Mimo tendencji spadkowej na rynku nieruchomości, można zaobserwować kilka trendów mówiących o tym, że konsumenci coraz częściej doskonale wiedzą, czego chcą i są w stanie zapłacić więcej.

O tendencjach na rynku mówi Łukasz Dołęga, wiceprezes zarządu Mermaid Properties: - Polacy chętniej decydują się na zakup lokalu w gotowym budynku. Nie chcą już czekać 2 lata na mieszkanie, które można obejrzeć tylko na wizualizacji projektu, ryzykując tym samym, że inwestycja po ukończeniu znacznie będzie odbiegać jakością i wyglądem od tego, co widzieli w folderach w biurze sprzedaży. Teraz przed zakupem mieszkania mamy szansę dokładnie je obejrzeć i sprawdzić, na co wydamy pieniądze. Warto dobrze się rozejrzeć, bo na rynku pojawiają się lokale, w których można zamieszkać od zaraz - twierdzi Dołęga.

Dodaje, że należy przy kupnie mieszkania wykończonego "pod klucz" zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię: możliwość zaoszczędzenia na podatku VAT: - Polacy czerpią z wzorców zachodnich, gdzie ludzie chętnie korzystają z usług profesjonalistów. Wybierając opcję gotowego mieszkania "pod klucz" można zaoszczędzić pieniądze poprzez różnicę w kwocie podatku VAT. Podatek za zakup materiałów budowlanych wynosi 22 proc., podczas gdy usługa wykończenia przez dewelopera kosztuje 7 proc. VAT - tłumaczy Dołęga.

Na co jeszcze powinni zwracać uwagę kupujący nieruchomość? Ważnym elementem przy zakupie mieszkania jest dokładne i prawidłowe spisanie umowy przedwstępnej. Poniżej przedstawiamy, co powinna zawierać taka umowa.

1. Strony umowy: kupujący, sprzedający.

2. Oświadczenie sprzedającego, że jest jedynym właścicielem lub ma umocowanie prawne do reprezentowania wszystkich właścicieli.

3. Przedmiot umowy: mieszkanie, z dokładnym adresem i z opisem, co dodatkowo będzie przedmiotem transakcji (umeblowanie i wyposażenie, miejsce parkingowe itd.).

4. Cena oraz sposób zapłaty (w tym wysokość zadatku lub zaliczki).

5. Orientacyjny termin, w którym zwarta zostanie umowa u notariusza (zwyczajowo 4-6 tygodni).

6. Termin wydania kluczy do mieszkania (np. następnego dnia po zaksięgowaniu przelewu bankowego na koncie sprzedającego).

7. Miejsce i data zawarcia umowy.

8. Szczegółowo o umowie przedwstępnej (zawieranej z deweloperem i na rynku wtórnym piszemy w dalszej części poradnika).

Zakup nieruchomości to często decyzja, której skutki ponosimy przez całe życie. Zanim zdecydujemy się na daną ofertę, warto w celu omówienia warunków umowy skontaktować się z prawnikiem.

Tak, jak w każdym działaniu marketingowym, należy przy wyborze oferty skupić się na najważniejszym aspekcie, czyli samym produkcie, w tym przypadku kupowanemu mieszkaniu i dobranej do niego cenie. Nawet w najbardziej kryzysowym czasie można znaleźć atrakcyjne oferty.

Monika Szymańska

 

interia.pl