To Fabryka przy ul. Żeromskiego. Choć nastroje na rynku nieruchomości nadal są fatalne, jest to kolejny w ostatnich dniach optymistyczny sygnał z branży.

Fabryka powstała w zrewitalizowanym gmachu dawnych zakładów Muller i Sedler, wytwarzających od XIX wieku maszyny tkackie. Po wojnie działała tu fabryka Majed, która po przemianach ustrojowych ogłosiła upadłość. W 1997 roku nieruchomość kupiła od syndyka firma komputerowa Agraf. Po 12 latach inwestorowi udało się wybudować w tym miejscu biura. Fabryka oferuje do wynajmu 3,7 tys. metrów kwadratowych, zapewnia m.in. 108 miejsc parkingowych i klimatyzację. Klimat - fabryczno-nowoczesny. Pytanie, czy to wystarczy, bo rynek nie rozpieszcza dziś nikogo.

- Startujemy w trudnym momencie, nie mamy jeszcze wynajętych powierzchni biurowych. Prowadzimy dopiero negocjacje. Niestety, w Łodzi nie ma tłumu chętnych. Wiemy, że wszystkie nowe budynki mają problemy z najemcami - mówi Wojciech Górecki z zarządu Agraf. - Na rewitalizację starej fabryki, dobudowanie do niej nowego gmachu ze szklaną fasadą wydaliśmy 20 milionów złotych. Założyliśmy, że inwestycja zwróci się w ciągu 10 lat. Czy tak będzie, zobaczymy - dodaje Górecki.

Z opłacalnością może być ciężko. Stawki czynszu w Fabryce mają wynosić ok. 50 zł za metr kwadratowy. To około 12 euro.

W ubiegłym roku raporty firm doradczych podawały, że stawki najmu nowoczesnych powierzchni w Łodzi wahają się w przedziale 16-20 euro. Teraz agencja Jones Lang Lasalle wyliczyła, że średnie stawki spadły do pułapu 11-12 euro.

Mimo tak niskich czynszów, właściciele biur mają problemy z wynajmem - szacuje się, że w porównaniu z ubiegłym rokiem w całym kraju podpisuje się nawet 80 procent umów mniej.

Gmach Forum 76, który stoi u zbiegu alei Piłsudskiego i ulicy Kopcińskiego, został zapełniony w 40 procentach. Jedynie trzy duże umowy zostały podpisane w maju jeszcze przed otwarciem. Biura wynajęły banki BZ WBK oraz Millennium i międzynarodowa firma doradcza Deloite.

Forum wynajęło wprawdzie właśnie powierzchnie dwóm nowym firmom, ale nie są to wielkie umowy. Jednym z najemców będzie firma galwanotechniczna Enthhone ze Skarżyska-Kamiennej, a drugą Vorwerk, który w biurowcu urządzi... punkt sprzedaży artykułów AGD.

- Negocjujemy z kolejnymi firmami - zapewnia Piotr Majcher ze spółki Virako, która wybudowała Forum. - Sytuacja nie jest różowa, najemcy są bardzo ostrożni, zwłaszcza w Łodzi. Ale są pierwsze optymistyczne sygnały z rynku.

Pozytywnie odbierane jest zwłaszcza wznowienie prac na budowie Business University Park przy ul. Wólczańskiej. Ma to być największy biurowiec klasy A w Łodzi (powierzchnia wynajmu wyniesie aż 37 tysięcy metrów kwadratowych). Wiosną ruch na budowie praktycznie zamarł. Deweloper, firma GTC, unikał jasnych deklaracji co do przyszłości betonowego szkieletu. Mówiło się o zawieszeniu prac, przynajmniej do wiosny 2010 r. Jednak w październiku robotnicy wrócili na budowę - teraz montują ciemne płyty elewacji.

Piotr Brzózka

Oficjalne wydanie internetowe www.polskatimes.pl/dzienniklodzki