Eksperci przeanalizowali trendy na rynku pierwotnym i wtórnym. Sprawdzili co dzieje się z wynajmem i jak zmienia się polityka banków, które udzielają kredytów hipotecznych.

WARSZAWA

Aktualnie nie dostrzegamy specjalnego zainteresowania zakupami ani wynajmem - poziom jest dość wyważony, zbliżony do poprzednich miesięcy.

Poszukiwania dotyczą najczęściej nieruchomości niedrogich i niewielkich. Ceny z przedziału: 290-450 tys. zł metraż do 50 mkw, 2 pokoje - to najczęściej zgłaszane zapytania.

Dotyczy to przede wszystkim dużych deweloperów: Dom Development rozpoczyna inwestycję na Białołęce ( 234 mieszkania), JW deklaruje 1,5 tys. mieszkań w przyszłorocznej ofercie.

Zaplanowane inwestycje na pewno muszą uwzględniać aktualne trendy rynkowe:

  • mieszkania o niewielkim metrażu,
  • 1-2 sypialnie lub studio,
  • cena za metr kwadratowy nie może być wyższa niż 6-7 tysięcy złotych, więc lokalizacje nie będą najbardziej atrakcyjne.

Decyzję o zakupie domu lub działki klienci odkładają na wiosnę. Zainteresowanie jest obecnie niewielkie.

KRAKÓW

Na rynku pierwotnym zainteresowanie zakupem mieszkań było na podobnym poziomie jak we wrześniu.

Dla większości kupujących to cena jest obecnie głównym kryterium wyboru. Na popularności zyskują lokalizacje takie jak Zabierzów czy Opatkowice - oddalone od centrum miasta, ale oferujące w zamian bardziej atrakcyjne ceny oraz większy spokój.

Rynek wtórny to zapytania najczęściej o mieszkania 1 i 2-pokojowe. Choć pojawiają się zainteresowani ofertami z tzw. wyższej półki, to jednak stanowią oni niewielki odsetek potencjalnych nabywców. Na rynku pojawili się bardziej zdecydowani inwestorzy, którzy chcą njeszcze w tym roku sfinalizować transakcję zakupu - budżet najczęściej nie przekracza kwoty rzędu 450 tys. zł.

Dzielnice, które cieszą się największym zainteresowaniem, to Bronowice, Krowodrza, Dębniki, Salwator oraz Stare Miasto.

Rynek domów nie wykazał w październiku zmiany mającej odróżnić go od poprzednich miesięcy. Wysoka podaż powoduje, że chętni do zakupu mają obecnie do dyspozycji szeroki wachlarz ofert w każdej części Krakowa oraz w podkrakowskich miejscowościach.

TRÓJMIASTO

Październik to kolejny miesiąc, w którym odczuwalny jest wyraźny wzrost zainteresowania nieruchomościami mieszkaniowymi. Dotyczy to przede wszystkim rynku pierwotnego.

Do potencjalnych nabywców coraz wyraźniej trafiają argumenty, że za dwa/trzy lata na rynku będzie mniej ofert. Wynika to choćby z faktu, iż w tym roku deweloperzy uzyskali o ok. 30 proc. mniej pozwoleń na budowę niż rok temu.

W dalszym ciągu obserwujemy niskie zainteresowanie rynkiem wtórnym. W tym przypadku, mimo występujących w ostatnim miesiącu obniżek cen, transakcji jest niewiele. Uderza to przede wszystkim w pośredników, którzy realizują o ok. 40 proc. mniej transakcji na rynku wtórnym niż przed rokiem. Znikome również jest zainteresowanie domami na rynku wtórnym.

ŁÓDŹ

Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się mieszkania 2-3 pokojowe o powierzchni nie przekraczającej 60 mkw. Pojawiło się również zainteresowanie mieszkaniami o wysokim standardzie, w cenie sięgającej nawet 10 tys./mkw.

Z branży bankowej dochodzą sygnały o odwilży na rynku kredytów hipotecznych. Banki zaczynają przychylniej traktować klientów, niektóre udzielają kredyt na 100 proc. wartości nieruchomości.

Deweloperzy już przestają kusić klientów dużymi rabatami, ponieważ popyt zaczyna wzrastać. Obserwujemy duże zainteresowanie Loftami u Scheiblera przy ul. Tymienieckiego 25. Ta inwestycja jest swoistym symbolem tego miasta. Już niebawem to historyczne miejsce zacznie tętnić życiem.

Na rynku wtórnym popularne są tanie mieszkania w blokach. Najchętniej poszukiwane są w stanie przeznaczonym do remontu, koniecznie z balkonem. Klientów nie interesuje mieszkanie na parterze i w wieżowcu. Ostateczna decyzja jest jednak uzależniona od ceny.

POZNAŃ

Na rynku pierwotnym deweloperzy udzielają klientom nawet kilkunastoprocentowych rabatów oraz coraz łatwiej można uzyskać kredyt hipoteczny. Sprzedaż takich kredytów w ostatnich trzech miesiącach intensywnie wzrosła. Jednak klienci banków dobierani są bardzo ostrożnie i kredyty otrzymywać będą ci, których stać będzie na spłatę zadłużenia w najbliższych latach.

Konsekwentne wykupywanie atrakcyjnych nieruchomości mieszkaniowych prowadzi do ich deficytu na rynku. Wydaje się, że istotne znaczenie dla podejmowania decyzji o zakupie mają informacje, iż w tym roku wielu deweloperów nie rozpoczęło nowych projektów mieszkaniowych, a jeśli rozpoczęło, to pojedyncze inwestycje.

Rynek domów jednorodzinnych oraz działek budowlanych nie oparł się sytuacji w całym sektorze. Spadek cen najbardziej jest zauważalny właśnie w tym segmencie rynku. Oferta sprzedaży domów i działek jest duża, a rozbieżność cenowa jest dość znaczna oraz wynika z lokalizacji i standardu.

KATOWICE

Przede wszystkim wzrosło zainteresowanie mieszkaniami w nowym budownictwie z rynku wtórnego. Ceny tych nieruchomości są konkurencyjne w stosunku do cen oferowanych przez deweloperów. Ożywienie to jednak nie przekłada się na zwiększenie ilości transakcji. Niewątpliwie trudności w uzyskaniu korzystnych warunków kredytowania przyczyniają się do tej sytuacji.

Obserwujemy zwiększoną liczbę zapytań dotyczących zakupu domów zlokalizowanych w sąsiednich miastach takich jak Mysłowice, Tychy, Jaworzno z powodu atrakcyjniejszych cen w stosunku do cen w Katowicach. Lokalizacja zatem przestała odgrywać decydującą rolę.

 

Mieszkaniowej stabilizacji ciąg dalszy