Ze świata nieruchomości

Zielone bloki w Rzeszowie

Zielone bloki w Rzeszowie

Biuro architektoniczne MWM Architekci zaprojektowało zielone bloki, które powstaną w Rzeszowie.

9-kondygnacyjny budynek będzie otoczony zabudową jednorodzinną a jego forma i kształt będzie integrować się z zielenią dzielnicy, nie przytłaczając istniejących domów. „To ma być zabudowa nowoczesna i efektowna, ale przede wszystkim przyjazna dla otoczenia i mało uciążliwa dla właścicieli okolicznych domów. W zaprojektowanych budynkach ma się znaleźć maksymalnie 600 mieszkań, do których doprowadzi osobna, nowa droga. Na osiedlu ma być mnóstwo zieleni i małej architektury” – komentują autorzy projektu MWM Architekci. Zaprezentowany projekt uzupełnia również zabudowę o zieleń, małą architekturę oraz urządzenia, pozwalające mniej obciążać środowisko (np. zbiorniki na deszczówkę).

Designerski zakład produkcyjny

Designerski zakład produkcyjny

Na obrzeżach Tbilisi w Gruzji powstał designerski zakład produkcji kawy.

Capsulo został zaprojektowany przez pracownie Khmaladze Architects. Jest to obiekt przemysłowy, który wpasowuje się i nie zaburza naturalnego krajobrazu. Obiekt komercyjny powstał z betonu a jego forma jest zwart, pozbawiona dużych przeszkleń i otwartych przestrzeni. Elementem wyróżniającym budynek jest ukształtowana na kształt harmonijki elewacja. Takie rozwiązanie przełamuje monolit betonowej fabryki. Warto również zwrócić uwagę na wypukły i w całości pokryty roślinnością dach, z okrągłymi świetlikami, które doświetlają wnętrza. W Capsulo poza częścią produkcyjną znalazły się także biura, przestrzeń do degustacji kawy oraz niewielka sala wystawowa.

Wodny Park w Tychach w finale prestiżowego konkursu

Wodny Park w Tychach w finale prestiżowego konkursu

Podczas Światowego Festiwalu Architektury (4-6.11.2019 Amsterdam) o tytuł najlepszego budynku świata w kategorii "Budynki ukończone: produkcja energii i recykling" powalczy Wodnego Parku Tychy.

Projekt autorstwa TKHolding - Truszczyński & Kobierzewski został oddany do użytku 30 kwietnia 2018 roku. Budynek kształtem jest nawiązaniem do pobliskiego jeziora Paprocańskiego. W bryle dominują miękkie, płynne linie faliste, które są dodatkowo podkreślane płytami elewacyjnymi (panele Rockpanel Chameleon), które w zależności od kąta patrzenia i kierunku padania promieni słonecznych zmieniają one kolor. Należy zaznaczyć, że Park jest najnowocześniejszym kompleksem basenowym w Polsce, który jest jednocześnie ekologiczny i energooszczędny. Dzięki połączeniu z oczyszczalnią ścieków Tychy – Urbanowice obiekt nie korzysta z energii elektrycznej i cieplnej z zewnętrznej sieci. Agregaty pokrywają zapotrzebowanie energetyczne budynku aż w 190 procentach A nadwyżki energii zasilają i ogrzewają mieszkania w pobliskich osiedlach.

Warta Towers – nowoczesny budynek w Poznaniu

Warta Towers – nowoczesny budynek w Poznaniu

Wysoki na 60 metrów budynek Atal Warta Towers zaczął piąć się na Ratajach. Rozpoczyna się wnoszenie pierwszego piętra. Budynek wpisze się w  modernistyczną okolicę, oferując znacznie więcej niż setki mieszkań. Wyróżnia go m.in. nietuzinkowy projekt autorstwa nagradzanej pracowni AP Szczepaniak.

Na poznańskich Ratajach trwa realizacja projektu Atal Warta Towers, który  jest idealnym  nowatorskiego podejścia do współczesnej architektury. Niedawno zakończyła się budowa dwukondygnacyjnej podziemnej hali garażowej. Aktualnie trwają prace przy stropie nad parterem i rozpoczyna się budowa pierwszego piętra. Już teraz wiadomo, że 17-piętrowy i wysoki na 60 m budynek o intrygującej konstrukcji stanie się charakterystycznym punktem na mapie Poznania, który  już teraz cieszy się dużym zainteresowaniem.Deweloper zaznacza, że Atal Warta Towers to jedna z jego najlepiej sprzedających się poznańskich inwestycji, m.in. dzięki lokalizacji i architekturze. Architekci z wrocławskiej pracowni AP Szczepaniak wykorzystali ukształtowanie terenu, umieszczając budynek Atal Warta Towers na wzniesieniu niczym rzeźbę na postumencie. Przy jego projektowaniu podzielili go wertykalnie i horyzontalnie tworząc mniejsze bryły. Kompozycja bryłowa została dodatkowo podkreślona poprzez wprowadzenie kontrastu kolorystycznego – jasno- i  ciemnoszarej elewacji z tynków szlachetnych. Dzięki zastosowaniu układu ciągłych obwodowych balkonów i loggii z  balustradami z mlecznego szkła, elewacja otrzymała dodatkowy pierwszy plan w  postaci horyzontalnego układu poziomych pasów. Budynek posiada zielony dach, co jest dodatkowym walorem estetycznym i ekologicznym. Niżej uwagę przyciąga charakterystyczne 8-metrowe podcięcie, w którym umieszczono wejście główne. Zakończenie prac budowlanych przewidywane jest na drugą połowę 2021 roku. W  budynku zaprojektowano 352 mieszkania o zróżnicowanej wielkości: od 26 do 108 mkw. i liczbie pokoi od 1 do 4. Do tego 15 lokali usługowych i 365 miejsc parkingowych (305 w hali podziemnej). 

Nowy, zielony kompleks biurowy

Nowy, zielony kompleks biurowy

Pracownia HRA Architekci zaprojektowała nowoczesny kompleks biurowy, w którym bardzo ważną rolę odgrywa zieleń. 

Nowy obiekt biurowy powstanie przy ulicy Burakowska 14 w Warszawie, jego budowa rozpocznie się już w 2020 roku. Kompleks Forest (z ang. las) powstanie zgodnie z zasadami biophilic design, kiedy to zintegrowanie zieleni z architekturą pozytywnie wpływa na ludzi, ich samopoczucie, koncentrację, możliwość relaksu czy zdolności poznawcze. Nowoczesny obiekt biurowy będzie dysponował 78990 mkw powierzchni użytkowej i zostanie uzupełniony o ok. 400 drzew i krzewów. Zieleń pojawi się wokół budynków oraz w ich wnętrzach, a plac łączący obie bryły będzie ogólnodostępną przestrzenią publiczną - pomiędzy budynkami mają powstać zielone tereny relaksu o powierzchni dwóch boisk piłkarskich.

Lewitujący dom

Lewitujący dom

Biuro architektoniczne Paul de Ruiter Architects zaprojektowało energooszczędny dom, którego połowa znajduje się pod ziemią, poniżej tafli wody.

Luksusowa willa składa się z dwóch części. Górny element domu sprawia wróżenie jakby lewitował. Pod ziemią znalazła się natomiast część położona prostopadle do górnej przestrzeni, gdzie znajdziemy zarówno duży garaż, spiżarnię, jak i łazienkę oraz biuro. Duże okno na jego końcu zapewnia zapierający dech w piersiach widok na pobliskie jezioro. Ciekawym elementem jest również stalowa rama w kształcie litery V znajdująca się na jednym końcu i szklane pudełko na drugim, zawierające schody prowadzące do części podziemnej. Wokół nieruchomości posadzono 71 000 tysięcy młodych drzew, które mają osłaniać willę, integralną częścią domu jest również basen znajdujący sie ponad podziemną częścią budynku. W willi zainstalowano różnego rodzaju technologie energooszczędne w tym: fotowoltaiczne panele czy specjalny ekran wbudowany w fasadę, który może zostać w dowolnym momencie rozwinięty, chroniąc przed słońcem i tworząc przestrzeń umożliwiającą wentylację.

Wrocław stawia na kamienice

Wrocław stawia na kamienice

Rekonstruowana Kamienica Pod Pelikanem nabrała kształtów i już wypełniła lukę w  pierzei ulicy Kościuszki. Niedługo zaczną się prace przy fasadzie, której wygląd łudząco przypomni jej dawny wystrój.

Wizytówką kamienicy ma być jej biało-czarne wnętrze z wieloma lustrami i sztukaterią. Projekt powstał w renomowanej wrocławskiej pracowni AP Szczepaniak. Architekci zadbali o odtworzenie charakterystycznych elementów zdobiących fasadę np. gzymsów i opasek wokół okien. Fasada Kamienicy Pod Pelikanem będzie zatem bardzo zbliżona do oryginału. Nawiąże do historycznych zabudowań Przedmieścia Oławskiego, które w XIX w. - po tym jak przemysł przeniósł się na dalsze obrzeża miasta - stało się okazałą dzielnicą mieszkaniową zabudowaną zachowanymi do dziś kamienicami czynszowymi. W budynku znajdzie się 15 apartamentów o powierzchni od 32 do 36 mkw Efekt końcowy inwestycji będziemy podziwiać już tegoroczną jesienią.

Przeszklona biblioteka

Przeszklona biblioteka

W holenderskim mieście Spijkenisse powstała biblioteka ze szklaną elewacją, przez którą widać regały z książkami.

Projekt wykonany przez architektów z pracowni MVRDV ma zachęcić mieszkańców do wejścia do biblioteki i wypożyczeniu książki. Część główna budynku to szklana piramida, która jest widoczna z każdej części miasta. W budynku o powierzchni 9300 mkw. znajduje się również centrum edukacji, siedziba klubu szachowego oraz przestrzenie do organizacji konferencji i spotkań. Wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób żeby odwiedzający czuli się jakby wędrowali po prawdziwej górze. Dlatego też regały z książkami zostały umieszczone na platformach nawiązujących do szlaków turystycznych a na szczycie znajduje się kawiarnia panoramicznym widokiem na miasto. 

Falujący apartamentowiec

Falujący apartamentowiec

Kopenhaska pracownia architektoniczna  Henning Larsen Architects stworzyła innowacyjny apartamentowiec, którego nie da się nie zauważyć.

The Wave to nietypowy kompleks mieszkalny, który kształtem przypomina fale. Obiekt znajdujący się w duńskim mieście Vejle jest niejako przedłużeniem otoczenia, od nabrzeża po zielone wzgórza wznoszące się z fiordu. Nieruchomość obejmuje obszar prawie 3,5 arów i składa się z ponad stu luksusowych apartamentów wraz z nowym publicznym molo z przodu, które ma na celu ożywienie nabrzeża. Rzeźbiarska sylwetka Wave składa się z pięciu zaokrąglonych wież, które tworzą nowy wizualny punkt orientacyjny dla miasta i są widoczne z kolei, drogi i morza.

Hotel w przezroczystej bańce

Hotel w przezroczystej bańce

Przezroczysta, futurystyczna kopuła stanęła w głębi lasu w miejscowości Biskupstungur na południu Islandii.

„Hotel miliongwiazdkowy”  jest zbudowany z przezroczystego plastiku, który pozwala na obserwacje gwieździstego nieba a specjalny system doprowadzający ciepłe powietrze sprawia, że namiot  jest ciepły na „napompowany”. Projekt autorstwa przedsiębiorcy, Róbert Sveinn Róbertssona został ulokowany na drewnianej platformie otoczonej drzewami. W środku znajduje się dwuosobowe łóżko. Nocleg w Bańce kosztuje mniej niż 200 dolarów dla dwóch osób za noc i cieszy się olbrzymią popularnością wśród turystów z całego świata. 

Nowa inwestycja na kampusie Facebooka

Nowa inwestycja na kampusie Facebooka

Budynek zaprojektowany przez Franka Gehry’ego, który pojawił się na kampusie Facebooka w Menlo Park w Kalifornii, łączy funkcjonalność z proekologicznymi rozwiązaniami. 

Budynek „MPK 21” powstał w ciągu 18 miesięcy ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ekologicznych. Na dachu biurowca usytuowano monumentalny ogród wypełniony ponad 200 drzewami. Rozciąga się tam też ścieżka spacerowa o długości niemal kilometra. Natomiast w centralnej części obiektu posadzono więc między innymi wznoszące się na ponad 12 metrów sekwoje. Specjalny system odzysku wody ma pozwolić na oszczędzenie około 64 milionów litrów H2O rocznie. Dach korzysta zaś z fotowoltaiki i pokryty panelami słonecznymi powinien w ciągu 12 miesięcy generować ok 2 mln kWh energii elektrycznej. Ponadto obiekt jest przyjazny ptakom i skonstruowany tak, by jak najefektywniej wykorzystywać naturalne oświetlenie.

Kolejna inwestycja na wrocławskim Nadodrzu

Kolejna inwestycja na wrocławskim Nadodrzu

Bouygues Immobilier przygotowuje teren pod nową inwestycję mieszkaniową. Przy ulicy Krętej właśnie kończą się pierwsze prace. Niedługo powinna rozpocząć się budowa Zajezdni Wrocław, która stylem wpisze się w okoliczną zabudowę i będzie częścią trwającej metamorfozy Nadodrza.

Zajezdnia Wrocław będzie kameralnym budynkiem położonym w pobliżu zabytkowej zajezdni tramwajowej, od której wzięła się nazwa inwestycji. W 6-piętrowym budynku, inspirowanym zabudową okolicznych kamienic, znajdzie się prawie 200 mieszkań, wśród których dominują jednopokojowe lokale typu studio o powierzchni od 25 do 27 mkw. Do większości przynależeć będą balkony, a do kilku ogródki na pierwszym piętrze. W Zajezdni Wrocław znajdą się i większe, kilkupokojowe mieszkania – do 56 mkw. Na parterze pojawi się przestrzeń usługowa, odwołująca się do handlowych tradycji dzielnicy, a pod budynkiem hala garażowa. Ponadto w Zajezdni Wrocław zaplanowano reprezentacyjny hol wejściowy i klub mieszkańca. Zajezdnia Wrocław doskonale wpisuje się w trwającą od ok. dziesięciu lat rewitalizację tej części Wrocławia.

Mieszkania pod wynajem w Poznaniu

Mieszkania pod wynajem w  Poznaniu

Deweloperzy zauważają, że liczba mieszkań kupowanych w Poznaniu pod wynajem od początku ubiegłego roku znacząco rośnie. Inwestorzy interesują się już nie tylko osiedlami w centrum i okolicach, zaczynają również dostrzegać duży potencjał nieco dalej. W  niektórych nowych budynkach wykupują nawet 1/3 mieszkań. 

Na lokalnym rynku poznańskim już 12% mieszkań kupowanych jest pod wynajem. Planowany budżet na zakup mieszkania inwestycyjnego to 294 tys. zł. Większość inwestorów kupuje na kredyt (56%). Najbardziej interesują ich lokale o powierzchni ok. 43 mkw. Inwestorzy zgłaszają coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania w różnych rejonach Poznania. Interesuje ich już nie tylko centrum, ale także Rataje, Jeżyce, czy zielone i spokojne części miasta takie jak Dębiec. Nieprzerwanie od kilku lat inwestorzy traktują mieszkania jako bardzo bezpieczną i  rentowną inwestycję. Roczna stopa zwrotu oscyluje na poziomie od 5% do 7%. 

Nietypowe połączenie domu i biura

Nietypowe połączenie domu i biura

Zespół architektów ze Studia BB stworzył projekt domu jednorodzinnego połączonego z biurem. Całość została wkomponowana w klasyczną stodołę.

Biurodom-stodoła charakteryzuje się nietypowym układem funkcjonalnym, który wynikiem oczekiwań inwestorów. Budynek usługowo-mieszkalny z jednej strony miał dawać możliwość wypoczynku, a z drugiej - odosobnione miejsce do pracy. Najważniejszym elementem inwestycji była stara stodoła, która stała się ramą dla nowego projektu. Do odtworzenia klasycznej formy wykorzystano po części współczesne materiały. Niektóre ze ścian przeszklono, a klatka schodowa została odsłonięta. Klasyczny kształt został przełamany prostopadłościenną współczesną bryłą, w której znalazła się strefę nocną. Zachowana została zwieńczona łukiem brama, w której powstał garaż. Na całość budynku składają się trzy przestrzenie o łącznej powierzchni ok. 270 mkw., które mogą pełnić funkcje lobby, mieszkania lub biura.

Nowe życie industrialnej przestrzeni

Nowe życie industrialnej przestrzeni

Na terenach dawnego obiektu przemysłowego, gdzie znajdował się zbiornik z gazem i wysoka wieża powstanie nowoczesny wieżowiec.

Projekt architektoniczny wieżowca zaprojektowało biuro Herzog i de Meuron. Wieżowiec Gasklockan powstanie w dzielnicy Hjorthagen, gdzie znajduje się jeden z niewielu miejskich parków narodowych. W budynku powstanie ponad 300 mieszkań, bary restauracje oraz przestrzeń publiczna. Obiekt zaplanowany na planie koła ma przypominać dawną, stojącą tu przed laty wieżę przemysłową. Został on wzbogacony o w układające się niczym „kartki książki” wykusze, biegnące przez całą wysokość budynku, które mają nie tylko dynamizować bryłę architektoniczną, ale i zapewniać mieszkaniom lepszy dostęp do słońca.

Skręcony pawilon

Skręcony pawilon

W muzeum Kistefos w Norwegii zostanie otwarty nowy pawilon przypominający nowoczesną rzeźbę.

"The Twist" to pawilon o skrętnej formie, która jest jednocześnie połączeniem industrialnego stylu miejsca ze sztuką współczesną. Za projekt architektoniczny obiektu, który zostanie otwarty już we wrześniu 2019 roku, odpowiada pracownia BIG - Bjarke Ingels Group. Budynek powstał na rzece Randselva, która przepływa przez teren muzeum. Pawilon o powierzchni tysiąca mkw. składa się z korytarza będącego w połowie zakręconego wokół własnej osi. Co ciekawe obiekt jest nie tylko przestrzenią dla sztuki ale również mostem łączącym brzegi rzeki. Elewacja pawilonu jest pokryta panelami ze stali nierdzewnej. 

Zielone biurowce w Nowym Jorku

Zielone biurowce w Nowym Jorku

W trosce o ochronę środowiska wprowadzono nowe prawo, na mocy którego wieżowce w Nowym Jorku zostaną pokryte roślinnością.

Climate Mobilization Act to zbiór projektów i chwał, dzięki którym światowa metropolia się zazieleni. Z szacunków wynika, że skala planowanego przedsięwzięcia ma być porównywalna do usunięcia z ulic miasta miliona samochodów. W myśl nowego prawa dachu każdego nowo powstałego budynku, czy to mieszkalnego, czy też komercyjnego, muszą znaleźć się rośliny, panele słoneczne, minigeneratory wiatrowe lub kombinacja tych trzech elementów. Zielone dachy obniżają temperaturę, łagodząc negatywny wpływ generowanego przez miasto ciepła, tną koszty związane z produkcją i dystrybucją energii, oczyszczają powietrze, promują różnorodność biologiczną w mieście i regulują poziom hałasu.

Polscy architekci docenieni w prestiżowym konkursie

Polscy architekci docenieni w prestiżowym konkursie

Pracownia architektoniczna Gierbienis + Poklewski zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt kaplicy dla społeczności Rukomo - Rwanda Chapel

Konkurs na projekt kaplicy dla społeczności Rukomo- Rwanda Chapel, został organizowany przez YAC - Young Architects Competitions, stowarzyszenie, którego celem jest promowanie konkursów architektonicznych wśród młodych projektantów. Pracownia Gierbienis + Poklewski zaprojektowała zamknięty w okręgach amfiteatr, ogród upraw oraz kaplice z zakrystią, które tworzą kompozycję form zawieszonych pomiędzy światami przyrody, a człowieka. Oparta na planie koła, z jednym rzędem siedzeń kaplica może pomieścić około 100 wiernych, podkreślając tym samym równoważną relację przestrzenną każdej osoby z ołtarzem, a więc i z Bogiem. Rzut kaplicy wykonany jest w oparciu o promień 12 m i jest to 12 apostołów, dach podpiera 12 słupów, a 4 m wysokości obiektu to 4 ewangelistów. 

Wyjątkowa restauracja w sercu lasu

Wyjątkowa restauracja w sercu lasu

W Chengdu leżącym w południowo-zachodnich Chinach powstała restauracja wtopiona w las.

Architekci z pracowni MUDA Architects pod kierownictwem Yun Lu zaprojektowali restauracje, której bryła wpisuje się w otaczającą ją przestrzeń. Garden Hotpot znajduje się w parku nazywanym zielonymi płucami Chengdu. Bryła obiektu znalazła się na platformie o nieregularnych kształtach, która swobodnie obiega staw, zaznaczając w ten sposób linię lasu. W myśl nurtu architektury organicznej projektanci wyszli z propozycją bryły lokalu, która zostałaby zespolona z otoczeniem.

Wyjątkowa renowacja folwarku

Wyjątkowa renowacja folwarku

 Stary folwark we wsi Działosze powstał około roku 1800. Adaptacji fragmentu byłego zespołu folwarcznego podjął się Robert Gruszewski.

Projekt stworzy nową przestrzeń, która połączy tradycję z nowoczesnością, z zachowaniem niepowtarzalnego charakteru miejsca. Dwa bliźniacze budynki mieszkalne, które kiedyś tworzyły całość, zostały ponownie połączone stalowo- szklanym łącznikiem, gdzie umieszczono główne wejście. Oba budynki pełnią różne funkcje, pierwszy jest do dyspozycji gości korzystających z usług agroturysyki a drugi jest prywatną częścią właścicieli. Dodanie dużej ilości przeszkleń unowocześniło obiekt. Na parterze, w elewacji północno-wschodniej umieszczono ogromną szklaną taflę z stalowej ramie. Rozciąga się stąd widok na łąkę. Na piętrze przeszklenia wpisano w istniejące podziały elewacji.

Nowa inwestycja w prestiżowej dzielnicy Gdyni

Nowa inwestycja w prestiżowej dzielnicy Gdyni

Orłowo to jedna z najbardziej ekskluzywnych dzielnic Gdyni. Dzięki swojej lokalizacji i naturalnym walorom stanowi wymarzone miejsce do życia. Jednym z projektów stworzonych w tym miejscu jest mieszkalno-usługowe Nowe Orłowo. 

Inwestycja udowadnia, że nowa architektura może doskonale współgrać z historią i magią miejsca. Nowe Orłowo położone jest w nadmorskiej, letniskowej części Orłowa, pomiędzy ulicą Orłowską a Spacerową. Zaledwie kilka minut wystarczy, aby znaleźć się nad samym brzegiem morza. Architekci z pracowni Arch Deco zaprojektowali kameralne dwu i trzypiętrowe bryły współgrające z ogólnym charakterem dzielnicy. Niskie, jasne budynki otoczone są zielenią i przywołują na myśl modernistyczne wille. Wykończenia z naturalnego kamienia i drewna nadają projektowi elegancji i lekkości. Dużą zaletą projektu Invest Komfort jest stworzenie całkowicie nowego placu miejskiego, który nadał dzielnicy nowoczesnego charakteru, równocześnie będąc w całkowitej zgodzie z modernistyczną, willową zabudową.

Polsko-meksykańskie biuro projektowe zaprojektowało platformę do obserwacji flamingów

Polsko-meksykańskie biuro projektowe zaprojektowało platformę do obserwacji flamingów

W rezerwacie Al Wathba, Zjednoczone Emiraty Arabskie powstanie platforma do obserwacji flamingów.

Grupa architektów z AIDA STUDIO w składzie: Rolando Rodriguez-Leal, Natalia Wrzask, Jose Luis Mulás oraz Paola Barrenechea zaprojektowała 30 metrową konstrukcje do obserwacji flamingów. Projekt składa się z wijącej kładki, która jest zakończona podwyższoną platformą. Spacer po platformie nią stopniowo wprowadza odwiedzających dziką przyrodę i roślinność przy minimalnym zakłóceniu siedliska flamingów. „Birdwalk” składa się z modułowego systemu fundamentów, które są wspierane przez prefabrykowane drewniane profile żebrowe rozmieszone co 0,5 m, połączone bambusową ramą. Ściany obiektu wykonano z wygiętego parą białego dębu a taras został zwieńczony baldachimem z półprzeźroczystej i rozciągliwej tkaniny.

Futurystyczny projekt łączący design i ekologię

Futurystyczny projekt łączący design i ekologię

Słowacka grupa architektów Nice Architects stworzyła futurystyczne kapsuły, które łączą design i ekologię. 

Ecocapsule to rozwiązanie idealne dla miłośników podróżowania, dla których ważne są kwestie ekologiczne. Futurystyczna kapsuła kształtem przypominająca jajko to niewielkie mieszkanie o powierzchni ok. 10 mkw. Jest wyposażona w sypialnię, łazienkę z prysznicem, toaletę oraz kuchnię. Co ciekawe, Ecocapsule zostało również wyposażone w panele słoneczne oraz wiatrak, dzięki czemu posiada odnawialne źródła energii, które zasilają całe mieszkanie. Natomiast specjalne rynny u dołu kapsuły zbierają deszczówkę, która następnie podlega filtracji, by była zdatna do picia. Kapsułę można przewozić na specjalnej przyczepie dołączonej do samochodu i zainstalować w dowolnym miejscy na świecie.

Dryfujący hotel

Dryfujący hotel

Dryfujący hotel, który ma powstać na północy Szwecji będzie połączeniem filozofii lagom ze skandynawskim minimalizmem w surrealistycznym otoczeniu.

Hotel Arctic Bath, który powstanie nad wodami rzeki Lule na północy Szwecji zostanie otwarty już w 2020 roku. Obiekt będzie się składał z sześciu niezależnych, dryfujących domków z drewna. Wyposażenie domków stanowi kwintesencje mininaliznu i prostoty. W sufitach  zostaną zamontowane świetliki, które pozwolą na podziwianie rozgwieżdżonego nocnego nieba. W osobnym, tylko częściowo zadaszonym budynku powstanie sauna, pomieszczenia do zabiegów spa i wellness oraz wspólny basen z zimną wodą. Okrągły basen będzie częściowo chroniony pierścieniem skonstruowanym z drewnianych kłód.

Imponująca rozbudowa nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej

Imponująca rozbudowa nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej zaprojektowane przez architektów z pracowni SANAA w 2007 roku, jednak zostanie ono rozbudowane.

Pracownia OMA zaprojektowała oryginalną bryłę, która stanie się integralna częścią Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku. Dzięki rozbudowie muzeum zyska ponad 5000 mkw. dodatkowej powierzchni. Nowa bryła powstanie w miejscy gdzie obecnie znajdują się pracownie i magazyny. „Nasz nowy budynek ma swoją odrębną tożsamość, ale jest bardzo powiązany z istniejącym muzeum”- komentuje Shohei Shigematsu, partner z OMA w Nowym Jorku. Nowy obiekt to biała kanciasta bryła, z dużymi nieregularnie rozmieszczonymi oknami, która będzie niższa od pobliskiego siedmiopiętrowego budynku. Jednak będzie się on rozciągał w głąb działki, niemal aż do jej granicy. Charakterystyczna bryła sprawi, że na poziomie ulicy powstanie dodatkowa przestrzeń, a z górnych, trójkątnych tarasów roztaczać się będzie widok na okolicę. Rozbudowa muzeum rozpocznie się jeszcze w 2019 roku. 

Most do zadań specjalnych

Most do zadań specjalnych

Władze miasta Novi Sad w Serbii ogłosiły konkurs na projekt architektonicy mostu, który stanie się częścią projektu ożywiania i rewitalizacji miasta.

Pierwsze miejsce w konkursie zdobył projekt  pracowni architektonicznej ARCVS. Nagrodzony pomysł jest inspirowany średniowiecznymi mostami, które stanowiły jednocześnie fragment zabudowy miasta i były zintegrowane z budynkami o różnych funkcjach. Nowa inwestycja miasta powstanie nad Dunajem w pobliżu zabytkowego zamku obronnego. Dla jak największego wykorzystania walorów widokowych most nie został postawiony prostopadle do brzegów, ale przesunięty ukośnie o ok. 30 metrów. W sumie bryła architektoniczna zaprojektowanego mostu miałaby pomieścić 6000 m2 powierzchni użytkowej. W obiekcie umieszczono taras widokowy, drogę pieszo-rowerową oraz pokoje hotelowe i powierzchnie biurowe. Wszystkie przestrzenie będą wyposażone w duże przeszklenia a cała elewacja zostanie pokryta stalą korten. Z projektu wynika, że pomieszczenia hotelowe i biurowe miałaby znajdować się na wysokości ok 8 metrów nad brzegami rzeki, stamtąd też na most miałyby prowadzić spiralne rampy.

Nowy projekt od RKW Architektur+ w Gdańsku

Nowy projekt od RKW Architektur+ w Gdańsku

Na Wyspie Spichrzów w Gdańsku został otwarty Holiday Inn Hotel zaprojektowany przez RKW Architektur+. 

Holiday Inn Gdańsk City Centre to kompleks składający się z dwóch nowoczesnych siedmiopiętrowych obiektów oraz jednego, który zachował elementy starego spichlerza. Wszystkie trzy elemnty kompleksu zostały połączone szklanym łącznikiem. Współczesny komleks jest częścią koncepcji architektonicznej rewitalizacji Wyspy Spichrzów. Fasada nowych obiektów została pokryta ceglano-aluminiową fasadą, dzięki czemu wpisuje się w koncepcję urbanistycznej zabudowy Wyspy. W Holiday Inn Gdańsk City Centre powstało 240 pokojów dla gości, 5 sal konferencyjnych, restauracja, skybskybar i studio fitness.

Budynek mieszkalny idealnie wkomponowany w warszawskie Bielany

Budynek mieszkalny idealnie wkomponowany w warszawskie Bielany

Budynek mieszkalny zaprojektowany przez pracownie ARE Stiasny/Wacławek powstanie przy ulicy Doryckiej na warszawskich Bielanach.

Forma budynku została zdeterminowana przez dwa czynniki: bieg wygiętej w łuk w tym miejscu ulicy oraz sąsiedztwo założonego na planie koła pawilonu, zwanego „Okrąglakiem”, zbudowanego tu w latach 60, który stał się już swoistym symbolem dzielnicy. Dlatego też nowopowstały budynek zyskała łukowato wygiętą bryłę. Budynek utrzymany w stylu modernistycznym w najwyższym miejscu ma 9 kondygnacji, na których znajduje się 33 lokale o powierzchni od 24 m2 do 87 m2, natomiast na parterze powstaną dwa lokale użytkowe. Dom składa się z dwóch brył: niższej, trzy- i czterokondygnacyjnej oraz wąskiej wieży, liczącej dziewięć kondygnacji. Biała elewacja, poziome pasy okien i balkonów, zdynamizowane bulajami – pojawiającymi się w kilku miejscach okrągłymi oknami bezpośrednio nawiązują do modernistycznego Żoliborza. 

Hotel z przezroczystym basenem nad klifem

Hotel z przezroczystym basenem nad klifem

Butikowy hotel powstał na zboczu klifu Preikestolen a jego największą atrakcją jest przezroczysty basen, który zwisa nad przepaścią gwarantując malowniczy widok na krajobraz norweskiego fiordu.

Autorem niezwykłego projektu jest turecka pracownia architektoniczna Hayri Atak. Hotel został tak zaprojektowany, aby wyglądał jak naturalne przedłużenie skały. Częścią obiektu będzie również przezroczysty basen zwisający nad przepaścią oraz restauracja z tarasem widokowym. Natomiast na szczycie hotelu ma znaleźć się dostępna dla wszystkich platforma widokowa. 

Dom z czterema tarasami w warszawskiej Białołęce

Dom z czterema tarasami w warszawskiej Białołęce

Pracownia Kameleonlab stworzyła projekt architektonicy niebanalnego domu jednorodzinnego. 

Dom powstał na warszawskiej Baiałołęce i choć administracyjne mieści się w granicach miasta to znajduje się na zadrzewionej działce z widokiem na las. Nieruchomość została tak ulokowana, aby wykorzystać walory działki, jest maksymalnie zbliżony do południowej granicy i domu sąsiada, od strony północnej sąsiaduje z polaną, stanowiącą przedpole z widokiem na las. Rozkład przestrzeni w domu o powierzchni 217 mkw opiera się na planie siatki, w centralnej części budynku znajduje się hol, z którego w czterech kierunkach rozchodzą się drogi do poszczególnych stref: salonu, jadalni, sypialni dzieci i sypialni rodziców. Cztery narożne, skrajne pola tej siatki zajęły cztery tarasy, skierowane w cztery różne strony świata. 

Architektura mieszkaniowa nie musi być nudna

Architektura mieszkaniowa nie musi być nudna

Warszawski deweloper Profbud zrealizuje kolejną inwestycję mieszkaniową, zlokalizowaną na zielonym Gocławiu, przy ul. Jugosłowiańskiej. 

Osiedle YUGO to miejsce dla osób niezależnych, ceniących swoją przestrzeń, którym zależy na wysokim komforcie oraz jakości mieszkania. W budynku o zróżnicowanej liczbie kondygnacji, wyróżniającym się na tle pobliskiej zabudowy, dzięki oryginalnej bryle, znajdą się 123 lokale mieszkalne, o powierzchni od 27 m2 do 116 m2 oraz lokale usługowe na parterze. Prace budowlane zaplanowane są na 3 kwartał 2019 r. Nowa inwestycja wyróżnia się architektonicznie na tle okolicznej zabudowy. Zgodnie z ideą projektantów oryginalna bryła w kształcie litery „H”, od strony dziedzińca przeistacza się we wznoszącego się do lotu orła.  Środkowa część budynku stanowi jego tułów, a usytuowane po bokach wieże rozpostarte skrzydła. Minimalizm elewacji od strony ulicy Jugosłowiańskiej kontrastuje z trójwymiarową dynamiką elewacji wzdłuż wschodniej, zachodniej i południowej granicy działki. Wielopłaszczyznowe ścięte narożniki obu wież i łącznik od strony południowej z licznymi balkonami oraz loggiami, podkreślają prostotę północnej elewacji budynku. Spójna stylistyka kolorystyczna obiektu opiera się na połączeniu szarości, bieli oraz antracytu. Inwestycja zostanie zakończona w II połowie 2021 roku.

Odbudowa zabytkowego Dworku na podstawie starej pocztówki

Odbudowa zabytkowego Dworku na podstawie starej pocztówki

Dworek Gościnny w Szczawnicy, czyli „pieniński salon” został wybudowany w 1884 roku, jednak w latach 60tych XX wieku został zniszczony przez pożar.

Odbudowa drewnianego budynku była utrudniona przez brak oryginalnych planów. Prace nad nowym projektem rozpoczęły się od starej kartki pocztowej, na której znajdował się Dworek. Odnowiony budynek został utrzymany w pierwotnym stylu art deco, który został uzupełniony o tarasy i wieżyczki. Bryła nowego obiektu jest o 1/3 większa w stosunku do oryginalnej nieruchomości, jednak dzięki współczesnym rozwiązaniom Dworek zachował swój pierwotny klimat. Jednak dla zachowania historycznej tradycji we wnętrzach nie wykorzystano najnowocześniejszych technologii. Wyposażenie reprezentacyjnych pomieszczeń uzupełniono klasycznymi żyrandolami i teatralnymi zasłonami rozwieszonymi wokół dużych, zaprojektowanych w anglosaskim stylu okien. Budynek otwiera się na otaczającą zieleń i smukłe, wiekowe modrzewie. W największej sali zamontowano automatycznie składaną widownię. Obecnie w odbudowanym dworku odbywają się wydarzenia kulturalne, eventy, imprezy okolicznościowe a nawet konferencje.

Spektakularny projekt sali koncertowej

Spektakularny projekt sali koncertowej

Projekt autorstwa zespołu Steven Holl Architects i Architecture Acts został wyłoniony na podstawie konkursu.

Siedmioosobowe jury konkursu wybrało odważy projekt amerykańskich architektów. Sala koncertowa w Ostrawie, zaprojektowana jest dla 1300 widzów, ma powstać w wyniku rozbudowy gmachu miejskiego domu kultury. Zadaniem architektów było więc połączenie nowej bryły z istniejącym budynkiem. Ważnym elementem projektu miało być także zintegrowanie nowej bryły z parkowym otoczeniem. Nowy budynek dzięki obłej, futurystycznej formie będzie radykalnie odróżniał się od istniejącej bryły domu kultury. Nowy gmach przeszklonym „dziobem” miałby unosić się nad ulicą – w tej szklanej bryle architekci umieścili foyer. Elewacje gmachu architekci chcą obłożyć blachą cynkową, konstrukcja ma być z betonu, wnętrza zaś wykończone powinny zostać drewnem klonowym. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2023. 

Luksusowe penthouse’y

Luksusowe penthouse’y

Przestrzeń, kilka sypialni i łazienek, garderoby, a także tarasy na dole i na górze, z których rozlegają się cudowne widoki na Odrę i centrum Wrocławia. Luksusowe penthouse’y są wizytówką niejednej inwestycji o podwyższonym standardzie. W mieście jest ich coraz więcej. Powstają np. na Nadodrzu i Kępie Mieszczańskiej. 

We Wrocławiu powstaje coraz więcej luksusowych apartamentów. Penthouse’y znajdują się w większości realizowanych lub niedawno ukończonych inwestycjach o podwyższonym standardzie. Takie apartamenty imponują przestrzenią, wielkością, liczbą pomieszczeń, panoramicznymi widokami z dużych balkonów lub tarasów. Idealnym przykładem inwestycji o podwyższonym standardzie z imponującymi mieszkaniami jest Centreville – nowoczesny apartamentowiec powstający przy skrzyżowaniu ul. Drobnera i Śrutowej. Wśród 69 apartamentów znajdzie się 8 dwupoziomowych penthouse’ów położonych na ostatnich, uskokowych kondygnacjach 7-piętrowego budynku. Perełką jest narożny penthouse o wielkości 140 mkw. Penthouse’y można znaleźć także w innych rejonach Wrocławia np. na prestiżowej Kępie Mieszczańskiej. Niedawno zakończyła się tam budowa kompleksu Jagiełły 6, który dzięki pieczołowicie odrestaurowanej fasadzie kamienicy z 1905 roku, stał się ozdobą okolicy. Architekci z biura Zbigniewa Maćkowa także w Jagiełły 6 zaprojektowali przestrzenne penthouse’y, które mogą uchodzić za wizytówkę kompleksu. Szczególnie imponujący jest 3-pokojowy apartament o pow. 73 mkw. na 6. piętrze. Z jego tarasu (35 mkw.). Dyrektor Łykasz Paryś zauważa, że obecnie klientów stać na zdecydowanie więcej niż kilkanaście lat temu, dlatego deweloperzy oferują coraz więcej komfortowych apartamentów. Eksperci REAS w posumowaniu 2018 roku piszą o zmianie struktury oferty, w której pojawiło się istotnie więcej mieszkań z segmentu o podwyższonym standardzie i segmentu apartamentowego. Dodają, że w najbliższych miesiącach i latach najważniejszą i najbardziej stabilną grupą nabywców na rynku będzie rosnąca, a już duża, grupa zamożnych osób, decydujących się na zakup ze względu na chęć poprawy warunków mieszkaniowych lub długoterminowego ulokowania pieniędzy. To z myślą o nich deweloperzy przygotowują znaczną część oferty. 

Projekt polskiego dworca w finale prestiżowego konkursu

Projekt polskiego dworca w finale prestiżowego konkursu

Projekt Dworca Metropolitalnego, który ma powstać w Lublinie został zakwalifikowany do finału konkursu World Building of the Year.

Dworzec Metropolitalny zaprojektowany przez pracownie Tremend będzie charakteryzował się wykorzystaniem wielu proekologicznych rozwiązań. Projekt opiewa na rewitalizację obszarów przydworcowych i stworzenie nowej tkanki miejskiej, która stanie się przyjazna zarówno dla mieszkańców jak i dla podróżujących. Bryła dworca zostanie podzielona na dwa niezależne kubiki, które zostaną niejako otulone szklaną oranżerią w formie dużych płaszczyzn w technologii kurtyny szklanej. Północna elewacja jednego z kubików zaprojektowana została w formie zielonej ściany, natomiast wschodnia ściana kubika wewnętrznego obłożona płytami z betonu architektonicznego. Natomiast na dachy powstanie ogród, który będzie płynnie przechodził w zieloną ścianę, która stworzy zieloną strefę łączącą dworzec z Parkiem Ludowym.

Najwyższy apartamentowiec w Europie

Najwyższy apartamentowiec w Europie

Apartamentowiec "One Tower" powstanie w Rosji i będzie najwyższym obiektem tego typu w Europie.

"One Tower" kształtem przypominający skrzydło samolotu został zaprojektowany przez Sergeja Skuratov.  Apartamentowiec osiągnie wysokość 405 metrów wysokości, 101 pięter zapewni 8000 metrów kwadratowych powierzchni. Jednak nie będzie najwyższym budynkiem w Rosji, ten rekord utrzyma obiekt typowo biurowy Lakhta Center w Petersburgu, który ma 462 metry wysokości i jest najwyższym budynkiem w całej Europie. Projekt został zaprezentowany podczas Moscow Urban Forum, szacuje się że jego budowa ma się zakończyć w 2024 roku.

Mały domek z widokiem na fiordy

Mały domek z widokiem na fiordy

Pracownia Snochetta stworzyła projekt domku / schroniska przy jednym z najpiękniejszych punktów widokowych na fiord w Vettakollen w Oslo. 

"Fuglemyrhytta"  to mały domek do wynajęcia znajdujący się w gęstym lesie, po zachodniej stronie niewielkiego wzgórza Fuglemyra, w odległości krótkiego spaceru od panoramicznego punktu widokowego Vettakollen (do którego można dojechać metrem z centrum miasta). Drewniana kabina jest wstanie pomieścić do szesnastu osób w dzień i dziesięć osób w nocy. "Fuglemyrhytta" składa się z dwóch ustawionych naprzemiennie pięciokątnych brył, których kształty i wysokość dodają lekkości różnym pomieszczeniom. W domku zmieścił się duży, wspólny salon z panoramicznym oknem, które zapewnia piękny widok. Do realizacji projektu wykorzystano lokalnych, naturalnych materiałów przez co domek ma niski ślad węglowy. Cała konstrukcja została wykonana z klejonego drewna warstwowego a zewnętrzne ściany pokryto twardym olejem woskowym, co stworzyło zróżnicowane powierzchnie.

Polscy architekci w finale konkursu na nową siedzibę Komisji Europejskiej

Polscy architekci  w finale konkursu na nową siedzibę Komisji Europejskiej

Projekt architektoniczny przygotowany przez Kuryłowicz & Associates w konsorcjum z RS Architektura Krajobrazu i Buro Happold trafił do drugiego etapu konkursu.

Pomimo, iż zwyciężyła koncepcja Ava Arquitectura Tecnica Y Gestion to Polacy byli jedynym konsorcjum projektowym z Europy Centralnej i Wschodniej, które dostało się do ostatniego etapu. Z założeń wynika, że nowe biurowce Komisji Europejskiej będą miały powierzchnię ok. 190 tys. mkw. Budynki Europejskiej przy Rue de la Loi 130 w Brukseli będą bardziej przyjazne środowisku, ponieważ mają zużywać 70% mniej energii i generować o 50% mniej CO2 w porównaniu z już istniejącymi obiektami tego typu. W biurowcach ukończonych do 2035 roku powstaną również punkty usługowe, place miejskie i centrum dla odwiedzających.

Wieża widokowa w Zagrzebiu

Wieża widokowa w Zagrzebiu

W Zagrzebiu powstanie „zielona” wieża widokowa, która stanie się nową bramą do miasta.

Projekt wykonany przez pracownię architektoniczną Superspace z siedzibą w Stambule powstanie w szybko rozwijającej się dzielnicy Novi Zagreb, bezpośrednio nad rzeką Savą, lasami Medvenicy, w niedalekim sąsiedztwie od najważniejszych zabytków miasta. "Ascencion" będzie porośniętą zielenią wieżą widokową o wysokości ok. 60 metrów. Jej trzon mam być wykonany z betonu a elewacje z drewna. Bryła smukłej wieży w kształcie ucha igielnego, przełamana będzie szeregiem zakrzywionych, porośniętych zielenią tarasów. Na szczyt można dostać się po rampie lub windą. Architekci zaplanowali także przejście pod wieżą, dzięki czemu stworzyłaby ona bramę do miasta. Z góry można by zobaczyć zarówno garaże, bloki i zabytki Zagrzebia, jak i zalesione tereny na północ od miasta.

Kolejna inwestycja na wrocławskim Jagodnie

Kolejna inwestycja na wrocławskim Jagodnie

Kilkuetapowe projekty mieszkaniowe rozwijają się na Jagodnie dynamicznie. Robyg już niedługo rozpocznie budowę kolejnych trzech budynków kompleksowego osiedla Robyg Jagodno, w ramach którego powstanie 900 mieszkań. 

Tereny na Jagodnie stają się coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów. Ta część Wrocławia przyciąga największych deweloperów w kraju. Przykładem jest Grupa Robyg, która przygotowuje drugi etap kompleksowego osiedla Robyg Jagodno, powstającego pomiędzy ul. Buforową a Klasztorną. Deweloper zapowiedział budowę 3 kameralnych budynków wielorodzinnych. Każdy z nich 3-piętrowy, z  reprezentacyjnym lobby, balkonami, tarasami, ogródkami i garażem podziemnym. Łącznie znajdzie się w nich 118 mieszkań: jednopokojowych (od 26 mkw.), dwupokojowych (od 38 mkw.) i  trzypokojowych (ok. 68 mkw.). Co ciekawe, wszystkie mieszkania będą wyposażone w cenie w Smart House – system inteligentnego domu zapewniający komfort, bezpieczeństwo i  oszczędności. Smart House pozwala bowiem zdalnie sterować sprzętem i systemami za pomocą urządzenia mobilnego, umożliwia obniżenie rachunków za prąd nawet o 30 procent, a większe bezpieczeństwo zapewnia dzięki czujnikom i kamerom. Na osiedlu finalnie znajdzie się 15 budynków wielorodzinnych, 93 domów w zabudowie atrialnej i 11 szeregowych. Łącznie ponad 900 mieszkań oraz lokale handlowo-usługowe. Pierwsze mieszkania będą gotowe w  drugiej połowie 2020 r.

Microsoft i Skanska realizują pionierski projekt

Microsoft i Skanska realizują pionierski projekt

Spółka biurowa Skanska w Polsce oraz Microsoft i lokalne firmy partnerskie, przedstawiły najbardziej zaawansowane technologie prezentacji i wizualizacji biurowców. 

Wspólne przedsięwzięcie stanowi pionierski projekt w Europie Centralnej. Dzięki rozwiązaniom wspierającym nowoczesne biura, okulary mieszanej rzeczywistości HoloLens pozwalają doświadczyć tę przestrzeń w innowacyjny sposób i znaleźć się w sercu projektu oraz biura przyszłości. Nowe technologie pozwalają większej grupie osób jednocześnie zobaczyć hologram budynku w mieszanej rzeczywistości, również obserwując go w skali 1:1, mimo że jest on wciąż w trakcie realizacji. Dzięki wykorzystaniu Mixed Reality możliwe jest również obejrzenie wirtualnej aranżacji piętra biurowego i nanoszenie zmian w czasie rzeczywistym. Microsoft i spółka biurowa Skanska w Polsce podpisały w lutym porozumienie o strategicznej współpracy, które zakłada wymianę wiedzy przy tworzeniu przełomowych innowacji dla branży nieruchomości biurowych. Efektem pierwszych miesięcy współpracy jest rozwijanie wraz z zewnętrznymi partnerami technologii opartych o Microsoft Azure, z wykorzystaniem możliwości mieszanej rzeczywistości. Dzięki nim już teraz możliwe jest wykorzystanie obrazu, dźwięku i międzyludzkiej interakcji po nałożeniu okularów HoloLens do wspólnego doświadczenia projektu Wave, pierwszego biurowca Skanska w Gdańsku.

Kolejny drapacza chmur z prefabrykatów

Kolejny drapacza chmur z prefabrykatów

Clement Canopy to najwyższy budynek prefabrykatów, który stanął w Singapurze.

Wieżowiec wybudowany przez firmę Bouygues Bâtiment International to dwie 140 metrowe wieże mieszkalne. Do ich budowy wykorzystano 1899 modułów, w których powstanie 550 apartamentowców, a u podstaw inwestycji znajdzie się kompleks basenowo-rekreacyjny. Projekt opracowany przez pracownię ADDP Architects będzie najwyższym tego typu budynkiem na świecie. Powstał z betonowych modyłów odlewanych w Malezji, które następnie trafiły do fabryki gdzie odbyło się malowanie i montowanie dodatkowych elementów (aluminiowych okien, przyłączy itd). Wykończone w 85% moduły, były transportowane na plac budowy.

Amfiteatr pomiędzy biurowcami

Amfiteatr pomiędzy biurowcami

Biuro projektowe mode:lina zaprojektowało amfiteatr, który powstanie na warszawskim Służewcu, pomiędzy biurowcami.

Warszawski „Mordor” jest zagłębiem biurowców, jednak powstaje tam coraz więcej hoteli oraz inwestycji o charakterze mieszkaniowym. Aby zmienić charakter dzielny i sprawić by była bardziej przyjazna postanowiono wybudować tam amfiteatr. Budynek powstanie przy ulicy Konstruktorskiej 11, na tyłach biurowca Adgar BIT. Inwestorem ogólnodostępnego obiektu jest firma Adgar Polska. Obiekt, wraz z przyległymi kawiarniami i restauracjami, będzie mógł pomieścić łącznie blisko 400 osób. Amfiteatr będzie okrągłą bryłą z ukośnym dachem, częściowo przeszklonym, częściowo obsadzonym zielenią. Z zapowiedzi wynika, że obiekt zostanie oddany do użytku w 2020 roku.

Drewniany domek z ... Amazona

Drewniany domek z ... Amazona

Na Amazonie, największym na świecie sklepie internetowym można kupić drewniane domy.  

W ofercie sklepu znajdują się domy o powierzchni od 30 do nawet ponad 100 mkw. Ceny wahają się od 5,3 tys. dolarów (ok. 18 tys. zł) do nawet 20 tysięcy dolarów, w zależności od rozmiaru i stopnia skomplikowania drewnianej konstrukcji. Większość projektów oznaczona jest jako konstrukcje możliwe do zmontowania przez dwie osoby w dwa dni. Konstrukcje są jednak reklamowane jako domki letniskowe i choć na razie nie mogą pełnić funkcji domów całorocznych jest to jeden z nurtów w jakim będzie rozwijało się budownictwo mieszkaniowe. Jeden z producentów, firma Allwood, podpowiada jednak, że do zamiany letniskowej konstrukcji w dom należy dodać odpowiednie instalacje (miejsce na kable elektryczne, telekomunikacyjne) i izolację cieplną.

Odnowiona fasada jednego z najsłynniejszych budynków w Amsterdamie

Odnowiona fasada jednego z najsłynniejszych budynków w Amsterdamie

Crystal House, który został zaprojektowany przez cenione studio MVRDV powstał w 2016 roku.

W 2019 roku wraz ze zmianą najemcy budynku została odnowiona fasada. Prace miały na celu większe wyeksponowanie szklanych cegieł, którymi jest pokryta. Crystal House jest poleczeniem holenderskiego dziedzictwa z nowoczesną architekturą. Bryła budynku nawiązuje do otaczających go kamienic przy P.C. Hooftstraat, jednak wyróżnia się transparentną szklaną fasadą, która od parterze powoli przekształca się w tradycyjną, ceglaną ścianę. Przejście jest płynne, naturalne i delikatne. Szklane cegły powoli zanikają, sprawiając że drugie piętro kamienicy, gdzie znajdują się tam mieszkania, przez co zdaje się wręcz unosić w powietrzu.

Spektakularna metamorfoza poznańskiego biurowca

Spektakularna metamorfoza poznańskiego biurowca

Biurowiec ZREMB w Poznaniu przeszedł całkowitą metamorfozę dzięki projektowi od CDF Architekci. 

Budynek ZREMB w Poznaniu był klasycznym, niczym nie wyróżniającym się biurowcem o bryle w kształcie prostopadłościanu. Prace obejmujące przebudowe i modernizacje rozpoczęły się w 2017 roku i dotyczyły zarówno bryły nieruchomości jak i kompleksowego zagospodarowania działki, w tym: stworzenie parkingu, budynku portierni, wiat rowerowych a nawet nowych śmietników. W wyniku procesu modernizacji powstał również żelbetowy mur z ażurowymi fragmentami aluminiowych płytek, który stał się elementem spajającym zagospodarowany terem z nowopowstałym budynkiem. Zachowana została oryginalna konstrukcja nośna budynku a nową wygląd dotyczył jedynie ścian osłonowych. Budynek został wzbogacony o zaprojektowane w systemie fasadowym przeszklone ściany fasadowe a część elewacji pokryto okładziną z paneli kompozytowych ALPE-AL oraz prefabrykowanych betonowych na zawiesiach systemowych. 

 

Projekt pierwszego na świecie biurowca z recyklingu

Projekt pierwszego na świecie biurowca z recyklingu

W Kopenhadze może powstać ekologiczny wieżowiec, do którego budowy zostanie zużytych 17 ton odpadów.

CPH Common House to ekologiczny wieżowiec zaprojektowany przez dwie duńskie pracownie: Lendager Group i Tredje Natur. Budynek może powstać w dzielnicy Ørestad w Kopenhadze a dzięki wykorzystaniu odpadków pozwoli na redukcję emisji dwutlenku węgla. Na niespotykaną dotychczas skalę nastąpi ponowne wykorzystanie zasobów, w tym: płytek, betonu, ram okiennych oraz drewnianych paneli. W 75 metrowym budynku pod funkcje mieszkaniowe zostanie przeznaczone 21 tys. kw a pod usługowe 30 tys. mkw powierzchni. CPH Common House to dwa opadające kaskadowo skrzydła pomiędzy, którymi powstanie rozległy dziedziniec. Zaprojektowano również przestrzenie wspólne: przestronny taras oraz ogród na dachu. Wszystkie elementy zieleni mają być podlewane wodą deszczową. Projekt powstały dla SOLSTRA Development – Bellakvarter A/S na razie pozostanie jedynie projektem i planem wyznaczającym drogę zrównoważonemu budownictwu. 

Przeszklony Dom na plaży

Przeszklony Dom na plaży

Pracowania architektoniczna ZUP-A stworzyła wyjątkowy projekt domu wypoczynkowego.

Prosta, oszczędna bryła domu w Pleśni, w pobliżu Ustronia Morskiego idealnie wtapia się w nadmorski krajobraz. Od strony morza znajduje się przeszklony, wykonany z surowego drewna taras z kominkiem i ławą, z którego roztaczają się malownicze widoki na niespokojne morze i piaszczyste wybrzeże. Centralną część budynku stanowi rdzeń w formie prostopadłościanu, znajduje się w nim zabudowa kuchenna, strefa pracy z biurkiem, łazienka i miejsce do przechowywania. Dom przy plaży ma powierzchnię 54 mkw i dzięki pomysłowym rozwiązaniom architektonicznym jest kompaktowy i komfortowy dla małej rodziny. Przeszklony taras z kominkiem daje możliwość bliskiego kontaktu z naturą i zapewnia niesamowity widok na morze. 

Największy na świecie dom colivingowy

Największy na świecie dom colivingowy

W Dolinie Krzemowej powstanie największy na świecie dom colivingowy, który jest pomysłem amerykańskiego start-upu.

Luksusowe dormitorium w centrum San Jose w stanie Kalifornia zapewni mieszkanie dla ośmiuset osób. Według pomysłu autora coliving ma stać się olbrzymią komuną, w której mieszkańcy będą dla siebie wsparciem. Na każdym piętrze budynku powstaną dziedzińce sprzyjające integracji. Natomiast na zewnątrz pomiędzy klatkami pojawi się przestronny taras. W pełni umeblowane kuchnie przybiorą kształt otwartych stołówek, a łazienki luksusowego biwaku.  W cenie czynszu (mniej niż 2 tys. dolarów) będą wliczone meble, niezbędne narzędzia, WiFi a nawet eventy organizowane w ramach wspólnoty. Budynek Starcity ma być jednocześnie projektem społecznym ustanawiającym w centrum zainteresowania człowieka i jego relacje z innymi. 

Jednorodzinny dom na wąskiej działce

Jednorodzinny dom na wąskiej działce

Ze względu na drożejące ceny nieruchomości oraz coraz mniejsze zasoby gruntów w miastach inwestorzy zmuszeni są poszukiwania nowych rozwiązań. Jednym z nich jest wykorzystywanie małych, nietypowych działek i ich zagospodarowanie. 

Przykładem inwestycji zrealizowanej na „trudnej” działce jest jednorodzinny dom projektu Alexandera Wu powstały w Atlancie. Nieruchomość została zbudowana na działce o szerokości tylko 6 metrów. Dom o szerokości 4,3 metrów pomieścił kuchnię z jadalnią i widny salon z wysokim sufitem otwierającym się na ogród, na parterze. Na pierwszym piętrze znalazła się sypialnia dla dzieci, niewielki pokój zabaw oraz balkon, natomiast na drugim piętrze powstała przestrzeń do pracy i druga sypialnia. Budynek składający się z dwóch podłużnych części został połączony klatką schodową, która jest jednocześnie głównym wejściem. 

Posiadłość Prince'a na Karaibach zastała sprzedana

Posiadłość Prince'a na Karaibach zastała sprzedana

Posiadłość znajdująca się wyspie Providenciales w grupie wysp Caicos w archipelagu Bahamy na Oceanie Atlantyckim została sprzedana za 10,8 mln dolarów czyli ponad 40 mln złotych.

Główny dom wchodzący w skład posiadłości położony jest na odosobnionym cyplu wyspy Providenciales. W willi o powierzchni 930 mkw znajduje się sześć sypialni, sześć łazienek, nowoczesna kuchnia, jadalnia oraz dużo przestrzeni wspólnej, w tym np. sala kinowa. Cała posiadłość zajmuje powierzchnię niemal 2,5 hektara, na której jest także basen, pełno wymiarowy kort tenisowy, długi, drewniany pomost dla łodzi, dodatkowy dom dla gości oraz kilka drewnianych altan oraz dwie prywatne plaże. Muzyk kupił posiadłość w 2011 i od razu rozpoczął remont powiększając pokoje i burząc ściany. Dokupił również dwie sąsiednie działki i powiększając całą posiadłość. Nowym właścicielem posiadłości został Tom Barnes, który jest prezesem firmy 319 Capital Partners oraz private equity z Karoliny Północnej. Barnes przyznał, że historia nieruchomości jest dla niego dodatkowym „bonusem”, ponieważ w młodości był fanem Prince'a i jego muzyki. 

Największy hotel w Polsce

Największy hotel w Polsce

Największy hotel w kraju powstaje w Pobierowie na Wybrzeżu Rewalskim.

Obiekt Tadeusza Gołębiewskiego zostanie oddany do użytku w 2021 roku, jednak już znane są szczegóły dotyczące inwestycji. Hotel o powierzchni około 180 tys. m kw. pomieści 1110 pokoi, w większości o powierzchni od 60 do 80 m kw. Będą wstanie pomieścić 2500 gości, którzy będą mogli korzystać z własnego ujęcia wody i całorocznego lodowiska w podziemiach ogromnego kompleksu. W planach jest również oddzielna marina i molo przy pobliskiej plaży. 11 kondygnacyjny (plus dwie podziemne) hotel powstaje na 30 hektarowej działce po byłej jednostce wojskowej, 150 m od plaży. W ofercie rozrywkowej znajdą się m.in. dwie restauracje, pub, dyskoteka, kawiarnia z tarasem, dwie sale teatralno-kinowe, 16 sal konferencyjnych i tematyczne sale zabaw dla najmłodszych gości, 25-metrowy basen, sztuczna fala, sześć zjeżdżalni, baseny dla dzieci, groty solne, SPA, korty, boisko do siatkówki, olbrzymia ścianka wspinaczkowa, sześciotorowa kręgielnia.

Nowoczesna willa w starym lesie

Nowoczesna willa w starym lesie

Willa zaprojektowana przez architektów z pracowni Faukner Architects łączy w sobie piękny nowoczesny design i koncepcje zrównoważonego rozwoju.

Niezwykła nieruchomość, której pomieszczenia przenikają się z pięknym, naturalnym otoczeniem powstała  na obrzeżach kalifornijskiego miasta Orinda, , u podnóża góry w Valley Oak. Miner Road to pasywny dom powstały ze starej konstrukcji domu z 1954, z którego zachował się jedynie kominek. Został on obudowany betonem, w taki sposób, że pion kominowy stał się elementem nośnym. Fasada została pokryta odporną na warunki atmosferyczne stalą. Cortem jest odporny na warunki atmosferyczne i dzięki stale zmieniającym się kolorom sprawia, że dom "dopasowuje się" do kolorów ziemi i jesiennych liści. Duże przeszklenia sprawiają, że natura niejako przenika do wnętrz. W całym projekcie postawiono na koncepcję zrównoważonego rozwoju, zastosowano materiały budowlane, które nie wymagają konserwacji – corten, drewno, beton. Chodziło o uzyskanie zerowego rocznego kosztu eksploatacji. Przeszklenia o wysokich parametrach izolacyjności termicznej znacznie zmniejszają koszt chłodzenia i ogrzewania budynku. System fotowoltaiczny o mocy 8,1 kW produkuje więcej energii niż zużywa dom w ciągu roku. Deszczówka jest zbierana do specjalnych zbiorników i wykorzystywana w toalecie i w pralni. Oprócz tego zastosowano również pompę ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu, co pozwoliło znacznie ograniczyć zużycie energii.

Nowa inwestycja w Polanicy Zdrój

Nowa inwestycja w Polanicy Zdrój

W Polanicy Zdrój, uzdrowisku nieopodal Kłodzka powstanie budynek usługowo-mieszkaniowy zaprojektowany przez architektów z pracowni Q2Studio.

W budynku powstanie 47 mieszkań oraz lokale handlowo- usługowe. Prosta, klasyczna bryła zostanie wzbogacona wzbogaconą o lukarny, loggie, rytmiczne przesłony i liczne przeszklenia. „Zależało nam na tym, aby projekt zabudowy wielorodzinnej nawiązywał do architektury tamtejszego regionu, dlatego zdecydowaliśmy się pokryć obiekt trwałą, nawiązującą do kamienia naturalnego okładziną elewacyjną, która w zestawieniu z wielospadowym dachem doskonale wpisze się w klimat tamtejszej okolicy” - komentują architekci z Q2Studio. Na dachu budynku ma powstać taras rekreacyjny dla mieszkańców.

Ekologiczna architektura coraz popularniejsza w Polsce

Ekologiczna architektura coraz popularniejsza w Polsce

Budynki biurowe, obiekty handlowo-usługowe a nawet osiedla mieszkalne stają się bardziej ekologiczne. Często łączą w sobie współczesny design i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.

Jedynym z przykładów ekologicznej architektury jest biurowiec .BIG znajdujący się w Krakowie przy ulicy Kapelanka. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna Q-arch. Pięciokondygnacyjny biurowiec wybudowano w zaledwie 15 miesięcy. Budynek powstał w systemie BREEAM, co oznacza, że zarówno na poziomie projektu, jak i wykonania, inwestycja została poddana surowej ocenie pod względem jej wpływu na środowisko. W biurowcu znajdują się czujniki natężenia oświetlenia, czujniki obecności, system wyłączania klimatyzacji, gdy nie jest potrzebna, rozbudowany system oszczędzania wody oraz bardzo szczelna izolacja cieplna. Od poziomu pierwszego piętra .BIG został wyposażony w wewnętrzny dziedziniec, doświetlający wnętrza, ale i stanowiący przestrzeń wspólną dla pracowników. Natomiast na dachu zaprojektowano ponad 200-metrowy taras połączony z przestrzeniami odpoczynku. Biurowiec o bryle nieregularnego wieloboku o zwartym kształcie oferuje 9931 m2 powierzchni użytkowej. Klasyczne przeszklone elewacje są wykończone aluminiową stolarką. 

Powiew świeżości na warszawskim Mordorze

Powiew świeżości na warszawskim Mordorze

Dwa biurowce znajdujące się przy ulicy Cybernetyki 7 zostaną poddane modernizacji.

Warszawskie biurowce Helion i Luminar zyskają zupełnie nowy charakter. Powstaną nowe przestrzenie wspólne, meble miejskie i elementy małej architektury. Oba budynki zostały kupione przez grupę kapitałową White Stone w lutym 2019 roku. W efekcie modernizacji powstanie HOL 7.7, nowy kompleks zaprojektowany przez pracownię Grupa Plus Architekci. „Zaplanowaliśmy zmiany w przestrzeniach wspólnych, które mają zagwarantować interakcje użytkowników w obszarze nowego placu miejskiego oraz holi wejściowych, a także dać nowe miejsce do spotkań zawodowych i prywatnych, czy relaksu. Koliste kształty nie tylko symbolizują powrót do przestrzeni przyjaznej człowiekowi, ale sprzyjają kontaktom międzyludzkim. W ten sposób mamy nadzieję stworzyć lokalny plac miejski, działający w sąsiedzkiej mikroskali. Równoważymy dominację biurowca miękką zielenią i urządzeniami do użytku lokalnej społeczności”- komentuje Tomasz Wuczyński, główny architekt i założyciel Grupy Plus Architekci. 

Biurowiec, który stanie się wylęgarnią motyli

Biurowiec, który stanie się wylęgarnią motyli

W Nowym Jorku powstanie ośmiopiętrowy budynek komercyjny, którego fasada, dach i atrium staną się wylęgarnią i „domem” dla motyli Danaus plexippus, zwanych inaczej monarchami.

Budynek został zaprojektowany przez architektów z Terreform, organizacji, która podejmuje działania na rzecz zrównoważonej i przyjaznej środowisku architektury. The Monarch Sanctuary stanie się wielkoformatowym terrarium dla motyli zagrożonych wyginięciem. Organiczny design zostanie podkreślony poprzez pokrycie dachu, fasady oraz tarasu mleczami i kwiatami natomiast w atrium i na fasadzie od strony ulicy umieszczone zostaną częściowe osłonięte kolonie monarchów, które będą miały możliwość połączenia się z dziką populacją motyli. Dwupowłokowa fasad budynku będzie częściowo przeszklona o rombowej konstrukcji i to w niej powstanie główne terrarium. Od strony ulicy zostaną zamontowane ekrany LED, przez które w powiększeniu obserwować będzie można gąsienice i motyle. Natomiast wokół budynku “fruwać” będzie kilka dronów w kształcie motyli, których zadanie polegać będzie na zbieraniu i analizowaniu danych na żywo, co pozwoli utrzymać optymalne środowisko i zdrowie motyli. The Monarch Sanctuary powstanie się pomiędzy kultowym już Soho a modnym Bowery, w dzielnicy Nolita i prawdopodobnie stanie się kolejnym symbolem Nowego Jorku. 

Modułowy akademik

Modułowy akademik

Studio WilkinsonEyre zaprojektowało modułową wioskę z prefabrykatów dla studentów Dyson Institute of Engineering and Technology.

Na terenie campusu powstanie centrum nauki i integracji oraz kilkadziesiąt segmentów mieszkalnych, które są zbudowane z odpornych na ogień drewnianych płyt CLT. Warto podkreślić, że przy zrównoważonej wycince wytwarzanie tego materiału jest znacznie bardziej ekologiczne niż produkcja cementu czy stali. Dla wzmocnienia wytrzymałości elewacje pokryto aluminium, które chroni konstrukcje przed deszczem. Moduły o powierzchni 26 mkw, powstały w specjalistycznej fabryce i dostarczone już w całości na miejsce, takie rozwiązanie sprawia, że kompleks może powstać w kilkanaście dni. Moduły zestawiano w klastry, których powstanie wspólna kuchnia i pralnia. Każdy element ma salon z przestrzenią do pracy, łazienkę i toaletę, a także osobne wejście i duże okno wpuszczające naturalne światło.

Nowoczesna stacja szybkiej kolei w Arabii Saudyjskiej

Nowoczesna stacja szybkiej kolei w Arabii Saudyjskiej

Studio Foster + Partners zaprojektowało stacje kolejowe łączące 4 popularne miasta Arabii Saudyjskiej.

Cztery stacje Haramain High-Speed stanowią niejako bramy do czterech różnych miast, które są inspirowane starożytnymi tradycjami architektonicznymi regionu. Elementem charakterystycznym stacji powstałej z modułów, są stalowe kolumny i łuki, które podtrzymują ogromny dach. Na jego sklepieniu i ścianach znajdują się niewielkie otwory, przez które światło słoneczne wpada do dworcowej hali, tworząc spokojną, nastrojową i dobrze oświetloną przestrzeń. Rytm  budynku akcentują kuliste żyrandole, zawieszone między łukami. Każda stacja ma inny kolor, odpowiadający tożsamości danego miasta. Wszystkie, powtarzalne moduły mają 27-metrów, istnieje możliwość ich swobodnego zestawiania. 

Wieża Słońca- spektakularny projekt w Kazachtanie

Wieża Słońca- spektakularny projekt w Kazachtanie

Największa firma deweloperska w Kazachstanie zrealizuje niezwykły projekt architektoniczny w Nursułtan- stolicy kraju. 

Projekt powstał dzięki współpracy dwóch pracowni Fundamental Architects i Omega Render. 121 metrowy gmach połączy wiele funkcji. Na najniższych poziomach powstanie pieszy most oraz ścieżka rowerowa. Dwie kolejne kondygnacje zajmie centrum handlowe, wyżej znaleźć się mają biura oraz luksusowe apartamenty. Budynek będzie wyjątkowy i charakterystyczny z dwóch powodów. Po pierwsze rozciąga się pomiędzy dwoma brzegami rzeki  Ishim i łączy je niczym most. Usytuowanie w poprzek rzeki sprawia, że budynek jest widoczny z daleka a jego mieszkańcy mogą cieszyć się pięknym niczym nie zakłóconym widokiem. Po drugie kształt bryły, pośrodku kubicznego budynku znajduje się okrągły otwór, który nawiązuje bezpośrednio do flagi Kazachstanu. 

Biurowiec inny niż wszystkie

Biurowiec inny niż wszystkie

W centrum Tokio powstał nietypowy biurowiec autorstwa pracowni Nendo.

Jedenastokondygnacyjny  biurowiec jest otwartym obiektem, który nie przytłacza i staje się wartością dodaną do miejskiej przestrzeni. Kojimachi Terrace znajduje się w drewnianym stelażu a minimalistyczna konstrukcja z desek nadaje budynkowi charakterystycznego wyrazu, który odróżnia go od klasycznych szklanych wieżowców. Na sześciu piętrach powstały otwarte tarasy i balkony które ożywają miejską przestrzeń i mają poprawić jakość pracy pracowników biurowca.  Ilość zieleni i żywych roślin wpłynęła również na aranżacje wnętrza budynku. Wokół balkonów z roślinami zaaranżowano biurową przestrzeń i miejsca współne. 

Kościół w nowoczesnym wydaniu

Kościół w nowoczesnym wydaniu

Kościół Santa Monica znajduje się w Rivas-Vaciamadrid, jedyne 10 km od centrum Madrytu.

Autorami nowoczesnego kościoła są architekci z madryckiej pracowni Vicens + Ramos. Bryła budynku jest wygięta tak, że z każdej strony wygląda nieco inaczej. Dzięki rudej elewacji wykonanej z cortenu i wysokości kościół wyróżnia spośród niskiej zabudowy miasteczka. Budynek powstały na prostokątnej działce od strony głównego wejścia zwęża się, przypominając dziób okrętu. Jednak najbardziej imponująca część znajduje się z tyłu, gdzie bryła wypiętrza się. Rzeźbiarskie wypukłości z oknami zdają się  przepychać do światła. Minimalistyczne wnętrze jest wzbogacone rzeźbami lokalnych artystów. W budynku znajduje się również biuro parafialne i mieszkania dla dwóch księży. 

Designi ekologia na polskiej wsi

Designi ekologia na polskiej wsi

Czarny Dom (House 27.1) znajdujący się w pobliżu Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy wywiera minimalny wpływ na środowisko.

Autorami projektu jest wrocławska pracownia – Majchrzak Pracownia Projektowa. Lokalizacja stała się kluczowa dla projektu i sprawiła, że jego najważniejszym założeniem stała się ekologia. Jednorodzinny dom ma parametry zbliżone się do standardu energooszczędnego. W budynku wykorzystano naturalne materiały i ekologiczne rozwiązania, w tym: płyty gipsowo-włóknowe zawierające celulozę pochodzącą z recyklingu, farby o zerowej zawartości lotnych związków organicznych, powietrzną pompę ciepła, która w 75 proc. wykorzystuje energię odnawialną z powietrza, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Czarny Dom to nowoczesna stodoła z dwuspadowym dachem, która została urozmaicona prostopadłościenną częścią. Elewacja została wykonana z drewna połączonego z ciemnymi włóknocementowymi płytkami. 

Zrównoważona architektura w Anglii

Zrównoważona architektura w Anglii

Osiedle mieszkaniowe Marmalade Lane znajdujące się w brytyjskim Cambridge jest nie tylko przyjazne środowisku, ale kładzie nacisk na budowanie wspólnoty.

 

Na osiedle składają się 42 pasywne domy o najwyższym poziomie efektywności energetycznej oraz szczelności, który zapewnia prefabrykowana drewniana struktura i system paneli. Domy są dostępne w opcji dwu-, trzy-, cztero- i pięciopokojowej. Marmalade Lane jest również przykładem realizacji koncepcji co-livingu, poprzez wspieranie budowania sąsiedzkich relacji i rozwoju wspólnoty. W tym celu architekci zaaranżowali liczne wspólne przestrzenie, w tym: komunalny ogród, w którym uprawiać można warzywa i owoce, pokoje zabaw, komunalną kuchnię, gdzie przygotowywać można wspólne posiłki, pikniki czy grille, osiedlową pralnię, siłownię oraz warsztat.

Wrocław znów stawia na rewitalizacje

Wrocław znów stawia na rewitalizacje

Kompleks Jagiełły 6, który jest połączeniem nowoczesności z duchem historii został ukończony.

Jasna i ozdobna fasada od strony Mostów Mieszczańskich jest najbardziej reprezentacyjną częścią zabudowy. Wyróżnia się dużymi walorami estetycznymi i nawiązuje do historii przedwojennego Wrocławia. To pozostałość po kamienicy z 1905 roku, w której niegdyś znajdowała się popularna gospoda Zum Bürgerwerder. Jej fasada została pieczołowicie odtworzona na podstawie archiwalnych rysunków i wkomponowana w nowoczesne budynki Jagiełły 6. Pozostała część kompleksu jest dużo bardziej współczesna, ale stylem nawiązuje do przedwojennych wrocławskich kamienic. Uwagę przyciąga biała płytka klinkierowa na elewacjach i duże balkony. W środku mieszkańców powita lobby urządzone w stylu art déco. Dominują w nim geometryczne wzory i eleganckie odcienie czerni, bieli i szarości. Natomiast na dachu budynku frontowego jest taras, dostępny dla wszystkich mieszkańców, z widokiem na Kępę Mieszczańską, Odrę i centrum Wrocławia. W inwestycji zrealizowanej przez Bouygues Immobilier było dostępnych  69 mieszkań o różnej wielkości, z czego większość została już sprzedana. Częścią kompleksu jest także wewnętrzny dziedziniec, który jest pełen zieleni oraz podziemna hala garażowa, na parterze przewidziano trzy lokale usługowe.

Pawilon z odpadów

Pawilon z odpadów

Tiny House (Mały Domek) to instalacja artystyczna stworzona przez Fernando Mastrangelo.

Pawilon został zaprezentowany w maju 2019 oku na nowojorskim Time Square. Tiny House o powierzchni 16 mkw został zbudowany z odpadków, szkła i plastiku pochodzącego z recyklingu. Inspiracją była ochrona przyrody oraz problemy związane ze zmianami klimatycznymi i ociepleniem klimat. Autor uważa, że ponowne użycie surowców i przetwarzanie odpadów to „to przyszłość projektowania”. Wewnątrz tymczasowego pawilonu prezentowana była artystyczna ekspozycja, zachęcająca do zwracania uwagi na gospodarkę odpadami, na zużycie energii, na zrównoważony rozwój.

Dom z serialu „Black Mirror”

Dom z serialu „Black Mirror”

La Casa del Desierto to szklany dom znajdujący się na pustyni Gorafe w hiszpańskiej prowincji Grenada.

Dom na Pustyni jest efektem współpracy zespołu architektów, pod dyrekcją Speli Videcnik z pracowni OFIS Architects, ekspertów od szkła z firmy Guardian Glass oraz inżynierów i konsultantów do spraw energii z Akt II oraz Transsolar. Nieruchomość o powierzchni 20 mkw powstała na drewnianej podstawie, która jest otoczona szkłem Guardian Glass. Z niewielkiej powierzchni domu za pomocą szklanych ścian wydzielono sypialnię, łazienkę oraz salon z aneksem kuchennym. Celem realizacji tej inwestycji było przetestowanie rozwiązań szklanych w najbardziej ekstremalnych warunkach klimatycznych oraz zademonstrowanie, jak istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju szkła do okien każdego domu. 

Designerska willa z kontenerów

Designerska willa z kontenerów

Na granicy parku narodowego Joshua Tree w południowo-wschodniej części Kalifornii powstała niezwykła willa.

Rezydencja zaprojektowana przez londyńskiego architekta Jamesa Whitakera swoją formą przypomina rozgwiazdę. Joshua Tree Residence składa się z kontenerów nałożonych na siebie pod różnym kontem. Śnieżnobiała willa ma 195 metrów kwadratowych powierzchni, składa się z trzech sypialni, trzech łazienek, przestronnej części dziennej z salonem, kuchnią oraz jadaną. Naturalne światło zapewniają duże okna otwierające się na pustynię. We wnętrzach panuje minimalizm i styl modernistyczny. Na wiacie garażowej zainstalowano panele słoneczne, które pobierają i przetwarzając energię słoneczną zapieniając elektryczność. 

Nowe życie starego dworca

Nowe życie starego dworca

Rewitalizacje nie używanych, niszczejących obiektów coraz częściej są spektakularnymi metamorfozami, w wyniku których powstają niezwykłe projekty architektoniczne.

Jednak nie jest to nowy pomysł na zmieniający miejskie. W 1992  roku w Madrycie przeprowadzono rewitalizację zabytkowego dworca Atocha, dzięki czemu stał się on prawdziwą dżunglą. Dworzec Atocha znajdujący się w centrum miasta jest największym dworcem w Madrycie. Obecnie jest także jedną z największych turystycznych atrakcji, bezpłatną egzotyczną palmiarnią, którą co roku odwiedza tysiące turystów. Tropikalny ogród z palmami, bananowcami i daktylowcami zajmuje powierzchnię 4 tys. mkw. Pod konstrukcją ze stali i metalu znajduje się również sadzawka, w której mieszkają żółwie czerwonolice. Autorem projektu jest ceniony hiszpański architekt Rafael Moneo. 

 

 

Nowy symbol Stambułu

Nowy symbol Stambułu

W Stambule, jeszcze w tym roku, powstanie nowa wieża radiowo-telewizyjna.

Architekci z tureckiej pracowni Melike Altınışık Architects (MAA) stworzyli nie tylko obiekt infrastruktury, ale również nowy symbol miasta, który jest widoczny z dużej odległości. W wysokiej na 396 metrów wieży zmieści się 125 nadajników różnych operatorów oraz dwukondygnacyjna restauracja, taras widokowy z niesamowitym widokiem, kawiarnia, sala wystawowa i mediateka. Połączenie różnych funkcji zainspirowało architektów do stworzenia wręcz rzeźbiarskiego projektu. Wieża będzie charakteryzować się nieregularną bryłą, która z każdego kierunku będzie prezentować się nieco inaczej. W realizacji inwestycji wykorzystano najnowocześniejsze technologie. 

Sprawdź najnowsze oferty w serwisie

Oceń nasz serwis

średnia ocen: 4,6

Ten serwis korzysta z mechanizmów cookies (ciasteczka)

| Polityka Cookies