Różnicują z powodu zróżnicowanego klienta

Wymagający singiel staje atrakcyjnym klientem dla firm deweloperskich, także tych budujących na prestiżowych przedmieściach. Dlatego też coraz częściej na rynku pojawiają się lokale podmiejskie skierowane także do tej grupy odbiorców. Popularne w ostatnim okresie stają się mieszkania dla singli na osiedlach o zróżnicowanej zabudowie.

- O ile osiedla domów jednorodzinnych czy szeregowych na przedmieściach przyciągają najczęściej rodziny i młode małżeństwa, to osiedla zróżnicowane są atrakcyjne także dla wymagających singli. Szczególnie, jeśli deweloper zdecydował się na wybudowanie na osiedlu apartamentowca lub domu wielorodzinnego ze studiami lub mieszkaniami wielopoziomowymi. Takie osiedle jest w stanie sprostać wymaganiom wielu grup, jednocześnie bez tworzenia enklaw singli, czy enklaw rodzin z dziećmi – mówi Monika Śleziońska dyrektor ds. marketingu i sprzedaży MK Inwestycje.

Elastyczny Zagajnik

Przykładem takiego elastycznego osiedla, które postanowiło dopasować się do różnych typów klienta jest Osiedle Zagajnik. Położone niecałe 13 km od centrum Katowic gotowe osiedle jest dziś jedyną na Śląsku inwestycją, która ma do zaoferowania klientom aż 4 typy zabudowy. Na osiedlu znajduję się domy w zabudowie szeregowej, bliźniaczej z jednym lub dwoma garażami, jednorodzinnej, a także jedyny w tej dzielnicy, liczący 4 piętra dom wielorodzinny z mieszkaniami dwupoziomowymi.

 – Postawiliśmy na różną zabudowę, bo klient na lokalnym rynku, także ten decydujący się na przedmieścia, jest bardzo zróżnicowany. Część osób przenoszących się na przedmieścia, decyduje się od razu na dom, wydając więcej na jego zakup. Są jednak klienci, często single, biznesmeni, młode aktywne kobiety, którzy od domu wolą kawalerkę lub mieszkanie wielopokojowe w domu wielorodzinnym. Ta grupa na lokal na przedmieściu gotowa jest wydać znacznie mniej – mówi Śleziońska. – Inna sprawa, że do tej pory na śląskim rynku panował deficyt na tego typu lokale na przedmieściach – dodaje.

To właśnie atrakcyjny dziś dla wielu firm deweloperskich singiel jest powodem, dla którego powstają zróżnicowane osiedla. – Osiedle domów na przedmieściach zawsze będzie przyciągało w pierwszej kolejności rodziny, młode małżeństwa, osoby starsze, a także rodziny wielopokoleniowe. Nam zależało na zaciekawieniu przedmieściami, także singli pracujących w wolnych zawodach, prowadzących firmy w domu, a jednocześnie szukających ciszy i spokoju do pracy. Nie jest rzadkością także wśród naszych klientów zakup domu w zabudowie niskiej dla rodziny z dziećmi i od razu mieszkania dla rodziców. Korzyści z takiego bliskiego sąsiedztwa dziadków są oczywiste – mówi Śleziońska. - Jednym ze sposobów, żeby połączyć singli i rodziny na jednym osiedlu było postawienie na Zagajniku budynku przystosowanego do budowy studiów i mieszkań wielopokojowych – dodaje.

Osiedle łatwo się dopasowuje do wahań na rynku


Jak się jednak okazuje za tego typu osiedlami przemawiają także względy ekonomiczne. Deweloper posiadający w swojej ofercie zróżnicowane osiedle, jest w stanie oferować także zróżnicowane ceny, szybko przedstawiając alternatywę w obrębie własnej oferty.

 – Często jest tak, że klient chciałby zamieszkać w domu jednorodzinnym na osiedlu, jednak go na to nie stać. Zróżnicowane osiedle jest w stanie mu taką alternatywę od razu przedstawić w postaci domu bliźniaczego, szeregowca czy nawet mieszkania. Dzięki czemu firma deweloperska nie naraża się na stratę klienta  – mówi Śleziońska.

Osiedla takie także łatwiej dopasowują się do rynkowych trendów, mód, a także sytuacji ekonomicznej. – Zainteresowanie poszczególnymi lokalami przychodzi falami. Jest okres, kiedy popularnością cieszą się kawalerki i lokale w domu wielorodzinnym. Wiosną z kolei przychodzi więcej klientów zainteresowanych domami. To pozwala dopasowywać aktualną ofertę do sytuacji na rynku  – mówi Śleziońska.

Na przedmieściach, w mieszkaniu, za ile?

Dziś w ofercie Osiedla Zagajnik znajduje się 7 lokali w domu wielorodzinnym. W tym 2 mieszkania dwupokojowe, a także jedno mieszkanie dwupoziomowe. Ceny domów jednorodzinnych zaczynają się od 740 tys. zł, szeregowych od 570 tys. zł, bliźniaczych od 580 tys. zł. Za mieszkanie o powierzchni 58,9 m. kw. zapłacimy 273 tys. zł.


MK Inwestycje

kg