W Warszawie średni koszt wynajęcia mkw. mieszkania kształtuje się obecnie na poziomie 46 , we Wrocławiu 37 zł, w Trójmieście 35 zł, Krakowie 34 zł, a w Poznaniu 32 zł.

Minął już gorący okres na rynku wynajmu mieszkań, co ma odzwierciedlenie w średniej cenie mkw. mieszkań. Październik to miesiąc spadków średnich czynszów ofertowych we wszystkich analizowanych miastach.

Być może już wkrótce poznamy szczegóły programu rządowego mającego wesprzeć budowę mieszkań na wynajem, dzięki czemu ten segment mieszkaniowy zacznie się stopniowo rozwijać.

Warszawa

Średnia cena mkw. mieszkania na wynajem w październiku wyniosła 46 zł. Za wynajęcie 50-metrowej powierzchni musimy więc zapłacić obecnie średnio 2300 zł, podczas gdy w sierpniu i we wrześniu trzeba było przeznaczyć na ten cel o 100 zł więcej.

Biorąc pod uwagę dostępność mieszkań w poszczególnych przedziałach cenowych, Warszawa wyróżnia się na tle innych miast dość dużym udziałem mieszkań o czynszu powyżej 4500 zł (15 proc.). Dwucyfrowy udział dotyczy także mieszkań z pierwszych trzech przedziałów cenowych.

Kraków

Średni czynsz ofertowy 50-metrowego lokalu wyniósł w październiku 1700 zł, co daje 34 zł za mkw. Jeszcze we wrześniu średnia cena mkw. wynosiła 36 zł. Stolica Małopolski charakteryzuje się bardzo dużym udziałem mieszkań o czynszu poniżej 2000 zł - dostępnych jest tu prawie 61 proc. wszystkich oferowanych mieszkań na krakowskim rynku wynajmu.

Zdecydowanie mniejszy wybór jest w przedziale o czynszu miesięcznym w wysokości 2000-2500 zł (16 proc.). Stosunkowo niewiele jest lokali o wysokim standardzie, a więc i najwyższym czynszu (3 proc.).

Wrocław

W październiku średnia cena metra kwadratowego wyniosła 37 zł, co w przypadku wynajęcia 50-metrowego mieszkania pozwala zaoszczędzić 50 zł miesięcznie w stosunku do poprzedniego miesiąca (obecnie na ten wydatek trzeba przeznaczyć 1850 zł).

Największą część wrocławskiej oferty stanowią mieszkania o maksymalnym czynszu 2000 zł (prawie 46 proc.). Dużą część mieszkań można także wynająć za 2000-2500 zł. Stanowią one ponad 23 proc. wszystkich mieszkań przeznaczonych na wynajem na tym rynku.

Poznań

Wynajęcie 50-metrowego mieszkania w Poznaniu w październiku średnio kosztowało 1600 zł, co daje 32 zł za mkw. lokalu. Jest to najniższy czynsz spośród wszystkich analizowanych miast.

Z ofert zgromadzonych na portalu Wynajem.pl wynika, że w stolicy Wielkopolski bardzo łatwo można wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (czynsz miesięczny poniżej 2000 zł). Stanowią one 74 proc. całej oferty.

Trójmiasto

Wynajęcie 50-metrowego mieszkania w Trójmieście to wydatek rzędu 1750 zł. W zeszłym miesiącu koszt ten był wyższy o 150 zł. Najtaniej jest w Gdyni, a najdrożej w Sopocie, co wynika z ograniczonej podaży lokali i specyfiki tego miasta. Najwięcej mieszkań przeznaczonych na wynajem jest w Gdańsku.

W Trójmieście dominują mieszkania o miesięcznym czynszu poniżej 2000 zł (ponad 51 proc. ogółu mieszkań na wynajem).

 


W październiku wynajem taniał wszędzie