Zgodnie z najświeższym raportem międzynarodowych konsultantów nieruchomości - Jones Lang LaSalle, wolumen obrotu zawieranych transakcji w pierwszej połowie 2009 roku pozostaje na stałym poziomie. Zmniejsza się natomiast różnica między oferowanymi cenami sprzedaży, a cenami kupna, co wskazuje na znaczne polepszenie sytuacji na rynku.

- Stabilizacja wartości transakcji jest ważnym czynnikiem, który odzwierciedla się we wzroście zaufania wśród inwestorów, co powoduje, że rynek się stabilizuje, aczkolwiek na znacznie niższym poziomie cen niż w roku poprzednim - wyjaśnia Craig Plumb, kierownik działu badań w Jones Lang LaSalle Mena.

Raport wyjawia również, że do lipca bieżącego roku oddano do użytku mniej niż połowę z 22 400 nieruchomości, których spodziewano się na rynku w pierwszej połowie 2009 roku.

- Trudno stwierdzić właściwą liczbę, ale zgodnie z naszymi badaniami, do połowy bieżącego roku oddana została mniej niż połowa nieruchomości
- mówi Craig Plumb.

Ilość ukończonych oraz trwających inwestycji jest niezwykle ważna dla powrotu do stabilizacji dubajskiego rynku nieruchomości. Inwestycje te stanowić będą przyszłą podaż nieruchomości, a także będą generować możliwości zatrudnienia w Dubaju, a to z kolei determinuje moment ożywienia rynku.

- Istnieje wiele czynników wpływających na rynek nieruchomości, ale główne to przyszła podaż nieruchomości oraz wzrost/kurczenie się populacji - dodaje Plumb.

Plumb wielokrotnie powtarza, że rynek nieruchomości w Dubaju ożywi się w 2011 roku, po gruntownej stabilizacji w roku 2010.Stabilizacja rynku nieruchomości w Dubaju