W sierpniu wartość udzielonych przez banki kredytów na nieruchomości dla gospodarstw domowych wzrosła o 1 mld 662,7 mln zł.
Wartość kredytów w walutach we wrześniu wzrosła porównując miesiąc do miesiąca o 5 mld 282,3 mln z po wzroście o 15,4 mln zł w sierpniu. Wartość kredytów w złotym we wrześniu wzrosła o 2 mld 003,7 mln zł po wzroście o 1 mld 647,3 mln zł w sierpniu.

Jeżeli chodzi o zobowiązania szykuje się rekordowy rok

Pomimo spadku liczby zaciąganych kredytów na początku 2009 roku, zapisze się on jako rok rekordowych zobowiązań Polaków. Wszystko za sprawą znacznego spadku kursu złotego w stosunku do franka szwajcarskiego, w którym denominowane jest około 40 procent kredytów hipotecznych. Złoty wobec franka szwajcarskiego stracił przejściowo w lutym tego roku aż 65 procent.


Źródło: NBP

W efekcie, według danych NBP, wartość kredytów mieszkaniowych w tym roku chwilowo przekroczyła 211 mld zł. Jednak letnie umocnienie złotego - pod koniec czerwca frank szwajcarski kosztował ponad 3 zł, by na początku sierpnia spaść nawet poniżej 2,7 złotych - zaowocowało spadkiem wartości zobowiązań o około 11 mld złotych.

 

money.pl