inwestycji będzie wkomponowana w pobliski park. Modernistyczny budynek dawnego kina został odnowiony w taki sposób, aby podkreślić jego najbardziej charakterystyczne elementy dekoracji i architektury, w tym: reliefową dekorację na fasadzie, ceramiczną dekorację na ścianie w foyer i kręcone schody zewnętrzne i wewnętrzne. Jednak bryła ma zostać oczyszczona z detali i uskoków, oraz uzupełniona przez wielkie płaszczyzny szkła. 

Dom z recyklingu

Dom z recyklingu

Wykorzystywanie materiałów pochodzących z recyklingu przy realizacji nowych inwestycji jest coraz popularniejsze. Przemawiają za tym zarówno względy ekonomiczne jak i finansowe. 

Tym razem do przebudowy i rozbudowy domu jednorodzinnego w Warszawie wykorzystano cegłę rozbiórkową. Autorem projektu jest  autorskie biuro architektoniczne Marka Szcześniaka, MAZM. Do istniejącej bryły, w której umieszczono pokoje dziecięce dobudowana nową część obejmującą kuchnię, salon na parterze, sypialnię rodziców z łazienką oraz dwupoziomowy taras. Charakterystycznym elementem inwestycji są przeszklone ściany i betonowy taras z ażurową ścianą. Projekt „za odważną propozycję rozbudowy domu z wyeksponowaniem surowych materiałów – betonu i cegły rozbiórkowej” został doceniony przez jury konkursu Brick Award 2019.

 

Estrada Poznańska zostanie zmodernizowana

Estrada Poznańska zostanie zmodernizowana

Na rewitalizację Estrady Poznańskiej przy ulicy Masztalarskiej 8 został ogłoszony konkurs, który wygrał projekt autorstwa biura AMC Andrzej M. Chołdzyński.

Dzięki przebudowie Estrada Poznańska zyska dodatkową salę, taras oraz kino letnie. Zwycięska koncepcja wyróżnia się oszczędną stylistyką, naturalnymi formami oraz harmonijnym wpisaniem się w historyczną część miasta. Ważnym elementem inwestycji, która ma zakończyć się w 2022 roku jest dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Historyczna już Scena na Piętrze (dawna restauracja) zostanie zachowana, a pod salą główną powstanie nowa sala widowiskowa. Obie sale będą wstanie pomieścić łącznie 500 widzów. Centrum zmodernizowanego obiektu stanie się dziedziniec.

Rozpoczęto budowę najwyższego drewnianego wieżowca we Francji

Rozpoczęto budowę najwyższego drewnianego wieżowca we Francji

Hypérion Tower powstający w nowej dzielnicy Euratlantique w centrum Bordeaux będzie najwyższym drewnianym budynkiem we Francji.

Kompleks Hypérion został zaprojektowany przez francuskiego architekta Jean-Paul Viguiera i będzie się składał z kilku obiektów. Dwa budynki mieszkalne zapewnią 176 lokali rozmieszczonych w 18- piętrowej drewnianej wieży o powierzchni 7000 mkw natomiast dwa 9- kondygnacyjne budynki biurowe oferują 5000mkw powierzchni. Osią Hypérion Tower stanie się wewnętrzna pionowa ulica, skupiająca wokół siebie otoczone zielenią mieszkania-apartamenty. W kompleksie zaprojektowano także otwarte, ogólnodostępne miejsca sprzyjające integracji społecznej oraz ogród na dachu. Wieżowiec jest przykładem nowoczesnego budownictwa, które ogranicza emisje CO2. W szkielecie wieżowca zastosowano drewno, czyli materiał odnawialny, który emituje 25% mniej CO2 w trakcie realizacji prac konstrukcyjnych w porównaniu do podobnego rozwiązania z betonu. Dzięki temu, zminimalizowany zostanie negatywny wpływ budowy na środowisko naturalne. Według szacunków kompleks Hypérion zostanie oddany do użytku w maju 2021 roku. 

Dom z widokiem na Giewont

Dom z widokiem na Giewont

Projekt domu opiera się na silnej zależności pomiędzy budynkiem, a otaczającą go przyrodą. Projekt bryły, usytuowanej na widokowej działce w Kościelisku, powierzono znanej pracowni BXBstudio.

Proces tworzenia ponad 300-metrowego domu polegał nie tylko na kreatywnym przetworzeniu lokalnej zabudowy Podhala, ale przede wszystkim na odnalezieniu architektonicznej interpretacji krajobrazu Tatr, z uwzględnieniem okolicznego szlaku na majestatyczny Giewont. Naturalne ukształtowanie działki sprawiło, że z domu roztacza się wyjątkowy, fenomenalny widok na okolicę. Na parterze zlokalizowano przestronny hol oraz SPA z widokiem na góry. Część dzienna – widokowa – została umiejscowiona na piętrze, tak by wzmocnić doświadczenie okalającej dom natury. Widoczny w całkowicie przeszklonej ścianie szczytowej Giewont, stanowi nieodłączny element wnętrza wydzielonego połaciami dwuspadowego dachu. W tym miejscu zdecydowano się na spektakularną kładkę – ostatni odcinek prywatnego szlaku, który przenosi domowników i gości na platformę widokową, zlokalizowaną w najwyższym możliwym punkcie. Bryła domu nawiązuje do tradycyjnej zabudowy drewnianej powszechnej w Dolinie Kościeliska oraz Dolinie Chochołowskiej. Barwa, tekstura oraz faktura domu przywodzi na myśl krajobraz Tatr: szare, chropowate skały i ośnieżone białe szczyty. Dom łączy charakter schroniska górskiego, wtopionego w surowy krajobraz z nowoczesną interpretacją zabudowy regionalnej. Całość formuje architekturę trwałą, ponadczasową, zakorzenioną w tradycji. Fasadę tworzą przeszklenia oraz mobilne, ażurowe panele, które pozwalają zamykać lub otwierać dom. Dach pokrywa grafitowa blacha. Elementy te nadają bryle lekkości i zaspokajają potrzebę identyfikacji z otoczeniem.

Luksusowy apartament w skale

Luksusowy apartament w skale

Autorem wyjątkowego projektu jest Amey Kandalgaonkar, pochodzący z Szanghaju architekt i projektant.

House inside a Rock to luksusowa willa, która powstała z inspiracji grobowcami Madain Saleh w Arabii Saudyjskiej. Przy jej tworzeniu wykorzystano klasyczną metodę drążenia w skale, ale przy zastosowaniu nowoczesnych technologii i narzędzi. Dzięki temu powstał projekt zakładający siatkę tuneli skrytych pod warstwą skalnego piaskowca, z którego wybijają się geometryczne betonowe bryły. Zostały na nich oparte tarasy, basen oraz wysunięte pomieszczenia i świetliki doświetlające wnętrza. Willa może zostać zaaranżowana jako luksusowy dom jednorodzinny lub hotel. 

Zwycięski projekt nowego ośrodka Polonii Warszawa

Zwycięski projekt nowego ośrodka Polonii Warszawa

Konkurs na opracowanie projektu architektonicznego stadionu, hali sportowej oraz Centrum Wsparcia Sportu Polonii Warszawa wygrała pracownia JSK. 

Jednym z warunków postawionych przez władze miasta, organizatora konkursu, było zachowanie starego socrealistycznego budynku stadionu. W nowej odsłonie obiekt będzie otwarty z każdej strony a uporządkowana fasada całego kompleksu składać się będzie z rytmicznej kolumnady. Dzięki czemu historyczna elewacja zostanie podkreślona. Projekt pracowni JSK stworzy zintegrowany w większości otwarty kompleks bez parawanowych ścian przysłaniających spodnią część konstrukcji trybun. Nowy ośrodek będzie się również charakteryzować elewacją otwierającą się na park, przez co teren sportowy i zieleń będą się przenikać. Powstały stadion będzie dysponował 15 tys. miejsc oraz zadaszone trybuny.

Biuro wkomponowane w ruinę

Biuro wkomponowane w ruinę

Umieszczenie bryły biura w opuszczonym i popadającym w ruinę biurowcu jest projektem architektów z pracowni Stattwerk. 

Małe biuro zostało umieszczone w biurowcu, który od 2002 roku został opuszczony i popadał w ruinę. Pusty betonowy szkielet znajdujący się w centrum w Belgradu zyskał nowe życie. Pomiędzy betonowe ściany nośne szkieletu biurowca wstawiono ukośnie niewielki, nieregularny kubik. Czarna bryła biura doskonale komponuje się z nagimi ścianami opuszczonego budynku. Projekt jest przykładem, coraz popularniejszego nurtu „recyklingu” architektonicznego, wykorzystywania pozornie niepotrzebnych i niefunkcjonalnych przestrzeni oraz nadawanie im nowych funkcji i nowego sensu. Projekt został nominowany do prestiżowej nagrody Mies van der Rohe Award 2019.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu

W IV kwartale został ogłoszony międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu i koncepcje zagospodarowania przylegającego do niego terenu.

Nowy budynek powstanie na działce, u zbiegu ul. Świętego Marcina i Skośnej, przy Akademii Muzycznej. Zwycięski projekt stworzony przez pracownie Atelier Loegler Architekci będzie funkcjonalnym i nowoczesnym budynkiem, który wkomponuje się w istniejącą zabudowę a kształtem bryła wkomponuje się w panoramę dzielnicy. Jury doceniło otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej. W nowym teatrze powstanie nowoczesna trzypoziomowa sala z 1200 miejscami, sala kameralna z widownią na 300 osób oraz przestrzeń dodatkowa mieszcząca 150-200 osób. Cechą charakterystyczną nowego Teatru Muzycznego będzie wykonana ze dwóch warstw- przeszkleń i akustycznych fiszbin elewacja. Główna sala, uniesiona 5 metrów ponad poziomem teatru, ma wyróżniać się czerwoną kolorystyką. Kolor ten ma zostać użyty zarówno wewnątrz sali, jak i na jej zewnętrznej "powłoce. Szacuje się, że inwestycja zostanie zakończona w 2023 roku. 

Szkło i beton- połączenie idealne

Szkło i beton- połączenie idealne

House 36 to dom jednorodzinny  zaprojektowany przez pracownie MBAS Architekten. 

Bryła domu jednorodzinnego przypomina górski kryształ, a jego lokalizacja na malowniczej działce na szczycie wzgórza w Stuttgarcie, potęguje ten efekt. Wyjątkowe widoki i otoczenie natury stały się inspiracją dla architektów. Monolityczny kształt budynku jest przełamany płaszczyznami z surowego betonu i szkła. Przeszklenia zapewniają mieszkańcom widok na panoramę miasta. Rozmieszczenie materiałów pozwala oszczędzać energię, ponieważ szkło i beton rozmieszczono tak, by nagrzewając się zimą grzały, a latem chłodziły wnętrza domu. Dla przełamania surowości budynku wykorzystano nietypowe detale. Okrągłe otwory, świetliki dachowe oraz ukośny układ niektórych ścian i dachu nadały projektowi indywidualny charakter oraz ekstrawagancki sznyt.

Design i praktyka

Design i praktyka

Sonata to projekt zespołu budynków mieszkalnych stworzony przez Arkham Projects.

Projekt został zrealizowany w Meksyku, mieście Mérida, na Półwyspie Jukatan. Budynki charakteryzują się racjonalną i ekonomiczną. Ważne jest, że bryły nowo powstałych nieruchomości nie są zaburzone przez zbędne elementy. Projekt wykonano tak, aby zastosowane materiały znacząco nie zawyżały cen mieszkań. Elementem determinującym projekt stała się działka skierowana była na południe, która wymusiła zapewnienie mieszkańcom ochronę przed słońcem i upałem. Dlatego też klatka schodowa została wyciągnięta na zewnątrz i ulokowana ukośnie na południowej elewacji ciągu domów. Stając się jednocześnie elementem estetycznym i swoistą zasłoną. Białe klatki schodowe ułożone w zygzaki dynamicznie przecinające białe, płaskie elewacje.

Nowoczesna plomba

Nowoczesna plomba

Włoskie biuro projektowe zaprojektowało nowoczesną plombę między zabytkowymi budynkami.

Pomiędzy kamiennymi willami na wybrzeżu Malty powstał nowoczesny budynek. Smukły prostopadłościan z betonu jest zwieńczony charakterystycznym, geometrycznym zadaszeniem, rozciągniętym nad zlokalizowanym na dachu domu basenem. Zarówno fasada od strony ulicy, jak i elewacja ogrodowa są w całości przeszklone.  Od strony ogrodu lokatorzy mają zapewniony widok na ogród, takie rozwiązanie zapewnia odpowiednie doświetlenie naturalnym światłem. Od strony ulicy szklana elewacja pomogła wpisać nowy obiekt w pierzeję – szkło nadało tej surowej bryle lekkości, dzięki której znacznie lepiej zintegrowała się ona z okoliczną zabudowa.

Modern House- nowa inwestycja na warszawskim Ursynowie

Modern House- nowa inwestycja na warszawskim Ursynowie

Powstające osiedle zostało zaprojektowane przez architektów z pracowni 81.waw.pl i będzie się składać z trzech typów domów.

W skład Modern House wejdą 22 budynki z 44 mieszkaniami. Albero Invest – inwestor zapewnia, że budynki będą nowoczesne a jednocześnie pasujące do zielonej dzielnicy. Charakterystycznym elementem osiedla staną się kolorystycznie monochromatyczne elewacje przełamane dębowymi ramami okiennymi. Dzięki wykorzystaniu różnych odcieni szarości, zostanie optycznie pomniejszona skala budynków. Domy są niezależnymi budynkami występującymi parami, wszystkie posiadają własny ogród, dwa miejsca postojowe i wejścia zlokalizowane w podcieniu. Osiedle będzie zabudowane trzeba typami domów różniących się powierzchnią i architekturą. Typ A to najmniejsze budynki o powierzchni ok. 100 mkw. Typ B o metrażu 120 mkw, znajdują się na wjeździe i wyjeździe osiedla i stanowią niejako bramę. Wyróżnia je łącznik umieszczony na piętrze. Typ C o powierzchni 130 mkw wyróżnia przestronny garaż .W tym typie domu pokój dzienny jest bardzo dobrze doświetlony poprzez duże narożne okno.

Wytwórnia Warner Bros zyska nową siedzibę

Wytwórnia Warner Bros zyska nową siedzibę

Nowy budynek kultowej już wytwórni zostanie zaprojektowany przez Franka Gehry.

Nowe budynki będą przypominać góry lodowe ciągnące się wzdłuż autostrady. Kompleks Second Century powstanie powstać w Burbank na przedmieściach Los Angeles, w sąsiedztwie istniejących budynków zbudowanych w latach 20 XX wieku.  Nowe budynki zapewnią 800 000 mkw powierzchni w dwóch  szklanych wieżowcach (siedmiopiętrowy i dziewięciopiętrowy). Połączone ze sobą u postawy budynki, sprawiają wrażenie, jakby składały się z kilkunastu poustawianych na sobie szklanych pudełek. Nowoczesny kompleks zostanie otworzony w 2023 roku w setną rocznice istnienia wytwórni. 

Obrotowy Dom

Obrotowy Dom

Projekt obrotowego domu jest jednym z ponad 380 budynków nominowanych do nagrody Mies van der Rohe Award 2019.

The Rotating House to jednorodzinny dom, który powstał na obrzeżach portugalskiego miasta Coimbra. Autorem projektu jest Pedro Bandeiry oraz współpracujący z nim zespół inżynierów. Zamierzeniem architekta było, aby  dom w jak największym stopniu wykorzystywał naturalne światło i ciepło słoneczne. Żeby osiągnąć ten efekt zaprojektowano budynek obracający się wokół własnej osi. Dolna część utrzymująca dom jest nieruchoma i wykonana z betonu natomiast górna, ruchoma ze stali, drewna oraz lekkich płyt poliuretanowych. Wszystkie instalacje zostały umieszczone w dźwigającym konstrukcje trzonie. W przypadku realizacji tego procentu ważnym elementem była waga budynku, ostatecznie udało się ją zredukować do 33170 kg.

Nowy hotel w Uzdrowisku Szczawnica

Nowy hotel w Uzdrowisku Szczawnica

 

W Uzdrowisku Szczawnica powstanie czterogwiazdkowy hotel Pieniny Grand.

 

Nowy obiekt hotelowy powstanie na bazie sanatorium Hutnik. Rewitalizacja budynku z lat 60. to inwestycja Grupy Thermaleo & Uzdrowiska Szczawnica. Sanatorium Hutnik stanowiła 12 piętrowa wieża, która niejako ze zbocza Parku Górnego w Szczawnicy. Podczas rewitalizacji budynku zostanie zachowana oryginalna bryła, w tym wieża wraz z częścią stołówkwą. Nowy hotel Pieniny Grand zostanie obłożony lustrzanymi taflami i zaoferuje gościom 119 pokoi w podwyższonym standardzie, luksusową strefę SPA wraz ze strefą medyczną, 2 restauracje oraz sale konferencyjne natomiast na samym szczycie powstanie Sky Bar z widokiem na panoramę Pienin. Planowane zakończenie inwestycji to III kwartał 2019 roku.

 

Wieżowiec inny niż wszystkie

Wieżowiec inny niż wszystkie

Projekt wieżowca został wykonany przez pracownie Studio Gang, której założycielem jest Joanne Gang. 

Mira to luksusowy apartamentowiec, który powstaje w San Francisco. W wysokim na 122 metrów wieżowcu powstanie 400 ekskluzywnych mieszkań. Budynek znajdujący się w prestiżowej lokalizacji, na brzegiem Zatoki San Francisco a jednocześnie w centrum miasta charakteryzuje się nieprzeciętną formą. Każde mieszkanie zostało potraktowane jako osobny klocek i wyodrębnione z bryły budynku. Takie rozwiązanie ma za zadanie zapewnić atrakcyjny widok z każdego lokalu. Odchylające się pod różnymi kątami i w różnych kierunkach kubiki mieszkań nadały fasadzie wysokościowca wyjątkowy, dynamiczny kształt.

„Pixelowe” domy w Hongkongu

„Pixelowe” domy w Hongkongu

W Hongkongu, które jest jednym z najbardziej zaludnionych miast na świecie cenny nieruchomości osiągają zawrotne wartości. 

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Hongkongu waha się od 50 do 100 tysięcy złotych, co sprawia że jest to najdroższe mieście na świecie jeśli chodzi o koszty nieruchomości. Jednocześnie jest to jedno z najgęściej zaludnionych obszarów, na metr kwadratowy przypada średnio 17 osób (a w niektórych częściach miasta nawet 60). Co oznacza, że 7,3 miliona mieszkańców mieszka na terenia 1100 km kw. Jednym z pomysłów na rozwiązanie tego problemu jest projekt “Pixelowych” domów, który został wyłoniony na podstawie międzynarodowego konkursu zorganizowanego przez organizację BeeBreed. Zadaniem architektów było wykonanie projektu niedrogich mieszkań, które mają powstać na “ ostatnich wolnych pikselach powierzchni budowlanej Hongkongu”. Zwycięski projekt opracowała amerykańska pracownia Kwong Von Glinow Design Office. Pracownia zaproponowała wieżowce, w których pomieszczenia ustawione są pionowo. Mieszkania o powierzchni od 32 do 42 mkw składają się z czterech coraz mniejszych modułów ustawionych na sobie i połączonych spiralną klatką schodową.

„Rozpięty” budynek

„Rozpięty” budynek

W czasie trwania Milan Design Week artysta Alex Chinneck stworzył niecodzienną instalacje. 

 Budynek przy via Tortona został niejako rozpięty. Na fasadzie o szerokości 17 metrów został zainstalowany i w części rozpięty zamek błyskawiczny. "Rozpięcie" dużego budynku za pomocą betonowego suwaka miało uświadomić, jak wiele ciekawych miejsc i wydarzeń kryje się we wnętrzach mediolańskich domów. Aby spotęgować efekt w miejscu gdzie fasada została odchylona zamontowano podświetlany ekran, dzięki któremu po zmroku kamienica promienieje tajemniczą światłością.

Spektakularna rewitalizacja kamienicy w Łodzi

Spektakularna rewitalizacja kamienicy w Łodzi

Projekt rewitalizacji zaniedbanych kamienic w Łodzi realizowany jest na bardzo dużą skale.

Renowacja kamienicy, o kubaturze 17 313,52 m3, przy ul. Tuwima 46 jest jednym z przykładów udanej rewitalizacji zniszczonego budynku. Kamienica od frontu odzyskała swój dawny styl poprzez pieczołowitą renowacje zabytkowej, zdobionej fasady. Jednak do historycznego frontu zostanie dostawiona plomba, nowa bryła połączy starą kamienicę z siedzibą EC1. W nowej części obiektu powstanie najnowocześniejsza w mieście biblioteka z przestrzeniami dla działalności kreatywnej, ale także pomieszczenia komercyjne i biura. Rewitalizacji poddane zostanie również podwórko. Projekt przebudowy, która zakończy się jeszcze w 2019 opracowało biuro Biprowłók. Szacowany koszt inwestycji to 29 mln zł. 

Nowoczesna biblioteka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Nowoczesna biblioteka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

W mieście Sharjah (pol. Szardża) powstanie Dom Mądrości, który będzie wręcz naszpikowany nowoczesnymi technologiami.

Jedna z najnowocześniejszych bibliotek na świecie została zaprojektowana przez biuro Foster + Partners. Dom Mądrości powstanie w mieście Sharjah, które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki 2019, przyznany przez UNESCO. W prostokątnym, dwupiętrowym budynku ze szklaną fasadą powstanie nie tylko biblioteka, ale również centrum kultury. Duże okna zostaną ruchomymi panelami. Najbardziej charakterystycznym elementem stanie się wysunięty o 15 metrów względem fasady dach. Na parterze powstanie archiwum, kawiarnia, przestrzeń wystawowa i miejsce do nauki dla dzieci. W bibliotece znajdzie się również "ekspres do książek", czyli urządzenie umożliwiające drukowanie lub cyfrowy zapis fragmentów książek i łączenie ich w jedną całość. Na parterze powstaną dwie, ozdobne klatki schodowe prowadzące na piętro, gdzie zlokalizowana będzie "klasyczna" biblioteka. Częścią projektu jest także zagospodarowanie terenu przed biblioteką. Powstanie tam zbiornik wodny, plac zabaw dla dzieci oraz nowoczesna rzeźba. Praca Gerry Judah powstała z laserowo wyciętych płyt stalowych, które zostały poddane obróbce, tak aby stała się odporna na zniszczenia wywołane burzami piaskowymi.

Dom Symbiotyczny - kiedy tradycja łączy się z nowoczesnością

Dom Symbiotyczny - kiedy tradycja łączy się z nowoczesnością

Autorem domu symbiotycznego jest Bogusław Barnaś założyciel pracowni BXB. 

 Dom Symbiotyczny w zamyśle autora ma przybliżać człowieka do natury przy jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych technologii, które mają ułatwić życie mieszkańcom. Bryła domu charakteryzuje się prostą konstrukcją i ergonomicznym układem funkcjonalnym. Jednak najciekawszym elementem całego projektu jest akwarium kąpielowe, które pozwala obserwować naturalną florę i faunę z wnętrza domu oraz symbiotyczna szklarnia, gdzie możliwa jest całoroczna uprawa roślin. Ciekawym rozwiązaniem jest również autonomiczny kurnik z wybiegiem, jeśli jedna z kur zniesie jajko właściciel zostanie o tym poinformowany poprzez mobilną aplikacje. Za jej pomocą można również dozować pokarm dla zwierząt oraz sterować systemem nawadniania.

Designerskie domki letniskowe w Roztoczańskim Parku Narodowym

Designerskie domki letniskowe w Roztoczańskim Parku Narodowym

Niedaleko Zamościa na obrzeżach Roztoczańskiego Parku Narodowego pojawią się nowoczesne domki letniskowe.

Projekt nowoczesnych domków nawiązujących stylem do klasycznej stodoły, został zaprojektowany przez pracownie Suspenzo. Na kształt projektu największy wpływ miał teren jego ukształtowanie oraz otaczająca go przyroda. Charakterystyczną cechą kompleksu będzie czarna elewacja budynków, minimalistyczne formy i duże przeszklenia otwierające obiekty na otaczającą przyrodę. Projekty w stylu nowoczesnej stodoły cechują się prostotą i elegancją, która doskonale komponuje się z naturalnymi, leśnymi krajobrazami. 

Przedszkole w duchu zero waste

Przedszkole w duchu zero waste

W Podkowie Leśnej  powstanie pasywne przedszkole projektu Bjerg Arkitektur.

Przedszkole będzie charakteryzować się prostą bryłą z atrium, która wkomponuje się w lokalną scenerię. Budynek jest wręcz naszpikowany proekologicznymi rozwiązaniami. Przedszkole będzie zoptymalizowane pod kątem nasłonecznienia, przyczyni się do tego elewacja z pionowych drewnianych desek. Układ funkcjonalny ukształtowano tak, by wszystkie sale dla dzieci, były skierowane na południe, a korytarze tworzyły wokół dziedzińca pierścień z licznymi przeszkleniami i oknami do siedzenia. Obiekt o powierzchni 1488,88 mkw powierzchni postanie z prefabrykowanych modułów. Przedszkole ma zostać oddane do użytku w 2020 roku i będzie się ubiegać o certyfikat Passive House Institute.

Czy w Stolicy Wielkopolski powstanie lustrzany hotel?

Czy w Stolicy Wielkopolski powstanie lustrzany hotel?

Budowa hotelu o podwyższonym standardzie i ciekawym designie jest jedną z dwóch koncepcji zagospodarowania działki przy ul. Zielonej 4 w Poznaniu.

Projekt luksusowego hotelu z lustrzaną fasadą został zaprezentowany przez Structure Capital S.A. Hotel należący do międzynarodowej sieci miałby wtapiać się w zielone otoczenie. Trójkątna działka, tuż obok parku Chopina charakteryzuje się dużą ilością roślinności i zieleni, ponieważ otoczona jest parkami. Budynek z lustrzaną fasadą będzie odbijał otoczenie przez co stanie się jego częścią nie zakłócając naturalnego charakteru dzielnicy. Lustra będą miały za zadanie również podkreślenie historycznej zabudowy tej części miasta. W dolnej części budynku powstanie kawiarnia i restauracja przez, co otworzy się ona na lokalną społeczność. Wybór koncepcji zagospodarowania działki należy do Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz władz Poznania. 

Designerskie namioty od polskiej firmy

Designerskie namioty od polskiej firmy

Luksusowe namioty w stylu glamour są produkowane przez szczecińską firmę Freedomes. 

Namioty sferyczne produkowane przez polską firmę stanowiły element scenografii w filmie Ridleya Scotta, “Marsjanin”. Samowystarczalne namioty kapsułowe są wykonywane ze specjalistycznej membrany oraz stalowej konstrukcji, dzięki czemu są nie tylko łatwe w montażu i wytrzymałe, ale również bardzo designerskie. Kuliste namioty są przystosowane do instalacji na każdym terenie i zamieszkania przez cały rok. Firma zapowiada, że na jednej z greckich wysp stanie aż 30 takich namiotów, a najmniejszy z nich będzie mieć powierzchnię 20 metrów kwadratowych.

 

Modułowa wioska w Gdańsku

Modułowa wioska w Gdańsku

Na rewitalizowanym terenie Stoczni Cesarskiej w Gdańsku powstanie swoiste miasteczko z kontenerów.

Z planów wynika, że w modułowej wiosce swoje siedziby będą miały małe i średnie firmy oraz start-upy. Projekt na opracowanie koncepcji mobilnego miasteczka został wyłoniony podczas międzynarodowego konkursu, który prowadzony był we współpracy z Fundacją „Edukacja, Praktyka, Rozwój i Wydziałem Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Zwycięski projekt stworzyły duet architektek z Wydziału Architektury Sopockiej Szkoły Wyższej. Sylwia Skwarczyńska i Magdalena Maczan przedstawiły projekt miasteczka stworzonego z kolorowych kontenerów rozlokowanych na dwóch poziomach. Ważnym elementem projektu jest zieleń, dachy będą porośnięte roślinnością ekstensywną pojawi się również ogród deszczowy i łąka kwietna. Wioska powstanie przy żurawiu M3, gdzie niebawem powstanie również punkt widokowy. 

Dźwiękoszczelne kapsuły poprawiają komfort pracy na open-space

Dźwiękoszczelne kapsuły poprawiają komfort pracy na open-space

Polska marka Vank zaprojektowała dźwiękoszczelne kapsuły, które zagwarantują schronienie przed hałasem w nowoczesnych biurach typu open-space. 

Kapsuły zapewniają odosobnienie i prywatność w głośnych i zatłoczonych biurach. Dźwiękoszczelne pomieszczenia można wstawić do każdego biura typu open-space.  VANK_WALL to jeden z najnowszych produktów od innowacyjnej polskiej marki. Akustyczne kapsuły, dzięki zastosowanym w nim specjalnym strukturalnym rozwiązaniom oraz wykończeniu ich materiałami absorbującymi hałas, zapewniają ciche, odosobnione miejsce na spotkanie, pracę w skupieniu czy złapanie chwili oddechu w ciągu dnia. Kapsuły dostępne są w różnych rozmiarach, w zależności od liczby osób, które są w stanie pomieścić – jedno-, dwu-, trzy, cztero- i sześcioosobowe. Każdy model wyposażony jest w elementy, które gwarantują komfort i funkcjonalność użytkowania: oświetlenie LED, wentylację oraz port multimedialny dostosowany do potrzeb nowoczesnego biznesu. Ściany w środku obite są absorbującą dźwięk kolorową tapicerką o teksturze przypominającej powierzchnię diamentu. Szklane drzwi zapewniają dodatkową dźwiękoszczelność.

W 2020 roku rozpocznie się budowa Sinfonia Varsovia Centrum

W 2020 roku rozpocznie się budowa Sinfonia Varsovia Centrum

Sinfonia Varsovia powstanie na Kamionku na Warszawskiej Pradze.

Remont budynku przy ulicy Grochowskiej, w którym znajduje się Orkiestra Sinfonia Varsovia zapewni jej nowoczesną sale koncertową. Będzie to jednocześnie jeden z kluczowych punktów planu rewitalizacji Pragi. Szacuje się, że remont i przebudowa obiektu zajmie co najmniej 6 lat. W nowoczesnym budynku powstanie futurystyczna sala koncertowa mieszcząca 1830 widzów. Dla zapewnienia jak najlepszej akustyki i wrażeń wizualnych połączone zostaną dwie koncepcje architektoniczne: shoe box i surround hall. Duże wrażenie robi również zawieszona 3 metry nad ziemią ażurowa rama, która w swoim najwyższym punkcie będzie sięgać 20 metrów. Jej umieszczenie wokół budynków ma pełnić dwie zasadnicze funkcje – izolować teren od hałasu, ale i stanowić świetny punkt widokowy, gdyż na tę ramę będzie można wchodzić.

Domek letniskowy w nurcie zero waste

Domek letniskowy w nurcie zero waste

Nolla to zeroemisyjny domek letniskowy zaprojektowany przez fińskiego projektanta Robina Falcka.

Wakacyjny domek jest wykonany z sklejki i lokalnie występującej sosny. Mimo wykorzystania trwałych i naturalnych materiałów Nolla jest przenośna. Budynek przypomina literę A, natomiast wielkością przypomina raczej niewielki pokój w bloku. Elementem wyróżniającym prosty projekt wykonany z nielakierowanego drewna jest lustrzany dach. Nollę składa się  niczym puzzle - do jej złożenia nie jest potrzebny żaden ciężki sprzęt. Domek stoi na regulowanych nóżkach, dzięki czemu można go ustawić na każdym terenie. Domki znajdujące się na fińskiej wyspie Vallisaari można wynająć za pośrednictwem aplikacji Airbnb.

Niezwykła biblioteka

Niezwykła biblioteka


Green Spaceship to zielona biblioteka znajdująca się w Madrycie.

Autorami projektu są architekci z hiszpańskiej pracowni 3GATT. Biblioteka publiczna w dystrykcie Villaverde w Madrycie charakteryzuje się elewacją pokrytą roślinami. Budynek pokryty zostanie siatką, która będzie podporą dla roślin posadzonych na dachu. "Green Spaceship" to monolityczna ciemna bryła z przeszklonymi przecięciami, które dodają lekkości i zapewniają odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Pokrycie budynku zielenią pozwoli oczyścić powietrze, wytłumić hałas i utrzymać stałą temperaturę wewnątrz budynku. 

Jak powstaje kolejny wrocławski wieżowiec?

Jak powstaje kolejny wrocławski wieżowiec?

Biurowiec powstający w ramach inwestycji Skanskiej Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich we Wrocławiu, powstanie tuż obok słynnego budynku Sky Tower.

Wieżowiec powstaje w tempie 14 pięter w trzy tygodnie pracy, takie tempo jest możliwe dzięki zastosowaniu metody ślizgowej przy wznoszeniu trzonu budynku. Uzyskanie tempa ok. 11 centymetrów na godzinę jest możliwe poprzez wykorzystaniu specjalistycznej mieszance betonowej oraz platformie, która wznosi się razem o obiektem. Montaż zbrojenia oraz wbudowywanie mieszanki betonowej prowadzony jest przez całą dobę. Szacuje się że wybór metody ślizgowej pozwoli przyspieszyć realizację całej inwestycji o ok. 10-12 tygodni. Powstające Centrum Południe docelowa będzie kompleksem składającym się z pięciu biurowców o łącznej powierzchni ok. 85 tys. mkw.

 

Pływające miasto

Pływające miasto

 Projekt składający z archipelagów wysp został zaprojektowany przez architektów z biura Bjarke Ingels Group.

Oceanix City ma być odpowiedzą na podnoszenie się poziomu wód w morzach i oceanach spowodowane zmianami klimatycznymi. Według szacunków w 2050 roku z tym problemem będzie się borykać aż 90% nadmorskich miast. Projekt pływającego miasta, odpornego na ekstremalne zjawiska pogodowe (w tym największe huragany) jest odpowiedzą na ten problem. Oceanix City zostało zaprezentowane podczas kwietniowego szczytu ONZ w Nowym Jorku. W zamyśle ma powstać sześć 12- hektarowych wysp, które tworzyłyby jedną wioskę zamieszkiwaną nawet przez 1650 osób. Cały model można zwielokrotnić aż do powstania archipelagu dla 10000 mieszkańców. Wszystkie część składowe zostałby zbudowane na lądzie a następnie odholowane i zakotwiczone na dnie. Miasto ma być niezależne energetyczne od lądu dlatego zainstalowano i nim turbiny wiatrowe, wodne oraz panele słoneczne. Na wyspie będzie również miejsce na pola uprawne, a cała produkcja żywności ma zostać zintegrowana i prowadzona w myśl nurtu zero wase. Budynki znajdujące się na archipelagu mają mieć średnio 4 piętra wysokości. Autorzy projektu podkreślają że każda wyspa może zostać indywidualnie dostosowana do potrzeb i kultury jej mieszkańców. 

Tanie budownictwo i ciekawy design

Tanie budownictwo i ciekawy design

Rosnące ceny mieszkań w miastach wpływają na coraz większe zapotrzebowanie na tanie mieszkania dostępne dla szerszego grona.

Architekci z Bureau SLA i ZakenMaker stworzyli projekt taniego budynku mieszkalnego, który charakteryzuje się ciekawym designem. Nieruchomość powstała na dawnym polu ziemniaków pod miastem Almere w Holandii. Parterowy szeregowiec o długości 100 metrów to połączenie dziewięciu różnych segmentów. "Oosterwold Co-living Complex" kompleks mieszkań o powierzchni 160 mkw, które mieszkańcy mogą dostosować do swoich potrzeb. Budynek stoi bowiem na podwyższeniu, pod którym umieszczono całą kanalizację i przyłącza wodne, dlatego nawet łazienki, kuchnie czy pracownie nie musiały być zlokalizowane w określonych miejscach. Najciekawszym elementem projektu jest przeszklona fasada. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom architektom udało się obniżyć koszty budowy. 

Czy Wielka Opera stanie się nową wizytówką Szanghaju?

Czy Wielka Opera stanie się nową wizytówką Szanghaju?

Wielka Opera w Szanghaju zastanie zaprojektowany przez słynną norweską pracownie Snøhetta.

Budynek Opery powstanie w dzielnicy Expo Houtan tuż przy rzece Huangpu. Opera stanie się ważnym elementem nowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta. Charakterystycznym punktem Opery będą olbrzymie szklane schody, które prowadzą na publiczny plac znajdujący się na dachu. Będzie to jednocześnie scena letnia i miejsce spotkań. W skład Opery wejdzie duży hol, trzy sale koncertowe i wystawiennicze, powstanie również centrum edukacyjne, biblioteka, kino i restauracje. Najważniejszym pomieszczeniem będzie główna sala mieszcząca 2000 osób, w której zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne zapewniające idealną akustykę. 

Poziomy wieżowiec

Poziomy wieżowiec

Raffles City Chongqing to niezwykła inwestycja, która powstaje w mieście Chongqing w środkowych Chinach.

Raffles City Chongqing to 250 metrowy wieżowiec, którego budowa jest już na ostatnim  etapie. Inwestycja składa się z ośmiu wież, które na szczycie połączone są szklanym korytarzem o długości 250 metrów i wadze 40 tysięcy ton, z czego 12 tysięcy stanowi szkło. W korytarzu, poza punktem widokowym, wbudowany zostanie także 50-metrowy basen infinity, ogród oraz restauracje. Budynki są lekko zakrzywione, dzięki czemu, osobom znajdującym się na szczycie, zapewniony jest zapierający dech w piersiach widok na miasto. Budowa wieżowca oferującego 1,12 mln mkw powierzchni rozpoczęła się w 2013 roku. Autorem projektu jest znany architekt Moshe Safdie.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt parku Żerańskiego w Warszawie

Rozstrzygnięto konkurs na projekt parku Żerańskiego w Warszawie

 Władze Stolicy rozstrzygnęły konkurs na plan zagospodarowania 14-hektatowych terenów nad zachodnim brzegiem Kanału Żerańskiego w Warszawie.

Z pośród 22 zgłoszonych projektów wybrano projekt pochodzący z pracowni topoSceape. Według niego powstanie Park Żerański, który stanie się sercem dzielnicy i podkreśli je tożsamość. Częścią parku staną nieduże otwarte pawilony pełniące funkcje gastronomiczne, sportowe ale również widokowe. Teren, na którym powstanie nowy park to poprzemysłowe tereny po nieukończonym porcie, dlatego też wszystkie nowe budynki będą bezpośrednio nawiązywać do jego historycznego charakteru.  W parku zostano zastosowane technologie, materiały i formy bezpośrednio nawiązujące do budownictwa przemysłowego, które z biegiem czasu zostaną pokryte roślinnością i zostaną niejako wchłonięte przez park. Autorzy projektu zapewniają, że zrealizowany projekt będzie pierwszym postindustrialnym parkiem w Warszawie. 

Proces rewitalizacji Stoczni Cesarskiej w Gdańsku rozpoczęty

Proces rewitalizacji Stoczni Cesarskiej w Gdańsku rozpoczęty

Remont rozpocznie się od renowacji budynku dyrekcji Stoczni Cesarskiej, który prawdopodobnie stanie się centrum nowo powstającej dzielnicy Gdańska. 

Stocznia Cesarska zajmuje teren około 16 ha a jej początki sięgają XIX wieku. W 2017 teren został kupiony przez spółkę Stocznia Cesarska Development, którą tworzy dwóch belgijskich deweloperów: Re-vive i Alide. Z planów wynika, że budynki postoczniowe zostaną wyremontowane i zaczną spełniać nową funkcję, na terenach dawnej stoczni powstaną budynki mieszkalne, biurowe, handlowe i kulturalne. Masterplan rewitalizacji terenu został przygotowany przez studio architektoniczne Henning Larsen. Rewitalizacja budynku dyrekcji, remizy i pobliskiego placu to pierwszy etap inwestycji. Obiekt zachowa swój charakter i nadal będzie pełnił funkcje biurowe. Zachowany zostanie pierwotny układ, a na 4000 mkw powierzchni powstaną nowoczesne powierzchnie biurowe, sale konferencyjne, strefy relaksu, kuchnie, kawiarnię i powierzchnie eventowe. Rozpoczęcie prac remontowych zaplanowana na kwiecień 2019 a zakończenie na lipiec 2020r. 

Prawdopodobnie najbardziej designerska księgarnia na świecie

Prawdopodobnie najbardziej designerska księgarnia na świecie

Księgarnia w Guiyang w Chinach to nie jest zwykły sklep, to połączenie designu i architektury na najwyższym światowym poziomie. 

Projekt księgarni przygotowali architekci ze studia X+ LIVING, dla których najważniejsze było połączenie oazy spokoju z nowoczesnością i designem. Pomieszczenia księgarni przypominają jaskinię a półki z książkami są zawieszone na suficie niczym stalaktyty. Ważnym elementem wystroju są światła, które w połączeniu z odpowiednio dobranymi lustrami tworzą iluzję płynącej rzeki. Obiekt o 3400mkw, to nie tylko księgarnia mieszcząca 100 tys. książek, ale również biblioteka dla dzieci, strefa zajęć kreatywnych i kulturalnych. Co więcej cały obiekt jest połączeniem korytarzy, luster i podestów dzięki czemu przestrzeń zyskuje dynamiki. 

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej

Koncern Bestseller planuje budowę 320 metrowego wieżowca w dość nieoczywistym miejscu.

Najwyższy budynek w Unii Europejskiej powstanie w małym mieście Brande w Dani, w którym mieszka tylko 7 tysięcy osób. Bestseller Village&Tower został zaprojektowany przez architektów z prestiżowej pracowni Dorte Mandrup. Wieżowiec będzie przewyższał Shard Tower w Londynie i Varso Tower w Warszawie o 10 metrów oraz wieże Eiffla o 20 m. Dzięki nizinnemu krajobrazowi budynek będzie widoczny z 60 km. Tower & Village jest wąską bryłą w kształcie prostokąta wykonaną ze szkła i stali. U jego podstawy powstanie szereg budynków zwieńczonych szkłem. 

Osiedle z kontenerów

Osiedle z kontenerów

W stolicy Egiptu, Kairze, ponad pół miliona osób mieszka w tzw. „mieście umarłych”. Na największym islamskim cmentarzu, w grobowcach i mauzoleach powstało swoiste miasto w mieście zamieszkiwane przez najbiedniejszych.

Wszystkie największe metropolie zmagają się z problemem slumsów. Egipscy architekci zaprojektowali osiedle z kontenerów wykorzystywanych w transporcie morskim. Innowacyjne osiedle ma być alternatywą dla mieszkańców nekropoli, którzy zmagają się z biedą , pożarami i przestępczością Mouaz Abouzaid, Bassel Omara i Ahmed Hammad stworzyli projekt Sheltainer (z agn. shelter - schronienie i container – kontener). Projekt zdobył już nagrodę w konkursie World Architecture Festival w kategorii Ethics & Value. Osiedle to osiem domów wykonanych z kontenerów, które są postawione wokół centralnego dziedzińca z wieżą. Domu będą zasilane energią z turbin wiatrowych i paneli słonecznych. Ważnym elementem inwestycji jest jej ekologiczny i społeczny charakter, to mieszkańcy powstającej dzielnicy będą zatrudnieni przy jej budowie. 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,6

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies