Aby zobaczyć najbardziej okazałe biurowce trzeba zrobić wycieczkę po całym świecie. Stany Zjednoczone, Japonia, Egipt czy Norwegia, to przodujące kraje, gdzie można spotkać ciekawie zaprojektowane budynki. Mimo, że do tych najwyżej cenionych, jeszcze trochę nam w Polsce brakuje, widać zdecydowaną poprawę i coraz częściej w większych miastach powstają biurowce, które wzbudzają zainteresowanie.

Firma przy wyborze swojej siedziby kieruje się wieloma czynnikami, między innymi lokalizacją przyszłego biura i ceną wynajmowanej powierzchni. Jednak równie istotny jest wygląd budynku, w którym będą przyjmowani goście i współpracownicy.

Nic więc dziwnego, że nowopowstające biurowce coraz częściej przypominają niemal dzieła sztuki, zaprojektowane przez najlepsze biura architektoniczne. To co charakteryzuje chyba wszystkie obecnie realizowane projekty, to modernistyczna architektura, cechująca się lekką bryłą, otwartą przestrzenią, którą można dowolnie zagospodarować oraz szerokimi oknami wpuszczającymi dużo światła. Przeszklone klatki schodowe czy nawet całe elewacje w połączeniu z surowymi materiałami takim jak beton czy stal, podkreślają nowoczesny charakter stylizacji inwestycji.

Prestiżowe przeprowadzki
Przedsiębiorstwa coraz częściej zaczynają dostrzegać fakt, że biuro to swoista wizytówka, która świadczy o prestiżu i dostarcza korzyści wizerunkowych. To jak wygląda siedziba naszej firmy w dużym stopniu przekłada się na postrzeganie jej w oczach kontrahentów i potencjalnych klientów. 

Istnieje jeszcze wiele biurowców, wybudowanych w latach 80., które dziś straszą swoim wyglądem zewnętrznym i wewnętrznym. W każdym niemal mieście znajdą się przykłady, które odwzorowują styl budownictwa z czasów PRL-u. W Poznaniu reliktem poprzedniej dekady, który funkcjonuje do dziś jest budynek „Alfa”, stojący w centrum Poznania przy ul. św. Marcin. I pomimo tego, że większość z nich jest niemal w całości wynajęta, to zapotrzebowanie na biurowce najwyższej klasy będzie rosło. Wraz z rosnąca pozycją Polski na arenie międzynarodowej wiele korporacji otwiera u nas swoje oddziały i potrzebuje nowoczesnej powierzchni biurowej. Stąd tak ważne są inwestycje w lokale

komercyjne. – Mimo, że comiesięczny czynsz za wynajęcie biura jest niższy w starym niż w nowym biurowcu, to jednak udogodnienia jakie ze sobą niesie ten drugi są nieporównywalne, dlatego najemca dokładnie wie za co płaci. Liczące się na rynku firmy, nie będą mogły sobie pozwolić na przyjmowanie klientów i potencjalnych pracowników w mało reprezentatywnych budynkach, dlatego będą szukały biurowców o wysokim standardzie – przekonuje Maciej Modrowski, prezes spółki Górecka Projekt, realizujące w Poznaniu biurowiec klasy A Skalar Office Center.

Warszawa to niewątpliwie największe skupisko inwestycji komercyjnych w kraju. Jednak miasta takie jak Poznań, Wrocław czy Katowice prężnie zachęcają inwestorów do prowadzenia w nich swej działalności. Sprzyjające warunki inwestycyjne i gospodarcze to główny argument, w walce o krajowe i zagraniczne przedsiębiorstwa. Jednak bez zaplecza biurowo-handlowego walory te będą niewystarczające. Ważne jest aby wraz z rozwojem całych aglomeracji następował rozkwit nieruchomości komercyjnych. Niestety wciąż w wielu miastach odnotowuje się deficyt tego rodzaju inwestycji. Niewątpliwie na obecną sytuację wpłynęła recesja, która zatrzymała budowę wielu planowanych obiektów. Jednak część projektów mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych, nadal jest realizowana. Przykładem może być Skalar Office Center budowany w Poznaniu, kompleks biurowy Reinhold Center w Katowicach czy Zebra Tower w Warszawie. Rezultaty te będzie można oglądać już w przyszłym roku.

Górecka Projekt

gk